Degradatieclubs stellen prijs op bezoek KNVB ,om schijn weg te nemen Mgr. Gijsen in Rome in gesprek over H.T.P.-Heerlen Engels Episcopaat niet officieel bij Raad van kerken Velders lieten werper bij Storks in de steek Zaak Jacobs houdt velen bezig CORBULO MIST INSPIRATIE Koersuitslagen Nieuwe amateurversie Kortsjnoi in finale Sportwereld Pikeur Verhoeve heeft straks wel licht twee dochters in de koers LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 MEI 1974 DEN HAAG Hoewel FC Groningen, NEC en NAC het zouden waarderen wanneer de KNVB bereid was een on derzoek in te stellen naar het met nog al wat vraagtekens omklede gedrag van trainer Bert Jacobs bij Roda JC —FC Utrecht is de afgelopen dagen geen enkele stap daartoe ondernomen. Initiatieven van de degradatie-kandi daten in de ere-divisie vallen ook niet nieer te verwachten. De geruchtenstroom, die de kop opstak, laat wel een nare smaak achter. Bert Jacobs, trainer van FC Utrecht, zou al getekend heb ben voor Roda JC. Daarom zou hij er per soonlijk belang bij hebben wanneer de Zuid limburgse club behouden bleef voor de ere divisie. Nijmegen wist zelfs te vertellen dat het ook verband hield met het salaris van Jacobs. Als ere-divisietainer zou hij ongeveer dertigduizend gulden meer krijgen. Het is ook na die spectaculaire uitslag van 5-2 bij geruchten gebleven. De vorige week door NAC, FC Groningen en NEC ge raadpleegde FBO (Federatie voor betaalde voetbalondernemingen) had geen enkel be wijs voor een geringe verdachtmaking in welke richting dan ook kunnen vinden en zich daarom op het standpunt gesteld niets te kunnen doen. „Pas als één club met be wijzen op tafel komt kan er ingegrepen wor den" deelde een woordvoerder van de FBO mee. Die lijn houdt kennelijk ook de KNVB aan. Jan Huybregts, secretaris sectie betaald voetbal, heeft ook na de afgelopen zondag benadrukt volslagen machteloos te staan. Toch zijn de belanghebbende clubs stuk voor stuk van mening, dat een onderzoek van de KNVB alleen al goed zou zijn om elke schijn weg te nemen. NEC-secretaris Bouwman: „Om u een indruk te geven hoe moeilijk het allemaal ligt. We konden er de vorige week niet eens achterkomen of Jacobs nu al gete kend had. Roda zegt gewoon van niet. En Jacobs ook. Iedereen weet echter wel beter. Een onderzoek van de KNVB zou ik persoon lijk dan ook een logische zaak vinden". FC Groningen-secretaris A. Gramsma komt min of meer tot dezelfde conclusie. „Op de bestuursvergadering van afgelopen maandag is natuurlijk gesproken over deze kwestie. We zitten er allemaal echt tegen aan te hikken. Maar wat kan je er aan doen. Niets, volgens ons. Elk bewijs ontbreekt. En het is natuur lijk zo, als je op elk gerucht moet afgaan ben je nergens meer. Wat moet je dan bij voorbeeld denken over vanavond: NAC-PSV. Laat NAC PSV winnen met de afspraak in Kerkrade en Groningen met zwaar geschut van PSV voor de dag te komen?" Ga zo maar door. Dat beseft ook NAC's perschef Lem- mens. Veel heil verwacht hij niet van een onderzoek, maar het zou ook volgens hem eigenlijk wel moeten gebeuren. Misschien al leen al, om te weten welke maatregelen ge nomen dienen te worden ter voorkoming van eventuele herhaling van dit soort misverstan den. De KNVB en de FBO houden de boot af en NEC, FC Groningen en NAC weten niet wat te doen. Zo ligt de zaak er momenteel bij. HANS DE BRUYN (Van onze volleybalmedewerker) DEN HAAG Nadat Corbulo zich enkele weken geleden definitief voor de eredivisie behouden wist, heeft de Voorburgse club in de resterende wedstrijden niet veel inspiratie kunnen opbrengen. Ook gisteravond tegen het Asser Raak/SFC was dit weer het geval. Corbulo verloor met 3—1, waardoor Raak in de degradatiepoule als eerste is geëindigd. De beide reeds gedegradeerde clubs Delta- lloyd/AMVJ en NDI/Valuas speelden in Amsterdam tegen elkaar. Deltalloyd won dit onbelangrijke duel met 3—1. Hilversum - De uitslagen van de dag gehouden draverijen te Hilver sum zijn: Faculteit -prlis le afd, 2000 n Lambert Baker (L. Schoonhoven) 2.47,8 1.23,9, 2. Lange Ros, 3. Little Hadle. Winn 4,20 pl 2,70 3,40 1," kopp 27,-, trio 1423,60. Prijs der Commllltoneskes 2440 m: Karei Bond (S. Hartman) 3.31 1.27.-, 2. Karamba X. 3. Lara Wlem- selbach. Wlnn 4.- pl 2,10 2,10 3,10 kopp 8,-. Facultelts-prijs 2e afd. 2000 m: 1 Li bertine (L. Schoonhoven) 2.50.7 1.25.4, 2. Llsser Boy. 3. Kora Prin cess. Wlnn 2,30 pl 1,80 3,30 3,10 kopp 41.-, trio 283,10. 3rote prijs der 6-jarigen 2040 m: 1. Jojo Buitenzorg (J. v. Dooyetveerd) 2 48.2 1.21.5. 2. Jorno Beroona. 3. Jewlprlse. Wlnn 1,30 pl 1.10 1,80, kopp 2.90. ..ng) 2.48.2 1.24.1, ...JHRHMH thl. Wlnn 4,30, pl 2,60 6,10 2,60. knpp 147,20, trio 1100,80. Konlnginne-prljs II tenzorg (J. Wag LONDEN Lord Kiilanin heeft dan de bepalingen van het IOC tijdens een persconferentie in zelf. Londen de concept-tekst bekend De eindbeslissing of een sportman gemaakt van de gewijzigde Olympische amateurbepalingen. De voorgestelde tekst, die in middels aan alle 74 leden van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is toegezonden, wordt duidelijker en ook bondi- v/ordt toegelaten blijft echter bij het IOC liggen, aang2zien de re glementen van de internationale sportfederaties met betrekking tot toelating tot de Spelen de goedkeuring behoeven van het IOC. ger geacht dan het lhans van In een brief aan de 74 leden kracht zijnde artikel 26 van het Olympisch reglement. De volgende punten trekken voor al de aandacht: 1. Het heilige principe dat de Olympische spelen bestemd zijn voor de waarachtige amateur blijft gehandhaafd. Bepaald is dat een amateur, die is uitgeko men in één of meer wedstrijden die ook open stonden voor niet- amateurs, niet tot de Spelen kan worden toegelaten. 2, De verantwoordelijkheid voor de beslissing of een atleet al dan niet aan de Olympische wedstrijden mag deelnemen NEW YORK Amerika wil zich komt meer dan in "iet verleden op het eerstvolgende congres vraagt de Ierse president van het IOC uiterlijk 21 mei het se cretariaat van zijn organisatie te laten weten of zij akkoord gaan met de nieuwe formule ring of dat zij een andere tekst voor staan. Het dagelijks bestuur van het IOC zal zich, na kennis te hebben genomen van even tuele suggesties van de leden, in juni beraden over de definitieve formulering van artikel 26. Tij dens het IOC-congres, dat in ok tober in Wenen wordt gehouden, zal het in stemming worden ge bracht. te liggen bij de 26 infcrr.ationale sportfederaties. In -de nieuwe versie van artikel 26 staat on der meer: „De regels van de federaties ten aanzien hiervan moeten worden aangehouden, zelfs wanneer die strenger zijn FIFA kandidaat stellen voor de organisatie van het we reldkampioenschap voetbal in 1986. Allerlei voorbesprekingen zijn momenteel daarover gaan de. Columbia uit Zuid-Amerika is al officieel gegadigde. (Van onze honkbalmedewerker) Den Haag Koninginnedag is voor geen der Haagse clubs die binnen de lijnen moesten komen een dag geworden om de vlag uit te steken. In de hoofdklasse werd niet gespeeld, maar in de overige afdelingen verloren Ce- leritas, Gemako Wassenaar, Ho- tam Storks, Laakkwartier en VUC alle hun wedstrijd. Aktie '68 Kinheim—Hotam Storks is voor het talrijke publiek een aantrekkelijk duel geworden. In teressant was vooral het duel dat door de werpers Nol Been- ders en Winneke Remmerswaal op de heuvel werd uitgevochten. Laatstgenoemde kwam tot de uitstekende cijfers 11-5-6, waar tegenover Beenders 12-3-10 stel de. Minder honkslagen tegen Wassenaar plaatste tegen Neptu- voor Remmerswaal dus. Het nus vijf honkslagen, waar de was alleen jammer dat zijn vel- Rotterdammers er twaalf tegen- ders 'hem zes maal in de steek ovar stelden. Bovendien maakte lieten, hetgeen eigenlijk de oor- Wassenaar nog eens zes veldfou- zaak van de nederlaag gewor- ten en zodoende kon Neptunus den is. Storks had in de derde slagbeurt een 1—0 achterstand omgezet in een 5—1 voorsprong, maar na een blunder van scheidsrechter van Tuyll - giste ren duidelijk een slechte dag - die de Haarlemse Amerikaan Taminosian „Li" gaf op het der de honk terwijl iedereen kon zien dat hij uit was, ging Storks in de fout en kon Aktie '68 naar 7—5 doordrukken. Mattie Moll- <mann sloeg voor de Haarlem mers een homer. Celeritas stond na acht innings nog met 10—7 voor tegen Euro Stars, maar een homer van Kouwenberg deed de balans toch nog naar de Rotterdammers doorslaan 10—11. Celeritas heeft wel pro test tegen de uitslag aangete kend. de uitslag 13—3 op het score bord brengen. Bij Laakkwartier kreeg zelfs geen enkele speler de thuisplaat in zicht. Holy (Vlaardinger) lukte dat elf maal, waardoor de uitslag dus 0—11 werd. VUC speelde ook al niet best en verloor in Delft nipt met 54 van debutant Ki nesis Birds. Dierenkliniek-prijs 2440 m: 1. Joseva Carbonari (J. Gorter) 3.27.2 1.24.9,2. nbus Hannover. 3. Hannover D. in 3,70, pl 1,90 3. 30 - 3,10, kopp 30. trio 336,40. Oranje-prijs 2000 m: 1, Monty van Hovl (J R. de Boer) 2.53.S 1.262. Moreno Fortuna, 3. Mariesol H. Winn 6.10 pl 1,70 2,/a .90, kopp 20,60. Totallsatoromzet 432,400,-. ODESSA Viktor Kortsjnoi heeft zich geplaatst voor de finale j van het kandidaten-schaaktoer- nooi. Zijn tegenstander in de halve-finaletweekamp in Odessa, Tigran Petrosjan, liet het giste ren voor de tweede keer afwe ten voor de zesde partij, wegens ziekte. Het bezorgde Kortsjnoi de vierde overwinning. Hij had de leiding met 3-1. Volgens het nieuwe sy steem gaat de speler die het eerst vier winstpartijen boekt over naar de finale van dit jaar. AMSTERDAM De tenniswed strijd DDV 11—Popeye GS, meetellend voor de ere-divisie van de competitie, is uitge speeld. Het gemengd dubbel van DDV, Hetty Taphoorn-Baas en Jan Dogger, versloeg Anne- loes Schothorst en Humphrey Hose met 7-5 en 8-6. De eind stand werd daardoor 6-5 voor DDV. Van onze paardesportmedewerker APPELSCHA Enkele jaren geléden mocht de eerste vrouw als leerling-pikeur in de Nederlandse drafsport op de sulky plaatsnemen. Het was de Hil- versumse Maria Poort. Een tijd daarna volgde Zus Noordam uit 's-Gravenzande en Jopie Verhoeve uit Appelscha. De laatste zal binnenkort voor een wereldprimeur zorgen. Zij is nu al niet de enige van de familie die rijdt. Vader Jaap Verhoeve is ook een succes volle pikeur uit het noorden van ons land. Daar blijft het niet bij. Voor het eerst in de geschiedenis van het drafpaard zal pa binnenkort wellicht twee dochters in de koers hebben. Zijn andere dochter, de 16-jarige Pauline, wil ook graag gaan rijden. TURNPLOEG Den Haag - In de Nederlandse da mes turnploeg, die op 4 en 5 mei in Alkmaar tegen Hongarije uit komt, is ook de lang gebles seerd geweest zijnde Linda Toorop (De Halter) opgenomen. Voor de wedstrijd in sportcen trum De Meern heeft Eva Bar- tha de volgende turnsters aan gewezen: Ans Dekker, Joke Kos en Linda Toorop (allen De Hal ter), Jeannette van Ravensteijn (PSV), Petra van de Brink (Pro Patria), Franka van der Vorst (Avanti) en Betty van Dam (FIT). - i Overstapjes op Duindigt voor Annet en Gerd van onze paardesportmedewer ker) WASSENAAR- De Duitser Gerd Bier gaat trainer Joep Dekkers op de Wassenaarse renbaan Duindigt verlaten. Hij treedt in dienst bij trainer J.Pubben In Limburg. Bier heeft vele jaren met wisse lend succes voor trainer Joep Dekkers op Duindigt gereden. Hij was de laatste jaren tweede jockey bij Dekkers achter Ro- her Wetemans. Joep Dekkers, de privé-trainer van de grote stal van Ger de Kroes (stal- naam Geran), krijgt vanaf ko mende maandag de succesvolle amatrice Annet Visser (19 jaar) in zijn stal. Annet Visser, verle den jaar met de Europees kam pioene Marijke de Kat de sterk ste rijdster bij de liefhebbers op Duindigt, is afkomstig van trai ner Herman de Graaf. Voor Stal Geran is de Haagse amatri ce een geduchte versterking, te meer omdat de stal enkele paarden heeft die uitstekend ge schikt zijn voor rennen voor amatrices en amateurs. VATIKAANSTAD DE pries teropleiding in het bisdom Roermond, met name aan de hogeschool voor theologie en pastoraat (HTP) in Heerlen, stond dezer dagen centraal in de gesprekken die mgr. dr. J. M. Gijsen van Roermond in het vatikaan gevoerd heeft. Mgr. Gijsen weet dat er in Limburg ogenblikkelijk gissin gen losbarsten, veronderstellin gen worden gemaakt, zelfs ge ruchten worden verspreid zo dra hij zijn koffers pakt voor een bezoek aan het Vatikaan. Er wordt dan altijd van „een speciale reis" gesproken. „Welnu, in dit geval zou dat speciale moeten zijn dat ik hier gesprekken voer over de HTP in Heerlen, maar zo spe ciaal of bijzonder is dat eigen lijk niet". Sinds het begin van een verschil van visie over de priesteropleiding in het Roer- mondse bisdom zijn er door di verse personen en groeperingen gesprekken gevoerd, nadrukke lijk ook met Rome. Begin dit jaar zijn rechter dr. G. Bosch en twee curatoren in Rome ge weest om de Congregatie voor het katholieke onderwijs over „Ze hebben me daarvan in ken nis gesteld", aldus mgr. Gij sen. „Daarop kreeg ik van Rome het verzoek om te gele gener tijd ook mijn standpunt te komen verduidelijken. Van uit de congregatie bezien lijkt me dat logisch: alle partijen horen, al wil ik er nadrukke lijk bij zeggen dat ik persoon lijk liever niet over „partijen" praat". Monseigneur Gijsen vindt het een goede zaak dat de Congre gatie voor het Katholieke On derwijs, waar onder meer de priesteropleidingen in de we reld onder ressorteren, uit de eerste hand alle informatie heeft gekregen. „Ik ben werkelijk blij geweest met de reis van de HTP-dele- gatie. De priesteropleiding in het bisdom, en dus ook in Lim burg. is geen zaak voor een bisschop alleen", aldus de bis schop. Zo is hij het ook eens met het voornemen van de vijf theologische hogescholen van Nederland tesamen, om in juni een delegatie naar Rome te zenden om weer andere pro blemen door te praten, zoals het vraagstuk van de gehuwde priester-docenten. „Iets waar wij in Heerlen overigens niets mee te maken hebben". Termieten bedreigen kathedraal Kolonies termieten bedreigen de binten van de beroemde kathe draal van Siena in Italië De Italiaanse Monumentenzorg heeft het gevaar ontdekt. Vol gens professor Giorgio Finili, zoöologisch expert hebben de ter mieten de balken in het dak van het rechterschip ondermijnd. De deskundige vreest, dat de kolo nies thans het dakwerk van de gehele kathedraal bedreigen. Professor Finili heeft Monumen tenzorg geadviseerd om aller eerst de aangetaste balken te verwijderen en te vervangen door dragers van metaal of ge wapend beton. Hij is van me ning, dat het daarna wenselijk zou zijn om ook de nog niet di rect aangetaste gedeelten op de zelfde manier te vervangen. KERK EN WERELD Voor „X min IJ" 3/4 miljoen De beweging voor wereldbelasting „X min y" heeft vorig jaar driekwart miljoen bijeenge bracht. Dit bedrag dat iets ho ger ligt dan in 1972, werd be steed voor „ontwikkeling in de arme en de rijke wereld", zoals het overzicht-bestedingen 1973 stelt. De uitgaven kregen steeds meer een politiek karakter, grote sommen werden beschikbaar gesteld van bevrijdingsbewegin gen. Zo ontvingen Frelimo, de bevrijdingsbeweging van Mo zambique, en het Chili-strijd- fonds elk een halve ton en kreeg het programma ter be strijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken 100.000 gulden. De helft van de jaaropbrengst werd uitgegeven aan bewust wording en onderzoek in Neder land en andere westerse landen. Het grootste bedrag 112.625 werd als garantiesubsidie verstrekt aan de stichting on derzoek multinationale oner- nemingen. Een halve ton werd beschikbaar gesteld aan de stichting voorlichting racisme en kolonialisme in zuidelijk Afrika. Evangelisatie onderwerp van congres Denominaties en evangelisa tie-bewegingen kunnen een nut tige rol vervullen, maar zij blijven tóch „para-kerkelijke" structuren. Dat is de mening van Howard A. Snyder, hoofd van de Vrije Methodisten Se minarie in Sao Paulo (Brazi lië) en een van de sprekers op het congres over wereldevan gelisatie in Lausanne, dat van 16 tot 25 juli wordt gehouden. Evenals vier andere theologen de in Lausanne het woord zul len voeren, wil Snyder de evangelische christenen oproe pen de cultuur waarin zij leven serieus te nemen. Er moet met betrekking tot het evangelie worden gecommuniceerd in ter men die voor de cultuur waar in de christenen werken ver staanbaar is. De andere drie inleiders die aan dat aspect van evangelisa tie aandacht zullen besteden zijn Susumu Uda van het Christelijk Theologisch Semi narie in Tokio (Japan), Fran cis A. Schaeffer uit Zwitser land (bekend door zijn boek „De God die leeft" en stichter van de l'Abri Fellowship) en George W. Peters van het Theologisch Seminarie in Dal las (Texas). Er komen 2700 deelnemers naar Lausanne. Zij zijn afkom stig uit alle werelddelen en al len persoonlijk uitgenodigd. De congressisten hebben sleu telposities in uiteenlopende sectoren van christelijk werk. „Kernen- confertntie aanvechtbaar De Christelijke Gereformeerde Kerken zullen niet deelnemen aan de kerkenconferentie van de Raad van Kerken. Zij heb ben dit de Raad laten weten. Als argument voor het niet deelnemen voeren de Christe lijke Gereformeerde Kerken aan dat ook christenen uit al lerlei jeugd- en actiegroepen, die buiten de kerk staan, zijn uitgenodigd. In dit geval wordt het begrip „kerkenconferentie" aanvechtbaar, menen de Chris telijke Gereformeerde Kerken. De katholieke kerk treedt „op schoppen van Engeland en Wa- Over de reden van hun besis het ogenblik" niet officieel toe les na hun bisschoppenconfe- sing zeggen de bisschoppen, tot de Britse Raad van Ker- rentie, welke in Londen werd dat ze altijd volledig vrij moe ken, aldus de katholieke bis- gehouden. ten zijn om de volledige waar heid van de katholieke kerk te verkondigen zonder voorbe houd. Volgens hen zou het vol ledige lidmaatschap van de Britse Raad van Kerken deze vrijheid belemmeren en leiden tot misverstanden binnen de katholieke gemeenschap. Het besluit wordt in Engeland beschouwd als een tegemoetko ming aan de vrees van een aantal katholieken, dat de Raad aich over ethische kwes ties ruimer zal opstellen dan het officiële katholieke leerge zag, dat bijvoorbeeld abortus en echtscheiding als absoluut immoreel blijft veroordelen. Wel hebben de bisschoppen zich bereid verklaard om de samenwerking met de Raad, waarin zij door waarnemen: zijn vertegenwoordigd, te be vorderen. Ook erkennen zij het belang van een gezamenlijk christelijk getuigenis in Enge land. Bij alle katholieken drin gen zij erop aan om zich in te spannen om de eenheid van de christenen te bereiken. Tegelij kertijd hebben zij katholieken benoemd in een aantal com missies van de raad. Ook heb ben zij de katholieken aange moedigd mee te doen aan plaatselijk oekumenisch werk. In driekwart van de 670 plaat selijke raden van kerken in Engeland en Wales zitten ka tholieken met volledig lidmaat schap.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8