De Burcht decor groots tv- Leidenaren figureren in jubileumstuk NCRV Allerlei(ds) Gelovig Merenwijk op eigen benen T ariefs verhoging Stadsgehoorzaal Koude deerde Koninginnedag nauwelijks SS: LEIDEN De commissie Meren wijk van de Gemeenschap van Kerken in Leiden heeft de pas" torale begeleiding van deze nieuwbouwwijk definitief over gedragen aan de Algemene Ker kelijke Merenwijkraad. Dat gebeurde maandagavond tij dens een samenkomst in de aula van het lagere scholencom plex aan het Valkenpad. De commissie Merenwijk, die in 1969 is opgericht en onder voor zitterschap stond van drs. A. Hoogwout is nu ontbonden. De Algemene Kerkelijke Merenwijk raad is een democratisch geko zen orgaan van de Christenge meenschap in dit gedeelte van Leiden. In een terugblik op het pionierswerk dat zijn commissie heeft verricht stelde drs. Hoog wout vast dat aan de diaconale arbeid vrij weinig aandacht is besteed en dat aan het jeugd werk (helemaal) niets is ge daan. Hij meende daarom dat bij de pastorale ontginning van toekomstige nieuwbouwwijken, de Gemeenschap van Kerken aan een soortgelijke commissie een ruimere opdracht zou moe ten geven. Daarnaast deed drs. Hoogwout de suggestie om een vormings dat momenteel wordt gevormd door ds. H. Hortensius en pastor J. A. A. van Well. LEIDEN - De Leidse gemeen teraad is maandagavond in zijn vergadering akkoord ge gaan met een tariefsverho ging van 15 pet. voor de Stadsgehoorzaal. Deze verho ging gaat op 1 sept.a .s. in. Een volgende verhoging van 15 pet. zou op 1 maart 1975 van kracht moeten worden. Tegenstemmers waren er niet, maar PvdA-fractievoor- zitter Van Alken gaf het col lege wel te kennen, dat zijn fractie later op de tarieven zal terugkomen:,,Veel groe pen in onze stad hebben het moeilijk met de prijs van de Stadsgehoorzaal. Door alleen maar tarieven op te trekken zullen bepaalde verenigingen er lastiger voor komen te zit ten". In de nieuwe opzet van o i de overeengekomen beheers vorm van het complex zou dn moeten worden. Wethouder Lijten antwoordde dat beheersvorm en tarieven verschillende zaken zijn. Hij achtte het optrekken van de tarieven hard nodig, "te meer omdat de prijzen in de afgelopen vier jaar niet zijn gewijzigd terwijl het kosten patroon met de inflatie is meegegaan". PvdA-raadslid Verboom en wethouder Ham discussieer den over een brief van het PvdA-bestuur aan B en W met zes wensen van de be woners van de Ververstraat. De raad werd geadviseerd deze brief voor kennisgeving aan te nemen, maar Ver boom legde nog eens de na druk op een aantall klachten over situaties die de bewo ners een doom in het oog zijn, zoals het opslaan van materialen op straat en op stoppingen veroorzaakt door wegtransport. Hij vond het een zinvolle gedachte bij de jachthaven een gezellig'zitje in te richten en bepleitte ver der de ontwikkeling van deze wijk ter hand te nemen. De bewoners wensen op dit punt een bestemmingsplan. Wet houder Ham beloofde, dat aan de kwestie van de op slag op straat aandacht zal worden geschonken. LEIDEN - Authentiek hedendaagse vloeken en scheldwoorden klonken gisteren in de Burcht op uit het 350 koppige publiek dat juichend volgde hoe "karate-Jon" Blumming met een houten mnuppel stunt man Wim in elkaar timmerde. Tevreden over de uitbundigheH "an zijn figuranten, ^ïoest regisseur Willy van Hemert toch ingrijpen: "Die woorden bestonden nog niet in 1470 en zeker niet in Antwer pen. U moet u beperken tot feestelijk gejuich". Waarmee ander maal een oneffenheid werd gladgestreken in de grootste televisie productie ooit in Nederland gemaakt. „Dynastie der kleine luyden" heet het spektakelstuk waarmee de jubilerende NCRV, televisiege schiedenis gaat schrijven. Met in de belangrijkste hoofdrol ex pop-zanger Bob Bouber behan delt het de historie van een ge slacht "gewone burgers" tussen 1270 en 1975: de laatste afleve ringen worden pas eind volgend jaar of begin 1976 uitgezonden. Totale kosten van de productie, die uit 14 of 16 delen zal be staan: tussen de anderhalf en twee miljoen gulden. De opnamen in de Burcht vormen de 8 minuten durende inleiding van de zesde aflevering. Die speelt in Antwerpen irt het jaar 1477. Ter gelegenheid van het huwelijk van keizer Maximi- liaan wordt de bevolking van die stad een feestelijk schouw spel aangeboden: twee misdadi gers bevechten elkaar op leven en dood. Jon Bluming, die nog onlangs in werkelijkheid met de politie te maken kreeg, wint en wordt weer in vrijheid gesteld. Terwijl de Nederlandse top-regis- seur Van Hemert (63) de massa in alle kalmte aanwijzingen geeft, vertelt zijn 34-jarige "chef" Wim Hazeu dat de Leid se Burcht een van de heel wei nige plaatsen in Nederland is, die de mogelijkheid bieden "in de middeleeuwen" te filmen. "Kasteel Doornburg bij Nijme gen en kasteel Loevesteijn, daar zijn we ook geweest en verder in Naarden, Harderwijk en Eist, maar daarmee houdt het dan op. De rest moeten we of in de studio doen of in Bel- •gië", aldus het hoofd van de af deling drama, jeugd en kunst, van de NCRV-televisie. Wanneer zich voor de poort van de uit 830 daterende Burcht vier herauten opstellen, die met kla roengeschal enkele magistraten aankondigen ontdekken we een bekend gezicht. "Heren van het Leids politie muziekgezel schap", verklaart Hazeu. "Wij maken op heel grote schaal ge bruik van vrijwillige figuranten. Alle afleveringen bij elkaar ge nomen zo'n 3000. Voor dit frag ment hebben we vooral geput uit de leden van amateur-toneel verenigingen. Verenigingen in de Leidse regio maar óok in de verre omtrek tot in Amsterdam toe. Als we dat niet hadden ge daan zou de productie helemaal onbetaalbaar zijn geworden. Aan beroepsacteurs hebben we zo'n 200 man gecontracteerd en verder doen er ook nog 300 paarden mee." Gesneden koek Dat anderhalf miljoen gulden voor een televisie-serie een flink bedrag is wil Hazeu niet ontken nen. "Maar duur is het niet", voegt hij daaraan toe. De pro ductie van een gewone speelfilm kost ongeveer 700.000 tot 800.000. Je kunt gerust stellen dat wij voor dat bedrag niet één maar zeven speelfilms maken." "Toen we begonnen te piekeren", zo vervolgt hij, over een jubi- leum-produktie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de <- NCRV, wisten we dat er geld voor was. Mijn aanvankelijke plan was een serie te maken over Sii de strandjutter, die ook niet g:_dKOop zou worden. Van Heme:., en ik zijn van dat idee weer afgestapt omdat we von den Jat het een te gemakkelijk succes zou worden. Sil de strandjutter ligt in hetzelfde genre als de Bartje-serie en de Kleine Waarheid. Zulke dingen gaan er gegarandeerd in als ge sneden koek. Daarvan kan je geen prestige-object maken. Het idee voor een verhaal over de kleine luyden is toen van Van Hemert gekomen. Mei vorig jaar is hij begonnen met het schrijven van een script voor de eerste zeven afleveringen en in februari van dit jaar zijn de op namen gestart", aldus de suc cesvolle Hazeu die in zijn func tie de jongste is in het Neder landse televisie-wereldje. Jannen "De eerste helft van de serie wordt uitgezonden in november en december aanstaande. Het verhaal begint bij een vondelin getje dat wordt aangetroffen in doopt en krijgt in elke volgende een klooster. Het wordt Jan ge- aflevering een nakomeling i een volgende generatie. Die na komelingen - allemaal Jannen zijn in elke episode de hoofdfi guur. De verschrikkelijk kleurrijk ge- costumeerde kleine luyden op de tribune van de Burcht begin nen het ondertussen duidelijk wat koud te krijgen. Zeker de meisjes en vrouwen die volgens regisseur Van Hemert 500 jaar geleden gewend waren om bij deze en dergelijke gelegenheden tedere plaatsen veelal onvol doende tegen het weer te be schermen. Wreedheid Zelfs vechtersbaas Bluming wordt wat rillerig, gaat daarom lang uit in zijn misdadigerskooi lig gen en drukt zich vervolgens ontspannen even 35 keer met zijn handen op. Vooral deze ka- rate-specialist spreidt in het duel met zijn veel tengere colle ga-snoodaard een grote wreed heid ten toon. "Die gemeenheid komt in veel afleveringen naar voren", vertelt Hazeu. "De mid deleeuwen wéren erg wreed. Als je je dat gaat realiseren kom je tot het besef dat Dachau en Vietnam niet helemaal uit de lucht zijn komen vallen. En dat willen we in deze serie vooral tot uitdrukking brengen: dat.de problemen, juist de problemen van de man in de straat voor een groot deel dezelfde zijn ge bleven. Ook zijn vreugdes na tuurlijk. Er zit in de serie een "love-story" die niet onderdoet voor de Amerikaanse film. De bedoeling is dat de kijker straks zegt: "verrek, zóveel is er niet veranderd". Pater Een figurant die hoopt dat de kij ker straks wat zijn visie op de kerk betreft niet tot deze slot som komt is pater Niekus s.c.j., docent dramaturgie van het St. Janscollege in Den Haag. Aan vankelijk maakte hij deel uit van het gewone volk op de tri bunes. Toen hij evenwel het be labberde Gregoriaans hoorde van de "priester" die de zegen afroept over het duel van de twee boeven, stapte hij op de regisseur toe: „Meneer Van He mert die rol is mij op het lijf geschreven. Geef mij die maar". En nu klinkt zijn geoe fende, volle stem over de Burcht: "per omnia saecula saeculooor um Minder met het oog op pater Nie kus als wel op de talloze andere ongeoefende spelers in het dra- Nog drie dagen blijft dit beeld de Burcht beheersen. ma, spreekt Hazeu zijn grote bewondering uit voor de wijze waarop de heer Van Hemert hen "leven" weet in te blazen. "Omdat hij die kunst zo goed bestaat hebben we voor de klei nere rollen een erg sterke bezet ting kunnen vinden. Karei de vijfde bijvoorbeeld wordt ge speeld door Ko van Dijk. Bob de Lange is een zwervende monnik, John Leddy een beeld houwer, John Lanting een hage- preker en Rita Corila een beeld houwster. Bob Bouber neemt de rol van Jan om de aflevering voor zijn rekening. Dat hebben we gedaan omdat erfelijke ei genschappen naar het schijnt steeds een generatie overslaan. In de andere delen wordt Jan gespeeld door Lennaert Nijgh, Theo Pont en Wim v.d. Heu vel." Als eindelijk de definitieve opna men zijn gemaakt, gaan de klei ne luyden voor de laatste keer terug naar de serberg de Burcht. Om zich door 12 schminckers te laten ontdoen van de "prut" op het gezicht. En om voor het laatst een gra tis "broodje NCRV" naar bin nen te werken: "Zo krijg ie ten minste nog eens wat terug voor je kijkgeld", aldus één verwoor ding van de algemeen geuite waardering voor deze prestatie van de jubilerende omroep. Willem Scheer Op tal van plaatsen in de stad keek de jongste jeugd ademloos naar poppenkastvoorstellingen. Leiden - De jarige Koningin wa® gisteren niet de enige die zich de handen warm wreef. Alle optimisme van De Bilt ten spijt zijn ze niet gekomen, de opklaringen, de afnemende wind, de hogeere temperaturen. Dat toch vele duizenden Leidenaars zich op deze koude Koninginnedag best vermaakt hebben, is niet in de laatste plaats te danken aan de omstandigheid, dat we het (klimatologisch) droog hebben gehouden. Maar boven al zijn het de hartverwarmende inspanningen van wijk-, buurt- en speeltuinverenigingen en wijkcomité's geweest die de Leidse viering van de 30ste april '74 geheel hebben doen slagen. De medewerking van velen was weer eens boven alle lof verheven. Zonder dat leger van actieve mensen zou elke organisatie of welke Koninginnedagvereniging ook met de handen in het haar zitten. Van 's morgens vroeg tot gister avond laat is men in de weer geweest om overal de buurtbe woners en andere belangstel- flenden - vaak kwam men voor een of ander evenement van de andere kant van de stad - aangnatim bezig te houden. Zo todden ook bijvoorbeeld burgemeester en mevrouw Vis er een complete werkdag van gemaakt. Het echtpaar, ge tooid met oranje en de burge meester omhangen met de ambtsketen, heeft bij zowat elke gelegenheid acte de pré snee gegeven, hetgeen vooral door de organisatoren in de verschillende wijken zeer op prijs werd gesteld. Zeker, het was koud. Dit had zijn consequenties voor enkele niet-aangeklede programmaon derdelen en buitenactiviteiten. Zo kwamen de gewichtheffers van De Spartaan, die in Zuid- West bij de Bevrijdingskerk een paar sterice staaltjes te zien zouden geven, bij de wijk- vereniging Actief vragen „of ze alsjeblieft niet hoefden op te treden"; de blote spieren hebben wat mildere tempera turen nad'ig. Een koude-bestrlj- dingsmiddel vondend e huive renden vooral in ed kraampjes met warme worst, kroketten en frikandellen, hete soep koffie. De neringdoenden dezes ector liepen binnen. Voor het overige was het feest compleet. ajoretites zetten overal ton beste beentje voor - soms van de ne buurt naar de andere - muziekgezelschap pen bliezen dat het een lieve dust was, er waren wielerron den, demonstraties, poppen kastvoorstellingen, bazars, het rad van avontuur, duizenden balonnetjes vertrokken op de felle westenwind, er klonk Jazz en hoempamuzJek, de Oranje Wandeltocht trok bijna 5000 tippelaars, en kinderoptochten vertederden het ouderlijk oog. De kleintjes stonden paf bij een kindercircus en de daas- lustigen konden ook terecht. Daartussendoor was het kraag op en tonden in de zakken. Behalve dan bij de gewaar deerde sjouwers van het* eer ste en llaatste uur, die mét de deelnemers voor Leiden giste ren de show helemaal hebben gemaakt. onder redactie van: Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 In de achterzaal van restaurant ,,ln den vergulden Turk" werd maan dagmiddag afscheid genomen van een aantal bestuursleden van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden. Hieronder waren ook voor zitter mr. P. J. Teebaal (op de foto links) en penningmeester drs. Q. A. F .M. Hueber (rechts). Tijdens de druk bezochte receptie werden zij toegesproken door de ..nieuwbakken" voorzitter H. H. Westhof, die de scheidende bestuursleden uit naam van allen dankte voor hun opoffering en hun inzet voor de bibliotheek. De heer Teebaal werd in 1951 gekozen in het algemeen bestuur van de „Vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens" en werd in 1957 benoemd tot voorzitter. Onder zijn voorzitterschap kwam on- in Noord en in Zuid-West. der meer tot stand de vestiging van de filialen in het Houtkwartier, Penningmeester Hueber heeft zich sinds 1941 met de financiën bezig gehoudenu Hij vervulde daarnaast ook nog de functie van admini strateur. De heer Hueber is vanaf het eerste uur betrokken geweest bij de fusiebesprekingen tussen de O.L.B. „Reuvens" en de R.K. Openbare Leeszaal en bibliotheek. De overige scheidende bestuursleden waren: F. Diemer, mevrouw J. C. de Jong-D iepeveen, J. C. v. Schaik, J. Weststra, en F. Langezaal. Hen werd allen geschenken aangeboden. Na het afscheid van de bestuursleden sprak stichtingsdirecteur W. J. Hariot over de voorgeschiedenis van de Stichting Openbare Biblio theek Leiden, die per 1 januari van dit jaar tot stand kwam, en over het toekomstbeleid. De heer Hariot pleitte voor verdere decentrali satie van de bibliotheekvoorzieningen en voor uitbreiding van het dienstenpakket, zoals bejaardenvoorzieningen, een muziekbiblio theek en een discotheek. Trefcentrum De Politieke Werkwinkel zal in de maand mei haar Trefecentrum, Rapenburg 100, in verband met de gemeenteraadsverkiezingen inrichten voor propaganda en infomatiemateriaal. Ook zullen verschillende politieke partijen er bijeenkomsten beleggen. Ver der zal er een volledig bijge werkte agenda te vinden zijn over bijeenkomsten versreid over de stad, die met de verkie zingen in verband staan. Deze kan desgewenst door een ieder geraadpleegd worden. Naast dit alles zullen er nog een of twee debatavonden belegd worden over puur Leidse actualiteiten. Het Trefcentrum zal iedere avond geopend zijn vanaf 20 uur voor een babbel en een borrel. Kraakwagen De gr of vuilophaaldienst komt mor gen, donderdag 2 mei, in buurt 13: Rijnsburgerweg. Tcrweepark, Boerhaavelaan, Marienpoel- straat, Kagerstraat, Zweiland- laan, v. Swietenstraat, Faljeril- straat, Houtlaan, A. Duicklaan, v. Beunlnglaan, v. Slingelandt- laan, J. de Wittstraat, J. v. OI- denbarneveldstraat, Fagel- straat, Ledenberchstraat, Ho- gerbeetsstraat, Warmonderweg, Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborststraat, Merelstraat, Wassenaarseweg, Leeuwerik straat, Blauwe Vogelweg, en in buurt 15: Stationsweg. Paviljoenshof, Sta tionsplein, Morssingel, Pesthuis laan, Piet Paaltjenspad, Mors- weg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krugerstraat, Pres. Steynstraat, Transvaalka- de en hof, Joubertstraat, Wol- maranstraat, v.d. Tasstraat. Lopsenstraat, Rijnzichstraat. de Wettstraat, Reitzstraat. de la Reystraat, Pretoriusstract Promoties De heren B. J. M. Zonnevpld uil Leiden en J. Belle uit Velp zijn aan de Leidse Universiteit ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap- pert. De respectievelijke promo toren waren prof. dr. B. de Groot en prof. dr. J. T. Wiebes. Eveneens gepromoveerd tot doctor, maar dan in de letteren, is de heer W. G. J. M. Tomas sen uit Zoetcrwoude. Zijn pro motor was prof. dr. P. W. I'.lcln. i.oldse bioscopen S'c-.o: L leenatraat 39, tel. 33210 „Jt- aua Chrlat Superatar", <lng. 14.30 19.00 cn 21.15 uur. Zo. 14.30, 10.15. 19.00 cn 21.15 uur. Lldo: Steenatraat 39, tel. 24130 „Papil- Ion", 18 jr. dag. 14.30 en 20.00 uur. Luxor: Slatlonaweg 19, tel. 21290 ,.t)o Outaldcman", 18 Jr. dug. 14 30, 19.00 cn 21.15 uur. Zo, 14.30. 10.45, 10.00 Camera: Hogewocrd 40-51. tel. 24919 „Staat van beleg", 19.00 en 21.30 uur. 14 Jr. Do., vr., ma. 14.30 uur. Klndcrm.: ..Jungleboy" a.l. Zo. cn dl. 14.00 cn 16.15. Rex: Huarlcmmcratrnat 52. tel. 25414. ...Scx achter goaloten deuren". .30 uur en Icdero avond om 19,00 i 21.15 uur. Klndcrm 101 Dalma- :r» (Walt Disney). Wo.. za.. zo.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3