Merendeel van omroepmensen in oorlog „fout" Landgenoten in V. S. nauwelijks interesse in Paul van Vliet HILVERSUMSE RECTOR DRS. LOUIS LEEMAN NIEUWE TROS-BAAS KiirSiaus nog altijd dichterbij dan Broadway Tournee nuttige testcase WOENSDAG 1 MEI 1974 LEIDSE COURANT NEW YORK - Twee one-man- shows binnen zeven dagen: dat heeft New York in zijn eindelo ze showbusiness-leven nog nooit meegemaakt: een van Sammy Davis en een van Paul van Vliet. De stad, die zelf een versteend spektakel is met alles dikker, alles v«tter en al les voller, was eerlijk gezegd ook nog niet op het kostenbe sparende idee gekomen, dat men zich na de avondmaaltijd zou kunnen vermaken met het optreden van één medemens. Om die reden had Sammy Davis jr. voor zijn brandnieuwe one- man-show in het gigantische Runs Theater uit voorzorg twee door de wol geverfde tapdan- sers, een zangeres en een dertig man sterk orkest ingehuurd, die de gevreesde leegte rondom zijn verschijning ouderwets opvul den. In feite was er bij hem dan ook geen sprake van een one-man-show. maar van een recht-loe-recht-aan-revue, waar in toevallig een executant wat overdreven lang aan het woord was. Het was gewoon een schoolvoorbeeld van het "een zaam maar niet alleen procédé", dat in het verleden reeds een gekroond hoofd tot een bestsel ler heeft geïnspireerd. Niette min schreef de criticus van de New York Times, dat het ver schijnsel van de one-man-show interessant genoeg was om nauwgezet te worden gevolgd. Duidelijker In het Village Gate Theater in het verfomfaaide stadsdeel Green wich lagen de zaken al aanzien lijk duidelijker daar gaf de Nederlandse entertainer Paul van Vliet maandagavond een New Yorkse voorstelling van zijn coe-man-show "The truth behind the dikes". En de waar heid was inderdaad, dat hij ge durende twee uur die klus al leen opknapte. Dit overigens al leen bij de gratie van een uit puttingsslag, die een dertiental Amerikaanse artiesten nu al enige maanden in hetzelfde theater leveren. Zes keer per week treden zij in de "Gate" aan voor de sexmusical "Let Van uit New York door Leo Thurins my people come", een gebéuren vol biologisch all, dat hoege naamd niets om het lijf heeft en om die reden tot de theaterhit van het New Yorkse uitgaans- seizoen is gepromoveerd, 's Maandags onderbreken zij ech ter hun lijf-show en mag Paul van Vliet van big boss Arthur Lugoff zijn waarheid achter de dijken uit de doeken doen. On danks het feit, dat hij en zijn drie muzikanten van top tot teen in de kleren steken, moet vooralsnog gevreesd worden, dat Van Vliet de Amerikanen aanz.enlijk minder stof tot spre ken zal geven dar "Let my peo ple come". Afgaande op de twee voorstellingen die Van Vliet tot nu toe in Amerika heeft gegeven (er volgen er in de komende weken nog zes in Amer.ka en Canada) moet voor zichtig de conclusie worden ge trokken, dat voor Nederlandse cabaretiers het Scheveningse Kurhaus nog altijd een stuk dichterbij ligt dan Broadway. Minderheid Toch dampte de kelder van Lu goff ook maandagavond wel de gelijk van eerlijke waardering. Maar dat gold alleen voor de Amerikaanse bezoekers, die he laas de minoerheid vormden. Zij zagen een entertainer aan het werk, die zijn vak verstaat en daarbij voor hen nieuwe kleuren aan het show-business- palet heeft toegevoegd. Het feit echter, dat Van Vliet in New York even onbekend is als de Amerikaanse taxichauffeur Jim my Smith op Ameland, dwong de organisatoren van Van Vliet's U.S.A.-trip hun toevlucht Paul te nemen tot in New York le- eer vende en volgens hardnekkige geruchten ook van tijd tot tijd werlonde Nederlanders. Zij zijn indertijd hun vaderland ont vlucht, omdat ze meenden dat ze de truth behind the dikes t Vliet hield maandagavond staande receptie op het wrakke toneel vai one-man-show in de geschiedenis van de New Yorkse showbusiness wa reeds in de zak hadden. Zij heb- de cabaretier te vernemen. gedronken en leek nauwelijks kant van de dijk. ben derhalve weinig behoefte Wat maandag aan Nederlanders geïnteresseerd in het werk van Het is te hopen dat Hansje Brin- om die waarheid alsnog van een in de Village Gate zat had dan een landgenoot. kers in de komende weken voor vers uit Nederland geïmporteer- ook grotendeels al gegeten en Dat is dan the truth aan de andere Van Vliet zal willen duimen. Dick Verkijk, NOS-reporter en schrijver Als het de bedoeling was geweest van Dick Verkijk om in zijn vol gende week verschijnend boek Radio Hilversum 1940'45 - de omroep in de oorlog" aan te to nen wie van de radiomensen en bij de radio betrokken artiesten ,,fout" zijn geweest, dan had hij beter de namen van de brand schonen kunnen noemen. Door de in 1941 gelijkgeschakelde Ne- derlandsche Omroep - waarbij de omroepverenigingen verdwe nen - werd in elk programma nationaal-socialistische propa ganda gemaakt met medewer king van vrijwel uitsluitend niet-Duits gezinde Nederlanders. Velen handelden tegen hun ge weten in, maar durfden geen ontslag te nemen uit vrees voor de consequenties. Aan zijn boek, waaraan de auteur twee jaar heeft gewerkt en dat is uitgegeven door de Arbeiders- 1 het boek over de omroep pers, is een lijst toegevoegd van meer dan duizend namen van hen die betrokken zijn geweest bij wat men op zijn zachtst ge zegd een zwarte bladzijde zou kunnen noemen in de geschiede nis van de omroep. Na de inval van de Duitsers in mei 1940 verschenen zij met een complete zendapparatuur in Hil versum voor het geval de Ne derlanders de zendmogelijkhe den onklaar zouden hebben ge maakt. Het was niet nodig. In opdracht van Willem Vogt ston den AVRO-programmaleider mr. J. den Daas en AVRO-ster- reporter Guus Weitzel gereed om de Duitsers welkom te heten en hen wegwijs te maken in de studio. Zowel Weitzel als Den Daas zijn vrijwel tot het einde toe de bezetter in programma tisch opzicht zeer terwille ge weest. Na de oorlog wist mr. Den Daas zich aanzuivering te onttrekken door in de laatste oorlogsjaren zich te laten be trekken in illegaal werk. Veel van zijn ondergeschikten, die in zijn opdracht en eigenlijk tegen hun geweten in hebben gehan deld, kregen niet de kans zich te dekken en werden gestraft met levenslange of tijdelijke uit sluiting. Het wordt niet met een dergelijke karakteristiek door Dick Ver kijk gezegd, maar het ..foute" van Guus Weitzel bestond eigen lijk hierin, dat hij een vakidioot was. Hij vond de radio-op-zich een te groot goed dan dat hij het over zijn hart kon verkrij gen om hiermee te saboteren. Hij was jegens de Duitse over heid in alles voorkomend en or ganiseerde de belangrijkste pro- pagaoda-uitzendingen zelf, zoals de Winterhulpuitzendingen en de Wehrmachtconcerten. Hij steekt zich in feestelijk jacquet als NSB4eider Mussert de studio met een bezoek komt vereren. In tegenstelling tot AVRO-voorzit- ter Willem Vogt, die bij de komst van de Duitsers alle jo den in AVRO-dienst ontsloeg. die Seyss-Inquart (tweede van rechts') bereid vond enige woorden te onder wie Han Hollander, Jacob Hamel. Max Tak, Ida de Leeuw van Rees, Jetty Cantor, Albert van Raalte en Antoinette van Dijk, hield Guus Weitzel tijdens de oorlog joden verborgen. Zelf heeft hij de grootste moeite ge had om aan te tonen, dat hij zuiver van ras was. Schipperen De omroepverenigingen hebben direct na de bezetting moeilijk hun houding kunnen bepalen. Zij waren er huiverig voor om hetgeen zij met veel moeite hadden opgebouwd zomaar uit handen te geven. Zij poogden met schipperen zichzelf te blij- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het in de jongste omroepgeschiedenls best be waarde geheim ls onthuld: de TROS heeft een nieuwe direc teur, de heer Louis Johannus Leeman (39 jaar). Hij treedt op 1 augustus in dienst van de TROS en zal 1 januari dan de met pensioen gaande heer J. M. Landré opvolgen. De heer Leeman komt tegen alle verwachtingen in niet uit de om roepwereld. Ook behoort hij niet tot de 60 sollicitanten, waaron der vijf omroepmensen. De heer Leeman is op het ogenblik nog rector van de A. Roland Holst- scholengemeenschap te Hilver sum. Drs. Leeman deed na de mulo, kweekschool en HBS-A. Hij studeerde in Utrecht niet Westerse sociale geografie. Tij dens zijn studie gaf hij aard rijkskundeles op het Thorbecke- lyceum. Reeds op zijn 30ste jaar was hij rector van het Utrechtse Avondlyceum, de jongste rector in Nederland. In 1971 werd hij rector in Hilver sum. De heer Leeman die getrouwd Is en twee kinderen heeft, een jon- nj van 12 en een meisje van 10 is, althans nu nog, AVRO-begun- stiger. Hij is Nederlands Her vormd. Door zuiver toeval kwam de heer Leeman die zegt beslist niets van omroepzaken af te weten en vrijwel nooit televisie kijkt, met de TROS in contact. Een filmploeg van de TROS maakte vcor het programma ,,op uw ge zondheid" dat ging over ge slachtsziekte, zonder toestem ming opnamen van leerlingen van de A. Roland Holst-scholen- gemeenscnap. Toen de heer Leeman hierover naar aanlei ding van klachten van ouders en van b. en w. met de heer Landré ging praten, klikte het direct tussen de beide heren. De heer Landré kon aantonen, dat de bewuste opnamen te goeder trouw waren gemaakt. En de heer Leeman maakte een op merking die de heer Landré uit het hart gegrepen was, namelijk „Ik vind het jammer dat het zo is gelopen, want ik had de film graag op school vertoond". Na dit eerste gesprek volgden er nog een aantal, die zo goed ver liepen. dat de heer Leeman uit eindelijk met vijf anderen als kandidaat voor de opvolging van de heer Landré overbleef. De heer Leeman werd gekozen om een aantal karaktereigen schappen, die zo zegt de heer Landré „mij -bijzonder aanspra ken. De heer Leeman zou mijn zoon geweest kunnen zijn, zo lij ken we op elkaar. Hij heeft ge voel voor humor, kan goed met mensen overweg en hij heeft in zijn huidige beroep te maken met ouderechtparen en zo'n 2000 leerlingen, wat je kan vergelij ken met de TROS medewerkers en programmamakers. Hij is een man die nooit zijn deur op slot zal doen. En die ideeën en principes van de TROS naar mijn mening uitstekend naar buiten uit kan dragen". De heer Leeman zelf over zijn be noeming: „Ik heb altijd tegen mezelf gezegd: Ik wil een be hoorlijk lange tijd in het onder wijs, want dat vind ik maat schappelijk gezien zeer belang rijk, maar ik blijf er niet tot mijn pensioen. Het stond voor mij al vast, dat ik op een gege ven moment iets totaal anders zou gaan doen. Ik geloof niet dat het bijzondere risico's met zich meebrengt dat ik niets van omroepzaken afweet. Ik wilde vroeger graag journalist wor den, maar mijn vader verbood mij dat omdat hij een dergelijk onzeker beroep niet zag zitten". Mr. Landré drinkt een glas op goede toekomst van de TROS met zijn opvolger drs. L. Leeman. ven door schoorvoetend aan de bezetter toe te geven. Zij waren toen nog niet vertrouwd met de Duitse „mllllmeterpolltiek" om nl. door elke dag een stapje verder te gaan de hele omroep in te kapselen. KRO's mr. Wa genaar komt er In dit boek uit als een te toegeeflijk man; KRO's Paul de Waart als een man met te veel plichtplegingen jegens de Duitsers. In een KRO-radioverslag over Rotterdamse kinderen, die door de Duitsers een verblijf kregen aangeboden in Ostmarken, kon digde hij Seyss-Inquart aan met de woorden, dat deze de KRO de eer aandeed enige woorden te willen spreken voor de radio. Geen enkele omroep wilde de ander voor zijn in opheffing van zichzelf, totdat de bezetter er zelf een einde aan maakte bij de nazificering van de omroep in april '41. De KRO, die voor dien het meest tegemoetkomend was geweest o.a. door joden te ontslaan, ontpopte zich daarna als de meest onverzettelijke. Als de meest laaghartige en vul gairste cabaretserie, die ooit op de radio is geweest, wordt be schouwd het Zondagmiddagca baret van Paulus de Ruller". Hier achter stond Jacques van Tol. de vroegere tekstschrijver van Louis Davids, die uit dit werk zulk een weerzin tegen deze zanger had overgehouden, dat hij een felle anti-semiet werd. Als absoluut dieptepunt in dit programma gold de nieuwe tekst op het aloude Davidslicdje over de kleine man: ,,Dat was de Jodenman. de dikke Joden- man. de uitgekookte, guargc- stoofde vette Jodenman". De hoogste Duitse machtshebbers vroegen de tekst van dit lied op, omdat ze er verrukt over wa ren, met als ironie dat het een liedje was vol karakteristieke joodse galgenhumor. Namen We zeiden het al: vrijwel nie mand was brandschoon in Hil versum én idem dito de arties ten die voor de omroep werk ten. Hctty Blok en Gcr Lugtcn- burg begonnen hun carrière op een nazi-cursus voor artiesten, Willy van Hcmert en Henri Knap (later Het Parool) schre ven teksten met nationaal-(so- ciaüstische) Inslag, Jan Lemai- re en Willem van Capellen on vrijwel alle spelers van de hoor- spclkern vergooiden zich aan nazistische teksten, Toon Her mans en Wlm Sonncveld lieten zich als Jonge artiesten spannen voor propagandistische nazi avonden. Vrijwel alle musici - van The Ramblers tot Willem van Ottcr- loo - musiceerden zonder enige bedenking voor de nazi's, Leo Riemens liep in NSB-uniform door Hilversum, de latere film redacteur Bob Bertina schreef anti-Amerikaanse artikelen, Alex de Haas leidde jonge ar tiesten op voor de nazi-omroep, waardoor mensen als Piet Ekel en Karei Prior zich lieten Inpal men. Wim lbo wilde zo graag cabaretteksten schrijven voor de nazi-radio, dat hij tot elke voetval bereid was. Ook Pierre Palla en Wessel Dekker lieten zich voor elk karretje spannen. Kortom, er staan omtrent dui zend „foute" namen in dit bock. Al deze medewerking werd met zo groot gemak gegeven, dat als opvallend intermezzo in deze sfeer van meegaandheid de op winding treft, die zich meester maakte van de familie Speen hof!. dat de dochter Ceesje van de grote Koos mee deed aan het „Zondagmiddag-cabaret". Om dat zij zich door haar familie niet laat vermurwen, eist de fa milie van de programmama kers. dat zij onder een andere naam zal optreden. Hierop wordt door de nazi's niet inge gaan. Kritiek Dlck Verkijk, In dagelijkse doen NOS-reporter, rapporteert In zijn boek ook vele staaltjes van lijdelijk verzet en sabotage. Nochtans kreeg hij voor het verschijnen al kritiek op zijn boek, dat op feitelijke onjuisthe den is nagelezen door dr. Lou de Jong. Dit tamelijk stug geschreven re laas zou nl. niets met geschied schrijving uitstaande hebben. Dit klopt inzoverre geschied- schrijv og behalve met feiten ook te maken heeft met het plaatsen van deze feiten tegen de achtergrond en de geest van die tijd. Hieraan komt Dlck Verkijk hoegenaamd niet toe en dit geeft Juist aan de boeken van dr. Lou de Jong zulk een diepe strekking. Zodat we thans - met respect voor het zorgvul dig opgraven van de gegevens - wachten op de beschrijving van de geschiedenis van de omroep In oorlogstijd. TON OLIEMULLER

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11