t i Trainer Hans Wolffers had alleen maar pech Duitse Grand Prix een privé-feest Enith irigitha koningin van zeslandenstrijd Rudi Lubbers won voor het eerst na duel Clay rby Kansen voor Annet Visser Turnverlies tbcAoovide£i^e\! uur MAANDAG 29 APRIL 1974 A3 COVENTRY Niet de Europese record houder op de 100 meter vrije slag Vladimir Boere, evenmin de wereldkampioene op de 800 meter vrije slag Novella Calligaris heeft zich het meest onderscheiden bij de zeslandenwedstrijd in Coventry maar Enith Brigitha. De Amsterdamse zwemster legde beslag op de eerste, tweede en derde plaats in de strijd om de trofee van de British Air ways. Een grotere overmacht is nauwelijks denkbaar. Zij won de trofee, waarbij via computerberekenin gen prestaties, die het dichtst bij het wereldrecord komen het hoogst worden gewaardeerd met haar Europese record van vrijdagavond op de 200 meter rugslag van 2.20.27. Daarna legde rij in de loop van zaterdag nog beslag op de tweede en derde plaats met overwinningen op de 100 meter vrije slag (59.3 seconden) en de 100 meter rugslag (1.06.18). Als toegift evenaarde zij als startzwem ster op het voorlaatste nummer: de 4 x 100 meter wisselslag nog haar eigen nationale record op de 100 meter rugslag met 1.05.94. Alles bij elkaar een indrukwekkende oogst, die alleen door het collectie ve optreden van Rusland werd overtroffen. De komst van Rusland heeft de vroegere Eurovi siewedstrijden, die allengs tanend waren, een nieu we impuls gegeven. Maar daarmee staat ook de winnaar voor de komende Jaren vast. Rusland kan op elke afstand een vertegenwoordiger afvaardi gen, die in de voorste linies meestrijdt. Dat lever de vrijdag en zaterda zovegel punten op dat het wegblijven van de schoonspringploeg ruimschoots werd gecompenseerd: Eindstand: 1. Rusland 171 pnt, 2. West-Duitsland 146 pnt, 3. Nederland 134 pnt, 4. Zweden 126 pnt, 5. Italië 110 pnt, 6. Enegland/Wales 103. De Nederlandse damesploeg was de enige, die Rus land partij kon geven, zelfs met een flink verschil versioeg. Van het Nederlandse puntentotaal (134) behaalden de heren er 35 en de meisjes 99. Enith Brigitha won drie afstanden en maakte deel uit van de zegevierende estafetteploegen, Veronica Stel reep de overwmning op de 200 meter vrije slag, José Damen won de 200 meter vlinderslag en Karin Kok zegevierde bij verrassing op de 100 meter vlinder- Een grotere overmacht van Enith Brigitha was nauwelifks denkbaar. WASSENAAR Voor het eerst In de rijke geschiedenis van Duin- digt komen de amatrices en amateurs In twee rennen tijdens een middag in actie. Het een en ander is mogelijk geworden, omdat de hordenren geen door gang kon vinden, wegens onvol doende starters. Daar de inschrijving bij de ..lief hebbers" groot was heeft de ren- afdeling van de NDR de ren gesplitst in twee afdelingen. In de eerste afdeling heeft Marian ne Ooms met Rock Aldis een eerste kans. In de tweede afde ling komt ze met Joeri in de baan. Het paard stelde in joc key-rennen wat teleur. Vertrou wen heeft men ook in de combi natie Annet Visser met Matilde. De negentienjarige heeft het paard al eerder winnend over de eindstreep gebracht. Matilde heeft echter niet de vorm van verleden jaar. De eerste start woensdagmiddag Is om half drie. Het programma bestaat uit zeven draverijen en drie rennen. COMMISSIEPRIJS: Leron Areta, Lars Buitenzorii en Marco Caval|os. ARGOPRIJS: Gallabocco. Gwynlad en Earlydlso. S.T.C.-PRIJS Karma Roem, La Bnmb'n en Ludwtn S CERESPRIJS: Marlnua Carlos. Mr Bento en Marieka D. PANTE RE1PRIJS 1: Rock Aldls. Tonka en My Slipper. TRANSVAALPRIJS: Jonker Jan, Joae Hollar i Krone HONOR AI RENPRIJS: Iduna J. Irlnle en Fletcher D. PANTE REIPRIJS II: Matilde. Marko en Radbout. IPHARRAPRIJSt Janny P. Ivan en Jheronlmus. ALPENCLUBPRIJSt Jocguot. Iko en Lou Hagheweyde. (lichte] e note' ■Ipuntei slechj i Dt Koen- helft de nomen anatiel de de- afschap ot Over- gelijke Groe- (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Het weekeind voor volbloedtrainer Hans Wolffers was alles behalve succesvol. Zaterdagmorgen kreeg hij een trap van het paard Wildebras en hij moest met spoed naar het ziekenhuis gebracht worden. Gisteren was Hans op Duindigt weer van de partij met zijn hoofd in verband en vele hechtingen in zijn voorhoofd. Met het paard Gerabher stond hij favoriet in de Prijs van Duin digt. Het paard kon echter door koorts niet aan de start verschijnen. Maar liefst zeventien van de achttien bij Wolf fers im training zijnde paarden hadden verhoging. Voor trainer Wolffers tegenslag te over. In de Prijs van Duindigt zege vierde de grote ousider Tongue in Cheek met Alan Jones. De ren was een ware aanfluiting. Geen van de toppaarden ging over deze 2600 meter ervan uit een tempo te draaien. In een wandelgang kwamen de tien over de Wassenaarse baan. Dit alles was een Kolfje naar de hand van jockey Jones, die genoeg eindsprint had over gehouden om met het lichtege- wicht van 48/1/2 kilo de koplo pers Darius Honey en Hopeful Future te passeren. Ebeltoft kwam op de vierde plaats. Quick Nanny, waarvoor de Ier Murtagh was overgekomen stel de evenals Jewel en Heros dui delijk teleur in deeg ren. De twee andere rennen werden gewonnen door Dieter Weiss. In de Jolly Judyprijs hield Vic tor Rabensteiner zich aan de opdracht om zo snel mogelij met Master Tanner weg te zijn en het tempo hoog op te draaien voor stalgenoot Flix met Henk van der Kraats. In de laatste bocht had Master Tanner zijn kruit verschoten. Flix had ach teraf gezien geen verweer tegen het hoge tempo en kwam als derde over de eindstreep. Mar ko met Dieter Weiss won fraai voor Patrick met Ina Schwarz- kachel. De tweede overwinning voor Die ter Weiss was een grote verras- totterd* ADVERTENTIE ste sp verslot rust ie doe en ke er nie krijge akkellj nk. V« ,enbod« (Aker Schorsing van Bosschieter Van onze sportredactie DEN HAAG Gerrit Bosschie- ter, de eigenaar, trainer en pi keur op de drafbaan de bijnaam „de kampioen der boetes" is zijn vergunning cis eige naar/trainer voor drie maanden kwijt. Het hoofdbestuur van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft deze vergunning ingetrok ken. Reden is dat deze eige naar/trainer paarden aangaf op de wedstrijdballen, zonder dat deze paarden al waren aangeko men. Dat bracht het spel enkele keren in moeilijkheden en moes ten de paarden die te laat op de baan verschenen soms buiten weddenschappen lopen. In de rensport komt de amatrice S. Rienecke woensdagmiddag weer in actie. Zoals bekend heeft ze enige tijd geleden de leerlingjockey Wedam geslagen. Deze is nu op vakantie, waar door de strafcommissie van de NRD de zaak niet in behande ling kan nemen. De NDR heeft nu de maatregel van niet rijden en verboden op de baan tijdens GENT De Nederlandse zwaargewicht Rudl Lubbers heeft zaterdag avond In Gent ln een gevecht over tien ronden op punten gewonnen van de Belg Jean-Plerre Coopman. De gevarieerd boksende Lub bers, die na het duel met Clay voor het eerst ln de de ring stond, had aanvankelijk een groot overwicht, maar de Belg slaagde er gaandeweg in zich aan de druk te ontworstelen. Coopman bezondigde zich herhaal delijk aan afklemmen, zodat Rudi Lubbers geen vat op zijn tegenstander meer kon krijgen. Lubbers verklaarde na afloop dat hij last had gehad van ademnood. De Nederlandse kampioen toonde zich verrast over de conditie en vechtlust van zijn tegenstander. Jan Lub bers, die broer van Rudi, ver loor - eveneens over tien ronden - op punten van de Belg Freddy de Kerpel. Sjeng Verstappen, de Limburgse halfzwaargewlcht, Is zaterdag avond In de Geusselt sporthal in Maastricht ook in zijn achtste partij als prof ongeslagen geble ven. Verstappen won ln zijn woonplaats door knock out In de derde ronde van Franklin Arrin- dell (Curacao). ZURICH Ernstige ongeregeld heden hebben zich zaterdagnacht voorgedaan na afloop van het boksgevecht om de wereldtitel tussen de Thailander Tsjartsja! Tsjlonoi en de Zwitser Fritz CherveC in ZUrlch. Onmiddellijk na afloop ontstond al groot tumult, toen de 11.000 toe schouwers uit een mededeling van de speaker meenden te kunnen afleiden dat hun favo riet de titel op Tsjionoi had ver overd. Toen dit niet zo bleek te zijn (Tsjionoi won net op pun ten) werd de ring bestormd, de scheidsrechter belaagd door horden toeschouwers en Tsjio noi kreeg alsnog de serie klap pen, die het publiek hem Cher- vet had willen zien toedienen. De wereldkampioen barstte in tranen uit Later, bij het verlaten van zijn kleedkamer, kreeg Tsjionoi nog een tik met een fles. die hem deed neergaan. Commentaar van de ontgoochelde Chervet: „Ik wist zeker dat ik had ge wonnen". sing. Met de grote outsider Gol den Bird ging de Duitser met een cote van 12.20 winnend als eerste over de eindstreep. Favo riet Mountain Track kwam als tweede over de eindstrep voor de verrassende derde Anna van Oranje. 3ij de dravers een prachtige ont knoping in de prijs der veelbelo- venden. De eigenaar- rijder Dick Euykerbuyk verraste vriend en vijand met een zeer fraaie overwinning met zijn paard Lord Faune (winnend 33.10). Hij was derby-winnaar Lento H en Lolo Buitenzorg net een hoofd voor. Een finishfoto moest de verdere uitslag vast stellen. Lord Faune zegevierde in de goede tijd van 1.21 rond, hij kreeg echter wel twintig me ter voorgift van Lento H. Dinsdagmiddag half tv.ee draverljeu op de Hllversumse baan. De dag van de Peerdepletcnprljs. De tips: Fa- culteiuprljs (eerste afdeling): Lord Hollandla. Lange Ros en Ludwln S Prijs der Commllltoneskes: Lara YVlenselbaeh, L'Oberon en Lammert FnculteltsprIJs II: Longshot. Llbertn 'DletenDrlls: Holli i R, Morene Fort Overwinning Jan ten Thije MEYEL Jan ten Thije heeft de eerste ronde voor het Europese kampioenschap zijspan motor» cross gewonnen. De Nederlander won do eerste manche en eindigde in de tweede als derde en gaat nu in de tus senstand na twee tellende man ches aan de leiding met 25 pun ten. Beide manches op het cir cuit De Vossenberg te Meyel werden over 30 minuten plus 2 ronden verreden. Een valpartij direct na de start van de 28 deelnemers voor de eerste man che, schakelde de grote favoriet broer Dlrkx uit. Sll lARD De dames van de Nederlandse katholieke gymnas- tlekbond hebben zondag ln de sporthal van Sittard de landen- wedstrijd tegen Spanje met 153.10 tegen 160-50 verloren. Alleen het onderdeel brug leverde een Nederlandse overwinning op: 39.85—38.40. De balkoefe- nmg won Spanje met 41.20— 34.55, de vrije oefening met 41.95—40.40 en het paardsprin- gen met 38.95—38.30. Eerste in de persoonlijke klassering werd de Spaanse Marcia Vemetta voor de Nederlandse Maria Heeren. Eerste zege Niki Lauda MADRID De Oostenrijkse for mule I-coureur Niki Lauda heeft zondag op het Jaruma-circuit bij Madrid de eerste grand prix-zege in zijn loopbaan ge boekt. De 25-jarige Lauda won met zijn Ferrari 3I2-b de Grote Prijs van Spanje, de vierde race van het seizoen, tellend voor het wereldkampioenschap. Voor een wereldreis of een lekker vrl] weekend een echt Weslernpak In blue denim, met sterke stiksels en praktische drukknoopsluiting. CA NüRBURGRING - De grote prijs van West- Duitsland is dit weekeinde op de Nürburg- ring een groot feeat geworden voor de privé-rijders. Alle rabriekséquipes trok ken zich namelijk terug, omdat zij de veiligheidsmaatregelen op het circuit on voldoende achtten. In alle klassen kwam hierdoor een mini-rennersveldje aan de start, waaruit in alle gevallen Westduit sers zegevierend tevoorschijn kwamen. De Grand Prix telt voorlopig wel mee voor het wereldkampioenschap, zodat aan Grote keus De supervisor heeft ge sproken, de veertig spe lers die aan de FIFA moesten worden opgege ven, zijn gekozen. Er zul len er achttien moeten af vallen. In de tijd die rest voor de definitieve keuze gemaakt moet woren (acht dagen voor het be gin van het toernooi, dus 5 juni) zullen Michels en zijn helpers (Fadrhonc, v. d. Hart) de veertig nauw keurig bekijken. Daarvoor dienen de oefenwedstrij den, daarvoor kunnen ook nog de UEFA Cupwed strijden van Feyenoord en het restant van de compe titie dienen. Gisteren heeft Michels zichzelf, vrijwil lig, de pas afgesneden. Frans Thijssen van FC Twente en Jan Peters van NEC bijv. kunnen nog zo excelleren, zij zullen er niet meer aan toegevoegd kunnen worden. Er zijn slechts nog afvallers. Niet iedereen zal het eens kun nen zijn met de „grote keus". Men kan zich af vragen waarom niet min der dan zes plaatsen aan doelmannen zijn opgeof ferd en niet minder dan acht aan Ausputzers en voorstoppers. Onder hen zullen dan ook wel de meeste afvallers gezocht moeten worden. Gevestigde orde Het is ook opvallend dat Michels het heeft aange durfd plaatsen vast te leg gen, althans voor de FIFA, voor spelers die of geblesseerd zijn of dat lange tijd zijn geweest (Hulshoff, Drost, Israel) en hen die de laatste tijd meestal niet in de basisop stelling van hun ploeg voorkwamen (Schneider, Wery, wederom Israel). Hun staat van dienst zal Michels ertoe hebben ge bracht hen in zijn selectie op te nemen. Inderdaad moet gesteld worden dat zij, indien zij spelen, niet falen. Er blijkt uit de „grote keus" wel dat voor al is gemikt op routiniers en nieuwkomers in het in ternationale gezelschap met een constante vorm. Michels heeft ook niet ge schroomd spelers die de gemiddelde leeftijd van de ploeg kunnen drukken te kiezen (o.a. De Vries 31 en Strik 30). Dat er enige „onverwachten" bij zit ten, is van minder belang want in grote trekken is een beroep gedaan op de gevestigde orde. De nieu welingen, zonder interna tionale clubervaring, zijn verre in de minderheid. Er moet voor hen ge vreesd worden dat zij tot de afvallers zullen beho ren indien zij althans in de komende weken geen uitzonderlijke prestaties leveren. Zwaar kop van het klassement na twee wedstrij den gerenommeerde coureurs als Agostini en Laensivuori nu vergezeld zijn van on bekende .grootheden, als Kassner en Ste- phan. Verscheidene privé-rijders waren solidair met de vedetten, maar, zoals de Joegosluvische gebroe ders Salobir. zieden: „We hebben het startgeld van 600 mark nodag om weer thuis te komen", waarmee is verklaard dat er toch nog een paar coureurs reden. Voor de echte topper moet een zwaar programma geen enkel probleem zijn. Zwemcoach Bert Sitters heeft deze theorie meer malen aangekaart en al zijn trainingsschema's erop afgestemd. Zijn ge lijk komt met de week duidelijker over. Door de uitgekiende voorbereiding stelt Enith nu al maanden lang zelden teleur. Dat is een zaak, die nog niet zo lang geleden onhaalbaar leek in Nederland. Ook op het zwemtoemooi in het Engelse Coventry kon Bert Sitters tevreden om zich heen kijken. Enith stal weer de show vooral omdat zij op meer dan een nummer schitter de. Dat nu is ook een f groot compliment voor de I zwemcoach zelf en zijn f vaste medewerkers, die j het zware programma K heel nauwkeurig hebben samengesteld. Met een zelfde minutieuze aanpak kan Enith straks op de Europese zwemkampioen- schappen in Wenen mis- I schien weer hoger reiken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15