INTERVIEW IN WEEKBLAD MET ONTSNAPTE BRANDKASTKRAKER Provincie houdt besluit kerncentrale Maasvlakte aan Uw bank is op Koninginnedag gesloten. HARING- EN TONGVANGST DRASTISCH BEPERKEN CeicGe Gourant Aage M.: geen contact met Haagse rechercheur Smit Tak bergt trawler Morshansk Muiterij in Ethiopië groeit uw geld met een GROEISPAARBEWIJS aan TOONDER PAGINA -e AMSTERDAM De veronder- stelKng dat de uit het huis van bewaring te Leeuwarden ont snapte Aage M. de onderwe reldfiguur zou zijn, die de deze week gearresteerde chef an de Zietermeerse recherche in zijn Haagse tijd zou ebben omge kocht, wordt door de brandkas- tenkraker tegengesproken. ,,A1 die geruchten zijn onjuist. Ik vind et zielig dat zijn naam met de mijne in verband is ge bracht en dat hij dardoor is belast". Aan het woord is Aage M., DE 31-jarige ridder op de thermische lans die even gemakkelijk uit et huis van be waring wist te ontsnappen als hij brandkasten placht te kra ken. Hij bevindt zich momen teel op een geheime schuil plaats, maa de verslaggevers Henri Remmers en Meine Reitsma van „Nieuwe Revue" wisten hem daar te vinden. Het resultaat is een artikelen- serie die aanstanade woensdag in het weekblad begin. Volgens de redactie an de „Nieuwe Revue" zal er met betrekking tot de rechercheru „wel een beerput open gaan en die stinkt". Aage M. zal vol gens „Nieuwe Revue" zeker nog een half jaar uit handen van de justitie blijven, want hij heeft nog heel wat te doen. Om welke activiteiten et gaat zegt de Haagse meesterkraker heel precies in de eerste afle vering van zijn levensverhaal. Citaat: „Kijk, die Helmuth an der S. komt nooit meer an me af. Daar knap ik als het moet not vijf jaar spinhuis voor op". Hetzelfde dreigement geldt voor de Haagse onderwereldfi guur Ton an O., bijgenaamd Tom Poes. Citaat: „Het kan lang duren, maar ik kom ze tegen. Ik heb zoveel wraak in mijn lichaam gekregen". Over zijn geruchtmakende ont snapping uit het huis van be waring zegt Aage M. Tegen „Nieuwe Revue": „Ik ad alles in mijn cel: Snijbrandertje, ij zerzagen, een waterpomptang, walkie-talkies, sleutels". Het blad vermoedt dat de spullen pas de avond van zijn ontsnap- ping binnen zijn gekomen. Eerder waren ze de ce.llen van andere gedetineerden bin nen gesmokkeld. Via een ka beltje kwamen ze tenslotte in de cel van Aage terech. Het ontbreken van een buitenwacht fn het huis van bewaring maakte dit lales mogelijk. Op de vraag hoe hij ondanks groot alarm na zijn' ontspan ning toch weg kon komen, ant woordt Aage eenvoudig: „Ik eb gewoon in de richting van het politie gereden. Je moet al tijd dingen doen die ze niet verwachten. Ik ben er even langs gereden en de hele boel ging richting Spinhuis". Massale arrestaties in komplot tegen Sadat Kairo (AP) Vijfenzeventig per sonen, onder wie 16 kadetten van de militaire technische aca demie en twee matrozen, zijn gearresteerd in verband met een komplot om president An war Sadat af te zetten, zo heeft de Egyptische pers gisteren be kendgemaakt. Volgens de berichten in de Egyp tische kranten waren de autori teiten van het komplot op de hoogte gebracht door een van de samenzweerders, die tot taak had gekregen op 17 april deel te nemen aan de aanval op de Mi litaire Akademie. De man weigerde op het laatste moment en bracht de autoritei ten op de hoogte van de aanval, die het begin van de staats greep tegen Sadat's bewind had moeten vormen. Elf personen werden gedood en 27 gewond bij de aanval op de akademie. Volgens de Egyptische pers werd het komplot op touw gezet in samenwerking met de Libische leider kolonel Moammer Kadda- fi. Vertragingen door Italiaanse treinstaking UTRECHT/ANP Het spoorweg personeel van de Italiaanse spoorwegen in het district Mi laan gaat vanavond negen uur af voor 24 uur in staking. Dit houdt in dat het treinverkeer van en naar Italië niet verze kerd is en dat op vertragingen moet worden gerekend. Met name kan dit gelden voor de autoslaaptrein naar Italië Deze trein zal nu niet verder gaan dan het Zwitserse Biasca. ROTTERDAM (ANP) Het Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Tak is begonnen met de laatste fase van een belangrijk karwei: de berging van de Russische hektrawler „Morshansk", die op 13 maart na een aanvaring, twintig mijl ten westen van Den Helder, zonk. Het schip ligt nu in IJmuiden en de bergers hopen over enkele dagen zover te zijn- dat de Rus sische sleper „Zenit" de trawler naar de Russische thuishaven kan brengen, waar hij zal wor den gerepareerd. BERGEN (NH) (ANP) Stop de visserij op jonge haring in de Noordzee volledig en beperk in deze zee de visserij op volwas sen haring tot ongev-er de helft van het huidige peil. Doe ook iets tegen de overbevissing van de tong in de Noordzee, hetzij door 50 60 procent van de hui dige ton vloot de visserij te doen staken, hetzij door beperking van de vangst, waarbij dan wel alle schepen kunnen blijven vis sen. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek RIVO, deed gis teren op de visserijdagen in de Volkshogeschool te Bergen (NH) deze aanbeveling. ADDIS ABEBA (AP) - Muitende troepen van de 4de divisie van het Ethiopische leger hebben in Addis Abeba enkele vroegere ministers gevangen genomen en rebellerende politieagenten heb ben verschillende hoge poli tiefunctionarissen in de stad gearresteerd. Op de grote uitvalswegen van de hoofdstad hebben militairen weg versperringen opgesteld. Militaire politie heeft en kele oud-ministers aangehou- .den en naar onbekende bestem ming meegevoerd. Het officiële Ethiopische persbu reau heeft bekend gemaakt dat de ministers op een plaats ge vangen zullen worden gehouden tot een commissie van onderzoek heeft uitgemaakt of zij wellicht misbruik hebben gemaakt hun ambt, zich op onwettige wijze hebben verripjkt of c heidsgelden en goederen hebben verspild. Bij de door hem voorgestelde be perking van de haringvisserij zal naar zijn mening de jaar lijkse vangst, na een tijdelijke daling in de eerste jaren, stij gen tot 800.000 ton per jaar. Op het ogenblik is de stand van volwassen haring in dc noordzee al tot een derde van zijn vroe gere niveau ingekrompen. De tongstand in de Noordzee was, mede door de overbevissing, in 1970—'72 nog maar dertig pro cent, in 1973: 23 procent, in 1974: 18 procent van die in 1951—1954, en in 1976 zal dat tot 130 procent gedaald zijn. Tussen 1967 en 1973 daalde de totale in ternationale tongvangst in de noordzee van 35.271 tot 19.560 ton. Snel herstel van de tongstand voorspelde prof. Korringa als zijn eerste aanbeveling voor deze vissoort: staken van de tcngvisserij voor 50-60 procent van de huidige tongvloot, wordt opgevolgd. Het Nederlandse visserijbedrijf voelt echter niet veel voor be perking van de vangsten in de Noordzee, ondanks de pleidooien van prof. Korringa. Bijdragen overheid voor sportvisserij DEN HAAG ANP Minister Van der Stee van Landbouw en Vis serij heeft weer de mogelijkheid geopend van overheidswege een bijdrage te verkrijgen ter be vordering van de sportvisserij. Deze bijdrageregeling is van toe passing op projecten ter verbe tering van het viswater en- of de visstand in dat water. Ook voor andere verbeteringen ter bevordering van ae sportvisserij kunnen tegemoetkomingen wor den verstrekt. Aanvragen kunnen worden inge diend bij de directeur der visse rijen, le Van den Boschstraat 4, in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland willen binnen een jaar opnieuw praten over uitbreiding van de energiecentrale op de Maasvlakte, of vestiging van een kernenergiecentrale daar of elders in de provincie. Volgens de Staten kan vestiging van de kernener giecentrale op de Maasvlakte, zoals die vermeld staat In het lande lijk energieprogramma voor de komende jaren, alleen worden over wogen als de veiligheid van de bevolking voldoende gewaarborgd ls, en de problemen van het radio-actieve afval zijn opgelost. De Staten hebben gisteren een motie van die strekking in grote meerderheid gesteund. Alleen de VVD en de SGP stemden te gen. KVP en ARP waren ver deeld over de door PvdA-frac- tieleider drs. J. Borgman na een interpellatie ingediende mo tie. Gedeputeerde N. van der Brugge, die zich bepaald niet gelukkig toonde met de motie, drukte de Staten op het haat, dat het feit dat de afvaardiging van GS in- het Energiebedrijf Zuid-Holland „Ja" heeft gezegd tegen het energieplan, en dus tegen de kernenergiecentrale, geen defi nitieve uitspraak is. „Wanneer daartoe aanleiding is kunnen we de bouw van de centrale alsnog afwijzen", aldus de gedeputeer de. „We dienen echter te zorgen dat we niet in een situatie tc- tekort aan energie te kampen rechtkomen waarin we met een krijgen. Volgens de huidige prognoses kunnen we er niet op gokken dat we zonder kernener gie aan zo'n tekort kunnen ont komen". De heer Van der Brug ge wees er in dit verband op. dat het energieverbruik ten tij de van de oliecrisis onder de prognoses is gebleven, maar dat het in mei zeer waarschijnlijk weer met die prognoses in over eenstemming zal zijn. „De be volking manen om de gordijnen dicht te doen helpt daartegen niet", aldus de gedeputeerde. (ADVERTENTIE) Wij willen graag voorkomen banken op dinsdag 30 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) gesloten zijn. Daarom herinneren wij u er aan dat de kantoren van alle De gezamenlijke banken Propaganda krant in Frankrijk verboden PARIJS (AFP) Vele Franse artiesten nemen actief deel aan de campagnes voor de presi dentsverkiezingen op 5 mei a.s. Zo wordt Mitterand gesteund door o.m. de zangeres Juliette Creco en de acteur Guy Bedos. Daar entegen hebben de zanger Mlck Micheyl. de toneelschrijver An- drë Roussin en de filmer Yves Ciampi zich uitgesproken voor Chaban Delmas. In het kader van deze verkie zingscampagne is gisteren een namaakkrant in beslag geno men. In deze krant worden rampen afgeschilderd d:e Frankrijk zouden treffen als de linkse kandidaat Mitterand pre sident zou worden. Dit propa gandastuk is volgens Mitterand het werk van aanhangers van Chaban Delmas. de kandidn*' van de GaulHsten. Vorens de krant zou het land worden ge teisterd door moord en dood slag, stakingen hongersnood. Het blad is gedateerd op 9 Ja nuari 1975. Wetgeving arbortus in Duitsland soepeler Hilversums lot uit de loterij VERBIJSTERING KAN angstwekkend en aangenaam zijn. Het laat ste soon overviel Hilversum, toen NOS en omroepverenigingen vo rige week bevestigd kregen, dat volgens verwachtingen de financie ring van de omroep voor 1974 een batig saldo van 134 miljoen gul den in plaats van 17 miljoen verwacht. Hilversum's lot uit de loterij heeft daarna tot vele speculaties geleid: meer geld voor programma's, uitbreiding van zendtijd voor radio en/of televisie zijn de laatste dagen herhaaldelijk bepleit. Wij dachten dat binnen het raam van een goede politiek thans slechts aan drie dingen kan worden gedacht. Ten eerste een beperkte zendtijduitbreiding die voor andere omroep verenigingen en de NOS de schade opvangt welke ze zouden moeten leiden als de TROS in de „hoofdklasse" terecht komt en eventueel Veronica wat zendtijd krijgt. Ten tweede: het op peil houden van de reserves om te voorkomen dat bij gebrek aan reserves binnenkort de regering weer met een voor stel tot verhoging van de luister- en kijkgelden komen moet. Ten derde: het wat verschuiven van de datum waarop de verhoging van luister- en kijkgelden zou moeten ingaan. Dit f>unt moet men zeker niet vergeten: want binnen het kader van de kabinetspolitiek van dit ogenblik moet elke prijs- en tariefsverho ging beperkt worden tot dat wat strikt noodzakelijk is. BONN (ANP) De Westduitse Bondsdag heeft gisteren dc wet goedgekeurd waain abortus in de eerste twaalf weken van de zwangerschap wordt toege staan. De wet moet nog behan deld in de Bondsraad (Eerste Kamer). Onmiddellijk na het bekend wor den van deze beslissing van de Bondsdag hebben kerkelijke lei ders hun teleurstelTng kenbaar gemaakt. Zowel de katholieke als de Duitse Evanglische kerk vinden de beslissing moeilijk te aanvaarden. Tijdens het debat in de Bqndsdag had kansel'er Brandt de kerken en alle ande-e maatschappelijke krachten opgeroepen z'ch c- voor in te zeilen, dot de bevol king de etlsche beg'nse'en nr- ic Hij gaf de verzekering dal subsidies aan kerkelijke zieken huizen, waar geen abortus wordt gepleegd, nooit of te nim- I mer zullen worden ingetrokken. Goede raad NOG EEN GOEIE MAAND en Nederland trekt ter stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Als er een echte verkiezingscampagne aan vooraf gaat. zal die van een heel ander karakter zijn dan bij de Statenverkiezingen. Radio en televisie hebben er behoudens op de eigenlijke verkie zingsdag nauwelijks enig brood te verdienen; bij de gemeente raadsverkiezingen behoren, als het goed zit, de plaatselijke proble men aan de orde te worden gesteld en is de nationale politiek bij zaak Terecht heeft premier Den Uyl daarom zijn ministers en staatssecre tarissen het advies gegeven bij de verkiezingscampagne maar thuis te blijven en alle energie te besteden aan het behartigen van 's lands zaken, inclusief de begrotingsvoorbereiding van het nieuwe jaar. NU HEBBEN WE ZO'N IDEE dat een enkele minister of staatssecre taris toch wel in Amsterdam of Rotterdam het gezicht zal laten zien, maar volgens de eerste berichten heeft de ministerraad begrip en waardering voor de suggestie van zijn voorzitter. Zelfs enkele politieke leiders van hef Tweede Kamer-front hebben al kenbaar ge maakt, dat ook zij besloten zijn het karwei van de plaatselijke ver kiezingen zoveel mogelijk aan plaatselijke politici over te laten. Aangezien enkele Kamerleden kandidaat staan voor een plaats in de gemeenteraad, zal het gezicht van onze parlementariërs op mee tings in mei overigens toch niet ontbreken. DEN UYL's SUGGESTIE is dus een goede zaak. Feitelijk ook nog om een andere reden dan die welke de premier aanvoerde; een re den welke hij niet in het openbaar kan bekend maken. We veronderstellen namelijk dat menig minister of staatssecretaris, als hij zich op plaatselijke verkiezingsbijeenkomsten zou laten zien, wel eens moeilijke vragen te verwerken zou kunnen krijgen inzake het kabinetsbeleid ten aanzien van de plaatselijke problemen. Denk bijvoorbeeld eens aan de problemen welke menig gemeent op het terrein van de woningbouw, het vervoer, de werkeloosheid, de openbare orde, de veiligheid en de economische ontwikkeling op langere termijn heeft! In het kader van verkiezingspropaganda zou het dan kunnen gebeu ren, dat een P.v.d.A.-minister in Amsterdam anders redeneert dan zijn collega in het hoge noorden en dat een K.V.P.-staatssecretaris in het Zuiden totaal andere accenten legt dan een K.V.P.-minister in de Haagse agglomeratie. Een vooruitziende blik is onze premier beslist niet helemaal vreemd. Weeroverzicht De Bilt Het ziet er naar uit, dat het dominerende hogedruk- gebied van de laatste weken eindelijk op zijn retour is. Zijn rol wordt geleidelijk overgeno men door een complex lage drukgebied boven Zuidelijk-Eu- ropa, Dit bevat verschillende kernen, waarvan de voor de naaste toekomst belangrijkste, via Spanje naar het noorden gaat koersen. Vandaag kunnen we eerst nog uit het zuidoosten bewolking en mogelijk wat re gen tegemoet zien. Hoeveelhe den van belang zijn echter nog niet te verwachten. Wel zullen de temperaturen onder invloed van de aanvoer van lucht uit zuidelijker streken In het week eind wat omhoog gaan. Plaatselijke enige regen en Iets minder koud. Voor maandag: Aantal uren zon: 0—7. Min. temp: omstreeks 6 graden. Max temp.: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Maluga Miillnrca Munchen Nico h'. Vw.W L* bew.W r u betaalt 1.000,-en krijgt na 5 jaren 1.500,— LEIDSE SPAARBANK KARDINAAL NA VERHOOR OVERLEDEN ROME (ANP) In brieven aan I do secretaris-generaal der Ver- j enigde Naties, Kurt W: Idhelm, I en a n Paus Puulus hieft de Tsjechoslowankse prlc r Joscf Novotny verklnard, dat de plot se i"e dood va i ka-d" aartsbisschop Trochta van L'to- mcrice het directe govo'g is ge weest van bruut optreden van de provinciaal secretaris voor kerkelijke zaken in Noord-Bohe- men, Diabal. Josef Novotny, als aalmoezenier werkzaam onder Tsjechoslowa- ken in Wenen, verklaart „op l 'm eer als priester zijn informu- ties te hebben gekregen uit de directe omgeving van de kardi naal" en „dat dc waarheid van die informaties ten volle verze kerd s". De betrokken secretaris voor Ker- l'.ik n, Diabal, onder wierp de kardinaal op 5 april aan een scherp verhoor en oe- fe de zware druk op hem uit, D t verhoor, dat zes uur duurde, greep dc reeds zeer verzwakte Hard naai zo ernstig aan dat hij enkele uren later aan een her senbloeding overleed, aldus No votny.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7