MMO wil niet weer in de pan worden gehakt „JUF WITTEMAN LEERDE SASSENHEIM LEZEN EN SCHRIJVEN Scheuren in huizen door de Zoeterwoudse dreunend verkeer Aktiviteiten Duitse spion al lang bekend Josephine van Gasteren in boeiend vrouwenportret BERNARDUS VOELT ZICH STERK 25 miljoen extra voor Undbouw Ook stookolie op strand van Zeeland „Les gouts reums redden Leids K&O MEDEDELING w«tsrE IJ,.. 2 PAGINA 4 ZATERDAG 27 APRIL 1974 LEIDSE COURANT HOOGMADE/HAZERSWOUDE Precies een week nadat Bernardus en MMO de strijd met elkaar aanbonden staan ze weer tegenover elkaar. Een vrij ongelukkige loting in deze anderhalve competitie maakt dat de ploegen uit Hazerswoude en Hoogmade in een inhaal wedstrijd wederom in de ring komen. Zal het Bernardus lukken om evenals vorige week de Hoogmadese ploeg met een forse nederlaag naar huis te sturen? De stemming in Hoogmade is er duidelijk een van de revanche. Er is deze week bijzonder hard getraind want een nederlaag als afgelo pen weekeind kan MMO zich in deze fase van de competitie, er moeten nog vijf wedstrijden worden gespeeld, niet meer permi- MMO-voorzitter Doeven is erg voorzichtig met het doen van een voor spelling. Hij zegt: ..Afgelopen zondag hadden we duidelijk een inzin king. De ploeg draaide niet. Dat kan iedereen overkomen. Deze wedstrijd willen we beter uit de verf komen". De Hoogmadese ploeg zal het vooral moeten hebben van de schot vaardigheid van o a. Aad van Leeuwen, Bernhard Kraan, Paul Wol- vers en Gerard Elstgeest. Vorige week bleven de doelpunten uit maar ongetwijfeld zal juist op dit onderdeel deze week hard zijn ge- Bernardus wacht rustig af wat er gaat komen. Voorzitter Straver: „We weten wat ons te wachten staat. Het zal niet makkelijk wor den. Dat we vorige week met mime cijfers wonnen wil niet zeggen dat we het varkentje nu weer zeilen wassen. Al heb ik gezien de huidige sfeer in onze ploeg wel vertrouwen in een goed resultaat". s er een harde strijd te verwachten? ,,De jongens zullen zich beslist voor honderd procent inzetten. Maar hard of unfair zal de strijd be slist niet worden. Dat is me trouwens in de voorgaande wedstrijd tegen MMO opgevallen. Ondanks de ruime achterstand werd er e lijk gespeeld", aldus de heer Stra"er. Voor MMO en Bernardus staat zondag veel op het spel. Winst van Bernardus betekent dat de Hazerswoudenaren oprukken naar tweede plaats en ook MMO nestelt zich bij winst stevig aan top van de ranglijst. Hoe staat het met de kampioensaspiraties? Straver: ,,We draaien dit jaar lekker met trainer Shira. We hebben een kans". En MMO- voorzitter Doeve: „Als de kadans in de ploeg weer terug keert gaan we hoge ogen gooien. Het gaat om Je langste adem in de laatste wedstrijden". SASSENHEIM „Als ik weer opnieuw zou moeten beginnen dan werd ik weer onderwijze- In d res". Deze duidelijke taal komt v uit de mond van een van de meest geliefde en wewaardeerde onderwijskrachten in Sassen- heim; „juf" Witteman. Een uit- spraak die ze doet aan de voor- avond van haar 40-jarig jubi- leum wat tevens het afscheid van het basis-onderwijs zal be- ;,Juf" Witteman. die al die jaren de scepter zwaaide in de eerste r klas. heeft duizenden Sassenhei- mers onder haar bekwame hoe de gehad. Velen daarvan zijn al lange tijd getrouwd. Veel kinde- ren van deze oud-leerlingen heb ben ook bij haar in de klas ge zeten. Haar loopbaan bij het onderwijs begon zij in Lisse op de Agatha- school waarna ze overstapte naar de meisjesschool in Noord- wijkerhout. Na ook nog privé- I onderwijzeres te zijn geweest j Bonn (AP) voor de zoon van Noordwijks burgemeester V.d. Mortel, waar zij en passant ook nog de Belgi- sche koningskinderen Boudewijn (thans koning) en Josephine Charlotte (nu groot-hertogin van Luxemburg) onder handen nam. In 1936 verkoos ze toch het ge ven van les aan een klas met 50 kinderen boven de begeleiding van één leerling. In Sassenheim startte ze toen op de Anna- school en in 1938 ging ze les ge- „Juf" Witteman zal zich beslist ven op de Pancratiusschool. niet vervelen nu de schooljaren ..Pancratius-periode" heeft er binnenkort definitief opzitten, ze onder diverse hoofden ge- Ze bezoekt graag musea en zo werkt zoals de heren Post, Bec- heeft ze nog meer hobby's, kers. v. d. Drift en sedert augus- Het jubileumfeest is vastgesteld tus 1971 de heer Merks. op 10 mei, 's morgens is er om 9.00 uur een kerkelijke viering waarbij ook de schooljeugd en hun ouders worden verwacht en 's middags is er bij „Cees- en tot 17.30 uur. Dat het er druk gaat worden is nu al zeker. Ineke" een receptie van 17 uur De regering van kanselier Willy Brandt heeft gisteren in de Westduitse Bonds dag bekendgemaakt, dat twee personen zijn gearresteerd in verband m®t het meest sensatio nele spionage-schandaal dat de Bondsrepubliek ooit heeft mee gemaakt. Minister van Justitie Gerhard Jahn verklaarde, dat Guenter Guillaume. Brandt's persoonlij van spionage waren gearres teerd. >rie andere personen die ver dacht werden van spionage voor Oost-Duitsland, werden vrijgela ten nadat hun woningen en kan toren waren doorzocht, zo maaxfe Jahn bekend tijdens een buitengewone zitting van het parlement over het schandaal. istent voor partij-politieke Reeds verleden jaar was bekend gewerden dat Guillaume een spion was. maar op last van Brandt werd met zijn arrestat;e gewacht tot meer gegevens over zijn activiteiten bekend waren, aldus Jahn. e min:ster zei een en ander In antwoord op vragen van Karl Carstens, de fractieleider der CSU. d e de beschuldiging uitte dat de kanselarij de Bondsrepu bliek ernstige schade had berok kend door geen acht te slaan op bezwaren d e in 1972 werden in- gebiacht tegen de benoem ng van Guillaume. keP.jke Westduitse praktijk toe te passen om spionnen met Oost-Duitsland uit te w:sselen. Hij drong erop aan dat Guillau me strafrechtelijk vervolgd zou worden. Door gevangen geno men spionnen altijd uit te wisse len wordt het persoonlijk ge vaar voor spionnen :n de bonds republiek tot nihil terugge bracht. Gemeente Zoeterwoude laat VIOS in onzekerheid ZOETERWOUDE 8 Voor de vijfde achtereenvolgende maa geleft muziekvereniging „VIOS" op Koninginnedag een taptoe op het Jan Ban- ninkplein. Ditmaal ligt er echter een schaduw over de plannen. De gemeente heeft nog steeds geen officiële toe stemming gegeven voor het plaatsen van schijnwerpers op het taptoe-terrein. „Ze laten ons maar wachten", zegt Ton Rijnsburger, die sa men met Willem van Bohee- men en Harrie van der An ker dit feestelijke gebeuren organiseert. „Als we een- maand egelden hadden gewe ten dat er geen toestemming werd gegeven hadden we maatregelen kunnen treffen. Nu zitten we nog steeds in de onzekerheid. Maar het gaat in ieder gevaldoor. Al moeten we kaarsjes neerzet- Omdat het ditmaal een lu strum is heeft de organisatie een speciaal tintje aan het geheel willen geven. In de" plaats van een half uur zoals vorige jaren, zal de taptoe nu anderhalf uur duren. Bo vendoen zullen niet alleen de senioren en junioren van VIOS de taptoe opluisteren maar ook de jeugdfanfare „Juliana" uit Stompwijk en de Boerenkapel „De gesple ten klomp" uit Leiden. De taptoe begint om half negen. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten 25 mil joen gulden voor de landbouw extra beschikbaar te stellen als compensatie voor de gevolgen van de revaluatie. Dit extra-be drag is bestemd om knelpunten, met name in de akkerbouw en fruitteelt, op te vangen. Na de revaluatie van het vorig najaar was een compensatiere geling voor de landbouw vastge steld, die echter per 1 mei af loopt. Over het geheel genomen is deze regeling voldoende ge weest om de nadelige gevolgen van de revaluatie voor de land bouw op te vangen. Met een bedrag van 25 miljoen gulden kunnen gerichte maatre gelen worden getroffen om en kele nog resterende knelpunten weg te werken. BRUINISSE (ANP) Niet alleen op de Waddeneilanden blijkt stookolie te zijn aangespoeld, maar ook langs de Brouwers- dam waarmee de Grevelingen is afgesloten treft men stookolie aan. De hoeveelheid is niet zo groot, maar wel genoeg om slachtoffers te maken onder de zeevogels. Het zijn voornamelijk zwarte zee-eenden die langs de dam fourageren. Enkele slacht offers van de stookolie werden reeds dood aangetroffen. LEIDEN De actrice Josephine van Gasteren we hebben er in deze kolommen reeds vaker op gewezen is ongetwijfeld een van de markantste figuren uit het huidige Nederlandse theaterwereldje. Een strijdbare en altijd actieve vrouw, die bij iedere gelegenheid blijk geeft een wel zeer uitgesproken eigen mening te bezitten die zij niet bepaald onder stoelen of banken steekt. Haar journalistieke activiteiten voor dag- en weekbladen vormden hiervan voortdurend het bewijs en bezorgden haar bovendien een grotere populariteit dan haar toneelwerkzaamheden. Het lag in de lijn der verwachtin- gen dat een actrice met een zo grote persoonlijkheid zich op een gegeven moment met solo toneel zou gaan bezighouden en als eerste uitvloeisel hiervan konden we gedurende het vorige seizoen kennismaken met -haar visie op de mens Rosa Luxem burg. Vrijdag 3 mei is zij weer in het LAK-theater te zien, maar nu met een totaal ander vrouwenportret, gebaseerd op „De eigen Wereld en die Ande re" van Beb Vuyk. ZOETERWOUDE „Door al dat zware verkeer komen er allemaal scheuren In onze huisjes". Dit is een vaak gehoorde klacht van bewoners van de Schenkel- en Zuidbuurtseweg. Reden hiervan is dat de smalle Zoeterwoudse straatjes niet be rekend zijn op de grote vrachtwagens die er da gelijks doorheen rijden oin bij het grondbedrijf Slingerland te komen, dat aan het eind van de Zuidbuurtseweg ligt. Door middel van herbestrating tracht de gemeente de schade zoveel mogelijk te beperken. „Tot nu toe hebben ons ook nog geen klachten over scheuren bereikt", aldus de heer Wingelaar, de gemeentesecretaris. Die klachten gaan echter wel naar de heer Slinger- landt, die twintig jaar geleden zijn bedrijf aan de Zuidbuurtse weg oprichtte. Toen ik hier begon was er nog geen sprake van overlast. De wagens waren kleiner en er was haast geen ander ver keer." Nu is het zo dat een vrachtwagen zich moet melden wanneer hij de Zuidbuurtseweg over wil rijden, zodat het tegemoetkomend ver keer tegengehouden kan worden. Steeds luider worden ook de klachten over de ge- woonster van de ZivHbuurfseweg. ..Maar dat er iets moet gaan gebeuren is wel zeker. Nog niet zo lang geleder, reed hier een vrachtwagen het water in. Op zulke momenten houd je je hart vast. Als er nou net .eens een kind op een fietsje had gereden... Ik heb toen onmiddellijk de burge meester gebeld om er op aan te dringen dat er snel iets gebeurt.' De kaarten liggen niet ongunstig voor de heer Slin gerland!. „Het is duidelijk dat de provincie niet al te gelukkig is met welke uitrit op de provin ciale weg dan ook. In ieder geval heeft onze ge meente een gunstig advies uitgebracht aan de provincie", aldus de heer Wingelaar. vaarlijke situatie op de beide wegen. Ouders dur- Maar ook de gemeente staat machteloos. Inmiddels De nieuwe weg. die zijn „eigen weg" wordt, zal 40 ven hun kinderen niet meer op straat te laten spelen. Enkele maanden geleden heeft de heer Onderwater een handtekeningenactie onder de bewoners gehouden. De acties van de bewoners richten zich niet tegen het grondbedrijf van Slin- gerlandt. „Slingerlandt kan er ook niets aan doen. Hij moet gewoon zijn bedrijf draaiende houden", aldus mevrouw Van Leeuwen een be er Slingerlandt met de gemeente tot eenstemming gekomen over de aankoop van een stuk land dwars door de polder naar de Stomp- wijkse weg. Hierop wil hij een weg aanleggen. De gemeente heeft hiervoor toestemming ver leend. Nu is het wachten op toestemming van de provincie voor het maken van een uitrit op de Stompwijkseweg. tot 45 meter breed worden. „Er zal gestreefd worden naar een landelijk karakter. Dat wil zeg gen dat er geen bomen langs de weg komen", zegt de heer Slingerland. Over dL laatste zullen de bewoners van de Schenkel- en Zuidbuurtseweg zich minder bekommeren. Zij zullen allang blij zijn wanneer door de aanleg van deze weg het zware verkeer hun straat voorbijgaat. De schrijfster gaf op dit program ma zelf de volgende toelichting: „Ngawang is de naam van een dessa in de buurt van Soekaboe- mi, waarheen Erni, de hoofd persoon van dit verhaal, vlucht nadat haar man, kapitein op een vrachtschip, kort voor de landing van het Japanse leger op Java met geheime opdracht naar een onbekende bestem ming is vertrokken. In een toe stand van vervreemding, voort komende uit het wegvallen van alle zekerheden van haar leven, besluit zij niet bij haar zuster in Batavia te gaan wonen, maar terug t ekeven tot de veiligheid van haar jeugd, haar Javaanse moeder in de dessa. Leiden - Voor het koffieconcert morgenochtend, zondag 28 april om half twaalf in de Foyer, heeft de telefoon van K. en O. niet rood-, maar witgloeiend gestaan. Ziektetoestanden velden het optreden respectievelijk van het Nederlands Klarinetkwartet en van het daar op uitgenodigde Aulos-ensemble. Een jong gezelschap - het bestaat, één jaar- zich noemend „Les gouts réunis", neemt het concert over. Het is een ensemble, gespecialiseerd in barok-muziek, waarvan de aanknopingspunten verliepen via Gustav Leonhardt en Sigiswald Kuijken, Frans Brüggen en Anner Bijlsma, vier bekende beijve- raars van „authentieke weergave van barokmuziek". Welnu. Ricar- do Kanji, opgeleid aan het Conservatorium in Sao Paolo in Brazilië voor blokfluit en dwarsfluit, kwam vier jaar geleden naar Neder land voor de rinishing touch bij Frans Brüggen die sinds enige tijd hoofdleraar blokfluit aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Janneke van der Meer. opgeleid aan het Conservatorium in Den Haag, werkt nauw samen met barok-specialist Sigiswald Kuij ken, en heeft zich eveneens gespecialiseerd in barokviool, een in strument dat zij volgens de regels zal hanteren, zonder gebruik van de kin. Willemien de Leeuw, claveciniste, is de enige Amsterdamse, wier op leiding aan het Conservatorium aldaar werd voltooid door Gustav Leonhardt. Richter van der Meer studeerde aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag, cello bij Carel van Leeuwen Boomkamp, en voorts bij Anner Bijlsma. Hun programma omvat een Triosonate van Telemann, een Sonate van J. S. Bach, een Triosonate van Hotteterre, een Sonate van Corelk en een Triosonate van Graun. Ziet dit er allemaal wat traditioneel uit, het interessante van hun op treden zal ongetwijfeld liggen in hun speciale opvattingen over de uitvoeringspraktijk, die zij in navolging van de vier genoemde grote voorbeelden, zullen propageren. B. Rijnders Leidse bioscopen Studio: Uteenstraat 39. tel. 33210 „Je- j 1 sus Christ Superstar", dng. 14,30; 19.00 en 21.15 uur. Zo. 14.30, 16.15, i 19.00 en 21.15 uur. Lldo: Steenstraat 39. tel. 24130 „Papll- 1 Ion", 18 jr. dag. 14.30 en 20.00 uur. - n Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239 ..De Outsideman". 18 jr. dag. 14.30. 19.00; i en 21.15 uur. Zo. 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Camera: Hogewoerd 49-51, tel. 24910 „Staat van beleg", 19.00 en 21.30 1 uur, 14 Jr. Do.vr ma. 14.30 uur. Kinderm.: „Jungleboy" a.l. Zo. en I 7.a. 24.00 uur. Drive „he" said. 18 Jr. ..Sex achter gesloten deuren" Nachtv.. „erotiek en de mode: m?j zie Trianon. Trianon: Breastraat 31. tel. 23875 14.30 uur en Iedere avond om 19.00 1 en 21.15 uur Kinderm.: 101 Dalmn-j GEMEENTE LEIDEN DIENST VOOR DE REINIGING, HAVENS EN WARENMARKTEN Op Koninginnedag, dinsdag 30 april a.s. is de gehele dienst gesloten. Uw aandacht wordt gevraagd voor: 1. Het huisvuil wordt op de eerstvolgende vrijdag opgehaald; U wordt verzocht op 30 april geen zakken huisvuil buiten te zetten. 2. Het ledigen van laadkisten kan op 30 april worden uitge voerd slechts op een bij de dienst voor de R. H. V/. inge diend speciaal verzoek, tegen betaling van verdubbeld ledigingstarief volgens verordening. DE DIRECTEUR aqenda Zaterdag 27 april: G roenoord hal Top-pop. 14 uur; Ir perlum. Vestestraat „Keer-or me". 20.30 uur; Zondag 28 april: Stadsgehoorzaal Koffieconcert vf Maandag 29 april: RIJksr nen" door G. Meijer. 20 i scholencomplex Valkenpad BEZOEK de promotiewedstrijd Zondag 2.30 uur Opvliegende' Nieuwkoper voor rechter DEN HAAG/NIEUWKOOP Te gen een 22-jarige chauffeur uit Nieuwkoop heeft de oficier i justitie bij de Haagse rechtbank vier weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, benevens toewijzing civie le vordering tot een bedrag van 500 gulden geëist. De hauffeur stond terecht wegens door hem gepleegde vernieling en mishan deling. De behandeling van zaak betreffende v eroorzaken van dood door schuld werd tot het horen van getuigen aange houden. Op 15 december was verdachte met zijn auto bij een inhaalmanoeuvre met grote snelheid te Noorden tegen huis gereden. De mede inzitten de J. C. M. Goes kwam daarbij om het leven. De vernielingen waren gepleegd in een Nieuwkoops caf éop 24 november vorig jaar, waar bierleiding en telefoon het moesten ontgelden toen de waard niet meer wilde tappen, omdat de chauffeur een schuld van 70 gulden had. Aan het ont stane gevecht namen tenslotte zes politiemannen deel. Mishan deling vond plaats op 29 okt. na een ruzie over een koffer. Uit spraak rechtbank over 14 da gen. Aanlegsteigers Stompwijk mi al te klein STOMPWIJK De nieuwe stei gers van de Stompwijkse water sportvereniging in de Nieuwe Vaart zullen volgende week ge reed zijn. Met de aanleg van de steigers is 13.000,- gemoeid. De aanlegsteigers worden ge bouwd met oog op het aanleg gen van het recreatieschap „De Vlietlanden". De steigers komen over een lengte van 160 meter vanaf de Westeinderbrug te lig gen. Maar de mogelijkheid be staat om in totaal 500 meter aanlegsteiger te bouwen. Inmid dels hebben het bestuur van de vereniging al meer aanvragen voor een ligplaats bereikt dan er over 160 meter ruimte is. De ligplaatsen worden voor 20 aan de leden en voor 30 aan niet-leden verhuurd. Het plan is om een ballotagecommissie in het leven te roepen, die zal be palen welke bootbezitters een ligplaats kunnen krijgen. Een eventuele winst zal door de Stompwijkse Watersportvereni ging worden geïnvesteerd in een reparatieloods met boottakel. Alphens paar 60 jaar getrouwd ALPHEN A.D. RIJN - De heer G. Straathof (84) en mevrouw G. M. Straathof-van Wijk (82), die sinds 1933 in vitale gezondheid in het St. Josephpension wonen, vieren maandag a.s. hun 60-ja- rig huwelijksfeest. Beiden zijn afkomstig uit Mijdrecht De diamanten bruidegom had een veehouderij in Zevenhoven en la'.er een in het Alphensa Riet veld, dat hij in 1953 overdroeg aan zoon Johan. Hij vervulde in de dertiger jaren o.m. een func tie in het crisiscomité en was meer dan 20 jaar mede-bestuur der van de plaatselijke afdeling van de diocesane LTB. Me vrouw Straathof hield zich naast haar drukke gezinswerkzaamhe den becig met het zelfkazen. Het echtpaar heeft tien kinderen en 39 kleinkinderen. Maandag is om 18.00 uur een gezongen H. Mis in het pension. De receptie is in „Toor" van 14.30 tot 16.00 Diamanten paar in Rijnsburg RIJNSBURG De heer H. Bave- mevouw J. Bavelaar- O. i 'len geboort g te Lei- c;i 6 mei a.s. 60 jaar den r j h m ee-ste hu:.s te Rijns- z:: r.i \v. s b j de NZHTM. De be. nar Is thans 81 jaar, de bruid is 82. Afgezien van de oude-dag-moeilijkheden is het echtpaar nog gezond. Het feest wordt in intieme kring gevierd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4