V VD-gemeenteprogram„Kernpunt 74" Allerlei(ds) stad Voorschoten kan bouw zwembad wel vergeten Voorschoten: veel geleuter in Gewestraad Leiden Ook bij links college constructieve opstelling Politiewagen over de kop De Timdelerclub PAGINA 3 ZATERDAG 27 APRIL 1974 Leiden aktueel Voorschoten Het door b. en w. van Voorschoten op korte termijn toegezegde pread vies over de stichting van een zwembad werd door eni ge raadsleden als overbodig gezien indien niet vast staat dat de gemeentelijke finan ciën de bouw en het exploita tietekort van een zwembad kunnen opvangen. Weth. Ie- stra deelde de raad gister avond mee dat de meerder heid van het college van b. en w. geen ruimte voor een zwembad ziet. Mr. B< (VVD) meende dat het standiger zou zijn alles i over het zwembad te verge ten. Wethouder Pels (PvdA) bleef echter als eenling bin nen het college van b. en optimistisch. Bij het voorstel tot het verle nen van een subsidie het restaureren van het ten dak van Kniplaan 3 mis te Drs. Mennema (PvdA) het deskundigen-rapport. Wethouder Esselaar (KVP) had geïnformeerd bij de rijksdienst voor monumen tenzorg, maar een rapport krijgt de gemeente niet. De financiële positie van Voor schoten is niet rooskleurig. Wethouder Iestra zag de hele zaak echter niet al te som ber in en was het met de raadsleden eens dat getracht moet worden om een strakke meerjarenplanning te hand haven, hoewel de raad er nooit zal ontkomen aan onverwachte financiële be sluiten. Alleen de heer Van Wijk (PvdA) sprak optimistische woorden over de financiën en hij meende dat er vol doende reserves zijn om de tijdelijke tegenslag van de vermindering van het inwo nertal op te vangen. Mr. Goosens (D'66) zou graag een discussie hebben over de vraag: „Aanspreken van de of niet". VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten is voor gewestvorming en ziet als ideaal een Gewest Leiden met werkelijke be stuurskracht. Omdat de voorgestelde gemeenschappe lijke regeling Gewest Leiden het meest haalbare is, aan vaardde de gemeenteraad gisteravond met 17 tegen 2 (wethouder Iestra en Uyter- linde) deze regeling. Namens de overgrote meerderheid van de raad diende de nestor van de raad De Klerk Wol- ters (PC) een motie In, waarin de raad van oordeel is dat de voorgelegde con ceptregeling niet geheel de intentie weergeeft van de Voorschotense raad, het be treurt dat een aantal ge meenten op dit ogenblik ge meend heeft deze regeling alsnog te moeten verwerpen, terwijl geen alternatief meer aanwezig is, meent dat na een opbouwperiode van zes jaar deze regeling de aanzet kan zijn tot reële gewest vorming op politieke basis, acht het meedoen van de ge meente Leiden en andere partners van eminent belang en nodigt het Dagelijks Be stuur van het Gewest Leiden uit omgaand die maatregelen te nemen, die tot vorming van een gewest Leiden op verantwoorde basis kunnen leiden, daaronder begrepen de aanpassing van de con ceptregeling aan de wensen van de uiteindelijk wel deel nemende gemeenten. Deze motie gaf weer de ontevre denheid van de Voorschoten se raad Inzake de gewestvor ming rondom Leiden. De Ge westraad werd een club ge noemd. die zich bezondigt aan geleuter. Er Is steeds getracht om alle elf gemeen ten bij elkaar te houden, de goedwillende gemeenten heb ben steeds hun eisen ten aanzien van een gewest afge zwakt en nu blijkt dat toch de zwakke gewestbroeders afvallen en zelfs durven vra gen om verlenging van de huidige gewestregeling, een regeling, die niets meer in houdt dan het plegen van een onderzoek naar de samen hang. Wethouder Pels noem de het bijzonder onelegant dat de gemeenteraad van Leiden het laatst in de rij van elf gemeenten zijn oor deel wil geven. Leiden „Ook als er een links program-college komt en wij dus geen wethouders leveren, zullen we ons in de gemeenteraad con structief opstellen. Het zou een koud kunstje zijn om de linkse wet houders dan op te hangen aan uitspraken die ze in de afgelopen raadsperiode hebben gedaan als opponenten van het huidige college. Maar het gaat niet aan om in de gemeenteraad parlementje te spe len". Aldus het WD-raadslid Elzenga gistermiddag in een mondelinge toelichting op het VVD-pro- gramma voor de komende raads periode, dat Kernpunt '74" is gedoopt. Bovenaan een lijstje van eisen voor de jaren '74—'78 staat een „stabiel gemeentebe stuur". volgens VVD-opvatting betekent dat vanzelfsprekend de vorming van een afspiege lingscollege waarin alle grote partijen zijn vertegenwoordigd. Daarnaast is minder „gezwam" volgens de Leidse liberalen ook i vereiste voor een goed func- worden bezien. Doelmatigheid en rentabiliteit dienen bij de be steding van de gelden de maat staven te zijn. Om de burger en zijn bezittingen heter te beveili gen vindt de VVD het gewensf bij de centrale overheid aan te dringen op uitbreiding varf het politie-apparaat. Een belangrijk streven binnen de volksgezondheid ziet men in een verschuiving van de klinische naar de poliklinische hulpverle ning. Ook zou de vestiging van tandartsen moeten worden be vorderd. tioneren van de gemeenteraad: Bij het hoofdstuk „cultuur, „uitweiding over niet tiële details moet zoveel moge lijk worden vermeden. De WD is daarom voorstander van een zinvol! e spréektiidbeperking" Gezien de precaire financiële po sitie van Leiden moeten volgens de liberalen die hopen op aaht zetels in de raad de uit gaven van de gemeente kritisch Vredeling bij 1 mei-viering in Leiden LEIDEN Minister Vredeling (defensie) komt op 1 mei naar Leiden om deel te ne men aan de viering van de Dag van de Arbeid die de Leidse afdeling van zijn par tij organiseert. Hij zal spre ken op de bijeenkomst die 's avonds wordt belegd in de „Zevensprong" aan de Bern- hardkade 35. Op 16 mei be zoeken de PvdA-voormannen André van der Louw (partij voorzitter). Hans Ouwerkerk (Vara's ombudsman) en G. Klein (staatssecretaris van onderwijs) een verkiezins- avond van de Leidse PvdA in De Burcht. Tweede ka merlid Dolman heeft toege zegd in de dagen vlak voor de gemeenteraadsverkiezin gen in Leiden een aantal huisbezoeken te zullen afleg gen. Ander bestuur Sanocel/Scylla LEIDEN Tafeltennisvereni ging Sanocel/Scylla heeft zijn bestuur drastisch gewij zigd. Op de ledenvergadering werd mej. M. Bakker tot voorzitter gekozen. Speler Theo Bakker werd tot secre taris benoemd, terwijl als penningmeester de heer Van de Berg zal gaan optreden. De senioren worden in het bestuur vertegenwoordigd door D. de Roode, en de ju nioren door J. van Leeuwen. Gerard Bakker neemt de technische leiding op zich. De recreatieve sector wordt voortaan verzorgd door P. de Boer. Op de vergadering werd verder de heer Van Zoelen tot ere-voorzitter uit geroepen. creatie en sport" waarschuwt het gemeente-programma tegen het voeren van een versluierd subsidie-beleid:bij elke activi teit op dit gebied moet een vol ledige kostenberekening worden uitgevoeirdPara-commerciële horeca-activiteiten in school sport en clubaccomodatie acht men eveneens ongewenst. In de huidige onderwijs-situatie signaleert de WD het gevaar dat kinderen de dupe worden van nieuwe experimenten, zoals de middenschool Ook dient vol gens de liberalen meer aan dacht te worden geschonken aan „objectieve maatschappelij ke vorming bij lager en voort gezet onderwijs" In de binnen stad zou voldoende capaciteit moeten worden gecreëerd voor het kort-parkeren en lang par keren. De sfeer zou hier kunnen worden verhoogd door o.m. een groter aantal terrassen, aanpas sing van de straatverlichting aan de historische omgeving, zitbanken en leukere bestratin gen. Het openbaar vervoer is volgens de liberalen weinig gediend met het koppelen van locale aan in terlocal lijnen van busvervoer. Vooralsnog is scheiding eivenwel om financiële redenen niet mo gelijk, zo wordt gesteld. Drie andere „kernpunten" in het gemeenteprogramma zijn nog: stimuleren van laagbouw en gedifferentieerd woningbeleid. goede voorlichting over indivi duele huursubsidie en over ga ranties op hypotheken op koop- I woningen. j verminderen van werkloosheid door actieve werving van indu- j strieën met veel arbeidsplaat- Honderdste WD-afdeling in Warmond OEGSTGEEST De leden in Warmond van de VVD hebben zich afgescheiden van de afde ling Oegstgeest. Tijdens de op- richt'ngsvergadering gister avond deelde voorzitter Haaf- kens van de afd. Oegstgeest mee dat zich al 80 Warmonders bij de nieuwe afdeling had den laten inschrijven. Tot voor zitter werd gekozen de heer H. L. de Vries> tot secretaresse mevr. T. van Praag-Taconis, tot penningmeesteresse mevr. H. S. Hajonides-van der Meulen en tot bestuursleden de heren J. M. Corijn en P. L. Galjart en mevr. M. Leverland-Donker. Bloemschikkers legden gisteravond laat de laatste hand aan Koetje Boe, één van de praalwagens uit het bloemencorso van de bollen streek dat vanmiddag wordt ge houden. De jury bepaalde van morgen dat de praalwagen Grenzeloos plezier van de bloem bollenkwekers en belanghebben den uit De Zilk de mooiste wa gen van het corso was. Koetje Boe kreeg het predikaat „meest humoristische wagen". De heer W. Paauw uit Leiderdorp kreeg de titel „beste binder", de bin- dersprijs voor scholen ging naar de LTS Rijnsburg. Meisje (7) verdronken WOUBRUGGE De 7-jarige Petra Jaobi uit de Kerk straat is gisteren op weg van scnool naar huis door onbe kende oorzaak te water ge raakt in de Woudwetering, zonder dat iemand hiervan getuige was. Op aanwijzing van omwonenden heeft een duiker van de Leidse Brand weer om half negen 's avonds het stoffelijk over schot van het kind opge haald, dicht bij de Provincia le brug tegenover de winkel van Bochove. Lcidenaar wint kaasdrive BODEGRAVEN De Leidse bridger J. P. M. de Vriend heeft gisteren met zijn partner H. A. Meester uit Rijswijk de eerste prijs gewonnen in de jaarlijkse kaasdrive in Bodegra ven. Tijdens een receptie op het gemeentehuis kregen zij uit handen van burgemeester Kra mer de gemeentepenning. Ze kregen tevens enkele kazen In poele B. won het duo Cats-v.d. Sluis uit Amsterdam. De dames Moerdijk en Batelaan kregen de extraprijs voor het best ge plaatste Bodegraafse paar. Deze surveillancewagen van de rijkspolitie in Lisse werd gister avond in de vernieling gereden toen deze op de Laan van Rijckevorsel in de jlank werd geraakt door een van de Eerste Poellaan komende auto, bestuurd door de 20-jarige Lissenaar A.v.d.L, De jongeman was zonder op te letten de voorrangs- weg opgeschoten. Bij de botsing werd de bestuurder van de politiewagen, de 57-jarige wachtmeester A.G.S., licht gewond. HKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM LEIDEN De Timdelerclub, die enkele muunden geleden een opvallend goede voorstelling verzorgde van „Relative Values" van Noël Coward, heeft zich gisteravond In het Rijnlands Ly ceum gepresenteerd .met 't tweede stuk van dit seizoen. De keus was hiervoor gevallen on „Een schot valt" (The Hollow) van de Engelse detective-schrijfster Agatha Christie en een betere keus was nauwelijks denkbaar. The Hollow Is namelijk een psychologische detective, gefaseerd op één van de aller beste boeken van deze schrijfster en het biedt bij een goede uitvoering een Ideale combinatie van spanning, humor en ty pisch Engelse milieuschildering. Jammer genoeg heeft de voorstelling dit stuk niet bepaald recht doen wedervaren. Het feit dat de uitvoering tot over half twaalf duurde is al een duidelijke indicatie dat het tempo enigszins aan de lage kant was. Bovendien zaten onmiskenba re lacunes in de regie-conceptie en een van de meest opval lende was het ontbreken van de overgrote dosis levendigheid en beweeglijkheid, die zo typerend is voor de rol van Lady Angkatell. Een belangrijk excuus voor deze terugval na de vorige voor stelling was het uitvallen van een der hoofdrolspelers, die nu op het laatste moment door een ander vervangen moest wor den, maar het zou onbillijk zijn alle schuld hierop te schui ven. Tenslotte treedt deze speler pas voor het eerst op in het derde bedrijf en viel er bovendien juist tegen het eind (met name in het laatste tafreel) een licthe opleving te consta teren. Moet er een oorzaak gezocht worden in omstandighe den van buitenaf, dan ligt die eerder in de gebruikte tekst. De bewerking van een mij volslagen onbekende J. H. van Zuylen muntte namelijk uit door onspeelbaarheid en een vol ledig veroudprd taalgebruik. Als deze tekst vooraf grondig herzien was had veel onheil voorkomen kunnen worden. PAUL KORENHOF. AARLANDERVEEN Met in gang van 1 augustus is door het bestuur van de vereniging voor protestant-christelijk onderwijs mejuffrouw L. Kuiper benoemd tot onderwijzeres van de eerste klas. Mejuffrouw Kuiper volgt mevrouw W. Lemkes-Alblas op. Bij Van Wijk in Woubrugge is gis teren de 100ste Regenboog Nederland te water gelaten. De boot kreeg als naam Elisabeth, de voornaam van de echtgenote van de eigenaar, mevr. E. Bak ker/Biersteker. De heer Bakker is een bekend wedstrijdzeiler. In de Vrijheidsklasse en de Drakenklasse was hij al succesvol. In de Regen boogklasse behaalde hij met zijn vorige schip, nr. 38, reeds goede resultaten. Van de 100 Regenbogen die er nu bestaan zijn er nog 75 vaarklaar. Merenwijk In de aula van het lagere scholen complex in de Merenwijk wordt op maandag 29 april een bij eenkomst gehouden van de alge mene Kerkelijke Merenwijkraad met de Commissie Merenwijk van de Gemeenschap van Kerken te Leiden. Deze Commissie is in 1969 in het heven geroepen om de oecumenische opzet van de kerken in de Merenwijk voor te bereiden. Haar opdracht was naar wegen te zoeken die een gezamenlijk optreden van de ker ken in deze nieuwe wijk moge lijk zouden maken. Zonder de bestaande kerkverschillen te ont kennen zou getracht moeten worden tot een oecumenisch pastoraat te geraken dat zoveel mogelijk in gezamenlijkheid werd aangepakt. Er zijn momenteel twee pastores werkzaam, ds. H. Hortensius en pastoor J. van Well, er is een wijkraad op oecumenische basis te vergelijken met een pa rochie- of kerkeraad en er zijn verschillende werkgroepen die elk een deel van de gezamen lijke taak uitvoeren. Hoewel de geloofsgemeenschap in de Merenwijk nog klein ge noemd moet worden is ze in- onder redactie van Arnold Hendrikse', tel 01710-22244 tst. 16 In het Antonius Clubhuis aan de Mare werd gisteravond een wer kelijk sublieme uitvoering gege ven door -muz ekvereniging „De Sleutels". Een sprankelende show, temeer daar de uitvoerders allen gehandicapt en werkzaam zijn in de Leidse toeleverings bedrijven. In deze bedrijven werd „De Sleutels" vier jaar geleden upóizet aoor de heer Kors ae jeu. (wij suireven g.sieren over pers"). Het is dankzij het werk van de heer De Jeu dat de mu ziekgroep uitgegroeid is tot een gezelschap van zo'n 30 man, die gisteravond zonder meer pro fessioneletonen konden laten middels toch zover gegroeid dat In de bijeenkomst de Commissie haar taak als geëindigd kan beschouwen. De Gemeenschap van Kerken heeft dan ook besloten de Commissie op te heffen onder grote dank zegging voor het vele werk dat ze heeft verricht. van deze Commissie af scheid worden genomen. Aanwe zig zullen daarbij o.m. zijn de leden van de kerkelijke werk groepen uit de Merenwijk en le den van de Gemeenschap van Kerken. De architecten Ganev 29 april en van de Poll zullen op die avond de ideeën ontvouwen om trent de kerkelijke ruimte die in het te bouwen centrum wordt op genomen. Grof vuil wordt opgehaald maan dag 29 april in de volgende stra ten: Maresingel (van Juliana- straat tot Zwarte Pad), Pr. Fre- derikstraat, Koningsstr., Bronk- horststraat. Willemstraat, Pr. Hendrikstraat. Pr. Hendrikplein. Mauritsstraat. L. de Coligny- straat. Waldeck Pyrmontslraat, Marnixstraal) tot W. de Zwij- gerl.), Amaliastraat, J. W. Friso- straat. v. Hogendorpstraat. v. Limburg Stirumstraat, v.d. Duinstraat. Falckstraat, Anna. v. Saksenstraat. Kemperstraat, Zwarte Pad tot Haarlemmer- Molenstraat. Maresingel (van trekvaart), Pasteurstraat, Han sen- en Kortestraat, Leeuwen hoekstraat, Groenoordstraat en plein. Mussenbroekstraat, Lucas van Ley denstraat. Bakker Korffstraat, Jan Lievenstraat, Fr. v. Mierisstraat, Gabr Mel- zustraat, Broekweg, Stadspol- derweg. Haarlemmerweg, Raampoort, Raamstraat. Mare- dijk. Piet Pe nstraat, Vendel straat. Poelgeesterstraat, Schut terstraat. Maredijkhofje, Vaart kade. Aloélaan, Rijnsburgersin- gel, Marislaan. Onderzoek De PvdA afdeling Leiden gaat on derzoeken waarom zijn leden vergaderingen zo slecht wordgn bezocht. Van de 900 leden die de afdeling telt zijn er per verga dering slechts 30 tot hooguit 60 aanwezig. Het onderzoek, dat mede zal steunen op een te hou den epquete. wordt geleid door de sociologe-juriste mevrouw mr. Joyce Mabelis-Hes. En verder... De PSP afdeling Leiden organi seert op 1 mei, de dag van de arbeid, een bijeenkomst in de Kleine BurchtNieuwe Rijn 19. Bram van der Lek voert op deze bijeenkomst het woord, terwijl Joanniek v.d. Molen eni ge liederen ten gehore zal bren gen. Daarnaast vertoont men de film „Borinage" van Jorens Ivens in samenwerking met Ci- neclub Leiden. De aanvang van de bijeenkomst is 20 uur en de toegang is vrij. Uit de opslagplaats van een me taalhandelaar aan de Zijlstraat hebben onbekenden in de nacht van woensdag op donderdag voor 7000 gulden aan hoperhnip- sel ontvreemd. Het koper was opgeslagen in vaten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3