De Cotswolds Meesterlijke auto suggestie EEN LAND OM REDDELOOS VERLIEFD OP TE WORDEN HAMLET AND EGGS ONDER ÉEN NOEMER GEBRACHT E Nu de energiecrisis tot het verleden be hoort (er wordt zelfs beweerd, dat er nooit een „heden" heeft bestaan) en ook de regering van Koeweit, zij het kiele, kiele, de excuses van het Farce Majeur-team van de NCRV heeft aanvaard, wordt het tijd om uw vakantieplannen drastisch te wij zigen. Niemand neemt het u kwalijk, dat u in die sombere januarimaand een reis naar een smakeloos bungalowpark aan de Spaanse Bijlmermeer boekte: Een kat in het nauw doet rare sprongen nietwaar. Maar nu alles achter de rug is en de tank weer vrolijk vol klotst peinst u er uite raard niet over om ook werkelijk naar Spanje te gaan. U bent tot veel bereid, maar een dergelijke opoffering mag men niet van u verwachten. Het Spanje-reisje dus geannuleerd en snel de steven gewend naar Engeland, waar het vakantie-avon tuur nog wed volop aanwezig is. Het ra zend actieve Brits Toeristenbureau, Leids- eplein 5 in Amsterdam, telefoon 020- 234004 of 020-239701 heeft speciaal voor u, de automobilist met de verfijnde neus, een zestal autotours ontworpen, die stuk voor stuk de beste waar voor uw geld leveren. De routes zijn met zorg uitgestippeld, maar volgens het vrijheid-blijheid-princi pe (heilige koe in Engeland) kunt u onder weg zo vaak afdwalen, als u maar wilt. Wel dient u 's avonds in het tevoren besproken hotel te zijn, want dat behoort tot de verplichte nummers. En terecht, want juist in het hoogseizoen is het drin gen geblazen rondom de hotelbedden. Bij de prijs is inbegrepen logies, ontbijt en diner. De zes tours zijn: hart van Enge land, West-Engeland, Engeland en Wales, Schotland, Engeland en Schotland en het zuiden van Engeland. De prijzen variëren van 400 tot 1500 gulden. Bij dat geld is ook de oversteek per Hoek van Holland- Harwich-boot voor auto plus één persoon in begrepen. Wenst men zich in het geheel niet vast te pinnen om bepaalde hotels dan kan men een „Vrijheid-blijheid-tour" kiezen. Daarbij bepaalt u zelf, waar u wilt over nachten en welke route u rijdt. Dit kan door in het hotel, waar u slaapt bij ver trek een kamer voor de volgende nacht te reserveren. Ook voor deze arrangemen ten zijn de prijzen plezierig laag. Begrijpe lijk, want sinds het pond tekenen van zwakte vertoont, is Engeland het goed- koopte-eiland van Europa geworden. U betaalt bijvoorbeeld voor uw liter bezine drie kwartjes. Datzelfde geldt voor maal tijden en drinks: ook die zijn beslist lager geprijsd dan in welk Europees land ook. Heeft u er zin in? Bestel dan vandaag nog het uitgebreide, rijk geïllustreerde folder materiaal bij B.T.A., adres zie boven. Ook de ANWB kan u volledig wegwijs maken in Good Old England. Een land om werke lijk lief te hebben. Engeland beschikt over meer pubs dan kerken. Uiterst curieus, als men weet. hoeveel kerken er in Engeland zijn. In Norton St. Philip staat de stokoude „George Inn", die is uitgeroepen tot „Engelands" beste pub van het jaar". Reken er op, dat het daar gelukzalig toeven is. Hammen van de allerdikste bil, vlees van de malse kalkoeken. Michael Moo re, eigenaar van de George Inn heeft ze klaar liggen voor uw komende be zoek aan zijn eetparadijsje. Laat er als jeblieft geen gras over groeien en sla dat Spanje maar eens een keer over. Dat heerlijke, verrukkelijke Engeland. Good old and good crazy. Dichters hebben die drijvende achtertuin van Europa sinds eeuwen bezon gen met voluptueuze volzin nen, componisten hebben er de inspiratie uit geput om hun hardste noten te kraken, die nu nog elk jaar tijdens de „night of the proms" door elke Brit uit volle, zij het benauwde borst worden ge zongen. Engeland te leren kennen dan per auto. En als het maar even kan op. eigen houtje. Maak er asjeblieft geen troep van) struikel je in het malse landschap vol heu vels, snelle stromen en dro merige dorpen over de mo numenten: het spookachtige Tintern Abbey bijvoorbeeld, een surrealistisch Godshuis, waar geen prediker zijn heil-- boodschap meer van de da ken kan schreeuwen, omdat het dak er niet meer is. Elke moderne beeldhouwer zou zijn vingers aflikken, als hij dit groteske, volmaakt zinlo ze brok steen zag. Dit is pas kunst met een grote kale kerk. En in de bruine oneindigheid het Zuidengelse hetZuiden- gelse hoogland kom je (uite raard tegen betaling, want ook de Brit behoort wel de gelijk tot de geldbuideldie- ren) oog in oog te staan met de stenen van Stonehenge, een zonnecirkel voor reuzen, die hier 3000 jaar geleden in de altijd natte grond werden gezet om de lengte der dagen te bepalen. Dit is Engeland op zijn best De wind laat het hier nooit afweten, blaast, loeit en be speelt de stenen als een ge barsten xylofoon. De lucht is dichtgeslibt met zure appelen en Gods water vloeit rijkelijk over de akkers. groene hart De Cotswolds is een land om innig lief te hebben. De Theems neemt je mee stroomopwaarts naar het groene hart van buurman Brit. Je komt in Stratford on Avon en snuffelt aan het mysterie van Shakespeare. Hamlet and eggs onder één noemer gebracht Je wandelt door Oxford, waar de uni versiteit het stenen klokhuis vormt. Een oud, verweerd complex van donkere klaslo kalen en kille kapellen maar nog altijd goed voor genera ties betweters. bloemenstad In Bath, bloemenstad op de heuvels met zijn Romeinse baden en zijn kathedraal van versteende kant, die ge bouwd is op de plaats, waar Edgar duizend jaar geleden tot koning der Engelsen werd gekroond, hoor je het verhaal van een zeer oude, zeer tegendraadse lady, die in het statige, halfronde Royal Crescent woont. Het Crescent valt evenals de meeste bewoners onder mo numentenzorg en daarom sprak de schoonheidscom missie van Bath dan ook zijn veto uit, toen de dame een balkonnetje boven haar deur liet metselen, waarop zij haar perkamenten huid wil de bijkleuren. Het werd een gevecht, dat tot in de Hoge Raad werd uitgevochten. Daar beslisten de wijzen, dat de dame het balkon moest afbreken om zo geschiedver valsing te voorkomen. Kort daarna verfden arbei ders vlak voor het Royal Crescent twee gele strepen langs de trottoirband. De ge meente Bath wilde er maar mee zeggen, dat het voortaan op straffe van een boete ver boden was om op deze plaats te parkeren. Weer vloog de schoonheids commissie in de hoge boom en werd geëist, dat de stre pen verwijderd moesten wor den, omdat ze afbreuk deden aan de schoonheid van het bouwwerk. Ditmaal beslisten de rechters echter, dat het verkeer voorrang had op de geschiedenis. De lijntrekkers werden in het gelijk gesteld. I De volgende ochtend huurde de oude dame enkele schil ders, die haar pand van sou terrain tot dakrand kanarie geel verfden. Geen sponnink- je of vensterbank werd door deze nijvere lieden vergeten. „Een opmerkelijke vrouw" stelt de gids, die mij rond leidt door Bath, tevreden vast, „zij is uit het goeie En gelse hout gesneden". niet karig Hij wilde er maar mee zeg gen. dat de dwarsliggers en eigenzinnige flierefluiters be horen tot Gods lievelingen, mits zij uiteraard beschikken over een Brits paspoort. En een rit door de Cotswolds maakt je duidelijk, dat de Heer, die hemel en aarde en Engeland schiep bepaald niet karig is geweest in het ëreer- en van deze lievelingen. Je vindt ze bijvoorbeeld in de stokoude hotels, waar de wekker naast je bed een ver nuftig mechanisme verbergt, dat water aan de kook brengt. Precies tien secon den, voordat de wekker afloopt, loopt de pot naast de klok vol en kan je verrukke lijke ochtend beginnen met een dampende „nice cup of tea". Het genie, die dit heeft uitgedacht, is ongetwijfeld door het Engelse hof in de adelstand verheven. vluchtgang En in Bath logeer je in een kamer op de derde etage, die Dit is een land, waar je van houdt of dat je verafschuwt. Een tussenweg is er niet. Je houdt van hun bruine pubs of je ergert je aan het schui mend gezwets der lokale bor sten, die naast je aan de tap hun volstrekt superioriteits gevoel met hun „pint of bit ter" uitzweten: je legt je neer bij de sluitingsuren van openbare drenkplaatsen (om dat je tijdig getankt hebt en' tijdens de droge uren wel degelijk baas in eigen klot sende buik bent) of je voelt je een dorstige reiziger in een eindeloze Sahara, die op zijn tocht talloze cafés passeert, maar bij het zien van het bord „PUB CLOSED" be merkt, dat het een fata mor-, gana is geweest. tobberd Dit is ook een land, waar elk verhaal je opnieuw de zeker heid geeft, dat je bij het be treden van de gewijde en gelouterde Britse grond ge lijk een continentale tobberd bent, die er geen bal van begrijpt Je doet er dan ook goed aan je mond stijf dicht te houden. Zie hem prutsen met de pennies, zie hem han- nessen aan de linkerkant van 's .heren wegen. Het is hart verscheurend, wat de Euro peaan van het vasteland na zijn oversteek doet, maar de Engelsman wordt niet kwaad en ziet het klungelen groot moedig door de vingers. Ook in Engeland is de klant wel degelijk koning. Maar dan wel een vorst zonder kleren. Een eeuwige streaker temid den der bolhoeden, monocles en umbrellas. krenten Er is ook geen land ter we reld, dat zoveel historie door zijn landschap heeft gekneed als het Britse rijk. Ze liggen als krenten in het paasbrood van een gulle, warme bakke- r: schitterende kathedralen, adembenemende bouwval len, stenen, die voorvaders voor brood hebben geschon ken. Rijdend door de Cotswolds (er is geen betere manier om blijkens een bord op je deur tevens dienst doet nis vlucht- gang bij brand. Elke gast krijgt bij zijn instructies je kamernummer op, dat hij snel dtent op te zoeken in dien de brandweer het vuur niet meer meester is. Zelf krijg je bij de balie het ver- zoek om niet treiterig je deur J op slot te houden, als je een verdachte schroeilucht waar- neemt. „Het kan een kwestie van seconden zijn" zegt de^ portier met een knipoog, „en als het zover is, zou u dan misschien ook vast de bsl- - kondeur open kunnen zetten. Anders wordt het zo'n ge- 1 drang in uw kamer" bed delen Nee, als dit geen zalig vakan- tieland is, dan weet ik het niet meer. Accoord, ik ben bevooroordeeld. Ik ben in- 1 derdaad reddeloos verliefd op Engeland. Ik vind het een land om vaak te zijn en va- - ker terug te keren. Maar beticht me asjeblieft niet van hebberigheid. Goed- 1 moedig sta ik u hierbij toe j om met mijn geliefde het bed Dan schuif ik wel een eindje op. Leo Thuring. De baden, die de Romeinen tweeduizend jaar geleden in Bath bouwden om een wit nat voetje Bath witte stad op zuidelijke heuvels, heeft in zijn hart een kathedraal van wit versteende kant. Op deze plaats werd koning Edgar duizenc bij de onderworpenen te krijgen, staan nog steed in volle glorie te kijk voor toeristen. jaar geleden tot koning der Britten gekroond.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 19