Zonnebloem vijfentwintig bloeit jaar Deze zomer dringen op Sehiplil In 1974 worden ruim acht miljoen passagiers verwacht AANDACHT VOOR ZIEKEN IS GEZOND Het wordt deze zomer, wan neer tienduizenden op vlieg vakantie gaan, dringen op Schiphol. De luchthavendi rectie verwacht dit jaar ruim 8 miljoen passagiers te moeten verwerken; tijdens het spitsseizoen in juni en juli zullen het er 45.000 per dag zijn. En op dergelijke aantallen zijn de aankomst en vertrekhallen, de bagage kelders en de afhalersruimte niet berekend. Toen het nieuwe Schiphol in 1967 in zijn huidige vorm in gebruik werd genomen, voor spelden de koffiedikkijkers dat er in 1975 zo'n 4 miljoen luchtreizigers konden wor den tegemoet gezien en dat men in een ruime jas zat. Zoals meestal in de burger luchtvaart waar superlatie ven tot de orde van de dag behoren, hadden ze ongelijk. Het cijfer werd vijf jaar eer der bereikt dan de prognose had gewild, in 1970 namelijk, en in 1972 was het aantal al gestegen tot 6,6 miljoen. Ij lings getuur in de kristallen bol heeft nu voor 1975 een schatting van 10 miljoen in komende en uitgaande pas sagiers opgeleverd. Bij turen is het uiteraard niet gebleven. Zodra het zeven jaar geleden luid bejubelde Schiphol te klein dreigde te worden, begon men spoor slags met de verwezenlijking van de nieuwbouwplannen die eigenlijk pas voor na 1975 op het programma ston den, en sindsdien is er op de luchthaven een indrukwek kende somme werks ver richt. Maar de vakantiegan gers en andere passagiers hebben daar dit jaar niets aan, want de uitbreiding van het stationsgebouw en van de noord-west pier zal pas tegen het zomerseizoen van volgend jaar voltooid zijn. Het is dus nog even behel pen. Toch heeft de nieuwbouw zijn eindvorm praktisch al gekregen. Waarop gewacht moet worden is de inrichting die nog ongeveer een jaar zal vergen. Volgens de luchtha vendirectie zal de noord-west pier daarna een volwassen jumbo-haven zijn met acht wachtruimtes, elk voor 600 luchtreizigers, een eigen be lastingvrije winkel en af- meerruimte voor acht luchto- lifanten. Ze zullen gepar keerd staan met de neus in de richting van het gebouw en met zware tractoren in de richting van de startbaan ge trokken moeten worden. Dit nieuwe systeem is gekozen vanwege zijn ruimtebespa- rende voordelen. Voorts hoopt de Schipholdirectie de zogenaamde omkeertijd van de jumbo's (de tijd dat de vliegtuigen tussen aankomst en vertrek op de grond moe ten staan) te verkleinen met behulp van een ondergronds pijpleidingennet waarop de machines direct kunnen wor den aangesloten, zodat brandstoftankauto's overbo dig zijn. Het Aviolanda-be- drijf van Fokker maakt voor het complex een speciaal ty pe vergrote Avio-brug. Het nieuwe stationsgebouw wordt met het bestaande tot één geheel samengesmolten, maar heeft een eigen toe gangstunnel naar het onder grondse station van de spoorwegen. De verwerk ingscapaciteit van Schiphol komt ermee op meer dan 18 miljoen passagiers per jaar. BREDA Ze huilde. De begeleidster boog zich over haar rolstoel en probeerde er achter te komen wat er aan haperde. Een van de Zonnebloem-mensen, die de winkelochtend hadden georganiseerd kwam erbij: „Mevrouw, als er iets is, moet u het zeggen. Dan kunnen wij u misschien helpen". Ze keek op en zei: „Meneer, u kunt zich niet voorstellen wat het voor me betekent om voor het eerst sinds twin tig jaar weer n ijn eigen pyjama te kunnen kopen". Er is een andere wereld, dan die waarin de meesten van ons leven. Dat is de wereld van de zieken. Hun aantal loopt in de honderdduizend. Er zijn er onder hen, die niet weten hoe een warenhuis er van bin nen uitziet. Zij kennen alleen de kruidenier om de hoek, want zo was het toen zij voor 1 het laatst zelf boodschappen deden. Er zijn •er onder hen, die meer dan vijftien jaar geen buitenlucht hebben geroken. Maar - gelukkig zijn er ook tienduizenden valide "mensen die zich op allerlei terrein voor hun zieke medemens inzetten. Dat zijn de leden van de vereniging „De Zonnebloem" en buiten hen nog eens tienduizenden, die •bijvoorbeeld een week van hun vakantie besteden om te helpen in een vakantie kamp voor gehandicapten. En dat zijn dan voornamelijk jongeren; leerlingen van mid delbare scholen, pedagogische academies en huishoudscholen. En wie zegt „Zonnebloem, zegt in één adem „Alex van Wayenburg". In 1945, vlak na de oorlog, kwam hij bij Radio Herrij zend Nederland met het uitzenden van speciale programma's voor zieken. In 1946 trad hij in dienst van de KRO en deze nam het idee over. Zo ontstond het programma „Radio-ziekenbezoek De Zonnebloem, ge presenteerd door Alex van Wayenburg". Met name dit programma sloeg ontzettend veel reakties los. Via de radio werden kontakten gelegd voor bezoeken, overal in het land werden plaatselijke comité's opge richt, die zich noemden „Vrienden van de Zonnebloem", en dat bracht voor Van Wayenburg veel aktiviteiten met zich mee. Dat duurde zo'n twee jaar en toen vond de KRO het nodig om op te merken: „Ja. Alex, dat is nu wel mooi wat je allemaal doet, maar de KRO is geen charitatieve instelling. Of het programma, óf je Zonne- bloem-aktiviteiten". Wel, daar wist van Wayenburg wel wat op. Hij zocht een aantal mensen bij elkaar, direkteuren van ziekenhuizen, kruisverenigingen en ande ren die uit hoofde van hun beroep veel in kon takt kwamen met zieken. Op 17 januari 1949 werd officieel opgericht de stichting De Zonnebloem. Maar een stichting kan geen leden tellen en in 1964 werd de stichtirtg omgezet in een vereniging.Een vereniging, met leden die de nodige finan ciën binnen brengen. En zo bestaat de Zonnebloem dit jaar 25 jaar. Een zonnebloem richt zich altijd naar het licht, een zonnebloem is een symbool van optimisme. En dat willen de leden de zieken leren. Zij willen hun problemen oplossen. Het grootste gevaar voor een zieke is de vereenzaming. Zij hebben het. idee niet meer mee te tellen. Een korte tijd Alex van Wayenburg, oprichter van De Zonnebloem. na het ziek worden, wil nog wel eens een kollega op bezoek komen. Maar dat ver flauwt en binnen het jaar zijn zijn kontak ten verbroken en komt die man of vrouw terecht in een ongewild isolement.Het praatje met de vrouw van de melkboer, het even roddelen met die mevrouw van om de hoek, die je toevallig op straat tegenkomt, is er niet meer bij. Maar dan is er de Zonnebloem. Door frekwent, maar vooral regelmatig bezoek, herstellen zij dit sociale kontakt. En ook het probleem van „hoe vul ik mijn tijd" (want een langdurig zieke heeft geen vrije tijd, alleen maar tijd) wordt al praten de met een ziekebezoek(st)er, opgelost. Tij dens zo'n gesprek komen de interesses naar voren en als er geen speciale interes ses zijn, worden hobbies aangeleerd: post zegels verzamelen, sigarenbandjes, brief kaarten, het maken van knuffeldieren, De enorme omvang van de uitbreiding van de luchthaven Schiphol blijkt duidelijk uit deze luchtfoto. Het oude stationsgebouw (1) wordt door dé uitbreiding (2) ongeveer twee keer zo groot. Er is een nieuwe pier (3) aangebouwd, de noord-west piet, waarmee Schiphol er straks een volwassen Jumbo-haven met acht wacht ruimtes, elk voor 600 passagiers, bij zal krijgen. Daarmee denkt men tot 1980 uit de voeten te kunnen. Daarna of eerder? zal de bouw van een losstaand sateliet-stationsgebouw moe ten zijn gerealiseerd. De ruimte is er al voor gereser veerd. Het complex heeft een ver lengde hoge voorrijweg ge kregen, maar de ondergrond- hét- bestaande stationsgebouw konden om technische rede nen niet worden uitgebreid. Daarom zal de luchthavendi rectie de broodnodige verrui ming van parkeergelegen heid dit jaar gaan zoeken in :veraf gelegen terreinen die door middel van zogenaamde opstapwagens in een geregel de dienst met het stationsge bouw verbonden zijn. Voor de Nederlandse Lucht vaart Maatschappij zal de in gebruikneming van het nieu we complex dat op 700 palen rust, meer dan een hectare meet en 245 miljoen gulden heeft gekost, een verademing betekenen. Óp het punt waar aan het einde van het sta tionsgebouw een „knik" naar de nieuwe noord-west pier leidt en waar een soort drie hoekige aanzet is ontstaan, krijgt deze dochter van de KLM een eigen afhandelings ruimte. Op het ogenblik is de NLM nog stiefmoederlijk be deeld met een kleine balie in een uithoek van het bestaan de stationsgebouw. Eigenlijk is er altijd al ge bouwd en uitgebreid sinds het nieuwe Schiphol in 1967. in gebruik werd genomen. De eigentijdse belijning van het complex heeft door de eeuwige aanwezigheid van steigers en kranen nooit ge heel tot zijn recht kunnen komen. Het vrachtgebouw is met de helft uitgebreid tot een totaal vloeroppervlak van 27.000 vierkante meter. Er verrees een douane-entre pot voor vijftig buitenlandse vestigingen en een nieuw vrachtgebouw voor Aero Gronddienst. De keuken van de KLM werd aanzienlijk vergroot en het gebouw van de Rijksluchtvaartdienst kreeg een nieuwe vleugel die in 1975 in gebruik zal worden genomen wanneer de nieuwe apparatuur voor de luchtver keersbeveiliging is geïnstal leerd en beproefd. Ook tot stand kwamen een nieuwe brandweer- en politiekazerne annex sporthal, de hoofdkan toren van Martinair en Transavia, de Aviodome van het luchtvaartmuseum en het Hiltonhotel. In verband met de komst van de jumbo's (sneller en in grotere aantal len in gebruik genomen dan was voorzien) werd de C-pier- met een speciaal op massa- vervoer afgestelde kop ver lengd en kregen de aan komsthal en de afhalers ruimte een aanzienlijke uit breiding. En nu dus het nieuwe sta tionsgebouw dat de capaci teit van Schiphol in één klap verdubbelt. Nog even drin gen en men kan weer adem halen. Hoewel de luchthaven- directie bij dit laatste een vraagteken zet. Men hoopt vurig op een mentaliteitsver andering bij het publiek. Mo menteel komen er voor elke familie die van een vakantie reisje terugkeert, vier, vijf en soms meer afhalers Schip- holwaarts. Als dat niet ver andert, is de vrees gewettigd dat het dringen zal blijven. PIET SNOEREN poppekleertjes voor de poppen van de kleinkinderen en noem maar op. Speciaal voor de handenarbeid worden in Breda gesubisdieerd door het Rijk, bezig-, heidstherapeutes opgeleid. Deze dames ge ven hun kennis weer door aan de mede-r werksters van de Zonnebloem tijdens een cursus, die twee gulden per les kost. In 'iedere stad of regio is wel een Zonne bloem-comité. Ze kunnen alles gebruiken. Oude lapjes, postzegelverzamelingen, die u toch weg doet of allerlei andere verzame- i lingen. Dus niet meer in de asbak gooien: breng het even langs. Of een zieke lid is van de vereniging, of hij katholiek is of moslim, dat maakt allemaal geen verschil. Het spreekt voor De Zonnebloem vanzelf, dat iedereen die hulp nodig heeft, deze ook krijgt. Pas na een hele tijd als er een stevige' vertrouwensrelatie is opgebouwd, komt de grootste wens van de zieken naar voren. Ze'zijn vaak al zo blij met het regelmatige bezoek, dat de wat grotere wensen maar verdrongen worden. En die grootste wens blijkt dan te zijn: eens naar buiten kunnen, eens naar de film, een autotochtje of wat nog mooier is: een boottocht. En dat ge beurt. Vooral de boottocht is populair. Als je een tijd niet in het verkeer bent geweest, maken al die auto's je nerveus. Een boot gaat lekker rustig, je zit er ruim en je kunt; eens een extra keertje naar het toilet. De Zonnebloem geeft de mensen de hard nodi ge ontspanning die iedereen nodig heeft. Zo worden er op de maadagochtenden winkeldagen georganiseerd. En dan komen de scholieren in aktie. Voor ieder bed, voor iedere rolstoel is iemand nodig die hem En dat het winkelen in een enorme behoef te voorziet blijkt uit het verhaal van die man. Hij vroeg of het mogelijk was om nog even naar de 2e etage te gaan. „Na- tuurlijk meneer. Wat gaat u kopen?" „Een cadeautje voor mijn vrouw." „Is ze dan bijna jarig?" „Nou, dat niet. Dat duurt nog. vijf maanden. Maar nu ik de kans heb wil ik zelf iets voor haar kopen, dat is me de laatste vijf jaar niet overkomen. Ik verberg het wel zo lang". Zo huren de afdelingen Den Haag en Leiden een aantal weken per jaar de die rentuin Wassenaar af. „Ongestoord kan' men dan genieten van de dieren, maar vooral van het buitenzijn", zegt mevrouw Schlatmann, voorzitster van de afdeling Den Haag. Samen met de landelijk direkteur A.J.A. Snellen en adjunkt-direkteur J.G. Klaassen, praat zij honderduit over de aktivi teiten van de vereniging. Langdurig zieken hebben recht op vakan tie. En dus worden zij door de Zonnebloem een week lang op vakantie gestuurd naar bungalowparken verspreid over het hele land. En dan zijn er per week zo'n 1500 vrijwilligers in aktie; artsen, priesters, do minees, verpleegsters, brancardiers, welfa re-vrijwilligers, huishoudhulpen enz.) Dit jaar gaat men beginnen met 4 weken vakantie voor niet bedlegerigen en ook voor bedlegerige jongeren, want voor deze categorie wordt nog niet zoveel gedaan. Op een keer kwam er weer een bus aan met gehandicapte vakantiegangers bij een bungalowpark. En mét dat men aan kwam begon het te stortregenen. In allerijl werd getracht de mensen onderdak te brengen, waarop de opmerking kwam: „Ach, laat ons toch lekker staan. We hebben al zo lang geen regen gevoeld". Dat zijn dan allemaal onderdelen in de ziekenzorg waaraan de ZonneDioem iets kan doen, die men op veel grotere schaal zou willen uitvoeren, als er maar geld genoeg was. Daar kan natuurlijk iets aan gedaan worden. Het gironummer voor Den Haag, Leiden en omgeving is 463700 t.n.v. De Zonnebloem, Den Haag. Ook kunt u lid worden tegen een bedrag van 6,-- per jaar. Aanmelden bij Mevrouw Schlatmann, Saffierhorst 168, Den Haag. Bij haar kunt u ook loten kopen voor de landelijke Zon- nebloem loterij voor een bedrag van 25, per lot. De kans dat u iets wint is 1 op tuin; de kleiner groter, soort sc DcTruir ruimte lijkheid maken leven. I Tussen bevinde wandel: he' soort b bepaalc ken. Di peböuw massale delaar n he: bewone voelen. De Ad die het het dul als het het gel parkeei heeft c aantal ruimter winkelt Eigenli; doen rr

Leidse Courant | 1974 | | pagina 14