Portugal naar gematigde toekomst m GELOOF IN KOLONIALE OORLOG VERLOREN Bestuurders doen te weinig met verkeersstudies Oudste prins zeven jaar 1974 VRIJDAG 26 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Door H. J. Neuman. directeur van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken Alsof er opeens een gletcher in beweging is gekomen: zo komen de jongste gebeurtenissen in Portugal op ons over. Toch waren de eerste geluiden, die het komende natuur gebeuren aankondigden, reeds weken geleden hoorbaar. De meeste indruk maakte op de buitenwereld de opmars van tweehonderd militairen van het 5e regiment infante rie, die hun garnizoen in Caldas da Rainha op 16 maart verlieten met de bedoeling om de Portugese hoofdstad te bezetten. Ze werden echter tegengehouden door regerings getrouwe eenheden, keerden naar hun kazernes terug en zagen hun demonstratie vrijwel tenonder gaan in de op winding over de zegepraal, d winding over de zegepraal, die het voetbalelftal Sporting de Lisboa diezelfde dag behaalde op Oporto. Maar veel belangrijker was de verschijning, enkele weken tevo ren, van een voor Portugese be grippen ongewoon boek van de hand van een ongebruikelijk au teur. Dat boek, "Portugal en de toekomst", ging over het pro bleem, dat ook thans weer aan de wortel ligt van de gebeurte nissen in het land. namelijk de uitzichtloosheid van de strijd die het Portugese leger nu al der tien jaar lang voert om de Afri kaanse grondgebieden uit de handen te houden van de plaat selijke vrijheidsstrijders. En de schrijver was niet zomaar een radicale intellectueel of een communistische raddraaier, neen, het was de meest gevier de militaire held van Portugal, de man die enkele weken tevo ren was onderscheiden met de gouden keten van de toren en het zwaard, generaal Antonio de Spinola. De eerste oplage van dit boek tel de 50.000 exemplaren: en dat is heel wat, als men bedenkt, dat in Portugal een boek imet een verkochte oplage van 3.000 exemplaren reeds als een best seller geldt. Het boek bevatte kritiek op de Afrikaanse oorlog en dat was in het Portugal van Salazar en Caetano streng ver boden. Voor kranten en tijd schriften hadden de autoriteiten daartoe de preventieve censuur beschikbaar, voor boeken gold een andere regeling: als daar iets onoirbaars in stond, konden ze in beslag genomen worden. In het geval van „Portugal en de toekomst" is dat niet gebeurd. Daar waren twee redenen voor. Ten eerste genoot de schrijver, zoals gezegd, een uitstekende reputatie. Ruim vier jaar lang was hij gouverneur-generaal ge weest van Guinee-Bissau (Portu gees Guinee), hij had daar ook als opperbevelhebber van de strijdkrachten grote faam ver overd, en na zijn terugkeer in het vaderland was speciaal voor hem de functie van plaatsver vangend chef van de staf der Portugese strijdkrachten gescha pen. Zo'n man pak je niet licht aan. Maar bovendien waren de oplos singen, die hij suggereerde, vrij gematigd. Hij stelde niet voor de Afrikaanse bezittingen los te scheuren van Portugal. Neen. want dan voorzag hij het ge vaar, dat van zijn land niet veel meer zou overblijven dan „een stil kanton", dat spoedig gecon fronteerd zou worden met over heersing of absorptie (klaarblij kelijk door Spanje). Wat De Spinola wilde (en vermoedelijk nog wil), dat was het verlaten van het uitsluitend militaire pad. Portugal zou, door het doen van politieke concessies, moeten zien te bereiken, dat Angola, Mozambique en Guinee-Bissau met Portugal in een federatie van gelijkwaardige partners zou den stoppen, die hun defensie, hun financiën en hun buiten landse betrekkingen centraal re gelden en voor de rest een grote mate van zelfbestuur zouden uit oefenen. De Spinola zag wel in, dat de bevrijdingsbewegingen in Afrika deze oplossing misschien te laat en te weinig zouden vin den, maar in ieder geval achtte hij haar beter dan de militaire methode die, zo kon hij uit ei gen ervaring berichten, geen kans op succes bood. Ook re- kende hij af met het argument, dat in Portugal veel wordt gebe zigd, namelijk dat de strijd te gen door communisten bewa pende rebellen tevens een strijd is ter verdediging van de weste lijke beschaving. Als dat waar zou zijn, zo vroeg De Spinola, hoe is het dan te verklaren, dat de andere westelijke mogendhe den ons zo aarzelend heipen en dat sommigen hun kritiek nau welijks onder stoelen of banken steken? Niet onwelgevallig Men zegt wel zekerheid is daaromtrent niet te verkrijgen dat inbeslagname van De Spinola's boek achterwege is ge bleven, omdat Premier Marcel lo Caetano vooraf het manus cript had gelezen en omdat hem niet onwelgevallig voorkwam, dat er langs deze lijnen in Por tugal eens een discussie op gang kwam. Als dat zo is, dan heeft de uiterste rechtervleugel in Portugal dit beleid van Cae tano niet erg op prijs gesteld. De Portugese president, de 79- rige admiraal Americo Tomaz, drong aan op scherpe maatrege len tegen De Spinola. Rechtse collega's van de generaal, die hem zijn roem benijdden, wil den eveneens dat er tegen hem opgetreden werd. Generaal Da Luz Cunha behoorde tot deze groep, evenals de vroegere op perbevelhebber in Angola, gene raal Kaulza de Arriaga. Ook twee gegadigden voor de opvol ging van de grijze president, minister van defensie Silva Cun ha en de oud-minister van bui tenlandse zaken Franco No- gueira, voerden actie tegen De Spinola. Aanvankelijk hield premier Caeta no stand. Hij verscheen op 8 maart in de nationale vergade ring en verdedigde daar een be leid. dat naar de schijn een ver oordeling vn De Spinola (die hij niet bij naam noemde) inhield, maar dat in feite de deur open liet voor een beleid van veran deringen. Hij verkreeg daarvoor een eenstemmig vertrouwensvo tum. Maar achter de schermen gingen de gevechten door. Van 9 tot 11 maart liepen de span ningen binnen de strijdkrachten zo hoog op, dat alle militairen in hun kazernes geconsigneerd moesten worden. Premier Cae tano verlangde van alle opperof- ficieren, dat zij hem op 14 maart hun trouw zouden komen betuigen. Velen van hen gaven aan de instructie van de pre mier gehoor. Tot de ontbreken de prominenten behoorden da chef van de staf van de strijd krachten, generaal Da Costa Gomes, en zijn honoraire plaatsvervanger, De Spinola. Caetano bedacht zich geen mo ment en om zijn eigen positie niet verder in gevaar te bren gen zegde hij beide officieren hun ontslag aan. De rechtse ge neraal Jonguim da Luz Cunha werd de opvolger van Da Costa Gomes, de positie van De Spino la bleef open. Het was deze ont- slagmaatregel, die de onmiddel lijke aanleiding vormde tot de hierboven genoemde opmars van manschappen van het 5e regiment infanterie. Politiek compromis De militire coup van gisteren zal ongetwijfeld grote veranderin gen teweegbrengen, maar het is onmogelijk te voorspellen wel ke. Kennelijk wordt de "bewe ging van de strijdkrachten" ge dragen door jonge betrekkelijk progressieve officieren. Dank zij hen is een overwinning behaald op de uiterste rechtervleugel binnen de Portugese strijd krachten en dank zij hen komen nu gematigde officieren van het type De Spinola aan het bewind. Maar of er binnen de nieuwe junta eenstemmigheid heerst over het beleid, dat men ten aanzien van de Afrikaanse ge bieden zal voeren, en over de binnenlandse hervormingen, dat is nog maar de vraag. Zeker is alleen, dat de nieuwe junta het geloof in de haalbaar heid van de koloniale oorlog ziheeft verloren. De Spinola wil in plaats daarvan het politieka. compromis, zo mogelijk met be houd van een federatief staats verband. Of ook zijn jongere collega's daarvoor nog te por iën zijn. is niet zeker. Nog min der zeker is het, dat de bevrij dingsbewegingen in Afrika daar mee zullen instemmen. En het lijkt nagenoeg uitgesloten, dat de blanke Portugese kolonisten in Afrika zonder slag of stoot hun voorrechten zullen willen opgeven. De koloniale oorlog heeft in Portugal zelf, dat der- tier. jaar geleden ook al een ar moedig en ongeletterd land was, geweldig huisgehouden. De laat ste tijd moest niet minder dan 46 procent van de overheidsuit gaven aan do defensie worden besteed, en tussen december 1972 en december 1973 beliep de inflatie maar liefst 19 procent. Met andere woorden: de gletscher is in beweging gekomen, maar het blijft afwachten welke rich ting hij zal inslaan. In Portugal is een rechtse dictatuur, die er niet over dacht de koloniale oor log in Afrika te staken, vervan gen door een bewind van tame lijk jonge militairen, dié werke lijk een berg van binnenlandse problemen erven. Staken zij de koloniale oorlog en beknotten zij de militaire uitgaven, dan doen zij iets wat goed is voor Afrika en voor Portugal, maar ook za gen zij dan de tak af van de boom. waar velen van hen thans tamelijk comfortabel op zitten. Op veel tegemoetko mendheid van de bevrijdings bewegingen behoeven zij nie< te rekenen, en in het hoofd vnn menige blanke Portugese kolo nist zal nu wel het verlangen zijn ontwaakt om dan maar sa men met Rhodesië en Zuid-Afri- kn (en zonder Lissabon) een au tonoom bolwerk te vormen te gen de opdringende vrijheidszin in Afrika. i prinses Beatrix en prins Claus, viert morgen zijn zeven- Kunst en kunstenaars Hare Majesteit de Koningin zal op dinsdagmiddag te Enschede de tentoonstelling openen in het Rijksmuseum Twenthe van schilderijen ingezonden voor de Koninklijke jury voor de vrije schilderkunst. Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spiegelstraat 57 Amsterdam, ex poseert van 27 april-21 mei olie verven van Poek Burman, cera miek van Rosemary Andrews, kL_i cruisen van Fred Koot en zilveren sculptures en edel- smeedwerk van Mari Shields. j Galerie Jdison, Javastraat 16 Den Harg, exposeert van 30 april t/r.i 13 mei werk van de Israëli sche kunstenaar Mahmoud Ba- damy. Op 21 mei wordt een ex- vütie geopend van werk van Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Was senaar, exposeert van 4 t/m 25 mei tekeningen van Pauline Zwaai, aquarellen en schilderij en van Hans Royaard en siera den van Archibald Dumbar. Den Haag In het Haags Ge meentemuseum is tot en met zondag 26 mei een tentoonstel ling te zien in de serie „Grepen uit de Muziekbibliotheek". Het onderwerp is „Drie eeuwen or kestmuziek". Prenten, muziek, boeken en portretten van com ponisten geven een indruk van wat er uit de 16de, 17de en 18de eeuw in de muziekbibliotheek van het Gemeentemuseum aan wezig is op het gebied van or kestmuziek en dan in het bijzon der van de grote componisten. Een diaserie begeleidt de ten toonstelling. „Drie eeuwen or kestmuziek" is gratis toeganke lijk. Mgr. J. W. M. Bluyssen, bisschop van 's-Hertogenbosch, opent op 3 mei een museum voor reli gieuze kunst, dat in de abdij „Maria Réfugié" van de zusters Birgittinessen In Uden is onder gebracht. Het museum werd voorbereid door nauwe samen werking tussen de zusters, het Bisschoppelijk Museum In Hertogenbosch en de gemeente Uden. Loekie Ages en Henk de Vries leggen op 3 mei hun openbaar examen af voor het einddiploma solozang, afd. opera van het Kon. Conservatorium voor Mu ziek in Den Haag. Het examen wordt afgelegd in de Kleine Schouwburg te Rijswijk. AMSTERDAM (ANP) Prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar in do wegenbouw- en verkeerskunde aan de technische hogeschool in Delft, heeft het merkwaardig en onbevredigend genoemd, dat de resultaten van een aantal de laatste jaren uitgevoerde zeer hoogwaardige studies op ver- voers. en verkeersgebied nog zo weinig door de beslissende be stuurders worden geapprecieerd en als beleidsuitgangspunten worden gehanteerd. Prof. Volmuller heeft dit gister- middag in Amsterdam opge merkt op een persconferentie, die gewijd was aan de komende tentoonstelling Intertraffic'74 van 14 tot en met 17 mei te Am sterdam. Hij heeft a&n zijn opmerking toe gevoegd, dat deze bestuurders voor de consequenties op ruimte lijk-planologisch, financieel en sociaal-politiek terrein terug schrikken. Zij willen niet of nauwelijks aanvaarden dat een goed werken van het totale ver* voerstelsel een voorwaarde is voor alle maatschappelijke le ven, vanuit welke politieke overtuiging ook benaderd. Wat heeft men aan vrijheid van ver gaderen als er geen vrijheid van vervoer is, aldus prof. Vol muller. Dat zoeken naar en het uitvoeren van verkeerskundige oplossin gen is een kwestie van lange adem, die een grote mate van bestuurlijke zelfdiscipline en sa menwerking vereist, wat voor velen nog moeilijk aanvaard baar is. Ons sterk ontwikkelde gevoel voor plaatselijke autono mie speelt ons hierbij danig parten. Als wij niet over deze belemmeringen heen kunnen stappen, zullen de problemen al leen maar groter worden, aldus prof. Volmuller. WB a Winnaars kusmarathon De 34-jarige Vincent Torro en de 26-jarige Louise Heath hebben de kusmarathon in Fort Lauderdale (Florida) op hun naam gebracht. Hun activiteit nam vier dagen en 32 minuten in be slag. Daarmee hebben zij een reis naar Canada gewonnen. NS-kriliek op ruimtelijke ordening UTRECHT (ANP) De NS vindt dat de regering Den Uyl in de nota Ruimtelijke Ordening nJet diepgaand uitwerkt hoe men denkt het openbaar vervoer te gaan bevorderen. De NS is van mening dat het overweging verdient om de se lectieve investeringsregelingen tevens toe te passen op de be vordering van een goede werk gelegenheid tert opzichte van het openbaaiv vervoerstelsel. Ook bij spreiding van de rijks diensten en vestigingen van overheidspersoneel moet met de verkeers- en vervoersaspecten Slachtoffers Portugal naar Nederland SCHIPHOL (ANP) Op Schiphol zijn gisteravond twee moeders met hun baby's (13 en 15 maan den) aangekomen uit Guinee- Bissau om in een Nederlands ziekenhuis verpleegd te worden. De vrouwen en baby's zijn bij een bombardement door de Por tugese luchtmacht op de bevol king in bevrijd gebied zo ern stig gewond geraakt dat de be vrijdingsbeweging PAIGC het onmogelijk achtte hen in Gui nee-Bissau goed te verzorgen, aldus het Medisch Comité Ango- terdege rekening worden gehou den. Verder stelt de regeringsnota, dat sterke woonconcentraties rond de stations geen invloed hebben op gebruikmaking van het open baar vervoer. De NS is van het tegendeel overtuigd en meert dat hec effect ten zeerste wordt onderschat. Uit een NS-studie is gebleken, dat mensen die bin nen een straal van 500 meter van het station wonen, drie maal zo vaak gebruik maken van de trein, dan mensen die er 1500 meter vandaan wonen. Fabriek voor synthetische brandstof Brussel (ANP) Een al enkele jaren in België wonende Neder lander, dc heer J. van den Brink, wil in België een fabriek voor de vervaardiging van syn thetische brandstof bouwen. Het plan is om uit zeewater een aantal bestanddelen af te schei den en daarmee, met behulp van uit aardolie afkomstige be standdelen, koolwaterstoffen te maken. Bij het bestuur van de gemeente Oostende is een aan vraag ingediend voor het bou wen van zo'n bedrijf. Met de oprichting van dit nieuwe bedrijf zou zo'n 560 miljoen gul- denn gemoeid zijn en het zou werk verschaffen aan 135 men sen. De voorziene produktie be draagt 20 miljoen ton syntheti sche brandstof per jaar, een derde van de Belgische nationa le behoefte. Zeldzame geboorte Een cheetah heeft in het safaripark De Beekse Bergen vier jon gen ter wereld gebracht. Het is voor de tweede keer. dat een geboorte van deze zeldzame dieren in het safaripark plaats vond. Premies sociale verzekeringen lopen uit de hand LUNTEREN „Werknemer», zelfstandigen en ondernemingen mogen In 1975 géén Inkomens- stijging verwachten. Do sociale verzekeringen lopen do Neder landse maagd nogal onbeheerst uit de hand. Als wij willen voor komen, dat do solidariteit waar op ons voortreffelijk stelsel van sociale verzekeringen is geba seerd, ontploft, moeten remmen worden Ingebouwd. Dit betoogde gisteravond drs. V. Halberstadt. voorzitter van het Algemeen Ongeschiktheidsfonds, op de studiedagen Speciale Ver- zekeringsgeneeskunde in Lunte* ren. Hij rekende voor, dat de sociale premiedruk sinds 1954 van 5,1% tot 19,7% is gestegen. Maar sinds de invoering van do Wet op de Arbeidsongeschikt heid (WAO) en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) in resp. 1967 en 1968 zijn er nauwelijks nieuwe muat- regelen genomen aan de uitke ringskant van de sociale verze keringen. De forse stijgingen van de premies doen zich dus voor bij een ongewijzigd beleid, Drs. Halberstadt vroeg zich af, welke mogelijkheden er zijn om de premiedruk af te remmen om ruimte te maken voor een volksverzekering tegen arbeids ongeschiktheid en ziektekosten en een aanvullende pensioenre geling.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9