Apothekers maken fouten bij dosering, waarschuwing, prijs Medewerker van Brandt al 14 jaar spion voor DDR „Meer inzicht dan wee Meer aanhang voor Yorster en progressieven 1974 VRIJDAG 26 APRIL 1S74 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) De steekproef van de Consumentenbond bij apothe kers, die een groot aantal fouten aan het licht heeft gebracht, bestond hierin, dat eensluidende recepten voor negen verschillende geneesmiddelen bij in to taal 140 apotheken over het hele land verspreid werden ingediend. Aan het af- gelverde controleerde de bond of de hoe veelheden en de gebruiksvoorschriften overeenstemden met hetgeen het recept aangaf, of de naam van het geneesmid del en eventuele waarschuwing tegen autorijden wel op het buisje, doosje of flesje stonden en of de prijs wel juist was berekend. Vermelding van de naam van het geneesmiddel en van eventuele waarschuwing tegen autorijden wordt door de Maatschappij tot Bevordering der Pharmacle dringend geadviseerd. De negen geneesmiddelen, waarmee de steekproef werd genomen, waren twee kalmeringsmiddelen, een slaapmiddel, een middel tegen hooikoorts, een sterke, onder de opiumwet vallende pijnstiller op morfinebasis, een pepmiddel dat on der het besluit amfetaminen valt, een middel tegen hoge bloeddruk, een infec- tiebestrijdend middel en een hoest- drank. Bij de twee kalmeringsmiddelen, het slaapmiddel, het pepmiddel en het middel tegen hooikoorts diende een waarschuwing op het etiket te staan, dat de rijvaardigheid erdoor kan worden beïnvloed. De meeste fouten wat de hoeveelheid betreft, werden gemaakt bij het aftellen van de tabletten. Veelal waren er een of twee te weinig of te veel afgteld, maar meestal te weinig. Een enkele keer ging het om een groter verschil; dan werd er veel te weinig verstrekt, maar wel de •prijs van de voorgeschreven, grotere hoeveelheid in rekening gebracht. Erger vindt de bond het, dat het middel tegen hooikoorts door vier van de tien apothe ken waar dit recept werd aangeboden, in tabletten van 50 milligram werd ver strekt, terwijl het recept tabletten van 25 milligram voorschreef. In tien gevallen werden de voorschriften omtrent de in te nemen hoeveelheden onjuist van het recept overgenomen. Drie aptohekers bijvoorbeeld gaven zes tabletten per dag aan, terwijl het recept twee tabletten per dag voorschreef. Er werden verder fouten ten aanzien van de naam van het geneesmiddel ge maakt en van de 77 aptoheken, waar re cepten werden ingediend voor medicij nen, waarbij gewaarschuwd moet wor den dat ze van invloed kunnen zijn op de rijvaardigheid, lieten 28 deze waar schuwing achterwege. Ernstig noemt de bond de onvoldoende aandacht, die in een aantal aptoheken wordt gegeven aan de speciale voor schriften voor het pepmiddel. Pepmidde len, bekend als .speed" (o.a. preludin, pervintin, dexedrin, driamyl en coffa- dyn) leiden namelijk gemakkelijk tot verslaving en daarom gelden èr volgens het besluit amfetaminen strenge voor eschriften voor het recept: 't moet onder andere volledig zijn uitgeschreven met duidelijke vermelding van naam en adres van de patiënt. Fouten constateerde de bond tenslotte ten aanzien van de prijs der geneesmid delen: in 21 procent van de gevallen was de prijs fout. [n een commentaar meldt" de Kon. Ned. Mij Ter Bevordering der Pharmacie dat als apothekers fouten maken bij de aflevering van geneesmiddelen, deze moeten wordenn nagegaan. De gesigna leerde fouten mogen niet worden geba gatelliseerd. Maar de Maatschappij wijst erop dat do Consumentenbond ge weigerd heeft de gegevens te1 versohaffen om de recepten te kunnen achterhalen. Dit is van belang, omdat een recept tot vergissingen kan leiden. De vermelding van de naam van het middel op het eti ket en van waarschuwingen bij autorij den vormt geen verplichting, aldus de Maatschappij, die meent dat de conclu sies van de Consumentenbond onjuist zijn, waardoor ten onrechte onrust wordt gezaaid onder het publiek. werd hij een van de naaste me. dewerkers van de kanselier. Vaak vergezelde hij hem op rei zen en zijn voornaamste taak bestond erin deze te organiseren (Van onze correspondent) BONN De Westduitse vei ligheidsdienst heeft een van de naaste medewer kers van kanselier Willy Brandt als spion van dc DDR ontmaskerd. De agent, de 47-jarige Guen ther Guillaume, was er in de kanselarij werd gisteren ta- te brengen. Dit is inderdaad gelukt, want te- samen met hem werden zijn vrouw en nog vijf andere agen ten van de Oostduitse veilig, heidsdienst gearresteerd. en het contact tussen de kanse- Sinds Guillaume door de mand larij enerzijds en het hootfdbe- gevallen was had de Westduitse stuur en de parlementaire frac- BVD hem bovendien voorzien tie van de SPD anderzijds te on- van schertsmateriaal om de derhouden. Oostduitsers bp een dwaalspoor met een taai uithoudings vermogen na 14 jaar in ge* slaagd tot de hoogste poli tieke instantie van de Bondsrepubliek door te dringen. Bij zijn arrestatie gaf hij, trots toe officier van de Oostduitse Volks armee" en medewerker van do staatsveiligheidsdienst van de DDR te zijn. Zogenaamd omdat hij de vrijheid verkoos, was hij in 1956 van de DDR naar West- Duitsland gekomen. Hier werd hij als politieke vluchteling er- kend. Zoals Guillaume na zijn vlucht beweerde, had vooral de opstand in Hongarije de doorslag gegeven Het is echter nu duidelijk dat hij van meet af aan als spion naar de Bondsrepubliek is gekomen Na zijn aankomst kreeg Guillau me een baan op het districtsbu reau van de SPD in Frankfurt, waarvan hij binnen korte tijd wegens zijn grote ijver de leider werd. Kennelijk met opzet schaarde -hij zich later onder dp aanhangers van de rechtervleu gel van de SPD om in de partil bevorderd te worden. De linkse meerderheid in het rode Frankfurt gaf hem inderdaad zijn congé. Waarna de huidigp minister vah defensie Georg Le ber ervoor zorgde, dat -hij in 1970 op de kanselarij van Willy A >r Brandt ondergebracht werd V/; Ook hier maakte hij een snelle carrière, want reeds in 1972 I* Eur. Parlement: nog discriminatie vrouw in Ionen en pensioenen STRAATSBURG (ANP) Man nelijke en vrouwelijke werkne mers zijn In de Europese Ge meenschap wel formeel gelijk, ma-ar in de praktijk Is er nog geen sprake van, zo constateer de gisteren het Europese Parle ment in Straatsburg. Het parlement van de negen West- europese landen heeft in een resolutie de Europese Commis sie cn de raad van ministers van de Europese Gemeenschap pen laten weten uitdrukkelijk e'.appegewijze afschaffing van loongroepen te verlangen, waar in overwegend of uisluitend vrouwelijke werknemers zijn opgenomen. Algemeen was men van menrng dat het dringend noodzakelijk is na te gaan in hoeverre er spra ke is van nadeliger ouderdoms pensioenen ten gevolge van dis- crinvnatie b'j beljning vóór de vrouw met pensioen gaat. II Romanino gestolen BRESCIA - Uit een kerl: in de Italiaanse stad Brescia is een schilderij verc'.ver.en van do 16de eeuwse Ita'laanre nccs'.o- Girolamo da Romano, c^k vel 'II Romanino' genoemd. Het anderhalf bij twee meter gro te doek is door de dieven uit zijn lijst gesneden. De waarde wordt geschat od circa 2 mil joen gulden. melijk ongeloofwaardig beweerd, De arrestatie van Guilaume be- dat Guillaume geen toegang tot werkelijke geheimen had gehad. Wel 'schijnt het waar te zijn dat de binnenlandse veiligheidsdienst hem reeds in de zomer van het vorige jaar op het spoor kw|m. Men hield hem zo lang aan het. lijntje om nog meer agenten van de DDR te kunnen ontmaskeren. tekende een ware schok voor het politieke Bonn, temeer daar Brandt's populariteit de laatste maanden toch tal sterk gedaald is. Bekenden van Guillaume wa ren het meest verrast door zijn arrestatie, want zij schilderden hem als een uiterst „eerlijke en openhartig" man. Günther Guillaume, zoals hij geregeld contact had met selier Brandt. Danseres in nachtclub door leeuw toegetakeld Rotterdam (ANP) - TIJ- dens een voorstelling in de dancing I'Ambassadeur in Rotterdam is de 26-jarige nachtclubdanseres Johanna Nllissen gisteren aangeval len door een Jonge leeuw. De danseres is met zeer ernstige verwondingen* in het Dijkzigtziekenhuls opge nomen Het drama speelde zich af in de leeuwekooi, die op de dansvloer stond opgesteld. Terwijl de Oostenrijkse dompteur Alfred Burkhart (30) zijn leeuwennummer bracht, voerde Johanna Ni- lissen in de kooi een serie dansen op. De jongste van de twee leeuwen besprong de danseres plotseling. De dompteur slaagde er an het dier met stokslagen in een hoek van de kooi te drijven, maar onmiddellijk daarop viel de leeuw de danseres opnieuw aan. Burkhart sloeg het roofdier opnieuw weg en opende het deurtje van de kooi. Een dertigjari ge bezoeker trok de bewus teloze danseres aan haar banen de kooi uit. In het Dijkz gtziekenhuis constateerden doktoren een nekwervelfractuur, een kaakfractuur en ernstige verwondingen in het gezicht en op het bovenlichaam. Nadat de danseres uit de kooi was bevrijd, verwond de de agressieve leeuw nog twee bezoekers, die te dicht op de kooi zaten. Drie bavianen konden leven verpleegster niet redden Encyclopedie van Spectrum: BONN De 23-jarige Westduitse verpleegster, die aan een ernsti ge leveraandoening leed en daarom met haar bloedsomloop werd aangesloten op de levers van baviantn. I, woensdag. Van een oneer ver.laggever. de eerste twintig deler, ook kor. avond in het academisch rieken- eakehjke mtormatm over on- huis in Boon overleden. Volgens AMSTERDAM - De uitgeverij Het derwerpen the niet in groter de directeur van het riekenhuis Spectrum heelt gisteren In het verhand konden worden behan- O,» ccu zich snel ontwikkelende j complicatie aan de longen de doodsoorzaak. Een team artsen heeft de afgelo- pen week tevergeefs geprobeerd j het leven te redden van de ver- i pleegster, die de ziekte tijdens haar werk opliep. Met de levers van drie bavianen is geprobeerd haar b'.oed te zuiveren en haar lever de gelegenheid te geven zich te herstellen. Het zieken- Cv.i's h-e't dreigbrieven ontvan gen van dierenvrienden die ont- stemd waren over het doden j van de bavianen en het gebruik j van hun organen. Amsterdamse Tropeninstituut deld. Daarnaast wordt veel in de Grote Spectrum Encyclope- formatie in beeld gebracht: er die ten doop gehouden. Het wordt behalve met foto's (bijna wordt een uitgave in iwintlg de- alle in kleur) ook veel gewerkt len, aangevuld met vier delen met tekeningen waarbij de tekst register, cn eventueel de Spec- een aanvullende rol speelt. Ten trum Wereldatlas als 25ste deel- slotte onderscheidt de encyclo pedie zich door het gebruik eerder in Nederland op het ge- van de informatie, die als ge bied van encyciioedicün is ver- volg van deze werkwijze uiterst schenen. Op de eers'c plaats is actueel en zonder fouten kan het systeem van de Angelsaksi- worden weergegeven. De nieu- sche landen gevolgd cm de stof we encyclopedie is niet bedoeld te behandelen in grote opstellen, als een bolwerk voor veelweters die de lezer een brede informa- maar als een poging zicht te ge- tie verschaft. De indexdelen be- ven op grote ontwikkelingen en vatten behalve het register' over het verband daartussen. Perquiii: kritiek van Boersma te gortig ROTTERDAM „Dat wij niet staan te juichen over het rege ringsbeleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf Is niet onbekend. Dat de regering dit niet leuk vindt, kan Ik ook best begrijpen. Maar dat een man als minister Boersma de kritiek op het regeringsbeleid van de zijde van de middenstandsorga nisaties meent te kunnen afdoen door te stellen dat .onverant woorde leiders duistere politie ke doeleinden proberen na te streven', wordt me toch wel wat te gortig". Dit heeft gisteravond de heer W. Perquln, voorzitter van het Ne derlands Katholiek Onderne mersverbond ln het midden- en kleinbedrijf, gezegd in een toe spraak op een regionale bijeen komst van dit verbond in Rot terdam. De heer Perquln zei niet te wen sen door de suggestieve opmer kingen van de heer Boersma beticht te worden van onverant woordelijkheid en van duistere politieke doeleinden. Hij zei ook niet te wensen dat de strijd van de middenstandsbonden voor een regeringsbeleid, dat meer rekening houdt met de belangen van het midden- en kleinbedrijf, wordt afgedaan als een soort activiteit ten dienste van be paalde politieke partijen en dan nog wel met duistere doelein den. De drie centrale midden standsorganisaties en hun lei ders zijn er niet op uit het kabi net om zeep te helpen. Ook steun voor vissers bij omscholing STRAATSBURG (ANP) - De vis sers zullen ook op steun van de Europese -gemeenschap kunnen rekenen bij omscholing. Dit ver zekerde ir. P. Lardinois, lid van de Europese Commissie in het Europese parlement te Straats burg. HIJ kwam hiermee enigs zins tegemoet aan de wensen van de christen-democraten ln het Europese Parlement die bij monde van Jan de Koning vroe gen om een gelijke regeling voor de zeevissers zoals d» EEG die kent voor de boeren. Eur. Parlement: volgend jaar 40 urenweek STRAATSBURG (ANP) D. Eu- ropese parlementariërs stem men in met het voor-.tel van de Europese Commissie, dut alle negen landen het beginsel moe ten aanvaarden van een werk week van maximaal veertig uur en van een jaarlijkse betaalde vakantie van vier weken. Volgens het Europese Parlement zou de veertigurlge werkweek uiterlijk eind volgend jaur moe ten zijn Ingevoerd, en de vier weken betaalde vakantie v< 31 december 1976 Van Agt tikt reclassering op de vingers DEN HAAG (ANP) - Junlltlaml- nister Van Agt heeft de sa werkende reclasseringsinstellln- gen, werkzaam in de regio Den Haag, op de vingers getiki Aanleiding is de verzending van een telegram aan de president van het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag door deze In stellingen, over hun ernstige be zorgdheid bij een eventuele bo vestiging van de veroordeling van dc nlet-erkende dienstwei geraar Kees Vellekoop. In antwoord op vragen van hei Tweede Kamerlid K. A. Keu- nlng (DS'70) noemt de minister het een hoeksteen van de demo cratische opbouw van de Neder landse staat, dat de rechter ln volle vrijheid kan beslissen over de toepassing van het recht in een hem voorgelegde zaak. Vol gens minister Van Agt valt het niet te loochenen, dat tele- legrammen voor de rechter voordat hij uitspraak heeft ge daan die vrijheid ia gevaar kun nen brengen. Britse troepen blijven in Ulster LONDEN (AP) Dc Britse pre mier Harold Wilson heeft giste ren bevestigd dat de Britse troepen In Noord-Ierland zullen blijven om het geweld lussen protestanten en katholieken te bestrijden. De sterkte van het Britse leger In Ulster zal afhan- i gen van de behoefte die er op een bepaald moment 1» aan troepen. Wilson legde zijn verkluring af na een toespraak van mirister van defensie Roy Mason, die sugge reerde dat het Britse leger wel- 'icht zou worden teruggetrok ken. Deze toespraak hc-eft een storm van protest uitgelokt van protestantse royalisten en ge matigde katholieken die waar- j s< huwden voor een bloedbad ln Mevrouw Helen Suzman wordt door een enthousiaste supporter gelukde omgeving van Belfast en de gewenst met haar succes bij de verk cz'.ngen. I grensstreken. JOHANNESBURG (DPA) De Nasionale Partij van premier John Vorster is zoals verwacht met een nog versterkte meer derheid uit de parlementsver kiezingen gekomen. De grootste oppositiepartij, de Verenigde Partij, die vanwege haar inter ne verdeeldheid stemmenverlies kon verwachten, moest Inder daad zetels prijsgeven. Maar de kleine Progressieve Partij van Helen Suzman boekte een zetel winst, die in de Zuidafrikaanse verhoudingen bijna een sensa tionele doorbraak mag heten. De Verenigde Partij verloor vijf belangrijke kiesdistricten in Jo hannesburg en Kaapstad aan de progressieven en nog enkele an dere aan de Nasionalen, en kwam daarmee op 41. De Na- «ionale Partij verwierf 122 ze tels, de Progressieven 6. Het opmerkelijkste aspect van de verk ezlngsultslag is de grote stemmenwinst voor de Progres sieve Partij, de enige partij dio de apartheid wil afschaffen en weliswaar zeer geleidelijk algemeen klesrecnt wil invoe ren. Dat betekent dat Helen Suzman, die tien Jaar lang als enige parlementslid voor de Progressieve Partij zitting heeft gehad in het parlement in Kaapstad, nu een aanzienlijk» versterking krijgt. Alle ministers uit het kabinet van Vorster zijn herkozen, evenals de fractieleider van de Verenig de Partij, sir de Villiers Graaff. Twee splinterpartijen, de ultra rechtse „Herstigte Nasionale .Partij" van Albert Hertzog en de gematigde democratische partij van ex-minister van bin nenlandse zaken Theo Gardener haalden geen zetels. Stemgerechtigd bij de algemene verkiezingen van woensdag wa ren slechts de 2,3 miljoen blan ke kiezers. Neger», kleurlingen en Aziaten, die samen 82 pro cent van de bevolking uitma ken, hebben geen stemrecht. De grote verliezer, de Verenigde Partij, wist z ch alleen goed te handhaven in haar bolwerk Na- tal. In de VP, d e haar aanhang voorai vindt onder de Engelsta lige bevolking van de grote "te- den, woedt een interne twist tus sen de conservatieve oude gar de onder leiding van De Villiers Graaff en de hervormingsgez n- de vleugel onder aanvoering van de Transvaalse partijleider Harry Schwarz, die meer con crete inhoud wil geven aan de federatie van bevolkingsgroepen, die de VP voorstaat als alterna tief voor Vorstera thuislanden- politiek. Randkrant Dag Autovrije zondag: xonderlin- gendag. Agrarisch nieuws Plaatsvervangend minister-pre sident Zonke Choemalo van Zwazilan (Z-Ajrika) heeft een persbericht doen uitgaan van de volgende inhoud: ,,Ih roep het land op een einde te maken aan het uit het bui tenland afkomstige gebruik rituele moorden te plegen, gelovend hetgeen onjuist is dat bepaalde delen van het menselijk lichaam er toe kunnen bijdragen dat de oogst beter wordt". Vriendendienst Meesterkraker geeft Inlichtin gen aan meesterspeurder. Uitspraak Het duurt in huwelijken heel lang tot Je de staat hebt be reikt dat je erg lang kunt zwijgen, zonder dat een van de twee denkt: zou d'r wat wizen? Carmiggelt iVocr De marfet voo rhonden- en kat tenvoer in Amerika is reeds groter dan de markt voor ontbijt- en habyprodukten. Er bestaan liefst 3000 mer ken en soorten, waarvan de gemiddelde supermarkt er 106 in voorraad heeft. Er wordt nu overwogen om de verpakkingen van sniff-strips te voorzien, zodat het dier zelf zijn keuze kan bepa len. Prij» Op een veiling bij Christie's in Londen heeft een Jraanse verzamelaar bl/na 800.000 gulden betaald voor een klei ne koffietafel met een blad in porselein van Stvres en goudbrons, eertlfds geschon ken door koningin Marie An toinette aan prinses Lubor- mlsha. Na afloop van de vel ling verklaarde de ho per: ,.Ik heb haar niet gekocht om te verkopen: liefde kent geen prijs". Er zijn plaatsen waar ze daar anders over denken. Wen» Een dagverblijf ln Rome ont ving van een 9-jarlg meis/e een briefje met dc volgend» wens: „Ih wil alleen maar dat een krant mijn vader weer aan het lachen maakt. Iedere keer als hij de krant leest, kijkt hij zo hedroefd". Jaloers Een 23-jarige Londense vrouw heeft echtscheiding gekregen van haar 24-jarlge man, om dat deze zo jaloers was dat hij weigerde haar ln publiek minirokken en panties te la ten dragen. De vrouw vertel de de rechter, dat zij buiten van haar man altijd ouder wetse directoires met elas tiek en vormloze pantalons moest dragen. 'Schraal Je zit toch wel lekker In spulletjes als je wegen* plaatsgebrek een schaaltje ter waarde van vier ton moet verkopen. Bier Het bier heeft het afgelopen Jaar weer rijkelijk ge stroomd, met name in Duits land. De Westduitsers zijn wereldkampioen blerdrlnkon geworden. Met een statis tisch verbruik per hoofd van de bevolking van 145,3 liter zlfn onze oosterburen de Tsjechen (144,7 liter) en de Belgen, die jarenlang aan kop hebben gestaan (140 li ter) voorhij gestreefd. Uit een statistiek in een in Duits land verschijnend medisch tijdschrift hll/kt verder dat de Australiërs met 127,2 liter op de vierde plaats staan, gevolgd door de Luxembur gers, die jaarlijks per hoofd 124 liter hier door het dorsti ge keelgat gieten. Vervol gens komt Denemarken met 107,8 liter, op de voet ge volgd door Oost-Duits'land, Engeland en Oostenrijk, waar het blerverhrulk boven de 100 liter ligt. Hierna volgt eon flink, verschil van meer dan twintig liter. In deze ca tegorie vindt men de Cana dezen. Zweden, Finland en Noorwegen komen pas op de 17e tot en met de 19e plaats. Nou vraagt ledereen zich na tuurlijk af waar Nederland dan wel bllfft. Want hier kunnen ze er ooft wat van. Hebben we altijd gedacht. Maar de Nederlander dronk vorig jaar gemiddeld slechts 73,3 liter. Dit betekende ten opzichte van 1972 weliswaar een stijging van 7,3 liter per hoofd van dc bevolking, maar het kampioenschap ligt voor cn» land nog niet In het nabije verschiet. Ach Ach, zei de kikker, Ik heb zo pas al mijn kinderen verlo ren. De ooievaar is geweest.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7