Aanval op „burgemees ter clubjes Leiden stelt Zoeterwoude teleur Leidse glippers Corso maakt zich op Allerlei(ds) stad Mr. Geertsema pleit voor haast met gewetsvorming Verhaal ontbreekt in Dakota De Jeu: muzikant met bijzondere feeling VRIJDAG 26 APRIL 1974 ZOETERWOUDE De ge meenteraad van Zoeterwoude heeft gisteravond 'ja' gezegd tegen het definitieve ontwerp van de gemeenschappelijke regeling Gewest Leiden. Al leen de heer J. v. Diemen stemde tegen. Laaeind en thousiast was men bepaald niet. De heer Engelkes, lid van de gewestraad, wees op de uiterst moeizame tot standkoming van het ont werp. De tijd voor een Ge west Leiden lijkt nog niet rijp. Is er misschien een tus senweg in de vorm van een voortzetting van de lichte re geling of de gemeenschappe lijke regelingen? Engelkes had ook weinig waardering voor de houding van de Leid- se raad in deze aangelegen heid door haar besluit de be slissing uit te stellen tot alle partners hebben gekozen. Burgemeester Detmers viel hem daar in bij: „Dat is geen besturen". Voor een overvleugeling door de grote centrumgemeente, zoal Rot terdams burgemeester Tho massen dezer dagen naar vo ren bracht, was de voorzitter niet zo beducht. „Leiden is maar een provinciestadje, en geen wereldstad zoals Rot terdam, al heeft men daar soms wel bepaalde preten ties". K.V.P.-woordvoerder P v. Rijn was wel voorstander van het gewest als het maar bestuurskracht heeft. Daar is echter een goed ambtenaren apparaat voor nodig. Waar komt en hoe wordt dit gefi- nanclëerd? Vragen waarop geen duidelijke antwoorden waren. De omschrijving van het .maximum haalbare mi nimum" bij deze regeling was voor vrijwel iedereen de beste. De „Keerweer-affaire" kam aan de orde n.a.v. een schrijven van SIVO b.v. waarin mededeling werd ge daan van de huuropzegging van het betrokken bedrijf per 19 maart van het volgend jaar. Straver die over deze materie vorige maand schrif telijke vragen had gesteld maakte daarover een aantal opmerkingen waaruit diens mening over het gedrag van dit bouwbureau nog eens dui delijk naar voren'kwam. Hij maakte het college geen en kel verwijt en hierop inha kend had Engelkes zelfs veel waardering voor het door b en w. bereikte in deze zaak. 55 In deze produktie van het duo Wim Verstappen/Pim de la Parra valt het duidelijk op dat men door de plotselinge zenuwinzinking en het ver trek van Monique van .der Ven problemen heeft gekre gen met het schrijven en herschrijven van het scena rio. Het ware beter "geweest Monique maar helemaal uit de film weg te laten en op nieuw te beginnen. In deze vorm is „Dakota" ondanks zijn prachtige luchtfotografie en een sterke rol van Kees Brusse niet meer dan stoelen met een vliegtuig zonder een werkelijk verhaal. Telkens als de toeschouwer denkt: nu gaat er iets gebeuren, wordt hij weer teleurgesteld. Tech nisch heeft Wim Verstappen knappe fragmentjes film af geleverd maar meer dan een langerekte schets over een piloot, die met zijn eenmans- maatschappijtje van smokkel leeft is het niet geworden. Het verhaal speelt zich af In Curacao waar Dick de Boer (Kees Brusse) eigenaar en piloot is van een van de laat ste vliegtuigen van het type Douglas DC-3 (Dakota). Hoe wel hij weet dat hij in de ga ten gehouden wordt, pikt hij clandestiene vrachtjes op voor Claudia (Monique v.d Ven). De politie waarschuwt hem dat, wil hij zijn vlieg vergunning verlengd zien, hij Claudia links moet laten lig gen en hij doet dat tenslotte. Bij zijn laatste vrachtje wordt hij echter betrapt en vertrekt met een ontzettende hoeveelheid benzine naar Holland. Ondanks vele moei lijkheden onderweg haalt hij het. Maar ook in zijn vader land voelt hij zich, ondanks de charmes vtm Laura (Wil- leke van Ammelrooy), niet thuis en hij vertrekt op één motor tenslotte naar het zon nige Casablanca. De film „Staat van beleg" van de tot Amerikaan genaturali- seerde Fransman Costa-Gra- vas speelt zich af in een denkbeeldige staat in Zuid-A- merika, San Domingo. San Domingo kent bij een zekere vrijheid van parlement en pers een rechtse regering met ministers, die recht streeks behartigers zijn van de belangen van grote onder nemingen en grondbezitters. Yves Montand is in deze pro duktie een Amerikaan die moet controleren of alles wel go-d gebeurt. Hij wordt ont voerd, samen met een Brazi liaan, door de Tupamaros. Als een uitwisseling tussen politieke gevangenen niet lukt wordt de Amerikaan ter dood veroordeeld. En hier mee begint de röntgenfoto van een aanvechtbaar maat schappelijk systeem. Leiden „De organen die de gemeenschappelijke regelingen van ge meenten uitvoeren werken erg ondemocratisch. Het zijn meestal burgemeestersclubjes die de zaken bedisselen zonder inspraak van de gemeenteraad. De raadsleden van de samenwerkende gemeenten hebben alleen wat te zeggen als er geld beschikbaar moet worden gesteld. Dan mogen ze de uitvoering van die regelingen loven of erop kankeren. Maar daarmee houdt het ook op" Dit argument hanteerde VVD-co- ryfee mr. Geertsema gister avond in een vurig pleidooi voor een spoedige invoering van di rect gekozen gewestraden met verstrekkende bevoegdheden. De recentelijke benoemde com missaris van de Koningin in Gelderland sprak in hotel Nieuw Minerva op een bijeenkomst van de Leidse afdelingen van de JOVD en de liberale Studenten vereniging Nederland. Gemeenschappelijke regelingen worden door gemeenten getrof fen om schaalvergroting moge lijk te maken van een groot aantal voorzieningen, zoals bij voorbeeld de vuilverwerking of de energie-voorziening. Die schaalvergroting is noodzakelijk geworden door de technische ontwikkelingen in de laatste de cennia. Doordat evenwel het aantal gemeenschappelijke re gelingen erg is toegenomen en er bij de verschillende over eenkomsten andere gemeenten met elkaar samenwerken, is de huidige situatie tamelijk chao tisch. Vooruitlopend op wettelij ke bepalingen voor de gewest vorming experimenteert men daarom in bijvoorbeeld de Haagse en Leidse regio met ge westen die op vrijwillige basis zijn gevormd. Maar omdat de meeste gemeen ten slechts schoorvoetend be voegdheden aan het gewest-be stuur durven over te dragen brengen deze pogingen in de be staande situatie geen of bijna geen verandering. Volgens mr. Geertsema moet de gewestvor ming daarom dwingend worden voorgeschreven: „Als we wach ten tot de gemeenten daartoe vrijwillig overgaan, is er in het jaar 2000 nog niets veranderd" zo stelde hij gisteravond. „Heel misschien zijn er dan in totaal drie of vier echte gewesten in ons land". Demagogie Kent de gewestvorming veel voor standers, opponenten van het plan vrezen dat het proces van besluitvorming door een vierde bestuurslaag (naast gemeente, provincie en rijk) aanzienlijk onduidelijker zal worden. „De gewone burger wordt horendol als er nog een instantie bijkomt, die namens en over hem beslist, maar dan toch weer besluiten kan nemen die strijdig zijn met die van andere bestuurslagen" zo luidt hun tegenwerping. De oud-minister van binnenlandse zaken deed deze kritiek gister avond af met „pure demagogie" „Waar het om gaat" zo stelde hij „is het aantal loketten waar mee de burger in zijn contact met de overheid w ordt gecon fronteerd. Een burger die mo menteel onverrichter zake te rugkeert van het loket op het stadhuis moet naar de provincie en vandaar eventueel naar een loket in Den Haag. Het gewest wordt daar niet tussen gescho ven, maar komt naast het loket van de gemeente. De lokale za ken worden gesplitst. Men moet zich of bij de gemeente vervoe gen of bij het gewest, maar nooit bij beide. Het aantal loket ten wordt dus niet uitgebreid" Schaalvergroting Als alternatief voor de gewest raad wordt soms geopperd de gemeenten samen te voegen tot grotere eenheden. Ook dat zou een bestuurstechnische oplos sing vormen voor de schaalver groting. Waarom hij dit van de hand wijst, maakte mr. Geert sema in zijn lezing gisteravond niet duidelijk. Wel bracht hij naar voren dat 'een herindeling van de gemeenten ook bij ge westvorming noodzakelijk blijft". Want anders dreigen de kleine gemeenten, doordat ze voor de uitvoering van bepaalde taken het apparaat missen, he lemaal te worden uitgehold. En dat is niet de bedoeling. Vooral bij de uitvoering van plannen moeten de gemeenten binnen een gewest een belangrijke functie blijven houden". Op de vraag of Nederland 20 a 25 grote gewesten zou moeten tel len of 40 a 45 kleinere, gaf de Commissaris van de Koningin geen direct antwoord. Hij liet doorschemeren zelf het meest voor grote gewesten te voelen, die niet alleen taken van de gemeente overnemen, maar ook van provincie en zelfs van het rijk. Minister De Gany Fortman van binnenlandse zaken, die in au gustus of september met een structuurschets voor de indeling in gewesten zal komen, lijkt de voorkeur te geven aan kleinere „districten" Fonds Een waarschuwende vinger hief mr. Geertsema gisteravond te gen de kruideniers op het de partement van binnenlandse za ken die menen dat gewestvor ming geen geld hoeft te kosten: „De redenering dat het finan cieel gezien alleen om verschui ving van ambtenaren gaat is verkeerd. Voor de financiering van de ge westen moet er een apart fonds worden gesticht en de gewesten moeten daarnaast het recht krijgen zelf belasting te heffen. Anders worden het staatsrechte-, lijk doodgeboren kindjes" aldus deze gezaghebbende liberaal van de oude stempel. In de hallen van de bollenveilingen in Lisse legt men vandaag de laatste hand aan de praalwagens Bollenstreek Morgen ochtend vroeg, rond 6 uur, verlaten de ver sierde wagens de hal len der bollenveilin gen in Lisse en rijden onder politiegeleide naar Haarlem, waar te gen half elf het jaar lijkse bloemencorso be gint. Om 14.00 uur ver trekt de stoet uit Ben- nebroek, om 15.30 uur is men in centrum Lis se, centrum Sassen- heim 16.35 uur, eind punt Sassenheim-zuid 17.00 uur. Het volgend jaar rijdt het corso door naar Noordwijk. Het corso telt 21 praal wagens en 5 luxe wa gens. De lengte van de wagens is over het al gemeen iets kleiner dan vorige jaren, maar daardoor was het mo gelijk meer aandacht aan de verzorging te besteden. Drie wagens zullen naar Zweden gaan om volgende week deel te nemen aan een groot bloem en- feest in Göteborg. In verband met het cor so dat ditmaal „Grenzeloos vrij" heet wordt de dienstrege ling van NZH-lijn 50 morgen n'et volle dig uitgevoerd. De uit Leiden vertrekkende bussen rijden tot 9 uur tot Haarlem, tot 10.45 uur tot Bennebroek, tot 13.30 uur tot Hillegom, tot 14.30 uur tot Lisse, tot 15.45 uur tot Sas- senheim en tot 17.00 u. tot Warmond. Na 17.15 uur weer normaal tot Haarlem. De uit Haar lem vertrekkende bus sen rijden tot 10.20 uur tot Leiden, tot 15.20 uur tot Bennebroek, tot 15.35 uur tot Hillegom en tot 16.05 uur tot Lisse. Van af 16.20 uur weer tot Leiden. Met vertragin gen zal rekening ge- gehouden moeten wor den. Naar en van de Keukenhof zullen zono- d'g extra diensten wor den gereden. LEIDEN Sinds vier jaar leidt Kors de Jeu (58 jaar, huis meester van de Stadsgehoorzaal, muzikaal van huis uit) een groep van momenteel 30 jonge mensen die te werk zijn ge steld in de gemeentelijke Sociale Werkplaats. Vier Jaar vor mingswerk, een voortzetting van de werkplaats in de vrije tijd. Kors de Jeu heeft in dit werk de afdeling muziek „De Sleutels" voor zijn rekening genomen. Vanavond geven zijn pupillen in het St. Antoniusclubhuis een uitvoering. U zou eens moeten gaan kijken, het is bijna ongelofelijk wat De Jeu met deze toch gehandicapte mensen weet te bereiken. „De afdeling werd destijds door mij opgezet op verzoek van de toenmalig© directeur van de werkplaats, de heer W. F. Tierolf, een oude pud- vindens-kennis van me en ook een muzlek-relatie. Ik was toen al zowat 40 jaar in structeur geweest, zo'n beet je ibij alle Leidse muziekge zelschappen, drumbands in hoofdzaak. Ik speelde schulf- trombone, trompet, drums, mandoline, gitaur, ukelele en een beetje viool mooi, maar te moeilijk. Met zoon en dochter was ik een 15 jaar geleden in cabaretvoor stellingen het enige xylofoon trio in ons land". Vier jaar geleden begon do heer De Jeu met 8 man aan een drumband: „Een enor me herrie, verder werd het niets. We zijn toen maar met de jongelui van de werk plaats allerlei instrumenten bij elkaar gaan voegen en nu hebben we iets dat er best mag zijn. Ik doe dit werk met plezier, temeer omdat het tot een bepaald resultaat heeft geleid. We hebben ba- wezen, dat met deze mensen echt wel iets te bereiken is. Ze kunnen b.v. aangepaste muziek leren lozen. Ook ben ik in kleur muziek op papier gaan schrijven. Ze zijn erg kleurgevoeliig. Noten op ver schillende lijnen in »wurt zegt ze niets. Zingen doen we vanavond voor hot eerst. We maken een heel progrummu en ze doen hun best. Ook vi sueel gaan we er iets van maken, met iback-light-lam- pen en soorten kleding'.' ,Wat ik doen met deze jonge mensen, zo tot 35 jaar, soms 40 jaar, is niet eenvoudig. Maar ik moet wel zeggen, dat ik mijn assistenten heb. Het is een famiiiekluitje, hooi: m'n dochter, m'n tweede en derde zoon. Zuster Elisabeth van het Lidwinahuis een allerliefst mens zit aan de piano. Nou ja. ik regel alles wel en zeg hoe en wat er moet gebeuren. Werken met deze mensen, daar is toch wel iets aparts voor nodig. Maar wat we met elkaar be reiken is vaak onbegrijpe lijk". Rapverbod Bevreesd dat het voorjaar Leide- naren zal inspireren om her en der driftig bomen te kappen, vestigen b. en w. er nog eens extra de aandacht op dat dit niet is toegestaan zonder ver gunning van het gemeentebe stuur. Ook bomen op particulier terrein mogen niet worden ge veld zonder zijn toestemming. De gemeenteraad heeft hiertoe in 1969 besloten om te voorko men dat het Leidse loof en lom mer zonder goede reden wordt aangetast. Inlichtingen over het verkrijgen van een kóp-vergun ning kunnen worden ingewonnen op kamer 330 van het stadhuis. Dia-avond De R.K. Vrouwenbeweging van het NKV bezorgde woendag- avond haar leden een leerzame dia-avond over 't bedevaartplaats je Beauraing. De dia's werden vertoond door de heer Trossel en door de heer en mevrouw de Wilde in "de kleine Burcht'', le der jaar trekken duizenden mensen naar het bedevaartoord om daar Maria eer te bewijzen. De voorzitster mevrouw van Leeuwen-Goddijn wist zich een spreekbuis van alle aanwezigen toen zij na afloop van de verto ning haar hartelijke dank uit sprak aan de verzorgers van deze avond. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 Veel glunderende gezichten gisteravond in de Petruszaal der gelijknamige kerk aan de Lammenschans- weg tijdens de jaarvergadering van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel; jubileumvieringen gaan daar overigens altijd mee gepaard. Tien feestvarkenswaren aanwezig, drie hadden noodge dwongen moeten afschrijven. De zes 25-jarigcn, de drie 40-jarigen en de ene 50-jarige werden allereerst toegesproken door de districtsbestuurder van de KABO, de heer P. v. Hooff, die voor deze speciale ge legenheid naar Leiden gekomen was. Daarna kregen alle jubilarissen een bondsspeld van zilver tot goud met een steentje en een cadeaubon. De aanwezige dames ontvingen een doos bonbons. Op de foto C. Beijk, A. Groenendijk, L. Knuist, W, v. d. Poel en H. Uljee (zittend). Staand v.l.n.r.: H. v. d. Boog, F. Weber, C. de Waal, R. Verplancke en E. v. Laten (50-jarig jubileum). TV-studio Op de dagen 28, 29. 30 april en 1 mei zal het gehele Burcht-com plex veranderd zijn in een t.v.- studio en is dan dientengevolge voor het publiek gesloten. In die periode vindt ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de NCRV de opnames plaats van deel 6 van het televisiespel Dynastie der kleine luiden" onder regie van Willy van He- mert. Dit spel bestaat uit 11 de len. Het zal een geweldig gekrioel zijn in en rond het monument: naast een groot aantal artiesten wer ken er zo'n 350 figuranten mee. De NCRV heeft nog nooit met zo'n groot aantal gewerkt. De grote zaal van De Burcht wordt verdeeld in kleedruimten terwijl de grimeurs op het -toneel hun De garderobe zal worden ge bruikt voor het bergen van de vele zeer kostbare kostuums. Op het plein komt een enorme PTT-straalzender te staan voor de ampex-verbinding met Hil versum terwijl 3 NOS-wagens met een lengle van 30 meter een plaatsje moeten zoeken op de NieuwstraaL De gehele studio vertrekt weer op 1 mei om plaats te maken voor de openlucht beelden-expositie van de beeldhouwer Ole Langer- horst, die op 3 mei 's morgens half elf officieel geopend wordt door drs. M.F.J. Vos, directeur van de Culturele Raad van Lei den. Deze expositie duurt tot 3 juni. Pelgrimage Vanuit het bisdom Rotterdam wordt op zaterdag 5 en zondag 26 mei a.s. een tweedaagse pel grimstocht georganiseerd naar Maria's genadeoord "Banneux Notre Dame" in de Belgische Ardennen. Behalve uit Noord- wijk, Den Haag, Delft, Rotter dam en Alphen a.d. Rijn ver trekt ook uit Leiden een bus za terdag rond het middaguur. Pel grims uit omliggende gemeen ten worden verzucht zich hierbij aan te sluiten. De kosten voor deelname bedragen 54 gulden per persoon (inclusief reis- en verblijfkosten. Opgave voor deze pelgrimage dient te ge schieden bif het Diocesaan Ban- neux-secretariaat. Meeuwen- beemd 1 te Nootdorp ZH of bij mevrouw J. Creyghton BerBel, Agaathlaan 329, hal D. Leiden. Tel. 65128 of bif zuster Theodo ra. Haagweg 49. Leiden, tel. 25165. Na aanmelding ontvangt men een uitvoerig programma thuis. Pianisten De werkgroep KREK (kunst, re creatie en kuituur van de bu)urtverenlging „de Horsten" kondigt met genoegen aan, dat na het optreden van troubadour Jan van Rhenen, de schrijver Maarten Biesheuvel en het ver tonen van een aantal films op een drietal jilmmiddagen voor de jongeren thans de pianisten Marinus Flipse en Thltle Webnr voor de Merenwijhbewoners een klassieke muziekavond zullen verzorgen. Beide pianisten zullen op vrijdag 26 april a.s. in de aula van hel scholencomplex aan het Valken pad te 8 uur n.m. op twee kla vieren werken spelen van Beet hoven, Diabelli, Bach, Brahms en Thomé. Toegangsprijs f 3.50 P.p. bioscopen Studio: Utccnttruat 39. tol. 33210 „Je- mi* Chrlut Superitur", dag. 14.30 19.00 cn 21 15 uur. Zo. 14.30. 16.15. 19 00 en 21.15 uur. Lldo: Stcenatrunt 39. tel. 24130 „Papil- Ion". 18 Jr. dug. 14 30 en 20 00 uur. Luxor: Statlon»wi g I». tel. 2I23Ö „Do Outsldemon", 18 jr. dug. 14 30, 19.00 en 21.15 uur. Zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Camera: Hogewocrd 49-51. tel. 24919 ..Stunt vun beleg", 19.00 en 21.30 uur. 14 Jr. Do., vr„ mu. 14.30 uur. Klndcrm „Jungleboy" a.l. Zo. en dl. 14.00 cn 16 15 Nacht v.: vr. en ia. 24.00 uur. Drive „he" aald, 18 Trlunon: Brcnutruat 31. tel. 23875 Dakota", 14 Jr. mn„ dl-, do. cn vr. 14 30 uur en Iedere nvond om 19.00 14.30 eu 16.30 11 1

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3