Hasj-schip trotseerde uren lang kogelregen van marinevaartuig Ingrijpen nodig in belang van pupillen V erontrustende werkloosheid bij jongeren £eidoeSou*a/nt Jacht op leven en dood op de woelige Noordzee VRIJDAG 26 APRIL 1974 LHIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Gisteravond rond half ze ven, 60 mijl ten noorden van Den Helder, kwam een einde aan een smokkelaffaire, die de Nederlandse politiekorpsen al maanden beziggehouden had. De Helder- se kotter H.D.160 en haar schipper, de 35 jarige Nieuwedieper Th.P. waren giste ren het middelpunt van een achtervolging door de varende douane en de marine, be geleid door een Neptunevliegtuig van Val kenburg en een marine-helikopter van De Kooij bij Den Helder. Reden hiervan een voorraad van zeker 8 ton hasj ter waarde van zo'n slordige 10 miljoen gulden. De nacht ervoor had de kotter reeds 2 ton hasj over laten brengen op kleine boot jes, die de verdovende middelen aan de kust bij Callantsoog brachten. Daar zou een Volendamse chauffeur de smokkel waar ophalen en overbrengen naar diens dorp. Daar ook zou de stuff doorverhan- deld worden. De politie stak gisternacht een stokje voor de hele smokkelaf faire, arresteerde de chauffeur en later ook nog de hoofdver dachte in deze wild-west-ge- schiedenls, die na maanden van voorbereiding een einde vond. Maar de jacht op het smokkel- schip, dat al bijzonder snel door had, dat het fout gelopen was, heeft gisteren nog vele uren ge duurd. Er kwam pas een einde een hardnekkige achter volging tot ver in zee, nadat de schipper naar* men bijna ze ker weet zijn schip en de zeer dure lading tot zinken had gebracht. Echter niet dan nadat hij en zijn opstappers 't vegelijf hadden gered door zich via een rubbervlot over te geven aan de marine en de douane. Ook deze smokkelaars zitten nu in arrest. Een draaiboek waarin de coördi natie tussen rijks- en gemeente politie, tussen de marechaussee en de marine precies vaststond, deed de Helderse kotter Lammie de das om en draaide de 6-man sterke smokkelbende de bak in. De politie was al enige tijd op de hoogte van de hasj reis van de H.D. 160 naar Libanon. Districtscommandant Beers van rijkspolitie te water vertelde daarover: „Het scheepje was al besmet. Bij do Harlinger snïük- kelzaak september vorig jaar was tijdens de verhoren de naam van dit schip gevallen. We kwa men er op een gegeven moment achter dat het schip al eerder reis maakte naar Libanon, maar dat het door moeilijkhe den met de douane daar onver- richterzake moest terugkeren". .Iet dezelfde bemanning werd na eerste teleurstelling een nieuwe poging gedaan met een crew, waarvan de Helderse schipper Th. P. het hoofd was. De politieautoriteiten waren we derom op de hoogte. Andere in formatie dan die van comman dant Beers leert dat de omge ving van schipper Th. P. al eni ge tijd argwanend tegen hem aankeek. Hij strooide in de buurt het praatje rond dat hij steeds in Engeland werkte. Maar iedereen vond het gek dat hij in december zo bruin als een ne- En men gokte goed. Want de Lt. ter Zee I J. G. Kernkamp, com mandant van het marinefregat „Wolf": respect voor de zee manskunst van die smokkelen de schipper Helder kwam. Bovendien dat hij zijn vrouw als kerstcadeautje zo maar een auto schonk. Ook werd het als vreemd ervaren dat de Lammie nooit meer vis loosdde op de visafslag in Den Helder. Commandant Beers ging verder: „Wij wisten wanneer het schip richting Libanon vertrokken was en ook hoeveel tijd zij onge veer nodig had om heen en te rug te varen. Er werd met alle moderne middelen een strenge kustbewaking ingesteld. Volgens onze berekeningen moest het schip 4 weken geleden al terug zijn voor de Hollandse kust. De laatste dagen spande het er echt om. Was er iets mis ge gaan met de transactie? We hebben vooral in de kop van Noordholland de bewaking ver scherpt. Want daar zaten de contactfiguren van de schipper, en daar gokten we toen maar werden gisteren beloond. In het holst van de nacht verscheen de Lammie met gedoofde lichten voor het Callantsooger strand en reden er auto's het strand op waaronder een bestelbusje. Na enige tijd werd er vanaf het schip met kleine bootjes gepen deld en de hasjisch gedropt, daarna werd de hasj in het bus je opgeslagen. De politie had toen al mensen rond het smok- kelgebeuren samengetrokken De auto's gingen op pad en de po litie zette do achtervolging in. Onopvallend om de plaats van bestemming te weten te komen. Al snel kon het busje worden aangehouden met 2000 kilo hasj. in de loop van de nacht kwamen daar nog 3 arrestanten bij. Tref punt was Volendam. Op zee voor Callantsoog waren de douane-recherche en de marine ondertussen druk bezig. Nadat de Lammie de lading hasj ge dropt had, voer het met hoge snelheid de territoriale wateren voorgrond het smokkelschip, dat inmiddels is gezonken. In het midden het douaneschip, de „Zee- uit. Een eerste bevel om te arend" en daarboven een helikopter van de Marine. Links in de verte vaart het marinefregat „Wolf". stoppen werd genegeerd Daar- He, ,Mk en)p da( de bemMnin|( mee begon de 12 uur durende achtervolging, met de Lammie als prooi en het marine pa trouilleschip Wolf en het doua neschip de Zeearend als jagers. Half elf in de ochtenr zette de be manning een blik overboord dat door speciaal aangevoerde kik vorsmannen van de marine meteen opgedoken werd. Er zat de nacht af wilde wachten om aan de belagers te ontkomen, l Maar de kotter dacht er anders over. Kort na 6 uur kreeg ze schade aan de machine, het ach terschip begon te zinken. De marine leiding gaf toen juist aan de commandant van de Wolf door dat het schip met ge weld moest worden veroverd. - weiu muesi wuiuen °JLn8t1S, S.™!, d° piraterij hoefde niet door ,e gaan. Het schip gaf het op. Snel zakte het dieper. Pas toen de si tuatie onhoudbaar bleek, gaven de drugtransporteurs zich over en stapten over op de Zeearend, die rond middernacht in Den Helder arriveerde. De Lammie moest het avontuur met het zee mansgraf bekopen, en de droom van de bemanning om in één klap binnen te zijn, was voorbij. Het einde van een smokkelavon- tuur. rond het middaguur van de Lammie nog geen verschijnse len van overgave te bespeuren waren, bezon, de marineleiding, die op dat moment het bevel had over de aktie, zich op straf fere middelen. Er werd een 6chot voor de boeg gelost. Later op de middag werd met losse llodders geschoten. Men joeg polsdikke granaten over de mast van het deinende schip met als enig resultaat dat het schip stug doorvoer. Na het schot voor de boeg schreeuwde De districtscommandant van de ger met kerstverlof Den maandenlange inspanningen i bemanningslid naar de ach tervolgers: „Als je ons wilt heb ben moet je wel met scherp gaan schieten". Toen de vuursal- vo's op de Lammie ophielden, kwam een ander laconiek aan- dek om even do schade op te ne men. rijkspolitie in Alkmaar, de heer Veenstra vermoedt dat er nog een ton of 8 hasj op de zeebo dem ligt- ,,Dat moet bijna wel", zei hij, „het schip kon veel meer bergen en de bende was erop uit om in één keer haar slag te slaan". Affaire Demiendal (Van nonze parlementaire redactie) Den Haag -- In overgrote meerderheid heeft de Tweede Kamer zich gisteren gesteld achter het beleid van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) in de Dennendal-affalre. Alleen de PSP wilde dat beleid niet onderschrijven. De staatssecreta ris zei te hopen dat er gauw een nieuw bestuur aan d ezwakzinnigen- inrichting leiding ka ngeven en dat het personeel zjn volle mede werking zal geven aan de nieuwe beheerder, dr. Gay Balmaz. Van een onzer verslaggevers ;DEN HAAG/TERNEUZEN - De werkloosheid kan niet alleen opgelost worden met het beschikbaar stellen van geld. In de toekomst zal I hiervoor veel moeten gebeuren, zoals meer en betere mogelijkheden i voor beroepsverandering, grotere bereidheid bij bedrijven om in moeilijke regio's te Investeren, al te grote specialisatie vermijden, versterking van de arbeidsbureaus e.d. Dit zei gisteravond in Ter- neuzen de heer D.H. Grasman, secretaris van het C.N.V. Egyte heeft nieuw kabinet Cairo (UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft een ni^uw kabinet van 36 personen benoemd. Zelf blijft hij premier. Abdel Aziz Higazzi is als eerste vice-premier aangesteld. Hij zal de kabinetsvergaderingen voor zitten als de president er niet is. In de vorige regering was Higazi plaatsvervangend pre mier en minister van Finan ciën en economie. Mohammed Abdel Kader Hatem, die plaats vervangend premier en minister van voorlichting was, is tot as sistent van de president be noemd. Hij krijgt de leiding van de gespecialiseerde nationale I raden, die het beleid bepalen bij het wetenschappelijk onderzoek, de produktie en de openbare diensten. De belangrijke porte feuilles van oorlog, buiten- en Dat geld alleen niet voldoende is bleek gistermiddag reeds uit het rapport over het groeiend aantal werklozen onder de jeugdige Nederlanders. In dit rapport, dat vele Tweede Ka merleden nogal verontrustend toeschijnt, is becijferd, dat het aantal werkloze jongeren in de afgelopen vier jaar is gestegen van 13.470 in 1970 tot 36.200 per eind vorig jaar. Ieder jaar ko men er zo'n 6000 werkloze jon gens en meisjes bij en in 1977 misschien wel 16.000 door de dan te verwachten extra golf schoolverlaters. In Noord-Bra bant en Zuid-Holland blijkt de jeugdwerkloosheid het grootst. In feite is deze werkloosheid niet precies te bepalen, omdat vaak de werkloosheidsuitkering aan jongeren na 26 weken stopt. De Djt koffertje, geplaatst onder de stoel meest schrijnende gevallen blij ven daardoor onzichtbaar, aldus de samenstellers van' het rap port. omdat ze niet meer voor komen :o de eereeistreerde ar- Tweede Kamervoorzitter Vondeling veroorzaakte gisteren veel onrust tijdens de debatten over L'C ïendal. Vooral het tikkend geluid, dat uit het koffertje te »c- ;n kwam, klonk nogal onheilspellend. De politie verzamelde ï"'-s'tOile voldoende moed om het buiten het Kamergebouw te openen Cr: dar tot de ontdekking te komen, dat de jeugd op ludieke, maar Het wordt volgens de staatssecre taris de hoogste tijd dat nu eens eindelijk een pur.t achter de sle pende affaire wordt gezet. „In de laatste 3 1/2 maand heb ik 7 volle weken aan Dennendal moeten besteden. Op het depar tement van Volksgezondheid heerst een grote achterstand. Het wordt hoog tijd dat eens aandacht aan andere zaken kan worden besteed" De ontslagen directeur, Carel Muller, kan volgens de staatsse cretaris niet het alleenrecht voor de vernieuwingsgedachte in de zwakzinnigenzorg claimen. De vernieuwing in de zwakzinni genzorg moet voortgang vinden. De mening van de ouders noem de de staatssecretaris daarbij van het grootste belang. Niet aanvaardbaar vond hij dat de mening van willekeurige perso- neelsleden, die doorgaans maax 16 maanden in dienst zijn, van doorslaggevende betekenis zou zijn. De nieuwe beheerder van de in richting, dr. Gay Balmaz, krijgt volledige bevoegdheden waarbij de zorg voor de pupillen cen traal staat. De staatssecretaris wilde daarbij niet uitsluiten dat ontslagen zullen vallen, als per soneelsleden in de werksituatie te kort schieten. Da behecder zal in overleg met de commis- sie-Langemeyer optreden en voor personeelszaken samen spraak met de vakbonden hou den. De staatssecretaris maakte duidelijk dat bij een eventuele splitsing de zg. groep Nieuw- Dennendal niet op het terrein van de zwakzinnigeninrichting zal kunnen blijven werken. De staatssecretaris zei nog dat de onrust en onzekerheid bij alle partijen toeneemt. De grens waarbij het belang van de pu pillen ingrijpen noodzakelijk maakt is zijns inziens bereikt. Het peil van de verzorging van de pupillen zakt volgens de 6taatssecretatis geleidelijk tot een onaanvaardbaar niveau. Ook de ouders zijn aan de grens van hun uithoudingsver mogen gebracht. De Dennen dal-affaire moet daarom zo snel mopetiik de wereld uitgeholpen Werk voor Vondeling KAMERVOORZITTER DR. VONDELING doet in het parlement nut tig werk om te bereiken, dat onze volksvertegenwoordigers meer hun best gaan doen Noor geschreven en gesproken taal welke ook de gewone burger kan verstaan. Wanneer Vondeling nog eens op het Binnenhof uitgedied zou raken, moet de regering hem maar aanstellen tot rijksgedelegeerde voor verstaanbaarheid in het soolaal verkeer. Want er valt op dit gebied nog enorm veel te doen. Vindt er in et buitenland een ecooom, socioloog of politicun een nieu we term uit, gegarandeerd heeft hij in Nederland 'n nuttig afzetge bied. Dat daardoor hele sectoren van de menswetenschappen alleen nog met een rijtje woordenboeken begaanbaar zijn, interesseert de vakgeleerden niet. En die werken weer op een verkeerde manier stimulerend op bedrijfsleven, communicatiemiddelen en het politiek bedrijf. HET BEROERDE IS DAT als een mens net even aan een bepaalde term gewend is en haar zonder al te veel moeite redelijk kan uit spreken en soms zelfs opschrijven, het volgende schaap weer over de dam komt waggelen. Na "establishment" en „polarisatie" leven we anno 1974 bijvoorbeeld in het gouden tijdperk van het „impeach ment". Wedden dat over een paar jaar op examens bij het voortgeret onder wijs Nixon en het impeachment bij diverse vakken een dankbaar ob ject worden om te worden gebruikt bij mee r keu ze-toe ts en of vragen waarbij een woord uit het eerste rijtje met een term uit he tweede rijtje moet worden verbonden? Geen dag gaat er tegenwoordig voorbij of krant, radio en televisie ge bruiken he woord „impeachment" een paar keer. Zo niet uit eigen gemakzucht, dan toch zeker om de geachte sprekers die ze ten to nele moeten voeren, betrouwbaar te kunnen citeren. VAN NIXON's IMPEACHMENT hobbelen we Intussen al op de weg van velerlei impeachment. Net zoals we uiteindelijk zelfs in de vre desbeweging polarisatie hebben gekregen en progressieve groepen aan een eigen establishment zijn gaan doen. Straks hebben w ehet in de familiekring ook al over oom Kees' impeachment en over het impeachment in de wielersport. Op de duur wordt zo'n cliché-term, die 'bovendien voor velen onbegrij pelijk is en onbegrijpelijk zal blijven, even vervelend aJs het "sor ry" in de mond van een irriterend neefje. Laten we daarom hopen dat president Sadat of onze eigen Joop Den Uyl spoedig iets nieuws ontdekken in het verlaten van „impeach ment". Anders moet Teleac dr. Vondeling maar snel voor een spoed cursus inhuren! Den Uyl is wel wijzer ZOU DE NEDERLANDSE REGERING handelen naar de zin van verschillende actiegroepen en een deel van de linkse helft in het parlement, dan werd morgen de verzetsbeweging van Guinee Bis sau erkend als de wettige regering van de nog door de Portugese militairen bezette Afrikaanse kolonie. Maar Den Uyl is wel wijzer; hij heeft wel sympathie voor de Guinese verzetsbeweging en helemaal geen sympathie voor het militaire be wind van Portugal, Maar in zijn politieke carrière heeft onze tegen woordige minister-president wel ontdekt dat zo'n erkenning door een kleine natie als Nederland in de wereldpolitiek niets betekent en voor Nederland wel alleen onze natie rakende vervelende conse quenties zou kunnen brengen. Per slot van rekening heeft de Arabi sche oliekwestie wel geleerd dat een martelaar-ult-principe meer op sympathie dan op daadwerkelijke bijstand rekenen kan. NU ZAL VOOR DE GEWONE BURGER de argumentatie welke drs. Den Uyl dezer dagen mede in het geding gebracht heeft wel orakel taal lijken: Nederland moet Bissau niet erkennen els daaraan niet de werkelijke bevrijding van het Portugese koloniale regime gekop peld is, anders betekent Nederlands steun aan Bissau in feite de er kenning van Portugal in Guinee: alleen als de tienduizenden Portu gezen uit dat land vertrekken heeft erkenning zin. Herinneren we het ons goed, dan heeft menig land in de Indonesische kwestie destijds anders gehandeld en openlijk of achter de scher men Nederland door politieke druk gedwongen snel te doen wat het anders misschien op wat langere termijn had moeten doen: toe geven aan de Indonesische nationalisten en tegen de Nederlandse strijdmaohht in Oost zeggen: „Weg wezen jongens". "kijk? dUS °°k mCt deZC kwestie weer net- zoals J® haar maar be- AAN DE JUISTHEID van de visie van de Nederlandse regering doet dit overigens niets af. Maar om dit stukje internationale politiek in binnen- en buitenland duidelijk te maken lijken andere argumenten meer steekhoudend en voor de handliggend. Of heet het straks dat de een of andere diplomaat voor Buitenlandse draaien?™ argument onz® premier een loer heeft willen Guerrilla's bedreigen wereldtoernooi voetbal MUNCHEN (AP) - Arabi,ch« guerrillastrijders hebben ge dreigd aanvallen te doen op het toernooi om het wereldkam pioenschap voetballen dat op 13 juni ln Wcst-Duitsland begint. Dit heeft het ministerie van bin nenlandse zaken van Beieren donderdag bekend gemaakt. Erich Kiesl, staatssecretaris in het ministerie, zei dat er con crete aanwijzingen bestonden over het feit dat guerrillagroe pen voorbereidingen aan het treffen waren voor een aanval op het toernooi dat in negen Duitse steden zal worden gehou den, maar hij weigerde verdere bijzonderheden te verschaffen Kiesl, die de leiding heeft over d veiligheidsmaatregelen in Mlin- chen tijdens het toernooi, zei dat hij zijn inlichtingen had doorgegeven aan de ministeries va« binnenlandse zaken van de andere Duitse deelstaten. Nieuwe Belgische regering BRUSSEL (ANP) - De .amen- stelling van de nieuwe Belgi sche regering is gisteren offi cieel bekend gemaakt. De nieu we regering, een Christcn-dcmo- cratlsch-liberale coalitie, onder leiding van de Christen-demo craat Leo Tindemans, telf in to taal (inclusief de premier) 19 ministers en zes staatsecretaris sen. In de nieuwe regering hebben de Liberalen zes van de 19 minis tersposten. Drie liberale minis ters zijn Franstalig en drie Ne derlandstalig. Van de christen democraten onder de ministers zijn er zeven Nederlandstalig (inclusief de premier) en zes Weeroverzicht -£*«*0 I» temperaturen m Lchldn* m millbaiwi «^3 opklanngen tagoj warmtefront H hoQe-drukgebied jg'bewoking sneeuw -rnr kou-front L lage-drukoebcd regen 2^3 onwoer windrichting verpiaatoingsrichtrig Het gebied van hoge luchtdruk dat wekenlang boven Schotland lag heeft zich geleidelijk naar Noorwegen verplaatst, terwijl boven Zuid-Europa de luchtdruk- gedaald is. Met de oostelijke stroming die hierdoor tot stand is gekomen is vandaag drogere lucht vanuit Duitsland aange voerd, waarbij 't in de ochtend uren zonnig weer was. In Zuid-Europa daarentegen bleef het zwaar bewolkt met vooral het Alpengebied en in Zuidduitsland en Oostenrijk veel regen. Ook In Westfrankrijk zorgt een storing in de hogere luchtlagen voor koud en regen achtig weer. De storing boven Westfrankrijk zal de komenrte dagen het weer vooral in West- Europa beïnvloeden. Hierdoor blijft het weer In onze streken onbestendig. De kans op regen of buien blijft aanwezig terwijl de temperaturen maar weinig verandering ondergaan. Zaterdag Scheveningen hoogwater 06.05 en 18.33, laagwater 02.00 WEERRAPPORTEN Eeldo Eindhoven Ix-n Helder I.uchth. Kitf. Twente VliMlntcen Zd- Limburg Aberdeen Helsinki Innsbruck Kopenhagen mol regen K'h bew. mlit

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13