WINKEL- WEELDE Slecht etende bejaarden Zomer tussen de oleanders VOOR DE VROUW Er zijn namen die een boodschap inhouden. De hele wereld kent ze, generaties lang roepen ze bij de mensen bepaalde gevoelens op. Zulk een naam is Fortnum and Mason, een heel speciale winkel in Londen. De waarde van deze stokoude firma ligt in het gastronomische vlak. Je kunt er alles krijgen wat de tong streelt. Feitelijk is Fortnum and Mason een kruidenierswinkel. En wel een, die er al 250 jaar geleden stond op vrijwel precies dezelf de plek waar hij nu uitkijkt over het gewoel van de Engelse hoofdstad. Maar nu verkoopt die „kruidenier" voedingsmid delen in de meest verfijnde zin van het woord en in een onbe schrijfelijke overvloed. Je kunt er gewoon verdrinken in het lekkers. Het warenhuis staat in Piccadilly, no 185, met zes ver diepingen torenend op de hoek van Dukestreet, vlak tegenover de Royal Academy. Toen ik er precies klokslag 11 uur 's morgens binnenkwam hoorde ik het befaamde klokkenspel van het warenhuis elf maal slaan en het begin van een 18e- eeuwse melodie spelen. Uit de klok, die tegen de geval hangt komen twee figuren, elk 1,22 m; de oude Mr. Fortnum en Mr. Mason, die naar elkaar staan te buigen totdat het wijsje is uitge- klingeld waarna ze weer terug duiken in hun respectievelijke nissen. Eenmaal in de winkel treffen de meest verleidelijke uitstallingen van delicatessen het begerig oog. Ze. zijn artistiek, maar ook logisch in elkaar gezet, zodat het een overzichtelijk geheel wordt. Toch een puzzel waar te beginnen, want de keus is over weldigend. Aan de rechterhand na binnenkomst zijn er bloe men, noten en vruchten uit let- terliik alle delen van de wereld. Verderop is een wijnafdeling, waarover later. Maar vóórdat de djepvrieskasten oprijzen, kun Je moeilijk een selectie van ho- ningsoorten voorbij lopen. Wie kan ooit geloven dat er linde acacia-Schotse heidehoning be staat? In weer een andere afdeling staan er beeldige potten en verleide lijk gekleurde blikken met jam, alle soorten marmelade en con serven. Een eindje verder is „Spice Island", waar je op de verkoopartikelen namen van de labels leest, die totaal onbekend digste roze hammen, vlees cele- briteiten, allemaal hapjes om in •een mum van tijd thuis een maaltje „van de chef" op tafel te zetten. Ook vis is vertegen woordigd, kreeft, gerookte pa ling, forel, allerlei vreemde zee gedrochten en natuurlijk ka viaar. Fortnum en Mason heeft een vreemde voorgeschiedenis. Mr. William Fortnum was eens eer ste lakei bij Koningin Anne en een van zijn taken was het aan steken der koninklijke kaarsen. Zijn slim koopmanschap bleek al uit een idéetje om de soms maar kort gebruikte kaarsen de volgende dag te verkopen aan de hofdames. Want er moesten iedere dag nieuwe kaarsen in het paleis worden gebruikt. Wil liam Fortnum had het buiten kansje Mr. Hugh Mason te ont rijknechten, keukenpersoneel, sommeliers. De „koninklijke" belangstelling leerde de part ners waar de groten der aarde van hielden. Wat ze ook bestel den, Charles verzekerde dat de lekkernijen voorhanden waren. In 1788 verkocht Fortnum and Mason nu een firma, kip in as pic, gegarneerd met kreeft en grote garnalen, ossetong, eieren in cake met cognac en geklopte room, mince-pie, overheerlijke pastijen, alles zoals wij zou den zeggen: „klaar om zo op tafel te zetten". Het gemak diende ook toen al de mens. En hierop gokte men. Vrijwel de hele adel, die in de buurt van de Mali (oprijlaan naar Buc kingham Palace) en St. James Square woonde was klant bij het grootbedrijf: de Hertogen van Norfolk en Cleveland, de cereals, gedroogde vruchten gingen allemaal naar de solda ten op het vasteland. De blikken, die gestuurd werden hadden de vreemdste opschrif ten en het is een wonder dat ze niet ontploften. Rundvlees bij voorbeeld moest „ongeopend in het blik gedurende een kwartier worden opgewarmd. Zet er daarna een mes in, zo diep als mogelijk is en trek het handvat naar u toe" stond op het eti- quet. Misschien heeft het vlees de manschappen wel eens om de oren gevlogen. „Zalm kan vQn Fortnum Mason met links koud gegeten worden, maar ook Men kon nu gegrillde eend ko pen met doperwten en echte kalkoen voor 10 shilling (toen ca. 6.-). i de gevel het befaamde klokkenspel in een doek worden gerold zout water nog vijf minuten worden gekookt". Kant-en-klaar maaltijden kwamen op de Grote Tentoonstelling van Andere cliënt van de firma uit die 1851 als een nieuwtje van Fort- tijd v/as de beroemde Florence num and Mason op de markt. Nightingale „the lady with the lamp", die gewonde soldaten als de eerste Dolle Mina in de Krim ging verplegen, zeer tegen de wil van haar conservatieve ouders. Ze vroeg Koningin Vic- persoonlijke opdracht van Hare Majesteit „om zonder dralen een groot aantal blikken vlees naar Miss Nightingale in Scuta- ry te sturen". toria om hulp voor haar patiën- Meer koninklijke verzoeken volg- ten en de zaak kreeg de hoogst den: de Prins en Prinses van Sleeswijk Holstein stuurden op drachten, en de Prins van Wa les. Fortnum and Mason, die nog voorkomen in de Engelse li teratuur omdat Charles Dickens er vaak inkopen kwam doen en zei „dat Derby Day alleen echt was als er manden van Fort num and Mason langs de ren baan stonden, waaruit de bloe sem van een kreeftensla in de lucht vloog", had het gemaakt! Na 1885 kwam Mr. Heinz uit Amerika er zijn produkten ver kopen en sedert dien miste de firma geen enkel nieuwtje op de wereldmarkt. Na de dood van Koningin Victoria was het „in" om grote feesten te gevon, zelfs al had men geen adelijlk b'ozoen. Fortnum and Mason paste zich onmiddellijk aan en begon de partijen tot en imet de bloemen, tafèlroqulsiten, chefs, butlers en bedcnden te organiseren. Met slim zakenin- stinct schoot de firma weer in de roos. Tegenwoordig rijden er geen rijtuigen meer voor, het vrkeer in Piccadilly is een beetje veranderd. Maar de clientèle is min of meer dezelf de gebleven. Het koninklijk Huis. rijke overzeese toeristen, komen er kopen maar ook min der bedeelden, zelfs de blue jeans jeugd, die ieta nieuws, iets géks zoekt op gastrono misch gebied. De firma zendt manden van voorgeselecteerde specialiteiten over de hele we reld. Wie een vriend in Austra lië een plezier wil doen laat hem een mand sturen met Krug champagne, Blackseal whisky in een kristallen karaf, Corona sigaren, paté de foie gras met truffels uit Per(gord, Russische kaviaar, schildpadsoep en Stil ton kaas. Maar tegenwoordig kan men op de bovenste verdiepingen ook modeartikelen kopen. Kleding, leren art kelen, porsole*», ma- ke-up. En als u bij de wijnafde- linig terecht komt, zijn er de verfijnste soorten. De catalo gus is voor de fijnproever. Denk maar eens aan de beroemde Chateau Mouton Rothschild 1955. Maar een magnum fles kost dan ook C 40.70. Met het gedaalde pond sterling zijn er echter, ook bij Fortnum and Mason wel koopjes te halen. In ieder geval: u mag het niet missen als u met vakantie naar Londen gaat. TINY FRANCIS. zijn in Nederland .bijvoorbeeld „old hicory smoked salt" (zoiets als „oud gerookt noten- zout"). Tenminste zo luidt de letterlijke vertaling, maar wat het nu precies inhoudt, is niet duidelijk. Er zijn bijvoorbeeld ook acht soorten peper te koop, waarvan niemand ooit gehoord heeft. Alles staat in alfabetische volgorde, wat zeer handig voor de koper is. Na de vrieskasten te hebben gemonsterd, en ver- derloopt ontdekt men de beel- moeten, die een kruideniers- zaakje had in St. James .Mar ket'. Al spoedig trok hij als commensaal bij hem in (1705) zei de kaarsen vaarwel en ging in de kruidenierszaak werken. De eerste winkel van de beide vrienden stond vlak bij de defti ge plaats in Piccadilly nu. Het feit dat Williams kleinzoon. Charles Fortnum In dienst kwam bij de toenmalige konin gin Charlotte, bracht een impo sante clientèle van het hof naar de kruidenierszaak: lakeien, Graven van Oxford en Egmond. Toen Napoleon met zijn oorlo gen de wereld op de kop zette, kwamen er meerdere winkels in de buurt, maar Fortnum and Mason was zo goed uitgerust, dat ze voor de firma geen con currentie vormden. Het grote warenhuis zag er niet tegenop zendingen over zee te verzorgen en bestellingen als: „stuur ham men, ossetong, kazen en kaar sen" waren geen uitzondering. Uit die tijd stamt de voorkeur voor ingeblikte spijzen. Honing, De huidige geneeskunde schenkt ongetwijfeld meer aan dacht aan het steeds toene mend aantal bejaarden. Een van de veel gehoorde klachten bij oude mensen is het gebrek aan eetlust. Meestal Is het verschil tussen „niet kunnen" en „niet willen" eten moeilijk te maken. De oorzaken van ge brek aan eetlust zijn zeer tal rijk. Wij bepalen ons tot de voornaamste. Bedlegerigheid op zichzelf kan zeer eetlustremmend werken. De reactivatie van de patiënt is daarom een van de grondre gels van de geriatrie. Natuur lijk moet dit vakkundig gebeu ren. Een te vlugge mobilisatie na bedlegerigheid kan de pa tiënt zo vermoeien dat hem de krachten ontbreken om te kun nen eten. Vooral bij neiging tot lage bloeddruk of evenwichts stoornissen moeten de pogin gen tot opzitten liefst buiten de maaltijden gebeuren. Niet zelden weigert een bejaar de het voorgeschotelde voed sel. Dit komt vaak voor bij de pressietoestanden waar de be jaarde zich laat gaan en alle interesse verloren heeft. Ook eenzaamheid is natuurlijk een reden voor voedselweigering. Sommige goedmenende kinde ren zetten hun bejaarde ouders of grootouders op een te streng of te eentonig dieet. Hierin mag men zeker niet te streng zijn omdat een te langdurig of te streng dieet kan leiden tot een afkeer van voedsel. Daarom zouden we in zulke gevallen het dieet onmiddellijk moeten verzuimen gedurende enkele dagen. Meestal komt de eetlust dan automatisch terug en men kan verder gaan met een beter aangepast dieet. Niet zelden zijn er moeilijkhe den bij het slikken of het kau wen. Wanneer een bejaarde zich gemakkelijk verslikt, klaagt over p jn b:j het slik ken, beter kan drinken dan eten, moet men dit verder la ten controleren door een ge neesheer. Niet zelden wordt er een organische oorzaak gevon den. hetzij een kwaadaardig gezwel van de slokdarm, een uitgezette maag, een divertikel (uitstulpsel van slokdarm) een abnormaal grote slokdarm met moeilijke doorgang naar de maag of een meer gewone aandoening zoals een slechte toestand van de tanden. Slechte eetlust en maagbezwa- ren vergen natuurlijk een on middellijke verzorging van de tanden en het aanpassen van een bruikbare prothese die de kauwfunktie herstelt. Deze kauwfunktie wordt bepaald door de voorkiezen en echte kiezen (premolaren en mola ren). Sommige bejaarden heb ben geen eetlust door een overdosering van geneesmidde len. In dit verband moeten we vooral denken aan een te veel aan digitalis, veel gebruikt bij hartpatiënten en ook aan een overmaat aan kalmeer- of slaappillen die de bejaarde ernstig kunnen suf maken. De meeste ziekten verlopen bij bejaarden atypisch. Dit geldt ook voor slepende infectietoe standen die sluipend kunnen beginnen en zich soms alleen kenmerken door een gebrek aan eetlust. Chronische bron chitis, infecties van de urine wegen en longtuberculose moe ten in dit verband genoemd worden. Natuurlijk zijn allerhande goedaardige aandoeningen van het maagdarmstelsel een bron van gebrek aan eetlust. De beste raad die we kunnen geven in verband met slechte- tende bejaarden is het raadple gen van de huisarts. Hij zal onderzoeken of er een organische aandoening in het spel is. Hij zal u uitleggen hoe de voedsel- en drankinname moet geobserveerd worden. Tevens zal hij beslissen over de noodzakelijkheid van zie kenhuisopname. Een oprecht gesprek zowel met de bejaarde als met de familieleden of om geving zal hem inlichtingen verschaffen over het al of niet aanwezig zijn van een psychi sche of een sociale problema tiek. Hij is ook de man om de nodige bijkomende onderzoe kingen (bloedonderzoek, radio logische opnamen, urine-onder- zoek, enz) te laten uitvoeren. Na het opmaken van een volle dige balans zal hij de nodige initiatieven moeten nemen om de toestand op te klaren. Dit kan zijn het afschaffen van bepaalde geneesmiddelen, zie kenhuisopname, verandering van dieet, het toedienen van vitamines, het inschakelen van een maatschappelijke dienst, het bestrijden van de bloedar moede of een infektietoestand en vele andere maatregelen die zowel causaal als louter symptomatisch kunnen zijn. Het is verbazend hoe sommige bejajarden inmiddellijk opfleu ren wanneer men zich daad werkelijk met hen bezighoudt en hoe de algemene toestand merkwaardig kan verbeteren. In principe wordt een bejaarde het best in huis verzorgd. In de praktijk komt het dik wijls anders uit omdat vele kinderen of kleinkinderen hun ouders en grootouders vlug als een last beschouwen. Het res pect voor de hoge leeftijd is ons inziens een waardemeter van de geestelijke gezondheid van een volk. In plaats van onze bejaarden te begraven in allerlei institu ten en inrichtingen zijn we voorstander van ze zolang mo gelijk te integreren in de wer kelijke maatschappij. Daarbij is het steeds opval lend ja zelfs ontroerend hoe goed de huidige grootouders het kunnen vinden met de kleinkinderen. Daarbij komt dat we allen ook ieder jaar een jaartje ouder worden en dat we allen heimelijk hopen op een gelukkige oude dag in eigen mil eu. De beste hypo theek in dit verband is ons nu zelf begrijpend op te stellen te genover de problemen van de bejaarden. DR. ICKX Medische rubriek In de Italiaanse zomermode is vrouwelijkheid, gefluister de nostalgie naar de tijd van onbedekte schouders en strookjes de grote trend. Er is ten hang naar de „linge rie-look" van de dertiger ja ren door de subtiele kleur combinaties, de kanten stro ken en de n—'feins bedekte knieën. Allemaal charmante détails, die geslachten vóór ons zouden hebben toege juicht. Er zijn twee aspec ten: de mode voor buiten en voor in huis. De Italiaanse vrouw houdt van strakke lil- nen voor buiten de deur, een bijna „lady-like" voorkomen met hoed en handschoenen hoge hakjes, deux-pièces en losse blouses op gerende rok jes. Ook wel valt ze voor plooirokken en jurken mei lage taille. In Florence zie jo veel deux-pièces met afhan gende schouders of kap- mouwtjes-tunieken en door- knooprokken. Scarlett O'Hara herleeft wat betreft de hulsmode in de 1974-versie van romantische grandeur met off-shoulder japonnen met laag uitgesne den halzen, die gemarkeerd zijn door snoezige ruches. Om vooral te Icten zien dat het meisje een slank middel heeft, ingerimpelde of elas- tieke tailles, die de breedte van de lange rok in het mid del bijeenhouden. Als de Ro meinse een lange broek draagt is die zo wijd als een rok. De schoenen daarblj zijn plat en buitengewoon makkelijk van pasvorm. T. F. Fabriek voor synthetische brandstof Brussel (ANP) Een al enkele jaren In België wonende Neder lander, dc hcer J. van den Brink, wil In België een fabriek voor de vervaardiging van syn thetische brandstof bouwen. Het plan is om zeewater een aan tal bestanddelen af te scheiden, met behulp van uit aardolie af komstige bestanddelen, joolwa- terstoffen te maken. Bij het be stuur van de gemeente Oosten de is een aanvraag ingediend voor het bouwen van zo'n be drijf. Met de oprichting van dit nieuwe bedrijf zou zo'n 560 miljoen gul- denn gemoe d z jn cn het zou werk verschaffen aan 135 men sen. De voorziene produktie be< draagt 20 miljoen ton synthetU sche brandstof per Jaar, ee< derde van de Belgische nationa le behoefte.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11