Pleidooi voor busbanen met voorsignalering Allerlei(ds) stad ADVOCAAT: „MIJN CLIËNT DUPE VAN ONTBREKEN BELEIDSVISI B. EN W." Schorsing Daey Ouwens voor ambtenarengerecht „Ons Doel" kampt met steeds grotere huurschuld Oud-Leidenvoorzilter had ook graag n tuin Stadspost Blindenbonden Grof vuil PAGINA 3 DONDERDAG 25 APRIL 1974 Leiden aktueel Den Haag/Leiden Gisteren hebben de Ned. Spoorwegen en de KNVTO (Kon. Ned. Vereniging van Transport Ondernemingen) aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brochure aan geboden, waarin met klem wordt gepleit voor vrije banen voor openbaar vervoer. Vrij baan op de eerste plaats voor de lijn busdiensten. De publikatie is getiteld „Zo baan zo bus", ze kwam tot stand in de studiegroep Vervoerslntegratie. De bro chure, die tevens is verzonden aan rijks-, provinciale en ge meentelijke overheidsinstanties, instellingen en organisaties die direct of zijdelings met verkeers- en vervoersvraagstukken te maken hebben, is een onderstreping van de door velen gewen ste prioriteit van het openbaar vervoer in ons land, met name in een Leidse regio en daaromheen. Zo heeft de studiegroep berekend wat busbanen nu al besparen voor de trajecten Katwijk/Noordwijk-Leiden, waar het gaat om vier buslijnen. De gang van zaken op de wegen dupeert iedere dag een kleine tienduizend mensen die met het openbaar ver voer gaan. In 1971 vervoerden de vier lijnen op het wegdeeJ Oegstgeest-Leiden in beide richtingen samen per dag 8800 reizi gers. Ook bleek, dat in de avondspits ruim de helft van de ge bruikers van de hoofdrijbaan gebaat zijn met iedere verbete ring in het busverkeer die zich maar voordoet. Volgens de brochure zouden de bussen in KATWIJK prioriteit moeten krijgen bij de kruispunten Zeeweg-Koningin Juliana- laan, Achterweg-Callaoweg en Molentulnweg-Rijnstraat in do vorm van een busstrip, met voorsignalering van de verkeers lichten (eerder groen) aan de bussen. In RIJNSBURG zou in elk geval bij de verschillende kruispunten een busstrip met voorsignalering moeten komen. In OEGSTGEEST is een bus- strook wenselijk van Buitenlust naar Leidsebuurt met voor sig nalering van de verkeerslichten hier. Voorsignalering is ook wenselijk bij het kruispunt Warmonderweg-Rijnsburgerweg. In NOORDWIJK een busstrip met voorsignalering aan het kruis punt Van de Mortelstraat-Boerenburgerweg. In LEIDERDORP zou de bus zijn gebaat met een busstrip met voorsignalering van de verkeerslichten bij het kruispunt Persant Snoepweg-Va» der Valk Boumqnweg-Acacialaan. Wat LEIDEN betreft is in 1972 al een gemeenschappelijk busbanenplan verschenen, dat voldoende zekerheid biedt voor het nagenoeg congestievrij uit voeren der vele busdiensten, aldus de brochure. Als bovengenoemde maatregelen worden getroffen loopt de com merciële snelheid van de bussen volgens „Zo baan zo bus" flink op. De lijnen 41, 40 en 42 rijden dan niet 24, maar ca. 30 km per uur tot Oegstgeest en vanaf Oegstgeest aanmerkelijk meer dan 16 km per uur. Lijn 41 zou over Katwijk-Leiden aan merkelijk korter rijden dan de huidige 43 minuten en de lijnen 40 en 42 zouden voor Noordwijk-Leiderdorp minder tijd nodig hebben dan de 53 minuten van thans. Een rijtijdverkorting van 15 tot 25 pet. is volgens de berekening beslist haalbaar. Verder zouden er minder bussen nodig zijn als ze sneller reden teneinde de frequentie te kunnen handhaven. In de spitsuren zouden minder bussen nodig zijn, hetgeen op jaarbasis ca. 400.000 gulden in exploitatiekosten zou schelen. Ook zouden alle busdiensten die in en om Leiden rijden in meerdere of mindere mate profiteren van de positieve gevolgen van de voorgestelde maatregelen. Niet in het minst belangrijk zijn, aldus de brochure, de voorde len die de busbanen voor anderen dan de busrelzigers en de busonderneming afwerpen. De busbanen maken het openbaar vervoer aantrekkelijker. Een aantal mensen zal de auto laten staan en de bus nemen. Hierdoor kan de verkeersdrukte minder worden. De overblijvende automobilisten zullen dan een kortere reistijd hebben. Op langer zich betekent minder verkeer een ge ringere behoefte aan wegen. Wegenaanleg kost veel geld en *uimte is in Nederland bovendien schaars, vooral in de rand stad. Minder verkeersdrukte betekent ook minder ongevallen op de weg. Tenslotte is er volgens de brochure „Zo baan zo bus" de invloed van de vermindering van de verkeersdrukte op het milieu. (Hoewel het zeker niet zo Is dat de bus op gebied van lucht-, water- en bodemverontreiniging en geluidshinder geen negatieve kanten heeft, is de auto hier veel agressiever. Kortom, het tijdperk van de bus gloort, ais de wenken van de vervoersmaatschappijen worden opgevolgd. Om te beginnen zijn vrije banen busbanen daartoe de primaire oplossing. LEIDEN Direkteur T. C. Daey Ouwens van de gemeentelijke Groenoordhal in Leiden heeft via zijn advocaat bij het ambtenaren gerecht in Den Haag beroep aangetekend tegen de schorsing die hem door b en w is opgelegd. Wanneer de zaak zal dienen is nog niet bekend. Ofschoon het gemeentebestuur nu al bijna vier maanden in alle ta len zwijgt over de affaire rond de sinds 4 januari van dit jaar buiten dienst gestelde Groen- oordjha'ldirekteur, had waarne mend haldirekteur A. de Jong het deze week in eon interview met Leidse Courant-verslagge ver Ton Pieters over „een op volger" van de heer Daey Ou wens. Praatte de heer Da Jong hiermee zijn mond voorbij en mag hieruit worden geconclu deerd, dat men het er binnens kamers al over eens is dat de heer Daey Ouwens definitief de laan uit moet? Desgevraagd zegt het college van b en w geem „ja" en geen „nee". Het laat alleen via de gemeentelijke voorlichter A. Lelieveld weten, dat het wachten is op het rap port van een onafhankelijke commissie die de zaak in .onder zoek heeft. Dit rapport laat ech ter nog zeker een maand op zich wachten, zo weten ingewij den te vertellen. „Immoreel" Een welhaast onverteerbare zaak, want intussen gonst heel Leiden van de geruchten over de schor sing, die door raadslid H. Ampt. temeijer wordt gekwalificeerd meijer wordt gekwalificeerd ging aan het adres van het col lege van b en w die wordt on derschreven door de advocaat van de geschorste direkteur, de Amsterdamse advocaat mr. N. J. Geleijnse. Deze raadsman is bovendien van mening dat de langdurige schorsing inmiddels onherstelbare schade heeft toe gebracht aan zijn cliënt en de gemeentelijke dienst. Hij ba seert deze mening op de consta tering dat het college tot op de dag van vandaag geen feiten heeft aangedragen die de schor sing rechtvaardigen. „Het colle ge geeft zelfs toe dat het tot schorsing is overgegaan op grond van een aantal door der den toegespeelde vermoedens. Deze vermoedens heeft het col lege niet hard kunnen maken. Het heeft ons zelfs de inhoud van deze vermoedens niet mee gedeeld," aldus de raadsman. Ouwens wordt over het alge meen pas overgegaan wanneer hij malversatie heeft gepleegd of wanneer hij in functie grote schade kan toebrengen aan het overheidsapparaat. Nu, dat de geschorste directeur geen mal versatie heeft gepleegd staat vrijwel als een paal boven wa ter, want dat zou in het praat grage Leidse wereldje zeiker zijn uitgelekt. Dat de heer Daey Ouwens zijn functie niet goed uitoefent of erger, de belangen van de Groenoordhal schaadt is ook hoogst twijfelachtig, gezien de over het algemeen lovende uit spraken van grote cliënten van de hal als NCRV (denk aan Zeskamp), ijsrevues, sportbon den en veemarkt. Woordvoer ders van deze cliënten hebben' wel kritiek op de heer Daey Ou wens, maar dan niet zo zeer op zijn persoon als wel op het (on duidelijke) bellerfd dat hij voert, of liever gezegd moet voeren. Want het is niet aan de haldi recteur te wijten, dat er geen duidelijk beleid wordt gevoerd, maar aan de gemeente. Driedeling1 Gemeenteraad Niet alleen mr. Geleijnse tast in het duister wat betreft de be weegredenen van het college om de heer Daey Ouwens te schorsen: ook de gemeenteraad weet eigenlijk nergens van, zo is ons gebleken. De schorsing is weliswaar in twee geheime raadsvergaderingen aan de orde geweest, maar ook hierin is de raad van het college niets wij zer geworden, zo vertrouwden enkele raadsleden ons toe. B en w zouden alleen hebben ver klaard, dat de schorsing noodza kelijk was om een onderzoek naar het functioneren van de Groenoordhaldirectie niot te be lemmeren. Meer ndet. Het colle ge achtte een dergelijk onder zoek noodzakelijk na de bevin dingen van een commissie die de exploitatiemogelijkheden van het bij de Groenoordhal beho rende restaurant onderzoekt. Welke bevindingen, daar is (weer) geen duidelijkheid over. Wel is algemeen bekend dat het niet botert tussen de heer Daey Ouwens en de pachter van het Groenoordhalrestaurant, de heer I. Mill-ikan. Insiders weten ook te vertellen, dat het niet zo best klikt tussen Daay Ouwens en enkele van zijn medewerkers. Maar of dat reden genoeg is om over te gaan tot schorsing van de directeur is ock voor vele be trokkenen een vraag. Immers tot schorsing van een ambte naar en dat is de heer Daey Om dit duidelijk te maken een stuk historie. De hal werd aan vankelijk gebouwd voor de we kelijkse veemarkt en (op de tweede plaats) de sport. Door dit samengaan ontstond er een groot verlies (van rond 1 mil joen per jaar). Dat verlies moest worden goedgemaakt door het aantrekken van evene menten als bijv. Leidato, Zes kamp en ijsrevues. Deze driede ling bleek in de praktijk echter eon onmogelijkheid. Een van de drie voelde zich altijd te kort gedaan. Door het geven van duidelijke instructies aan de di recteur had de gemeente mis schien moeilijkheden kunnen voorkomen, maar die bleven achterwege. De directeur zat it de mist te werken. Tot over maat van ramp kreeg hij bo vendien in gevallen dat er wrii- vingen optraden van het ge meentebestuur de kous op de kop. Daar bleef het niet bij. Daey Ou wens kwam herhaaldelijk in conflict met do heer I. Miilikan. de pachter van het Groenoord halrestaurant, die ook andere gemeentelijke complexen onder beheer heeft, zoals bijvoorbeeld de Stadsgehoorzaal. Nu is bekend feit uit alle Nederlandse hallen dat bij het samenwerken tussen een directeur en een on afhankelijke pachter zeer veel begrip voor de standpunten van elkaar wordt gevraagd. Dat is in do praktijk echter erg moei lijk. Vandaar dat grote com plexen in Nederland als de RAI, de Jaarbeurs en het Nederlands Congresgebouw de restauratie dn eigen beheer hebben. In de Groenoordhal leidde deze si tuatie niet tot een goed samen spel, maar juist tot conflicten, die zelfs zo hoog opliepen, dat zij via de pers naar buiten tra den. B en w grepen desondanks niet in. Pachtovereenkomst In augustus van dit jaar moet de pachtovereenkomst met de heer Miilikan opnieuw worden ver lengd. Het raadslid Amptmeijer stelde reeds in augustus van het vorig jaar vragen over deze zaak in de raad. Duidelijk naar aanleiding hiervan zegde de heer Miilikan zelf zijn contract op. B en w verzwegen dit echter voor de gemeenteraad, die hier van eerst in kennis' werd ge steld toen dit opzeggen vta de pers uitlekte. Daarop werd een commissie in het leven geroepen die de op- dracht kreeg de exploitatiemo gelijkheden van de Groenoord- halrestauratie te onderzoeken. Eerste resultaat van dit onder- zoek was dat haldirekteur Daey Ouwens op 4 januari met verlof werd gezonden en vervolgens per 4 maart werd geschorst. Daarna komen (officieel) geen nieuwe feiten aan het licht, be halve dan dat dè raadscommis sie personeelszaken (in besloten vergadering) niet akkoord gaat met de schorsing van de heer Daey Ouwens en dat een Leids avondblad weet te melden dat de commissie <iie de exploitatie mogelijkheden van de Groen- oordhalrestauratie onderzoekt het college van b en w in een geheim rapport aanbeveelt het contract met iMILikan met 5 jaar te verlengen. In Leiden spreekt men nu van „een vieze zaak". Volgens mr. Geleijnse, de raadsman van Daey Ouwens is daar echter geen reden toe. Hij zegt: „Deze zaak kon alleen maar ontstaan bij de gratie van het feit d>at het aan de zijde van de ge meente tot dusver in ernstige mate heeft geschort aan een be leidsvisie ten aanzien van de Groenoordhal. Mijn cliënt is daar de dupe van geworden." Een stelling die wordt onderschre ven door raadslid Amptmeijer. Hij twijfelt of de heer Daey Ou wens ooit als directeur van de Groenoordhal kan terugkomen. „Als de gemeente Leden de zaak voor het ambtenarenge recht verliest dan rest haar al leen de heer Daey Ouwens met een gouden handdruk weg te sturen." Het bestuur van Ons Doel hoort de wensen aan van de bewoners van de Peppelrode en de Essenrode over een nauwere brandgang tussen deze twee straten. LEIDEN „De wonlngbouwver- werd gisteravond uitgereikt tij- eniging „Ons Doel" heeft te dens een ledenvergadering van kampen met een steeds grotere „Ons Doel" in de Rijnlandflat huurschuld. De tijd dat men er aan de Bachstraat. een eer In stelde zijn huurpen- Een delegatie bewoners van de nlngen op tijd te voldoen lijkt Peppelrode en de Essenrode voorgoed voorbij" zo schrijft penningmeester L.S. Jardin in het jongste jaarverslag van de vereniging. e penningmeester wijt dit deels aan de tegenwoordige ge- wxxxite om huiseigenaren dus ook woningbouwverenigingen af te schilderen als hebzuchtige ge'dwolven.. Het jaarverslag deed tijdens deze vergadering het vei-zodk om de brandgang tussen deze straten te vernau wen. De ruimte die daardoor vrijkomt zouden de bewoners graag bij hun tuinen trekken. De brandgang is destijds opzet telijk extra breed gemaakt om zodoende een veilige speelgele- genheid voor de kinderen te creëren. De jeugd blijkt er evenwel geen gebruik van te maken. Vodgens voorzitter A. Stikkelorum van de woning bouwvereniging was hett nie mogelijk alleen de brandgang tussen de Peppel- en de Essen rode to vernauwen. Hij meende dat het plan alleen is te realise ren als ook de overige brandgan gen in de „roden"-buurt worden vernauwd. De heer Stikkelorum heft beloofd het voorstel te be spreken met de btrokken archi- tectn en aannemers en de ge- PROF. TH. LUNS1NGH SCHEURLEER LEIDEN De deze week statutair als voorzitter van Oud-Lel den afgetreden hoogleraar kunstgeschiedenis prof. Theo H. Lunsingh Scheurleer ziet de Leidse binnenstad in puin vallen als er niets gebeurt. „Je houdt je hnrt vast als je weet wat er achter gesloten gordijntjes en gammele gevels op instorten staat". Dinsdagavond sprak hij nog met wat mensen die do moed en het doorzettingsvermogen hadden om in de city een oud pand op te knappen. „Dit gebeurt te Incidenteel. Dc wer kelijke problematiek moet op breder schaal worden aange pakt. Er zou vanuit groepen die bij deze problematiek zijn betrokken t.o.v. bewoning en revalidatie van stukken binnen stad moeten worden ontwikkeld". „Een van de voorwaarden daarbij is een hechte samen werking tussen rijks- en ge meentelijke overheid en par ticulieren. Als er maar iets gebeurt. Ook in de politieke partijen moet dit besef dui delijker doordringen. Het gaat er niet om, mensen voor een klein bedragje aan een pandje te helpen. Het gaat om hogere goederen, dat oud-Leiden in zijn struc tuur gehandhaafd blijft. Als voorzitter van Oud-Leiden heb ik in de afgelopen acht jaar een algemene mentali teitsverandering meege maakt, een onmiskenbare groei (vooral ook bij de jon geren) van een besef van de betekenis van die oude stad. Ik heb nog twee bijzondere wensen: dat de restauratie van het Cecilia Gasthuis (met de Boerhaavezalen) nu spoedig een feit gaat worden de kans daarop is thans zeer groot. Ten tweede zou ik willen, dot de ontwikke ling vun de binnenstad, de revalidatie en consolidatie mede door organen als Stadsherstel en Diogenes dui delijk een begin krijgen". Pikante vraag aan prof. Lun singh Scheurleer, die ieder een naar de binnenstad zou willen halen: „Waarom woont u zelf in de zonnige Cobetstraat?" „Ja. dat is inderdaad een probleem. Maar. ziet u, mijn vrouw en ik zijn ontz.ettend op een tuin gesteld. We hebben 30 jaur in Amsterdam gewoond en nooit een tuin gehad. Zo'n stukje groen hebben we nu; dat lukte niet zomaar in de binnenstad". Met ingang van 1 mei gaat in Lei den een particuliere besteldienst voor stadspost van start. De fir ma is opgericht door de heer B. Ruben en brengt tarieven in re kening die 30 tot 50 procent be neden die van de PTT liggen. De stadspostbesteldienst bezorgt alleen drukwerk. Behalve in Leiden wordt ook bezorgd in Leiderdorp en Oegstgeest. De heer Ruben is er zeker van dat hij binnen het kader van da postwet opereert. Een soortge lijke firma voor particuliere postbezorging bestaat reeds eni ge tijd in Apeldoorn. Voor druk werken tot en met 20 gram re kent de Stadspostdienst Leiden 15 cent. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 De drie samenwerkende blinden bonden houden zaterdag 27 april weer een contactmiddag, aan vang 2 uur, in de zaal van da speeltuinvereniging ..Zuider kwartier", Anjelierstraat, Tuin- stadwijk te Leiden. Hoogtepunt op deze middag is een causerie „Van Paardetram tot bus", te houden door de heer Zwart van de N.Z.H.V.M. Lokaal bereik baar met de buslijnen: 13, 14. 40, 41. 42, 46, uitstappen halte Lammeschansweg Petruskerk te Leiden. Bij vervoersmoeilijkhe- den bellen: 01710-26017, 34266. 92879. Het wijkcentrum in het Morskwartier begint reële vormen aan te ne men (zie foto); op vrijdag 3 mei zal dr. W. v. d. Berg, secretaris generaal van het ministerie van Sociale Zaken, de eerste paal de grond in slaan. Op 29 oktober 1970 werd de aanzet hiertoe gegeven door de Leidse Jeugd Actie. Op hun uitnodiging vond in het gebouw Ydo een gesprek plaats tussen de Stiichting „De Sperwers", de wijk- vereniging „De Juwelen", enige leden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en enkele vertegenwoordigers van de Stich ting Leidse Jeugd Actie. Toen werd deze eerste paal in de verste verte nog niet vermoed. Tijdens dat gesprek in oktober 1970 werden de eerste contacten ge legd tussen de toekomstige partners die belang hadden dat dit ge bouw tot stand zou komen. Het clubhuis „De Sperwers", opgericht in 1894, dat i.v.m. de stadssanering uit de Leidse binnenstad moest verdwijnen, de wijkvereniging „de Juwelen", die al geruime tijd be zig was om over een eigen gebouw te kunnen beschikken en de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, die er voor ijverde dat in dit gedeelte van het Morskwartier ook een besloten speeltuin zou komen. Het antwoord bare tijd 10. is snel gegeven, het Morskwartier met u'nnen afzien- inwoners, met een duidelijke begrenzing door rivier en grote wegen, had nog geen enkele gemeenschapsvoorziening, laat staan outillage voor jeugd- en jongerenwerk. De wijkvereniging „de Juwelen", juichte het voornemen van de Sperwers toe en tezamen pe met de LJA en de Leidse Speeltuinbond werd een voorbereidings team gevormd, dal iedere maand bijeenkwam om tot de stichting van een clubhuis in het Morskwartier te komen. Na vele voorberei dende gesprekken met gemeentelijke functionarissen en met ver schillende wethouders, kon op 29 juni 1972 een officieel verzoek bif het gemeentebestuur van Leiden ingediend worden, waarin de vast stelling van een definitieve plaats en het garanderen van geldlenin gen t.b.v. de investeringen hoofdpunten waren. Inmiddels is op deze punten door de betreffende wethouders positief gereageerd. Van het begin af aan werd ook het ministerie van C.R.M. van de ontwifeke- En lingen op de hoogte gehouden en verleende alle medewerking. Het team stelde een program van eisen op, dat enerzijds rekening hield met de behoeften van de wijken, anderzijds aansloot bij de ervarin gen van het oude clubhuis „de Sperwers". Met dit programma werd door architect v. d. Braak een schetsontwerp gemaakt waarover het team zeer enthousiast Is. Zo Is thans alles gereed om het werk in het Morskwartier vanuit het te bouwen wijkcentrum aan te pakken. grofvuilophaaldlenst komt morgen, vrijdag 26 april, in buurt 4: Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkcnhurgseweg, Da Coslastraat, Klikspaan weg, De Genestetslraat, Nic. Beets- straat, Potgieterlaan, Tollen- straat. Schimmelstraat. OU- mansstraat, Hasebroekstraat Borgerstraat, de Lennepstraat, ten Katcstraat, Toussaintkade, Staringkade. wijk 6: Kneppelhoutstraat, Multatulistraat. Fred. v. Ecden- laan, Lod. v. Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat. H. Gortcrstraat, L. Couperus- straal. Hof laan. W. Klooslaan. Boshof, Duinhof, Meerhof, Ak ker hof, Weidehnf, Telderskade, Mulderstraat. Gerrit Kastein- straat. Segaarstraat, v. Diemei straat. Rooseveltstraat.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3