£cld6c0oii/tani Opstand verjaagt Caetano fblijmaker Vlees moet goedkoper MILITAIRE ACTIE IN PORTUGAI, „FEYENOORD EEN KLASSEPLOEG" Marine jaagt op hasj-schip Israël veroordeeld door veiligheidsraad ■Bi»mgnn^Kmü^Ba.P HUB O waam N.S. verbetert diensten tussen Den HaagLeiden en Rotterdam Oud- Fey enoord tegen ZLC verdien 'n echte 65e JAARGANG No. 19796 DONDERDAG 2S APRIL 1974 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur- hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal ƒ30.66; jaar ƒ119,05 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers: 40 cent TV-SELECTIE Hildegard Iviief Op Ned. II, 20.21 uur Hildegard Knef bij Duvs en 21.40 uur hoogtepunten uit 10 jaar Shaffy en List PLAATSELIJK BUIEN. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige noordoostelijke wind. Min. temp. van 4 tot 1 graad en hier en daar nachtvorst. Maxima morgen van 8 tot 13 graden. Morgen: zon 5.21—19.56, maan Schev.: hoogw. 5.21 en 17.49, laagw. 1.13 en 13.14. LISSABON (AFP/UPI) In Portugal is vanmorgen een re volte tegen het bewind van premier Caetano uitgebroken. Een groep opstandige militairen bezette vanochtend het legerhoofdkwartier in het gebied van Lissabon en een commercieel radiostation. De ministers van defensie, het leger en binnenlandse zaken zouden zijn gearresteerd. De opstandige troepen, die zich de Beweging van de Strijd krachten noemen, verklaarden bereid te zijn te vechten om de werkelijke belangen van het land te dienen. Het le ger, de politie en het Portugese vreemdelingenlegioen werden opgeroepen niet tussenbeide te komen. Dertig le gereenheden hebben zich inmiddelds bij de opstand aange sloten. Een van deze eenheden is het zevende cavalerie regiment, dat als regeringsgetrouw bekend staat en waarvan men had verwacht dat het de opstand de kop zou indrukken. Alle telecommunicatieverbindingen van de regering zijn in de war of verbroken. De luchthaven van Lissabon is voor al het luchtverkeer gesloten. De opstandelingen zeiden vanmor gen tijdens een van hun eerste uitzendingen dat zij een serie acties zijn begonnen om het land te bevrijden van het re giem dat al lang de macht in handen heeft. Na de eerste uit zendingen trokken uit de kazer nes om Lissabon tanks het cen trum binnen. Het garnizoen van Carriguereira, een van de steunpunten van het bewind van premier Caetano, zou zich evenals de hoofdkwar tieren in acht andere steden, aan de zijde van de opstandelin gen hebben geschaard. Vanmid dag meldde het officiële Portu gese persbureau ANI slechts dat een militaire opstand heeft plaatsgevonden, maar de om vang daarvan niet duidelijk is. Elk kwartier wordt door het be zette radiostation een boodschap uitgezonden waarin de strijd krachten de hoogste voorzichtig heid wordt aanbevolen om ge vaarlijke botsingen te voorko men. ,,Er bestaat geen opzette lijke bedoeling onnodig bloed te vergieten, maar dat zal in geval van provocatie gebeuren. Wij doen daarom een beroep op alle militairen naar de kazernes te rug te keren en de bevelen af te wachten die de Beweging van de Strijdkrachten zal geven", al dus het bezette radiostation van de opstandelingen. Vanmiddag waren in Lissabon de ministeries rond het grote Placa (plein) do Commercio gelegen aan de rivier de Taag, bewaakt door tanks van 't zevende tank regiment, dat zich bij de op standelingen heeft aangesloten. De twee radio- en televisiesta tions in Lissabon zijn ook in handen van de opstandelingen. De staatsradio, die in de eerste uren ontkende dat er een op stand was, zendt nu communi qués van de Beweging der Strijdkrachten uit. De bevolking is geadviseerd thuis te blijven. Premier Caetano en president ad miraal Thomaz, zouden hun toe vlucht hebben gezocht op de luchtmachtbasis Monsanto, even buiten Lissabon, waar zij ook hun heil zochten tijdens de re bellie van vorige maand. Over het lot van generaal Antonio de Spinola is niets bekend. De Spinola werd op 14 maart onthe ven uit zijn functie van plaats vervangend chef van de strijd krachten na publikatie van zijn boek over de oorlog tegen de verzetsbewegingen in de Portu gese overzeese gebieden in Afri ka. Twee dagen later rukten 200 officieren en manschappen, die zich achter de Spinola hadden gesteld, op naar de hoofdstad Lissabon. Een tank van het Portugese leger sluit het Commerce Square, waar het ministerie van defensie is gevestigd, af voor alle verkeer onder het oog van enkele vroeg op pad zijnde arbeiders. Vanmorgen heeft een groep militairen in Portugal een radio station bezet: De groep, die zich de bevrijdingsbeweging van de strijdkrachten noemt, heeft alle leger- en politieafdelingen verzocht naar de kazernes te gaan en verdere mededelingen af te wachten. Bol en boom nog volop in bloei DEN HAAG (ANP) De aanhou dende droogte van de laatste weken Is geenszins van invloed geweest op de groei en bloei van bol en boom, meent het Na tionaal Bureau voor Toerisme in zijn wekelijkse aankondiging van wat Nederland het komende weekeinde aan bloeiende plan ten en bomen heeft te bieden. Een bezoek aan de Keukenhof le vert nog steeds een kleurig schouwspel op van bloeiende tulpen, hyacinten en bomen. In Lisse zijn vele tulpen- en hva- cinthenvelden te zien. In de provincie Utrecht zullen, als dit weer aanhoudt, ook dit weekeinde de pere-, pruime- en kersebloesem te bewonderen zijn. En in de Betuwe zal de appelbloe sem tot ongeveer 30 april op zijn mooist zijn. Met de pere en kersebloesem wordt het steeds minder. In Zeeland tenslotte bloeien de appel- en late perebomen nog volop. DEN HAAG De laatste fase van het Europese bekervoetbal Is Ingegaan met een Nederlandse finalist. Ondanks de ontbrekende ruggegraat van het Feyenoord in de vorm tegen FC Amsterdam, plaatste de Rotterdamse ploeg zich voor de eindstrijd van het UEFA Cup-toernooi, waarin twee keer zal worden gestreden tegen Tottenham Hotspur. Voordat het zover was, moest Feyenoord door de hel van Stuttgart. Trainer Eppenhoff deson danks: „Feyenoord Is een klasseploeg". Snel- en stoptreinen per kwartier (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met inganjg van 26 mei moeten de N.S. reizigers, die In Rijswijk, Den Haag- Laan van Nieuw Oost Indië en Den Haag—Marlahoeve instap pen richting Amsterdam, steeds in Leiden overstappen. Dit is het gevolg van dienstwijzigingen van de Nederlandse Spoorwe gen, die op 26 mei ingaan. De NS heeft namelijk een kwar- tier-sneldienst In het leven ge roepen tussen Den HaagAm sterdam en Den HargRotter dam. Tussen Ledten en Roterdam zal per 26 mei ieder kwar tier een stoptrein gaan rijden. De frequentie wordt daarmee op d»t baanvak tot acht treinen per uur in beider ichtingen opge voerd. Hiermee komt de NS te gemoet aan het groeiende woonwerkverkeer tussen Den Haag—Leiden, Den HaagRot terdam en LeidenRotterdam. Bij de opzet van deze stopdienst heeft de NS nu reeds rekening gehouden met de mogelijke ope ning van zogenaamde voorstad- haltes bij Leiden en Den Haag. Met ingang van 1 september zul len op het nieuwe station Voor burg 't Loo de tremen driemaal per uiur stoppen richting Den Haag en richting Rotterdam. Op de zaterdagen tussen 1 Ju™ en 25 augustus gaat weer de va kanti ei rein Den Hang—Centraal en Valkenburg (L) rijden. De nieuwe tweewagentreinstellen de Sprinters" die zoals bekend tussen Rotterdam—'Hoek van Holland gaan rijden, (beginnen daarmee eind van dit jaar. Drees in Leiden: „Wij moeten zelf werk van gastarbeider willen doen*' LEIDEN „We moeten vertrou wen op eigen kracht. Geleidelijk moeten gastarbeiders verdwij nen en wij zelf alle werk ter hand nemen. Zo nodig moeten wc het werk aanpassen »an do mensen en ook de beloning er voor". Dat zcl dr. W. Drees. voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van DS*70 gisteren In een bijeenkomst van het de partement Lelden van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en handeL Drees sprak over ..perspectieven voor economische groei in West-Nederland". Door de komst van de gastarbeiders zijn de langste inkomens van Neder landse arbeiders laag gebleven. We moeten boreid zijn zijn werk te doen, al zou het niet hele maal passen bij het genoten on derwijs. Ik pleit niet diiirect voor een ingenieur op de tram, zoals in de crisisjaren, maar een trapje lager werk doen dan waarvoor men is opgeleid, is niet org." Dr. Drees zei ervan overtuigd te zijn dat er goede mogelijkheden zijn voor verdere economische groei, perspectieven die zijn ge baseerd op de goede ligging en op inventiviteit en initiatieven van de bevolking. CEES DE ROODE Roodenbnrgspeler over naar LDWS LEIDEN Roodenburg-spelen, Cees de Roode zal volgend sei zoen de kleuren van het pas ge promoveerde LDWS verdedigen. De 21-jarige De Roode keert daarmee, na een twee jaar du rende periode van afwezigheid, terug op zijn oude nest. Cees de Roode speelde dit jaar niet in 'het eerste team van de cluib uit Leiden-Noord. Hij kreeg, na het succesvolle jaar waarin hij met Roodenburg het kampioenschap van de eerste klas behaaJlde, on enigheid met trainer en eliftalbeg eileider en gaf daarna de voorkeur aan zaalvoetbal. Samen met broer Ger kwam hij in de zaal uit voor LDWS. En werd daarmee kampioen van Leiden. Volgend jaar zal Cees de Roode dus ook op het veld uitkomen voor LDWS. Reden daartoe was, aldus blonde Cees, dat: „LDWS Dromoveerde naar de derde klas en ik wel voorzie, dat dit team volgend jaar nog hoger kan." De Roode wilde aanvankéliik neg naar hoofd klasser UVS. „Maar dat hing af van het wel of n et hcj^er gaan speken van LDWS. Toen de ploeg kampioen werd, leek het mij gunstiger om voor het team uit zuid-west te gaan spelen Tenslotte heb ik daar vroeger gevoetbald en het niveau van nu bevalt me wel." Volendam doorvoercentrum VOLENDAM (ANP) Politie en douane hebben vannacht een transport van 2000 kilo hasj achterhaald. De hasj was voor de kust van Noord-Holland aan gevoerd In de ex-viskotter Lam mie. Een marine- en een douaneschip volgden vanmorgen de Lammie, die zich inmiddels buiten de territoriale wateren bevond. Drie personen zijn in verband met deze hasj-zaak aangehou den, een Amsterdammer, die de politie als hoofdpersoon be schouwt, de Volendammer, chauffeur van een Volkswagen busje, die de lading van 2000 kilo hasj van Callantsoog naar Volendam vervoerde en nog een derde persoon, zo luiden de eer ste informaties van de politie Het lossen van de lading hasj vond plaats op zee bij Callants oog. Kleine boc.'.jes voerden de hasj naar de kust. LEIDEN Bekende namen als Eddy Pieters Graafland, Coen Moulijn, Gerard Ker- kum, Reinler Kreyermaat en Cor Veldhoen zullen van avond het 45-jarig jubileum van ZLC op komen luisteren. Zij spelen tesamen met an dere oud-Feyenoord Cory feeën tegen het eerste team van de jubilerende vereni ging. De wedstrijd tussen oud Feyenoord en ZLC be- gint om 19.00 uur en wordt gespeeld op het terrein aan de Boshuizerkade. ORANJEFEESTEN te Leiderdorp 26 - 27 - 29 en 30 APRIL a s. met GROTE KERMIS Meer dan 20 attracties. 'VEE', EEN GROTE GRATIS VERLOTING. Hoofdprijs: HEREN-of DAMESRIJWIEL Eierengooiers melden zich LEIDEN Vier jongens tussen de 16 en 18 jaar uit de Trans- vaalbuurt in Leiden hebben de politie bekend afgelopen zater-1 dagnacht bij de spoorwegover gang aan de Morsweg een jonge1 vrouw te hebben belaagd. Een j van hen bekende ook het ei te hebben gegooid dat de 25-jarige I vrouw in het oog trof, waardoor,, zij nu half blind is. De jongens!' gaven ook toe diezelfde nacht ook op andere plaatsen in buurt met eieren te hebben ge- j smeten. De politie heeft proces j verbaal tegen ze opgemaakt. De Israëlische delegatie verlaat de bijeenkomst v New York De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heelt een resolutie aangenomen waarin Israël wordt veroordeeld wegens schending van de Libanese territoriale integriteit. de Veiligheidsraad. Tevens wordt erin op Israël een beroep gedaan zich te onthou den van verdere miilitaare acties en bedreigingen tegen Libanon. De resolutie werd met 13 stem men voor en twee onthoudingen (China en Irak) aangenomen. De Israëlische delegatie verliet de bijeenkomst van de Veiligheids raad demonstratief uit protest tegen wat ze noemde een be spotting van het recht voeren door de Israëlische aanval op Libanon van 12 april te veroor delen zonder dezelfde aandacht te schenken aan de daaraan voorafgaande Arabische guerril la-actie in Kiryat Sjmoneh". De Israëlische ambassadeur Josef Tekoah zei dat de delegatie zelfs niet wilde Ambassadeur Tekoah: „De reso- Bloemschikavond - iking met de Koninklijke Vereni ging voor Bloembollencultuur houdt de afdeling Wassenaar van de Koninklijke Nederlands® Maatschappij voor Tuinbou won Plantkunde op vrijdagavond 26 april een bloemschikavond In het Jeroenhuis aan de Kerk straat in Wassenaar. Bezoekers kunnen op deze avond experi menteren met voorjaarsbloe men. Entree is gratis. Aanvang om acht uur. lutie spreekt van vernielde hui zen. De massaslachting vun Ki ryat Sjmoneh wordt er zelfs niet in genoemd, hoewel we weten dat een poging is gedaan een verwijzing ernaar te maken". Hij doelde daarmee op een amendement van Amerika de terroristische daad in Kiryat Sjmoneh in de resolutie op te nemen. Dit amendement werd met 6 stemmen voor, 7 tegen en 2 onthouding verworpen. Ambassade Wassenaar De Wasse- naarse politie heeft vun- daag de waakzaamheid rond de residentie van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar ver hoogd In verband met een herdenkingsbijeenkomst van Zuid-Molukkers ln de Houtrusthallen ln Den Haag. Een wel bl|zondere 'blljmaker' die u kunt verdienèn door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kleuren-ballpoint. RIJSWIJK - Het vlees kan en moet snel goedkoper wor den. Volgens de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees ir. Meyer zou het van de slagers onverstan dig zijn als z j de verlaging van de groothandelsprijzen niet zo snel en volledig moge lijk aan hun klanten doorge ven. Ir. Meyer vindt het gewenst, dat de consumenten er zich van bewust worden dat de vleesprijzen zo sterk gedaald zijn dat vlees eten geen dure aangelegenheid meer is. De consument is een beetje kop schuw geworden door de hoge prijzen van het afgelo pen jaar. De vleesprijzen kunnen om laag door de sterke dal'ng van de varkensprijzen (sinds eind maart met 40 cent per kilo) en omdat ook de slacht- runderen in Nederland nog ver onder de E.E.G.-richt- prijs liggen. Het produktschap overweegt een grote reclamecampagne om de boodschap „Er is nu goedkoop vlees" aan de con sument door te geven. In meerdere landen bestaat de vrees voor het ontstaan van een „vl:esberg". In slagw.^.r tegen verwacht men vóór Pinksteren wel een verhoging van de rund vleesprijzen, 3ch.cr wel al leen voor de betere kwalitei ten. Notesr m l v. RMf als nieuw kwartaal-abonnee: O W sl Stuur deze bon in open envelop, Naam: zonder postzegel, naar; Adres: antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleurenballpoint naar: SE COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1