Mansholt ziet Mitterrand graag winnen in Frankrijk Shell vecht beschikking Lubbers aan CeidoeSou/uMit Stichting Weg zonder ANWB Wim zijn voorwas MR. VAN DER STOEL HOUDT IN RUSLAND GEEN ILLUSIES OVER WOENSDAG 24 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 den HAAG (ANP) De ANWB zal uit de „Stichting Weg" treden. Vrijdag aanstaande zullen stichting en ANWB bespreken wanneer dat zal gebeuren en of de stichting haar kantoren in het gebouw van ANWB zal moeten ontruimen. Aan de jaarlijkse subsidie van de j ANWB aan de stichting 10.000 zal een einde komen, zo is gisteren bekend gemaakt. De ANWB was in 1966 oprichter de Stichting Weg, samen met de in Nederland werkzame oliemaatschappijen, de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de RAI, de BOVAG, de Eigen Vervoerders en Verla dersorganisatie (EVO) en enke-! Ie werkgeversorganisaties in het' beroepsgoederenvervoer over de weg. Door het in die tijd teruglopen van de wegenaanleg kwam de J verkeersveiligheid in het ge drang en de ANWB wilde hier' samen met anderen iets aan doen, aldus een zegsman, die verder verklaarde dat de ANWB zich regelmatig afvraagt of het noodzakelijk is deel te blijven nemen in de verschillen de organisaties waarin de toe ristenbond zitting heeft. Het is de Stichting Weg niet duide- delijk waarom de ANWB tot uit treden heeft besloten. Het zou kunnen zijn, dat door de inge wikkeldheid van het verkeers- vraagstuk het voor de ANWB niet goed mogelijk is een stand punt ten aanzien van de oplos singen in te nemen, aldus de „Stichting Weg". De ANWB meent, dat het doel, dat de .Stichting Weg' zich stel de (het oplossen van het ver- keersvraagstuk voor het weg verkeer) bereikt is en de stich ting thans op eigen benen kan staan.. Na lange tijd van droogte vielen gisteren de eerste regendruppels. Voorlopig druppels op een gloeiende plaat, want ze waren te bescheiden in aantal om de dorstende grond te doorweken. Maar wat in het vat zit verzuurt niet. De ontvoerders van de Genuese substituutofficier van justitie Ma- Sossi, hebben deze foto van hun slachtoffer gepubli- ceerd. Bij de foto was een brief Sossi waarin hij de politie verzoekt het zoeken te staken. Sossi heeft blijkens de foto een blauw oog en een ge zwollen kaak. Levensteken ontvoerde magistraat GENUA De vorige week door i linkse organisatie in Genua ontvoerde plaatsvervangende of ficier van justitie Mario Sossi heeft de autoriteiten in een brief verzocht de grootscheepse zoek- ~ctie naar hem te staken. Hij noemt die zinloos en gevaarlijk. een brief aan zijn vrouw zegt Sossi dat er geen reden voor on gerustheid is. 'De ontvoerders hebben laten weten dat Sossi door een „volkstribunaal" zal worden berecht wegens het ver volgen van de arbeidersklasse. Tarief ziekenhuis omhoog voor vergoeding arts UTRECHT (ANP) De Commis sie Overeenkomsten van de Zie kenfondsraad heeft besloten, de verpleegtarieven die het Catha- rinaziekenhuis in Eindhoven voor 1974 heeft vastgesteld, goed te keuren inclusief de toe- K slag van 1,20 per patiënt per 4 verpleegdag die daarin is opge nomen om de aan de hartchi rurg dr. P. J. van der Schaar toegekende schadevergoeding van 300.000 te kunnen betalen. De ziekenfondsraad moet dit be sluit nog bekrachtigen. De plaatselijke ziekenfondsen heb- ben zich hier steeds tegen ver- zet. Zij menen dat het zieken- huisbestuur een onjuist beleid heeft gevoerd en dat de finan- ciële consequenties daarvan niet ten laste van de ziekenfondsver zekerden mogen komen. De fondsen verwijten het bestuur van het ziekenhuis te Eindho ven, dat zij niet conform de be staande overeenkomst tijdig zijn geïnformeerd over maatregelen die de tarieven direct beïnvloe- DF.N HAAG Ik hoop dat Mitterrand wint en ik beschouw het als een politieke nood zakelijkheid dat het Gaullisme wordt afge lost door Mitterrand. Dat kan voro de toe komst van Europa van fundamenteel be lang zijn. Dr. Mansholt, oud-lid en oud voorzitter van de Europese commissie, doet deze uitspraak over de komende Franse presidentsverkiezingen in een inter view met „Europa van morgen", het infor matieperiodiek van het Haagse bureau van de Europese gemeenschappen. de politieke unie en zich zal distanciëren van de lijn de Gaulle-Pompidou. Hij is daar optimistisch over, vooral gezien de houding van de Fianse communisten, die althans zullen toelaten dat Mitterrand een politiek gaat voeren die van volkomen an dere grondslagen uitgaat dan die van de Gaulle. Van groot belang vindt dr. Mansholt het ook dat Willy Brandt in Duitsland aan de macht blijft en dat de Engelsen onder La bour tot een Europees beleid kunnen ko men. Lukt dat allemaal, dan ziet hij nog reële mogelijkheden voor een federatief Europa. Zou niet Mitterrand maar Chaban Delmas president worden, dan verwacht dr. Mans holt niet dat Framkrijk zich onder hem langzamerhand van de lijn-de Gaulle zal distanciëren. Als eerste minister heeft hij daar nooit blijk van gegeven; er is tussen hem en de Gaulle of Pompidou nooit e.en conflict op dit punt geweest. Er moet, vindt dr. Mansholt, zo snel moge lijk een Europa komen waar geregeerd kan worden. Dit wil zeggen dat via een in stitutionele opbouw: sterker parlement, sterkere Europese commissie, minister raad met meerderheidsbesluiten, de politie ke unie van de grond moet komer Negen inbraken bestraft met 10 maanden cel Een 21-jarige loswerkman uit Den Haag is gistermorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek van voorarrest voor het plegen van negen inbraken. De officier van justitie had tegen de man twaalf maanden geist, waarvan één maand voorwaar delijk. Behalve inbraken en diefstallen uit tal van winkels had de loswerkman zich ook schuldig gemaakt aan bedrei ging van twee dames, die op de Koekamplaan bij een bushalte stonden te wachten. De buit van de inbraken bestond onder meer uit suède jasjes, bontjassen en diverse electrische apparaten, die werden ontvreemd uit win kels aan de Piet Heinstraat, Hoogstraat, Passage en Spui straat. Wrekster maakt dodelijke val uit Tweede Kamer Een 63-jarige vrouwe heeft gister morgen tijdens het schoonma ken van de ramen op de eerste etage van het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag een dodelijke val gemaakt. Het slachtoffer, mevrouw B. A. Be- noist-Durczek uit de Van Lans bergenstraat. die als werkster verbonden was aan het rege ringsgebouw, viel op een bin nenplaatsje. Zij liep daarbij zo danig ernstig schedelletsel op dat zij later op de dag overleed in het Westeindeziekenhuis. De veiligheidsinspectie stelt een on derzoek in. Vanuit het gebouw van de Tweede Kamer werd na de dood van de vrouw een vlag halfstok uitgestoken. VN-TOLKEN IN STAKING NEW YORK (Reuter) Twee bijeenkomsten van de algemene vergadering van de VN zijn gisteren niet doorgegaan door een protestactie van de tolken van de volkerenorganisatie. Het merendeel van de 75 officiële tolken meldden zich gisteren ziek. De tolken zeggen dat zij bij hun vertaalwerk voor de VN in zes talen tegelijk vele uren moeten maken zonder extra ver goeding en dat de hoge functio narissen van de volkerenorgani satie hun eis tot uitbreiding van het personeel niet hebben kun nen inwilligen. Benzineleverantie aan ABG voor Raad van State DEN HAAG (ANP)- De Raad van State heeft zich gistermorgen gebo gen over het verzoek van Shell Nederland om schorsing van de be schikking van minister Lubbers (Economische Zaken), die Shell en acht andere in ons land raffinerende oliemaatschappijen heeft ver plicht gezamenlijk 3000 m3 benzine per week te leveren aan de Aard olie Belngen Gemeenschap (ABG) in Soest. Deze centrale inkooporganisatie van negentien onefltemteljij. j Trepper mi Israëliër groothandelaren in verkoopt benzine aan grootver bruikers. andere handelaren en voor vijftig procent via eigen benzinepompen onder het merk JERUZALEM (DPH) Het voor- ^Avia' malige hoofd van de spionage- De negen oliemaatschappijen wei-K Na zijn teleurstellingen bij „Da kota" is Wim Verstappen on middellijk aan een nieuw pro- jekt begonnen. In '„Alicia" is volgens de oude formule weer vlnr Willeke van Ammelrooy, veel bloots te zien, maar om de Hugo Metsers en Mijanou van J spanning wat op te voeren gaat Baarzel nog gekleed in bad. Als de regisseur (links) hier met altijd aan vóórpret geen gebrek. gerden na 1 april nog benzine aan ABG te leveren, omdat zij j van een benzineoverschotsitua- tie waren gekomen in een te-1 kort. Door deze weigering kwam het voortbestaan organisatie „Rote Kapelle" uit de tijd van de tweede wereld oorlog, Leopold Trepper, heeft het Israëlische staatsburger schap gekregen. Onzekerheid WE STAAN IN ONS LAND voor ernstige problemen. We moeten de inflatie bestrijden, we moeten de werkeloosheid aanpakken, we moeten er voor zorgen dat het reëel beschikbare inkomen van de werknemers verbetert, we moeten de rendementen op de investerin gen niet verder laten dalen. Dr. Zijlstra, de president van de Ne- derlar.dsche Bank, houdt zich in zijn jaarverslag over 1973 op in dringende en knappe wijze met deze problematiek bezig. Hij kon niet zonder meer aanknopen bij de economische ontwikkeling van vorig jaar, omdat de oliecrisis voor een abrupte breuk heeft ge zorgd. De loon- en prijsinflatie wordt nog sterker, de lust om te in vesteren wordt kleiner, de werkloosheid blijft hoog en lichtpunten zijn er door de grote onzekerheid nog maar weinig. Voortdurend moeten wij ons bewust zijn dat de economische krachten elkaar sterk beïnvloeden. De lust om te investeren is gering, omdat het rendement op de investeringen door stijgende kosten en de prijsbeheersing terugloopt. En als er geïnvesteerd wordt, gaat het veelal om een besparing op de arbeid en niet om een uitbreiding. De overheid kan de hierdoor groter wordende werkloosheid wel ver kleinen, maar niet opheffen, en dan nog tegen zeer grote offers. Een verlaging van de werkloosheid met 10.000 man voor een geheel jaar kost 500 miljoen gulden aan werkgelegenheidsprogramma's. ZEER BELANGRIJK is ook het peil van de bestedingen, consumptie plus investeringen (in ons land). Zijn ze te hoog. dan wordt de in voer geprikkeld en ontstaan er tekorten op de betalingsbalans. In 1972 en 1973 kwam er aan de langdurige en hardnekkige overbeste- ding eindelijk een eind en ontstonden er weer overschotten op de betalingsbalans. De bestedingen moeten daarom thans op peil ge houden worden, zakken mogen ze niet, want dan krijgen we een on derbesteding. Om de bestedingen te stimuleren en de stagnatie in onze economie te doorbreken, heeft de regering twee miljard gulden uitgetrokken, waardoor de overheidsuitgaven vergroot en de belastingen verlaagd worden. Dr. Zijlstra zou de lijn willen doortrekken. Het reëel be steedbare inkomen moet niet vergroot worden door een forse, maar door een geringe loonstijging, die echter gepaard moet gaan met een verdere verlaging van de belastingen en sociale premies. Maar dit zou het rijk nog eens 1 miljard gulden kosten en de over heidsfinanciën drastisch aantasten. Dr. Zijlstra ziet in dat dit een moeilijk haalbare kaart is. Per slot van rekening zouden door het aanpassen van de overheidsfinanciën de collectieve voorzieningen in de knel komen en dat strookt niet met het huidige regeringsbeleid. OPMERKELIJK in het presidentiële verslag is niet alleen het plei dooi voor lastenverlaging (waarbij dr. Zijlstra veel medestanders zal hebben), maar ook de erkenning dat het ditmaal moeilijker dan ooit is om op enigszins bevredigende wijze een overzicht van het verstreken jaar te geven. En d£n de uitspraak dat er door de olie crisis grote onzekerheid is ontstaan met weinig lichtpunten. Was die crisis er niet geweest, dan hadden wij ook dit jaar in een periode van stagflatie gezeten, een stagnerende economie met toch een stijgende inflatie. Thans worstelen wij niet alleen met een ster ke inflatie, maar dreigt de wereldconjunctuur (en dus ook onze con junctuur) door de gevolgen van de oliecrisis sterk te verflauwen. Het is allemaal niet opwekkend, waarbij wij moeten bedenken dat het oordeel komt van een man, die door zijn unieke positie en het wetenschappelijk apparaat dat tot zijn beschikking staat, als geen andere in staat is de economische ontwikkeling te analyseren en ob jectief te beoordelen. Desondanks zal de reactie sterk verschillen. Zijn woorden zullen naast veel instemming veel kritiek ontmoeten. Weeroverzicht ANP/KNMI Amsterdam Na een lange periode van droogte in de Bilt was er gerekend van de laatste week van maart slechts een halve milimeter re gen geregistreerd, vielen er gis teren in grote delen van het land enkele buien. Ze leverden IB enige tienden tot enkele milime- ters regen op. Op de waarne- ^ceien mingsstations werd op het vlieg- tSdhovm veld van Twente het meest ge- ix-n Heid.-r noteerd, namelijk 4 milimeter. Twente RUl' Deze buien werden veroorzaakt viï**inKen door een storing in de hogere Zd.-Umiiur* luchtlagen. Dete Is inmiddels naar Frankrijk en het Alpenge- Barcelona bied weggetrokken. In het ko- mende etmaal komt het weer in p™nkk>rt onze omgeving geleidelijk weer Geneve meer onder invloed te staan jklilnia^ van het nog altijd aanwezige ho- Knpenhnuen gedrukgebied boven de Britse Li*»nbon eilanden. De wind draait daar- i^nScn" bij naar het noordoosten en Luxemburg voert tamelijk droge lucht aan. Hierin zal in het binnenland Maiiorca plaatselijk nachtvorst kunnen Munehen voorkomen. Overdag zullen bij qJ® af en toe zon de middagtempc- Pnrij* raturen tot ca. tien tot twaalf Borne graden kunnen oplopen. .stoekhlolm WEERRAPPORTEN ABG in het gedrang. Voor de Treppar kwam wce weken geIe. Vooruitzichten vrijdag. Wener Zurich 13 \n Wenen is vannacht op 75-jarige leeftijd president Franz Jonas van Oostenrijk overleden. Jonas werd in 1965 als president geko zen en in 1971 herkozen. Voor dien was hij lang burgemeester van Wenen geweest. Jonas was lid van de Oostenrijkse socialis tische partij. MOSKOU (ANP) Na twee gesprekken met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gromiko en een met Sovjet-premier Aleksej Kosigin blijkt minis ter Van der Stoel nog maar weinig illusies te hebben dat op de conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking iets kan worden bereikt op het punt van vrij verkeer van personen, ideeën en informatie tussen oost en west. Gisteravond vermeed hij. tegenover Nederlandse journalisten in Moskou, de woorden „vrij ver keer" ook zelfs maar te gebruiken, en sprak hij over „intensievere contacten". Het Westen zal de komende maanden in Genève, waar thans de tweede fase van de conferentie wordt gehouden, „heel erg hard moeten trekken" om iets van de „beginselen voor intensievere contacten" in de slotverklaring opgenomen te krijgen. Minister Van der Stoel sloot de mogelijkheid niet uit. dat de conferentie een „schamel" resultaat zal opleveren: indien deze beginselen niet kunnen worden vastgelegd, zou een wezenlijk element van werkelijke ontspanning ontbreken en is er geen aanleiding, de derde fase op het niveau van staats- en regeringsleiders te houden zoals de Russen willen. „De Russen hechten .ee: grote betekenis aan het formeel vastleggen var. het beginsel van on schendbaarheid van de grenzen", aldus mr. Van der Stoel. Vrij zonnig en op de meeste istanboel plaatsen droog. Tamelijk koud n"v York" met plaatselijk nachtvorst. Tunis minister was dat een reden een daa UII voorlopige maatregel te nemen. zl)n zoons doceert aon de unl. Volgens de minister hebben de versUejt va„ Jeruzalem, oliemaatschappijen een bijnaI ondoordringbare machtspositie. I Namens minister Lubbers be toogde mr. E.Droogleever For- tuijn dat er misschien geen ge zamenlijk besluit genomen was om niet te leveren, maar dat wil nog niet zeggen, dat er geen ge zamenlijke machtspositie be staat. De machtspositie van de oliemaatschappijen is zonder meer duidelijk blijkens hun ge-1 lijke gedragingen tegenover één afnemer. Juist daaraan heeft de minister met zijn beschikking iets willen doen. Later bleek, dat de oliemaat schappijen over het algemeen I geen bezwaar hebben tegen het voortbestaan van ABG, als dit niet de belangen van hun eigen maatschappij zou aantasten. Een uitzondering hierop vormde Esso, wiens directeur wonden verklaarde, dat hij niet j inzag waarom de ABG zou moe- ten voortbestaan. Volgens hem j vormt de ABG een gevaar voor j de 1500 afnemers van Esso in den lande. Bovend en achtte hij de funktie van de belangenge meenschap, die ABG is, om door Dit is een van de twee kustmijnenvegers, die Nederland voor een bedrag van 1,2 miljoen gulden per gezamenlijk inkopen goedkoper stuk verkocht heeft aan het sultanaat Oman. De schepen, de „Axel" en de „Aalsmeer" behoren tot iut te zijn, achterhaald door de 1 de Wildervankklasse en zullen in ons land worden omgebouwd om ze aan te passen aan hun nieuwe schaarstesituatie. I functies.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9