Para's uit Rhodesië moorden in Mozambique Prijswijzers onzorgvuldig koopadvies' Frankrijk zet zoutlozing in Rijn nog voort CONSUMENTENBOND VERKEERSLAWAAI KAN VEEL MINDER Radio-actieve treinen WILLY BRANDT BIJ SUEZ-KANAAL Dennendal: „etterend bromfietsers gezwel" Erger dan burengerucht Oud beugeltasje Moeder van Boekovski vraagt hulp aan Kennedy WOENSDAG 24 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kort geding in Den Haag (Van onze correspondent, Roger Simons) LONDEN De Rhodesische journalist Peter Niesewand, 'die afgelopen jaar verdreven werd uit Salisbury en sindsdien in Fleet Street werkt, heeft gisteren, zoals gemeld, in The Guardian een ontstellend nieuw rapport over Portugese massamoorden in Mozambi que gepubliceerd. Gistermiddag wees hij in een interview op de betekenis van zijn ont hullingen. „Het rapport werd opgesteld door Portugese legerofficieren, die gediend heb ben in Mozambiqpe", zei Niesewand. „Vervol gens heeft men de tekst uit Lissabon gesmok keld. Het is de eerste maal, dat Portugese hoge militairen de beschuldigingen over het bloedbad van Wirijamu toegeven, die afgelo pen jaar wereldkundig gemaakt, maar ont kend werden door Lissabon". In het document worden talrijke andere massamoorden aan het licht gebracht, die Portugese troepen gepleegd zouden hebben in dorpen of gehuchten van Mozambique, be woond door aanhangers van de Fremilo-guer- rilla's. Volgens Peter Niesewand steunen de opstellers van dit rapport generaal Antonio Spinola. die afgelopen maamd ontslagen werd als vice-stafchef van de Portugese strijd krachten. Generaal Spinola is van oordeel, dat de oor log in de overzeese gebiedsdelen van Portu gal niet gewonnen kan worden door middel van militaire actie. Volgens hem moet de oplossing gezocht wor den in de toekenning van een vorm van poli tieke autonomie aan de Portugese kolonies. Het spreekt echter van zelf, dat zijn oordeel niet in goede aarde valt bij de uiterst recht se heersers van Lissabon. Paracommando's De beschuldigingen in het nieuwe rapport gaan verder dan alles wat tot nu toe bekend was over de situatie in de Portugese Oost- afrikaanse kolonie. De legerofficieren onthul len onder meer, dat Rhodesische paracom mando's geregeld optreden op het grondge bied van Mozambique. Het Portugese leger laat hen diep doordringen in het land. Deze Rhodesische valschermeenheden, die groten deels bestaan uit Zuid-Afrikaanse, Ameri kaanse en andere huurlingen, hebben op dracht gekregen geen militaire of burgerlijke gevangenen te maken. Zij vermoorden ieder een, met inbegrip van de vrouwen, kinderen en bejaarden, die zij kunnen vinden in steun- puiten van de guerrilla's. Missionarissen, die terugkeerden uit Mozam bique, hadden al gewag gemaakt van een dergelijke Rhodesische inmenging. Volgens het rapport werken het Portugese leger en Rhodesische troepen „intiem" samen. Waarnemers noemen deze actie een gevolg van het feit, dat de zwarte vrijheidsstrijders van Fremilo sinds ongeveer een jaar ook het „blanke hart" van centraal Mozambique be dreigen. Daar brengen zij de verbindingswe gen tussen Rhodesië en de haven van Beira, aan de kust van de Stille Oceaan, in gevaar. De blanke Rhodesiërs beseffen, dat hun posi tie onhoudbaar zou worden als Mozambique een zwarte regering zou krijgen, die Salisbu ry vijandig gezind is. In dergelijke omstan digheden zou het zelfs tot een grote oorlog kunnen komen aan de noordoostelijke gren zen van Zuid-Afrika. IVapal] m Een andere reden waarom de Rhodesiërs doordringen oin Mozambique om er guerrilla's of hun aanhangers uit te moorden, is dat he bevrijdingsfront van deze Portugese kolen F de Afrikaanse terroristen steunt, die actief zijn in Rhodesië. Door hard toe te slaan in Mozambique, hopen de Rhodesiërs dus een einde te kunnen maken aan de guerrilla-be drijvigheid op hun eigen grondgebied. Volgens het rapport van de Portugese leger officieren probeert Portugal sommige ^op standige" dorpen en gehuchten van Mozam bique te onderwerpen door een hongersnood te veroorzaken. Portugese helikopters bespui ten er de bomen, het struikgewas en de ak kers met een scheikundig product dat alle gewassen ontbladert. Soms wordt ook ge bruik gemaakt van napalm. DEN HAAG De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. C. P. Hierneiss. zal op 14 mei antwoord geven op de vraag of de Stichting Konsumenten Kontakt en de Consumentenbond in hun „Prijswij zers" in dagbladen prijzen hebben vergeleken van een pakket arti kelen dat niet representatief wordt geacht. Vóór die uitspraak zul len de consumentenorganisaties en de klagers, supermarkten in En schede en Utrecht, nog proberen tot overeenstemming te komen over het publiceren van een rectificatie. Tijdens de zitting van gis teren ontstond namelijk die laatste mogelijkheid. Een onbekende heeft in Oostenrijk al enkele keren radio-actieve stof in treinen verspreid. Terwijl de politie op zoek is naar de „gerech- tigheids-guerrilla", zoals de man zich noemt, worden de treinen die Wenen verlaten met geigertellers op radio-actieve besmetting on derzocht. Kernvraag was: mag de prijswij- zer wel worden gepubliceerd? De raadsman van het Utrechtse bedrijf, mr. J. Willems beant woordde de vraag ontkennend. Hij meende dat de consumen tenorganisaties met het onder zoek naar de prijzen onzorgvul dig te werk waren gegaan, dat de Prijswijzers als koopadvies werkten en dat de consumenten organisaties hierbij alleen dan behoorlijk handelen als ze ook op kwaliteitsverschillen wijzen. Hij had bovendien bezwaar te gen de samenstelling van het ZURICH - Het is thans uitgesloten, ln Bonn december vorig jaar was afgesproken, dat Frankrijk op 1 januari 1975 mcc de opslag zou beginnen. Vooral voor Nederland is het vela zout in de Rijn van nadeel voor De Duitse Bondskanselier Brandt heeft bij zijn bezoek aan Egypte I krijgt hier een uiteenzetting van generaal Saad Manoun, de vroe- ook de oostelijke oever van het Suezkanaal bezichtigd, waar de gere commandant van het derde Egyptische leger, dat tijdens de Israëli's tot aan de oktoberoorlog hun Bar Lev-linie hadden. Brandt I oktoberoorlog op deze oever ingesloten werd. dat Frankrijk op 1 januari van het volgend jaar zal beginnen met de opslag van het afvalzout uit de Elzasser kallmijnen. Het Rijnwater zal daardoor langer zout blijven dan men aanvanke lijk had gedacht. Dit bleek gis teren op de eerste dag van do tweedaagse bijeenkomst van do Internationale Rljn-commlssie in ZUrich. Wat betreft de chemi sche verontreiniging van de Rijn worden door de commissie goede vorderingen gemaakt. De Franse delegatie is niet op tijd klaar gekomen met een voorlo- pig plan over de plaats en de wijze van opslag van het zout, waarvan jaarlijks bijna 7 mil joen ton in de Rijn wordt ge loosd. Op de ministersconferentie ondervindt veel hinder van het zoute Rijnwater. De schade wordt hier geschat op 35 mil joen gulden per jaar. Politie geeft les aan DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van volksge zondheid en milieuhygiëne (n de Eerste Kamer heeft de WD-er Louwes gisteren gezegd dat de Dennendal-affaire door de into lerantie van maatschappijkriti sche figuren een „etterend ge zwel" dreigt te worden. Hij drong er bij staatssecretaris Hendriks op aan, onverwijld Orde op zaken te stellen. Mater (PvdA) vond terughoudend heid inzake de Dennendalaffaire geboden, temeer omdat hierover morgen in de Tweede Kamer een interpellatie wordt gehou den. Hij sprak van een tragi sche zaak, en hoopte dat de ver- mleuwingsgedachte in de zwak zinnigenzorg, zoals die'in Den nendal gestalte kreeg, in ieder geval voortgang zal vinden. Ook de KVP-er Maenen, die mede namens ARP en CHU sprak, wilde niet te diep op de affaire ingaan. Wel zei hij dat het sle pende karakter van de affaire, waarbij ouders en gehandicap-1 ten in het gedrang komen, ver ontrustend is. Streaker - op - leeftijd in Griekenland KHALKIS (AP) Dat ook men sen op de leeftijd des onder scheids neiging vertonen tot naakthollen, bewees gisteren de 54-jarige gepensioneerde ambte naar George Tsirimokos die door de politie werd gearres teerd, nadat hij de straten van Khalkis een half uur lang bloot onveilig had gemaakt. De voormalige overheidsdienaar ontwikkelde geen grote snelheid, maar maakte van zijn flits veeleer een ontspannen wande ling. Tot dusver zijn alle Griekse vol- gelingers van de nieuwe tak van sport tot lange gevangenis- i straffen veroordeeld. ENSCHEDE (ANP) De En- schedese gemeentepolitie is be gonnen met een cursus voor de brorafietsende jeugd. Op initia tief van een scholengemeen schap in Enschede krijgen der tig jongelui drie middagen les over de bromfiets. De politie wijst onder meer op de gevolgen van het „opvoeren" waardoor de snelheid wordt ver groot. Het lawaai van opgevoer de brommer is veel groter, dan dat van bromfietsen waar niet aan geknoeid is. De kennis over het eigen vervoersmiddel moet de verkeersveiligheid vergroten. De Zeeuw: milieubeleid versnipperd (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De KVP-er De Zeeuw heeft gisteren in de Eer ste Kamer kritiek geuit op het milieubeleid. Mede namens de ARP en CHU zei hij, dat düt be leid gekenmerkt wordt door een enorme versnippering. Het mi lieubeleid is kortzichtig, het wordt tijd dat er voorstellen ko men om het beleid meer struc tureel aan te pakken, aldus dr. I De Zeeuw. Nog steeds is verspilling de motor waarop onze maatschappij draait. Het wordt een steeds j dringender eis om schoner te produceren en kritischer te con- sumeren. De verspilling zal j moeten worden tegengegaan. De onaanvaardbare gevolgen van een ongeremde economische j groei dienen te worden verme- den. Met maatregelen in de marge komen wij er niet, zei De Zeeuw. Hij bepleitte een pakket van maatregelen, onder meer: beteugeling van het ener gieverbruik, stimulering van de produktie van duurzame goede ren, en een verantwoorder ge bruik van spaarzame goederen. Van minister Vorrink wilde dr. De Zeeuw onder meer weten welke concrete maatregelen worden overwogen om de bevol king milieubewust te maken. Hoe staat het met de studie naar alternatieve energiebron nen? DEN HAAG De Consumentenbond meent dat zonder veel kosten, de geluidshinder van het verkeer kan worden verminderd. Om te beginnen kunnen auto's en andere motorvoertuigen veel min der lawaaiig worden gemaakt, zonder dat zij er duurder op behoe ven te worden: sommige goedkope auto's maken maar half zoveel lawaai als sommige dure auto's. Verder kan een gunstiger situering van woningen en verkeerswegen bijdragen tot vermindering van ge luidshinder en tenslotte zijn bij een ongunstige situering afscher mingsmaatregelen tot vermindering van de geluidshinder mogelijk. De Consumentenbond meent dat de regering op korte termijn in overleg met de EEG-partners ertoe dient over te gaan het ge luidsmaximum te verlagen voor auto's, vrachtwagens en auto bussen. De Consumentenbond vindt verder dat de mensen die last hebben van verkeerslawaai, door zich aaneen te sluiten, iets tegen deze hinder kunnen onderne men. Groepen bewoners kunnen bij overheid en huiseigenaren meer bereiken dan eenlingen. Men zou zich gezamenlijk tot de huiseigenaar kunnen wenden om te bereiken dat de woningen be ter worden geïsoleerd. Dit zou als voorwaarde moeten worden gestrid voor ver'ere huurverho- gir- Alleen bü gezamenlijke akt bestaat er kans op verbe ter n en de ve chillende ak- tie." Ten zouden dan weer met elkan- in kontakt m en treden voor informatie-uitwisseling. De Consumentenbond is tot deze conclusies gekomen aan de hand van het eerste van een reeks onderzoeken die de bond uitvoert met het oog op een wetsontwerp betreffende de ge luidshinder. dat in de loop van hpt jaar in de Tweede Kamer zal worden behandeld. De bond „Maand van dierentuin WASSENAAR De 5 grote parti culiere dierentuinen die Neder land kent, Ouwehand's dieren park in Rhenen Dierenpark Amersfoort, Noorder Dieren park Emmen en Burger's Die renpark in Arnhem, hebben evenals vorig jaar de maand mei tot dierentuinmaand uitge roepen. In die maand krijgen de bezoe kers per gezin een poster gratis aangeboden, aarnaast is door de dierentuinen in samenwerking met het blad „Ons huisdier" een puzzle georganiseerd,waar- bij voor de winnaars, en dat zijn dan de kritische bezoekers van de dierentuinen, prachtige prijzen zijn te winnen, zoalssa- fari's naar Afrika enzovoorts. In mei wordt verder dankzij de medewerking van deze dieren tuinen door de uitgeverij „Het spedtrum" een boek tegen gere- duceerdeprijs uitgegeven, geti teld ..bedreigde dieren". Het goek gaat ondanks alle reduc ties toch 27,75 in de boekhan- del kosten. wil met zijn onderzoeken mate riaal aandragen voor de maat regelen, die in het kader van de wet moeten worden genomen. Na een enquête onder de leden heeft de Consumentenbond acht punten in ons land gekozen om het geluld van het verkeer te meten. In Alphen aan de Rijn was dat aan de Witte de With- straat, waar de provinciale weg op slechts zeven meter van de huizen loopt: in Zoetermeer waar huizen bewust op 100 me ter van de E-8 zijn neergezet. Verder in Amsterdam, Gronin gen, Lochem, Nijmegen, Rotter dam, Utrecht. Op al de gemeten punten bleek het storende lawaai groter dan de Gezondheidsraad toelaatbaar acht. Op sommige plaatsen heeft men maar een zeer korte „verkeersnacht" namelijk van ongeveer twee tot vier uur. Bij ondervraging van de omwonen den bleek dat de meesten van hen het lawaai zonder meer ac cepteren. omdat „het nu een maal niet anders is" en „omdat er toch niets aan te doen is." Maar vaak is een gesprek aan do deur niet mogelijk en werd het beluisteren van radio en televi sie gehinderd door het verkeers lawaai, kon niet met open ra men worden geslapen, werden de kamers aan de voorkant van het huis vermeden en kwamen loge's niet meer slapen. Pas op de autoloze zondagen had den de mensen in de flats op de onderzochte plaatsen bemerkt dat hun woningen eigenlijk zeer gehorig waren: voordien was het geluid van de buren gemas keerd door het verkeerslawaal. Beugels - tassen - knippen is de naam van een tentoonstelling die in Museum Boymans wordt gehouden. De expositie geeft een overzicht van deze gebruiksvoorwerpen uit de jaren 1730 tot 1930. Een medewerkster van het museum laat hier een beugeltasje zien uit omstreeks 1800. pakket levensmiddelen, waarop de Prijswijzers waren geba seerd. De raadsman van het Enschedese bedrijf, mr. H. Breitbarth. ver weet de consumentenorganisa ties grote onnauwkeurigheid en kwam tot de conclusie dat het onderzoek onrechtmatig was. Beide eiseressen waren het eens over het effect van de Prijswij- zer: een derde van de winkelen de hulsvrouwen leest de Prijs wijzers en van hen zou tien pro cent de koopgewoonten aanpas sen. Voor de consumentenorganisaties verklaarde mr. C. van Boscho- ten dat niet bewust onjuiste in formatie is gegeven Hij legda er de nadruk op dat het de or ganisaties niet ging om statis tisch onderzoek maar om een levensmiddelenpakket voor een gemiddeld werknemersgezin. Da publicatie van de Prijswijzers is overigens al gestopt wegens geldgebrek. Watergate band tocli opzettelijk uitgewist ciaal door het Witte Huis aange trokken deskundige zai de stel ling niet bestrijden dat een „gat" van 18 minuten in een van de Watergate-bandopnnmcn niet per ongeluk Is ontslaan, zo heeft de NBC-televlsio gister avond gezegd. Volgens NBC stelde dr. Michael Hccker op verzoek van het Wit te Huis een onderzoek in nadat zes deskundigen tot de conclusie waren gekomen dat van een ge sprek tussen president Nixon en zijn voormalige medewerker Haldeman dat op de band was opgenomen 18 min. ontbraken en dat dat stuk was uitgewist op 'n opname-apparaat van het Witte Huis door minstens vijf maal en vermoedelijk negen maal de knop in te drukken. De zes des kundigen waren aangetrokken door rechter John Sirica in overleg met het Witte Huis. Nixons secretaresse had getuigd dat zij mogelijk per ongeluk de bandopname had gewist. Europiep oproepdienst Duitse PTT DARMSTADT (DPA) De West- duitse posterijen hebben een ra- diotelefonlsche oproepcentraJe ln gebruik genomen. Deelne mers aan dit net, dat nog voor het einde van dit jaar de gehele Bondsrepubliek en West-Berlijn zal omvatten, kunnen zich over- al en te allen tyde of zij nu in hun auto, zeilboot of in de vrije natuur zijn - laten oproe pen. Als men een deelnemer via de „Europiep", zoals deze ra- diotelefonische oproepdienst is gedoopt, wil alarmeren, dan draait men eerst het nummer van de oproepcentralc en daar na dat van de betrokkene. Door het toepassen van maximaal vier verschillende signalen kun nen de „gesprekpartners" - door vantevoren af te spreken welke betekenis zij van do af zonderlijke signalen of combina ties van signalen toekennen - el kaar via de „Europiep" ook boodschappen overseinen. De ontvanger kost 2000 gulden, het abonnementsgeld 50,- per maand voor elk van de vier sig nalen. MOSKOU (AP) De moeder van de gevangen Rus Vladimir Boekovski heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse senator Edward Kennedy om haar zcon te helpen „wiens leven aan een dunne draad hangt" in een werkkamp. De senator die een bezoek van een week brengt aan de Sovjet Unie was in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië, toen mevr. Nina Boekovski haar „uil haar hart gegrepen verzoek" deed aan Kennedy, in een open verklaring die beschikbaar werd gesteld aan journalisten in Moskou. Zij verzocht Kennedy haur in Moskou te willen ontmoeten om over de si tuatie van haar zoon te praten, die zeven jaar ge vangenisstraf heeft

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7