Midden-Oosten bij Pax Christi in studie Helper der mensheid die zichzelf niet vergeten is Paus waarschuwt Azië voor Westers materialisme Kontaktdagen katholieke jeugdraad Europees Congres bepleit eerbiediging menselijk leven WOENSDAG 24 APRIL 1974 „Als er zoiets als God bestaat, dan heeft die het beslist goed met me gemeend. Ik heb het verder geschopt dan ik ooit durf de dromen. Ik heb alle kans gekregen om mijn talent te ontwikkelen. Daar klop ik me niet voor op de borst, want Ik vind, dat je dankbaar moet zijn voor het talent dat je gekregen hebt. Ik vind mezelf daarom ook helemaal geen genie. Ik ver gelijk me met een handige voetballer, die goed in het elftal kan meedraaien. Hele maal niets bijzonders, alleen gebruik ma ken van het talent, dat je gekregen hebt". Johnny Hoes (57) de goed bezoldigde kei zer van het volkse lied, leunt lui achter over en is dik tevreden. Hij zetelt temid den van een kleine chaos in zijn biina voltooide nieuwe platenfabriek in het Limburgse Weert. „Ja, er moet nog veel gebeuren voor de opening", zegt een se cretaresse met gespeelde wanhoop hl haar stem. Maar niemand schijnt er zich druk om te maken, want de gestaag bin nen vallende grootheden van het populai re lied worden uitbundig met veel gezoen en gelik ontvangen door de administratie ve top van de grootmeester, die wordt aangevoerd door Johnny's luid kwetteren de dochter Jacquemien. Het is feest deze week bij Johnny Hoes. Bij gelegenheid van de opening van zijn nieuwe fabriekscomplex herdenkt de volkszanger het feit, dat hij 25 jaar „au- teur-componist-zanger" is, en dat ziln muziekuitgeverij „Benelux Music" 20 jaar, zijn platen- en produktiemaatschap- pij „Telstar" 10 jaar en zijn verkoop maatschappij „Telgram" 5 jaar bestaan. Het zal een groot feest worden, wordt van alle kanten verzekerd en in het Limburg se stadje doen geruchten de ronde, dat tijdens het feest uitsluitend champagne geschonken zal worden. In ieder geval zullen alle koninklijke volkszangers aan wezig zijn om hun keizerlijke leenheer ge luk te wensen met het bereiken van zo veel heuglijke mijlpalen. Johnny Hoes heeft zijn liedjes wijzen in die richting een boodschap voor het volk. „Je moet altijd iedereen helpen" luidt zijn goede raad en vol bescheiden heid voegt hij daar aan toe: „Dat heb ik altijd gedaan". Het heeft hem duidelijk geen windeieren gelegd. Zijn eenmans zaakje is uitgegroeid tot een bedrijf waar tachtig mensen werken. In zijn gloednieu- Schattige baby Met zijn verzoekplatenprogramma voor de KRO-radio heeft Johnny Hoes iedere twijfel aan zijn populariteit definitief de wereld uitgeholpen: „Ik had de grootste luisterdichtheid van alle discjockeys van Hilversum Drie. De anderen haalden nog niet de helft van het aantal luisteraars, dat ik iedere keer had. Het bleek gewoon, dat de mensen mijn muziek erg gezellig vonden. Dat kwam natuurlijk ook, omdat ik tijdens mijn programma helemaal in speelde op de situatie van de luisteraars. Ik projecteerde mezelf op de huiskamers. Tegen de man, die van zijn werk thuis kwam, zei ik bijvoorbeeld: Heb je je vrouw al een zoentje gegeven? En de pro blemen, die bij de mensen leven, ging ik LEIDSE COURANT compagnon op de schepen rond om alles wat los en vast zat te kopen en te ver kopen. Tijdens de oorlog kwam hij in het Weerter kerkdorpje Tungelroy te recht. waar hij zijn hart verloor aan een Limburgse schone. Om aan de kost te ko men organiseerde hij cabaretvoorstellin gen voor in de omgeving gelegerde solda ten. Een Amerikaanse soldaat inspireerde hem tot zijn eerste liedje: „De cowboysol daat", waarin hij 't aangrijpende verhaal bezong van de cowboy, die zijn koeien in de steek liet om Europa te bevrijden. Een muziekuitgever kreeg het liedje in handen en gaf het uit. „Hij betaalde me 1200 francs voor de ver spreiding in België en 60 gulden voor Ne derland", vertelt Johnny. „Ik was stom verbaasd. want ik wist helemaal niet, dat je met het schrijven van een liedje geld kon verdienen. Ik was zielsgelukkig en zei tegen mijn vrouw: Jacqueline, nu gaan we liedjes maken. Ik heb er toen zoveel gemaakt, dat het op het laatst moeilijker was een titel te verzinnen dan het liedie zelf te schrijven. Ik heb toen alle helden van het Wilde Westen bezongen. Allemaal ln cowboy-stijl. In België gingen ze erin als koek. In Nederland niet, daar vonden ze het maar brandhout. Misschien hadden ze wel gelijk, want de liedjes waren heel simpel. Het was huilen met de klep dicht". In 1953 licht de ster van Johnny Hoes voor het eerst op boven de Hilversumse dreven. Eddy Christiani brengt luisterend Nederland in extase met de vertolking van Johnny's creatie „Zeemanshart". Het wordt zo'n succes, dat Johnny wordt uit genodigd zijn ballade op de plaat vast te leggen. Gestimuleerd door dit succes ver vaardigt hij kort daarna onvergetelijke chansons als „Gillek Auf", „Loeënde Klokken" en „Barcelona". „Toch konden ze het op de een of andere manier niet hebben, dat ik zo'n succes begon te krij gen", zegt Johnny, terwijl dochter Jac quemien met een verkoopstaatje van een plaat binnenkomt. Er worden goedkeuren de blikken uitgewisseld en de superlatie ven vliegen als eenzame oude moeders door de lucht. Kookpotten Toen hij een eigen muziekuitgeverij wilde beginnen, werd hij naar zijn zeggen van alle kanten gedwarsboomd. „Iedereen begon te schreeuwwen, dat dat zo maar niet kon en na lang touwtrekken werd besloten een examen in te stellen. Ik ben er erg trots op, dat ik als eerste voor het examen van muziek uitgever slaagde. Toen ik dat diploma eenmaal op zak had, moesten ze me wel accepteren. Maar gemakkelijk was het in het begin niet. Ik had toen eeen klein mu- ziekwinkeltje, dat niet veel voorstelde. Als ik dan wat geld over had, gaf ik een liedje uit. Dat stelde in het begin weinig voor, want de eerste afrekening, die ik van de Buma kreeg, was 47 cent Maar ja, ik vulde het ene gat met het andere. Toen ik de tweede afrekening kreeg, dacht ik eerst, dat de komma verkeerd stond. Zo'n groot bedrag had ik nog nooit in handen gehad. Maar voor het zover was, heb ik een harde leerschool moeten doorlopen. Er heeft me nooit iemand ver teld, hoe dat uitgeven van liedjes in zijn werk gaat. In het begin doe je wel eens stomme dingen en loop je met je kop te gen de muur. Nu is dat gelukkig allemaal opengebroken en daar heb ik zelf hard aan meegewerkt. Als ik iemand kan hel pen, dan doe ik dat. Je krijgt wel eens stank voor dank, maar het uiteindelijke resultaat is altijd positief. Ik heb mijn succes gebruikt om bijvoorbeeld Rob de Nijs cn Ria Valk een plaatsje in de zon te geven. Willy Caron heb ik achter de kook potten van de marechausseekazerne van daan gehaald. Die jongens verdienden dat, want ze hadden talent en bovendien was er een goede markt voor", we fabriekscomplex, waar hij zijn produc ten op de plaat perst en op cassettes vermenigvuldigt, zijn twee opnamestu dio's ondergebracht, die zijn uitgerust met hypermoderne apparatuur. Zijn enor me villa, die volgens plaatselijke zegslie den zonder inrichting acht ton gekost heeft, vormt in al zijn overdadigheid het tastbare bewijs van het feit, dat Johnny bij het helpen van anderen zichzelf niet vergeten heeft. H.B.S.-diploma in Rotterdam („Ik ben een echte volksjongen uit Rotterdam- Zuid") scharrelde hij een tijdje met een ook niet uit de weg. Ik weet, dat veel moeders erg veel verdriet kunnen heb ben over het gedrag van hun opgroeiende kinderen. Die troostte ik dan door te zeg gen: Ach, je zoon heeft nu wel lange ha ren, maar als je hem in je armen neemt, dan ls hij toch weer helemaal die kleine, schattige baby van toen. Kijk, in zoiets herkennen de mensen zich". Cowboy De grossier van het populaire lied is min of meer toevallig in het muzikale vak te recht gekomen. Na het behalen van zijn Feest in Weert om viervoudig jubileum Is de man, die zoveel gevoel in zijn com merciële producten verpakt nu een ge voelsmens of een zakenman? „Ik ben een gevoelsmens, maar dat sluit niet uit, dat ik ook een zakenman ben", zegt Johnny diplomatiek, terwijl hij over zijn toupetje strijkt. „Dat is net als bij verpleegsters. Ik vind, dat je veel beter een gevoelige verpleegster kunt hebben, dan zo'n kei harde juffrouw. Dat gevoelige meisje is meer humaan en verspreidt veel meer ze gen. Ik moet trouwens niets van nuchte re, zakelijke mensen hebben. Laat een mens toch eens dwaas en dol doen. Laat hem eens huilen bij gevoelige scènes in een film. Vloek eens een keer. Je moet je gevoelens niet verdringen. Dat is zo onecht en je krijgt er bovendien nog maagzweren van ook". De gevoelsmens Johnny Hoes heeft diep nagedacht over het geluk van de mens. Hij deelt het standpunt van een niet met name genoemde psychiater, die van me ning is, dat de normale mens niet nor maal is. Johnny en zijn psychiater me nen, dat de normale mens veel te veel ge leefd wordt, zodat hii met meer zichzelf is. Maar Johnny doet zijn naam als hel per van de mensheid eer aan, want hii heeft zonder hulp van de psychiater een oplossing voor dit probleem bedacht. Met een profetische blik onthult hij zijn plan: „Ik zou een stad willen bouwen, die „Welzijn" heet. In die stad zou de tijd stil moeten staan. Het zou een oord van rust moeten zijn, waar men nog nooit gehoord heeft van prestatiedwang. In die stad moet een paardetram komen en een gro te carrousel, waar de kinderen zich onbe zorgd kunnen vermaken. Je moet er heer lijk poffertjes kunnen eten en er moeten grote bruine café's komen, waar vader en moeder met zijn tweetjes kunnen dan sen op ouderwetse gezellige muziek". Verdriet Met die „ouderwetse gezellige muziek" doelt sociaal bewogen Johnny natuurlijk op zijn eigen muzische producten, die niet ieders bewondering hebben. Johnny: „Dat gezever over kunst is allemaal waarde loos. Laat de mensen toch zelf kiezen wat ze mooi vinden. Je moet ze niet zeggen dat iets niet deugt. Laat de mensen toch met rust. Trouwens, mijn liedjes zijn he lemaal uit het leven gegrepen. Ze gaan over de alledaagse situatie van de mens. ook over zijn verdriet. Dat bezingen wij heel eenvoudig. Dan merk je vaak, dat de mensen bij het horen van die liedjes hun eigen verdriet vergeten. Ja, je kunt ver driet met verdriet doen verdwijnen. Dan moet je natuurlijk wel niet met die ellen de van het journaal aankomen. Daar word je kotsmisselijk van. Nee, niet af die wreedheid van op elkaar schietende mensen, maar gewoon die dagelijkse din gen. Bijvoorbeeld van een meisje, dat avonds alleen staat te liften. Ja, zoiets gebeurt. Of het leed van een vrachtwa genchauffeur, die moederziel alleen met zijn zware bak op de weg zit. Zoiets be zingen wij heel eenvoudig". Hoewel Johnny Hoes er van overtuigd is, dat het met deze wereld de verkeerde kant op dreigt te gaan, heeft hij toch alle hoop op een goede toekomst. Hij ziet het wel zitten met de jeugd, die niets wil we ten van de prestatiemaatschappij. „Het protest van de jeugd is geweldig", filoso feert hij, „want er komen allerhande din gen aan het licht, die verkeerd zijn. De jeugd weigert gelukkig een opgelegde rol te spelen. De jongeren zijn nog helemaal zichzelf en betrekken anderen daarin. Mis schien doen ze het wat zart-wit, maar er gebeurt gelukkig wat. Het is een zaadje, dat heel langzaam vruchten voortbrengt". Zonder enige overgang vervolgt Johnny over het onderwerp jeugd: „Ik hoop, dat ons poprepertoire zich nog zal uitbreiden. Met de Classics en de Walkers hebben we al veel succes, maar het kan nog beter. Ja, zet dat vooral in de krant: wij zoeken poptalent. Daar hebben we geld, plaats en tijd voor over. Wij hebben een open deur voor iedereeen met een beetje ta lent. Als er talent is, komt dat er beslist uit", zegt Johnny geheel onbaatzuchtig. JAN NIES De rol van de religies ten aan zien van het conflict in het midden-Oosten: dit is het deli cate onderwerp, dat de inter nationale bestuursraad van de vredesbeweging Pax Christi van 26 tot 28 april in Noordwij- kerhout aan de orde zal stel len. Kardinaal Alfrink, interna tionaal voorzitter van de vre desbeweging zal de bijeenkom sten leiden. De conferentie wordt 26 april geopend met een paneldiscus sie, waarvoor enkele belangrij ke internationale autoriteiten uitgenodigd zijn. In het panel krijgen zitting mevrouw dr. E. Flesseman-Van Leer, de Griekskatholieke aartsbisschop John Bassoul uit Zahlen, Liba non, professor Marcel Dubois, van de Hebreeuwse universi teit te Jeruzalem, pater Lukas Grollenberg, professor Tarif Khalidi uit Beiroet, en profes sor Maxime Rodinson te Pa rijs. Kardinaal Alfrink zal deze panel-discussie inleiden. Deze discussie die de religieu ze- verhoudingen in het mid den-Oosten behandelt, is een onderdeel van de conferentie, die de problematiek van het midden-Oosten duidelijk geheel aan de orde wil steilen. Pax Christi wil zelfs proberen initiatieven te ontplooien om te bereiken, dat Joden, Christenen en Islamieten elkaar in over leg weten te ontmoeten. Daar bij denkt Pax Christi vooral aan contacten op nationaal, Europees en tenslotte op we reldniveau. Men is er echter van overtuigd, dat dit wellicht een lange weg kan zijn, maar de religies zullen er aan moe ten beginnen. KERK "H WERELD TAIPEH (ANP) Gisteren is in Taipeh op Formosa de eer ste algemene vergadering ge opend van de bisschoppencon ferenties in de Aziatische lan den. In deze vergadering ls echter niet de katholieke kerk van Communistisch China ver tegenwoordigd, omdat deze zich onafhankelijk van Rome heeft verklaard en het pauselijk op pergezag niet erkent. Een belangrijk deel der be sprekingen zal gewijd zijn aan de materialistische invloeden in Azië en de gevaren, die deze voor de Aziatische volke ren en voor de geloofsverkon diging opleveren. De vergade ring duurt tot 27 april. De paus heeft de Aziatische bisschoppen een boodschap ge stuurd, waarin hij de wens tot uitdrukking brengt, dat de groeiende rol der evangeliever kondiging ertoe mag bijdra gen, dat het Aziatische volk voor het gevaar van het mate rialisme bewaard blijft. Met nadruk wees de paus erop, dat geloofsverkondiging niet gelijk mag staan met wes terse beinvloeding. Hij ver klaarde met name, dat de verkondiging van de christelijke boodschap „de onschatbare er fenis van geestelijke en cultu rele waarden der Aziatische volkeren niet mag vernietigen of verzwakken". Hij doet een beroep op de bisschoppen om God's woord diep wortel te la ten schieten in de vruchtbare bodem van Azië en om de kerk zich te doen voeden met de „echte waarden der eer biedwaardige godsdiensten en culturen van Azië". Men verwacht voor de confe rentie honderd gasten uit twin tig verschillende landen. Daar bij bevinden zich ook deelne mers uit landen van de Derde Wereld. De KRO zal deze paneldiscus sie verwerken in een tv-pro- gramma, dat wordt uitgezon den op 27 april. UTECHT (ANP) De Katho lieke Jeugdraad voor Neder land organiseert op 30 en 31 mei kontaktdagen voor mensen uit het jeugdwerk in Limburg. Het thema ls 'De pastor als verzetstherapeut?' Daarbij zal aan de orde ko men, of de pastor zich naast de individuele begeleiding niet ook moet bezighouden met het bestrijden van de maatschap pelijke oorzaken van de kwa len. De gespreksleiding ls in handen van drs. B. Knubben pr, ver bonden aan de dienst patoraal groepswerk van het Bisdom Roermond en H.Willems, staf medewerker van de Katholieke Jeugdraad. Priester wijding in Vlaardingen VLAARDINGEN (ANP) Bisschop A.J.Simonls van Rot terdam heeft zondag de pries terwijding toegediend aan Adrie de Lange S.C.J. (31 jaar). De plechtigheid vond plaats in de parochiekerk van St. Jan de Doper, in Vlaardingen. In deze parochie heeft pater De Lange sedert 1971 als diaken pastoraal werk verricht. (ADVERTENTIE) Tot 30 mot GOEDKOOP GOED UIT NAAR TEXEL 3-daagse relt vanaf 51,— 5-daagse relt vanaf 95,— 8-daagse relt vanaf ƒ152,— 2, resp. 4 en 7 dagen volledig pension bootvervoer Bungalows tegen sterk gereduceerde prijzen Inlichtingen en boekingen T VVV-TEXEL Postbus 3 Den Burg X 02220 - 2844 Van vrijdag 10 tot zondag 12 mei aanstaande wordt in Noordwijkerhout het Europees Congres over Eerbiediging Menselijk Leven gehouden. De bedoeling van dit congres is tweeërlei. Enerzijds wil men komen tot een internationale Federatie van Artsen, die on voorwaardelijk het menselijk leven eerbiedigen. Anderzijds wil men streven naar een Eu ropese of wereldlijke wetge ving ten aanzien van euthanasie en abortus provocatus „waarin deze eerbied ondubbelzinnig tot uiting komt".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6