MAATREGELEN TEGEN WANORDE IN NOORDWIJK Warmond als eerste achter gewest Leiden Plandoelen vallen slecht in Katwijk Onduidelijkheid rond markt Noordwijkerhout VERKIEZINGEN LOKKERTIE RAAD NOORD WIIKERHOUT ws PAGINA «i WOENSDAG 24 APRIL 1974 LEIDSE COURANT bollen- en duinstreek Het liep storm bij pater Piet Snackbars gelijktijdig met dancings dicht Warmond Als eerste gemeente is War mond gisteravond akkoord gegaan met het definitieve ontwerp (bruine boek) van de gemeenschappelijke regeling „Gewest Leiden". Weliswaar niet zonder een was lijst van bedenkingen want voor veel Warmondse raadsleden is het een grote vraag of een dergelijke regeling zou kun nen gaan opleveren wat uiteindelijk in de doelstellingen staat aangegeven. Vooral op het financiële vlak voorziet men moeilijkheden temeer nu een aantal ge meenten (Katwijk, Rijnsburg, Oegst- geest) hebben laten weten af te willen haken. Heeft het dan nog wel nut dat we ons achter deze regeling opstellen nu de basis van deelnemende gemeenten wel erg klein is geworden?, zo vroeg onder meer de heer Bakker zich af. Volgens burgemeester De Vreeze heeft een dergelijk gewest wel degelijk kans van slagen al voorzag hij toch ook wel vrij grote financiële problemen. Als het kardi nale punt voor het terugtrekken van de diverse gemeenten zag hij de vermeende aantasting van de bevoegdheden. „Men wil dat kleine stukje bevoegdheid niet overdragen. Men is bang voor het opleg gen van taken door een eventuele gewest raad. Men vergeet echter dat een gewest raad coördinerend optreedt en de uit voering wel degelijk aan de gemeenten overlaat." De heer V.d. Kroft vond dat men mogelijk maar met minder gemeenten moet door gaan. „Het zou een gewest moeten wor den met wellicht een klein draagvlak (zes gemeenten staan achter de regeling) met de hoop dat de andere gemeenten la ter bakzeil zullen halen en alsnog aan sluiting zullen zoeken", zo filosofeerde ,hii- NOORDWIJK Burgemeester mr. J. M. Bonnike is bijster slecht te spreken over de wan ordelijkheden, die zich het af gelopen weekeinde in het uit gaanscentrum te Noordwijk aan Zee hebben afgespeeld. Persoon lijk heeft hij zich 's nachts van de situatie op de hoogte gesteld en daarbij is hij tot de conclusie gekomen, dat het speciaal in de Hoofdstraat en omgeving een bende was. Na het sluiten van de bar-danclngs trekken jonge lui, de meeste op bromfietsen, het dorp in en zetten daar, brooddronken als ze zijn, de boel op stelten. De snackbars, niet alleen in de Hoofdstraat, maar ook elders in de gemeen te, fungeren daarbij als trek pleister. Het had de burgemees ter alleen maar verwonderd dat er van de zijde der omwonen den nog niet veel meer- klachten waren gekomen, zo zei hij giste ren in de gemeenteraad. Mr. Bonnike deelde mede zich aanvankelijk te hebben voorge nomen meteen met een voorste) te komen om de snackbars die een uur langer open mogen blij ven, gelijktijdig met de dan- cings te sluiten. Na overleg in het college wenste hij zich ech ter over een dergelijke stap na der te beraden. Benschop (prot. Chr.) sprak zijn voldoening uit over het stand punt van de burgemeester. Men kan niet ieder weekeinde hef halve politiekorps in dienst roe pen. Het raadslid achtte het bo vendien frustrerend voor de po litie, dat rechters tegenwoordig voor iedereen begrip tonen, be halve voor de slachtoffers. Als voorbeeld haalde hij aan dat le den van een jeugdbende er met een vermaning waren afgeko men en een week later weer aan het stelen waren geslagen. Wat de overlast in het uitgaanscen trum betreft meende Benschop, dat het belang van de bewoners en w„ diende te preveleren boven daï toegetre- van enkele snackbar-houders, tiden en westvorj Wethouder Van Leeuwen (KVP) afge- iclill 2 af leden re voorj het vor- rest Den in deze :ei ook wel iets te voelen voor een vroegere sluiting van de snackbars, maar wenste toch ook wel rekening te houden met de belangen van de exploitan ten. Alvorens een beslissing te nemen, diende met hen een ge sprek plaats te vinden. De wet- erenigin- houder deelde mede zelf met de een ver- politie op pad te zijn geweest, meer te in dat weekeinde waren echter ilde de geen onregelmatigheden van be- ïmeestef tekenis vastgesteld, bespre- rd over voor Er is met de snackbarhouders en 'g dieren- dit jaar in plaats de exploitanten van de bar-dan- cings al zoveel gepraat, vond De Witt (Prot. Chr.) De dan cinghouders zouden bordjes op hangen om de bezoekers tot rust te manen, maar men boekt geen enkel resultaat. Tot in den treure is er in de raad over de sluitingstijden gesproken en daarom achtte hij het beter nu tot sluiten over te gaan. Alko- made (KVP) verzocht om een jrlegging controle in de volgende weekein- n. Beslo den en een nader rapport daar- nieuwe over. Mevr. Van Nes had vernomen van 'n lastige Katwijker en wil de de man op een zgn. zwarte lijst. De burgemeester legde ui' dat plaatsing op een dergelijke lijst weinig zin heeft, omdat de kasteleins hem toch niet ken nen. reekplan door de )pen Ap- k zonder ït grond-j dweerka- tele par- rn ïald'; i zal de tijdens Trefpunt veren op and Kou- 1 zijn de cdebouw tare groi en en de werken j technw taanbaar itten, Fiat voor reconstructie St. Jeroenweg emeesterj raadsverr SASSENHEIM Het bejaardencentrum „De Ber- nardus" is gis*eren op feestelijk» wijze geopend, waarbij kapel en huis werden ingezegend door mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam. De eucharistieviering werd door de bisschop ge concelebreerd met pastoor dr. Van Bockxmeer en rector v. d. Ploeg. „De bejaarden hebben nog steeds een functie in de wijze van hun oordeel geven hoe de kerk er op dit moment voorstaat, waarbij ze als tegenpool kunnen fungeren in het proces van een al te snelle modernisering", al dus de bisschop in zijn preek. Voorzitter Heuer gaf een overzicht van de ge schiedenis van „De Bernardus" en dankte allen die aan de bouw in welke zin ook een steentje hadden bijgedragen. In de recreatiezaal was 's avonds een feest voor bewoners, directie, perso neel en bestuursleden met een cabaretprogram ma van sketches en liedjes, samengesteld door mevrouw Petit. Sassenheim De man die gisteren wellicht het meeste in zijn nopjes was met de officiële ope- oude Bernardus werd afgebroken zag ik het ei- genlijk niet meer zo zitten. Nu ben ik toch wel I ning van het bejaarden-verzorgingstehuis St. Ber- erg blij met dit nieuwe bejaardentehuis". nardus was opa Wesseling. Deze 97-jarige beken- Opa Wesseling zijn kamer staat boordevol met de Sassenheimer, de oudste inwoner van de Ber- portretjes van familieleden, is vast van plan nog nardus liet zich het feest erg goed welgevallen. geruime tijd te genieten in de nieuwe Bernardus. „Ik krijg erg veel bezoek", zegt hij. „Alleen overdag zie ik nooit iemand. Dan voel ik me wei eens heel eenzaam." KATWIJK Ook Katwijk Is, zoals vele gemeenten uit de om geving, weinig ingenomen met de Plamdoelen. Nota Streekplan Zuid-Holland>-West. waarin de provinciale planologen in grote lijnen aangeven wat er zoail in de streek moet gebeuren wil in de toekomst dit gebied zo goed mogelijk uit de verf komen In hun pre-advies aan de raad schrijven b en w. het voorbarig te vinden dat de planologen in hun discussiestuk er min of meer van uitgaan dat Provin ciale Staten dn een in de nabije toekomst vast te stellen streek plan de gemeente 's-Gravenha- ge als metropool aanwijzen in een stadsgewest Groot Den Haag. planologen aan het centrum van Leiden toekennen. Ze vinden dat Katwijk daardoor beslist geen eigen voorzieningen onthouden mogen worden. „Gelet op de functies die Katwijk als verblijfs- recreatiegemeente vervult moet uitgroei tot een nevencentrum minstens mogelijk zijn", zo stel len ze. Wat betreft de vaststel ling van o?n meerjarenpro gramma voor de woningbouw vinden b. en w. dat dit gepaard dient te gaan met een aanwij zing van gronden waar deze wo ningbouw zal worden gereal seerd. Vooral voor Katwijk acht men dit van belang omdat na de voltooiing van de plannen Rijnsoever en Schutterswei geen terreinen voor omvangrijke wo- rrngbouw beschikbaar zullen zijn. Rekening houdend met het lande lijke verschijnsel van e«m ver traagde bevolkingsgroei geloven b. en w. dat Katwijk in de 80-«r jaren de grenzen van de groei zal bereiken. Dit betekent dat Katwijk geen behoefte zal heb ben aan grotere terreinen voor woningbouw, tenzij Katwijk voor dei woningbouw een streek- functie zal moeten vervullen. In hun commentaar op de Plan- doelennota, die eerst in de raad zal worden besproken en daarna aan G.S. zal worden gezonden, wijzen b en w. van Katwijk nog eens op de wenselijkheid van een verpleeginrichting voor (niet demente) bejaarden. .Juist deze groep", zo stelt men „die geestelijk nog zo nauw be trokken is bij do Katwijkse ge meenschap, zou niet op latere leeftijd uit de badplaats moeten worden verwijderd". NOORDWIJK De gemeente raad nam gisteravond met de stemmen van de heren Schelvis, De Ridder, Bedijn, Abcouwer en De Wilt tegen, een brief voor kennisgeving aan, waarin enke le bewoners van de St. Jeroens- weg bezwaar maakten tegen de een sa- voorgenomen reconstructie van >port van deze weg Algemeen betreurde in alll men, dat daarbij een gedeelte sen won van de daar aanwezige groen voorziening moest worden op geofferd, maar gezien de toene- midden ming van het verkeer over de ;e dl gt. Jeroensweg valt daaraan Kouden' njet te ontkomen. Door de te- rs nu zal genstanders werd een lans ge- duidelijk broken voor eenrichtingverkeer, erverbiu* Burgem. mr. Bonnike betoogde erd mei namens bet college, dat een irmondsfl dergelijke maatregel slechts in een den geval van noodzaak diende te ling een worden genomen en dat zij dik- legenheid wijls oorzaak is van verwar- k de wa- ring. tamens de KVP-fractie deelde de heer Alkemade mede. dat men de voordelen van de reconstruc tie groter achtte dan de nade len. Daarom ging hij accoord met het voorstel. Ook Schaafs- ma sprak zich voor de recon structie uit. Noordwijkerhout De markttijden op maandag geven het ge meentebestuur van Noordwijkerhout nogal wat zorgen. Omdat de marktkooplieden verzochten om in de maanden juli, au gustus en september de markt te laten aanvangen om 11.00 uur en te laten eindigen op 17.00 uur buiten de zomermaanden graag aanvang om 13.00 uur werd de raad voorgesteld om de Marktverordening zoals het heet „dienovereenkomstig" te wijzi gen. Op het laatste moment bleek, dat van de marktbelangheb benden alleen de food-sector de wijziging te willen. Middels een intensief onderzoek wordt nu nagegaan wat of iedereen nu pre cies wil. Het is B en W ernst met de uitvoering, van 's raads besluit om de bestemming en het karakter van het vakantiedorp „Sollasi" als recreatieoord voor de recreatiewoonverblijven te handhaven. Daarvoor zijn vrij nauwe regelingen getroffen met Mijbupark b.v. Overtreding van die regelingen door de erfpachters levert boeten op. In een tweetal gevallen achtten B en W de overtreding van de re gel zo duidelijk aantoonbaar, dat invordering van de boetes via de rechter noodzakelijk werd. De gemeenteraad werd verzocht tot het aangaan van een rechtsgeding te besluiten. De Chr. Partij Gemeentebelangen, bij monde van de heer Maarse- veen, vond dat de zaken niet duidelijk lagen. De fractie vond, dat de heren Janssen uit Leidschendam en Fagel uit Diemen mo gelijk wel de getroffen regeling hadden overtreden, maar dat niet gebleken was dat dit nu juist de meest grove gevallen van overtreding waren. Er liepen wellicht zwaardere gevallen op Sol lasi rond. De fractie wilde een commissie van onderzoek. Als de uitspraak van de rechter wordt ingeroepen, dan toch in een zo „hard" mogelijk geval. Kort voor de beslissing vroeg mevr. Van der Geest om een schorsing tot beraad. Na de hervatting van de vergadering stelde de heer van Duin (CPG) dat zijn fractie de zaak Janssen voor nader onderzoek naar B en W wil terugverwijzen en tegen Fagel een rechtsgeding wii aangaan. SASSENHEIM - Pater Plet Ver- kley is gelukkig. Dc Sassen- heimse pater heeft bijna al zijn schilderijen verkocht, die hij heeft gekregen van de schilder de Warmondse broeder Bavo. Aanvankelijk leek het of pater Piet met de schilderijen in zijn maag bleef zitten maar nadat In onze krant een bericht was ver schenen dat de pater In het mo tel Sassenheim zijn schilderijen te koop aanbood, liep het storm. Hij is ze nu bijna allemaal kwijt. Er hangen er nog een paar, maar dc meeste heeft hij voor een leuke prijs van de hand kunnen doen. Or a waren er veel ge- gadigder de doeken van broeder Bavo. Sommige mensen kwamen van ver om een doek te bemachtigen met een oud stukje Warmond of een kleurrijk kinderkopje. Pater Piet. sedert jaren werk zaam in het slecht begaanbare achterland van 7ambia, weet al precies wat hij gaat doen met zijn geld. „Ik ga er een mooie diaprojector van kopen" zegt hij. In sommige plaatsen waar Ik kom, zijn er mensen die nog nooit iets hebben gezien van de moderne wereld. Door deze ge weldige verkoop kan Ik ze nu alles laten zien". Van Berckelweg wordt verlicht NOORDWIJK Het gedeelte van de Van Berckelweg tussen de Gooweg en de kruising Brons- geesterweg, wordt verlicht. O ra de dertig meter komt er een lichtmast. De verlichting van het gedeelte tussen de kruising Bronsgeester- weg, de omgeving van het via duct van de provinciale weg tot het tuincentrum van de heer Caspers, wordt uangebracht zo dra de provinciale weg gereed is. Verder is een plan in bewer king voor de verlichting van het weggedeelte tussen het tuincen- trum en de Noordwijkerhoek- brug. Pater Kenter verlaat parochie Noordwijkerhout ROTTERDAM Simonis, Bis schop van Rotterdam heeft in overleg met de provinciaal van de Missionarissen van hot H. Hart pater drs. A.J. M. Keuter M. S. C. eervol ontslag verleend als pastor van de St. Vlctorpa- rochie te Noordwijkerhout, we gens zijn vertrek naar het bis dom Den Bosch. Tot zijn opvol ger te Noordwijkerhout is be noemd pater J. C. M. Molen kamp SS.CC. LTV-de Engel LISSE In september gnat in De Engel een speciale „Jongere Vrouwen afdeling LTV" van start, zo mogelijk onder een ei gen bestuur. Dit werd besloten op een „open avond" die met veel succes werd belegd door het bestuur van de afd. Lisse Engel van de LTV. De oudere LTV-dames zu'Jen nis aparte af deling blijven voortbestaan. NOORDWIJKERHOUT De politieke groe peringen in de gemeenteraad bereiden zich voor op de komende verkiezingen. Een vrij oninteressante agenda lokte dinsdagavond een nog nimmer zó grote belangstelling op de publieke tribune. Tot in de raadzaal werden stoelen gezet om de geïnteresseer den te plaatsen. Enige tijd geleden werd de Christelijke Par tij Gemeentebelangen geformeerd en nu plaatsten de twee leden van D'66 zich on der de schutse van de Progressieve Partij Noordwijkerhout-De Zilk. In de eerste plaats omdat de kiezers zich kortelings van D'66 hebben afgewend en op de twee de plaats, omdat de ledenvergadering van de PPN hout-De Zilk (PvdA, PPR, D'66 en Gem. belangen) dit nadrukkelijk heeft ver zocht, teneinde de kiezer duidelijk te ma ken, dat het beleid, dat de twee-mans-frac tie in de gemeenteraad heeft gevoerd, de volle instemming heeft van de partij. De nieuw-gehoede fractie plaatste zich met de heer G. J. Maarseveen van de CPG te gen het voorstel van b. en w. om de moge lijkheid te scheppen, dat op een perceel grond nabij de Ruigenhoek een bungalow wordt gebouwd. Die grond moet daarvoor van bestemming wisselen. De tegenstem mers geven er de voorkeur aan, dat dit soort perceeltjes gebruik wordt om Noord- wijkerhoutse ingezetenen de kans te geven daar een eigen huis te bouwen. Maar om dat in het algemeen liefhebbers van bulten een hogere prijs bieden, komen de eigen inwoners niet gauw aan bod. En de tegen stemmers zagen er geen algemeen belang in om daaraan hun medewerking te verle- Een ander voorstel tot wijziging van de be stemming van grond werd afgevoerd. De belanghebbende, Noorlander b.v. te Leider dorp, wilde in Viotor III in plaats van dri ve-in woningen en een benzineverkooppunt, I een restaurant, maisonnettes en enkele óénkamerwonlngen bouwen. B. en w. had- j den tegen deze bestemmingswissellng geen bezwaar, maar om meerdere redenen zag Noorlander b.v. geen kans de zaak rond tc krijgen. De afvoering van de agenda belette de raad niet daartoe overigens door burgem. I H. J. M. Bosma uitgenodigd om zich In meerderheid tegen uitbreiding van de win kelstand tc verklaren. Ook moet gewaakt worden, dat zulks niet langs een omweg plaatsvindt. De heer Maarseveen liet daar omtrent geen twijfel bestaan. Hij r|ep de bestemmingswijziging van het hotel aan de 's-Gravendamsewcg In herinnering. Ambassadeur doopt dranktulp Nederland heeft er weer een tulp bi/: Lucas Bols. De doop ervan werd gisteren in de warme kas van Keukenhof verricht door de Canades am bassadeur in ons land Thomas Carter, (tweede van links). Hlf greep deze gelegenheid te vens aan om een bezoek/e te brengen aan het koningin Ju- lianapaviljoen waar zijn be kende landgenoot fotograaf Malak Karsh momenteel expo seert met een bijzonder fraaie collectie foto's. Na afloop werd uiteraard n het bifzlfn van ..Jacoha van Beieren" de doop van de nieuwe tulp met een Jonge Bols beklonken, (zie foto). Felle vrouwtjes in gemeenteraad Van der Ceest-Lucassen is de u-oordvoerster van de CPG in de raad van Noordwijkerhout. In die functie verwoördi'e zif dinsdagavond het standpunt var» haar acht-mans-fract ie. Mevr. Van der Geest is daarenboven dc (charmante fgastvrouwe In hotel Van der Geest in de Zee straat. Dc CPG-fractie is gekant tegen uitbreiding van het win- keibestand in Noordwijkerhout tn het algemeen en In Victor III in het bijzonder en zij heeft daarvoor gegronde redenen. Zij vreest door ervaring wlfs ga- worden dat do bestemming „restaurant" op kortere of lan gere termlfn gewijzigd kan wor den in de bestemming ..win kels". Daarom Is de fractie te gen een bestemming-zonder meer van restaurant Dat bracht mevr. Desaln van de PP Nhout—De Zilk er toe In de vergadering van de raad Ie stel len, dat mevr. Van der Geest zich huiten de discussie moet houden, omdat zlf, als echtgeno te van de overigens best in staat zijnde zelf zijn boontjes te doppen restaurateur Frans van der Geest, direct belanghebben de blf de zaak Is. Mevr. Van der Geest was even perplex. Burgemeester Bosma ving de salto mortale gerouti neerd op en de heer Maarse veen bracht met enkele woor den licht in de zaak. Enkele agendapunten verder nam mevr. Van der Geest wraak. Op een vraag van mevr. Desain's fractiegenoot. Mr. J. P. van den Bosch, of de zwemtarleven voor kinderen t/m 15 faar niet iets lager konden worden gesteld, vroeg mevr. Van der Geest da voorzitter of zlf. als moeder van kinderen beneden de 15 jaar en dus direct belanghebbende, aan de discussie mocht deelnemen. Ook deze bulteling ving burge» meester Bosma met bewonde- i renswaardlg gemak op.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5