WARMONDSE WINKELIERS MAKEN PLAN DORPSKERN Al Peuterspeel zaal in het „Vierde Eendje" 'KLEINTJE' RCL VERSLAAT GROTE BROER' QUICK BOYS Expositie van h outen beelden op Burchtheuvel JÉ Opnieuw vier bedrijven naar Grote Polder cBeleggingeri 5 LEIDSE SPAARBANK stad randgemeenten en sportnieuws PAGINA 4 WOENSDAG 24 APRIL 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN Van 3 mei tot en met de Pinksterdagen (2 en 3 Juni) zal binnen de oude Burchtmuren een tentoonstelling worden in gericht van hout-sculpturen door de in Bergharen wonende en werkende beeldhouwer Ole Langerhorst. Hoewel Langerhorst ook wel in steen werkt, is het toch hoofdzake lijk oud hout, dat zijn materiaal vormt. Hout b.v„ dat jarenlang in het water heeft gelegen, zodat het niet meer „werkt", maar ook wel het z.g.n. kienhout. De laatste tijd gebruikt hij echter ook wel jonger hout zoals van tijdens de laatste stormen gesneu velde bomen. Gisteren hadden wij een ontmoeting met de kunstenaar in het res taurant van de Burcht en toonde hij ons een tweetal grote sculp turen in non-figuratieve en min of meer surrealistische vorm. Langerhorst houdt van grote vormen, maar zo dat ook het sier lijke element tot zijn recht komt. Hij hakt deze direct uit het harde hout en laat dan dikwijls de verweringsstructuur van het oude materiaal, zoals scheuren e.d. meespelen in de vorm. De thans 27-jarige Langerhorst bezocht nimmer een kunstacade mie. Het vak leerde hij bij verschillende beroepsbeeldhouwers o.m. bij Bugy, die stadsbeeldhouwer van Utrecht is, alsook bij enkele kunsthroeders in Duitsland en Zwitserland. Hij voerde en kele opdrachten uit voor bankgebouwen in Frankfort en Ede (G), maar meestal werkt hij zonder bepaalde opdracht. De kunst is hem maar niet zo maar aan komen waaien, ook zijn vader hield zich bezig met artistieke houtbewerking, zij het dan op andere leest door het bewerken van schalen en dergelijke za ken. Dat had mede tot gevolg, dat hij reeds als 16, 17-jarige met het bewerken van hout begon. Thans is hij lid van de Nijmeegse Gemeenschap van Beeldende Kunstenaars. Tijdens ons gesprek toonde Langerhorst ons reeds enkele van zijn grote sculpturen: een min of meer surrealistisch beeld, gehakt uit een oude eiken kerkbalk, alsmede een non-figuratief werkstuk uit hout, dat jarenlang in het water heeft gelegen. Het zijn aan trekkelijke beelden die, vooral in de vrije ruimte geplaatst, sterk beeldend op de kijker zullen overkomen. De te exposeren collec tie, waaronder beelden tot drie meter hoog, zullen in de open lucht binnen de omwalling op de burchtheuvel worden geplaatst. De tentoonstelling zal op 3 mei a.s., om half elf worden geopend door mej. dr. M. F. J. Vos, dir. van de Culturele Raad. De expo sitie zal dagelijks dus ook op de zon- en feestdagen te be zichtigen zijn van 10 uur tot donker. Willem Prins WARMOND Voor de Warmond- se middenstand begint een plan dorpskern eindelijk wat vorm te krijgen. Al jaren wachten de winkeliers van de Dorpsstraat op een dergelijk plan van de ge meente. Het verwezenlijken van dit plan is echter doorgeschoven naar de nieuwe gemeenteraad. Het bestur van de winkeliers vereniging heeft een half jaar geleden de handen ineen gesla gen en in overleg met een ar chitectenbureau een plan opge steld, dat binnenkort aan de ge meente zal worden voorgelegd. >,We zijn er van uitgegaan dat al les wat er aan de Dorpsstraat wordt gedaan, een verbetering is." zegt de heer Merrtink, be stuurslid van de winkeliersver eniging en stuwende kracht ach ter het idee. „Volgens ons plan zal er niets gesloopt hoeven te worden. Door middel van het verbreden en vernauwen van trottoirs zal de doorgang van auto's enigs zins bemoeilijkt worden. De au tomobilist moet zich aanpassen aan de voetganger." Bovendien wordt door dit plan de mogelijk heid opengehouden voor de voetganger om op de rijbaan te lopen. Met opzet worden de auto's in de Dorpsstraat wel gehandhaafd. „Het promenade-idee is allang weer achterhaald." Er is naar een alternatief gezocht om het zowel de klanten als de winke- Woningbouw vereniging nam afscheid van Vink en Van der Helm Zoeterwoude Tijdens een infor mele bijeenkomst in het Don Boscohuis heeft het bestuur van de RK Woningbouwvereniging St. Willibrord afscheid genomen van de heer J. W. Vink, die ge durende 20 jaar de functie van administrateur vervulde. Hierin werd ook de heer J. G. M. v.d Helm betrokken, die in de afge lopen jaren de financiële admi nistratie verzorgde. Voorzitter J. H. v.d. Ploeg roem de de nauwgezette wijze waarop de heer Vink zich van de taak kweet. St. Willibrord bestaat nu 27 jaar maar met de komst van de heer Vink, 20 jaar geleden, werd de zaak pas goed op poten gezet. Hij sprak ook van d» vriendschap die er dn de achter liggende periode is gegroeid welke ook nodig is om dit werk zo lang te kunnen doen. Voorzitter v.d. Ploeg bood aan de dames van de beide heren bloe men aan. De heer Vink mocht een foto-camera in ontvangst nemen en aan de heer v.d. Helm werd een open-haardset overhandigt waarmede de waar dering nog eens extra werd on derstreept. Beide spraken tot slot een dankwoord. Voorlichtings centrum Leidschendam te duur LEIDSCHENDAM Een voor lichtingscentrum, dat perma nent bemand zal moeten zijn om aan het doel te beantwoor den, zal voor een gemeente als Leidschendam, waar een ieder, zowel de bestuurders als de ambtenaren, nog bereikbaar is, onevenredig hoge lasten mee brengen. Dit stellen B. en W. de raad voor te antwoorden op de brief van het Actiecentrum „Behoud Sluisplein" waarin verbetering van de communicatiemogelijk heden, misschien door gebruik van het sluiswachtershuisje, werd gevraagd. Alle plannen, die in het stadium komen dat openbaarheid of in spraak mogelijk wordt, aldus B. en W., zijn op de afdeling voor lichting op de secretarie, op de bibliotheken en incidenteel op andere plaatsen ter inzage. In antwoord op opmerkingen over de sluisplannen zeggen B. en W dat het provinciaal bestuur toe gezegd heeft een hoorzitting te zullen organiseren als ,de pro vinciale plannen voldoende ge rijpt en uitgewerkt zijn". De voorgestelde expositie over oud-Leidschendam was al door het gemeentebestuur gepland voor het najaar als de nieuwe woningen in Yeidschendam-zuid zullen worden betrokken. liers naar de zin te maken. „Voor de klanten wordt door ons plan het winkelen een re- plan wordt namelijk rekening gehouden met een ruime hoe veelheid parkeerhavens. creatieve bezigheid. De winke- Volgens de Warmondse winke liers kunnen normaal bevoor- liersvereniging zal hun plan niet raad blijven worden." In het al te veel kosten met zich mee brengen. „In verband met de een straat met avontuur wor- nieuwe rioleringen is de Dorps- den." straat hard aan een herbestra- Hiertoe dragen ongetwijfeld de ting toe. Deze zal alleen anders geplande bossages en de aanleg gedaan moeten worden dan tot van een bepaalde soort tegels nu toe het geval is. Het moet bij. „Desnooods zijn wij gene gen om de verwezenlijking van ons plan mee te financieren, zullen doen bij een plan van de gemeente dat met het onze overeenkomt," aldus de heer Mentink. „waar werd oprechter trouw, dan tussen mode en de vrouw, ter wereld óóit gevonden 't Antwoord daarop, (met alle resnekt voor Joost van den Vondel), luidt eerlijk en oprecht: bij uw eigen modehuis! Het adres waar de bewijzen van modemaker- schap rek-voor-rek 'n groots festival van mode-nieuws uitstralen. Waar 't prilste voorjaars-japonnctje fonkelt als 'n prelude, elegant als 'n etude! Zo'n japonnetje, erg subtiel gestyleerd en in nop- imprimé uitgevoerd vindt in haar voorjaars-avond-gebruik bijvoorbeeld 'n elegante afronding met 'n ivoorwit-linnen jasje. Twee knapen van knopen leiden in dat jasje weer de aandacht af van 't subtiele koord-stiksel op kraag en quasi-zakjes. Als totaal kan zo'n mode-komplet geen betere aanbeveling krijgen dan van uw eigen modehuis. U loopt alleen 't risiko, dat 'n eveneens modebewuste frangaise in Parijs uw mening deelde Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard %al§ n\ode slechl ordel: getopt Zee h lijk h de slt en da gekoc Hoofd bende de bs Wassenaars burgemeester mr. K. Staab overhandigce dezer dagen een ets van Paul Citroen aan de president van de I.U.L.A., prof. F. Slavik uit Oostenrijk. Dit ge beuren speelde zich af in het Wassenaarse gemeentehuis, waar de president en de direk- teuren van deze Internationale Organisatie van Vereniging van Gemeentes waren uitgenodigd ter gelegenheid van de confe rentie, die het ezelschap deze week hield in Kasteel Witten- burg in Wassenaar. De ets is bestemd voor het hoofdkantoor van de I.U.L.A. dat is gevestigd aan de Wassenaarseweg in Den Haag. ZOETERWOUDE De Stichting Peuterspeelplaats Zoeterwoude Hoge Rijndijk i.o. zal voor ziin activiteiten kunnen gaa beschikken over een lokaliteit van „Het Vierde Eendje". In de vorige raadsvergaderng werd besloten aan de Stichting een startsubsidie te verlenen van 1.500,- en een jaarlijkse subsidie toe te kennen in het exploitatietekort. Daarbij rezen er echter bij som mige raadsleden wel twijfels over de plaats waar deze speelzaal zou kunnen worden ingericht. De heer Engelkes meende dat een be sluit werd genomen wat nooit gerealiseerd zou kunnen worden om dat een geschikt onderkcmen mankeerde. Inmiddels heeft wethouder Duindam een onderhoud gehad met be stuursleden van de Stichting waarbij een bezoek werd gebracht aan het „Vierde Eendje". Later heeft het bestuur bericht dat zij ge zien de gunstige ligging t.o.v. de woonwijk en de scholen - gaarne over een lokaliteit hiervan wilde beschikken, waarbij het verlangen werd geuit dat dit hiervoor geschikt zou worden gemaakt. B. en W. willen hieraan tegemoet komen en stellen voor daarvoor 2.500,- uit te trekken. Voorgesteld wordt tevens om het betreffende lokaal daarna te verhuren aan de Stichting Peuterspeelzaal voor de som ma van 1.000,- per jaar met inbegrip van de kosten voor water en elektriciteit. Good Year wil 12.000 vierkante meter Zoeterwoude Opnieuw hebben zich een viertal gegadigden ge meld voor vestigingen van hun bedrijven in het industriegebied „De Grote Polder", waar mo menteel grote activiteit heerst. Good Year Nederland heeft 12.000 m2 nodig voor opslag en distri butie van banden waarbij ge heel Nederland afzetgebied is. Hiervan zal 8400 m2 worden be bouwd. (8000 m2 pakhuisruimte een 400 m2 kantoorruimte). Het aantal werknemers zal 108 be dragen waarbij er in de toe komst een personeelsuitbreiding te verwachten is. Per dag zullen twee trucks voor aanvoer en twaalf vrachtwagens voor af voer zorgdragen. De tweede gegadigde is Ingersoll- Rand Benelux te Pijnacker, een verkooporganisatie met als voornaamste produkten: com pressoren, persluchtmateriaal en pompen (assemblage). Men wil beschikken over 10.000 m2 waarvan er 3000 m2 bebouwd zullen worden: 1000 m2 kantoor ruimte, 1000 m2 werkplaats en 1000 m2 binnenopslagruimte. Het aartal werknemers zal bij de start 35 bedragen en in de komende 5 jaar worden opge voerd tot 80. Daarna kan nog Ook van Hoggen-Dijkhof Handels maatschappij te Doetinchem is een verzoek tot vestiging bin nengekomen. De activiteiten van dit bedrijf bestaan uit fi liaal-import van automobielen, landbouwwerktuigen en vracht wagens. Er zal alleen verkoop en gros zijn. Men wil beschik ken over een terreinoppervlakte van 5.000 m2 waarvan er 3.200 bebouwd zullen worden. Het aantal werknemers zal 18 be dragen en in de komende vijf jaar met 12 worden uitgebreid. Het aannemingsbedrijf Avis bv te Rijswijk heeft 750 m2 nodig waarvan 450 m2 bebouwd. De werkzaamheden van dit bedrijf bestaan uit de fabricage van in terieur-stoffering ten behoeve van zieken- en verpleeginrich tingen, alsmede uit vervaardi ging van meubilair voor de re creatieve sector. Als de gemeenteraad zijn fiat geeft, wat zeker te verwachten is gezien de gunstige adviezen van de commissie openbare werken komen al deze bedrijven op gronden van het Industrie- schap waarin Leiden en Zoeter woude participeren. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor 9 ZILVEREN MOLENTOERNOOI LEIDEN Toen de kruitdamp was opgetrokken haaiden er elf mensen op het veld dan toch blij en opgelucht adem, terwijl de andere elf het allemaal niet zo begrepen. Natuurlijk is het Zilveren Molentoernooi van LFC geen kampioenschap van Neder land, maar de prestigestrijd tus sen eersteklasser en favoriet Quick Boys en tweedeklasser cq underdog RCL was wel degelijk op het scherp van snede uitge vochten. Met als glorieuze win naar „kleintje" RCL. Grote broer Quick Boys was versla gen. Weliswaar na het nemen van strafschoppen en allerlei tu multueuze toestanden daarom heen, maar verslagen was men. En daarmee uitgeschakeld, want de kranige Leiderdorpers mogen nu uitkomen in de finale. Een uitstekend resultaat, toch wel. Veel beroering na afloop van de gelijk geëindigde wedstrijd. Pe nalties moesten de beslissing brengen, omdat de verlenging niets aan de 1—1 stand had kun nen veranderen. Het liep toen goed fout. Bram Brandt stopte een ingeschoten strafschop van Jan van der Plas. maar in tweede instantie tikte de Katwij- ker alsnog in. Wél of geen tref fer? Natuurlijk telde hij niet, maar niemand scheen dat nu precies zeker te weten. Na be raad werd hij dan toch van het conto geschrapt, maar de pa niek bleef groot. Aan het eind van het tweede rijtje strafschop pen (de eerste was toch nog ge lijk geëindigd) kwam RCL met 4 tegen 2 voor, maar aanvoer der Haasnoot legde de bal toch nog op de stip, hoewel zijn ploeg toen al geslagen was. We derom paniek, want de scheids rechter bleek niet goed geteld te hebben. Spelers renden heen en weer, scheidsrechter en helpers stond het water tot de lippen, maar overleg bracht ook nu degelijk winnaar. De verkleum- weer uitkomst. RCL was wel de toeschouwers waren het daar al uuuuren over eens. Die toestanden met die penalties was eigenlijk helemaal overbo- maar te, fi pleist ter al er vi den r ware ren i Mr. E aanvi nomt te kc een i ven, cings het ter c der t Bensch volde punt kan halv< pen. vend litie, voor halve voor Geen wijziging dienstverband bij brandweer Wassenaar Wassenaar Ambtenarenorganij saties, representatief voor he brandweerpersoneel, en een de legatie uit het gemeentebestuu zijn het er over eens geworded dat in het dienstverband va het beroepspersoneel binne tenminste twee jaar geen wijzij ging zal worden gebracht. Er zal een schema worden samen) gesteld t.a.v. de eventueel gelijk realisering van de fase van het zg. actieplan voc«r d brandweerreorganisatie. Verde zal voor het op peil brengeul van het vrijwilligersbestand eet wervingsactie worden nage streefd, zo heeft het gemeente bestuur verklaard. Wassenaar wacbtl gewestvorming all WASSENAAR De gemeente^ raad van Wassenaar staat ach-) ter het standpunt van b. en w„ dat niet moet worden toegetre den tot het gewest Leiden en dat de verdere ontwikkelingen op het gebied van de gewestvor ming dienen te worden afge wacht. Al in het verleden is door de raad een zekere voor keur uitgesproken voor het vor men van een groot gewest Den Haag. Ook nu wordt in deze richting gedacht. De plaatselijke amateurverenigin gen hoeven voortaan geen verj makelijkheidsbelasting meer te betalen, aldus bepaalde da o__. raad. Volgens burgemeester teke Staab zullen binnenkort bespre kingen worden gevoerd over vermakelijkheidsbelasting voor Renbaan Duindigt. Het dieren- park Wassenaar krijgt dit jaar 30.000 gulden subsidie in plaats van de 15.000 tot nu toe. De nota Plandoelen Streekplan Z.-Holland West werd door de heer E. H. Schuyer (Open Ap pèl) „een stuk kletskoek zonder weerga" genoemd. De raad ging akkoord met grond aankoop voor de brandweerka zerne met daarvóór enkele par keerplaatsen en met verlegging van de Pieter Twentlaan. Beslo ten werd een tweede nieuwe ambulance aan te schaffen. dig geweest, als Braat twee mi nuten vóór het verstrijken van de officiële speeltijd gedaan had, wat hij tijdens de twee se ries strafschoppen wel deed. Toen lukte het hem namelijk wel om zijn twee inzetten tegen het net te krijgen, maar tijdens de wedstrijden zag hij daartoe geen kans. De poging van elf meter strandde op de paal. RCL had die strafschop toegewezen gekregen, omdat de doorgebro ken Leo Holl door doelman Schaap werd vastgegrepen. Het presentje, zo vlak voor tijd, '.iet Braat echter onbenut, zodat een verlenging nodig was. kers grepen van het begin af aan het initiatief, dat al spoedig uitmondde in 'n behoorlijk veld- overwicht. Maar RCL maakte echter maar weinig fouten en kwam inderdaad tot enkele knappe counters. Zo schoot Leo Holl al in de tweede minuut op de paal, terwijl dezelfde speler wat later net naast schoot. man en macht in de aanval en joegen op elke bal, maar zagen toch geen kans de goed op dreef zijnde Bram Brandt te passe ren. Een schot van Wim van der Plas maakte hij bekwaam onschadelijk, evenals een inzet van Leo Pluymgraaff. Op een kopbal van dezelfde speler was hij kansloos, maar de paal red de hem en RCL. Vooraf aan dit bijzonder spannen de slot ging een leuke wedstrijd. Quick Boys wilde er beslist meer van maken, dan zomaar een oefenwedstrijdje en RCL trachtte uiteraard zo goed mo gelijk voor de dag te komen te gen deze hooggenoteerde tegen stander. De strijd kreeg daarom een enerverend verloop. Ener zijds wierp Quick Boys al zijn conditie, kracht en doorzettings vermogen in de strijd en ander- Spanning zijds probeerde RCL zijn verde diging zo goed mogelijk geslo ten te houden en via uitvallen gevaar te stichten. De Katwij- Pluym-concept Toch zou Quick Boys de leiding nemen. Na een half uur snel en krachtig spel, nam de sterk spe lende Pronk een vrije trap die door iedereen gemist werd. Be halve dan natuurlijk door de hardwerkende en technisch goed spelende Pluymgraaff. Zijn schot, net onder de lat, was van het typische „Pluym-concept". Nog geen minuut later evenwel was de stand al gelijk, want Teske bereikte de vrijstaande Haver die dit buitenkansje in eens verzilverde, 1—1. De Leiderdorpers moesten zich in die tweede helft welhaast uit sluitend bepalen tot verdedigen en konden doelman Schaap slechts tweemaal in moeilijkhe den brengen. Eerst kopte Holl fraai in, doch Schaap stond op de goede plaats en even later zag de Quick Boys-keeper we derom Leo Holl voor zich ver schijnen. Hoewel Holl de bal verspeelde greep Schaap hem vast en dat leverde RCL een strafschop op. Braat miste die en de verlenging moest er aan te pas komen. Daarin gebeurde echter niets, zodat strafschop pen uiteindelijk de beslissing moesten brengen. Na heel wat vreemde taferelen bleek RCL tenslotte dan de sterkste. Na de hervatting zakte het peil. maar steeg de spanning. De Katwijkers togen soms met Ad van Kaam geer cing De cing hanj rust geei Mevr. de lijst dat lijst kasi Plannen voor Koudenhoorn worden „vertaald' WARMOND Half juni zal dej nen Warmondse bevolking tijdens een discussieavond in Trefpunt commentaar kunnen leveren op de plannen voor het eiland Kou-j denhoorn. Kort geleden zijn de J ontwerpen van de stedebouwj kundige voor dit 38 hectare gro- te gebied binnengekomen en de K gemeente-ambtenaren werken MOOI er nu aan om het vrij techni* raa sche rapport „in verstaanbaar stei Warmonds" om te zetten, zo dö heeft gisteravond burgemeestef De De Vreeze tijdens de raadsver- ken gadering laten weten. WÊÊÊÊmmÊÊKÊÊmmÊm Zo spoedig mogelijk zal een sa menvatting van het rapport van de stedebouwkundige in alll! Warmondse brievenbussen won' den geschoven. Vooral de Warmondse midden1 stand zal grote interesse aan do dag leggen voor het Kouden* hoorn-onderzoek. Immers nu zal waarschijnlijk ook duidelijk worden of en hoe oeververbin* dingen zijn geprojecteerd mei „de vaste wal" De Warmondsa middenstanders vinden een gelijke vaste verbinding een noodzakelijke aangelegenheid omdat dan ook eindelijk de tersporter de kans krijgt dit „watersportdorp" aan te doen. Tot nu toe ging dat vrij moeilijk omdat er langs de Leede-oever- strook voor de watersporte» nauwelijks voorzieningen om aan te leggen c.q. inkopen te doen in Warmond. wej

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4