IBB Konder drukt hoogbouw door Heineken Zoeterwoude in april 1975 officieel open „Laten verkommeren oude stad is moord" Leidse glippers Allerlei(ds) stad Directeur Melkert: Anders dreigt strop van f 28 miljoen Van der Berg: stadsfilmer MEER VERGOEDING VOOR RAADSLEDEN PAGINA SWOENSDAG 24 APRIL 1974 Leiden aktueel Dr. M. A. VAN DONGEN VOORZITTER OUD-LEIDEN LEIDEN De forumdiscussie over „Wonen in de binnenstad", gisteravond voor een grote groep belangstellenden in De La kenhal gehouden, werd door de voorzitter van de vereniging Oud-Leiden volop aangegrepen om te pleiten voor een grote „terugkeer naar Oud-Leiden". Het was tevens de laatste posi tieve activiteit zoals hij in de afgelopen jaren al zovele heeft gesteld van prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, die na een achtjarig voorzitterschap over Oud-Leiden thans terugtrad. Er werd met enige bewoners van gerestaureerde oude panden (monumenten) in de Leidse binnenstad over hun ervaringen gesproken. Veelal waren die zeer gunstig, maar gelet op de be perkte overheidsmiddelen zal een massale herbevolking van de oude city met haar bedreigde monumenten en monumentjes binnen afzienbare tijd niet voor de hand liggen. De heer Van Hemert, rayonarchitect voor het Leidse gebied van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, vertede dat alleen in Leiden er voor 600.000 gulden aan aanvragen om rijkssubsidie nodig zou zijn teneinde kerken, woonhuizen en andere monu mentale panden te kunnen herstellen. „We hebben echter voor Leiden slechts één ton per jaar beschikbaar, zodat feitelijk de pot voor de jaren 1978 tot 1984 leeg is". Niettemin, zo werd van gemeentewege medegedeeld, kan in sommige gevallen een ge meentegarantie tot 95 pet. worden verkregen, maar ook in dit opzicht is het soms mensen blij maken met een dode mus, zoals prof. Lunsingh Scheurleer vreesde. de voorzitter In een inleldgnd woord. „Pieterskerk en omgeving aan het lot overlaten is een vergrijp tegen de Nederlander en tegevenover de wereldbewoner. We moeten onze grote culturele achtergrond voortdragen, we zijn niet van gisteren". De Oud- Leiden-voorzltter noemde het „absolute noodzaak", dat de bin nenstad bevolkt blijft worden; „dit Idee moet verder Worden uitgedragen". Dr. M. A. van Dongen, ere-burger van Lelden die zich de afgelo pen jaren voor de stad verdienstelijk heeft gemaakt (Elisabeth- gasthuishof), deed zijn entree als opvolger van prof. Lunsingh Scheurleer „in deze enthousiaste club". De oud-voorzitter kreeg veel woorden van waardering en stofelijke blijken van dank. Bovendien verleende de ledenvergadering hem het iitmaatschap van verdienste. LEIDEN Tussen de IBB-Kondor en de gemeente Leiden is destijds een gentleman's agreement gesloten: wij hebben bet Grof-terrein bij de Zijl en het Waardeiland gekocht omdat we dat zouden mogen gebruiken voor woningbouw. Ik reken erop dat men zich aan die overeenkomst houdt. Als dat niet gebeurt komt niet alleen de IBB-Kondor in grote moeilijkheden maar ook de Grofsmederij. Wanneer we ons nu moeten terugtrekken hebben wij een strop van 28 miljoen en ligt de Grofsmederij binnen korte tijd helemaal stil. Want op het terrein bij de Zijl moet de productie worden ge staakt en de fabriek in de Grote Polder is nog niet klaar. Met een emotioneel betoog van deze strekking trachtte direc teur generaal G. M. Melkert van de IBB Kondor gisteravond de gemeenteraadscommissies voor stadsontwikkeling en volks huisvesting te winnen voor zijn bouwplannen voor het Grof-ter- rein bij de ZijL Als alternatief voor een vorige week door zijn maatschappij ge toond plan voor de bouw van drie flats, waarvan de hoogste negen verdiepingen telt, toonde hij nu een maquette met drie flats van acht, zes en vier ver diepingen, waarvan er één is uitgevoerd In terrasbouw. Een derde alternatief waarin een groot aantal ééngezinswoningen is opgenomen en één flat in de vorm van een halvè cirkel acht te de heer Melkert zelf minder aantrekklijk omdat hij vindt dat dit stedebouwkundig een te compacte steenmassa vormt. Met name de gemeenteraadsleden Waal en mevrouw Kerling lieten zich door het vurig pleidooi van de IBB Kondor directeur even wel niet onmiddellijk voor de plannen winnen. Zij drongen er daarom bij wethouder Kret krachtig op aan om het bestem mingsplan voor het gebied He rengracht/Zijlsingel niet in zijn geheel vast te stellen maar de vaststelling van het gedeelte dat betrekking heeft op het Grof- terrein, twee maanden uit te stellen. Hoewel de wethouder niet bang was dat de gemeente de controle over de uiteindelijke bouwplannen zal verliezen, be loofde hij toch te onderzoeken of gescheiden vaststelling moge lijk is. Het PSP-raadeslid H. Amptmeijer trok de noodzaak in twijfel om op het Grof-terrein bij de Zijl zoveel woningen op te trekken dat flatbouw noodzakelijk is. Volgens hem moet de bouw maatschappij met cijfers aanto nen dat zij hiertoe financieel ge dwongen is. „Ik ben bereid om een accountant inzage te geven in die cijfers", zo reageerde IBB-directeur Melkert hierop". Met het ontwerp bestemmingsplan voor het overige deel van het gebied Herengracht Zijlsingel, ging de meerderheid van de raadscommissies akkoord. Al leen de heren Amptmeijer en Van Rooijen kondigden aan bij de behandeling in de gemente- raad te zullen tegenstemmen. Belangrijkste bezwaar van de heer Van Rooijen, mede-indie ner van de bezwaarschriften te gen het plan, blijft de demping van de Waardgracht. Een ma quette van een Heren- gracht/Zijlsingelplan waarbij deze gracht open is gehouden, werd aan het begin van de gis teravond gehouden vergadering getoond door de architect M. Barkema uit Amersfoort. De fi nanciering van dit plan gaat uit van de gedachte dat de wijk van waarde is voor de hele stad. De typisch stedelijke voor zieningen zoals de algemene ontsluiting, de grachten en de stadsbruggen zouden daarom niet op de kosten van het plan moeten drukken. Volgens archi tect Barkema moet de gemeen te deze voorzieningen bekosti gen. i sleuven maken het de Meretiwijkbewoners onmogelijk bij het wijkpark te komen LEIDEN De nieuwe vestiging van Heineken in de Barre pol der aan de Hoge Rijndijk zal in april volgend jaar officieel ge opend worden. Een dezer dagen komt het eerste biertje gebot teld en geëtiketteerd de brouwe rij uit rollen. Tot het najaar zal de nieuwe vestiging voorzien worden door tankwagens met bier, die in het productiebedrijf in Rotterdam gebrouwen wordt. Na de opening van de nieuwe brouwerij in de Barrepolder zal de vestiging in de havenstad spoedig de rug toe worden ge keerd. Dit meldt „Industrie Rijnland", het orgaan van de Leidse Industriëlen in een vraaggesprek met de heer A. H. Heineken, voorzitter van de raad van bestuur van d« multi national. „Er zijn een heel stel redenen waarom we juist aan de Hoge Rijndijk een vestiging hebben gekozen. De perfecte ligging in de Randstad, dichtbij de consu menten, genoeg water, dichtbij de Rotterdamse haven voor onze belangrijke export, bij een universiteitsstad, wat 'het ons makkelijker maakt om aan hooggekwalificeerde medewer kers te komen", aldus de man. wiens grootvader de oude vesti ging in Rotterdam op poten zet te. Terecht vindt de heer Heineken het dat de overheid en bedrijfs- leden in Leiden iets verwachten van devestiging van een brouwe rij in Zoeterwoude. „Zowel voor ons als voor anderen betekenen de activiteiten natuurlijk leven in de brouwerij. Waar mogelijk betrekken we plaatselijke bedrij ven bij onze activiteiten. Daar bij worden in de plaatselijke sfeer ongeveer honderd ge schoolde werknemers aange trokken naast de 600 man die uit Rotterdam meekomen". „Ze stikken in Leiden waarachtig niet in de industrie en de ar beidsplaatsen. Ook het verplaat. sen van bedrijven naar het noor den en het oosten is geen een voudige zaak. Men kan beter de oost-west-verbindingen verbete ren. Bij een goede verbinding kunnen de mensen uit het oos ten in de Randstad komen wer ken". Bewoners Herenwij k kunnen niet bij wijkpark LEIDEN Het bestuur van de buurtvereniging „De Horsten" heeft namens de Merenwijkbe- woners in een brief aan de le den van de gemeenteraad ge vraagd om een oplossing, waar door zij het park weer kunnen bereiken. Het tegelpad name lijk, dat de wijk met het park verbond, is in verband met de bouw van het wijk- en winkel- centru m geheel verdwenen en draglines, bulldozers en hei-in stallaties hebben de omgeving voorzien van metersdiepe gleu ven (zie foto). De gemeente heeft wel een bord geplaatst met het opschrift „In gang park verplaatst naar Broekweg", maar dit betekent een omweg van ongeveer een kilometer. Naast het verzoek om een oplossing spreekt de buurtvereniging „Do Horsten" haar verontwaardiging over uit dat: de wijkbewoners niet van te voren zijn gewaarschuwd, er geen overleg is geweest, deze afsluiting juist voor het Paas weekeinde plaatsvond en dat de omleidingsroute in feite neer komt op het ontoegankelijk ma ken van dit park voor het me rendeel van de bewoners. „Wanneer deze situatie zal blij ven bestaan totdat de bouw van het winkelcentrum en omgeving gereed is", schrijft men, „en daar ziet het wel naar uit. bete kent dit dat deze situatie ander half tot twee jaar zal blijven be staan". Stadsfilmer Van der Berg LEIDEN Het mooiste is om door je zoeker heen te kijken en •dan alles te zien. Zo filmde ik vlak voor de restauratiewerk zaamheden in de Leidse Schouwburg. Daar heb ik mooie op names gemaakt van het podium en de lege stoelen. Als laat ste shot heb ik een kapstok met een leeg hangertje genomen. Dat is sfeer brengen in je film, dat Is het echte filmen. Maar Je moot het wel zien". Aan het woord is de heer Van der Berg, die in het dagelijks leven electro-technisch inspecteur bij de Stedelijke Licht Fabrieken is. maar die er in zijn virije tijd graag met een 16 mm filmcamera op uittrekt. Onlangs gaf hij de première van zijn twee nieuwste films in het Gemeentearchief. De ene geeft een beeld van het reile nen zeilen in de Leidse fabrieken. De andere is een toeristische fil mover Leiden. Aanvankelijk was het de be doeling enkele shotjes op te runen in verschillende bedrij ven. De directies bleken ech ter zo enthousiast dat ik er een negen kwartier durende film van heb gemaakt". De reacties op de première zijn niet uitgebleven. „Al van verschillende zijden heb ik aanvragen voor kopieën ge kregen. Ook op oudere films van mij die in Indonesië zijn opgenomen". De toeristische film heet „Lei den, een merkwaardige stad". „Lk woon nu al twin tig jaar in Leiden, maar tel kens verbaas ik me weer over die zotte contrasten". Opvallend in deze film is het enorme aantal drankrecla mes die in de film verwerkt zijn. „Dat heb ik met opzet gedaan. De Leidenaar houdt van een stevige borrel. Kijk maar eens in het telefoon boek daar staan wel zestig caféa, onder elkaar. LEIDEN De Leidse gemeenteraad zal waarschijnlijk voor een ver hoging van de presentiegelden voor raads- en commissievergaderin gen stemmen. Dit bleek gistermiddag tijdens een vergadering van de commissie' voor Algemene en Bestuurlijke aangelegenheden. PvdA, VVD en PSP stelden zich achter het voorstel van het college dat een verhoging van de vergoeding voor raadsvergaderingen be helst van 50 tot 90. Het presentie-geld voor het bijwonen van een commissie-vergadering wordt volgens dit voorstel verhoogd van 25 op 45. Van de wethouders zal alleen de heer Duijverman (on derwijs), tegen stemmen. „Het is een suggestie van gedeputeerde staten en wij geven die graag door", aldus burgemeester Vis. Met het voorstel om ook niet-raadslcden die in hun vrije tijd zitting heb ben in gemeentelijke commissies presentiegeld toe te kennen, ging de commissie ABA eveneens akkoord, evenals met een aanpassing van de wethoudersgezoldiging. Verder werd gistermiddag afgespro ken dat het college na de verkiezingen een overdrachtsnota zal uit brengen waarin een overzicht wordt gegeven van de „Grote „pro blemen" die in de gemeente spelen. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 Perquin De firma Perquin neemt vrijdag 26 april haar nieuwe bedrijfs- en kantoorpand aan de Haag weg 15 in gebruik. De firma Perquin is elf jaar gevestigd geweest op de Valkenburgseweg te Leiden. In dit oude pand werd aanvanke lijk alleen de oliehandel uitgeoe fend. Door de komst van het aardgas was men genoodzaakt naar andere activiteiten te gaan uitzien, hetgeen 7 jaar geleden gevonden werd in de vorm van een zogenaamd ML-station (an- ti-roestbehandeling voor auto mobielen). Daarnaast werd be gonnen met de import van het Zweedse anti-roest produkt Mercasol. Al deze activiteiten maakten het noodzakelijk dat er naar een ander en ruimer be- De leerlingen driffspand moest worden uitge zien. De thans in gebruik genomen ruimte heeft een oppervlakte van 3300 m2 en biedt plaats aan kantoren, showroom, ontvangst kamers, werkplaats en perkeer- ruimte (1000 m2Er werken bij Perquin 15 mencen en in het nieuwe ML-station kunnen 5000 auto's per jaar tegen roest be handeld worden. De omzet van de firma Perquin bedroeg in iljoen gulden. Het de jubilerende Rudolf Steinerschool hebben gisteren onder het zingen van een lied en het opzeggen van een gedicht hun prachtig versierde schooltuin in gebruik genomen. Verspreid over de gehele tuin stonden houten poortjes die met tulpen, narcissen, hyacinthen en andere bloemen versierd waren (zie foto). De tuin is aangelegd door ouders en leraren, die er gedurende het laatste half jaar vele uren aan besteed hebben. Het heeft vele voeten in de aarde gehad maar sinds gisteren heeft iedere leerling zijn eigen stukje tuin waar het groente en bloemen op laat groeien. Ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van de school werd ook een kippehok en de daarbij behorende kippen aange schaft. Het verzorgen van de leerlingen van dieren krijgt tot het milieu. Tijdens de figuurlijke opening en tuin helpt mee, dat het kind een goede relatie van het hok sprak de heer Veltman over „kippen die gouden eieren leggen". De kip was in dit geval de school. De openluchtmaaltijd viel gisteren letter lijk in het water en werd zodoende binnen gehouden. Pechvogel nieuwe ML-station voldoet ge- Nico Langerak voelde zich giste- heel aan de modernste eisen ten aanzien van de milieubescher ming. Daartoe is een grote olie- en vetafschcider geplaatst en zijn er speciale vrrrrieninorn getroffen om te voorkomen dat 1 I het open water mijn dochtertje naar de kleuter school gebracht toen een politie wagen vanaf de Doezastraat achter me aan begon te rijden. Ze moesten er nog voor keren, dat zag ik in mijn spiegel. Die lui stonden me gewoon op te wachten. Afijn, op de Witte Sin gel haalden ze me in. Stoppen. (Oude Rijn) kunnen feomen. de grootste pechvogel Leiden: oom agent had zijn au tootje afgepakt. Sip en tegelij kertijd verontwaardigd vertelde het VVD-raadslid gistermiddag toen wij hem lopend op de He gewoerd tegen kwamen: „lk Meegaan meneer, naar de garage vind het stijlloos. Ik had net in de Catherijnenstraat. Ze wil den hem nog op de brug zetten, maar toen ze het matje hadden opgetild zagen ze al hoe laat het was". Nico Langerak moest er plotseling om lachen, schateren zelfs. ..Een gaten joh. helemaal doorgeroest". Zijn wagen, een 10-jarige Volkswagen Variant, is hij kwijt, maar de motor, die nog in zeer goede staat is. mag hij er een dezer dagen uitslo- pen. „Da's pech hebben, ik had voor donderdag een afspraak met de dealer. Die zou voor mij de motor in een andere carros serie zetten. Nu moet ik het zelf doen of er een bom duiten boven op gooien". Terloops deelde het raadslid nog fluisterend mee: „Ik ben gelijk tegen iede re verdere opknappjng van het politiebureau aan de Zonneveld straat, ha. ha". Cabaret Bij onze vooraankondiging van het cabaret „Tekstpierement" in de krant van 20 oktober j.l. waarschuwden wij al voor het beperkte aantal plaatsen in het LAK-theater. Om het aantal te- leurgestelden echter zo klein mogelijk te maken heeft de Leidse Schouwburg besloten deze voorstelling vrijdag a.s. te herhalen, eveneens in het LAK- theater. Aan dit programma „Blijf zitten waar fe zit" wer ken ook nu weer mee: Lia Ka ron, Guuske Kotte. Jos Brink en Frank Sanders. De regie is in handen van Johan Verdoner en I voor de muzikale begeleiding zorgt Henk Bokkinga. Bloeddruk Voor de r.k. EHBO-vereniging Peerfee Donkers houdt dr. L. A. Voerman morgenavond om 20.15 uur een lezing over „hoge bloeddruk, wie en waarom". De lezing wordt gehouden in de Don Boscoschool, ingang Beij- erincklaan 15a. Ook niet-leden zifn van harte welkom. Kraakwagen De kraakwagen komt morgen, donderdag 25 april, in huurt 5: Paramaribostraal. Corantljn- straat. W. de Zwifgerlaan, Abr. Cri/nsenstraat. v. Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Dotli- straat, Stuyvesanthuf, Alb. Ag- nesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. v. Stolberghof, Anna v. Hu- renhof. Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot volkstuinen), Zwarte pad. Bovendien komt de grofvuilop- haaldienst in de gehele Me reu wijk en in huurt 7: Herensingel (van Medusastraat tot Juliana straat). Julianastraat, Juliana kade. Sophiastraat, Anna Pau- lownastraat, Alexanderstraat. Prinsenstraat. Oranjestraat, Lusthoflaan. Dillenburgerstraat. Nassaustraat, Mecklenburger- straat, Os- c Bernhardkade, Margrietstraat. Bernhardstraat straat. Paardenlaan. Marijkestraat. Irenestraat, en Beatrix- Stecnstraal 39. tel. 33310. „Je- Cbrtst Superstar", daw 14.80, 21.16 uur. /o 14.30. 16.16. 19 en 21339. ,.I)e er". 18 jr.. dn. 14.30, 18 45. i 21 16 uur Hom-woerd 49. tel. 24919. battle of the Hutge". Tijden te*: llaurlrrnuhti!ihm! 52. lel 26414 „De pornofumllle". 18 Jr Tijden als Studio. NacbtvoorstelUng: „Onrein

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3