Middenstanders zijn het nu beu i Moeizaam gesprek Gromiko-v. d. Stoel CeidócSomont Loonstijging fors, dalend, inflatie rendement blijvend Sadat: kansen op vrede groter dan ooit Vliegramp op Bali: 107 doden Minder ongelukken in februari bij NS 197 )INSDAG 23 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 I0SKOU (ANP) Minister Van enkele maanden geleden in Ge- der Stoel heeft gisteravond in nève moeizaam de tweede fase Moskou gedurende anderhalf is ingegaan, uur met zijn Russische ambtge- De gesprekken concentreerden Andrej Gromiko vrijwel uitsluitend over de conferentie over de Europese veiligheid en samenwerking gesproken, die IEN PASAR (AP).— Alle 107 in- zittenden van de op Bali bran dend neergestorte Boeing 707 van de Panam zijn om het le ven gekomen, zo is in Den Pa sar officieel medegedeeld, toestel, met elf bemanningsle- n en 96 passagiers aan boord, stortte tussen Singaradja en Boenglon brandend neer in het schaars bevolkte en moeilijk toegankelijke westelijke deel van Bali. Het laatste dat het in Hongkong opgestegen toestel van zich liet horen was, dat het vliegveld van Den Pasar in zicht was. Aanvankelijk waren er berichten dat er overleven den waren. Nu reddingsploegen de wrakstukken bereikt hebben, blijkt dat alle inzittenden, onder wie Amerikanen, Australiërs, Japanners, Duitsers, Indone siërs, Fransen, Chinezen en Ca nadezen zijn omgekomen. )EN HAAG (ANP) Volgens de voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek i de maand februari van dit jaar het aantal verkeersonge vallen met 9 procent vermin derd ten opzichte van februari 1973. Er werden in deze maand 3750 verkeersongevallen geregl-1 itreerd, waarbij in totaal 4325 mensen (doden en gewonden) tetrokken waren. Dit aantal is J,9 procent minder dan in fe bruari 1973. oals gemeld kwamen in ons land in fan-uari 3850 verkeersongeval len voor ofwel 3 procent minder dan in december 1973. Het aan tal mensen, dat bij verkeerson gevallen betrokken raakte, daal de die maand met 5,5 procent tot 4500 ten opzichte van decem ber 1973. 'ersoneelsraad moet verdwijnen UTRECHT De federatie van werknemersorganisaties van spoorwegpersoneel (FWS) meent dat de personeelsraad, het sinds 1926 bij de Nederlandse Spoor wegen bestaande samenwer kingsorgaan van de vakorgani saties, moet verdwijnen. De FWS bestaat uit de vervoers- bonden van NVV en NKV en de federatieve spoorweg vakvereni ging. De FWS meent, dat er voor de le den een onduidelijke toestand zou ontstaan als de personeels raad blijft, omdat er na de defi nitieve totstandkoming van de federatie binnen de personeels raad twee zeer ongelijkwaardi ge grootheden zouden samen werken: de FWS met 18.000 le den in actieve dienst bij ns en de bij het CNV aangesloten ACBV met 3.800 leden. (ADVERTENTIE) Voor neef Jan z'n bul heeft gehaald. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist. Bwrop/Interflora Nederland Oegaranietrdgotil zich, aldus verklaarde de minis ter na afloop, op het vrij ver keer van personen, ideeën en informatie, maatregelen om het wederzijds vertrouwen te ver groten, het niveau waarop de derde en laatste fase van de conferentie zal worden gehou den en de eventuele oprichting van een permanent overlegor gaan. Volgens Gromiko moet eerst over eenstemming worden berejkt over de beginselen van nationa le soevereiniteit en niet-inmen- ging in eikaars binnenlandse aangelegenheden; daarna kan men trachten het eens te wor den over het vrije verkeer. De westelijke voorstellen die beo gen troepenverplaatsingen van tevoren te melden, waarnemers van de andere partijen toe te laten tot manoeuvres, waren volgens Gromiko ,,niet zonder meer slecht, maar bijzonder slecht". Voor het controleren van troepenverplaatsingen in een groot land als de Sowjet- Unie zou „een waar leger vn controleurs" nodig zijn. Terwijl de Oosteuropese landen van oor deel zijn, dat een permanent overlegorgaan als brug naar een volgende conferentie moet worden ingesteld onmiddellijk na de topconferentie die huns inziens in juli in Helsinki moet worden gehouden, zouden vol gens Nederland de deelnemende landen over twee drie jaar kunnen bezien, in hoeverre de situatie in Europa als gevolg van de conferentie is verbeterd. i Een groot deel van de Nederlandse huisvrouwen luistert iedere morgen naar „de groenteman", verpersoonlijkt door de heer en mevrouw De Wolf (midden en rechts). Gisteren op de huishoudt beurs in de Amsterdamse RAI werden zij daarvoor onderscheiden met de P. F. Blokker-penning die hen werd aangeboden door de directeur van de Internationale huishoudbeurs, de heer J. Cobelens. Onderscheiding voor de Groenteman AMSTERDAM AVRO's groenteman, de 46-ja- rjge Kees de Wolf van de afdeling gevarieerde programma's, die eerst als tekstschrijver voor zijn vader, maar later zelf als alwetende "Groenteman" de huisvrouwen driemaal per week over de radio een goedkoop en smakelijk recept voor het avondmaal voorschotelt, is daar voor in het RAI-gebouw te Amsterdam onder scheiden met de jaarlijkse huishoudbeurspen ning van het P. F. Blokker-fonds. Precies dezelfde penning werd overhandigd aan zijn trouwe en volgzame klant in het program ma, met wie hij blijkt te zijn getrouwd. Het is mevrouw Hermien de Wolf-van der Horst, die hem de laatste trjd in het vijf minuten durende ochtendpraatje over lekkere en goedkope groente in zijn maatschappelijke inzichten wel eens te gen durft te spreken. Het programma van de "Groenteman" is al bij na een kwart eeuw oud. De eerste "Groente man" was de vader van Kees, Henk de Wolf, die een drietal klanten versleet (Thea Spaarga ren, Anette de Lange en Mies Kipp) in de tien jaren tot 1962, toen hij werd gepensioneerd. Daarna nam zijn zoon, die tijdens vakantiepe rioden al insprong, de rol van „Groenteman" van hem over. 1 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dr. J. Zijlstra, de president van de Nederland se Bank, mag in zijn jaarver slag over 1973 positief staan te genover het niet-beperken van de bestedingen, minder te spre ken is hij over de loonmaatre gel. De loonstijging noemt hij fors. Dr. Zijlstra rekent name lijk voor, dat er een stijging van het primaire reële loon van 3 procent te verwachten is (loonstijging van 14,5 procent min 11,5 procent prijsstijging). Weliswaar is er een groei van de arbeidsproductiviteit te ver wachten, maar deze wordt onge daan gemaakt door de achter uitgang van de ruilvoet. Het aandeel van het arbeidsinko men in het nationaal inkomen zal als gevolg van dit alles aan zienlijk stijgen ten koste van het rendement van ó'e investe ringen. „Dit is in dubbel opzicht een zorgelijke ontwikkeling. Da lende rendementen hebben een negatieve uitwerking op de in- vesteringslust en zouden aldus de toch al verre van rooskleuri ge stand van de werkgelegen heid schaden. Tevens ontstaat een opwaartse druk op het Frangois Mitterrand, de linkse kandidaat voor het Franse pre sidentschap, samen met zijn vrouw op een bijeenkomst in Parijs tijdens welke hij zich be zig hield met feministische pro blemen. Voorsprong Mitterand groeit PARIJS.AP Francois Mitter rand is verder uitgelopen op zijn voornaamste tegenstanders in de Franse presidentsverkie zingen en deze beid ?-n hebben him aanvallen op elkaar ver scherpt. Jacques ChaJban-Delmas en Valery Giscard d'Estaing vallen elkaar even krachtig aan als hun idnkse tegenstander Mit terrand. De voormalige premier Chaban- Delmas heeft de minister van financiën Giscard d'Estaing be- schu'dijgd van „laksheid" in zijn economische beleid, waarbij hij vooral de nadruk legde op de enorme inflatie in het land. Het jongste opinie onderzoek waarvan het resultaat vanmor gen in I'Aurore werd gepubli ceerd toont aan dat in de eerste ronde Mitterrand 44 procent van de stemmen kan verwachten, terwijl Giscard 24 procent zou krijgen drie minder dan voor heen en Chaban-Delmas slechjts 19 procent, vijf minder dan voorheen. In het midden zitten OP HET LUSTRUMCONGRES van de anti-revolutionaire partij heb ben diverse sprekers zich de vraag gesteld, wat de consequenties behoren te zijn van het oprichten en bestaan van het Christen-De mocratisch Appèl. Mr. Aantjes als fractievoorzitter van de ARP en dr. De Zeeuw als voorzitter van de KVP hebben als één der consequenties genoemd het consequent handelen vanuit een program en volgens beide spre kers moet dan de principiële kracht van het christendemocratisch program zwaarder gewogen worden dan de tactische behoefte aan een centrumpositie. ZO GEFORMULEERD kunnen we het standpunt van mr. Aantjes en dr. De Zeeuw wel volgen. Maar wanneer de centrumpositie een lo gisch gevolg is van het feit. dat het CDA zich noch verenigen kan met het program van de VVD omdat dat te rechts is, noch met een te links-gerichte koers van de PvdA c.s., don moet het CDA zich vestigen in het centrum tussen die twee. Niet omdat er op die manier rekenkundig de meeste kiezers te win nen zijn, maar omdat dit strookt met het eigen vooruitstrevende CD A-program. Dit laatste dan mede, omdat het niet enkele politieke leiders zijn die de inhoud van dat program bepalen, maar de kie zers-partij leden volgens hun politieke overtuiging. Precies zo zouden we willen redeneren terzake van een door professor Goudszwaard op het AR-congres gemaakte opmerking. Het knbinet- Den Uyl naar huis sturen omdat op die manier gemakkelijker de politieke eenheid tussen KVP, ARP en CHU bereikt zou kunnen worden, vinden ook wij een opportunistisch, dus afkeurenswaardig beleid. Maar steun blijven geven aan het kabinet wanneer dit, om welke re den dan ook, een beleid gaat voeren dat niet strookt met het chris ten-democratische program op basis waarvan de KVP en de anti-re volutionairen in 1972 hun kiezers achter zich gekregen hebben, is even verkeerd. OOK WAT BETREFT DE EVENTUELE CDA-opstelling bij de vol gende Kamerverkiezingen moet men zich in de eerste plaats laten leiden door zijn program. Geen verkiezingsfront samen met links als dit in strijd zou zijn met de politieke visie zoals die spreekt uit het eigen program, bijvoor beeld omdat de PvdA op vitale punten anders wil. Maar evenmin een alliantie met de VVD omdat op die manier de CHU het gemakkelijkst uit haar eigen moeilijkheden zou kunnen ko men. Weeroverzicht geerd, hoopt de heer Zijlstra. prijsniveau, die door een strak Lastenverlichting is nodig, vindt Wat prijsbeleid wel tijdelijk, maar niet blijvend zal kunnen worden teruggedrongen. op het gebied van de loon stijging is gedaan, aldus dr. Zijlstra, past bij een normale, niet door een achteruitgang van de ruilvoet aangetaste arbeids- produktiviteit en kan niet wor den gezien als sterk gematigd onder invloed van de bijzondere omstandigheden. En daaruit blijkt maar weer eens, hoe zwaar de lasten van de collec tieve sector op het reële be schikbare inkomen drukken. „Wanneer bij een normale pro- duktiviteitsontwikkeling het re- ele beschikbare inkomen van de gemiddelde werknemer met niet de bankpresident, ongeacht specifieke complicaties van jaar. De inflatie blijft omvang rijk en hardnekkig en het lijkt erop, dat men in vele landen de hoop al heeft opgegeven dat de inflatiegraad nog ooit zal afne men. De werkgelegenheid is on gunstig omdat niet conjunctu reel maar structureel de inves teringsgeneigdheid zwak is. En het zou een illusie zijn te me nen, dat de schade aan de werkgelegenheid te herstellen is door een aanvullend werkgele- genheidsprogram van de zijde van de overheid. Want om 10.000 man een jaar aan werk te helpen is zeker 500 miljoen gulden nodig. meer dan 1 procent kan stijgen, In zijn slotwoord zegt de bankpre- '•$- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaron opklaringen hagel •*-*• warmtefront H hoge-drukgobied bewolking -f* sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebiod regen ^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting Olieprijzen tot oktober niet hoger NEW YORK (AP) - Hel hoofd van de Organisatie van olie ex porterende landen (OPEC) de Iraanse minister van financiën Jamshid Amouzegar, heeft gis teren verklaard dat de indus triële landen kunnen rekenen op verdere prijsverhogingen voor ruwe olie, tenzij de inflatie aan banden wordt gelegd. Volgens Amouzegar zullen de olie prijzen op het huidige niveau blijven tot oktober. Verdere prijsverhogingen zouden gericht zijn op vergelijkbare kosten van andere energiebronnen zoals 'kernenergiecentrales. Hij zei voorts dat de olieprijzen alleen omlaag zouden gaan indien de Cil'fi VT Van een onzer verslaggevers De regering heeft inmiddels laten gen over de mogelijkheden om weten nog deze maand met de aan de grieven in deze sector UTRECHT Mr. A. Geurt- middenstand te willen "verleg- tegemoet te komen, sen, voorzitter van het Ko ninklijk Verbond van On dernemingen en Tweede Kamerlid voor de VVD, heeft de regering gewaar schuwd, dat het uithou dingsvermogen van de mid denstanders de uiterste grens heeft bereikt. Hij voorziet dat bij voortzet ting van het huidige prijs beleid, zij de wetten van deze regering niet meer zullen gehoorzamen. Hij wordt hierin gesteund door de grootste regeringspartij, de PvdA. Zij is van mening dat de regering te lang heeft toegeke ken bij de afvalrace in de mid denstandsector en deze mis schien nog aanmoedigt ook. Drs. E. van Thijn, fractievo'r- zitter van de PvdA in de Twee de Kaïmer, zei dit gisteren op het jaarlijks congres van het KVO. „Er is een beleid nodig, waarbij niet langer de ene mid denstander na de andere zijn bedrijf moet sluiten omdat hij het hoofd niet meer boven wa ter kan houden", aldus Van Thijn. Verder merkte hij op, dat de mid- j denstanders zich moeten reali- j seren dat de belangen van grote t. en kleine zelfstandigen niet pa rallel lopen en dat die belangen tegenstelling een van de belang rijkste oorzaken is van het af- valproces. „De kleine zelfstandi ge heeft alleen baat bij een be leid gericht op verkleining van j de inkomensverschillen", aldus I Gemechaniseerde Israëlische infanterie in actie komt dat doordat het peil de jaarlijkse lastenverzwaring wegens belasting en premies thans op 3 procent ligt. In 1974 wordt die last als gevolg van de bijzondere omstandigheden, ge heel op het bedrijfsleven afge wenteld." Om werkelijk wat te doen had de regering geen 2 maar 3 miljard beschikbaar moeten stellen, meent dr. Zijlstra. De loonsom stijging had dan niet onbelang rijk lager, de druk op de, prijzen geringer en de stijging van het aandeel van 't arbeidsinkomen op het nationale inkomen aanzien lijk kleiner kunnen zijn. Mis schien kan in de komende jaren de koers nog worden gecorri- sident, dat het overheidsbeleid gebaseerd moet worden op ver enigbaarheid van een loonsom stijging per werknemer, die een redelijke vooruitgang biedt van het reële beschikbare inkomen en een niet verder dalen van de rendementen van investeringen. Dat zou een wezenlijke bijdrage zijn tot de bestrijding van de in flatie en tot herstel van de1 werkgelegenheid. „Men dient hierbij echter te beseffen, o'at, het huidige beslag van de col- Vooruitzichten DE BILT Vannacht trok een storing in de hogere luchtlagen via de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving. In verband hiermee viel er in de nacht en vroege ochtend in het uiterste noorden van ons Amsterdam land plaatselijk wat lichte regen De Bilt of een lichte bui. Boven de Brit- g*"1 se eilanden verandert een hoge- Eindhoven dmkgebied nog maar wfinig van plaats. Een uitloper ervan Twente trekt over het noordelijk deel viucingen van de Atlantische Oceaan in de Abeïd^n richting van Noorwegen. Als ge- Athene volg hiervan zal na het passé- WEERRAPPORTEN max. neer van eendergenoemde sto ring de wind in ons land Frankfort draaien naar richtingen tussen Hditnki noord en noordoost. Er wordt Innsbruck dan weer iets drogere lucht ^«abaa*0 aangevoerd, waarin wolkenvel- Locarno den voorkomen, afgewisseld *-°ndcn door opklaringen. In het tempe- Madrid UFg ratuurverloop komt niet veel Malaga verandering. Munchen lectieve sector op het reële in komen ten belope vat het groot- ste deel van een normale pro- duktiviteitsstijging een onover komelijk struikelblok op deze weg is". voor donderdag. Oslo Schraal en vooral later zonnig. Pnriji Plaatselijk nachtvorst. spïu' Weersvooruitzichten in cijfers won^n'01™ voor donderdag: Aantal uren Zurich rond 4 tot 14. Min. temperatuur istonbocl omstreeks 3 graden. Max. tem- New ïYorïc'1* peratuur omstreeks II graden. Tunis h. bcw. zw. bew. CAIRO (RTR) President Sadat van Egypte heeft gisteren ver- klaard dat de kansen op vrede in 't Midden-Oosten nooit reëler geweest zijn dan nu. Op een persconferentie voor journalis ten die bondskanselier Brandt ia Cairo vergezellen zei het E8yPte Egyptische staatshoofd: Na 26 jaar van bitterheid, haat en vijandschap wllen wij een eind maken aan de staat van oorlog. ruggeeft en men een stabiele re geling vindt voor het Palestijnse probleem. Hoe de verhouding zich uiteindelijk ontwikkelt, zal de zaak zijn van de volgende generaties". West-Duitsland zijn gisteren overeengekomen een gezamenlijke commissie op hoog niveau in te stellen die zich zal bezighouden met de be langrijkste gebieden van samen werking. F«t voorstel daartoe had bondskanselier Brandt ge daan. Sadat bracht hulde aan lie Ameri kaanse minister van buitenland se zaken. Henry Kissinger, voor P?gÜl!!"„!en reKeling t0t D" Israëlische strijdkrachten heb- ben de omstreden toppen van het Hermongebergte gisteren geheel in handen genomen ter wijl de duels met artillerie en stand te brengen. Op een vraag naar een eventuele erkenning van Israël antwoord de de president dat dit vraag- i het besneeuwde Hermongebergte, een strategisch uiterst belangrijk gebied bij de grenzen stuk geen onderwerp van dis cussie was. „Het gaat er om een einde te maken aan de staat van oorlog op voorwaarde men ons onze pehieden te- vèrdragend tankgeschut aan het lager gelegen Syrische front voor de 42ste achtereenvolgende dag in alle hevigheid voortduur-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9