'RECLAME BOLBLOEMEN IS ZINLOOS' Warmond geeft geld voor herstel van twee molens Bejaarden voelen zich in nieuwe 'Bernardus' thuis Ver koop ten bate van kerk PVS-voorzitter Hylkema: Nu ook Lions Bollenstreek Onderzoek in bollenvak komt goed op gang PAGINA 1 DINSDAG 23 APRIL 1974 LEIDSE COURANT bollen- en duinstreek BOLLENSTREEK Het maken van consumentengerichte recla me voor bolbloemen door de bloembolsector is zinloos. Acties voor vergroting van het bloe- menverbruik-in-het-algemeen zijn veel effectiever omdat het koopgedrag zich niet richt op speciale bloemen. Dit zei gistermiddag de voorzitter van het Produktschap voor Sier gewassen H. J. Hylkema, tij dens de jaarvergadering van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur in Flora Hil- legom De heer Hylkema kwam tijdens zijn causerie over het onder werp „relatie bloembollen-bol- bloemen" met een aantal voor het vak bijzonder interessante gegevens op de proppen. De totale huidige productie, zo liet hij weten van tulpen be draagt twee miljard. Hiervan wordt 1,4 miljard bollen geëx porteerd. 800 miljoen daarvan worden gebroeid en 600 miljoen vinden een koper in de droog- verkoop sector. Van de 0.6 miljard tulpebollen die in het binnenland blijven worden er 540 miljoen gebroeid. Van dat aantal warden er 400 miljoen als tulpebloem geëx porteerd. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, aldus de heer Hylkema, dat de binnenlandse broei van tulpen sterk zal groeien en dat die vergrote produktie voor een belangrijk deel weer als tulpe bloem naar het buitenland zal gaan. Over de vakheffing zei de heer Hylkema dat men moet blijven streven naar een gelijke verde ling van de kosten: de helft voor het rijk en de andere 50% voor het vak. Het bollenvak. zo zei hij, kan de kosten verder drukken door te streven naar meer integratie met het bloe misterij-onderzoek op de proef stations in Aalsmeer en Naald wijk. 'e", wij dienen. Steeds weer kwam het motto Vol trots tonen de President van de Lions Club Bollen streek Cees Smitsloo (r) en Lion Herman Henniphof de speciale oorkonde van de International Association of Lionclubs. van de Lions terug bij de Charter-uitreiking aan de Lionsclub Bollenstreek, de 138ste loot aan de Nederlandse stam van de In ternational Association of Lionsclubs. „We zijn", sprak Cees Smitsloo, president van de Lions in de Bollenstreek, „echt niet dat zo exclusieve clubje van zakenlui, die elkaar tijdens de club avonden het balletje toespelen. We zijn, en willen dat ook waar maken, een service-club, die zich beweegt op algemeen maat schappelijk gebied en daar hulp biedt waar bestaande regelingen tekort schieten of niet functioneren. Soms kan dat ook gaan via door ons opgezette acties onder bevolking of bedrijfsleven, in ie der geval via derden, waartoe wij als Lions club Bollenstreek onze relaties zullen trachten aan te boren". De Lions club Bollenstreek heeft zich bij de charter-uitbreiding (een soort oorkonde) op gepaste wijze gepresenteerd. Voorafge gaan door een show van het volledige Carite Tuba in de Keuken- de plaats van handeling de „warme kas" van de bloe- die met een temperatuur van nauwelijks 12 graden Cel- cius haar naam geen eer aandeed. Veel plezieriger was daarna dan ook het toeven in het kasteel van Graaf J. C. E. van Lynden, na de uitreiking van het charter door de gouverneur van de Lionsclubs in Nederland. A. J. van Hesteren. Een plech tigheid die geheel in stijl ging. „Om", zoals Rob van Bose, char- terright-president en vice-president II van de Lions club Bollen streek ook stelde, „het geheel ook op een bepaald niveau te plaatsen, maar niet om ons als groep af te zonderen. Daarvoor moet je ons dan normaal bezig zien zonder deze smokings. De Lions club Bollenstreek is, voortgekomen uit de Lions club Katwijk, als de zogenaamde Sponsorclub bij de officiële installa tie meerdere keren naar voren gekomen. Cees van de Werff en Harry van Velzen vooral hebben zich daarbij zeer verdienstelijk gemaakt en ontvangen hiervoor dan ook een speciale onderschei ding. Zonnebloem reed 140 invaliden door Keukenhof LISSE Dankzij de activiteiten van de afd. Lisse van „Zonne bloem" hebben gisteren 140 in validen, verzorgd door 40 hel pers en helpsters, op bijzondere wijze genoten van de bloemen pracht op de Keukenhof. Het grote aantal deelnemers maakte het noodzakelijk, dat wel 's morgens als 's middags met invaliden door de Keuken hof gereden werd. Het weer werkte bijzonder mee: 's mor gens windstil, 's middags was er ook nog een zonnetje bij. Daardoor kwam de bloemen pracht nog zoveel te mooier u NKV Lisse wil Sociale School LISSE Op de jaarvergadering van het Ned. Kath. Vakverbond in Lisse heeft voorzitter J. H, Salman gepleit voor een sociale school in Lisse. Met een aantal leden van ruim 1300 in Lisse, achtte hij alle reden tot be staansrecht van een sociale school in Lisse aanwezig. Voorts betreurde de voor het, dat het een moeilijke zaak is om vruchtbaar contact met de jongeren te hebben e houden. Het NKV gaat nu tact opnemen met de leiding van jeugdsoos Qbus te Lisse deze problematiek onder de ogen te zien. In deze vergadering werd beslo ten het 75-jarig bestaan in 1976 op feestelijke wijze te herden ken, waarvoor een Jubileumco mité in wording is. Reeds enke le mensen uit het kader stelden zich beschikbaar. Voorts wil het NKV Lisse komen tot oprichting van een Vrouwen afdeling NKV. Nieuwe straatnamen in Noordwij k/Zee N'OORDWIJK De naderende voltooiing van de parallel-boule vard heeft consequenties wat de straatnamen betreft. Aan de nieuwe boulevard willen B. en W. officieel de naam "Parallel boulevard" geven. Overigens een van weinig fantasie getui gende naam. Naast de Koningin Wilhelmina Boulevard en de Ko ningin Astrid Boulevard, had er best een Koningin Juliana Bou levard mogen komen. De boule vard heeft genoeg gekost om er een koninklijke naam aan te verbinden, zo hoont men iij Noordwijk. De Schafferstraat en de Oude Werf worden geheel in de nieuwe boulevard opgenomen. Deze na men gaan vervallen. Verder blijft van de Oranjeweg een zo klein gedeelte over, dat B. en w. het niet zinvol achten deze straatnaam te handhaven. Het resterende straatgedeelte kan naar de mening van het college het best worden toegevoegd aan de Golfweg. De Noordzeestraat blijft gehandhaafd voor het ge deelte tussen de Koningin Wil helmina Boulevard en de paral lel-boulevard. Aan het afgesne den gedeelte Jan Kroonsweg willen B. en W. de naam Olie burg geven, om de reeds in de volksmond bestaande naam voor het nageslacht te bewaren. Het afgesneden gedeelte School straat krijgt weer de historische naam Lage Wurft en het afge sneden gedeelte van de Jan van Henegouwenweg de eveneens al oude benaming Schuitengat. De straatnaam Jan Kroonsweg verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt het Jan Kroons- plein, terwijl de rest van de vroegere Jan Kroonsweg aan de Nicolaas Barnhoornweg wordt toegevoegd, daar anders een on duidelijke toestand zou ont- WARMOND De gemeente Warmond gaat een belang rijke financiële bijdrage uittrekken voor het herstel van de molen in de polder Faljeril en voor de herbouw van de molen in de Broek en Simontjespolder. Het watermolentje op 't eiland Faljeril, werd tijdens de aprilstorm vorig jaar era. stig beschadigd. B. en W stellen de raad voor 30% van de subsidiabele kosten te verlenen wat neer komt op een bedrag van ruim 1200 gulden. Een aanzienlijk groter be drag (30% van herbouw kosten) zal worden gesto ken in de november 1972 afgebrande molen in dfc Broek- en Simontjespolder. De gemeente Warmond vindt dat de herbouw van de molen van groot belang is voor het Nederlandse en Warmondse molenbezit Een gunstige bijkomstig heid is dat dankzij een ini tiatief van de Rijksdienst voor de monumentenzorg uit afgestoten of af te sto ten molens delen zullen vrijkomen voor de her bouw van de molen in de Broek- en Simontjespolder. Het is zo goed als zeker da! de beschikking zal worden gekregen over een in goede staat verkerende ach titan* van de vroegere molen van de Waardpolder te Haar lem. BOLLENSTREEK Het structuuronderzoek dn het bloembollenvak komt nu pas goed op gang. Deze en de volgende maand krijgen 25 bloembollenexporteurs specialisten van het bureau Bosboom Hegener uit Amsterdam op bezoek voor een interview. Daar naast zullen tien deskundigen uit het vak en van daarbuiten hetzelf de ondergaan. Bovendien gaat men op zes verschillende plaatsen in de diverse produktiecentra bijeenkomsten beleggen met kwekers. Gisteravond ging onder het motto "Een appeltje voor de dorst" de jaarlijkse kerkvei- ling van de Pancratiusparochie van start. Hiervoor was de grote zaal bij "Cees en Ine ke" vol met kooplustige be zoekers, die tegen elkaar op boden. De stemming was prima en de verkoop nave nant. Zo bracht o.a. een geit je f 75,- op. Een leuke ver rassing was het van tijd tot tijd aflopen van door notaris Noordraven afgestelde wek kers, waarbij de koper van dit moment een plant of taart cadeau kreeg. Deze extra verrassing wacht ook van avond, als de veilig wordt voortgezet, vele kopers. Met acht tot tien vooraanstaande kwekers uit de centra zal een vraaggesprek worden gehouden. Voor half mei moet dat alles achter de rug zijn. De verkre gen gegevens zullen worden ge bruikt, in de tweede fase van het onderzoek de zgn analyse-fase. Er volgt ook een derde fase waarin men zal moeten komen tot bepaalde aanbevelingen. Aanvankelijk was gedacht die derde fase in het laatste van dit jaar te kunnen afronden maar er zijn vertragingen opgetreden en nu zal het wellicht voorjaar 1975 worden voor het zover is. De totale kosten van het onder zoek zullen een half miljoen be dragen maar de minister van Economische Zaken heeft zich in principe bereid verklaard tweederde van die kosten gehouden bi] de subsidie Nieuwbouw in Rijnsburg RIJNSBURG - B en W stellen de raad a.s. donderdag voor een perceel grond te verkopen aan de heren P en T van Iterson voor een prijs van 80.000,—. Op deze grond (351 m2) zullen een aantal eengezinswoningen worden gebouwd voor Rijnsburg- se ingezetenen of economisch ge- bondenen aan Rijnsburg. Tevens zal de raad een voorbere;- dingsbesluit moeten nemen inza* ke de bouw van tien herenhui zen door een aannemingsbe drijf Leiderdorp. Aanvankelijk zouden door het bedrijf vijf bun galows gebouwd worden. Deza konden echter niet verkocht worden. Inmiddels is een ver zoek van de heer Goedhart uit Amstelveen binnen om achter een van de herenhuizen een praktijkruimte te bouwen. Dit is echter in strijd met het bestem mingsplan. Tenslotte wordt op nieuw bekeken of Rijnsburg moet toetreden tot een nieuw ge- Gemeente draagt bij aan nieuwe instrumenten Noordwijk - Het Fanfarekorps „Excelsior" en het Chr. Muziek gezelschap „De Echo der Dui nen" zijn beide toe aan een ver nieuwing van het instrumenta- Bij „Excelsior" gaat 't om totaal 57 instrumenten, wat in totaal aan vervanging en ombouw een uitgave vergt van ruim 26.000. B. en W. van Noordwijk hebben de gemeenteraad voorgesteld /in deze kosten een bedrag van 15.000,- bij te dragen. De „Echo der Duinen" kan 15 van de 40 instrumenten ombou wen; de rest moet nieuw aange- schaft worden. Hiermede is een bedrag van ongeveer 22.000.- gemoeid. Voorgesteld wordt aan het muziekgezelschap een subi- sidie van ƒ11.000.- te verlenen. PCC Lisse Lisse Voor de komende raads verkiezingen is de PCG-lijst als volgt samengesteld: 1. Harry Smith, 2. A. de Kort, 3. B. G. Vijfhuizen, 4. J. N. Hagg, 5. P. J. van Waveren, 6. C Horsman, 7. J. Möhlmann, 8. A. de Greef. 9. C. Imthorn, 10 mevr. M. M. Luijk-Scholte. De heer E. Hollander zal niet in de raad terugkeren. VW-wisselbeker LISSE De VVV-wisselbeker is dit jaar naar de Schaakclub Lisse gegaan. De club won ach tereenvolgens van Voorhout met 9y2—Y2, van Sassenheim met 6i/2_3i/2 en van Hillegom met %y2iy2. VW-voorzitter, de heer Van der Kroft reikte de wisselbeker, die twee jaar in handen van Sassenheim is ge weest, uit. Propaganda- avond RIJNSBURG De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde organiseert hedenavond een gro te propaganda-bijeenkomst in de restauratie van de bloemen veiling Flora. De heer Ouds hoorn zal over het werk van de maatschappij in de bollen- en duinstreek spreken. Aanvang 20 Bil j artkampioen ABBENES G. Doesburg van biljartvereniging „Abbenes" heeft het afgelopen weekend in Dordrecht de eerste prijs be haald in het gewestelijk kam pioenschap hoofdklasse libre. De Sassenheimer Peter Kuipers, die onlangs het kampioenschap voor de Bollenstreek won, be machtigde de zevende plaats. JKL - j Kerkeveiling LISSE De kerkeveiling die aan het begin van het afgelopen weekeinde ten bate van de her vormde gemeente werd gehou den heeft rond 23.000 opge bracht. SASSENHEIM „Laat ons hier maar rustig zit ten. We hoeven nergens anders naar toe." Dat was de begrijpelijke reactie van een aantal Sas- senheimse bejaarden, toen enige jaren geleden definitief bekend werd dat het sombere en hokki- ge, uit 1924 daterende bejaarden-verzorgingste huis St. Bernardus, ruimte moest gaan maken voor een heel wat moderner onderkomen. Nu zullen diezelfde bejaarden waarschijnlijk spijt van hun destijds gedane uitlatingen hebben, want de nieuwe Bernr.rdus kan de Sassenheimse be jaarden eindelijk waar naar geld gaan bieden. De bejaarden, sedert het begin van de bouw in 1971 ondergebracht in sem:-permanente-won:n- gen, hebben nu alles wat hun hartje begeert. Ar chitect ir. Van Gestel uit Arnhem ontwierp een gebouw waar elke bejaarde zich wel op zijn ge mak moet voelen. Alles heeft hij er aan gedaan om d^ bewoners van de nieuwe Bernardus een ,,Lhuis"-gevoeI te geven. De verschillende verdiepingen hebben alle een door de bewoners zelf gekozen straatnaam gekregen. 1974 va Elke verdieping heeft zijn eigen karakter, wat houden. men heeft kunnen bereiken door de vloerbedek king en schilderwerk per straat te laten verschil len. De maaltijden worden door de bewoners op hun eigen kamer gebruikt. In de hal bij de ingang is een kapsalon gebouwd, waarvan elke morgen druk gebruikt wordt ge maakt. 's Middags kunnen de bejaarden in hun eigen winkel inkopen doen. Om het idee van de winkelstraat binnenshuis zo veel mogelijk na te bootsen, is voor de vloerbe dekking gebruik gemaakt van straattegels. Er staan gezellige banken, waardoor de bewoners van het „straatgebeuren" in de hal kunnen ge- Op de eerste verdieping ligt de verjeardagskamer. waar de bewoners met hun familie, hun eigen verjaardagen en feestjes kunnen vieren. In de huiskapel is iedere dag een eucharistievie ring. Ook bestaat gelegenheid cm de rturgiev'e- ringen van de Sassenheimse kerken vla de kerk telefoon te volgen. Voor de inwoners van Sassenheim zal er op 4 mei 15.00 tot 17.00 uur open dag worden ge thrum 1500-160; Rozen grootbl. 4700- 0.360: Rozen klelnbl. 10680-0.151; Tulpen90908-1.025Tulpen koude gr. 77297-0,652; Tulpen 2e soort 42-0.337; Vlolieren 2SO0-0.4O5: Narcis koude gr. 13030-0,333; Anjers tros 720— 0,224; Kerstgoed 150-1.150; Dlv. Snij bloemen 416-1.277; Dlv. snijbloemen 8160-0.135; Alstromerla Imp. 25-0.500; Anjers am. Imp. 50950-0.214; Gladio len Imp. 25819-0,345Iris Imp. 6- troemla a|mp. 25^0,600: Anjers Am. Imp. 50950—0.214; Gladioli 25819—0.345; Iris Import Liatrls Imp. 5650-0.460; Ro; Imp. 1920-0.210: D 42-1.107; Dlv. Snljbl. Imp. ,473; Be 202-1.031

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5