Lasten moeten lichter WERKGEVERS WILLEN WAPEN TEGEN STAKING fblijmaker De 20-deEige Protesten tegen „afpersen van bekentenissen Rabin Golda opvolger van Meir in Israël President Nederlandsche Bank Spreidings- beleid te lichtvaardig Aage M. kreeg hulp van buitenaf verdien 'n echte £eidóc(2oti/ta/tii Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur- hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes 3,10 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ119,05 - Losse 65e JAARGANG No. 19794 DINSDAG 23 APRIL 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Voor achten; 20.21 uur Frank Sinatra in „The naked Runner", speelfilm; 22.00 uur Gamma met tuinbouw. Ned. II: 19.05 uur Stratenmaker- opzeeshow; 20.21 uur Onedin- lijn; 21.10 uur 2 voor 12, quiz; 21.50 uur Achter het nieuws. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en op de mees te plaatsen droog weer. Meest matige noordelijke wind. Min. temp. van 5 graden vlak aan zee tot min 1 graad plaatselijk in het binnenland. Maxima mor gen van 8 tot 12 graden. Morgen zon: 5.2519.52. Maan: Vreemd bol-geluid Terry Matthews uit Jacksonville (Florida) toont hier de roestvrijstalen bol, die hij in zijn achtertuin gevonden heeft en allerlei vreemde inwendige geluiden maakt. De bol wordt nu aan een nader onderzoek onderworpen. Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM De president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, vindt dat de belastingen en de sociale ver zekeringspremies een te groot deel van het inkomen op slokken. De reële loonsverbeteringen, die men de werkne mers toch toekent, komen daardoor ten laste van de on dernemingen. Mede daardoor dalen de rendementen en de rendementsverwachtingen, wat weer leidt tot een onbe vredigend investeringsniveau. Als er onvoldoende wordt geïnvesteerd kan de werkloosheid niet worden opgelost, want aanvullende werkgelegenheid scheppen van over heidswege biedt onvoldoende soelaas. gen voorshands niet zullen beste den via grotere importen of Aan het slot van een messcherpe analyse van de toestand, neer gelegd in het vandaag versche nen verslag van de Netierland- sche Bank over 1973 zegt dr J. Zij'lstra: De keuze ligt voor de hand de weg van lastenver lichting moet worden ingesla gen. De olieproducerende landen ont vangen door de prijsverhoging per jaar 40 k 50 miljoen dollar netto meer dan in het recente (Van een onzfer verslaggevers) Den Haag Naast het stakingsrecht van de werk nemers willen de werkgevers het recht van uitslui ting, dat wil zeggen dat zij bij een werkstaking ook werkwilligen het loon kunnen onthouden. In het gis teren verschenen jaarverslag van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zegt voorzitter mr. P. van Boven, dat het uitsluitingsrecht noodzake lijk is om het machtsevenwicht tussen vakbewe ging en werkgever in stand te houden Het uitsluitingsrecht is het antwoord van de werk gevers op de nieuwe taktiek van de vakbonden, die vorig jaar werd ingevoerd: een kleine geselecteer de groep die vitale posten bezet laten staken, waardoor het totale bedrijf wordt lamgelegd. De werkgevers willen nu het recht, in zo'n geval het totale personeel zonder loon naar huis te sturen, omdat het voor de onderneme'- niet duidelijk kan lijn wie wel en wie niet wil werken. De onafhanke- buitenlandse investeringen, ligt de neiging voor de hand om de besteedingen in de olieverbrui- kende landen te beperken over eenkomstig olieprijsstijging om de betalingsbalans in evenwicht te houden. Dit zou volgens dr. Zijlstra een verkeerde tactiek zijn, want een internationale re cessie zou er het gevolg van zijn. verleden. Omdat zij deze bedra- j)e bestedingen moeten dus niet beperkt worden. Maar dat moet volgens dr. Zijlstra niet gebeu ren door de lonen sterk te ver hogen, want dan geeft men de loon- en prijsspiraal een extra impuls. Beter is het dan maat regelen in de collectieve sector (belastingen en premies) te treffen. Wat het principe betreft beoordeelt de bankpresident het Nederlandse beleid dan ook po sitief, maar hij vindt, dat de re gering niet ver genoeg is ge gaan, toen zij zowel ten aanzien van eigen uitgaven als met be trekking tot de belastingdruk maatregelen trof, die op jaarbasis twee miljard kos- (Zie ook elders in de krant) Man Vrouw Maatschappij De aktiegroep Man Vrouw Maat schappij houdt op maandag 6 mei een open avond in het ge bouw aan de Pastoorswarande 12 in Den Haag. Gesproken zal worden over „De plaats van de Man in Man Vrouw Maatschap pij", door Chris Zijdervelë. De bijeenkomst begint om kwart over acht. lijke rechter moet dan maar een uitspraak doen over de rechtmatigheid van staking en uitsluiting. De heer Van Boven is van mening, dat ook het wa pen van de bedrijfsbezetting in de nieuwe stakings- wet moet worden geregeld. Mr. Van Boven zei, dat vorig jaar een van de moeilijkste en roerigste is geweest van na de oor log. Op ongemotiveerde harde wijze is geprobeerd de nivellering door te drijven. Via de sterke belas tingdruk wordt echter al zoveel genivelleerd, dat ook de lagerbetaalden daar langzamerhand tabak van krijgen, aldus mr. Van Boven. Hij was verder bezorgd over .iet teruglopen van de bedrijfsrendementen. Voor het loonbeleid wil hij te rug naar de vrije onderhandelingen over de c.a.o.'s op basis van een deskundigenrapport uit de S.E.R. Volgens hem komen de Ionen er bij dit kabinet be ter af dan de prijzen. De machtigingswet vindt hij niet meer nodig. FINANCIËN De president van de Nederland se Bank vindt dat belastingen en sociale verzekeringspremies een te groot deel van het inko men opslokken. Slachtingen in Mozambique LONDEN (AP) Portugese com mando's in Mozambique hebben de opdracht gekregen tijdens hun gevechten in de jungle te gen guerrilla-strijders geen ge vangenen te maken. In plaats daarvan doden zij de mensen. Hèt Engelse dagblad de Guar dian meldde vandaag dat hon derden stamleden zijn ver moord. Het blad citeerde ge deelten uit een geheim rapport over slachtingen van militairen in Mozambique, dat is opgesteld door officieren. Het rapport bevestigt do bewerin gen van 'katholieke missionaris sen dat Portugese troepen in 1972 het dorpje Wiriyamu heb ben uitgemoord. De zaak Wiriyamu, een dorpje in de provincie Tete, heeft vorig jaar geleid tot onenigheid tussen de Portugese autoriteiten en missionarissen die in dit gebied werkzaam waren. Herhaa'de malen hebben missona- rissen gezegd, dat militaire een heden de dorpelingen hebben gedood in hun bittere strijd te gen het front voor de bevrijding van Mozambique (frelimo). Jonge I^eidse vrouw De olieproducerende landen vangen netto al zo'n 40 tot 50 miljoen dollar meer.. half blind gegooid LEIDEN Een 25-jarige vrouw uit Leiden is afgelopen weekein de door een stel ballorige jonge lui half blind gegooid. De vrouw heeft gisteren aangifte gedaan bij de Leidse politie, nadat haar oogarts haar had gezegd dat kans op herstel miniem is. De vrouw liep zaterdagnacht rond twee uur bij de spoorwegover gang Morsweg toen ze lastig werd gevallen door 8 jongelui. Een jongeman gooide daarbij een kippeëi, die de jonge vrouw precies in het rechteroog trof. Als gevolg daarvan brak een contactlens.- De scherven richt ten onherstelbare schade aan aan het nevlies. Een burton- derzoek van de politie heeft nog geen resultaat opgeleverd. Uitslag Paaspuzzel In de krant van vandaag, Op pagina 13, kunt U zien hoe u moest komen tot de juiste oplossing van de Paaspuzzel. Wellicht wat overbodig, want uit de in zendingen is gebleken, dat de meesten van u er geen moeite mee hadden. Ook de gelukkige prijswinnaars kunt u op die pagina vin den. Sadat ontsnapt aan aanslag BEIROET (AP) De Egyptischo president Anwar Sadat is vorigs I week ontsnapt aan een poging tot moord in een voorstad van Kairo, zo heeft het Libanese dagblad Al Anwar vandaag be- kend gemaakt. Het pro-Egvp- i tische blad citeerde welingelich te bronnen volgens welke de aanslag donderdagmiddag om j vier uur had plaatsgevonden toen de autocolonne waarin do I 52-jarige president zich bevond onder vuur werd genomen. Sadat zou toen op weg zijn go weest naar de militaire akade- mie in Heliopolis, waar enkele uren daarvoor een inval was ge daan door een subversieve orga nisatie waarbij 11 personen om het leven kwamen. Volgens Al Anwar werden vier van Sadat's lijfwachten bij de aanslag op de autokolonne ge dood. Andere wachten zouden een vuurgevecht hebben gele verd met de aanvallers. Bij dit vuurgevecht zijn 20 personen om het leven gekomen. Mode van Mary Het twinset is terug, althans in de col lectie van mode-ontwerpster Mary Quant. Dit gemêleerde ensemble met lang vest en priester-hoed toonde zij gisteren in Londen. CONSUMENTENBOND Prijsverschillen buitenlandse reizen groot Van onzer verslaggevers DEN HAAG - Vakantiegangers kunnen voor een buitenlands reisje honderden guldens uitsparen wanneer ze voor de definitieve boeking de moeite willen ne men een groot aantal vakantiepro gramma's door te lezen. Er kunnen zich namelijk prijsverschillen voordoen die variëren van enkele tientjes tot bijna 300,-. Dit heeft het maandblad van Konsu- menten Kontakt, Koopkracht, bekend gemaakt. Tijdens genomen steekproeven bleek verder, dat onjuiste of onvoldoende voorlichting in de reiswereld nog steeds schering en inslag is. Koopkracht komt ook tot de conclusie, dat er steeds meer merken auto's in de goedkope prijsklasse verdwijnen. Begin 1969 waren er nog ruim 80 auto merken te koop van minder dan 6000,-. Wie nu een wagen onder de f 8250,- wil kopen, kan nog maar kie zen uit 50 merken. Regionale Raad arbeidsmarkt: DEN HAAG (ANP) De regio nale Raad voor de Arbeids markt voor de provincie Zuid- Holland heeft gisteren in een brief aan de leden van de Twee de Kamer krachtig geprotes teerd tegen „de lichtvaardigheid waarmee de regering te werk Is gegaan bij het opstellen van het plan om de rijksdiensten te spreiden". De nationale overheid wordt on dermeer verweten in gebreken te zijn gebleven bij het ontwik kelen van een eigen integrale beleidsvisie op de Haagse agglo meratie en de subregio Den Haag. Daarnaast vindt de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt dat ovorplahtsing van in totaal 16.000 arbeidsplaatsen in de ko mende 10 tot 12 jaar zulke hoge eisen stelt aan de kennis van de vooruitzichten in de betreffende regio dat een verantwoord be sluit op dit moment nog niet ge nomen kan worden. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Voor de Officier van Leeuwarden staat vast, dat de Haagse meesterkraker Aage M. hulp van buitenaf heeft gekregen bij zijn ontsnapping uit het huis van Bewaring in Leeuwarden. Inmiddels is bekend geworden dat Aage M. beschikte over een arsenaal van materiaal om zijn uitbraakpoging te doen slagen. In het vertrek van de bewakers had hij zelfs een zendertje binnengesmokkeld. Hij had het verborgen in een doosje sigaretten en dat in de kast gezet. Zo kon hij de gesprek ken van de bewakers afluisteren. De grote vraag is nog hoe deze apparatuur en de twee snijbranders naar binnen zijn geko men. Volgens medegevangenen zou Aage M. ze binnengetakeld hebben. Bovendien had hij materiaal voor het namaken van sleutels. De gevangenisdirektie sluit het niet uit dat bezoekers het hebben meegebracht. Fouil- len is namelijk verboden. Wel werden de cellen gecontroleerd. Dus waar de meester kraker zijn uitbraakmateriaa! had verbor gen, blijft voorlopig een raadsel. DEN HAAG - Een handjevol An- tillianen heeft vanmorgen ge probeerd binnen te dringen in het vergadergebouw van de Eerste Kamer aan het Binnen hof. Men wilde zich bij een ka merlid beklagen over het optre den van politie en justitie tegen drie Antillianen. Volgens de be togers zou de Groningse politie deze mannen bekentenissen af geperst hebben en zou de offi cier van justitie dit oogluikend hebben toegelaten. 55 In overleg met de politie werd be sloten, dat twee betogers in het gebouw op het kamerlid, dot in een vergadering zat, zouden wachten, om daar met hem te spreken. De overige demln- stranten wachtten op het plein van het Binnenhof. Toen het hen te lang ging duren wat al vrij snel het geval was riep men boos uit dat het ka merlid „kon stikken" en vertrok men ordelijk. TEL AVIV (AP) - Yitzhak Rabin, de voormalige Israëlische chef staf en ambassadeur in Wash ington heeft gisteren met be trekkelijk geringe meerderheid van stemmen de opvolging van premier Golda Meir verworven. De arbeiderspartij heeft daar mee voor het eerst in het be staan van het land een Sabra een in Israël geboren Israëliër - tot leider gekozen. Rabin kreeg de nominatie van het centrale comité van de partij met 298 254 stemmen en versloeg hier mee de minister van voorlich ting Shimon Peres, de enige Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u In samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzonder geurige 'blljmaker' aan; een fraai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. andere kandidaat. Hij heeft nu ongeveer zes weken de tijd om een regering te vormen en als hij daar niet in slaagt zullen er nieuwe verkiezingen worden ge houden. De keuze van de 52-jarige Rabin wordt in Israël algemeen gezien als een overwinning voor de ge matigde vleugel van de partij, die bereid is grotere concessies te doen aan de Arabieren dan waartoe mevrouw Meir bereid was. Rabin is altijd soepeler ge- weet dan de anderen, zei Arye Eliav, een van de leiders van de gematigde vleugel van de partij. Het besluit van de partij kwam 12 dagen nadat de 75-jarige mevr. Meir was afgetreden. Politieke waarnemers zijn alge meen van mening dat de keuze van Rabin de vredespogingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse Zaken Henry Kissinger ten goede zullen ko men. Rabin heeft als gevolg van zijn verblijf in Washington, gedurende vijf jaar als ambas sadeur, goede contacten in het ministerie van buitenlandse za ken. Grote Winkler Prins encyclopedie bevat een afgerond programma van kennis en wetenschap. In 16.000 bladzijden. Door 1500 deskundigen. Maar vraag de informatie-; aan, compleet met schitterende uitklapkaarten en prachtige foto's in kleur, even verzorgd als de Grote Winkler Prins zélf. Gratisl Met nevenstaande bon.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1