Radicale reorganisatie van Oostenrijks voetbal NEC maakte slot competitie en halve finale UEFA Cup zwaarder voor Feyenoord Henk Kiel nog steeds geen spijt van afwijzen (vette) contracten „BUITENLANDERS" LM SELECTIE URUGUAY K „IK HEB ALTIJD NEE KUNNEN ZEGGEN" Gummiknuppels klaar bij de aankomst van Schotse supporters Om sport voor doodgaan te behoeden ONDANKS VEEL KRITIEK IAIM74 Onervaren Rini Sprangers reserve-doelman Gunter Netzer maakt reclame FEYENOORD BEGINT TEGEN FC TWENTE HALF UUR LATER DINSDAG 23 APRIL 1974 LEI DSL COURANT PAGINA )INSD WENEN Oostenrijk sluit de deur voor vreemde voetballers en gaat de „export" verbieden van eigen spelers als deze jonger zijn dan 26 jaar. Voorts zal het aantal eerste divisieclubs worden gereduceerd van zeven tien tot tien. „Dit maakt deel uit van een plan dat erop gericht is onze oude voetbalre putatie te herwinnen", aldus Josef Geroe, de voorzitter van de Oostenrijkse voetbalbond. „Het is een poging om onze meest populaire sport voor doodgaan te behoeden". De voorgestelde reorganisatie betekent hoogstwaarschijnlijk het doodvonnis voor clubs, die van oudsher een reputatie hebben op te houden als First Vienna en Wiener Sportklub. Het plan werd door de algemene vergadering van de Oostenrijkse Voetbal bond aangenomen met 158 stemmen voor en 38 tegen. „De reorganisatie mag misschien radicaal lijken", aldus Geroe, „maar het is noodzakelijk als we het Oostenrijkse voetbal willen redden". De nieuwe regels worden van kracht in het seizoen 1974/75. Het aantal Weense verenigingen eens het bolwerk van het Oostenrijkse voetbal zal worden ver minderd van vijf tot twee: Rapid en Austria F.C. de drie andere clubs First Vienna, „Wiener Sportklub en Simmering zullen in de tweede divisie moeten uitkomen. Reputatie Het Oostenrijkse voetbal, dat eens In Europa een grote reputatie had, bereikte twintig jaar geleden een climax, toen een derde plaats werd bereikt bij het wereldkampioenschap. Nadien heeft Oostenrijk zich nooit meer voor de eindronden van het wereldkampioenschap gekwalificeerd. Volgens officials is de intocht van oudere voetballers uit het buitenland, hoofdzakelijk uit het naburige West-Duitsland, maar ook uit Zuid-Amerika voor een deel de oorzaak van het verval. Een andere reden is de voor keur van het groeiend aantal jonge Oosten rijkse spelers voor de betere contracten in West-Duitsland, Nederland, België en Spanje. De laatste jaren heeft de Oostenrijkse team manager Leopold Stastny meestal de helft van zijn spelers uit het buitenland moeten oproepen als hij een sterk nationaal elftal wilde samenstellen. Het verbod om naar het buitenland te gaan treft in het bijzonder Hans Krankl van Rapid. Deze op een na meest productieve schutter van Europa in het vorig seizoen, heeft aanbiedingen gekre gen van Westduitse en Spaanse clubs. Enke le Oostenrijkse spelers hebben al aangekon digd dat zij de burgerlijke rechter zullen in schakelen, omdat zij het verbod om de grens over te gaan onwettig achten. Ralf Edström ontbreekt in de wed strijd van Zweden tegen West- Duitsland. PSV gaat voor. MONTEVIDEO - De voetbalfederatie van Uru guay heeft in Montevideo de officiële lijst van veertig spelers bekend gemaakt, waaruit de defini tieve selectie voor de eindronde om het wereld kampioenschap in West-Duitsland zal worden geko zen. De lijst toont aan dat trainer Roberto Porta, die momenteel met de nationale ploeg in Indonesië verblijft, er in is geslaad de in het buitenland spe lende Uruguayers in te lijven. Dat zijn doelman Ladislao Mazurkicwicz, vleugelspeler Pablo Forlan, middenvelder Pedro Orcha, verdediger Atilio An- cheta (zij spelen in Brazilië), middenvelder Ricar- do Pavoni (aanvoerder van de Argentijnse club In- dependiente), Aanvaller Victor Esparago en mid denvelder Julio Montero Castillo, die beiden in Spanje vertoeven. Er was aanvankelijk in Uruguay nogal wat kritiek op het opnemen van de „vreemde" landgenoten in de selectie. De namen van de veertig spelers zijn: Doelverde- digers; Walter Corbo. Omar Correa, Gutavo Fer nandez. Ladislao Mazurkiewicz en Hector Santos Verdedigers: Atilio Ancheta, Gustavo de Simone. Luis Garisto, Eduardo Gerolami, Juan Masnik, Wal ter O'.ivera en Walvallarino. Middenspelers: Roberto Burgos, Alberto Cardaccio, Pablo Forlan. Mario Gonzalez, Julio Montero Cas- tilol, Ricardo Pavoni, Saul Rivero, Jorge Teche- ra en Mario Zoryez. Voorhoedespelers: Petro Alvarez. Daniel Bai ta. Ruben Corbo, Victor Esparrago, Braulio C Richard Forlan, Jose G. Gomez, Julio Gii Jorge Laclau, Walter Mantegazza, Denis Omar Mondada, Fernando Morena, Americo des. Rafael Perrone, Herbert Revetria, Pedn cha. Ramon Silva en Lorenzo Unanue. Uruguay Zweien en Bulgarije. De Zweedse bondscoach Georg Erikson heefi teren zijn selectie gekozen voor het duel West Duitsland, dat plaats vindt op 1 >N I dat boks avon één groep ingedeeld met Nedei jeur{ de s vuld alloc hurg. Bij de zestien spelers ontbreken de PS öven(ii Ralf Edström en Björn Nordqvist. Zij moeu dezelfde dag met hun club aantreden tegen Nj de finale van het toernooi om de Nederlandse balbeker. De selectie bestaat uit de volgende Iers: doel: Hellström en Larsson; achter: An jjtpla son, Beogrehn, Grip, Karlsson en Olsson; Mi menS( en voor: Ejdersted, Eklund, Grahn, Kindvall, son, Palsson, Sandberg, Tapper en Tostensson. Wereldkampioen Brazilië heeft in Brasilia vriendschappelijke wedstrijd tegen Haiti mei gewonnen. Bij de rust leidden de Brazilianen j[en\e 1-0 door een treffer van Paulo Cesar in de 21t bond< nuut. In de tweede helft scoorden Rivelino (50e nuut), Marinho (59e) en Edu (76e). Er 35.000 toeschouwers. Wiel Coerver staat voor een dilem ma. Is de UEFA-cup het oplopen van blessures waard? Rotterdam Het dlllemma voor trainer Wiel Coerver werd veroor zaakt door NEC. De Nljmegenaars versloegen NAC en daardoor werd het drietal wedstrijden dat Feyenoord van de eindstreep in de competitie scheidt, veelvuldig verzwaard. Zondag NEC, dat voor lijfsbehoud strijdt, daarna FC Twente dat nog kanshebber is, ten slotte NAC dat wellicht In die allerlaatste wedstrijd nog kansen tot ontsnapping beeft. Daar tussendoor morgenavond in Stuttgart de tweede wedstrijd in de halve finales van het UEFA Cuptoernooi. Wat moet Coerver laten prevaleren: trachten als eerste Nederland se club de UEFA Cup te veroveren - zoals Feyenoord in 1970 ook als eerste de Europa Cup naar ons land bracht - of eventuele scha de berperken met het oog op de competitie. VFB Stuttgart pleegt er in thuiswedstrijden een heksenketel van te maken. Dan blijkt een. in uitduels veelal minder aanwezige, geest waardig te worden over de ploeg die hartstochtelijk wordt onder steund vanaf de tribunes. De Duitsers hebben hun zinnen gezet op de UEFA Cu pen dat kan tot felle botsingen leiden. Is, zo kan Coer ver zich afvragen, die Cup het Oplopen van blessures waard? Maar er speelt op de achtergrond nog een andere overweging mee dan al leen eerste de Cup naar Nederland brengen: de financiële. Een eindstrijd brengt tonnen op aan recettes. Manager Guus Brox: „We draaien de laatste tijd weer goed maar vergeet niet dat we halverwege dit seizoen met het stadion in de rode cijfers zaten." En al kan Feyenoord een stootje hebben, met verlies draaien is een weinig aanlokkelijk .vooruitzicht. Met die UEFA Cupeindstrijd kan het seizoen weer met een batig saldo wor den afgesloten en daarmee heeft Wiel Coerver terdege rekening te houden. Rust in training Coerver dan ook: „Die UEFA Cup is belangrijk ook al omdat het ver overen spelers nog meer zekerheid kan geven. Natuurlijk, het slot van de competitie wordt zwaarder dan werd verwacht omdat er nog geen beslissingen zijn gevallen voor de clubs waartegen we nog moeten uitkomen. Maar je kunt beter een wedstrijd spelen dan steeds maar trainen. We gaan zelft op Koninginnedag maar Enge land om vriendschappelijk tegen Aston Villa te spelen. Even rust in de training kan geen kwaar". Clubarts Abarbanel: „De kans op blessures is tijdens de training groter dan in een wedstrijd. De groep van Feyenoord is zestien man sterk en er zijn nauwelijks kwa liteitsverschillen. Op de training legt men elkaar gewoon neer om dat men niet Voorbijgelopen wil worden." Die gelijkwaardige selectiegroep noopt Coerver te wachten, met het samenstellen van de ploeg voor morgenavond. Coerver: Harry Vos heeft last van een verdikking in de kuit, Wim Rijsbergen van zijn enkel. Normaal gesproken zal er niet veel veranderen aan de ploeg die zaterdag van FC Amsterdam won. Mochten die twee kunnen spelen, dan nog is er geen man over boord, want Schneider en Israel kan ook een sterke defensie worden gevor: 8el°P [d. F Reitsma thuis Kunnen Rijsbergen en Vos we lspelen de omgelijkheid is zeer dan zou alleen sprake kunnen zijn van vervanging van door Wery, getuige Coervers woorden: „De beste speelt", maat 'ir"c kan ook slaan op de conditioneel niet geheel in vorm zijnde KrisjP1 sen Coerver: „Hij kan een uur voluit gaan" waardoor als linksbuiten zou kunnen aantreden. Een handicap is ongetwijfeld dat tweede doelman Ger Reitsma, danks alle pogingen van de militaire autoriteiten geen toestemn heeft gekregen mee te gaan naar Stuttgart. Rini Sprangers, a tien jaar en afkomstig van Holland uit Utrecht, maakt de reis i Coerver: „Dat is een groot risico-. Sprangers heeft totaal geen varing en het wordt dramatische als met Treytel iets mocht gei Jan: ren. ra Coerver ziet niet alleen daarom het duel in Duitsland enigszins w lijk tegemoet. „We hebben thuis met te klein verschil gewon: wap Stuttgart speelt op eigen veld altijd goed, zie de laatste uitslaf wan Polen 4-1, Borussia Mönchengladbach 6-1, Bayem München venc Daar staat tegenover die wij in Europese toernooien, ook dest vori in de intertotocompetitie, altijd hebben gescoord in uitwedstrijt ste, utgezonderd dit UEFA Cupseizoen in Warschau tegen Gwarda.l cons vendien kunnen we in Stuttgart echt wel wat riskeren met vijf n wal op de reservebank. Trouwens, die krijgen tegen Aston Villa w wf1' een kans. Als Feyenoord tegen Stuttgart net zo geconcentw hiS speelt als in de laatste competitiewedstrijdennnn, nzou hetfe was de Duitsers weer, zoals ze vrijwillig bij ons deden, in de vex,' tot v ging moeten. Zo niet, dan ontstaan in elk geval voor ons meato half sen dan met zo'n massieve defensie." ^rs HERMAN VAN BERGÜ 'en muur rondli melig dunk iet kl het i aan rr uitvie gewi< (Van onze sporfcorrespondent) BONN Met het maken van reclame voor Philips en andere firma's verdient de Westduitse voetballer Günther Netzer in de ruim twee maanden voor de wereldkampioenschappen een „extraatje" van ruim 300.000 gulden. Ook Franz Beckenbauer en Gerd Müller kunnen in de zelfde periode een nagenoeg even hoog bedrag naar de spaarbank brengen. Beckenbauer, Netzer en Müller zijn zo favoriet, omdat zij zeker zijn van een plaats in het elftal van de bondsrepubliek voor alle wedstrijden van de wereldkam pioenschappen. De overige spelers van he duitse elftal verdienen maken van reclame bedi van „slechts" tussen de - en 80.000 mark. Degenen ook bij alle wedstrijden WK van de partij zullei kunnen naderhand echter aanzienlijk verhogei KAMPEN - Sinds hij in 1970 voor het laatst zijn met con tract-aanbiedingen van clubs als Ajax en FC Twente uitge drukte voetbalkwalitciten, in dienst stelde van het Neder landse amateur-elftal, is het lang haast beklemmend stil geweest rond Henk Kiel (29), Nederlands meest bekende za terdagvoetballer Zo vreemd was die anonimiteit niet want zijn club, Go Ahead Kampen, speelde tot vorig jaar ,.maar" in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal. Onlangs dook Henk Kiel, ,,is direct uitge- weer op in de krantekolom men. Hij, dc aanvoerder van Go Ahead Kampen, stuurde in de wedstrijd tegen CSVD zijn opstandige broer Dick uit het veid. De minder prettige .af gang* die Dick Kiel toen maakte, heeft niet tot een ver troebeling in de familie-relatie geleid. „De hele zaak", zegt Henk Kiel", is direct uitge praat" en dat is voor Go Ahead maar goed ook, want de drie gebroeders Kiel (Henk, Dick en Ab spelen alle drie in het eerste elftal) kunnen maar moeilijk worden gemist. Het .incident' staat niet op zichzelf. Ook in het zaterdag voetbal hebben spelverruwing en wangedrag ongenood hun intrede gedaan. Henk Kiel heeft daaruit zijn conclusies getrokken: hij speelde niet mee in de wedstrijd tegen de oude rivaal Spakenburg. „Een paar jaar geleden" legt Henk Kiel uit, „is een wedstrijd tus sen Go Ahead en Spakenburg gestaakt. De KNVB heeft toen beslist dat die wedstrijd moest worden overgespeeld en toen is Spakenburg kampioen gewor den. Aan die wedstrijd heb ik onprettige herinneringen. Het ging er zo hard toe dat ik zes weken plat moest en volledige rust moest houden. Vorig jaar zijn wij naar de eerste klas ge promoveerd en werden we in dezelfde klasse ingedeeld als Spakenburg. Omdat er nog al tijd een zekere agressie Is, tus sen Spakenburg en Go Ahead, heb ik die willen wegnemen door niet mee te doen". Als effectenman bij de Sal- landsche Bank in Kampen houdt Henk Kiel zich dagelijks bezig met de centen van ande ren. Hij zelf heeft natuurlijk ook een rekening bij „zijn" bank, maar die is heel wat minder groot dan van veel voetballers met beduidend minder kwaliteiten. Dat had allemaal heel anders kunnen zijn. want in de loop van de laatste tien jaar heeft Henk Kiel bestuursleden van zo on geveer alle Nederlandse prof clubs aan de deur of aan de telefoon gehad. hongerend naar een handtekening van Henk Kiel onder een contract. „Ik heb altijd nee gezegd. Of beter: Ik heb altijd nee kun nen zeggen. Want er waren echt wel verleidelijke aanbie dingen bij. Anderhalve ton per jaar kon ik zo beuren. Ik heb hier wel clubs gehad: „Dan noemde ik een bedrag waar van ik dacht dat die mensen steil achterover zouden slaan, maar dan wilden ze toch nog praten". Henk Kiel sloeg al die aanbiedingen af. Waarom? Omdat hij als bankbediende de betr^kkePjke waa-de van geld Inziet en vooral omdat hij meer heil zag (en ziet) in een maatschappelijke carrière. Kiel: „Als ik betaald voetbal zij gaan spelen, had ik full- prof willen worden. Want als je iets doet, moet je het meteen goed doen. vind ik. Ik had dan ook bij een club willen zitten die Internationaal voetbal speelt. In zo'n situatie zou het moeilijk zijn geweest om te studeren. Stel dat ik tot mijn dertigste betaa'd voetbal had kunnen spelen dan had ik pas daarna verder kunnen stude ren. Maar inmiddels was ik dan wel tien jaar achter ge raakt bij de anderen Dat risi co vond ik te groot". „Ik heb er nog steeds geen spijt van dat ik altijd 'nee' heb gezegd. En ik zal het ook wei nooit krijgen. Hoewel, het is wel eens moeilijk geweest. Ik heb echt wel eens t gen mezelf gezegd: ,Wat maak je het je zelf toch moeilijk door .nee' te zeggan, als je met je hobby ie geld kunt verdienen". „Ik ben niet jaloers op die jon gens die wel veel geld met voetballen verdienen. Ten eer ste heb ik wat ik heb gedaan zelf gewild en ten tweede: je laat e«en prachtige bungalow zetten, je rijdt in een dure auto en je hebt een hoop geld op de bank staan. Nou en? Voel je je daardoor gelukkiger en ben je daardoor als mens meer waard dan de anderen?" Henk Kiel gaat zijn eigen weg, vindt voetballen geweldig, maar laat zijn maatschappelij ke carrière en zijn gezin een vrouw een kind prevale ren. Daarom nam hij ook al vroeg op zijn zevenentwin tigste afscheid van het voet ballen in de vertegenwoordi gende elftallen. Kiel: „Ik heb eerst in het zaterdagelftal ge speeld en later ook in het „al gemene" amateurelftal. Ik ben in Rusland en Italië geweest, ik was vaak van huis. In 1972 zouden we naar Perzië gaan, maar dat was niet te rijmen met mijn werk en studie. Toen heb ik er resoluut een punt achter gezet Nu speelt Henk Kiel alleen nog maar in Go Ahead Kampen. En met veel plezier, want nu de club in de eerse klasse speelt, krijgt Henk Kiel meer de gelegenheid om te spelen dan voorgaande jaren in de tweede klasse. „In de eerste klasse", zegt Henk Kiel, „wordt geprobeerd te voetbal len. Natuurlijk wordt je wel eens zwaar op de huid gezeten, maar het echte .klitten' ken nen ze in de ee-ste klasse niet. Ik hou daar ook niet van. Je kunt geen initiatief nemen en dot is toch het wezen van het voetbalspel. Ik ben een crea tieve voetballer. Tenminste: ,Dat wil ik proberen te zijn". HARRY BRINK ROTTERDAM De wedstrijd Feyenoord—Ij C Dit gebeurt op last van de KNVB, die in de t Twente, die op 5 mei in het Rotterdamse sta- slissende fase ven de competitie in de eredivisie dion wordt gespeeld, zal niet zoals gebruikelijk alle wedstrijden op hetzelfde tijdstip wil latei1 om twee uur maar om half drie aanvangen. beginnen Ploeg en begeleiders van Celtic arriveerden reeds gisteren in Madrid. Midden: Johnstone (links i hem manager John Stein. Gummiknuppels bleven achterwege. MADRID De Midrlleense politie zal niet eer speciale afdring op het vliegveld van Madrid met water ken cn gummiknuppels klaar staan cm de aankon.;t van de hielhooldige Schotse supper ers voor c;e tweede wedstrijd tussen Atlctico Madrid er Celtic (voor de halve finales van het toernooi om dc Furopa Cup voor landskampioenen) in de hand te kunnen houden. De politie wil de Schotten ook zoveel mogelijk trachten te weren uit de b:nnenstad van Ma< Van act vliegveld „Baraias" worden de supp< d raar isct so'lien van Atletieo Madrid gel v,,.c iiter '.-o ond van Celtic. et j v_„ l il-o (er werden 3 spe'ers uit K veld gestuurd en in totaal 9 waarschuwingen uit? deeld) de fans gevraagd deze keer thuis te blijva de Spanjaarden willen toch op alles voorbed zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10