PvdA zet zich af tegen provinciaal plan Leidse glippers Koninklijk goud voor koster Van der Hoeven Allerlei(ds) stad MD Overtuigend jong talent aan het orgel 'Leiden mag geen slaapstad van Den Haag worden' mm Keer omme": te pretentieus van opzet Spelen bij W.W. is beter dan inbreken 'RIL U i PAGINA 3 MAANDAG 22 APRIL 1974 wimpel, azine eac) Leiden aktueel Partrli Sport, 19.59 Pro Se: -ihim: Die t 0, 05 Humi Journu .55 LleJ LEIDEN Gistermiddag zat op de orgelbank van de Har- tebrugkerk - in het kader van Jan Schrqitz' maande lijkse concerten - jong talent. Vijf prille orgelisten, die de helaas niet zo talrijk opgeko men toehoorders met hun spel erg veel deugd hebben gedaan. Om met inleider Jan Schmitz te spreken: de ker ken worden steeds leger. In derdaad, en in de kerken die worden gesloten staan vaak prachtige instrumenten op non-actief. Dat is een beetje triest als men bedenkt, dat er een nieuwe, veelbelovende generatie organisten zich aandient met een ransel ge vuld met aanleg, enthousias me en vaardigheid. Jongelui, zoals wij die gisteren in de Hartebrugkerk aan het werk hoorden, staan te popelen om later aan de slag te kun- Tenminste, Aart Bergwerff, 13 jaar, leerling van A. de Arend en uit Pernis afkom stig, wil het liefst organist worden. Hij is al een erva ren concertgever. In tech nisch opzicht spande hij gis teren de kroon. Hij komt amper met zijn voeten aan de pedalen, maar laat hem maar schuiven. D&t is nog eens werken aan zo'n orgel. Het knaapje rolde met Bachs contrapunt over het notenveld zoals een Cruyff met de bal omspringt. Geen wonder, dat Aart gestrikt is voor een grammofoonplaatópname, enige tijd geleden. De plaat komt in september uit. Des kundigen zeggen, dat hij stellig de enige jongste kun stenaar is in Nederland die op zo'n weergaloze manier Bachs Preludium in E weet te vertolken. Gistermiddag lag de toonaard in A, maar ook die weergave was verre van mis. Maar ook de vier andere solis ten mochten er zijn. Henk Kooger (17), leerling van Schmitz, schaarde zich ach ter zijn meester met fijne rustige Franck-vertolkingen; Ruth Pos (16) is een leerlin ge van W. H. Zwart een speelde bekwaam koraalfan tasieën van de begaafde Zwart-familie; Jacqueline Sonneveld (16) speelt orgel als hobby, en krijgt les van Koos Bons. Haar talent bleek bij Franck en Reger. Deze jeugd is in staat, de haren van een auditorium recht overeind t zetten bij als uits mijter bedoelde orgelgevoe ligheden zoals 14-jarige Kees van Dijk - leerling van Cor de Haan - deed met variaties van Cor Kee op Merck toch hoe sterck en een March Triomphale van Nieland. Al' lemaal jong talent, dat echt nog wel meer zal bereiken dan de enkele tientallen oren en harten in de Hartebrug kerk. T.P. Leiden „Leiden en Delft mogen geen slaapste den van Den Haag worden. Groot-Den Haag, het Westland, Grot-Delft, Groot-Leiden en de Bollenstreek moeten zoveel mogelijk zelfstandig blijven functioneren. De bewoners moeten binnen die gebieden hun brood kunnen verdienen, zich kunnen otspannen en een zo uitgebreid mogelijk pakket sociale voorzieningen tot hun beschikking hebben". Deze visie stelt het overlegorgaan van de Partij van de Arbeid voor het stadsgewest Leiden te genover de kijk die de Provinciale Planologisceh dienst heeft op de ordening van woon-, werk- en andere voorzieningen in Zuid-Holland West. Het alternatief van de PvdA is neergelegd in een te gen-nota op het discussiestuk Plandoelen Streek plan Zuid-Holland West" dat de PPD in novem ber 1973 heeft uitgebracht. In dit discussie-stuk worden voorstellen gedaan voor de ruimtelijke ordening in het gebied dat ongeveer wordt begrensd door Hillegom, Leiden, Zoetermeer, Delft en 's-Gravenzande. Vorige week vrijdag heeft de gewestraad Leiden het belang rijkste uitgangspunt van de PPD, nl. „een conur- baan groot gewest Den Haag" verworpen. Daar mee is een visie van de hand gewezen volgens welke de ruimtelijke ordening in dit deel van laai Zuid-Holland een piramide-achtige vorm zou moe- «rti. ten hebben. De meest hoogwaardige voorzienin- efed.'"sa£ ëen. zoa's ministeries, universiteiten en belang- rijke handels-centra moeten dqarbij in de top van de piramide, Den Haag, worden geconcen treerd. Minder hoogwaardige voorzieningen kun nen dan in kleinere plaatsen als Leiden en Delft worden gevestigd en nog minder gespecialiseerde voorzieningen in nog kleinere plaatsen. De PvdA stelt in zijn tegen-nota dat met het hante ren van dit principe voor de ruimtelijke ordening li r-: niet de belangen van de brede massa van de be volking worden gediend. Want „de mogelijkheid om uiterst gespecialiseerde voorzieningen tot stand te brengen die alleen zijn bedoeld voor een maatschappelijke elite" komt dan op de eerste plaats. Met als gevolg dat bijvoorbeeld de werk kring van de gewone burger steeds verder van zijn huis zal komen te liggen. Met als gevolg ook, zo voorziet de PvdA, dat de afstand tussen de burgerij en bestuurders steeds groter zal den. („als een Leidenaar in de clinch ligt met een bestuurder kan hij niet meer op het stadhuis terecht maar moet zijn gram halen in Haag"). In de tegen-nota wordt daarom voorgesteld om niet de super gespecialiseerde voorzieningen als uit gangspunt te nemen, maar juist de voorzieningen waarmee iedereen te maken heeft. „Wij willen allereerst kijken naar het leefmilieu in de onmid dellijke omgeving van de mensen", aldus de PvdA. Volgens de tegen-nota moet er daarom op de eerste plaats naar worden gestreefd dat de mensen dicht bp huis kunnen werken en recre- eren en dat ook de gezodheidsvoorzieningen op korte afstand van de wooncentra zijn gelegen. De stituering van zeer gespecialiserde voorzieningen zou hieraan moeten worden aangepast. Dat dan de universiteit van Leiden en de Technische Hoge school van Delft in deze plaatsen blijven geves tigd, vindt men juist „zinnig en nuttig". Overigens heeft de PvdA ook kritiek op verschil lende andere voorstellen in de discussie-nota van de PPD. Een daarvan is de groei van het aantal inwoners in dit gebied enigszins te bevorderen. Volgens de PvdA moet een evenwichtige en ge richte verhuizeing worden nagestreefd vanuit de randstad naar andere kernen in het land. Dit dient dan gepaard te gaan met een spreiding de werkgelegenheid. rdc-iip.-'.'. sanr 14.30 (S, nel ft: Lucfcr VI ehr, ;t, ka if zorg- rtoning, in- evendig ammer. te was waard en met-pu- een ge it ging Een .losbandige" scene uit Keer omme LEIDEN Het Leidse amateurtoneelgezelschap Imperium speelt de komende tijd in zijn theater aan de Vestestraat Keer omme. Al bij de „try-out" vrijdagavond bleek overdui delijk dat „Keer omme" een produktie wordt, waarover de meningen van de toeschouwers sterk uiteen lopen en waarop de meest uiteenlopende wijzen wordt gereageerd. Het onder werp is er dan ook wel naar. Vóór de pauze wordt uitvoerig de degeneratie van de mens beschreven met als excessen enerzijds de schijnheiligheid en anderzijds de losbandigheid (met als hoogtepunt de cumulatie van deze twee) en na de pauze wordt er gefilosofeerd over de vraag hoe het dan wel zou moeten, zonder dat hiervoor echter een pasklare oplos sing aan de hand wordt gedaan. Traditiegetrouw gaat Imperium ook deze keer weer niet uit van een bestaande grondtekst, maar wordt er op grond van im provisaties een collage samengesteld. Het uiteindelijke resul taat is echter minder bevredigend dan gewoonlijk. Vrijdagavond bleef men herhaaldelijk steken m de goede bedoe lingen en in 'n overmaat aan symboliek. Men bleek zich bo vendien niet voldoende bewust van de verwarde indruk die het geheel op de toeschouwers maakte. Het zou verstandiger zijn geweest om meer naar de concrete situatieschetsen toe te werken en de herkenbaarheid zou door een minder extre me stellingr.ame ongetwijfeld vergroot zijn. Ook in de techni sche begeleiding kwam men niet verder dan een schetsmatig» aanduiding van wat het had kunnen zijn. Het werken met dia projectoren was te pretentieus van opzet. De verwachting dat de geprojecteerde teksten voor iedereen leesbaar zouden zijn (laat staan dat iedereen ze ook inderdaad zou gaan lezen) ge tuigde van een niet gerechtvaardigd optimisme. Imperium zou er verstandig aan doen het improvisatiepad eer Ujdje te verlaten. De groep heeft hierdoor in de loop der ja ren een overrompelende en meeslepende souplesse gekregen, maar de ideeën raken langzamerhand uitgeput. Ondanks de uitstknde prseneecpun>l.wdoiramht intstekeiiiie presentatie is „Keer omme" daardoor een aan- veentbare voorstelling geworden, waar weinig suggestieve kracht van uitging. Meermalen was het de uitstekende muzi- >Jki begeleiding, die als reddende engel moest optreden. t Paul Korenhof. Koster Henk van der Hoeven ontvangt op de receptie ter gelegenheid van zijn gouden feest uit handen I van pastoor J. Schlatmann de envelop met het parochiegeschenk. Naast hem mevrouw Rie van der Hoeven. ZOETERWOUDE Een hoogte punt in de viering van et gou den kostersjubileum van de eer H. van der Hoeven was gisteren de uitreiking van de ere-medail- le in goud. behorende bij de orde van Oranje-Nassau, door burgemeester Detmers. Dit ge beurde tijdens de plecstige Eu charistieviering in een stamp volle Meerburgkerk. „Iedereen" wilde bij dit feest van koster Henk van der Hoeven aanwezig zijn: oud-pastoors, oud-kape laans, collega's en oud-collega's en zowat de hele parochie. Pastoor J. Schlatmann preekte op het thema „Vrede en dankbaar heid en dankte zijn koster voor alles wat hij voor de parochie en voor anderen had gedaan. Burgemeester Detmers memo reerde de grote veridensten van de heer Van der Hoeven voor de gemeente, het vernigingsl- ven en de Koninginnengeesten. Mvrouw van der Hoeven werd een gouden spel aangeboden. Honderden bezochten 's middags de receptie inDe Drie EEndjes. Pastoor Schlatmann („Ik ben maar een broekje, je had m'n vader kunnen zijn") overhan digde het parochiegeschenk: een envelop met inhoud. Andere enveloppen waren afkomstig van het kerkbestuur, de kosters vereniging en het zangkoor. De drumband De Rijntamboers gaf een serenade weg. In de kerk had oud-koster Onderwater voor tientallen eigenhandig vervaar digde vignetten methet em bleem van de St. Willibrordver- eniging van kosters gezorgd. te kunnen com- Leiden - Werkmans Wilskracht -in de naam zit al energie ge noeg - heeft 72 jaar lang prachtig werk gedaan met het halen van ontspanning cn cultuur uit mensen die niet alleen willen bezig zijn met werken en slapen. Het Leidse muziekgezel schap heeft dit afgelopen zaterdagavond in een volle Stadsge hoorzaal met een daverende show weer eens extra onder streept. „Ik dacht vanzelf terug aan die jaren rond 1900, toen arbeiders zwoegend en zwetend moesten sappelen voor hun boterham. De wilskracht die daarvoor nodig was hebben we in muziek omgezet", aldus de heer Jan Bij uit Oegstgeest maar in hart en nieren Leidenaar gebleven. „Ons W.W. is een nalatenschap van straatarme wevers uit het jaar 1902". Wevers, waar muziek in zat. Jan de Bij heeft de nalaten schap bijna 50 jaar van nabij meegemaakt. In 1927 werd hij werkend lid op contrabas en althoorn. Kort daarna was hij al voorzitter. „Ik blaas en strijk allang niet meer, hoor. Toen ik in 1956 om gezondheidsredenen het voorzitterschap moest neer leggen, ben ik ook actief als muzikant opgehouden. Sinds dien ben ik ere-voorzitter van Werkmans Wilskracht. Het was een hele periode. Vroeger hoorde je altijd „Klassiek" in het repertoire. Daar hoef je nu niet meer mee aan te komen. Dat ligt onze jongere generatie in het korps niet meer. Dat is niet jammer. Waarom zou het? Je moet met je tijd meegaan. Een Egmont-ou- verture is mooi, maar die past niet meer in deze tijd. Althans wat een muziekkorps betreft. Laat die jongens maar spelen waar ze zin in hebben. We leven in een tijd van plaatsmaken. Laat ze maar komen. Bij W.W. Dot is beter dan inbreken". „Waarom ik hier met die me lodica aan m'n mond zit? Wel, die gebruik ik alleen bij gebrek aan een piano. Ik componeer namenlijk nog steeds. Liedjes, marsen. Zo heb ik e.o. de mars Groot Leiden gemaakt, 9 jaar gele den, bij de 100.000 stc inwo ner en de annexatie. Ook voor W.W. schreef ik wnt marsen. Componeren is leuk. Vooral in de winter. Dan weet je niet wat je doen moet". Water zang Twee grote rondvaartboten en acht zeilbootjes vol met leerlin gen van de Leidse Rudolf Stei- nerschool zorgden zaterdagmor gen omstreeks elf uur voor veel bekijks toen zij zich in een kring groepeerden voor de Vis- brug bij V en D. Daar werd door alle leerlingen ter gelegen heid van het 25-jarige bestaan van de school uit volle borst een aantal liederen gezongen. Dat klonk erg mooi over het water. Het is trouwens deze ge hele week feest voor de leerlin gen van de Rudolf Steiner- school. Op het programma voor de komende dagen staat onder meer zang en toneel, planten in de schooltuintjes, een clown en openbare lessen. Heel gezellig met vader en moeder. Het meer officiële gedeelte vindt vrijdag plaats tijdens een receptie in het schoolgebouw aan de Cesar Franckstraat. Postzegels Heijermans en Kerkrade. Het zijn op zo op het eerste gezicht twee ongelijksoortige onderwerpen: de schrijver Herman Heijer mans en het Wereld-Muziekcon cours van Kerkrade. Maar door dat ze beide in het volksculture- Ie vlak liggen, werden ze ver bonden in de nieuwe culturele reeks Z< merprstzegels, die te koop zijn vanaf mergen 23 april t/m 7 jvn Een muziekkorps is in vrolijke kleuren afgebeeld op de postzegel van 25+15 cent en- vestigt de aandacht op het be- De waterzang van de Rudolf Steinerschool kende muziekfestijn in Kerkra de. Het actuele ballet (met straatmotieven) op de zegel van 30+10 cent is een uiting van het streven een kunstvorm dichter bij het publiek te brengen, die jarenlang te veel geïsoleerd is geweest. Dat de bekende schrij ver van sterk getinte toneelstuk ken 50 jaar geleden is gestor ven, wordt herdacht met een postzegel van de bekende Knier tje uit „Op Hoop van Zegen", namelijk op de postzegel van 50+20 cent. Heijermans zelf tenslotte staat afgebeeld (in een vermomming als arbi d>r. waarin hij zich graag zag) op de posi.egc/ van ..0+20 cent. Ontwerper van de zegels is Jel- onder redactie van Arnold Hendrikse. tel 01710-22244 tst. 16 actie wordt geacentueerd door burgemeester dr. A. J. Vis, die morgenochtend om 8.30 uur de eerste Zomerpostzegels zal ko pen in het hoofdpostkantoor aan de Cer"8traat. Die Leithe Op bijzonder uitbundige wijze heeft de roeivereniging Die Lei- the zaterdag hel 60-jarig be staan gevierd. De festiviteiten begonnen al in de vroege och tend. Van heinde en verre wa ren leden en oud-leden opge trommeld om deel te nemen aan de zgn. Houtzaagmolen tocht. 's Avonds werd er in de botenloods een groots feest op gezet, waaraan medewerking werd verleend door de Down Town Jazzband. Het klapstuk van de festiviteiten vormde ech ter de tewaterlating van drie nieuwe boten, vervaardigd door Die Leitses botenbouwer, Piet Fleur, die heel wat uurt/es in deze drie meesterwerkjes gesto ken heeft. De bkeende acteur Ton Lutz was het vergund voor te gaan in de doopplechtigheid, hetgeen hij op bijzonder origine le wijze deed. Voor elk vaartuig wist hij wel een passend woord je te vinden. De wilde eend noemde hij het symbool van vrijheid en geluk, maar tevens sprak hij de hoop uit dat deze boot niet het lot zou behoevente ondergaan van een aangescho ten wilde eend. Een aangescho ten wilde eend namelijk duikt naar de bodem om tussen het wier rustig zijn einde af lo wachten. De tweede boot, „De le van der Toorn Vrijthoff, die ook het bekende boekenweekge schenk van dit jaar heeft geïllu streerd. Zomerpostzegels zijn gewone frankeerzegels. Uit de opbrengst van de toeslag wor den concrete projecten van Volksgezondheid, sociale zorg en cultuur gefinancieerd, die anders niet of onvoldoende zou den kunnen worden uitgevoerd. Er zijn ook prentbriefkaarten, maximumkaarten en corrcspon- dentiekaarten van wilde bloe men en planten. Voor bestellin gen en inlichtingen kan mm te recht bij de dames Lubach, Ka- naalweg 165, Utten, Titus Brandsmalaan 57 en Zitman, Burggravenlaan 21. De verkoop- Zijl" genaamd, werd door Ton Lutz geprezen vanwege haar g oed-Leidse naam. De derde boot. de „Baracuda" werd door Ton Lutz taalkundig ontleed. Zo betekent „Bara" doodskist cn ,,Cuda" doden, wat hem deed hopen dat deze boot zich zou ontpoppen tot een „allesverslin- der", dus ook tot een vcsllnder van de tegenpartij. het 60-jarig beslaan geen voorzitter Gijsman terecht verbeterde door de heer Uleg- straaten er onder hilariteit van de aanwezigen op te wijzen, dat een kenner altijd over ..riemen" en niet over „roeispanen" spreekt. De gemeente werd ver tegenwoordigd door wethouder mevr. De Haan-Groen en door gemeenteraadslid Elsinga. Vervolgens gelegenheid ipflit ter feliciteren. De heer Uieg- straaten voerde het woord na mens de sportstichting. H -luas M iandn* npril: kon W do im+w u- Sur, we botenloo it aanbieden, maar 3e -u;r.- ni r.t - v.-rj/wieHin wel kwam hi) op de proppen JLmurk, .m met een paar „roeispanen", het- m u uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3