doel waarnaar voetbalfan Niedersachsen stadion streeft UCHEN IN HANNOVER CELLE, PAREL VAN LUNEBURGERHEIDE HANN0VER KORT EN GOED Wanneer wordt er gespeeld? In het centrum vindt men een grote viszaak, waar, naast de verkoop afdeling een ruimte is ingericht, om staande In het Niedersachsenstadion in Hannover worden in het kader van het Wereldkampioenschap voetbal de volgende wedstrijden gespeeld: Zaterdag 15 juni: Nederland-Uruquay (16.00 uur), Woensdag 19 juni: Uruguay-Bulgarije (19.30 uur), Woensdag 26 juni: winnaar groep 1-tweede groep 2, Zondag 30 juni: tweede groep 2-tweede groep 4. aan hoge tafeltjes een of ander visgerecht te con sumeren. Zeer druk. In de etalage liggen alle heerlijkheden uitge stald. Precies de por ties, die men krijgt voor geschoteld. Twee gebak ken haringen, aardap pelsalade of frites en to maat- DM2.55, gebakken schol met DM 4.25. Er zijn een tiental visge rechten variërend in prijs van DM 2.45 tot DM 4.25. Men staat er in het oudste bouwwerken zijn de Kreuzkircbe (1333), de Aegidienkirchè (1347), de Beginenturm (1357), de Marktkirehe (1359), het oude raadhuis (1425-1488), het Pand Burgstrasse 12 (1566) en de Ballhof (1649-1664). Het stadsbos Eilenriede is 639 ha., de Tiergarten I 112 ha, de Zoo 25 ha, de tuinen van Herrenhau- sen 118 ha, de Maschsee bij het Niedersachsen stadion 78 ha. Hannover heeft vier bierbrouwerijen, die - jaarlijks 2 miljoen hec toliter produceren. Da gelijks rondleidingen. I Naar de Herrenhauser tuinen: vanaf het station met tramlijn 16, tot de Koningsworther Plalz. Dan door de Herrenhau ser Allee die 2 km lang is en waarlangs 1300 lin den staan. Dateert uit 1727. Hannover en naaste om geving zijn 20 kampeer terreinen rijk, met totaal middaguur voor in de rij maar is toch vrij vlug aan de beurt. In Celle, één van de be langrijkste toeristen- plaaten op de Lunebur- ger heide, op ruim 35 kilometer ten Noorden van Hannover kan men niet zo goedkoop te recht. Hier zijn trou wens alle restaurantkeu kens tussen twee en zes uur gesloten. Celle is een Chinees restaurant rijk. ONDER REDACTIE VAN LEO THURING Camping I Spelevaren op de Maschsee met op de achtergrond het raadhuis. plaats voor drieduizend tenten en caravans. Wie zich bij aankomst in Hannover meldt bij het Verkehrsbüro Hann over, Ernst-August-PIatz 8, telefoon 21033, kan hier zeer uitvoerig fol dermateriaal krijgen over de stad en omge ving. Celle heeft een moderne carp ping met strandbad, „Sllbersee", vier km van het centrum aan de Bundesstrasse 191. Tussen negen en twaalf en twee en vier uur rondleidingen door het Hcrzogschloss in Celle. Volwassenen dm 1.-., kinderen half geld. Bomann-IVIuseum: vrij dag gesloten. Open maandag tot en met donderdags van tien tot vijf uur. Zaterdags en zondags van tien tot een uur. Entree DM 1.- en, DM 0.50. Inlichtingen over Celle en omgev'.ne, folders over wandelingen en autoroutes in de omge ving bij het Bureau van de Veikchrsvcrein, Sch- lossplatz 13. In Hannover kan men goed en goedkoop eten. Er zijn in het Centrum tal van leuke, sfeervolle eettentjes, waar voor vier, vijf mark een uit stekend maal wordt voorgezet. Vaak nog compleet met soep en nagerecht. Iedere zichzelf respecte rende stad heeft wel voor zichzelf een koos naam bedacht, of een slagzin die het in reis brochures altijd doet. Hannover, de hoofdstad van de Duitse deelstaat Niedersachsen gaat hooguit over de tong als jaarbeursstad en dat is op zich weinig bevor derlijk voor het met drommen toestromen van toeristen. Toch is Hannover veel meer dan een woud van be ton. De stad zit vol ver rassingen en als u van steden houdt, houdt u zeer zeker van Hann over. Op 15 juni moet het Nederlands elftal in het Niedersachsensta dion te Hannover de fundameiiten leggen voor een succes in het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal len. De vele toeteraars en oranjevlaggedragers die dan de tribunes zul len bevolken, kunnen echter nooit een bezoek aan de stad overslaan. De voetbalwedstrijd Nederland-Uruquay mag dan de aanleiding zijn van uw reis naar Hannover, de stad zelf zal echter het doel moe ten zijn. Spreekt men de leven slustige Hannoveranen in een van de talloze barretjes of bierhalletjes in de binnenstad, dan voert het gesprek bijna steeds naar de Messe (jaarbeurs) of, in uitzon deringsgevallen naar het voetballen. De voetbal club „Hannover '96" re geert niet meer .in de café's, of het zou hoogst zijn als lachertje. Slechts met veel cynis me wordt gesproken over deze bundesliga- club die volgens een kenner, het kunststuk klaarspeelt om in iedere thuiswedstrijd een voor sprong te verliezen. En om maar te blijven sid deren van angst in het imposante Niedersach senstadion, daar voelt de Hannoveraan bar weinig voor. Met vrouw en kroost zoekt hij nu andere rekreatieve mo gelijkheden op en die zijn er in en rond Hann over genoeg. De Neder landers zullen in juni wel naar dat Nieder sachsenstadion stappen, waar op de voor 26 mil joen mark verbouwde en gemoderniseerde tri bunes ruim 60.000 men sen een plaatsje vinden. En als wij schrijven stappen, dan bedoelen we dat ook. Een taxi, bus of tram nemen naar het stadion zou doodzon de zijn. Te voet is de enige juiste weg en als U 's avonds na de wed strijd nog een uitje wil beleven, neem dan on derweg een notitieboek je mee, want al lopende door de stad komt U 'honderd en één leuke zaakjes tegen. Parkeren Gaat u per auto naar Hannover - in twee tot drie uur vanaf de gren spost Oldenzaal (de E-8) - dan merkt u alras dat Hannover zijn verkeers problemen bijna niet heeft. Zelfs tot in het hartje stad wordt het verkeer overzichtelijk wegwijs gemaakt. In de stad wordt het echter zaak een parkeerplaats- Het Raadhuis van Harm- over, Trammplatz 2, werd gebouwd tussen 1901 en 1913. In de hal vindt men maquettes, die een overzicht geven van de ontwikkeling van de stad van 1689 tot nu toe. Van de raadhuis koepel heeft men een fraai uitzicht over de stad en omgeving. In het zomerseizoen wordt tus- tien en vijf uur elk een rondleiding ge houden. Volwassenen dm 0.50, kinderen dm 0.30. De tuinen van Herren- hausen behoren tot de beroemdste baroktuinen van Europa. Aangelegd tussen 1666 en 1714. Tuintheater, plastieken, 21 kilometer hagen, de grote fontein spuit 82 meter hoog, dagelijks evenementen, entree dm 0.50. Fonteinen „dan sen" elke dag van elf tot twaalf, behalve op woensdag en zaterdag, dan van vier tot zes uur, zondags van 10 tot 12 en van 3 tot 7 uur. „Berggarten Herrenhau- sen": een van de belang rijkste botanische tuinen van Europa. Cactussen en orchideeën. Dagelijks vrij. Musea: Landesmuseum, Am Maschpark 5. Veel diorama 's van de dieren wereld van Nedersack- sen. Afdeling pre-histo- rie. Maandags gesloten. Dinsdags tot en met za terdags geopend van tien tot vier uur, vrij dags ook van vier tot negen uur, zondags van negen tot twee uur. Vrij entree. Historisches Museum Am Hohen Ufer, Pferde-, strasse 6: geschiedenis van stad en land en vol- Drie van de vijf olifanten van de dierentuin in Hannover. kenkunde. Maandags ge sloten. Open dinsdags i 10 tot 9 uur, woens dags tot en met vrijdags tien tot vier uur, zaterdags van tien tot zes uur, zondags van tien tot een uur. Entree In het zomerseizoen kan ■men een stadsrondrit maken, o.a. langs de plaats waar de Hann over Messe wordt ge houden, het Operahuis, de Stadthalle, enkele burchten, de Maschsee, het stadsbos Eilenriede en de oude en moderne kerken. Van 15 juni tot en met 30 september da gelijks om tien uur, woensdags en zaterdags ook om twee uur. Van april tot 14 juni woens dags en zaterdags om twee uur. Start bij het Verkehrsbüro Hannover in de Luisenstrasse. Hannover is omgeven door uitgestrekte recrea tie-gebieden. In het westen ligt het Weser- bergland met zijn grote loofbossen. In Noordwesten strekt zich een veengebied uit. Hier bevindt zich ook het Steinhundermeer. Een enorme trekpleister voor de inwoners van Hann over en toeristen, met j zijn waterplas van 30 vierkante kilometer en uitgestrekte stranden, stranden. In het noorden ligt de Luneburger Hei de. In het zuidoosten de Harz. Ten noordoosten van Hannover strekt zich, helemaal tot aan de ha venstad Hamburg, de Lünenburger Heide uit. Een reusachtig recrea tiegebied. De inwoners van Hannover en hun vakantiegasten vinden hier een veelheid aan toeristisch vermaak. Niet alleen grote bossen en heidevelden, hune bedden en eeuwenoude dorpjes, maar ook tal van recreatie-opvang- punten, maken de Lune- burgerheide tot een aan trekkelijk object voor een toeristische verken ning. Eén van de belangrijk ste toeristenplaatsen in het zuidelijk deel van de Liineburger Heide, nog geen dertig kilome ter van de stadsgrens van Hannover, is Celle. Een fors uitgegroeid toeristisch centrum (80.000 inwoners) met len. De binnenstad biedt letterlijk alles wat men wenst. Alleen als u hele maal op de wilde toer wilt gaan, ja dan, zo zeg gen althans de Hann overanen, kunt u beter een pistool meenemen. Het is natuurlijk niet zo erg als het wordt afge schilderd, maar feit is dat elke avond de politie met laaiende sirenes haar opwachting maakt in de straatjes rond de Steintor, ook al hartje centrum. een aantrekkelijk win kelgebied met uitgebrei de promenade. Niette min een stad, die vooral in de kern het midde leeuws karakter be waarde. Dat weerspie gelt zich in de rijen kleurige vakwerkgevels en het in een royale groene oase gelegen kas teel, het Herzogschloss van Celle. Is Celle zelf al een aan trekkelijk doel voor een uitstapje vanuit Hann over, veel meer is dat met de omgeving het ge val. Pas na Celle laat de Liineburger Heide haar ware gezicht zien. In po sitieve zin bedoeld dan. Tussen Hannover en Celle is het landschap, zoals wij dat kennen van de ontgonnen heide gebieden van Twente en Drenthe. Maar na Celle gaat de natuur steeds meer boeien. Daar ook treft de va- kantieganger enkele bij zondere toeristische trekpleisters aan. Ten westen van Celle, op een afstand van een km of 30, 40, liggen de dor pen Verden en Walsro- de. Beide aan de Auto bahn, dus gemakkelijk bereikbaar. Verder heeft Verder beroemd ste en mooiste sprook jespark van Europa. Op fameuze wijze zijn hier de diverse sprookjes uitgebeeld. Dc figuren zijn levensgroot en be wegen elcctronlsch, als toneelspelers op de Bühne tegen de achter grond van een schitte rend decor en veel groen- aanleg. Ook „Marchenland „Mar- chenpand Verden" een uitgebreide kinderspeel plaats rijk met motor bootjes, autoscooters, pony's enzovoort. Dage lijks geopend vanaf half tien. Entree voor vol wassenen DM 3.50, kin deren DM 2. Iets dichter bij Celle, aan dezelfde autoweg, ligt het vogelpark Wals- rode. Hier zijn meer dan 4000 vogels in rond 550 soorten bijeengebracht. Papegaaien, paradijsvo gels, kolibri's, struisvo gels, adelaars en uilen. Het echte natuurpark van de Lüneburgerheide ligt te noorden van Cel le tussen de riviertjes de Ortze en de I.utter. Hier kan men dagen wandelen door bossen en over met jeneverbes sen bezette heidevelden. Talrijk zijn er de dui zenden jaren oude graf monumenten van pre historische bewoners. Zogenaamde „Gross- stclngriiber" van 2.000 jaar voor chr. hunebed den, van zeer grote om vang, zoals de Sieben- steinhauser bij Falling- bostel, Kleckerwald bij Bendestorf, Forst Schieringen tussen Blcckede en Dahlen- burg, de Koningsgraven van Haasscl en de do denstad van Oldendorf Amelinghausen. je te vinden en dat is. niet zo gemakkelijk. Het beste is een parkeerga rage uit te zoeken. Er zijn er acht in de stad met 3600 plaatsen. Tot slot is er bij het stadion ook nog een ruime par keerplaats, maar die ra den wij u af. Als u er eentje gevonden heeft en nog wat tijd over, wandel dan rustig door het net van winkelstra ten naar het station. Links tegenover het ge bouw ligt de plaatselijke VW, waar men u helpt met het zoeken naar een hotel en allicht een plat- tegrondje van de stad voor u over heeft. Dat zelfde geldt natuurlijk ook voor de voetbalsup porters die per trein zijn gekomen. Komende uit het station, ligt Hann over aan uw voeten. Terrasjes, café's, restau rants, hotels, kortom het hele oeuvre wat een gro te stad te bieden heeft, ligt direkt op steenwor pafstand. Uw weg naar het sta dion voert eerst door de Bahnhofstrasse, die na een paar honderd meter van naam verandert en dan de Karmarschstras- se heet. U steekt het drukke kruispunt over en loopt enige meters naar links om dan rechts de Culemann- strasse in te duiken. Aan uw linkerkant ziet u dan, het paleisachtige raad huis van Hannover. U komt uit bij een groot meer, waar u rechtsaf slaat op de Nordufer. Het stadion heeft u dan al lang gezien. Dat grote meer is een unicum. Midden in de stad werd dit kunstmatige meer aangelegd om de citybe woners naast hun voor- 'den, bewijzen echter an ders. Tot slot is natuur lijk de winkelstad Hann over een interessante be levenis overdag. Uitgaan Het uitgaansleven van Hannover concentreert zich in dezelfde binnen stad waar ook de waren huizen, boetieks en win kels zich berinden. Ieder gaatje dat door architec ten werd opengelaten is gevuld met kroegjes en eettentjes. In winkelpas sages, eenvoudige straatjes binnendoor, in kelderverdiepingen, in trappenhuizen, het is te gek om op te noemen, maar overal vindt men gelegenheden waar het bier schuimt. En dat geldt niet alleen voor de typisch Duitse bierza ken, maar zeker ook voor discotheken, nacht clubs, nachtbars en alles wat zich daarmee ge lieerd voelt. Enkele be kende discotheken, of noem ze danspaleizen, want het verschil is niet altijd even duidelijk, zijn Tip Top en Top of the Town. Ze liggen vlakbij het station in de Bahnhofstrasse en in de evenwijdig liggende Lui senstrasse. Niet te mis sen. In de buurt ligt ook nog Club no. 4. Top of the Town organiseert ie dere dinsdag en donder dag Soirée Madame. De vermoeide voetbalfan kan daar zijn benen strekken en afwachten of de schenen uit Hann over hem ten dans vra gen. Zoekt u het liever in de nachtclubs, dan heeft u keuze genoeg, maar ook deze zaken liggen inge pakt tussen warenhui zen en winkels. Enkele van de bekendste en te vens gemakkelijk te ont dekken nachtclubs zijn de Maxim en Pigalle, midden in de stad Am Kröpcke (2 min. van het station) en de Uhubar tegenover het Opera theater. Sirenes Het is in Hannover on mogelijk om u te verve deur van watersport te laten genieten. De Maschse heeft een leng te van 2,5 kilomer en een breedte van 500 me ter. Het is in de zomer een ideale pleisterplaats en geëigend voor alle takken van watersport Bij dit kunstmatig meer ligt het Niedersachsen stadion in het 48 ha gro te sportpark. Eenmaal geklommen op de tribu nes kunt u vanaf de zuidzijde de binnenstad zien liggen. Al gauw be kruipt u dan het gevoel dat een goede harde trap de bal over het doel, zo tegen de raad huistoren zou doen ket sen. Het blijft echter bij een gevoel, zegt een ter reinknecht ons, want on ze club probeert het al het hele seizoen, maar het is de spelers nog nooit gelukt. Altstadt Probeer in elk geval meer tijd vrij te maken voor Hannover dan voor het voetbalspel. Het loont de moeite. Als u geen zin heeft in kerken, musea of andere be zienswaardigheden, dan moet u toch beslist over dag eens gaan stappen in de Altstadt. Het verle den is daar opnieuw tot leven gekomen. Oude vakwerkhuizen en nau we steegjes geven u het idee, dat u in de middel eeuwen bent. De talloze geinige kroegjes, antiek huisjes en poptoestan-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17