Het leger achter Patricia Hearst.. Neger in Amerika was geen hulpeloze slaaf oorspronkelijk een hulporganisatie Donald Defreeze, het brein achter het Bevrij- Patricia Hearst voor haar ontvoering, dingsleger. Patricia Hearst, zoals zij bij de bankoverval verscheen. Kogelgaten in de ruiten van het bankgebouw, waar het Symbionese Bevrijdingsleger in het vorige weekeind een overval pleegde. Van o e correspondent SAN FRANCISCO— Amerika beleefde niet lang geleden de eerste politieke ontvoering, die van Patricia Hearst, dochter van de krantemagnaat Randolph Hearst in Berkeley, Californië. Een tot dan toe vrij onbekende groep, het Symbionese Bevrijdingsleger (SLA), eiste de verantwoorde lijkheid voor die ontvoering op. De vader van Patricia kreeg als voorwaarde voor vrijlating van zijn dochter te horen dat hij voedsel ter waarde van 6 miljoen dollar onder de armen van Califor nië moest verdelen. Sinds die ontvoering op 4 februari werd van Patricia Hearst vrijwel niets vernomen, behalve dan een geluidsbandje waarop zij bekend maakte zich bij het leger te hebben aangesloten. Tot afgelopen weekend, toen het SLA een bankoverval pleegde in San Francisco, waarbij verborgen ca-, mera's Patricia Hearst onder de overvallers ont dekten. Ze droeg een vuurwapen en minister van justitie Saxbe bestempelde haar prompt als een „misdadiger", wat protest uitlokte van haar ou ders. Het Symbionese Bevrijdingsleger is een groep, die is voortgekomen uit Amerikaanse negergevange nen, gedreven door radicale, revolutionaire ideeën. De groep ontstond vorig jaar in de zomer, en vulde een gat op dat ontstaan was door het afbrokkelen van de politieke beweging van nieuw-links in de VS. Volgens de politie bestaat het leger uit onge- ■li veer 25 mannen en vrouwen van verschillende rassen, allen zwaar gewapend en opgeleid voor een guerrilla-oorlogvoering. Onder de leden zijn blanken, afgestudeerd aan de universiteit en geïnteresseerd in gevangenishervor- ming.Anderen zijn negers, die elkaar als gevange ne hebben ontmoet in de psychiatrische kliniek van Vacairlle, Californië. De naam van het leger is ontleend aan het woord symbiose, de term voor een vorm van samenleving van twee organismen met als doel wederzijds voordeel. Het SLA kwam vorig jaar voor het eerst in het nieuws toen in november een aanslag gepleegd werd op een schoolinspecteur in Oakland. De man, Marcus Foster, werd doodgeschoten door middel van een kogel, waarvan de uitgeholde punt was gevuld met cyaankalikristallen. Na de moord ver klaarde het leger in een communiqué dat de man, een neger, was gedood vanwege zijn steun aan racistische politiek en omdat hij de politie tdeliet op de scholen. In verband met de moord werden twee mannen gearresteerd, de 27-jarige Joseph Ramiro en de 24-jarige Russell Little. Het SLA erkende beiden als soldaten van het leger. Het brein achter de groep is een gevluchte neger gevangene, de 30-jarige David Defreeze uit Los Angeles. Samen friet een andere gevluchte gevan gene, de 29-jarige Thor Wheeler, wordt hij gezocht in verband met de ontvoering van Patricia Hearst. Defreezfe heeft zichzelf Cinque genoemd, naar de leider van een slavenopstand in 1839. Onder die naam diende hij zich ook aan op de bandopnames van het Symbionese Bevrijdingsleger. Hulp aan gevangenen De oorsprong van hetleger kan worden terugge voerd tot het gevangenissysteem in de verschillen de delen van de Verenigde Staten. In 1968 besloot eengroep zwarte gevangenen in de inrichting van Vacaville een organisatie op te richten voor hulp aan zwarte gevangenen. Zo ontstond de „zwarte culturele associatie", een wettelijk toegestane groep waarbij ook Defreeze zich aansloot. De organisatie trok verschillende jonge, idealistische blanke bezoekers naar haar bijeenkomsten. De Vacaville-groep stond in feite onder bescher ming van een grotere groep toegewijde van de universiteit van Berkeley. Defreeze werd •later overgebracht naar degevangenis Soledad, waaruit hij een jaar geleden ontvluchtte. Hij ging terug naar Berkeley waar hij onderdak kreeg van een jonge blanke feministe. Tegelijkertijd onder hield hij contacten met een zekere Russel Little, een bezoeker aan de Vacaville-bijeenkomsten, die filosofie studeerde in Florida. Defreeze kende ook diens vriendin Robyn Steiner, Russels zusje Jean, een blanke student Wille Wolfe, de jazzmusicus David Gunnel en diens vrouw Jean Chan, die in een huis in Berkeley woonden, dat zij Peking House noemden. Er waren nog anderen met wie Defreeze contact onderhield: Remiro, een Vietnamveteraan en wa penexpert, Patricia Mizmoon Soltysik, een ex-stu dente van Berkeley, Nancy Ling Perry, die door de politie gezocht werd wegens brandstichting, Camilla Hall, een ex-maatschappelijk werkster uit Minneapolis, en Bill en Emily Harris en hun vriendin Angela Atwood, alle drie afgestuurd in Indiana. Al deze mensen zijn verdwenen sind: van Remiro en Russel Little na de moord op de schoolinspecteur. De groep, die later zou uitgroeien tot het Symbio-* nese Bevrijdingsleger was oorspronkelijk niet op gezet als een terroristische organisatie, maar als 'een communicatienetwerk voor gevangenen in Ca lifornië. Maar Defreeze en zijn feministische vrien din schreven later een ideologie voor het leger en voor de Sjmbionese federatie, een groep zelfstan dige staatjes die in harmonie leven. Het leger ontstond in een tijd dat massale protestacties voorbij waren, de Vietnamese oorlog formeel beëindigd was en linkse protestgroepon in wanor de verkeerden, zonder duidelijke leiders en vaste centra. Het SLA stelde voor terreuracties te gaan gebrui ken om politieke doeleinden te helpen bereiken, - maar haar ideeën werden van de hand gewezen., door andere linkse groepen die van mening waren dat terreur het publiek vijandig tegenover hen zou maken. De leden van h<-t Symbionese Bevrijding sleger gingen de guerrilla-oorlogvoering bestude ren, zij namen codenamen aan en hielden geheime bijeenkomsten. Zij verzamelden plattegronden van uitgestrekte bos- en woestijngebieden en reisden alle verlaten mijnen en jachthutten af. Zij oefenden zich ook in gevechten van man tegen man en gingen de bergen in om zich in het schieten te bekwamen. Sinds enkele maanden wordt door de politie jacht op hen gemaakt. De politie heeft in Oakland lijsten gevonden met de namen van belangrijke zakenlieden mogelijk WASHINGTON Duizend Amerikaanse historische ro mans hebben in de moderne blanke hoofden (en ook in veel negerhoofden) een beeld geschapen van de negerslaaf uit het oude zuiden van de Verenigde Staten. Over het algemeen stelt men zich hem voor als het „luie, oneerlij ke, onbetrouwbare, vrolijke, banjo-spelende „zwartje" dat af en toe momenten be leefde van enorme zucht- vaardigheid en dat een groot gevoel van verantwoorde lijkheid kreeg. Maar dat ge beurde altijd op een manier die men ook bij ouwe trou we huisdieren aantreft. Hij had geen hersens, alleen een simpele aardse filosofie. Hij rolde met zijn wijdopen- gesperde ogen, grinnikte zo dat zijn enorme witte gebit zichtbaar werd en zong zach tjes als het lot hem goed gezind was. Zijn imago was deels een grap, deels een be lediging en deels een zichzelf voortplantende mythe. Maar tot nu toe was dit beeld nooit ontmaskerd. Historici, econo men en sociologen hebben het onderwerp altijd geme den. De moderne Ameri kaanse neger moet maar met het oude imago leven; en dat betekent meestal dat hij maar moet zien dat hij dit beeld overleeft. Aan het eind van deze maand zal in de Verenigde Staten een opmerkelijk, en onvermijdelijk ook contr oversieel boek worden uitge bracht, dat met toepassing van moderne middelen tracht alle oude mythen over de negerslaaf te weerspre ken. Twee vooraanstaande histo- rici, professor William Fogel (van Harvard) en professor Stanley Engermann (van de Universiteit van Rochester) hebben de spieren van een gigantische krachtige compu ter ingezet om allerlei moei-' zaam bijeengebrachte feiten over het oude zuiden te be werken (feiten o.a. over het verbouwen van katoen, bo nen en granen; het voedsel;, 'de families; de levensomstan digheden; prijzen; straffen;- en duizenden andere zaken die betrekking hebben op het slavenleven). Ze zijn uiteind elijk tot een serie verbazing wekkende conclusies geko men. Allereerst deze: het slavenle ven, hoe slecht het ook ge weest mag zijn, was zeker niet afschuwelijk voor de sla ven. En ten tweede: de enor me psychologische druk op de mannen en vrouwen die als vee werden verhandeld, en gevoederd was niet zo groot dat de negerslaven tot alleen maar vegeterende we zens werden; de negerge meenschap functioneerde zeer goed en wist een onuit wisbare waardigheid te handhaven waarop de mo derne neger trots kan, en. moet zijn. De bewering dat „slaven het nog nooit zo goed hebben gehad" zal volgens de au teurs de zwaarste kritiek on dervinden. Niettemin blijven ze bij deze conclusie, ook al verklaren ze daarbij met gro te nadruk dat slavernij op geen enkele wijze goed te praten is en dat de mensheid zich gelukkig heeft verlost van dit verschijnsel. Het tijd perk der slavernij, zeggen ze, was Amerika's „periode aan het kruis"; een kenschets die ze ook als titel van hun werk hebben gebruikt. Hun technische vindingen zijn, in het kort, deze: de materiële omstandigheden van de zuiderlijke negei*slaaf (zijn voedsel, zijn woonruim te, zijn medische verzorging) zijn goed te vergelijken met de omstandigheden van de vrije arbeiders uit die tijd. Economisch en sociaal ge zien had hij het als slaaf een stuk beter dan in de periode die volgde op de burgeroor log, toen hij voor het eerst als vrij man in de meedogen loze competitiemaatschappij met zijn groeiende industrie- Ie arbeidsmarkten werd ge stort en voor het eerst de gevolgen van rassendiscrimi natie begon te voelen. En het slavendieet bestond nooit uit de weinig voedzame bonen en varkensvlees, die later een dagelijks maal vormden voor de vrije arbeiders. Volgens de auteurs was het slaven dieet „niet alleen ruim vol doende, het overtrof zelfs de tegenwoordig aanbevolen do ses van de belangrijkste voe dingsstoffen". Grinnikendt Sambo De slaven kregen ook lang niet zoveel lijfstraffen als de romanschrijvers ons wel zou den willen doen geloven. En de kinderen werden e grootgebracht om de planta geeigenaren een plezier te, doen. De slavenhandel ging meestal met hele families te gelijk, zodat in feite minder dan 2% van de slavenfamilies door speculatieve en on barmhartige bedoelingen van hun eigenaren zijn opges plitst De gunsten die aan slaven werden toegezegd (vrije tijd, zakgeld, kleren) waren veel algemener dan ooit is vermoed. Alles bij el-, kaar, besluiten de schrijvers, was de slaaf te slecht De tweede belangrijke con clusie van het boek zal, naar men verwacht, door moderne negerkringen gretig worden aangepakt om de rest van de wereld te bewijzen dat het imago van die onzinnig grin nikende „Sambo" inderdaad een mythische schepping van blanke, sterk bevooroordeel de schrijvers en schrijfsters is. Er zijn bewijzen te over om aan te tonen dat de ne gerslaven hard werkende, ke concurrenten. „Mijn hart is bijna gebro ken", schreef een blanke plantageeigenaar uit Louisia na nadat een van zijn slave" ,Ik heb de negers die om ,..n Find te maken aan de opvatting dat de zwarte Amerikanen geen cultuur hadden, niets presteerden en zich tijdens hun eerste 250 jaar op Amerikaanse bodem in het geheel niet ontwikkel- SIMON WINCHESTER

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15