igypte vroeg vergeefs om luss. wapens Anderhalf jaar tegen ontvoerders van Chinees CeidóeSauAcmt Twee doden in bloedig slot poging tot bankroof Bezoek aan Ulster Minder jongeren stemden Ontvoering officier van justitie Afrikaanse gevangenen ronder hulp Bollen en bloesem nog in volle bloei LEIDSE COURANT kogelvrij vest gestoken politieman richt zijn vuurwapen op de bankrover, die hier achter ee van de gijzelaars verborgen is. De gijzelaar wordt door de overvaller een mes op de keel gezet. (Van onze correspondent J. Wen- nekes) BONN Een bankoverval heeft gisteren in Hamburg een bloed bad veroorzaakt, waarbij twee gen verschenen hierop drie mi nuten later In het bankgebouw, waar zich meteen een fel vuur gevecht ontwikkelde. Een van de agenten werd gedood. doden en (wee ems(ig gewonden De ="<1" kon gewond naar buiten vielen. Tot de dodelijke slacht offers behoren de 28-jarige Co lumbian Gonzales, die de over val gepleegd had, en een agent van politie. Samen met een handlanger had Gonzales kort na 12 uur gister middag een bank in Hamburg betreden en de bediende met een revolver bedreigd. Ondanks de snelheid waarmee de overval gepleegd werd zag een van de employé's kans de alarminstal latie in werking te stellen. Twee agenten van een patrouillewa- strompelen. Dit was ook het moment, waarop een van de beide gangsters de vlucht nam. Tussen Gonzales, die als student aan de Technische Hogeschool van Berlijn ingeschreven is, en de politie ontwikkelden zich urenlange telefoonsprekken, waarin de laatste zich uiteinde lijk bereid verklaarde een auto voor de vlucht van de gangster beschikbaar te stellen. Hij eiste als chauffeur een politie-agent, die alleen maar In een zwem broek gekleed mocht zijn. Toen deze man met zijn wagen kort na 4 uur voor het bankgebouw verscheen, werd dit eerst verla ten door een vrouwelijke be diende, die Gonzales als gijze laarster genomen had. Even na dat zij in de vluchtauto gestapt was, verscheen er een tweede gijzelaar voor het gebouw. Vlak achter hem liep de gangster, die zich een zwarte doek voor het gezicht gebonden had en een witte politiemuts d^oeg. Amper had hij dit hoofddeksel met een brede zwaai weggegooid, of een agent rende op hem af en velde hem op nog geen meter afstand met een schot in het hoofd. On danks het feit, dat Gonzales on middellijk ter bodem stortte, vuurde de politie verder, waar bij de gijzelaarster ernstig ge wond werd. lIRO (AFP/Rtr) Egypte leeft zich voor zijn wapenleve- anties afgewend van de Sov- et-Unie en zich tot andere lan- len gewend, zo heeft president iadat gisteren bekend gemaakt n een radiotoespraak. Sadat zei maal een verzoek tot wa- enleveranties aan partijleider Irezjnjev te hebben gestuurd en is enige antwoord te hebben ten dat de verzoeken forden bestudeerd. oral in oktober vorig jaar toen sraëlische strijdkrachten het uezkanaal waren overgestoken, ntstond er een kritieke periode egens het ontbreken van vol- oende wapens. De gevraagde apens waren geen „bijzonde- aldus Sadat. De bronnen wapenleveranties zijn nu :N HAAG (ANP) —Bij de ver- iezingen voor de Provinciale itaten op 27 maart zijn verhou- lingsgewijs vooral mensen bo- yen de 35 jaar naar de stembus gegaan. Dit blijkt uit een enquê- /an het NIPO. grootste opkomstpercentage 81.5%) werd door de leeftijds troep 4554 jaar behaald. De ipkomst over het gehele land ;enomen was 74.53 Van de nensen met een maandinkomen mder 1500 gulden stemden 6% Hinder dan van degenen die ien hoger maandinkomen heb- Zes procent zegt dat er landrang is uitgeoefend om te laan stemmen, dit kwam iets neer voor bij jongeren onder 25 aar. Weinig aandrang werd uit boetend op degenen die mee- leelden op de PvdA gestemd te lebben. In meerdere mate 10%) op WD-stemmers en veel (19% )op PPR-stemmers. Warschaupact bereid zich op te heffen 1RSCHAU (Reuter-Tass) - De zeven landen van het pact van Warschau hebben herhaald dat bereid zijn dit pact op te het en wanneer tegelijkertijd de VAVO wordt ontbonden. eerste stap in die richting men de militaire organisaties i de beide bondgenootschap en worden ontbonden, aldus communiqué dat in War- j chau is uitgegeven na een weedaags overleg van de lid- itaten van het Warschaupact. Aan de bijeenkomst werd deel- [enomen door de politieke lei ders van de Sowjet-Unie, Polen, Hongarije Tsjechoslowakije, Bul garije, de DDR en Roemenië, de laatste alinea van dit docu ment staat echter dat de zeven landen het nodig oordelen hun lefensie te versterken, zolang de NAVO blijft bestaan. ingelaiid uit EEG: rampzalig INDEN (UPI) De uitvoeren de raad van het Britse indu- itrieverbond, waarin alle grote Iritse ondernemingen zijn ver tegenwoordigd, is eenstemmig "an mening dat terugtrekking ">n Engeland uit de E.E.G. "ampzalig zou zijn. krachten, aldus Sadat, die niet aangaf welke de nieuwe bron nen zijn. Hij meende dat Egyp te niet schuldig was aan de „misverstanden" in de betrek kingen met de Sovjet-Unie. Hij verwierp de Russische be schuldiging dat de vei beterde betrekkingen met de VS neer kwamen op een afwenden van het socialistische stelsel. We hebben het socialisme niet tot ons systeem gemaakt om ande ren van dienst te zijn, aldus Sa dat die zich bereid verklaarde de huidige situatie in vriend schappelijke sfeer met de Rus sen te willen spreken. Inmiddels heeft president Nixon gisteren gesproken met de Egyptische minister Fahmi over de Amerikaanse pogingen een eind te maken aan de gevechten tussen Israël en Syrië. Nixon maakte bekend eens een bezoek aan het Midden Oosten te willen brengen. President Sadat zal op 26 april de samenstelling van pen nieuw kabinet bekend maken, waarbij hijzelf premier blijft, maar wel een vice-premier aanstelt. Hij heeft gisteren amnestie verleend aan oud-minister Fawzi en aan een aantal officieren die na de zesdaagse oorlog waren veroor deeld. AANTALVAN KATHOLIEKEN TOEGENOMEN ROME - Het aantal katholieken in de wereld is in 1973 iets toege nomen tot bijna 548,3 miljoen. Het jaar daarvoor bedroeg dit aantal 543,5 miljoen. Tegelijker tijd is vorig jaar het aantal priesters teruggelopen van 346.236 tot 343.329. Deze cijfers geeft het „jaarboek over de ac tiviteiten van de heilige stoel in 1973", dat donderdag is versche nen. Terwijl het aantal wereldlijke priesters met 3921 afnam, zijn 'er in 1973 ongeveer 384 priesters die lid zijn van een orde. bijge komen. In het totaal werden er 3009 mannen tot priester gewijd, dat is 195 minder dan in 1972. President Sadat heeft gisteren ook een cheque ter waarde van 100 miljoen dollar aangeboden gekre gen van honing Feisal. De Saoedi-Arabische ambassadeur Foead el Nazer overhandigde de gift. ROTTERDAM (ANP) Voor de rechtbank in Rotterdam is gisteren door de officier van justitie anderhalf jaar geëist -vr j n tegen de twee mannen die van 17 tot 19 januari de jonge iVUlCiCrCIl VIII Chinees Kam Shung Man gevangen hadden gehouden. Eu- gene R. en Winston J. stonden terecht, op beschuldiging ülct van wederrechtelijke vrijheidsberoving en afpersing. gevoel niet van me afzetten, dat naar school Eugene en Winston met reden voor eigen rechter hebben gc-Van een onzer verslaggevers speeld". Naar zijn mening was TERHEYDEN Al vijf maanden GENUA (AP) - Mario Sossi, een 38-jarige officier van justitie die bekend staat om zijn onderzoe ken naar extreem-linkse groepe ringen, Is gisteravond door een groep gewapende mannen ont voerd, zo heeft de politie bekend gemaakt. Volgens ooggetuigen werd de rechter door zijn ontvoerders opgewacht in een straat op 150 meter afstand van zijn woning en gedwongen in een auto te stappen. Door de duisternis heb ben de ooggetuigen het juiste aantal ontvoerders niet kunnen vaststellen. De signalementen zijn al even vaag, aldus de poli tie. Fusie KABO niet St. Lucas en St. Willibrordus UTRECHT ANP De bondsraad van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel „KABO" heeft gisteren eenstemmig be sloten een fusie aan te gaan met de organisatie van apothe kersassistenten Sint Lucas en de R.K. bond van Kosters in de Bisdommen Haarlem en Rotter dam Sint Willibrordus. De Gro tere „KABO" telt nu rond 50.000 leden. Hij is qua grootte de der de NKV-bond. Rechterlijk bevel Hpiren of kopen BEKEND VERSCHIJNSEL is, dat eigenaren van oudere huurhuizen, zodra zij door vertrek van de huurders weer de beschikking over hun woning krijgen, het pand of de étage door verkoop van de hand trachten te doen. Als beleggingsobject hebben deze woningen meest al hun aantrekkelijkheid-verloren en zeker in de streken waar geen huurliberalisatie geldt, zien banken of partikulieren weinig heil in het blijven exploiteren van hun woningbezit door verhuur. Daarbij gaat het bepaald niet hoofdzakelijk om huizen in de „betere" buurten; wie in de grootstad door typische volkswijken wandelt, ontdekt spoedig dat ook daar de bordjes met „te koop" en „ver kocht" een vertrouwd onderdeel van het straatbeeld geworden zijn. Dat deze ontwikkeling vervelende gevolgen heeft voor de mogelijkhe den dat kleine inkomentrekkers aan een huurhuis kunnen komen, ligt voor de hand. De wettelijke beperkingen houden bij een bepaal de grens op en zeker de partikuliere eigenaars van een paar huisjes zien dikwijls geen andere mogelijkheid om te ontkomen aan de kans dat ze de ongelukkige bezitter van een verliesgevend object worden. DAARNAAST EEN NOG VERVELENDER verschijnsel. Het komt tegenwoordig ook meer dan eens voor, dat bouwverenigin gen hele blokken woningen, opgezet als huurhuizen, na voltooiing te koop aanbieden, omdat de economisch-verantwoorde huursom zo hoog op gaat lopen, dat niemand zich als gegadigde voor zo'n huur- woning aanmeldt. Uiteraard gaat het dan altijd om duurdere maar beslist niet altijd om echte luxe huurwoningen. Er is dan uitgegaan van een plan om de nieuwe woningen voor de wat bet er-betaalde werknemers te bestemmen, maar door allerlei ontwikkelingen zijn de bouwkosten zo uit de hand gelopen dat huren van 500 gulden per maand en meer gevraagd moeten worden. Willen te weinig woningzoekenden die prijs betalen en blijven daar door zelfs in gebieden met een woningtekort hele blokken woningen leeg staan, dan wordt naar verkoopmogelijkheden uitgekeken. HET WORDT TIJD dat de bewindslieden op Woningbouw nagaan of hier alleen maar sprake is van Incidentele scheefgroei, of dat er een nieuw nationaal probleem in woningbouw gaat ontstaan. Inci dentele uitschieters kan men met individuele huursubsidie, opvan gen, maar de subsidiepot mag geen „normale" gang van zaken wor den. Weeroverzicht Indertijd kwamen zestig politiea genten in aktie. De losprijs die van de vader van Kam Shung werd gevraagd was "500 gulden. Tot zover lijkt het een gewone ontvoering. De zaak krijgt ech- vreemd luchtje de eis van de officier van justi- tie gespeend van elke zin voor j realiteit. blijkt, dat Kam Shung een ver- Beide verdachten zouden namelijk dachte rol heeft gespeeld in ver band met levering van een par tij heroïne aan beide verdachten ter waarde van 7500 gulden, het bedrag dus dat als losgeld be. taald moest worden. geprobeerd hebben hun eigen geld terug te krijgen uit een transactie waarbij Kam Shung door zijn bekendheid met ver- dachten zoveel vertrouwen moest wekken, dat zij het geld De lessen zijn volgens de ouders gaan de drie kinderen van het echtpaar Lemmens niet meer naar school. Hen is de toegang tot de katholieke lagere school Zonzeel in Terheyden ontzegd, omdat de ouders van de kinde ren hen verboden hadden de godsdienstlessen te volgen. voor de te leveren paitij heroï ne vooruit zouden betalen aan de leveranciers, ook Chinezen niet zeggen, maar ik kan het Uitspraak op 2 mei. Premier Wilson van'Groot-Brittannië heeft gisteren met zijn minister voor Noord-Ierland Mervyn Rees (r.) en diens onderminister Stanley Orme (I.) een bezoek georacht aan Noord-Ierland, waar hij herhaalde vastbesloten te ziin alle gewelddaders in Noord-Ierland ter verantwoording te roepen. i/„» i—«»i. >■—- „i. de coalitieregering van rian Faulkner, die steunt op ln strijd met de officiële leer van de Roomskathoiieke kerk. Ook hebben zij bezwaar tegen de manier waarop sexuele voor lichting gegeven wordt. Als men bezwaar heeft tegen de wijze van onderwijs, moet men de kinderen op een andere school doen; in dit geval is dat een openbare school. Dit alter natief stuit echter bij de heer Lemmens op andere bezwaren. Tegen hem is proces verbaal op gemaakt, omdat de leerplicht wet is overschreden. LONDEN (AFP) De Spaanse missionaris Alfonso Valverde, lid van de congregatie van de paters van Burgos, heeft giste ren in Londen onthullingen ge daan over de misstanden in de Portugese kampen in Mozambi que, speciaal bestemd voor ne gers die om politieke redenen zijn gearresteerd. Pater Valverde wees in de eerste plaats op het grote verschil tus sen zijn behandeling in de ge vangenis - hij heeft 23 maanden vastgezeten zonder voor de rechter te zijn geleid en die van de gearresteerde Afrikanen. „Een Afrikaan heeft nooit een ad vocaat. Hij wordt niet berecht door een gewone rechtbank en bekentenissen worden hem meestal met de zweep afge dwongen". In vele gevallen, aldus pater Val- verder laat men de Afrikaanse gevangenen zonder meer van honger en dorst omkomen. De Washingtonse rechter John Sirica heeft president Nixon de opdracht gegeven voor donder dag 2 mei, 3 uur Nederlandse tijd, de bandopnamen en andere documenten vrij te geven die de speciale aanklager Jaworski had opgeëist. Jaworski heeft ver geefs geprobeerd de stukken in handen te krijgen die hij nodig heeft voor de voorbereiding van het Watergate-proces dat op 9 september moet beginnen. Het gaat om banden en aantekenin gen over een zestigtal gesprek ken in het Witte Huis. W1 zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaran opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-drikgebied Jg* bewoning -f* sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied regen ^2 onweer windrichting n» verplaatsingsrichting DE BILT Gedurende de afgelo pen nacht was er geen bewol king meer, terwijl bovendien de wind grotendeels wegviel. Deze faktor^n begunstigden een ster ke uitstraling, zodat de tempe raturen flink konden dalen. Met name nabij het aardoppervlak werd het koud. Op enkele plaat sen wezen de thermometers die de minimum temperatuur op 10 centimeter hoogte registreren, een waarde van min vijf graden celcius aan. Als voornaamste druksysteem dat verantwoorde lijk is voor het huidige in ons land heersende weertype moet het hogedrukgebied aangemerkt worden, waarvan het centrum zich nu al geruime tijd in de omgeving van Schotland op houdt. Ook het komende etmaal zal in de positie van dit cen trum nog maar weinig verande ren zodat het weerbeeld nage noeg niet zal verschillen met dat van gisteren. Vooruitzichten voor zondag: Droog, zonnig, maar ook wol kenvelden en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans cp een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent, n.b. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en voor zondag een marge van 3 graden rond de op gegeven waarden. WEERRAPPORTEN Eeldo Eindhoven Den Helder Lucht. Hid. Twente Vllsslngen Zd.-Limburg Helsinki InnshrUck Kopenhagen On hew, Onbew. L. bew. L. bew. ZUrlcb Onbew. Casablanca Istanbnel Las Palmaa Zw. bew, New Vork L. bew. Tel Avlv Tunis L. bew. DEN HAAG (ANP) In onze bollenstreek zijn de hyacin then en vroege tulpen het aanzien alleszins waard meldt het Nationaal bureau voor Toerisme, en op de bloemententoonstelling ..Keu kenhof" vormen de late nar cissen. tulpen en hyacinthen een schitterend bloementa- pijt. De in bloesem staande bomen zorgen voor wat af wisseling. In Kennemer-Amstelland is de tijd van narcissen voorbij, maar de hyacinthen staan er prachtig bij en er zijn ook al vroege tulpen te bewonderen. In Anna Paulowna en Bree- zand, beide in Noord-Hol land. staan ook de narcissen, hyacinthen en vroege tulpen in bloei. Verder zijn hier de prachtige bloemmozaieken te zien. In Limmen en omstreken staan de narcissen, hyacin then en vroege tulpen in bloei. Bovendien zijn er in dit gebied van 20 tot en met 22 april ook van duizenden bloembollen gemaakte mo zaïeken te zien. die voor de huizen en in de tuinen staan. In het Gelders rivierengebied is de kersenbloesem over het hoogtepunt heen. maar de perenbomen staan nog in volle bloei en de appelbomen staan ln een pril beginsta dium. In Utrecht is de bloei van ker sen-, peren- en pruimenbo men een aflopende zaak. Dit weekeinde en het volgende zullen de appelbomen hier in volle bloei staan. Limburg tenslotte zal het ko mende weekeinde appel-, kersen-, perën- en pruimen bomen in volle bloei laten ijfn-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9