KNAC REAGEERT FEL TEGEN PLAN VOOR AUTOLOZE ZONDAG 'Nummer zeven' de duurste gevangene van W.-Duitsland Personeelsbeleid mede bepalend voor ziekteverzuim Huishoudbeurs Den Uyl vindt het ook niet verantwoord Probleemstelling in tv-film Justitie vervolgt te weinig fraude werkloosheidswet r Vóór spreiding van inkomens, kennis en macht? Bij dat streven is het NWonmisbaar! bon: i i i S 1 LEIDSE COURANT bezul-li van helmvEF voli, eenrpresid .VERSUM (ANP) Minister president Den Uyl vindt de au toloze zondag niet verantwoord, erkiezin- Hij maakte deze opmerking in een uitzending van de aktuali- teitenrubriek „Hier en nu" van gedaan, de NCRV. „Het is niet nodig", geen aldus de minister-president, „en bovendien moet je toch erg op is KleyntPassen dat je niet op zo'n ma nier gaat ingrijpen in het be staan van de mensen". In de zelfde uitzending, die helemaal was gewijd aan de plannen van de vereniging voor milieudefen sie om eens per maand een au toloze zondag In te voeren, wees de neer Merk, secretaris van het bedrijfschap Horeca op de strop die een dergelijke maatre gel zou opleveren voor horea en toeleveringsbedrijven. Buitenlandse toeristen geven hier jaarlijks 2,6 miljard gulden uit en bij een autoloze zondag zegt de toerist al gauw: ik hoef niet naar Holland", aldus de heer Merk. Hij schatte dat de invoering van een autoloze zon dag voor zo'n 7000 bedrijven het einde zou betekenen. Ook de directeur van het Natio naal Bureau voor Toerisme was niet gelukkig met de plannen van de vereniging voor milieu defensie. Hij wees er op dat Ne derland toeristisch gezien niet meer geïsoleerd leeft. „De be reikbaarheid van grote stukken recreatiegebied in ons land is juist dankzij de auto vrij ge makkelijk". Hij vond dat men bij de recreatieobjecten reke ning kan houden met een sprei ding van „mensen die op el- kaars lip willen zitten" en de mensen die stilte plezierig vin den. Hij noemde in dit verband de ontwikkelingsplannen rond Scheveningen. De KNAC vindt het idee van een autoloze zondag te dwaas om op te reageren, „zeker nadat mi nister Westerterp in de Eerste Kamer heeft gezegd, dat het een onuitvoerbaar idee is". De ervaring leert echter, aldus de KNAC, dat in ons land de krankzinnigste plannen na ver loop van tijd ..normaal" worden gevonden, wanneer de initiatief nemers maar lang genoeg la waai blijven maken en met be hulp van enkele smaakmakers kans zien de massa een soort hersenspoeling ta laten onder gaan. De KNAC vindt dat aan een dwangmaatregel voor een auto loze zondag geen behoefte be staat omdat: de initiatiefnemers de financië le gevolgen van hun ideaal niet zelf willen dragen maar op de gemeenschap willen verhalen, - de KNAC niet gelooft dat ,.de overgrote meerderheid van het volk" een autoloze eondag wenst, - de voorstanders de vrjheid ge nieten hun auto te laten staan - de weinigen die wel zouden blij ven rijden, zouden dan nauwe lijks gewicht in de schaal leg gen. - het absurd is te veronderstel len Jat mensen hun auto graag willen laten staan, maar dit niet doen zolang zij daar niet toe worden gedwongen. als consequentie van een auto loze zondag ook een voet-, fiets en bromloze zondag zou moeten volgen voor miljoenen Nederlanders de zondag de enige dag in de week is. dat zij met hun auto kunnen gaan en staan waar zij willen. Voorts zegt de KNAC, dat een au toloze zondag een ongeoorloofde inbreuk zou zijn op de persoon lijke vrijheid van het individu. Zeven jaar voor Engelse popzangeres LONDEN (DPA) - De 37-jarige Engelse popzangeres Janie Jo nes is gisteren in Londen we gen het leiden van een call-girt- organisatie voor personeel van radio en televisie en de geldadel tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Teleurgesteld over het uitblijven van succes als zangeres had miss Jones in haar luxueus ap- partement in Londen een bor deel ingericht. De jury in de Old Bailey achtte Janie Jones niet schuldig aan de aanklacht dat zij haar klan ten had gechanteerd, tegen de zin van rechter Alan Hamilton King in. die vond dat het wel zo was. Hij zei dat hij in zijn leven pas een vrouw ontmoet had die werkelijk slecht genoemd mocht worden. ,.U bent de tweede en vergeleken met u kon die ande re betrekkelijk onschuldig wor den genoemd". (Van onze correspondent Wennekes) BONN Zo zvfcaar als de „drie van Breda" het Ne derlandse volk op de maag liggen, zozeer be drukt de Duitsers het ab surde theater rond „de eenling van Berlijn": Ru- dolf Hess. Dezer dagen is zijn naam weer op ieders lippen, want op 26 april bereikt Hitiers voormalige plaatsvervanger de geze gende leeftijd van 80 jaar. Bijna 33 jaren hiervan bracht hij achter de tra lies door. Na zijn vlucht van 10 mei 1941 naar En- feland verbleef hij tijdens et proces tegen de oorlogs misdadigers van 1946 in Neurenberg en vanaf 18 juli 1947 in Berlijn. Van de 7 veroordeelden, die op deze dag in de gevangenis van Spandau afgeleverd werden, is Hess als enige overgebleven. Alle overi gen zaten hun straf uit of werden begenadigd, zelfs de tot levenslang veroor deelde admiraal Erich Raeder en rijksbankdirec teur Walther Funk. verle- en n be- gaan vraag n par, rm ar id tui- hem De Spandau-gevangenis in West-Berlijn, gebouwd voor 600 gevangenen, maar sinds 1966 ver blijfplaats voor slechts één man: Westduitslands duurste gevangene Rudolf Hess, bewaakt door 200 militairen. .Alleen de stokoude Rudolf Hess kan in de ogen van de Sovjet-Unie geen genade vinden, hoewel hij niet wegens oorlogsmisdaden veroordeeld werd, maar wegens samenzwering tot het voorbereiden van een oorlog. Weliswaar weegt deze beschuldiging zwaar genoeg voor een le venslange straf, maar historici hebben al lang aangetoond, dat ,,de plaatsvervanger van de Flihrer" een zwaar overtrokken titel was voor de zeker niet onschuldige, maar niet zo erg invloed rijke Hess en weinigen twijfelen er aan, dat het hem inderdaad om de vrede begonnen was toen hij op eigen houtje zijn avontuurlijke vlucht naar Engeland ondernam. Jarenlange demarches van de westelijke „gro te drie" hebben de machthebbers in het Krem lin er echter niet toe kunnen bewegen de poort van de voor 600 arrestanten gebouwde, foeielijke gevangenis voor Hess te openen. Zij schijnen hem als een symbool te beschouwen, dat de Duitse schuld aan de oorlog nog 29 jaar na dato moet belichamen. Hun houding is zelfs zo hals starrig, dat zij hun veto uitspraken over het ver zoek of Hess op zijn tachtigste verjaardag be zoek van zijn vrouw Ilse en zijn zoon mocht ontvangen. 200 bewakers Waarschijnlijk pas op de sterfdag van Rudolf Hess zal er een einde komen aan de taak van de ruim 200 Amerikaanse, Engelse, Franse en Russische bewakers, die zelfs in betonnen wachttorens bij maandelijkse toerbeurt gereed moeten staan om het uitbreken van een enkele vergrijsde en verdorde man te voorkomen. Dat zal dan ook de dag worden, dat Spandau voor andere doeleinden gebruikt zal worden en de Duitse belastingbetaler niet meer op hoeft te ko men voor het miljoen, dat de bewaking van deze duurste gevangene van het land in dit gi gantische complex kost. Als zevende stapte Rudolf Hess in 1947 uit de boevenwagen, éie hem en zijn lotgenoten naar Spar.dau 'had gereden. „Nummer zeven" is daarom de titel, waarmee zijn cipiers hem nog steeds aanspreken. Van deze zeven was Hess de moeilijkste en de lastigste, die vooral zijn En gelse bewakers het liefst met een „trap ondet zijn achterste" tot rede gebracht hadden. Bijna steeds weigerde hij de hem voor-a i.r n werkzaamheden u.t te voeren en „nummer ze ven" was ook de meest introverte van de geval len goden van het „derde rijk", die zich mok kend in afzondering en ontevredenheid had te ruggetrokken. Smartelijk gebrul Dag in dag uit klaagde hij over zijn slechte ge zondheidstoestand. Deze klachten namen na 1966, toen hij als enige in de gevangenis overge bleven was, de lugubere vorm aan van smarte lijk gebrul, dat zelfs tot de soldaten op de wachttorens buiten doordrong. Het vermoeden, dat Heus zijn ziekte simuleerde leek niet 'onge grond te zijn, want met de hem eigen achter, docht weigerde hij elk medisch onderzoek. Een kentering brak aan toen kolonel Eugene K. Bird in zijn leven verscheen. Deze Amerikaanse di recteur van Spandau was de enige die er moei zaam in slaagde met Hess een band van vertrou wen aan te Knopen. Mede omdat de pijnen on draaglijk geworden waren, stemde hij er in 1969 eindelijk in toe zich in het Britse hospitaal van Berlijn te laten onderzoeken. Hess bleek geen simulaht te zijn geweest: aan zijn maag en twaalfvingerige darm ontdekten de artsen chronische abcessen, die hem inderdaad het le ven ondraaglijk gemaakt hadden en zijn karak ter bedrukt moesten hebben. Het genezingspro ces en het contact met Bird, die dagelijks uren lang aan zijn ziekbed doorbracht, volbrachten een verandering, die voor een man van 75-jari- ge leeftijd onmogelijk leek te zijn. Bijna een kwart eeuw lang had hij hardnekkig geweigerd zijn vrouw, die zich als pensionhoudster door het leven slaat, te ontvangen. Niemand mocht hem als gevangene zien. Dat was beneden de eer van een „onschuldig" veroordeelde. In het hosp.taal gaf Hess plotseling zijn toestemming, aan Bird bekende hij ontdaan dat de ontmoeting met zijn vrouw het meest indrukwekkende mo ment uit zijn leven was geweest. Sindsdien be zoeken zij en haar zoon Hess regelmatig in de gevangenis van Spandau en sindsdien ontstond er tussen hem en kolonel Bird zelfs een verhou ding van hartelijkheid. In boekvorm Het resultaat van deze toenadering was. dat Hess hem als een geknakte biechteling zijn ge hele leven openbaarde. Kolonel Bird schreef ij verig mee en de neerslag hiervan zal binnen kort bij de iviunciiense uitgeverij Desch in boek vorm verschijnen. Of Hess zijn eigen opzienba rende relaas ,.i vrijheid zal kuruv-n lezen, 1 j,.t wegens de onwrikbare houding van Moskou tw.j- iei-.in.g onlangs nog sc.u-.ei de Br.tse lustot.- cus 'iayior dat „nummer zeven" meer terwille van ons ujji tciv.die van hemzelf op vr.je voe ten ges>eld moet worden. Daar wringt bij de Russen echter de schoen. Terwille van Hess zouden zij hem wel willen laten gaan, maar niet terwille van zichzelf. Rob Out had het gistermiddag be nauwd en dat gold niet zozeer de be narde positie van Radio Veronica als wel zichzelf, toen hij in Hilversum gefeliciteerd werd met het 14-jarig bestaan van de zeezender door een groep woest uit ziende mannen die gekleed waren in de mode van de 50-er jaren: leden van de popgroep Tony Macaroni en de Swinging De vils. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Sociale Verzekeringsraad heeft een speciale com- missie Ingesteld, die een onderzoek gaat Instellen naar het toene mend verzuim van werk door ziekte. Om het probleem van het ziekteverzuim een zo groot mogelijke bekendheid te geven, heeft de raad hierover een film laten maken, getiteld „Het zere been", die op zondag 5 mei in het programma Diagnose van de NOS op de te levlsie zal worden uitgezonden. Aan de hand van tot dusverre verrichte ondrzoekingen heeft de medisch adviseur van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor (uitvoerend orgaan sociale verzekeringswetten), mr. H. Doeleman vastgesteld, dat de oorzaken van het toene mend verzuim van verschillende aard zijn. Dat betekent naar zijn mening, dat men voorzich tig moet zijn met t en oordeel over dit verzuim. Gesteld kan wel reeds worden, dat het ver- zuim reëel moet worden bena derd. zonder emotie. Het kli maat in de bedrijven en het personeelsbeleid zijn mede be palend voor de omvang van het verzuim, aldus de heer Doele man. Tachtig procent van alle ziek meldingen omvat kort verzuim Het kost aan ziekengeld onge. veer 25 procent. Volgens de heer Doeleman betekent dit, dat het korte verzuim uit financieel oogpunt niet zo belangrijk Is. al kost het per jaar altijd nog on geveer een miljard gulden. Kort verzuim is echter storend in de bedrijven. Vooral medearbei ders, ploeggenoten, kunnen er last van hebben, aldus de heer Doeleman. Op een bijeenkomst van de jubile rende vereniging van fabrikan ten van farmaceutische pro- dukten. heeft de directeur-gene raal van de volksgezondheid, dr. W. Gerritsen zijn bezorgd heid uitgesproken over de ge zondheid van de Nederlandse bevolking, nu steeds meer men sen een geneesmiddel niet meer kunnen ontberen en sommige artsen misschien wat al te ge makkelijk geneesmiddelen voor schrijven. Daarnaast had hij zorgen over de kosten van de geneesmiddelenvoorziening. Ge nees- en verbandmiddelen en medische hulpmiddelen tezamen nemen de tweede plaats in voor wat betreft de uitgaven van de ziekenfondsen. In 1972 bedroeg deze post 1,3 mil jard, terwijl voor 1975 bijna 2,3 miljard en voor 1930 bijna 5 miljard gulden wordt geraamd. Volgens de heer Gerritsen moet worden nagegaan op welke ma nier deze ontwikkeling kan wor den afgeremd. „Misbruik van sociale voorzieningen wordt erg opgeblazen*' Den Haag Volgens de voorzit ter van de Sociale Verzekerings raad mr. W.J.E. van den Bos valt het best mee met het mis bruik dat van de sociale verze keringen gemaakt zou worden. „Het misbruik wordt erg opge blazen. Relatief gezien gaat het om een bijzonder kleine groep. Dat er misbruik wordt ge maakt, valt niet te ontkennen, maar het is toch erg marginaal. Ook de vertegenwoordiger van de werkgeversorganisatie V.N.O. in de Sociale Verzekeringsraad, de heer Van Brussel deelt die me ning. „Er is geen enkelo aanlei ding om te vermoeden dat het misbruik in de sociale verzeke ringssector groter is dan in an dere sectoren", aldus de heer Van Brussel. „Patricia is nog geen misdadigster" SAN FRANCISCO (UPI) De ouders van Patricia Hearst heb ben gisteren kritiek uf.tgcoefend op de Amerikaanse minister van Justitie William Saxbe, om dat hij hun ontvoerde dochter een „gewone misdadigster" heeft genoemd. Het is onverantwoordelijk haar een gewone misdadigster te noe men zo zei de krantenmagnaat Randolph Hearst tegen journa listen. „Ik heb altijd gedacht dat iemand onschuldig is tot zijn schuld is bewezen. Ik hoop dan ook dat de minister van Justitie geen verklaringen zal afleggen die nadelig zijn voor Patty". Woensdag verklaarde minister Saxbe te geloven dat Patricia die op 4 februari ontvoerd werd, een actieve rol heeft gespeeld in de overval die maandag op een bank is gepleegd en niet onder dwang heeft gehandeld zoals men gesuggereerd had. „Of zij al dan niet onder dwang heeft gehandeld kan alleen later worden uitgemaakt door psycho logen", aldus Randolph Hearst. Inmiddels heeft FBI-directeur Clarence Kelly in Atlanta ver klaard dat zijn agenten er bij hun onderzoek naar de zaak Pa tricia Hearst van uitgaan, „dat zij het slachtoffer is van pressie of dwang". „Wij zullen ons laten leiden door de feiten en niet door indrukken" zo verklaarde Kelley toen hem tijdens een persconferentie om commentaar werd gevraagd op de uitspraak van zijn hoogste baas, Saxbe. DEN HAAG De Sociale Verzekeringsraad heeft gisteren besloten een on derhoud met minister Van Agt van Justitie aan te vra gen over het feit dat geval len van fraude in het kader van de werkloosheidswet niet blijken te worden ver volgd. Dit heeft de voorzit ter van de raad, mr. W. J. E. van den Bos meege deeld na afloop van de raadsvergadering. Het ls de raad gebleken dat offi cieren van justitie in een 'be langrijk aantal gevallen' van fraude die door de bedrijfsver eniging zijn aangegeven niet overgaan tot het instellen van een strafvervolging. De raad vindt dit een onbevredigende gang van zaken. De bedrijfsverenigingen plegen al leen die gevallen aan te geven die naar hun inzicht daarvoor in aanmerking komen. Zij passen zelf als een selectie toe en dan blijven alleen gevallen van ern stiger aard over. De raad meent dat op korte ter mijn maatregelen nodig zijn om te zorgen dat officieren vnn jus titie minder fraudegevallen in het kader van de werkloosheids wet zullen seponeren. Van de 96 in de laatste tijd door de be drijfsverenigingen aangegeven gevallen zijn er tot nu toe 42 door officieren van justitie gese poneerd. of voorlopig gesepo neerd. De heer H. Berends, die namens de vakbeweging lid is van het presidium van de raad, meent dat in het gesprek met de ral- nister ook aandacht kan worden gevraagd voor de praktijken van ronselaars-organisaties in het grensgebied met de Bonds republiek Duitsland. In het bij zonder in het oosten van ons land laat zijns inziens het justi tiële beleid op dit gebied te wensen over. ilHlifflllDIflUIOOIIlllilllllHIIIIIIIIIilMlIII Kwaliteit boezemwater Zuid-Holland onvoldoende Den Haag - De kwaliteit van het boezemwater In de provincie Zuid-Holland is blijkens een ver slag daarover van de provincia le Waterstaat onvoldoende tot zeer slecht. Alleen het water van de Kagerplasscn is van goede kwaliteit. Het water van de Brnasscmormecr wordt ..re delijk" genoemd. De waterkwaliteit van de Linge, in andere jaren als goed om schreven. wordt blijkens de jongste metingen minder. Een globaal onderzoek van de Waterstaat heeft voorts uitgewe zen dat tengevolge van de wa terverontreiniging in vele opper vlaktewateren in Zuid-Holland sprake is van een achteruitgang van de visstand, speciaal wat de soortenrijkdom betreft. Voor de bestrijding van de verontrei niging van de oppervlaktewate ren in Zuid-Holland ligt een sa neringsplan klaar, dat nog dit voorjaar van kracht zal worden. ADVERTENTIEI I Geboortedatum: Mijn beroep Ie: 0 Ik werk bij: Adree bedrijf: - Aard bedrijf: (ADVERTENTIE) 29e internationale 19 t/m 28 april 1974 Rai Amsterdam Grootser dan ooit. Gonzend van vertier en plezier. Noviteiten, shows, demonstraties, ledereen, jong en oud wordt er overrompeld door de veelheid aan dingen van zijn gading. Ga ook. Geniet ervan. De Huidhoudbeurs, een topfestijn van gezelligheid en kijkplezier. Kom óók naar de grootste en gezelligste show ooit gebracht. Geopend van 10 tot 5 uur en van 7 lot 10 30 uur. Zondags van 10 tot 5 uur. Niet verhoogde entreeprijs! 4.- per persoon Reduktie voor kinderen tot 14 jaar, en voor groepen van meer dan 25 personen. Kleuterspeelpla jts gratis Gereduceerde reis/entree biljetten aan alle NS-stations. Ruime parkeerterreinen vlakbij.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7