De drie om wie het Chaban, Giscard en gaat: Mitterrand Raptim startte 25 jaar geleden vervoer van missie en zending Nixon stort republikeinen met zich in de afgrond Interkerkelijke Delta Denk Dag Veertig jaar priester VRIJDAG 19 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Itrijd Van onze Parljse medewerker PARIJS In de nacht van 16 op 17 april klokslag 12 uur werd de lijst van kandidaten voor de presidents verkiezingen onherroepelijk gesloten. Van hen maken er maar drie serieus een kans: Chaban-Delmas voor de gaullisten, Giscard d'Estaing voor de conservatief- Ilberalen en Mitterrand voor het socialistisch-commu- nistisch eenheidsfront. Er is bij de rechterzijde ook nog een derde, Royer, maar die hult zich nog in stilzwijgen en was voor de radio nog niet te bewegen iets over zijn programma los te laten. Hij noemt zich de kandidaat van alle on tevredenen. In de schaal wegen Chaban en Giscard ongeveer ge lijk tegen elkaar op. Dat is althans de eerste indruk. De een lijkt vooruitstrvend, de ander conservatief, keihard van huis uit. Maar is dat we lzo? Is de man die doorgaat voor een liberaal, Chaban, in wezen niet aartsconservatief gebonden aan de tradities van De Gaulle en van Pompidou? En kan ook het omge keerde niet het geval zijn? Houdt de verkiezing van Giscard niet de hoop in dat ondanks al zijn conserva tisme op het ministerie van financiën in de Rue de Ri- voli het stuiptrekkende gaullisme gaat verdwijnen en dat het ontspoorde Europa weer op de rails zal wor den gezet? GEE1V KLEINE JONGEN Een kleine jongen is Chaban om de drommel niet. In alle beschouwingen over zijn leven als politicus wordt de nadruk gelegd op twee eigenschappen: vriendelijk beminnelijk en tegelijkertijd handig. Overziet men de loopbaan van Chaban, dan is die inderdaad indruk wekkend. Geboren in Parijs, 7 maart 1915 als Jac- ques-Pierre-Michel Delmas. Pas in de illegaliteit tegen de Duitsers kwam de schuilnaam Chaban erbij en die is er bij gebleven. Op school muntte hij uit in de poli tieke en economische wetenschappen en al vroeg, toen hij 18 was, journalist bij de „Information" gepromo veerd in de rechten. In het verzet is hij heel wat mans geweest. Als verzetsgeneraal deed hij mee aan de bevrijding van Parijs. Jacques Chaban-Delmas met zijn vrouw Micheline Na de herovering van Parijs kwam de verovering van Bordeaux, de stad van de grote wijnboeren. Zo vast als eens Herriot vastzat op zijn burgemeestersstoel in Lyon, zo stevig voor anker ligt Chaban in Bordeaux, waar hij burgemeester werd en bleef. Driemaal is Chaban Delmas minister geweest. Eerst onder liberale regeringen (Mendes France en de te vroeg gestorven Gaillard) en in een socialistische re gering (onder Guy Mollet). Bij De Gaulle stond hij niet goed aangeschreven. De generaal zag in hem te veel een politicus uit de vierde republiek. Tegen de zin van De Gaulle werd Chaban in 1958 voorzitter van de Kamer en dat is hij tot 1969 gebleven, toen hij eer- ste-minister onder Pompidou werd. Bijtijds wist hij over te springen van de vierde naar de vijfde repu bliek. Onder zijn voorzitterschap werd de volksverte genwoordiging tot nul gereduceerd, waar hij zich nau welijks tegen heeft verzet. Hij had hogere ambities en kon wachten. KANS Zijn grote kans kreeg hij onder Pompidou, toen De Gaulle er niet meer was. Tijdens zijn eerste-minister- schap heeft Chaban, vurig gaullist geworden, zich bij de arbeidersbeweging populair willen maken met de „participation", de zgn. medezeggenschap in de be drijven, die in werkelijkheid niet anders betekende dan de arbeiders door een aandeel of door een obliga tie aandeel te geven in de winst. Bij de burgerij van Frankrijk en zeker bij die van Bordeaux, had Chaban met zijn „nieuwe maatschappij" succes. Hij werd er populair door. Doch populariteit is in de geschiedenis van de mensheid een zwevend begrip. Onder Giscard d'Estaing als minister van economie en financiën bestond een wetsbepaling bekend als „avoir fiscal", die inhield dat hij, die bereid was zijn geld te beleggen in Franse ondernemingen, recht had op aftrek in belastingen. Er zijn dingen die ieder an der kan doen, maar niet een minister-president. Had Chaban kunnen zeggen: „Ik, als eerste-minister heb van dat voorrecht geen gebruik willen maken", dan had hij een pers gehad die klonk als een klok. Voort aan was bij het grote publiek van wie de belasting wordt afgehouden in het loonzakje, de nieuwe maat schappij gediskwalificeerd. Na zijn vervanging als eerste minister door Pierre Messmer heeft Chaban zich op de presidentsverkiezin gen voorbereid. Dat Giscard d'Estaing onder Pompi dou president van de republiek wilde worden, wist ie dereen allang, zo goed als men van Pompidou wist, dat hij opvolger wilde worden van De Gaulle'. Zijn kaarten liggen niet slecht. Als anderen, zoals Chaban Delmas, er zich op beroemen trouw te hebben gediend onder Pompidou, kan Giscard erop bogen dat hij onaf gebroken 12 jaar lang minister van financiën is ge weest en dat Frankrijk er, economisch gezien, goed voorstond, ware de ongelukkige oliecrisis er niet ge weest. HARMONICA tankwapen van generaal De Lattre de Tassigny. Hij vocht mee aan de bevrijding van Frankrijk, de bezet ting van het verslagen Duitsland en hervatte zijn stu dies aan de polytechnische school met een oorlogs- kruis op de borst. Edgar Faure, thans Kamervoorzit ter, haalde hem in 1955 als directeur in zijn kabinet Met Poher, de tegenwoordige voorzitter van d naat, werd Giscard d'Estaing een tegenstander vat De Gaulle. Giscard is een koele, maar tegelijk hyperbekwamji technocraat, die bij de behandeling van zijn jaarlijkse begroting als minister van financiën geen aantekening op papier nodig had om gedurende anderhalf uur met cijfers en statistieken te goochelen. Zelden zal men hem in een brede lach zien schieten. Dat past niet bij zijn voorname en toch niet hautaine stijl. Maar hij zal zich niet ontzien bij een internationaal congres van harmonicaspelers zelf op het podium te klimmen en mee een deun te trekken op „Le piano des pauvres", de piano van de armen. Hij geeft het fluitsignaal bij wielrennen. Om te bezui nigen laat hij zijn dienstauto staan en loopt van het Elysées naar rijn ministerie aan de Rue de Rivoli, een afstand van een kleine drie kilometer. Wint zijn tegenstander Chaban Delmas de verkiezfn. H gen, dan wordt de lijn De Gaulle - Pompidou doorge- trokken. Wint Valeri Giscard d'Estaing, dan i: met de alleenheerschappij van het gaulisme gedaan. Alleen al dat zal voor Frankrijk en voor Europa geen al gering voordeel zijn. Lucas Kleyn P: Een poster met Valery Giscard d'Estaing, geflankeerd door zijn dochters Jacinte (links) en Valerie Anne. Van onze correspondent Simon Winchester WASHINGTON Reclamemen sen hebben een tamelijk een voudige filosofie, een fundamen tele grondregel, die luidt: als een produkt onverkoopbaar is moet je het vervangen door een ander produkt dat wel te verhopen is. De gladde opper hoofden van de Madison Avenue zijn zo langzamerhand tot aan de grens van hun kunnen ge gaan om Richard Nixon aan het goede volk van Michigan te ver kopen hetgeen, getuige de ver bijsterende stembusuitslagen, niet gelukt is. Zij, en Amerika, beginnen zich steeds sneller te realiseren dat Richard Nixon op die weinig gewilde tweedehands Chevrolet lijkt, die onverkoop baar is en zelfs niet weggege ven kan worden. De verkiezingsnederlaag in Sagi naw voor de ongelukkige Jim Sparling is in feite niet zo'n ramp voor Jim, of voor het volk van "de Duim", het kleine acht ste distrikt van Michigan. In de algemene verkiezingen in no vember zullen ze allemaal een nieuwe kans krijgen en het is best mogelijk dat Traxler, de eerste demokraat in 40 jaar die hier in Saginaw een overwin ning behaalde, dan weèr de laan zal worden uitgestuurd om te worden vervangen door een re publikein die het vastgeroeste conservatisme van dit gebied wat beter zal weten te vertegen woordigen. Iedereen is het er over eens dat Traxler een tijdelijk psycholo gisch verschijnsel is. Niettemin is hij een verschijnsel dat Nixon weieens van schrik subiet het Witte Huis uit zou kunnen doen rennen, hoewel tot nu toe geen enkel verschijnsel dat heeft kun nen bewerkstelligen. Het is aan de republikeinse partij om Nixon er van te overtuigen dat het nu welletjes is. De voor zitter van de partij, George Bush, trok een dapper gezicht toen de uitslagen bekend wer den en zei: "In november krij gen we een heel andere wed strijd... de situatie op de ar beidsmarkt zal dan anders zijn. evenals in de Watergate-affaire en op het energiefront". Hij be zwoer dat zijn partijfunctionaris sen "nog harder zouden gaan werken om te voorkomen dat dit land zich verder naar links beweegt". W.aarschijnlijk heeft hij gelijk: het land is, zoals senator Ken nedy onlangs in Europa ver klaarde, waarschijnlijk nog niet klaar voor een progressieve president, of voor een zwaai naar links, of zelfs maar voor een zich afkeren van de hoge traditionele republikeinse prin cipes. Niettemin gebruikt het volk de stemmen nu,, zoals in Saginaw, Bay City en Bad Axe, om George Bush en zijn collega's aan te tonen dat het alles in het werk zal stellen om tegen het aanblijven van Nixon te protesteren. Een vooraanstaande advokaat in Bad Axe stelde het vlak voor de verkiezingen glashelder. Hij zei: "Ik heb hier al 40 jaah republi keins gestemd. Ik ben nog steeds een republikein .Ik veraf schuw liberalen. Sparling is een goede kandidaat, en voor Sagi naw beter dan Traxler, die vol gens mij een vagebond is. Toch zal ik deze keer cp Traxler stemmen om die kerels in Wash ington duidelijk te maken dat ik geen genoegen kan. nemen met wat er daar gebeurt. We zijn eerlijke mensen hier en verwachten een behoorlijk op rechte regering. Als we die boodschap alleen over kunnen brengen door Sparüng te laten verliezen, dan moet dat maar Wat zullen de republikeinen dus doen als ze straks bijeen komen om de verkiezingsstrategie te bespreken? Zullen ze gezamen lijk, als groep, naar Richard Nixon gaan om hem te vragen af te treden? Of zullen ze zich tot partij-peetvaders als Gold- water richten om samen met de conservatieve eenlingen aan het volk duidelijk te maken wat voor gevoelens er binnen de partij over de president heer sen? Zullen ze proberen een snelle impeachment-procedure op gang te brengen? Of zullen ze gewoon aanvaarden dat de president hardhoofdig, slecht geadviseerd en volkomen fout was door naar Michigan te ko men, en het vergeten door ge woon verder te gaan? Dat laatste plan schijnt de meeste gevaren voor de partij in te houden. Sommige vooraanstaan de leden spreken nu al van een "ramp" in november, en gelo ven dat er misschien wel vijf of meer senaatszetels voor de par tij verloren zullen gaan en der tig of meer zetels in het huis van afgevaardigden. Het eindre sultaat zou een "veto-bestendig" congres zijn, zei George Bush. Dat zou, zoals Ford waarschuwde, inhouden dat er een "wetgeven de diktatuur" zou ontstaan, het geen het drieledige systeem van de Amerikaanse regering tijde lijk ineen zou doen storten. Nie mand had echter de moed Ford te zeggen dat er de afgeloll pen vier of vijf jaar vrijwel eenll presidentiële diktatuur heeft! bestaan, en dat overname van' de macht door het congres mis. schien nog niet zo'n slecht idee zou zijn Het meest waarschijnlijke is dat de partij Nixon op de een of andere manier zal proberen over te halen tot aftreden om de weg vrij te maken voor de on beschrijflijk saaie, maar ogen schijnlijk eerlijke Gerald Ford.' Nixon is een man met een verle den vol ontzettend grove en domme beslissingen (zijn be? sluit om naar Michigan te gaan j was er zo eentje), en de vraag is nu dus: zal hij naar zijn par? tij luisteren of zal hij doormar cheren tot hij in de afgrond tui- melt die nu zeer zeker op hem ligt te wachten? sters). DEN HAAG - Een organisatie die zich bezighield met het vervoeren van zendelingen en priesters naar en van Neder land. Dat was het ideaal, dat Witte Pater G. van der Ven duidelijk voor ogen had en dat hij verwezenlijkt zag in de op richting van Raptim Transport Services U.A. De oprichting had nu precfles 25 jaar geleden plaats. In die 25 jaar is er wel het een en ander veranderd, ook aan Raptim. Maar nog steeds is een van de belang rijkste taken het vervoeren van geestelijken. Nieuwe initiatieven en activi teiten tilden Raptim echter bo ven het alleen-maar-vervoeren uit. Hij groeide uit tot een vol waardige toeristische organisa tie met een naam die er niet om liegt. Om even terug te gaan in de historie: Pater van der Ven verwierf de steun van de heer F. J. L. van Diepen, toen di recteur van de chartermaat schappij Aero Holland. Juist hij kon er voor zorgen dat de chartervluchten voor een sterk gereduceerd tarief uitgevoerd konden worden. Met natuurlijk het gevolg, dat zeer velen er gebruik van maakten. Tot nu toe werden maar liefst 70.000 missionarissen en zendelinger door Raptim vervoerd. Slechts 20 procent van hen zijn Neder landers. want Raptim mag dan in Nederland geboren zijn, de instelling is internationaal aan de slag gegaan. In het eerste jaar werden met kleine vlieg tuigjes 20 passagiers per keer vervoerd, nu heeft Raptim de beschikking over VC-10 straaJ- verkeersvliegtuigen düe 150 passagiers tegelijk meenemen. Raptim heeft overigens ook een unieke contra-service in het leven geroepen. Familiele den, vrienden en kennissen van zendelingen en missiona rissen kunnen, eveneens tegen gereduceerd tarief, naar de verschillende missie- en zen- dingsgebieden vliegen. Ook de toeristische afdeling is wijd en zijd bekend. Jaarlijks wordt een pakket exclusieve reizen geëtaleerd voor wie eens iets anders wil- Het zijn reizen, speciaal afgestemd op de .individuele vakantieganger voor wie een vakantie het ka rakter van privacy en service moet hebben. Familieleden van emigranten worden door Raptim ook niet vergeten. Voor slechts 700 gul den is men al heen en weer naar Toronto of Montreal. Menige bedevaart naar Lour- des werd door Raptim georga niseerd. Ongetwijfeld zal deze internationale reisorganisatie, die al 54 agenten over de hele wereld heeft, nog veel meer activiteiten op het gebied van reizen ontplooien. Zowel veel jongeren als ouderen zullen de weg naar het kantoor aan de Haagse Anna Paulownastraat nog vinden" men achter het succes van Ratim staan hier bijeen: pater drs. P. M. J. de Ruyter, gedele geerde van de Ledenraad ir. E. F. E., vice-voorzitter van de Raad van Bestuur, F. J. H. M. van der Ven, voorzitter, F. J. L. Diepen, mr. J. M. van Wessum, secretaris, mr. F. W. M. van der Ven, H. L. F. M. Storimans, directeur en Th. H. Th. Wassing, directeur. Bisschop Simonis, dr. A. v.d. Heuvel en vicaris-generaal A. P. F. Theeuwis hebben toege zegd aanwezig te zullen zijn op de grote Delta Dank Dag, die op zaterdag 27 april gehouden wordt in het schouwburgge bouw „Kunstmin" te Dor drecht. De organisatie van deze dag gaat uit van het in terkerkelijk Deltaberaad, Tuin- laan 18 te Schiedam, gevormd door de katholieke, de her vormde en de gereformeerde kerken in het deltagebied van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Minister van Staat mevrouw dr. M. Klompé zal het slot woord spreken op deze dag, die in het teken staat van „Kleur bekennen in de delta". Dit thema heeft velen de laat ste tijd in het gebied ernstig beziggehouden en zal dit voor lopig ook blijven doen. Naast de problematiek, die aan de orde komt. krijgt ook het praktisch leven volop zijn kans. Zo komen er informa tiestands van het Centrum Mi lieubeheer van Zuid-Holland, Zeeland, en Noord-Brabant, de werkgroep Kernenergie, het Interkerkelijk Deltaberaad, de Rijks Planologische dienst, het koningin Juliana Fonds en an dere. KERK EN WERELD Vanuit het bisdom Rotterdam wordt op 25 en 26 mei a.s. een tweedaagse bedevaart naar Banneux-Notre-Dams gehou den. De bussen voor deze reis zullen zaterdagmiddag rond het middaguur vertrekken uit dé volgende plaatsen: Noord- wijk, Lelden, Alphen a.d. Rijn, Den Haag, Delft en Rotter- Bedevaart Banneux ning en gerechtigheid", het thema van het Heilig Jaar Men kan rich aanmelden bij het Diocesaan Banneux-secre- tariaat. Meeuwenbeemd 1 te Nootdorp, -mevrouw Oosthout, Sportlaan 168, Den Haag (tel. 321709) en mevrouw Paagman, Buizerdlaan 23, Den Haag, (tel. 233905). Pater Kotte wint kort geding Pater Winand Kotte uit Wijk bij Duurstede heeft in hoger beroep zijn kort geding tegen het Utrechts Nieuwsblad en diens hoofdredacteur gewon nen. Het góng om berichten in deze krant over een onderzoek dat de Congregatie van de Ge loofsleer van het Vaticaan zou instellen naar de activiteiten van pater Kotte en diens bewe ging, de Sint Willibrordus stich ting van de stichting Rooms Katholieke Zender, waarvan de pater bestuurslid is. De Civiele Kamer van het ge rechtshof in Amsterdam oor deelde m ziin pisterpn in hopor beroep gedane uitspraak dat de berichtgeving in het Utrechts Nieowsbbd onjuist i.s geweest. De krant en de hoofd redacteur, drs. M.L. Snijders werden veroordeeld om binnen een week na het arrest een door de civiele kamer opge steld bericht in de krant op te Het hof veroordeelde het Utrechts Nieuwsblad en de hoofdredacteur tot betalinc van de kosten van het geding in beide instanties, toraoi 2685. De beide stichtingen, die mede-eisers warep .r hei geding, werden, omdat zi; niets met do zaak te make hadden, veroordeeld tot het;: ling van de kosten van de be handeling van het geding in hoger beroep aan het Utrechts Nieuwsblad ieder 56,56. Elf priesters van het bisdom Rotterdam vieren op 26 mei a.s. hun veertigjarig priester feest. Zij delen dit fees- met bisschop Zwartkruis van Haar lem, die zijn 40-jarig jubileum vooral in de Haarlemse kathe draal viert rond het thema „De Kerk, wij samen: een nieu we roeping". Dit in verband met zijn brief over ,,de keTk, wij samen", die hii dezer da gen aan zijn priesters in het bisdom Haarlem gestuurd heeft. De elf jubilerende priesters in het bisdom Rotterdam zijn: F. J. Bank te Rijswijk, P. C. Not- telier te Dordrecht, A. G. F. Burcksen te Den Haag, W. A. Nicolaas te Poeldijk, Th van Niekerk te Roelofarendsveen, J. J. Oudshoorn te Sch edam, 2. H. A. Remmer te Rijswijk, P. G. M. Schoonebeek toud- fdleeeraalmoezenier) te is wijk, C'. W. Thomas te Lei- ui dei:. W. G, Tw-ehuysen te Nocrdwijkerhout en C. A. Thijssen te Krimpen a.d. IJs- sel.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6