CcldLóc Sommit Droogte bedreigt agrarisch Nederland lijmaker Conflict over Zestienhoven overgenomen (loor AIR Meesterkraker Aage M. ontsnapt v Teheran bevestigt blokkade Frankrijk telt 12 kandidaten Rotterdamse wethouder wil weg Garage „Rijnland" verdien 'n echte ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,34 per mm. Telefoontjes f3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal f 30,66; jaar 119,05 - Losse nummers: 40 cent 65e JAARGANG No. 19791 VRIJDAG 19 APRIL 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.20 uur Gulden de man. 20.21 Losse groeven; 21.20 uur De FBI; 22.50 uur Atlanta, zes jaar later, doe. Ned. II: 19.05 uur Cineac; 20.21 uur Gunsmoke; 21.1 uur Brand punt; 22.00 uur Waar gebeurd; 22.35 uur Uit de kunst. KOUDE NACHT Droog en in het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. ICin. temp. van 4 graden aan zee tot ongeveer min 2 graden in het binnenland. Maxima van 10 graden vlak aan zee tot 15 gra den elders. RIJS (AFP) Twaalf kandidaten mogen deel- nen aan de Franse presidentsverkiezingen van piel volgens een beschikking van de raad voor de idwet. Onder de twaalf is één vrouw, die zich esenteert als kandidaat van de trotskistische (weging „arbeidsstrijd". 5 twaalf kandidaten, onder wie zijn oud-premier Lcques Chaban-Delmas, secretaris-generaal van 1 socialistische partij, Frangois Mitterrand, en nister van financiën Valery Giscard d'Estaing, fctegenwoordigen alle politieke schakeringen, van (terst links, belichaamd in de 34-jarige Arlette juiller en Alain Krivine van de revolutionaire mmunistische partij, tot uiterst rechts. Nttional Airlines: PANAM KAN NIET TEGEN KLM OP ASHINGTON (AFP) De Amerikaanse lucht- artmaatschappij „National Airlines" heeft het nerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart »rgesteld dat zij, in plaats van Pan American rways, de vluchten gaat verzorgen op de route >w York-Amsterdam. National zegt dat Panam staat is gebleken doeltreffend te concurreren de KLM en zo de Amerikaanse betalings- üans in 23 jaar een verlies van 460 miljoen dollar eft bezorgij, en zelfs van 59 miljoen alleen in 1972. Koninklijke schaal toch verkocht zit, die in Genève op een veiling te koop is aan- boden, is na de brand in paleis Noordeinde in 1948 Den Haag later met goedvinden van de koningin rkocht. Dit is gebleken uit een onderzoek in de nistratie van het koninklijk huis. de inventaris van het 18 mei 1948 gedeeltelijk >rande paleis, zijn in 1963 een aantal voorwer- die daar tijdelijk waren opgeslagen, verkocht idat er geen emplooi meer voor was" of omdat het bezit er van met het oog op de beschikbare ■tsruimte geen prijs meer werd gesteld. Op deze fté is ook de Faberge-schaal in andere handen ifegaan. De schaal komt eind april in Londen Christie in veiling. Langehent in ziekenhuis RO-presentator Ad Langebent van Brandpunt teft zich Eerste Paasdag verstapt; hij liep hierbij tscheurde enkelbanden en een gebroken kuitbeen Gisteren is hij hieraan in het Haagse zieken- uis Leyenburg geopereerd. Hij kan daarom niet in •andpunt verschijnen. ïarles Schwietert zal vanavond zijn plaats in Irandpunt" innemen. op'avo 1 (Van o e redactie radio en tv) Vreemde wezens Met de zomer in het vooruitzicht staan we niet gek te kijken van vreemdsoor- tige uitmonsteringen die op straat ver schijnen. Maar wat hier vertoond wordt heeft niets met mode te maken. Een robotachtige verschijning in de straten van Bogota in Columbia ver bergt een politieman, die voorbereid is op rellen bij de verkiezingen van zon dag (boven). En het zwaar bepruikte stel benen (onder) is van een Zwitser se boer, die onder een berg kastanje bladeren zijn weg naar huis probeert te vinden. LEEUWARDEN (ANP) - De Haagse meesterkraker Aage M. is gisteravond uit het Huis van Bewaring te Leeuwarden ontsnapt. Omstreeks elf uur ontdek ten voorbijgangers dat uit een raam van het Huis van Bewaring een laken hing. Zij waarschuwden de politie, die een onder zoek instelde waarna bleek dat de „meesterkra ker", die precies een week eerder door het ge rechtshof te Leeuwarden tot vier en een half jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, er tussenuit was geknepen. Hij had daarbij gebruik gemaakt van een snijbrander, zoals later bleek. Volgens de voorlopige in druk van de politie te Leeuwarden is er sprake van een goed voorbereide ontsnapping. Vermoedelijk heeft Aage hulp van bui tenaf gehad. Hij is er ken nelijk in een auto vandoor gegaan. Aage M. maakte naam als meesterkraker nadat hij in de, zomer vorig jaar door de recherche werd gearresteerd in zijn wo ning in Den Haag, waar hij zich in een geheime kamer verborgen hield. Tegenover de Leeuwarder recherche bekende hij la ter dat hij in zijn eentje de grootste kraak van Ne derland had gepleegd, die bij de Nederlandse Mid- denstandsbank te Hel mond, wat hem ruim zes ton opleverde. Verder had hij onder meer. in wisse lende samenwerking met een aantal collega's klui zen opengebrand bij V. en D. te Leeuwarden (buit 120.000), Voss in Amster dam (buit 60.000) en de ANWB te Rotterdam (buit 70.000). De woning van Aage M. aan de Badhuisweg in Scheveningen wordt sinds de ontsnapping van de meesterkraker door de Haagse politie extra in het oog gehouden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Het wordt in Nederland gevaarlijk droog. Behalve dat al ongekend veel hectaren bos, heide en duinen zijn verbrand, doet de droogte zich nu ook steeds dringender voelen in de agrarische sectoren. In de afgelopen 25 dagen heeft het KNMI in De Bilt slechts 6,4 millimeter regen op kunnen vangen; een dergelijke droge periode, en dan zo vroeg in het jaar, is sinds mei/juni 1939 niet meer voorgekomen. Door de uitzonderlijke droogte en de felle zonneschijn heeft Ne derland nu al het gemiddelde aantal uren zon voor de maand april bereikt. De weergoden zijn blijkbaar van plan ook een vol gend record te breken: dat van 1919, toen er in 31 dagen maar 0,9 millimeter regen viel. Horeca en recreatiebedrijven va ren natuurlijk wèl bij dit aan houdend mooie weer. Maar voor de bollenteelt, land- en tuinbouw gaat de droogte duidelijk risi co's, ook financiële risico's in houden. De bollenkwekers moe ten hun produkten regelmatig beregenen, omdat anders de groei stagneert. Het gevaar be staat dan dat bollen niet meer tot volle bloei kunnen komen. Op de veeteeltbedrijven consta teert men een tragere groei van het gras. In de landbouwsector wordt men geconfronteerd met een slechter opkomen van aard appelen, bieten en granen, hoe wel men op de zware kleigron den bepaald niet ontevreden is. In de tuinbouw onder glas groeien door dit zonnige weer de produkten sneller dan ge pland was. Voor agrarisch Nederland mag het best weer eens flink gaan regenen, voordat men voor fi nanciële rampen komt te staan, terwijl ook de gevaarlijk droge natuur naar water snakt. Vliegen weer 5% duurder SCHIPHOL - Alweer dreigt het vliegen duurder te worden. De in hel internationale luchtvaartkartel verenigde maatschappijen waaron der de KLM hebben in Montreux praktisch overeenstemming be reikt over een prijsverhoging met 5 procent die op 1 juni zal moe ten ingaan. 100-jarige chauffeur Een honderdjarige Amerikaan. R. L. (Lee) Rippy uit Flower Mound in Texas, vierde gisteren zijn verjaardag met opnieuw een ritje achter het stuur van zijn auto voor het doen van boodschappen. Kortgeleden liet de man zijn rijbewijs nog eens verlengen. De ogentest verliep ook uit stekend. Werkgroep Nieuw Dennendal wijst Balmaz af UTRECHT De werkgroep Nieuw Dennendal staat, evenals staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid, positief tegen over het door de commissie Langemeljer uitgebrachte ad vies over de oplossing van de problemen rond Dennendal. Dit ndvies houdt o.a. in dat ge sprekken over beëindiging van het dienstverband van en de ont ruiming van dienstwoningen door personeelsleden voorlopig zullen worden opgeschort. De werkgroep wijst echter de aanstelling van de heer Gay Balmaz. als tijdelijk medisch eind-verantwoordelijke voor Dennendal. af. Hij zou in de af gelopen weken het vertrouwen van de stafleden van Nieuw Dennendal hebben verspeeld. Drs. W. Drechsel, bestuurslid van de Willem Arntzstichtlng. heeft toegezegd dat het bestuur alle medewerking zal verlenen aan dit advies. Dankuwel - Alstublieft Wij, van Krommenie, danken de Nederland- d se Vereniging van yl Huisvrouwen dat zij ll Novilon als enige 8 vloerbedekking hot Gouden Keurmerk Beeft toegekend. n Krommenie, bieden alle Nederlands© huisvrouwen Novilon s van Krommenie aan: de s enige vloerbedekking Keurmei - garantiebewijs. - Novilon van Krommenie. De enige vloerbedekking met 't Gouden Keurmerk en garantiebewUs. ■Bil PROEVEN zijn studenten bij Organon, die menen dat de proefdieren er 'odat de directie het meene- men van proefdieren nu heeft ,1 verboden. Verkoop van bloemen slingers door kinderen verboden LISSE De politie van Lisse heeft de afgelopen week herhaaldelijk kinderen die langs de weg bloe menslingers te koop aangeboden weggestuurd. In sommige krin gen in Lisse wordt dit optreden van de politie "erg hard" ge vonden. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Lisse deelde desgevraagd mee: "We sturen de kinderen niet alleen weg, omdat het verkopen van slin gers verboden is. maar ook met het oog op het drukke verkeer. Het is voor de kinderen levens gevaarlijk langs de weg". Mgr. Simonis opent nieuwe Bernardus SASSENHEIM A.s. dinsdag zal mgr. Simonis in Sassenheim het bejaarden-verzorgingstehuis St. Bernardus officieel openen. De nieuwe Bernardus waarvoor op 20 december 1971 de eerste paal werd geslagen, heeft 9 echtpa- renkamers, 56 éénpersoonska mers, 7 één persoonskamers voor rol stoel bewoners en een echtpa- renkamer eveneens voor rol stoelbewoners of intensieve ver zorging. Verder zijn er 2 zieken kamers, 6 kamers voor inwo nend personeel en logeerkamers. St. Bernardus beschikt voorts over een huiskapel, een mortuarium, een verjaardagskamer, een gro te recreatiezaal. Er is een win kel. konealnn en h'M'rithopk LEIDEN/ROTTERDAM Auto- Het bedrijf zal onder dezelfde Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Moeilijkheden tussen de P.v.d.A.-fractie en het college van B. en W. over ver nieuwingen op het vliegveld Zestienhoven hebben gisteren geleid tot een conflict met de li- berale wethouder mr. H.C. Po lak. Deze heeft als gevolg van een amendement van de P.v.d.A. zijn wethouderszetel ter beschikking gesteld. Het conflict vindt zijn oorsprong in een voorstel van B. en W. om geld voor herstel van de lan dingsbaan ter beschikking te stellen. De P.v.d.A. wilde hier mee wachten, totdat met hot rijk overeengekomen zou zijn het aantal vliegbewegingen op Zestienhoven op het huidige ni veau te handhaven. Ondanks de mededelingen van B. en W., dal volgens minister Westerterp. geen zwaardere vliegtuigen zou den mogen landen bleef de Op de publieke tribune van het Rotterdamse stadhuis zitten voor- en tegenstanders van de P.v.d.A. bij zijn standpunt. van het vliegveld Zestienhoven naast elkaar. mobiel Industrie „Rotterdam" NV heeft het gehele aandelenka pitaal van de BV „Rijnland" in Leiderdorp verworven. „Rijn land" is de officiële Ford dealer voor Leiden en omstreken. naam en leiding worden voort gezet. De overneming heeft geen gevolgen voor de werkge legenheid, aldus de directie van AIR. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S. mocht u zeil nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG Teheran heeft bevestigd dat alle Nederlandse invoer in Iran geblokkeerd is uit protest tegen het Nederlandse optreden tegenover de studentenbetoging bij de Iraan- se ambassade in Wassenaar. verleden heeft Iran herhaaldelijk verklaard dat het gekant is tegen het gebruik van zijn olie als politiek wapen. Teheran bevestigde dat de centrale bank van Iran de handelsbanken in Iran opdracht heeft gegeven het verlenen van vergunningen voor invoer uit Nederland stop te zetten. Ne derland voerde in 1973 voor 240 miljoen gul den in Iran in. Dat is 0,5 pet van de totale export. De moeilijkheden tussen Nederland en Iran ontstonden op 8 maart toen Iraanse studen ten uit Nederland en Duitsland op het terrein van de Iraanse ambassade in Wassenaar een betoging hielden. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft ver klaard dat zolang de Nederlandse ambassade in Teheran de Nederlandse regering niet offi cieel heeft ingelicht, nog niet van een totale blokkade gesproken kan worden. Adres: Woonplaats: Stuur de "Schotae jam" Naam: Adres: Woonplaats: Stuur dere bon in open envelop, zonder postzegel, naai antwoordnummer 349, Leiden. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1