fieidoeSou/icmt So v j et-inmenging bij strijd op Golan? Portugal: mgr. Pinto kan vrij naar Rome reizen „Steun aan Allende letekent hoogverraad De dokter vraagt of't niet een beetje minder kan. Eet minder maar lekker. Echte boter. Bezetting bedreigt epilepsiecentrum Meer en Bosch MONSTERPROCES IN CHILI Kerken in München beklad niets te zeggen n Europese zaken Militaire redering in Niger Nieuwe fase in confliet Deniiendal 197)NDERDAG 18 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA Van e r verslaggevers HEEMSTEDE Het epilep siecentrum Meer en Bosch in Heemstede wordt bedreigd met een bezetting. De aanleiding is de schorsing van het nacht- hoofd Roelof Puite. Puite is lid van een op het centrum opererende kritische werkgroep. Zijn manier van handelen stuitte op bezwaren bij een aantal afdelingshoof den. Op grond daarvan werd hij deze week door de directie geschorst. In het centrum doen zich al geruime tijd spannin gen voor. Daarbij staan de di rectie en de kritische werk groep lijnrecht tegenover el kaar. De werkgroep verwijt de directie ondermeer een eigen zinnig en onmenselijk beleid. In een eerste reactie verteld werkgroeplid Johan van den Bovenkamp „door de schorsing wordt het al heel moeilijk om tot een open gesprek te komen. Als de schorsing niet ongedaan wordt gemaakt, denken we aan harde bezettingsacties. We zullen echter met kracht pro beren om een tweede Dennen dal-affaire te voorkomen". Het werkgroep lid onthulde dat een gesprek tussen de weten schappelijke staf en de directie is afgesprongen, omdat de di rectie de schorsing van Puite niet ongedaan wilde maken. De woordvoerder van de direc tie drs. J. Loeber: „We onthou den ons van elk commentaar, omdat dan wellicht de aanzet tot een gesprek onmogelijk wordt gemaakt". - INCHEN (KNA) - Onbekenden lebben enige kerken in de bin- ienstad van .München beklad iet leuzen tegen de huidige jortuswetgeving. Aangezien de iders zuurhoudende verf ge- mikten, is de sonade aanzien- jk. Met name de dom van O. Vrouw is ernstig getroffen, gotische en barokke grafste- p,. en kostbaar houtsnijwerk uilen volgens experts moeilijk erestaureerd kunnen worden. St. Juttemis- kaart voor ergeten beloften RECHT - De Stichtihg „Strip- 6" in Utrecht, die beeldschrif- en uifgeefft voor werkende jon- eren en leerlingen in het be- oepsonderwijs, heeft de periode 14 april tot 2 juni uitgeroc- tot „feestperiode van de erinnering", waarin speciale t. Juttcmiskaarten moeten porden verstuurd aan alle men en instanties die hun belof- niet zijn nagekomen. SANTIAGO (Reuter-AFP) In het gisteren begonnen proces te gen 57 officieren en manschap pen van de Chileense lucht macht en tien burgers, heeft de auditeur militair, uitgaande van de bewering, dat het bewind van Allende ongrondwettig was, zesmaal de doodstraf geëist en vele malen een gevangenisstraf van dertig jaar. De verdediging heeft aangevoerd dat vijf ver dachten zijn gemarteld. Het is voor het eerst dat een ver tegenwoordiger van de militaire junta, auditeur militair Orlando Gutierrez verklaart dat het be wind Allende ongrondwettig was. Mocht de krijgsraad deze opvatting delen, dan kunnen de relaties die de verdachten en anderen met de regering Allen de onderhielden, bestempeld worden als „heulen met de vij and", c.q. „hoogverraad". De auditeur militair eiste de dood straf op grond van hoogverraad tegen majoor Ernesto Galaz, kapitein Raul Vergara, kapitein Carlos Carvacho. de korporaals Belarmino Constanzo en Mario O'Ryan en de soldaat Ricardo Galvez. Een van de verdachten tegen wie de doodstraf geëist is, Mario O'Ryan, behoort tot de vijf mannen die zouden zijn ge marteld. Volgens hun adivokaat, Alberto Garreton. waren zij ge slagen en met elektrische schokken behandeld. Dit proces is naar alle waarschijnlijkheid het eerste van een reeks zuive ringsprocessen waarin afgere kend wordt met diegenen die de bij de rechtse staatsgreep om gekomen president Allende ge steund hebben. Vermoedelijk opzet hij bosbranden in Limburg (Van een onzer verslaggeefsters) ROERMOND/WINTERSWIJK In het natuurreservaat „Meln- weg" bij het Limburgse Her kenbosch is in drie dagen tijd 80 ha bos en hei door brand ver woest. Gisteren brandde weer 57 ha af. De brandweercommandant van Roermond is er bijna zeker van dat de branden moedwillig zijn aangestoken, omdat ze op 3 4 plaatsen tegelijk begonnen. In Winterswijk langs de Neder lands-Duitse grens, ging gister middag 30 tot 40 ha dennenbos verloren. Het vuur ontstond aan de Duitse kant van de grens. Het Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat aan overige branden (gebouwen e.d.) in 1973 voor 27 miljoen gulden per maand in de as is gelegd. To taal bedroeg het een bedrag van ongeveer 330 miljoen gul den. Golan, vlakbij de berg Hermon, speelt een strijkkwartet TEL AVIV, (UPI/Rtr.). Nieuwe wapens gaan straks mogelijk het verloop bepalen van de nog steeds voortwoedende strijd aan het Golanfront. Syrië heeft ver- klaard gekant te zijn tegen een bufferzone rond de berg Hermon OME (AFP/KNA) Het Portugese ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard dat de bisschop van Nampu- la in Mozambique, mgr. Pinto, niet is uitgewezen maar vrijwillig zijn diocees heeft verlaten. Ook zou hij niet zijn gearresteerd, maar volledige bewegingsvrijheid ge nieten en de mogelijkheid hebben naar Rome te reizen, aldus de verklaring. ize verklaring staat tegenover zou zijn opgewacht en in een re- >erichten uit Lissabon dat mgr. geringsauto naar vrienden in Pinto bij zijn aankomst uit Mo- Cataxo zijn gebracht, waar hij zambique door een poiitieman momenteel onder politiebewa king zou staan. Het was tot van daag niet mogelijk telefonisch verbinding met mgr. Pinto te krijgen. In Rome verwachten de paters van Verona, van welke congre gatie al veel missionarissen uit Mozambique zijn uitgewezen, de komende dagen nog meer uit wijzingen. Ditmaal is bericht ontvangen van de terugkeer van twee paters en twee zusters, die hebben gewerkt in het district Tete, waar vorig jaar de ge ruchtmakende moordpartijen onder de Afrikanen zouden heb ben plaats gevonden. Ook deze missionarissen hebben de ver klaring ondertekend, waarin de houding van de Portugezen te genover de Afrikaanse bevol king aan de kaak wordt gesteld en waarin verwijten aan de ker kelijke hiërarchie worden ge maakt. i We als het komt tot een troepen, scheiding tussen Syrië en Israël. Syrië heeft de afgelopen week verscheidene malen geprobeerd de top van de berg te verove- ren. Het Libanese blad Al An war spreekt in dit verband van aanzienlijke Russische steun voor Syrië. Westelijke defensie - deskundigen menen dat de Russische wapen leveranties aan Syrië ernstige consequenties kunnen hebben. Het zou gaan om lange-af- stands-grond-tot-grond raketten en de nieuwste types Mig-23 en Mig-25 toestellen. De Sovjet-U nie zou bijna tot het uiterste willen gaan om zijn steunpunt in Syrië te handhaven en de groeiende Amerikaanse invloed in het Midden-Oosten te ver zwakken. Dat is ook de reden van het bezoek van de Russi sche minister Gromiko aan het Midden-Oosten dat gelijktijdig zal plaats vinden met het be zoek van minister Kissinger. De Russen willen rechtstreeks gaan deelnemen aan pogingen een troepenscheiding aan het Golan front tot stand te brengen, zo verluidt het in Libanon. President Sadat van Egypte streeft evenwel naar evenwicht in de betrekking en van zijn land met de supermogendheden. Daarom probeert hij de nauwe betrekkingen met de Sovjet-U nie wat af te zwakken en die met de VS wat aan te halen, zo is gisteren in Cairo verklaard. Overigens blijft Egypte waar schuwingen richten aan Israël tegen een verscherping van de situatie aan het Golanfront. Is raël zou inmiddels beschikken In Israël is het gisteren tot beto gingen gekomen voor een betere bescherming van de grensdor- pen aan de Libanese grens. In het parlement werd de regering beschuldigd van gebrekkige voorzorgsmaatregelen. Mevrouw Meir uitte kritiek op de Ver enigde Naties die pogingen doen de moordaanslag op Kiryat Sjmoneh op een lijn te stellen met een concrete vergeldingsac tie zonder bloedvergieten. Ontvoerde jongeman vrij MILAAN (AP) - De 17-jarige Fa zio Longhi die twee maanden geleden werd ontvoerd is gister avond ongedeerd vrijgelaten, zo 1 heeft de politie in Milaan be- kend gemaakt. Ruzie over federatie DEZER DAGEN KAATSTE het N.K.V.-blad Ruim Zicht hard een bal terug, welke de zusterorganisatie het C.N.V. had toegeworpen. De christelijke vakcentrale verweet N.V.V. en N.K.V., dat ze de sa menwerking met het C.N.V. onmogelijk aan het maken waren, ken nelijk uit boosheid omdat het C.N.V. weigert in het federatiebedje te stappen, zoals beide andere vakcentrales dat gespreid hadden. Ruim Zicht vond het C.N.V. maar een droevige klager. De vakcentra le van de heer Lanser zou volgens de katholieke vakcentrale erop uit zijn de rol van afgewezen minnaar te spelen, om op die manier in de eigen familie wat medelijden te kunnen wekken. Maar hetzelfde N.K.V. dat de bal naar het C.N.V. terugkaatste, zit nu zelf met grote moeilijkheden over de federatie met het het N.V.V. Een katholieke vakbond die van meetafaan bezwaar heeft gehad, houdt voet bij stuk en ze schijnt bijval te gaan krijgen bij enkele andere N.K.V. -bonden, onder meer de invloedrijke K.A.B.O., de ka tholieke bond voor het overheidspersoneel. Als het verzet door gaat zetten, loopt het N.K.V.-bestuur kans een kwart van zijn leden tegen te krijgen. „De eenheid van het N.K.V. loopt dan ernstig gevaar", aldus woensdagavond een radio-commen- DE ONRUST BIJ DE ONTEVREDEN N.K.V.-BONDEN heeft soort- gelijke redenen als die, welke het C.N.V. er toe gebracht hebben, zich tegen de federatie in de N.V.V.-N.K.V.-opzet te verzetten. Men vreest dat straks een klein topbestuur, met een machtige N.V.V.- groep daarin, de bakens gaat zetten en dat van echte inspraak door de achterban in de eigen bonden dan weinig of niets terecht komen zal. Bij het C.N.V. heeft deze vrees een sterk principiële kant gekregen. Bij het N.K.V. lijkt hiervan (nog) geen sprnke, maar bepaalde bon den schrikken ervoor terug om straks in hun beleid in belangrijke mate beheerst te gaan worden door de Industrie-bond N.V.V. en soortgelijke militante vakorganisaties. De weerstand van het C.N.V. en de manier waarop de topbestuur ders van de twee grootste vakcentrales daarop reageren, hebben onrust en stille kritiek mogelijk aangewakkerd. In elk geval ziet het voor dit moment ernaar uit, dat het C.N.V. niet meer in een isole mentspositie zit. In tegendeel de motieven van het christelijk vakverbond worden in bredere kring begrepen. Het argument dat alles voor de efficiency, de doelmatigheid en de slagvaardigheid van één vakbeweging wijken moet, wordt wat minder zwaar gewogen. VOOR DE VAKBEWEGING is deze familieruzie een allesbehalve ple zierige toestand. Op een moment dat het in de loonpolitiek even pauze lijkt, staat ze in de bovenste regionen aan grote spanningen bloot. In elk geval is duidelijk, dat een deel van de vakbonden niet zonder meer dirigisme vanuit een federatieve top wenst en meer verwant schap voelt met gelijksoortige vakbonden dan met gestroomlijnde vakcentrales. Is het C.N.V. de oorzaak van de ellende? Het bewijs moet nog geleverd worden, dat wie zo redeneert meer ge lijk heeft dan degenen, die tegen teveel centralisatie in de vakbewe ging gewaarschuwd hebben. Weeroverzicht Mitterrand en Chaban: Zwarte vrouiv in één nacht blank ÏINSJASA (AFP) - Volgens Ka- pia, een tijdschrift dat ver schijnt in de streek van West Kasal in Zaire, is de 40-jarige mevrouw Kapinga Babangi Muende in één nacht van zwart blank geworden. Aan de vooravond kreeg Babangi puistjes die erg jeukten en 's ochtends bleek ze hele- maal blank te zijn geworden, op een k'ein plekje in haar gezicht na. Haar oude kwalen, kropvor- ming en hoge rug, bleken ver dwenen te zijn. c O NIAMEY (Reuter) - Luitenant-ko lonel Seyni Koent:e, d e maan dag het bewind van pres'dent .Hamani D'ori omverwierp, heeft zichzelf g steren tot staats- hoofd en hoofd van een opperste militaire raad uitgeroepen. Hij vormde ook een uit elf man be staand kabinet, dat volledig door legerofficieren bestaat. PARIJS (AP) Hoever ze op an dere punten ook met elkaar van mening mogen verschillen, Fran cois Mitterrand en Jacques Cha- ban-Delmas zijn het er gister avond over eens geworden dat de Verenigde Stafen geen zeg genschap mogen hebben in de zaken van een onafhankelijk Europa. In hun eerste rechtstreekse radio debat toonden de twee rivalise rende presidentskandidaten een opmerkelijke eensgezindheid wat betreft de buitenlandse poli tiek. Mitterrand is de linkse volksfrontkandidaat, terwijl Chaban-Delmas in de race ligt als de „officiële" gaullistische kandidaat- Intussen blijkt uit de meest recente opiniepeilin gen dat Mitterrand momenteel kan rekenen op 41 procent van het Franse electoraat. Chaban- Delmas zou volgens de huidige stand van zaken 25 procent van de stemmen krijgen en de kan didaat der onafhankelijk repu blikeinen, minister van finan ciën Valery Giscard d' Estaing, 27 procent. Bovenstaande gegevens zijn ont leend aan een onderzoek van het dagblad France Soir, zij hebben uiteraard alleen, en dan nog speculatieve waarde voor de eerste verkiezingsronde van 5 mei. Wanneer, zoals b jna ze ker is, geen van de kandidaten op 5 mei een absolute meerder heid behaalt, zal er 14 dagen la ter een tweedp ronde plaatsvin den tussen de twee kandidaten met de hoogste stemmenpercen tages. Tijdens zo'n tweede ron de ligt het stemgedrag van de Fransen merkbaar anders, met name ten nadele van links. -£j- zomg met 19 temperaturen luchtdruk in müiibaren opklaringen hagel ww wamrtetront H hoge-driAgebted Zf? bewdking -j» sneeuw -r-r kou-front L lage-dnAgebted regen ^2 onweer te windrichting verptaatsmgsnchüng DE BILT Een omvangrijk ho- gedrukgebied, waarvan het cen trum al dagenlang in de omge ving van Schotland wordt aan getroffen is nog steeds het meest belangrijkste druksy- steem voor het weer in weste lijk en midden-Europa. Het ho- gedrukgebied houdt over onze omgeving een noordelijke stro ming in stand, waarmee vrij koude luchtmassa's afkomstig van hoge breedten, naar zuide lijker regionen worden getrans porteerd. Deze lucht laat geen hogere middagtemperaturen toe dan zo'n vijftien graden. Wan neer geen wolkenvelden aanwe zig zijn, daalt de temperutuur gedurende de nacht nabij het uardoppervlak tot onder het vriespunt. Ook het komende et maal zal het weerbeeld zich niet wijzigen, zodat voor morgen op nieuw op droog weer mag wor den gerekend. De vooruitzichten voor zaterdag: Droog, later waarschijnlijk min der zonnig en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag; Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 12 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Holder Lucht Ktd. Vliiilnacn Zd -Limburg Friinkfort Clenêve Helsinki New York Tel Avtv Tunla ■Bun ■■iiiiuwiiiiiMiirrT—— (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Hendr ks van Volksgezondheid beraadde zich vandaag op een voorstel van dc commissie-Lan- gemeyer Inzak; het Der.n?ndal- conflict. Het voorstel dat van nacht werd ingediend, behelst de aanstelling van een beheer der voor Dennendal, In de per soon van dr. Gay Balmaz met uitgebreide bevoegdheden; op schorting van recente maatrege len betreffende het personeels beleid; en het scheppen van een ruimte voor dc doelstellingen van Nieuw Dennendal buiten het terrein van de Willem Arntsz-stichting. De commissie zal drs. Muller en de zeven andere ontslagen staf leden, die nog volop werkzaam zijn plus de werkgroep Nieuw- Dennmdal-bes'.uur uitnodigen hun denkbeelden in een nota u -en te zetten Het W.A. be stuur heeft vanmorgen overlegd met de bonden van overhe ds- personeel. Het bestuur i» bereid haar verantwoordelijkheid aan een beheerder over te dragen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9