Meer opwinding over mishandeling dier dan over moord op mens Autistisch kind heeft recht op een eigen school Staatsgreep Niger einde van 14 jaar oud regime A V LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 APRIL 1971>oNDE ZOETE RME ER Dierenmishande ling roept in Nederland grote weer zin op. Als een hond, paard, kat of kanarie door iemand op een wrede manier wordt gekweld, mishandeld of gedood, klimmen massa's vader landers in de pen, wordt naar de te lefoon gegrepen of worden handteke ningenacties gevoerd om gerechte lijke stappen tegen de persoon die de mishandeling pleegde, af te dwin gen. In die brieven worden dreige menten geuit. Soms ontvangt de po litie brieven waarin martelmethoden worden aangeraden, die zelfs de Norger Bloedploeg de haren te ber- ;e zouden doen rijzen. Daarente gen zijn de reacties zeldzaam als een mens een medemens van het le ven berooft. De hartstochten laaien kennelijk minder hoog op bij een moordzaak dan bij een dierenmis handeling, in elk geval worden er dan geen brieven geschreven of handtekeningenacties gevoerd. Nog steeds ebt de weerzin voort, waarmee het publiek de publi caties ontving, toen een 21-jari- ge Zoetermeerse slager zijn der tien weken oude hond zo toeta kelde, dat het dier aan de ver wondingen overleed. De slager had de Dalmatiër gestraft, toen het dier zijn behoefte op het vloerkleed had gedaan en niet wilde gehoorzamen. De straf be stond uit een „ernstig onder richt" in de badkamer, waarbij het weerloze dier tegen de be tonnen muren werd gebeukt. Na de publicaties over deze mis handeling stond op het Zoeter- meerse politiebureau de telefoon niet stil. Ook de Amsterdamse wapenhandelaar Paul Wilking, bekend als „Pistolen Paultje" kwam In het geweer en vertelde desgevraagd door enkele hon derden mensen te zijn gebeld om een vergeldingsactie tegen de slagen op touw te zetten. In de kranten werden ingezonden brieven gepubliceerd, waaruit spontaan een handtekeningenac tie werd geboren. Die handteke ningen, 3500 in getal, werden donderdagmorgen bij het minis terie van Justitie in Den Haag bezorgd om gerechtelijke stap pen tegen de slager af te dwin gen en ervoor te zorgen dat een minnelijke schikking achterwe ge bleef. Vijftig brieven De Zoetermeerse politie ontving ongeveer vijftig brieven, waar van bijna de helft door commis saris P. van der Molen van Zo'e- termeer wordt gekarakteriseerd als „afschuwelijk". „Men heeft de man voorvallen toegewemst, die honderden malen erger zijn dan het delict dat de man heeft gépleegd." De 21-jarige slager verblijft sinds het voorval niet meer in zijn ei gen woning. Hij staat thans on der medische behandeling. Maar ook andere Zoetermeer- ders, die dezelfde initialen had den als de slager, hebben hin der ondervonden van de gebeur tenissen. De Zoetermeerse poli tie houdt de woninrjen van deze personen in de gaten om hun veiligheid te waarborgen. Reactiegolf De verwaarlozing van paarden door een voormalig pikeur in het Drentse Rolde heeft in het land ook een emotionele reactie- golf veroorzaakt. De 38-jarige paardenfokker liet veertien van zijn dieren aan hun lot over. Op een kaal 3tuk land in Rolde werden een tiental volledig ver waarloosde dieren aangetroffen. Eén van de dieren overleed kort na de ontdekking aan uitputting. Groepscommandant G. Temmingh van de rijkspolitie te Gieten zegt over de reacties: „Ik ben er helemaal ziek van geworden. Op een middag moest ik wel veertien telefoontjes van mensen beantwoorden, die het allemaal zo zielig vonden. Het leek wel of de mensen goen vertrouwen hadden in het onderzoek dat door ons werd gevoerd." „Eigenlijk hebben we de reacties kunnen verdelen in drie groepe ringen. Een deel had medelij den met de pikeur, die na een ongeluk op de Wassenaarse ren baan Duindigt invalide is ge worden en door zijn ellendige situatie zijn zorg voor de dieren vergat. Een andere groep heeft medelijden met de paarden. Deze categorie uit verwijten te gen de pikeur en vraagt om zware straffen, terwijl men zelfs de methoden daarvoor graag aan de hand wil doen. De derde categorie heeft gebeld uit winstbejag. Plotseling bleken honderden Nederlanders gretig om een van de half verhongerde dieren te verzorgen, op te ne men en eigenaar te worden. Maar het totale aantal reacties heeft ons eerst verbaasd en daarna geërgerd. We werden er stapeldol van", aldus adjudant Temmingh Geen reacties Heel anders spreekt de politie in Kampen, die onlangs de moord van een moeder op haar drie jaar oude dochtertje kon ophel deren. Het meisje was door de moeder gedood in een berghok m het souterrain van de flat. Het stoffelijk overschot werd badend in het bloed aangetrof fen met ernstige verwondingen nan de nek. Pas dagen later kon de moeder worden gearres teerd. „De mensen hebben ge zegd: hoe is het mogelijk. De mensen hebben wellicht gehui verd. Maar we hebben geen en kele reactie ontvangen. Nie mand heeft het bureau gebeld, niemand heeft geschreven. Ge lukkig maar, want er was na tuurlijk sprake van een diep menselijk drama", aldus de po litie in Kampen. Ook bij de rijkspolitie in St.-Jan- steen op Zeeuws Vlaanderen zijn geen reacties ontvangen, nadat twee jongens van veertien en zestien jaar in de eerste da gen van maart voor de ogen van twee kinderen een echtpaar om het leven brachten. „De verontwaardiging van de men sen in de omgeving was groot, maar afgezien van de gesprek ken erover, hebben ons geen reacties bereikt", aldus de Zeeuwse rijkspolitie. H. Scholte Ubing, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Staats- en Strafrecht van het ministerie van Justitie heeft vanmorgen bij afwezigheid van minister Van Agt bijna 3500 handtekeningen aangenomen. De handtekeningen, brieven en briefkaarten zijn het resultaat van een actie, die Hagenaar A. Bertens, befaamd prins Carnaval van De Mopshappers, op touw zette om een gerechtelijke vervólging tegen de Zoetermeerse slager die op 26 maart zijn huisdier doodde, af te dwingen. Bij het overhandigen van de oogst van de actie pleitte de heer Bentèns voor een openbare strafzaak waarvan een van de eisen moest zijn: tien jaar lang geen huisdier houden. Mr. Scholte Ubing zegde toe de brieven door te lezen en tezamen met de handtekeningen aan de minister te overhandigen. Hij sprak zijn waardering uit over de actie en memoreerde de artikelen in het wetboek van strafrecht waarmee een dierenmis handeling gestraft kan worden met maximaal zes maanden. Op de foto de heer Bertens (links) en mr. Scholte Ubing in het ministerie van Justitie aan het Haagse Plein. Markten GROENTEVEILING LEIDEN (18-4-74) Appelen 42 - 111, Aardappelen 15 - 20. Andijvie 1.19 - 1.49, Peulen 14.30, Snijbonen 3.80 - 4.30, Kroten gekookt 70. Prei 59. Postelein 145 - 147. Ra barber 36, Spinazie 25 - 39, Stoofsla 20 - 45. Champignons 4.00 - 4.10. To- matn A 16.90 - 17.60. Tomaten B 18.70 - 19.10, Tomaten C 16.10 - 16.50, Tomaten CC 12.40 - 13.20. Wit lof 95 - 1.95. Bloemkool 6 stuks 181. Bloemkool 8 stuks 160 - 209, Bloem kool 10 stuks 1.18 - 1.84, Komkom mers AAA 74. Komkommers AA 62 - 65, Komkommers A 50 - 53, Kom kommers B 37 - 38. Komkommers C 28 - 31. Komkommers D 23 - 25, Kom kommers E 22. Sla zwaar 24 - 28, Sla licht 14 - 19. Peterselie 25 - 29, Raapstelen 26 - 32, Radijs 19 - 28, Selderij 14 - 41, Uien 38 - 49, Papri ka's 34 - 53 p.st. 1075-1675; kalfvaarzen rood 1625-2375. zwart 1225-1950; klamvaarzen 1475- 1775; gulste vaarzen 1300-1700; pin ken 1000-1325; graskalveren 500-800; nuchtere kalveren voor fok en mes- terlj rood 200-315, zwart 150-225; wei- deschapen 110-160; schapen met lammeren 175-315; vaarzen per kg gesl. gew. 5,95-6,50 (le kwal.) 5.35- 5.90 (2e kwal)Koeln per kg gesl. gew. 5.35-6.00 ((le kwal.) 4,55-5.25 (2e kwal.) 4,30-4,50 (3e kwal.); Stie ren per kg. gesl. gew. 5,75-6.10 (le kwal.) 5,45-5.65 (2e kwal.); worst- koeien per kg. gesl. gew. 4,15-4,75; vette kalveren per kg. lev. gew 4,70-4.95 (le kwal.) 4.40-4.65 (2e kwal.) 4.00-4.30 (3e kwal.)nuchtere slachtkalveren per kg lev. gew. 1,20-1,55; slachtzeugen per kg lev. gew. J.40-2.45 (le kwal.) 2.35-2,40 (2e kwal.) 2,28-2,34 (3e kwal.) Slachtvarkens per kg. lev. gew. 2,48-2,58; vette schapen 160-210; vet- meren 180-220. Ovei invoer, handel en prij- kalfkoeien minder-iets ter-goed prijshoudend, guiste koeien groot-behoorlijk-goed prijshoudend, jongvee ruim-slepend-moeizaam prijshoudend, vette kalveren min- der-levendlger-hoger. nuchtere kal veren groot-williger-stijver, schapen en lammeren normaal-redelijk-ruim prijshoudend, slachtvee iets minder- even vlugger-stijf duurder, slacht zeugen kort-vrij rustig- flauw prijs- UW MENING Et Leraar A Een van mijn zoons heeft ook c j lessen gevolgd van de heer At toine Weijken van wie een inter view stond in de krant van zt terdag j.l. Nu wil ik niet schrii ven over de methode van le; geven daar heb ik geen oordee Waar ik wel kennis van heb geno F men dat is over de werkstukke; van Weijken bestemd voor di tmm leerlingen en dan rijzen je ha ren te berge. Je reinste marxis' itische indoktrinatie. Dan maifllSTI de heer Weijken zoals hij ver klaart niet over de tachtig jar> J ge oorlog praten, maar b.v. ee: n werkstuk over Rusland is 2: p6rn> veel omvattend dat zelfs de bril een janste leerling hetn og niet o; de al kan nemen. Waar het hart blijk dam. baar vol van is, loopt het werk s(e|" stuk van over. |e min< Het eerste werkstuk dat wij ondei |s ®en ogen kregen was naar onze me.in ning, sterk marxistisch en m»nufn of meer anti-katholiek. halvee den y< 1percen Dan mag Weijken zijn ideaal hel jen n marxisme zijn, vele ouders zul.:maar)C; len hun kinderen, echt niet naar cent j B sturen om marxistisch^ gjg geindoktrineerd te worden,! verkoc maar om objectief onderwijs te' 1973. volgen, zeker in de geest vafl een Katholieke school. De heer. Weijzen zal wel steeds op de rand van de afgrond balance-p ren, zodat de leiding van de school net niet kan ingrijpen; Daarbij bewijst de heer Weijzen echter wel dat hij nieto p die school thuishoort en ik vind datflOSKO' hij elke dag dat hij daar blijft slsche een karakterloze houding aan- zwestr neemt. Ik wil besluiten met aan dat hi te halen wat Mgr. Simonis in de cieel onderwijs nota schreef: Voor de gen t< onderwijsgevende die voor een gedenl katholieke school kiest, houdt dit wat betreft zijn verantwoor delijkheid ten aanzien van ders en leerlingen wel in, dat hij het katholieke geloof echt tracht te belijden en tebel even. „Wie in geweten meent hieraan niet te kunnen voldoen, aldus de brief, zal zich ernstig moeten afvragen, of hij in een katholie- werp. ke school, wel op zijn plaatsje iron is". een 1 met v H. W, Kuiper op ee, Bodegraven aan mier - Chroei i* et wei door Chroe 1971 b werd het K gelukl BUNSCHOTEN - Het was de Zwitserse psychiater Bleuler die vele. vele jaren geleden de ziekelijke in-zich-zelf-g;ekeerd- heid, het zich afwenden van de buitenwereld, gepaard aan een duidelijk verminderde belang stelling voor de werkelijkheid en een gestoorde sociale activi teit. de naam autisme gaf en daarmee de psychiatrie weer met een nieuwe ter.n verrijkte. Daarmee was dan wel het pro bleem onderkend maar niet de geneeswijze gevonden. Die is er nog niet. Veel wordt er ge daan om autisten, en zeker waar het kinde/ren betreft, toch wat belangstelling bij te bren gen door bar veel geduld op te brengen 'en vanuit dat ge duld de we-g naar de buiten wereld open te breken. In Nederland zijn één tot vier op de tienrïuizend kinderen die geboren worden min of meer autistisch. Problemen: een „gewone" school volgen is on mogelijk. Het „opbergen" van deze kinderen in een zwakzin nigeninrichting is eveneens een verre van verkieslijke oplos sing, candat autisme niet best samengaat met zwakzinnig heid. Vanuit deze problemen is eni ge tijd geleden geboren de Vereniging van Ouders van au tistische kinderen, een vereni ging die zich ten doel heeft ge steld de belangen van autisti sche kinderen en hun ouders te hrjhartigen. Een van de goedbedoelde stre- wens van de vereniging is te komen tot apart onderwijs voor de autistjes in centra in plaatselijk «f regionaal ver band. Hierover praatten wij met me vrouw C. A. de Looze-Rood iri Bunschoten, moeder van een autistisch kind van leerplichti ge leeftijd. Zij heeft aan de wieg gestaan van de nieuwe vereniging. „Kijk", zegt zij. ..het is voor het autstische kind van groot helang dat het zoveel mogelijk bii zijn ouders blijft. Van alle mensen zijn zij het die hun kind het beste kunnen begrij pen. Zeer zeker bij de jonge autisten. Mar waar moeten zij met hun kinderen naar toe? Ik voor mij geloof dat de kleuter leeftijd nog niet zoveel proble men geeft. Als het kind op een goed kleuterdagverblijf is, maakt het mijns inziens weinig uit als het samen is met zwak zinnige kkinderen. Belangrijk Is dan of deze zwakzinnige kin deren spreken. Immers het au tistische kind neemt weinig no titie van zijn groepsgenootjes, maar leert wel in groepsver band te staan. Op het kleuter dagverblijf, waar mijn zoontje momenteel is, hebben ze dat heel goed aangevoeld. De moeilijkheden komen als het kind in de leeftijd van aap, noot. mies. komt. Al in 1966 zei Furneaux: Het is uiterst be langrijk een gemengde klas te hebben met sprekende en niet- sprekende kinderen en een mo gelijkheid te schepen tot vol doende sociaal contact met niet-autistische kinderen. Ga er maar aanzitten, waar is zo'n school? Soms is het waardevol gebruik te maken van de „bezetenheid" van een bepaalde gewoonte van het kind en daarop voort te borduren, om het van daa* uit interesse bij te brengen voor andere activiteiten. Dat schreven Clark en Lovall in 1965 reeds. Maar dat is binnen het kader van het gewone schoolonderwijs niet mogelijk. Geen enkele onderwijzer kan zoveel aandacht besteden aan één kind uit een klas. Er staan ook andere uitspra ken tegenover. Professor Kamp heeft vorig jaar nog ge zegd dat het heter is de voor keur van één bepaalde activi teit niet te stimuleren maar af te remmen, omdat anders hun belangstelling te eenzijdig wordt. Persoonlijk ben ik voor de uit spraak van Clark en Lovall en ik ben daar ook van uitgegaan bij de opvoeding van mijn ei gen zoontje, die een grote voorkeur had voor zingen en spelen met een bal. Een heel aardig voorbeeld hiervan is wel het volgende: Hij had zijn vingertje bezeeerd en ik deed daar een pleister op. Onderwijl zong ik een eenvoudig liedje waarin voorkwam: vingertje doet pijn, er moet een pleister op. Maanden later bezeerde hij zijn handje en het bloedde nog al. Nu gebeurden er twee heel belangrijke dingen. In de eer ste plaats kwam het kind naar mij toe om mij te zeggen: vin gertje doet pijn. er moet een pleister op. Hij had niet alleen geleerd dat er aan pijn iets te doen was, maar ook, dat ik er was om hem te helpen. Het is wel duidelijk hoe moeilijk het voor de ouders is te leven met een autistisch kind. Daarom is het ook te begrijpen dat heel veel van deze kinderen in een psychiatrische inrichting te rechtkomen. Uren zou ik kunnen praten over alles wat ik dagelijks met mijn zoontje meemaak. Hoe moeilijk ook het manneke het heeft. Want het is niet alleen zo, dat hij ons niet begrijpt, wij begrijpen hem ook niet. Met de kleine woordenschat die hij opgebouwd heeft, pro beert hij ons alles te vertellen. Meestal snap je er dan geen jota van, wat hem weer onze ker maakt, omdat hij niet kan begrijpen, waarom wij hem niet verstaan, terwijl hij de woorden voor zijn klanken ge bruikt die wij hem geleerd hebben. Toen hij onlangs ziek was en niemand er achter kon komen wat hij mankeerde, zodat hij tenslotte als een ziek hondje in zijn bedje ging liggen en elk contact met wie ook weigerde, had hij steeds met zijn handje voor zijn mond gestaan en ge zegd: „Ja, harder". Eerst van morgen kwam ik erachter wat hij daarmee bedoeld had. Toen hij eens een klein beetje ko kend water over zich heen had gegoten, kwam hij naar me toe, kijkend naar het licht ver brande handje en hij zei: „Ja harder". In de tijd dat hij zijn driftbuien nog had en hevig met zijn hoofd tegen de muur zat te bonken zei mijn man al tijd: „Ja, harder". Dat gebonk van hem was een gevolg van hoofdpijn die hij na zo'n drift bui altijd kreeg. Het gevoel van pijn hoort dus bii de woor den „ja harder". Toen hij dus een ontsteking in zijn mondje had had hij gepro beerd ons dat te vertellen met de woorden die hij kende. Handje tegen zijn mondje en zeggen: „ja harder". Zo ook als hij zijn papa iets vraagt. Of zoals deze week ook Mevrouw C. A. de Looze-Rood heeft aan de wieg gestaan van do vereniging die de belangen behartigt van het autistische kind. gebeurde, vertelde hij met deze woordjes dat hij zijn papa zag. Onze bedoeling is niet om een actiegroep te vormen om te komen tot de mogelijkheid van onderwijs voor onze kinderen. De hemel beware me. Actie groepen zijn er genoeg opge richt. Hoe en wat zal dan be sproken moeten worden. Plan nen zijn er wel, maar zolang we niet weten waar deze kin deren precies allemaal zitten is het onmogelijk iets te doen. Het is daarom ook van belang dat ook ouders zich melden die al lid zijn van de een of an dere oudervereniging. Ook ou ders die nog maar een peuter- tje hebben of er nog niet eens zeker van zijn dat hun kindje autistisch is. kunnen zich mel den. Ik wil me echt niet op medisch terrein wagen, maar ik blijf erbij dat je al heel vroeg kunt zien dat je ogenschijnlijk zo normale baby niet is, zoals hij wezen moet. Zelf zag ik het al toen mijn kindje vier maanden was. Niet dat ik toen al wist wat hij mankeerde, want van het woord autisme had ik nog nooit gehoord, laat staan dat ik wist wat het betekende, maar nu weet ik het en hoe! Mijn voornaamste zorg en streven is: deze kinderen zo goed mogelijk te begeleiden en te onderwijzen, maar daar zul len we met zijn allen aan mee moeten werken. Laten de me dici nu maar doorgaan met het onderzoek van het hoe en waarom van het autisme. Over de manier waarop ze het betste opgevangen kunnen worden is genoeg bekend om er ook in Nederland wat aan te doen. Niet dat er nog helemaal niets aan gedaan wordt. In Amster dam bijvoorbeeld is er al een dagverblijf. Binnenkort gaat er in de omgeving van Arnhem en tehuis open voor jongens van boven de 14 jaar. Ik zei dat we geen actiegroep beoogden te zijn. Ik denk aan een tussenmogelijkheid wat het onderwijs betreft. Waarom zouden niet aan bestaande scholen aparte klasjes voor au tistische kinderen kunnen wor- dtn toegevoegd? Heel algemeen gesteld is onze doelstelling: de belangen van ouders en kinderen behartigen; het geven van informatie over en het stimuleren van onder wijsmogelijkheden tvoor autis tische kinderen; het instellen van gespreksgroepen met als doel het isolement, waarin zich veel gezinnen bevinden, op te heffen; contact te leggen met instanties en deskundigen ten einde steun te krijgen voor het doel der stichting. Inspraak bij overheidsbeleid ten aanzien van het onderwijs aan autisti sche kinderen en de autistische volwassenen buitan de inrich ting. Voorts het vormen van leefgemeenschappen voor deze groep, het verlichten van de extra belasting welke ouders van autistische kinderen onder vinden. Om dat te bereiken zouden we graag willen dat al'e ouders van aut;s:ische kinderen zich bij ons melden. We hebben de zelfde moeilijkheden dus ook dezelfde belangen". GERARD CRONé derne zijn i levere De b acht dtach laar v» een p kouse mogel Chroe den o (Van onze correspondent Martin Walker). Niamey De militaire coup die president Hamani Diori van Niger van de troon heeft gestoten onderstreept weer eens de ingrijpende sociale uitwerkingen van de afschu welijke droogte die alle Westafrikaanse Sahel-landen in grote moeilijkheden heeft gebracht. In Ethiopië hebben de droogte en de duidelijke onmacht van de regering om daaraan het hoofd te bieden geleid tot een bittere grond wettelijke crisis die zelfs het bestaan van dit keizerrijk in gevaar heeft gebracht. In Niger heeft het leger nu het (naar Westafrikaanse begrippen) evenwichtige regime van Hamani Diori omver geworpen en de macht in han den genomen. De vier miljoen nomaden van de Sahara-woestijn verloren vo rig jaar al hun dieren en zijn nu volkomen afhankelijk van voed selhulp. Veel boeren in de grens zone tussen de woestijn en de vruchtbare oevers van de rivier de Niger hebben met lede ogen moeten aanzien hoe hun bouw land en dorpen door de zich uit breidende woestijn werden op geslokt. Elke belangrijke stad in dit ge bied heeft nu een satellietstad van tenten voor de vluchtelin gen buiten haar muren. Deze mensen zijn volkomen afhanke lijk van hulp, zetten de beperkte medische faciliteiten onder zwa re druk en zijn zo arm dat ze onmogelijk belasting kunnen be talen aan de regering. De belas tingsontvangsten in Niger zijn de afgelopen twee jaar dan ook met 40 procent afgenomen. En door de stijging van de olieprij zen werd de invoerrekening van het land dit jaar verdrievou digd. Dit zijn de achtergronden van de coup. Maar de belangrijkste re denen van het leger om tot ac tie over te gaan hebben waar schijnlijk te maken met de voornaamste bodemschat van het land: uranium. En verder met de relaties met de olierijke noorderburen, Libië en Algerije, en met Afrika's nieuwe super staat Nigeria in het zuiden. Ni ger produceert ongeveer 5000 ton hoogwaardig uranium per jaar uit de door Fransen be stuurde mijn bij Arlit. In een door energietekorten geplaagde wereld is deze brandstof de af gelopen paar maanden sterk in belang toegenomen. De Fran sen, die 't afgelopen jaar op het punt stonden de mi in over te doen, wisten vorige maand een nieuwe overeenkomst te sluiten met Hamani Diori die volgens veel van diens naaste adviseurs veel de royaal voor de Fransen was uitgevallen. Voorliefde Diori stond al lang bekend om zijn voorliefde voor Frankrijk. In de loop van vorige maand is het duidelijk geworden dat Frankrijk haar invloedssfeer in de voormalige Westafrikaanse koloniën wil beperken. Onlangs stemde Frankrijk er nog in toe zijn troepen uit Senegal terug te trekken en zijn laatste overge bleven militaire basis bij Dakar op te doeken. Het bureau voör economische samenwerking werd opgeheven met de botte verklaring dat alle werkzaam heden van nu af aan door het ministerie van Buitenlandse Za ken zouden worden verricht. Maar het belangrijkste is nog dat door de dood van Pompidou dc invloed van Jacques Foc- card, de presidentiële secretaris voor Afrikaanse zaken onder De Gaulle en Pompidou sterk is verminderd. Het einde van Foc- card. de „geheime politiea gent", organisator van allerlei Franse inmengingen en symbool van de Franse invloed in Afri ka, betekende dat de traditione le politiek van Hamani Diori min of meer op losse schroeven kwam te staan. Een de Afri kaanse buren leken rijker en sterker dan ooit door de ver hoogde olieprijzen. Geen van deze buurlanden kan het zich veroorloven dat een ander de touwtjes in handen krijgt in Ni ger, vooral omdat de weg door de Sahara van Algerije naar Lagos, door Niger, twee jaar geleden werd geopend. En toch tekende president Diori tot gro te verbazing van alle diploma tieke waarnemers in Niamey, twee weken geleden een defen sieverdrag met Libië. Deze zet was eens te vreemder omdat Diori tegenover alle drie landen een politiek van vriendschappe lijke neutraliteit voerde. Delicaat Terwijl het land zich in deze deli cate situatie bevond, vlogen president Diori en zijn voor naamste veiligheidsofficier, ko lonel Boubey, naar Parijs om de begrafenis van Pompidou bij* te wonen. Het is vrijwel zeker dat de coup is beraamd in de week waarin beide mannen af wezig waren. Enige voorberei ding was zeker noodzakelijk. Het leger van Niger telt minder dan 2000 man en wordt qua sterkte door de politiemacht overtroffen. Het land pronkt al tijd wel trots met haar twee pantserwagen-divisies, maar in feite gaat het het hier om oude Franse Panhard pantserwa gens, die, net als de vier vlieg tuigen van de luchtmacht, de meeste tijd in garage en hangar doorbrengen om gerepareerd te worden. Daar er tijdens de coup geen berichten over gevechten werden ontvangen mag aange nomen worden dat de politie bij de zaak betrokken was of an ders op de een of andere ma nier tevoren was uitgeschakeld. Het leger kon rekenen op de steun van het overgrote deel van de studenten, waarmee men in Ni ger middelbare scholieren be doelt. De afgelopen drie jaar hebben zij geregeld geprotes teerd tegen de regering, hetgeen vorig jaar resulteerde in de sluiting van alle scholen voor een aantal maanden. Maar met dit soort tiener-verzet gooi je geen regering omver. Daarvoor zijn vastberaden tegenstanders en een nationaal ongenoegen no dig: dit laatste werd door de dicogte geleverd. Voor Niger betekende deze combi natie de omverwerping van een presidentschap dat veertien jaar standhield. II Mgr. zond dom heeft voorl brac! taxo, heeft kond week wildf bego

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6