Een vrouw moet niet geestelijk inslapen VOOR DE VROUW Onderzoek infarct in stijgende lijn tIL 197UERDAG 18 APRIL LEIDSE COURANT VOORZITSTER KVP-VROUWENCOMMISSIE DEN HAAG - De nieuwe voor zitster van de 'landelijke com missie vrouw en partij' van de KVP: Annelies van den Beid Pott ziet het helemaal zitten met het voorstel om vla een parlementaire enquête te on derzoeken of door de wetge ving man en vrouw gelijkere kansen kunnen krijgen in de maatschappij. Het parlement kan met het en quêterecht iedere werkgever of fabrieksdirecteur, iedere Ne derlander of in Nederland ver blijvend persoon verplichten voor de onderzoekcommissie te verschijnen als hij wordt opge roepen, waarbij een verklaring van getuigen onder ede moet worden afgelegd. De oproep is bindend. Iedere getuige, die naar het oordeel van de om- missie in aanmerking komt voor nader onderzoek, loopt kans op het parlmentaire mat je te worden geroepen vcdgens de z.g. 'getuigeplicht'. Annelies van den Beid woont vlakbij het Circustheater in Schevenin- gen en heeft samen met haar voorgangster dr. Annemieke van Heel het idee gelanceerd op een vergadering van 'vrouw en partij'. Dit naar aanleiding van mr. H. Drion, raadsheer van de Hoge Raad (ons hoogste rechtscollege), een PvdA-man, die in gezelschap van een paar academici een paar jaar gele den al uitriep dat de disrimi- natie van de vrouw in de Ne derlandse samenleving de aan dacht van de partij verdiende. Deze dr. Drion riskeerde een ietwat gegeneerde verbazing binnen het overigens niet con servatief gezelschap, die hij toen voor lief nam, maar die anno 1974 bijna niet meer denkbaar is. De raadsheer bleef met het probleem worste len en greep resoluut naar de pen na een interview in Vrij Nederland van juni 1973 te hebben gelezen met Lady Sear in Engeland. Deze diende na veel tegenwerking haar anti- disrimination bill in het Brit se Hoger Huis in en lokte daarmee parlementaire enquê te uit. Interviewer Tessel Poll man maakte in zijn verhaal de voor ons wat beschamende op merking 'dat men eens te meer moet betreuren dat Ne derlandse parlementariërs van hun recht tot enquête afzien, zelfs als het gaat om grote za ken. Dr. Drion, aangevuurd door het initiatief van Lady Nancy Sear (geen erfelijke adel, maar een zg. 'life peer') schreef een artikel dat de gaande- en komende beleids- vrouwen in vuur en vlam zette voor het idee de verspreiding van discriminatoire praktijken te signaleren en er via de overheid aan te sleutelen. Man en vrouw mogen volgens hen niet door de maatschappij in de individuele keuze worden beperkt op grond van eigen schappen die voor haar- of zijn sexe karakteristiek zouden zijn. Met andere woorden als een vrouw met alle geweld brandweerman wil worden (ontleend aan de door het Hou se of Commons gehouden en quête) dan mag ze op de hoge ladder klauteren om een vent van twee meter lengte op haar rug uit een brandend huis te slepen. Met haar keuze heeft niemand iets te maken. Waar het om gaat is dat de meeste vrouwen zich duartoe niet ge roepen voelen, maar er mogen nergens bordjes 'verboden toe gang' staan.„De kansen die de vrouw in haar werk heeft", zegt Annelies van den Beid „moeten worden onderzocht, ook onderwijs en opvoeding zouden in de enquête moeten worden betrokken, want de slechtere kansen van de vrouw houden onmiddellijk verband met het vooroordeel van meis jes die een „typische meisjes- opleiding" zouden moeten kie zen. Je hebt twee discrimina- tiepunten", legt zij uit. „De duidelijk discriminerende dis criminatie, maar ook de onder liggende zaken. Daarom is het nuttig een onderzoek naar de achtergronden te doen om aan de weet te komen welke motie ven verbeteren afremmen. Ie dereen moet op eigen terrein een eerlijk antwoord geven. „Vrouw en partij", heeft hier een belangrijk punt aanhangig Mevrouw Annelies van den Beld-Pott gemaakt, mede in het kader van het door de Verenigde Na ties ingestelde jaar van de vrouw 1975". Annelies v.d. Beid moet lachen als ik de kreet „jaar van de vrouw slaak". Het Is allemaal goed bedoeld", zegt ze, „maar ik geloof niet dat je alles op een jaar mag vastpinnen. Het is zaak om ook in de toekomst te kijken. Als je de vrouw alleen in 1975 in het zonnetje zet en haar in 1976 weer vergeet, schiet je ook niet veel op. Zo'n parlementaire enquête werkt langer door." De meeste vrou wen blijven geestelijk niet jong. Hersens moeten net als spieren in training blijven. Een man, die werkt, wordt constant door de maatschappij gevormd. Die krijgt een soort permanente educatie. Als je als vrouw in een werksituatie zit. krijg je wel eens op je kop. dat ontbreekt een huis vrouw. Bij jongeren is dat wel anders. De verhouding is soms omgekeerd: de vrouw werkt en de man studeert. Het „pa moet zijn koffie hebben" raakt er uit. Toch zijn er nog velen bij wie zo'n pater familias de lakens uitdeelt. „Gelooft u in een andere ge zinsvorm?" „Nee, ik geloof dat het gezin een goede vorm is om de jeugd voor te berei den op zijn leven, maar opvoe ding en vorming is niet alleen de taak van de vrouw. De va der moet er meer bij betrok ken zijn. Vroeger was het „pa werkt en thuis was het sloffen aan, krantje lezen." We moe ten er meer naar toe dat hij zich bemoeit met de proble men van de kinderen. Maar nogmaals, je kunt niet genera liseren, het gaat maar om de tendens. De vrouw moet ook in het gezinsleven over de muur kunnen kijken. Pa moet maar eens afwassen, zodat zij gele genheid krijgt iets aan eigen vorming te doen. Annelies geeft toe dat ze het zelf makkelijker in haar werk heeft omdat er geen kinderen zijn. „Sommige mensen den ken dat dit zo verschrikkelijk is. Dat vind ik gek. Als het nu eenmaal zo is, heb je het maar te nemen. Je hoeft toch niet persé een ongelukkig mens te zijn omdat je geen kinderen hebt". TINY FRANCIS i corduroy en denim op de markt Onder het Miss Levi's pafe-nieuwe stijl een gebloemde blouse, die zich wat kleur betreft nauw keurig aanpast bij de jeans. De katoenprijzen mogen dan de laatste tijd de trend van alle prijzen aar dig bijhouden dat neemt niet weg, dat jeans nog steeds de winkels uitvlie gen. Ook de tweedehands jeans-markt bloeit. en hoe. Het Amerikaanse pop-blad Rolling Stone raadde zijn lezers onlangs zelfs aan op vakantie naar Europa een koffer vol jeans mee te nemen om ze hier te verkopen. Ook worden hele containers vodden regelrecht uit Amerika naar Europa ge stuurd. Daar zit allicht voor een aardig bedrag aan tweedehands jeans in, zo redeneren de Europese opkopers kennelijk. En de laatste modetrends laten zien, dat zelfs afvalstukjes denim verwerkt worden tot prijzige kleding. Volgens insiders kunnen de fabrikanten bovendien nauwelijks voldoen aan de explosieve groei van jeans. Het is dus een kwestie van snel erbij zijn. En dat geldt zeker voor de collectie die Levi's speciaal voor de vrouw op de markt brengt onder de naam Miss Levi's. Intus sen is overigens bekend geworden, dat mannen al lerminst afkerig van deze mode zijn, want een vrij groot percentage Miss Le vi's wordt door mannen gekocht. De liquettejasjes voor de komende zomer zijn wat bijgeschaafd. De zakjes zijn wat modieuzer gewor den, de manchetten lan ger. Er zijn twee nieuwe stoffen in de collectie op genomen: de zwarte de nim en een bijzonder fraaie, zware kwaliteit lin nen. Vooral die laatste zal ongetwijfeld ook aanslaan bij de groep, die er nog nooit over gedacht heeft zich in jeans te steken. Blouses, tops en truitjes zijn er voor alle leeftijds groepen en alle smaken. Western style is „in" deze zomer. Geruwde denim is het doorzettende nieuws in de herenlijn van Levi's. Steekzakken geven de toon aan. Bij Levi's denkt men ove rigens al verder dan de komende zomer. Voor de winter staan geweldige rokken op het program ma. Knielang, met steek zakken en in denim en corduroy. En natuurlijk twee achterzakken met- het-lipje. Gabardine, die rijke stof, wordt voor de komende winter ook ver werkt in Levi's pantalons. Maar daarvoor zullen we toch nog zeker tot augus tus moeten wachten. Ank Benko Een „wandelende" electrocar- diogrnaf is thans in staat om vast te leggen wat er met uw hart gebeurt wanneer u met uw b.iljartkeu voor het laken ■toot of rennend die laatste trein probeert te halen. Het apparaat lijkt op een kleine draagbare taperecorder en kan zonder hinder aan de hroeks- riem worden gedragen terwijl de proefpersoon zijn normale dagprogramma afwerkt. Minieme afwijkingen en schommelingen in het normale hartritme worden via aan de borstkas bevestigde bedrading door het toestei geregistreerd en op band vastgelegd. Een analyse van dit materiaal stelt de arts in staat tot het consta teren van hartdefecten die met andere onderzoeksmethoden vaak verborgen blijven. Dit wandelende electrodiogram of kortweg ECG is echter slechts ^en wapen uit een heel nieuw arsenaal voor de strijd tegen hart- en vaatziekten. Tijdens een medisch congres in de V.S. verklaarde dr. An drew A. Gage, hartspecialist verbonden aan de universiteit "nn de staat New York te Buf falo, kortgeleden dat het dmar.b'. re ECG momenteel een steeds grotere rol speelt bij de selectie van mensen die in aanmerking komen voor een pacemaker. Zo'n 100.000 Amerikanen draagt momenteel een pace maker In het lichaam en elk jaar komen er 50.000 tot 60.000 nieuwe kandidaten bij. Maar al te vaak komt iemand met vage klachten zoals duize ligheid die niet onmiddellijk wijzen in de richting van (na derende) hartproblemen. Door deze patiënt nu uit te rusten met een draagbaar ECG en hem bloot te stellen aan alle normale spann:""en van zijn dagelijks bestaan wekt men de symptomen waarover hij klaagt a.h.w. op. De patiënt houdt een soort log boek bij van al zijn activitei ten en klachten, zoals die plot selinge duizeligheid, en deze gegevens worden gecorreleerd met het op magneetband vast gelegd ECG. Die voor het lekenoog nietszeg gende etmaal-lange beverige lijn is voor de arts een dag in het leven van zijn patiënt en vertelt hem hoe zo'n routine dag de electrische activiteit van diens hart beïnvloed. De vervolmaking van dit wan dlende ECG is. noast andere nieuwe ontwikkelingen zoals onderzoek van de hartfunctie met geluidsimpulsen en pogin gen om de schade aan de hart spier na een aanval in omvang te beperken, richtinggevend voor de moderne research naar hart- en vaatziekten. De dwingende noodzaak van dit alles blijkt uit de statistie ken. Per jaar sterven een mil joen Amerikanen aan hart- en vaatziekten. Meer dan de helft van degenen die door een hart aanval werden getroffen over- lildt huiten een ziekenhuis, de meesten binnen twee uur na de eerste symptomen. Deze baanbrekende research waarmee men hanst bezig is zal het wellicht mogelijk ma ken om de schadelijke gevol gen van een hartaanval te be perken kort nadat de patiënt er door wordt getroffen. Dr. David Lehr, verbonden aan de medische faculteit van New York, is op dit gebied reeds 30 jaren experimenteel werk zaam. Hij werkt met witte rat ten om te bepalen welke ver anderingen zich bij een hart aanval voltrekken in de hart spier. Electrolyten, zoals kalium, na trium of magnesium, zijn stof fen die electriciteit kunnen ge leiden en van vitaal belang voor het bio-electrisch functio neren vnn de levende cel. Tij dens een hartaanval is een van de eerste en belangrijkste ver anderingen die optreedt een magnpsiumverlies in de hart spier. Deze verandering kan zich voordoen terwijl de cellen van de hartspier nog in leven zijn. Men stelt zich nu voor dat men door onmiddellijke toedie ning van magnesiumzouten aan dc hartpatiënt de omvang van de dode plek in diens hart- het infarct, zal kunnen beper ken. Uit het werk van dr. Lehr kan men afleiden dat de omvang van het infarct niet direct kan worden vastgesteld zodra de eerste symptomen van een aanval zich voordoen. Lehr heeft dan ook vastgesteld dat er nog een tijdlang sprake is van aangetast, maar nog te redden weefsel in de omgeving van het infarct. MEDISCHE RUBRIEK Leidse bioscopen 19 en 31.16 u 21.15 uur. Udo: Steenitraat 3». tel. 24130. „Pa- plllon". 18 Jr. dag. 14 30 en 30 uur. Luxor: Stationsweg 19. tel. 31339. ..De Uitbreker", IS Jr.. (la. 14.30. 16.46. 19.00 en 21.16 uur. Camera: Hogewocrd 49. tel. 34919. „The battle of the Bulge". Tijden nis Lido. KlndermaUnee: „Kapitein FlIn x I'.ra en-cl and", za. zo. en wo om 14 46 uur. Nachlvooritclllng „De man met de waaien beelden", vr, en

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11