lijk gas veld >p Ameland KANDIDATUUR VOOR OPVOLGING MEIR OPEN Centrum stelt geen kandidaten voor Franse verkiezingen foidóaOowia/nt 'RIL 1! NSDAG 17 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 N.A.M. boekt succes li A.N.P. Gasboringen door de N.A.M. op Ameland heb- i aangetoond, dat op één bepaald gasveld zeker één ftjoen kubieke meter aardgas per dag gewonnen kan irden. Het onderzoek op dit gasveld is, aldus ir. Bon ierts van de Nederlandse Aardolie Maatschappij, nog J t afgesloten. Je op: op: op: ijeenkomst Chileense isschoppen AGO In Punta de Tral- ïonderd kilometer ten wes- ran Santiago, is gisteren de ure vergadering van het ense katholieke episcopaat (men. rgadering duurt tot zater- De 28 aartsbisschoppen en hoppen die eraan deelne- zullen zich voornamelijk juden met de situatie in sinds de omverwerping het bewind van president tdor Allende door de strijd en. st in Niger eergekeerd (AFP-Reuter-UPI) In heerst rust na de staats- waarmee de 43-jarige jc'hef van het leger, luite- -kolonel Seyni Kountie, indagochtend vroeg een ein- [heeft gemaakt aan het be- i president Hamani Dio- ILuwe machthebber verklaar- Binsdag in een vraaggesprek c?e Franse televisie, dat leden van het oude bewind joede gezondheid verkeren, i inbegrip van de afgezette krige Diori bevonden zij zich ti :n huisarrest. Seyni Koun- kondigde aan dat de militai- jciders zullen beslissen of zij Écht zullen moeten staan. In lis doen berichten de ronde i Diori's vrouw zou zijn ge- I, toen zij zich tegen arres- I verzette. la tersnood in ieuw-Zeeland "en Brazilië J)E JANEIRO (Reuter) jwe overstromingen in het •d-oosten Van Brazilië heb- 70.000 mensen dakloos ge- ikt en volgens de tot dusver •angen berichten twaalf tsenlevens gekost, irgst getroffen gebied is de Ceara, waar de plaatsen iba Floriano en Picos verluidt onder water ten zijn twee door wolkbreu- j gezwollen rivieren op het Jelijke eiland van Nieuw Zee- P buiten hun overs getreden, jderden mensen moesten door pdweer, rode kruis en politie boot uit hun ondergelopen Jingen worden geëvacueerd, zware regenval heeft in de omtrek van Christchurch ^verschuivingen veroorzaakt 0725! 07801 09191 0721 sgint op 6 m Brandstichter Aksa-moskee verbannen 0J8II ZALEM (Reuter) DPA) - 0330' Australische schaapherder Michael Rohan die'in au- us 1969 de A!-Aksa-moskee Oost-Jeruzalem in brand zal binnen enkele weken 08806 Australië worden gedepor- Dit is in Israëlische justi- 0919^ kringen meegedeeld- l-and in het Islamitische he:- Dm veroorzaakte grote op- dding in de Arabische we- Q72U Rohan, die zich „koning Jeruzalem" noemde, werd een rechtbank -in Jeruza- „schuldig maar niet verant- ikkmg worde rdelijk voor zijn daad" be ien. Hij werd naar een psy- trische kliniek gezonden. De N.A.M. schijnt ook bij proef boringen op de Noordzee succes te hebben. In het toegewezen ver» blok F.3 op de Noordzee heeft men eveneens positieve resulta ten bereikt, maar volgens de di- rekteur van de N.A.M. is het nog te vroeg om concrete gege vens over de resultaten bekend te maken. De aktiviteiten van de Nederlandse Aardolie Maatschappij bij de oliewinning worden verhoogd. Het is namelijk de bedoeling dat de winning van aardolie uit het olieveld Schoonebeek in Drente versneld wordt door het gebruik van stoom onder hoge druk. Deze methode vergt ech ter een investering van 250 mil joen gulden. Volgens ir. Bon- gaerts is deze investering, ge zien de gestegen olieprijzen, ze ker verantwoord. Het besluit om d» oliewinning bij Schoonebeek, waar tot nu toe 18 procent van de winbare hoeveel heid olie naar boven gehaald is, te versnellen betekent in ver band met de nieuwe investering tevens extra wekgelegenheid in de zuidhoek van Drente, die te kampen heeft met grote werk loosheid. DRIEVOUDIGE MOORD IN DETROIT DETROIT (Reuter) In een flat woning in Detroit in de Ameri kaanse staat Michigan zijn giste ren de lijken van drie vrouwen gevonden. De vrouwen waren geboeid, hadden proppen in de mond en waren in het hoofd ge schoten. De vijfjarige dochter van een der vrouwen werd on gedeerd in de flatwoning aange troffen Stammentwist Zuid-Afrika CARLTONVILLE (UPI) Voor de tweede keer in evenzoveel dagen hebben stammentwisten plaatsgehad tussen arbeiders van de goudmijn Western Deep Levels in Carltonville in Zuid-A- frika. Daarbij zijn volgens de politie zeven mannen gedood Zwaarbemande tanks en andere legervoertuigen reden ook gisteren weer door de Hoogvlakte van Golan, waar Israëlische militairen in gevechten gewikkeld zijn met Syrische eenheden. i W jr; TEL AVIV (Rtr.AP) Het centrale comité van de Israèli- r I x sche arbeiderspartij heeft gisteren besloten een poging te 1 ét.' doen tot de vorming van een nieuwe coalitieregering, die v- de regering Van mevrouw Meir kan vervangen. Een ande re mogelijkheid is, dat de huidige regering nieuwe verkie zingen voorbereidt. Hiervan zijn vicepremier Allon en mi nister van defensie Dajan voorstander. De meerderheid van de partij on- tie Chaim Tzadk en de burge der leiding van Pinhas Sapir meester van Haifa Jozef Almo- houdt evenwel vast aan de op- gi. Overigens is ook de kandida- vatting dat de partij met haar tuur van Pinhas Sapir niet uit- twee coalitiepartners, de Natio- gesloten. nale Religieuze Partij en de On- De benoeming van generaal Goer afhankelijke Liberalen, een tot nieuwe stafchef van de doeltreffende overgangsregering strijdkrachten heeft tot nogal kan vormen totdat in oktober nieuwe verkiezingen kunnen worden uitgeschreven. Zondag zal de leiding van de partij bij eenkomen voor het aanwijzen van een kandidaat voor het pre mierschap. Hiervoor komen in aanmerking minister van arbeid wat oppositie in regeringskrin gen geleid. Een aantal minis ters twijfelt aan zijn ervaring en had de voorkeur gegeven aan Israel Tal, die vorige maand aftrad als plaatsvervan gend stafchef na een geschil met minister Dajan. Minister Kissinger denkt kennelijk diep na over een opmerking van John Scali (links), de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Ver enigde Naties. Kissinger sprak op een speciale zitting van de VN in New York. Yitzak Rabin, minister van justi- In New York js het debat in de Veiligheidsraad naar aanleiding van Israels inval in Libanon verdaagd, zonder dat een tijd stip voor een volgende bijeen komst is vastgesteld. Amerika voelt niets voor een eenzijdige veroordeling. De Egyptische president Sadat, die zegt optimistisch te zijn over een troepenscheiding aan het Syrische front, heeft Israël gewaarschuwd voor nieuwe aan vallen. De steden Suez, Port Said en Ismaila bij het Suezka- naal worden herbouwd, terwijl lange-afstandraketten gericht blijven op Israëlische steden. PARIJS (Reuter-UPI) - Nu de leiders van de centrum-partijen in Frankrijk besloten hebben zich niet kandidaat te stellen voor de presidentsverkiezingen moeten de Franse kiezers volgende maand kiezen tussen de kandidaten van de onderling verdeelde rechtse stromingen en de kandidaat van verenigd links. zal dan een regering moeten vormen, die een afspiegeling vormt van de meerderheid, die de president heeft gekozen. voor het eerst dat Mitter- D'66-Arnhem dubbel gehandicapt ARNHEM De afdeling Arnhem van D '66, die na veel onderling beraad besloot toch aan de ge meenteraadsverkiezingen deel te nemen, is niet onder de naam D '66 bij het stembureau geregistreerd. Eerst werd het formulier tot registratie van de naam wegens het ontbreken van de gevraagde handtekeningen afgekeurd, vervolgens werd een nieuwe aanvrage te laat inge diend. Op het officiële stembiljet zal de naam D '66 in Arnhem derhalve niet voorkomen. Daar om is besloten tot een intensie ve campagne onder de bevol king om de lijsttrekker en het lijstnummer bekendheid te ge- Peugeot duurder UTRECHT (ANP) Het Franse automerk Peugeot is gisteren met ongeveer 2 tot 4,5 procent al naar gelang het type duurder geworden. De prijsverhoging het gevolg van de voortduren- Te middernacht werd de termijn voor de aanmelding van kandi daten voor de presidentsverkie zingen gesloten. Gisteren maakte Jean-Jacques Servan-Schreiber, de leider krijgen. In de tweede ronde op 19 mei gaat het dan tussen Mit terrand en de volgende hoogst- geplaatste kandidaat, waar schijnlijk ofwel Giscard. ofwel j Chaban-Delmas. rand zo'n duidelijk antwoord I de kostenstijgingen bij de Fran- geeft op deze vraag. se fabriek. Radioactieve treinwagon WENEN (AP) De exprestrein van Wenen naar Rome is giste ren met een vertraging van 90 minuten vertrokken nadat func tionarissen van de spoorwegen gewaarschuwd door een ano niem telefoontje, een eerste klasse wagon die met radioac tieve straling was besmet, had den laten afhaken. Nog niets is bekend over de aard van de radioactieve lading aan boord van de besmette wagon. Het Oostenrijkse persbureau meldde dat bij de eerste metin gen de geigerteller een uitslag van 20 miliröntgen te zien gaf. De maximaal toelaatbare stra- Jingsgrens ligt op 10 miliröntgen. Het nadeel van verkiezingen voor de hoogste funkties ZE ONTBREKEN NIET, de Nederlanders die als staatshoofd de voor keur zouden geven aan een gekozen president boven de constitutio nele monarch. Nog minder ontbreken de Nederlanders die - het echec van D-'66 ten spijt - de minister-president rechtstreeks willen laten kiezen in plaats van hem te laten resulteren uit een vaak ingewikkelde kabi netsformatie. Wij ontkennen niet dat zelfs een stevig door de constitutie ingepakte koning of koningin problemen kan berokkenen; we ontkennen nog minder dat het bij de kabinetsformatie in het dierbare vaderland er soms droevig en onbegrijpelijk aan toe gaat. Maar door de gang van zaken bij de presidentsverkiezingen in Frank rijk voelen we ons gesterkt in de mening, dat de risiko's welke we bij het Nederlandse systeem lopen, niets zijn vergeleken bij de koe handel in onbegrijpelijke compromissen waartoe de kiezer in Frank rijk gedwongeh wordt. MENSEN UIT ONGEVEER dezelfde politieke familie krabben In Frankrijk elkaar de ogen uit of laten elkaar de ogen uitkrabben door willige handlangers. Gematigde rechtse kandidaten zijn niet vies van de steun van tegen het fascisme aanleunende extremisten en de socialisten zijn om wille van Mitterrand's kamsen bereid tijdelijk te vergeten, dat de commu nisten in Frankrijk nog in het stalinistische tijdperk leven. Wat straks het gevolg zou kunnen zijn van het aanvaarden van zo niet leuren om steun van politieke groepen, die de democratie als politiek middel alleen maar op de koop toe willen nemen? Heel griezelig! INSPRAAK EN MEDEBESLISSINGSRECHT zijn prachtige zaken; maar rechtstreekse verkiezingen voor de hoogste functies (staats hoofd, regeringsleider en hoge kerkelijke functies) brengen meer nadelen met zich mee en weinig perspectief. „Niet aan beginnen" dachten we. Boos over exameneisen ALS MINISTER VAN ONDERWIJS kan iemand nooit zijn hele tijd besteden aan de grote architectuur van de onderwijswetgeving; elke dag is er ook wel een klein klusje dat in het bouwvak aan de zoge noemde ..burgertimmerman" kan worden overgelaten. Zo ligt bij minister Van Kem-nade nu een protestbrief op tafel van studenten die werken voor het betalen van de MO-acte Frans. Van wege de werkgelegenheid zit deze groep in de moeilijke hoek, maar nu hebben ze ook ontdekt dat de staatscommissie Frans, bij de sec ties Engels en Duits achterloopt wat betreft modernisering en ver soepeling van de examenregeling. Nu zit het bij de regeling van staatsexamens in het algemeen een beetje scheef: allerlei veranderingen weke bij schoolexamens in het voordeel van de kandidaat zijn. bleven bij het staatsexamen uit. De „tweede kans" naast hoger onderwijs en lerarenopleiding wordt op die manier voor velen een grillige barrière. Bovendien zijn de exa mencommissies in feite oppermachtig door het ministerieel toezicht hier een zaak van ver-gaande delegatie is. BOZE TONGEN BEWEREN WEL EENS. dat deze examencommle- sies via hun normbepalingen het jaarlijkse kwantum geslaagden kunnen reguleren naar gelang van de behoeften van de maatschap- Pij- Bewijzen hiervoor ontbreken: maar daarom zouden de staatsexamen commissies in het algemeen en nu die voor Frans er in het bijzonder goed aan doen door bekend te maken wat de niveau-eisen voor de verschillende onderdelen van het examen zijn. Meer openbaarheid inzake de procedure bij examens past trouwens helemaal in de maatschappelijke ontwikkeling en is de beste bijdra ge om de schijn van willekeur en opportunistisch rekenen te voorko- IN ELK GEVAL zal minister Van Kemenade, als hij hierin zelf niet als „klusjesman" wil optreden, zijn departementale medewerkers moeten opdragen na te gaan of bij gelijkwaardige vakken de M.O.- examens zulke uit elkaar lopende regelingen kennen, als de ontevre den studenten voor de acte Frans beweren. In de E.E.G. zou zo'n ongelijkwaardige behandeling beslist uitdraaien op een diplomatiek incident. Of wil onze overheid haar buitengewone zorg voor de zuiverheid in het onderwijs van de Franse taal in Parijs als een pluspunt gewaardeerd zien? Weeroverzicht de radicale partij, bekend dat Vrijdag zal pas bekend worden hij geen kandidaat zal zijn. De hoeveel en welke presidentskan- aanhangers van Servan-Schrel- didaten officieel erkend worden ber zullen hun stem waarschijn- door de constitutionele raad. lijk eerder geven aan de socia- De presidents-kandidaat van so list Mitterrand of aan Giscard d'Estaing, dan aan Chabari-Del- mas. Verwacht wordt dat Mit terrand in de eerste verkie zingsronde de meeste stemmen zal halen, maar niet genoeg om een absolute meerderheid te cialisten en communisten, Fran cois Mitterrand, heeft in een vraaggesprek met radio Luxem burg gezegd dat hij, als hij ge kozen wordt, een socialist (en dus geen communist) zal aan wijzen als premier. Die premier Parijs druk in de weer met de Priesters Den Bosch winnen mgr. Bekkers-beker EINDHOVEN Het priestervoet balteam PEST (priester en sportman tevens) uit het bisdom Den Bosch heeft gistermiddag in St. Oedenrode (Noord-Brabant) beslag weten te leggen op een beker, beschikbaar gesteld door de familie van Bisschop Bek kers. De tegenpartij REST priesters uit de bisdommen Rotterdam en Haarlem had aanvankelijk goed stand gehouden. De wed strijd eindigde namelijk in een 2—2 gelijkspel. Pas na het ne men van 2 x 11 strafschoppen wist de „thuisclub" zich verze kerd van de overwinningen met 9 tegen 4 doelpunten. De wedstrijd werd geleid door Frans Derks. Bisschop Simonis van Rotterdam reikte de beker uit. Het sportieve treffen werd ook bijgewoond door bisschop Bluyssen van Den Bosch. De voetbalbijeenkomst was ge start met een veteranenwed- strijd, die met 2—1 eindigde in het voordeel van het team uit de bisdommen Haarlem en Rot terdam, dat door gebrek aan mankracht was aangevuld met Mgr. Bluyssen van Den Bosch verrichtte gistermiddag de aftrap bij priesters uit het bisdom Den de voetbalwedstrijd tussen priesters uit het bisdom Den Bosch en Bosch. uit die van Haarlem en Rotterdam. zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in miDibaren cïg opklanngen hagel warmtelront H hoge-dnAgetoed Jg* bewaking sneeuw -»-r kou-front L lage-drukgebted Afkregen onweer windrichting verplaatsingsnchting In de luchtdrukverdeling boven Europa komt morgen vrijwel geen wijziging. Hét hogedrukge- bied, dat boven Schotland ligt en het weer al enkele dagen be heerst, verandert slechts weinig van plaats. Rond dit gebied met hoge barometerstanden trekken kleine storingen via Scandinavië naar het zuiden. Het front dat hiermee samenhangt strekt zich uit van Noorwegen via Dene marken naar Noord-Frankrijk. Ten oosten van deze lijn bevindt zich droge lucht, waarin bijna geen bewolking voorkomt. Ten westen ervan is de lucht vochti ger en kan zich In de nacht plaatselijk mist vormen. Deze scheidingslijn zal ook morgen in de nabijheid van Nederland lig gen, waardoor er naast zonnige perioden ook wo'kenvelden kun nen voorkomen. Het blijft over al droog. Vooruitzichten voor vrijdag- droog en zonnig met plaatselijk nachtvprst. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 13. Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WEERRAPPORTEN Lucht. RUI. Twcnl* VlUiIngen Zd -Limburg Malaga Mallorca MUnchen Catablanca Ittanbocl Lai Pnlmaa hW'bcwW' 1.. bew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9