Personeel Zestienhoven dreigt binnenstad van Rotterdam te blokkeren over Bezorgdheid trage vooruitgang overleg ontwapening Aannemers in geweer tegen „beunhaas'" Opruimen geblazen Speciaal congres over spinnen Strafverkorting voor daders van bloedbad My Lai Met pt )ensioen na hartonderzoek 197 j -WOENSDAG 17 APRIL 1974 LE1DSE COURANT In het Suezkanaal is men be gonnen met het verwijderen van de explosieven en obstakels die de doorvaart jarenlang onmoge lijk hebben gemaakt. Op de foto haalt een drijvende bok een scheepje uit het water. 'WïEtó Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Alleen In Nederland al zijn meer dan 600 soorten spinnen bekend. Deze wetenswaardigheid zal aandacht krijgen tijdens een congres van arachnologen (spinnekundigen) dat 22 april in Amsterdam begint. De spinnenkunde blijkt een verwaarloosde tak van wetenschap te zijn. Ons land telt slechts 20 beoefenaren en in de hele we reld zijn er een paar honderd. De organisatoren van het con gres wijten dit aan het feit dat spinnen voor het overgrote deel van de mensheid, griezelige zo niet onheilspellende beesten zijn, ofschoon hun spinsel in de medische praktijk van vroeger veel als bloedstollingsmiddel werd gebruikt. Toch valt er aan de dieren, die een verleden van ongeveer 50 miljoen jaar hebben veel te bestuderen. Dat zal dus in Amster dam gebeuren, waarna het gezelschap naar ondermeer Schier monnikoog en de Lauwerszeepolder gaat om de spinnen in het veld te observeren. Oppervlakte water over tien jaar schoon ASSEN (ANP) Over tien vijftien jaar is het oppervlaktewater in Nederland schoon. Dat is de mening van president-directeur van de Grontmij N.V., ir. J. J. Westerhof, uit De Bilt. De Grontmij N.V. die voor de zuivering van het oppervlaktewater rioolwaterzuiveringsin stallaties bouwt en rioleripgsplannen uitvoert, houdt daar met de pro grammering in het bedrijf al rekening mee. Ir. Westerhof vertelde dit gisteren tijdens een bezichtiging van het nieuwe provinciale kantoor van de Grontmij in Assen. Discriminatie zwangere vrouwen RICHMOND-VIRGINIA (AFP) Een rechtbank in de Ameri kaanse deelstaat Virginia heeft het concern General Electric, het op drie na grootste bedrijf in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan discriminatie van vrouwen. De maatschappij had geweigerd vrouwen tijdens hun zwanger schapsverlof door te betalen, omdat dat teveel geld zou kos ten. General. Electric had bo vendien aangevoerd dat zwan gerschap een tijdelijke arbeid songeschiktheid van bijzondere aard is, namelijk een vriiwilll- i ge' De rechtbank oordeelde echter deze argumenten niet geldig en meende dat doorbetaling van loon aan zwangere vrouwen niet betekent dat vrouwen meer pri vileges genieten dan mannen, maar alleen dat hun biizondere biologische rol in de samenle ving wordt erkend. De uit- snraak van de -echtbank in Vir ginia kan een belangrijke prece dent worden. Er zijn nog meer processen in voorbereiding t gen bedrijven die zwangere vrouwen niet willen doorbetalen. Kunsthandel Borzo, Verwerstraat 21 Den Bosch, viert een dubbel jubileum 150 Jaar geleden ge sticht door de Italiaan Joseph Borzo, sinds 50 jaar onder di rectie van de familie Van Ros malen. Van 27 april tot 18 mei wordt een jubleumtentoonstel- ling gehouden van schilderijen en aquarellen van impressionis ten. De catalogus vermeldt o.m. werk van Akkeringa. Bilders, Daubigny, I. en J. Israëls, J. en W. Mar s, Mesdag. Roelof, Weis- senbruch en Zwart. ROTTERDAM (ANP) Een ernstig verontruste Neder landse Vereniging voor Luchttransport (NWL) heeft een telegram gestuurd aan de Rotterdamse gemeenteraad, die morgen zal beslissen over een krediet van f 5.3 mil joen voor het herstel van de landingsbaan op Zestienho ven. De NWL doet een dringend beroep op de gemeente raad om de werkgelegenheid zeker te stellen. Ook voor het nationale luchtvaartbeleid is het volgens de vereni ging noodzakelijk, dat de Rotterdamse luchthaven opti maal blijft functioneren. De vereniging waarbij luchtvaart agenten, expediteurs, loodsex- ploitanten en afhandel ingsbe- drijven op Schiphol en Zestien hoven zijn aangesloten, acht het onverantwoord als het vliegveld bij de grootste havenstad ter wereld zou worden gesloten. „De strijd om Zestienhoven is te emotioneel", aldus secretaris mr. D.E. Claasen. „Er is te weinig onderzoek geweest naar de eventuele gevolgen van een sluiting. De consequenties zijn volgens mij niet te overzien". Als de gemeenteraad morgen be sluit geen krediet beschikbaar te stellen, zullen do werknemers op de luchthaven de binnenstad van Rotterdam met vrachtau to's en andere voertuigen blok keren. Pas wanneer een lucht vaartonderneming als gevolg van het gemeentebesluit zijn diensten op Zestienhoven staakt zal, zo kondigde hot comité van daag aan, overgegaan worden tot een bezetting van het vlieg veld. „Maar zo ver zal het niet ko men", zei de voorzitter van het comité, de heer J. Eger, hoop vol. Er is volgens hem een indi catie, dat de tegenstanders van de luchthaven tot rede zijn ge komen. Voornamelijk met het oog op de veiligheid zullen zij er niet onder uit kunnen hun toestemming te geven aan het krediet zo meent dr. heer Eger. Zo lang de luchthaven wordt ge handhaafd zal alles moeten wor den gedaan om de veiligheid te handhaven. Het anti-bulderbaan comité, dat Zestienhoven liever vandaag dan morgen ziet verdwijnen, pu bliceerde gisteren een technisch rapport, waa' in uiteen wordt gezet, dat het voorgestelde kre diet te hoog is Het comité meent dat voor het herstel van de baan slechts een bedrag van 2.5 miljoen nodig is. Het comi té ziet in het hogere krediet een poging van het college van b en w om het verkeer op Zestienho ven te kunnen u.;brciden door de baan extra te versterken. Deel A dam in donker door storing AMSTERDAM Duizenden Am sterdammers hebben gister avond door een storing in het elektricite'tsnet urenlang in het donker geleefd. De storing in een 10.000 voltskabel ontstond om negen uur en pas tegen mid dernacht verholpen, omdat het gemeentelijk energiebedrijf do plaats van de storing aanvanke lijk moeilijk kon lokaliseren. In die periode waren duizenden gezinnen in de woonwijken van Slotermeer en Geuzenveld langs de Haarlemmerweg eigenlijk wel gedwongen om maar naar hed te gaan. Vakantie na geweld Cisteren zijn op nieuw een 200-tal protestantse en r ooms-katholieke jongens en meis jes en een 20-tal grootmoeders met kleinkinderen uit Belfast en London derry In Neder land aangekomen voor een korte vakantie van drie weken om te bekomen van de gewelddaden de afgelopen jaren in deze Noordierse steden. In opdracht landelijke commissie UTRECHT „Het gaat niet om de omvang van het werk, maar om het euvel: de beun hazerij in de bouw moet bij de wortel wor den aangepakt", betoogde gistermiddag de Utrechtse advocaat mr. G. A. van Straten in een bij de president van de rechtbank, prof. Mr. V. J. A. van Dijk, namens vier Utrechtse aannemers aangespannen kort geding tegen een „beunhaas". De erkende aannemers ondervinden van de activi teiten van dit soort mensen concurrentielast, vond mr. Van Straten en hij eiste daarom dat de als „beunhaas" aangemerkte voor zichzelf begonnen ex-tlmmerman Nachtegaal binnen 24 uur zijn werk zaamheden zou staken voorzover het burgerlijke en utiliteitsbouw betreft. En dat allemaal op straf fe van een dwangsom van 500 per dag. De raadsman van de „beunhaas", mr. J. Willems, ontkende dat zijn cliënt onder de duiven van con currenten schiet. Hij is gediplomeerd timmerman sinds 1968 en mag zonder vestigingsvergunning on derhoudswerken verrichten, voor zover ze niet van bouwtechnische aard zijn. Hij werkt nu druk aan zijn aannemersdiploma. Mr. Willems zai dat zijn cliënt tijdens normale werktijden zijn werkzaamheden verricht en niet zoals echte beunhazen 's avonds en in de weekein den. „Hij is op die manier al zes jaar actief en nooit is er bezwaar tegen gemaakt, maar door de recessie in de bouw proberen ze hem nu opeens maatschappelijk te ontwortelen". De meeste bezwaren had mr. Willems tegen wat hij noemde het „rechtSmisbniik" door de vier ei sende aannemers, die niet voor zich persoonlijk zouden optreden, maar als leden van de commissie „Bestrijding Beunhazerij" van de patroonsorgani satie in de bouw. Dat noemde mr. Willems onaan vaardbaar in het procesrecht en hij vroeg de recht bankpresident daarom de eisers niet ontvankelijk te verklaren. De vier eisende aannemers bleken in een soortge lijke rechtzaak vorig Jaar te zijn opgetreden tegen een „beunhaas" in Soest. Reden voor mr. Willems om te stellen, dat andere belangen op het spel staan dan de persoonlijke concurrentielast. Prof. Van Dijk zal op 25 april vonnis wijzen. WASHINGTON De Amerikaanse minister voor het leger, Hownrd Callaway, heeft de gevangenisstraf voor luitenant William Calley. die is veroordeeld wegens de massamoord in het Zuldvietnamese dorpje My Lal, verminderd tot tien jaar. Dat betekent dat Calley over een half jaar als hij eenderde van zijn straf heeft uitgezeten in aanmerking komt voor voorwaardelijke vrijlating. In Genève is gisteren de ontwapeningsconferentie na een onderbreking van ruim zeven maanden hervat. Joseph Martin (links), hoofd van de Amerikaanse delegatie schudde na de opening van de 627e zitting van deze conferentie de hand van zijn Russische collega Roschkin. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Het hartonderzoek waarmee de gemeente Amstel veen In februari van dit jaar onder zijn ambtenaren is begonnen, heeft nu al uitgewezen dat in 30 percent van de gevallen afwijkingen werden gevonden die gecorrigeerd moesten worden. Enkele oudere ambtenaren bleken op grond van de resultaten zelfs onmiddellijk in aanmerking te komen voor vervroegd pensioen. Een en ander is voor het gemeentebestuur van deze Amsterdamse voor 'stad aanleiding geweest een algemeen hartonderzoek te laten houden onder de gehele bevolking. Het college van burgemeester en wethou ders vindt de termijn van tien jaar waarbinnen een beslissing van hel rijk te verwachten is over het bevolkingshartonderzoek. onverant woord lang. Daarom wil men de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst aan de slag laten gaan zodra de gemeenteraad de no- financiën beschikbaar heeft gesteld en zodra de' geschikte ruim te, apparatuur en deskundigen voorhanden zijn. Calley was aanvankelijk tot le venslang veroordeeld. maar kort na dat vonnis werd zijn straf verminderd tot 20 Jaar. Calley is schuldig bevonden aan moord op tenminste 22 burgers in My Lai, op 18 maart 1969. Bij een Amerikaanse militaire actie in dit gehucht werden toen AB honderd mannen, oordeeld voor het bloedbad in My Lal. In verband met My Lai zijn indertijd 13 aanklachten wegens moord ingediend. Het kwam tot een proces tegen vijf verdachten, onder wie Calleys meerdere, kapitein Medina. Be halve Calley werd echter ieder een vrijgesproken. meer vrouwen en kinderen doodge schoten. Minister Callaway zei in zijn her ziening van het vonnis, dat er redelijkerwijs geen twijfel be staat aan het feit, dat Calley de moorden heeft begaan waarvoor hij is veroordeeld. Maar bij de herziening van het vonnis waren „verzachtende omstandigheden gebleken". „Calley heeft moge lijk oprecht gemeend dat hij in overeenstemming met de ont vangen orders handelde en was zich niet bewust van zijn ver antwoordelijkheid een illegale opdracht te weigeren", zo luidt de motivatie van de strafver zachting. Nadat Calley in maart 1971 was veroordeeld, gaf president Nixon persoonlijk opdracht Cal ley vrij te laten uit de gevange nis en over te brengen naar zijn appartement in Fort Benning, Georgia, waar hij de afgelopen drie jaar in huisarrest heeft doorgebracht. Calley is de enige die ooit is ver- Hond bijt Schichter DURBAN (AFP) Een schichter in Zuid-Afrika, die door een politichond in zijn zitvlak was gebeten, is gis teren ook nog veroordeeld tot vijf slagtn met een ro- tanstok voor zijn „onfat soenlijk gedrag". De achttienjarige naaktren- ner had zijn naaktrennerij uitgeoefend op Goede Vrij dag in het hart van Durban voor een gebiologeerde me nigte, die in de rij stond voor een bioscoop. De jonge man trof het niet, dat ook een politieman met een hond hem zag. De hond rende harder dan de schich ter en de laatste ondervond dat ook snel genoegop pijn lijke wijze. Watergate- aanklager eist weer bandjes op via rechter WASHINGTON (Reuter) De speciale aanklager voor Water gate, Leon Jaworskl, heeft op nieuw een federale rechtbank gevraagd president Nixon een vordering met strafbedreiging te sturen voor 46 geluidsbandjes en documenten aangaande het Watergate-schandaal. Jaworskl deelde de federale rechtbank in Washington mee dat hij er niet In was geslaagd In zijn overleg met Nlxons advocaat James St. Clalr toegang te krijgen tot bet materiaal. Jaworskl zegt de stukken nodig te hebben voor de processen tegen ex-minister van Justitie, John Mitchell en dc voormalige me dewerkers van het Witte Huis, Bob Haldeman cn John Ehrlich- man, die met nog vier anderen worden beschuldigd van het in de doofpot stoppen van het Wa tergate-schandaal. De bandjes en andere documenten betreffen gesprekken tussen Nixon cn do verdachten en potentiële getui gen in hun proces, dat op 9 sep tember moet beginnen. In zijn verzoek aan de rechtbank schrijft Jaworski dat Nixon vóór 23 april op de vordering zou moeten antwoorden, Dat is twee dagen eerder dan het ulti matum dat de commissie voor Justite van het Huis van Afge vaardigden heeft gesteld. Deze commissie wil ook bandjes en andere stukken voor het onder zoek naar gronden voor een mo gelijk impeachment (afzettings procedure) van de president. GENèVE (UPI-Reuter) In Ge nève is gisteren na een reces van ruim zeven maanden de ontwapeningsconferentie hervat. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties drong er in een boodschap bij de 25 deelnemende landen op aan, meer spoed te betrachten bij het streven naar een verbod op ondergrondse kernproeven en op het gebruik van chemische wapens. De Mexicaanse onderhandelaar Garcia Robles weet het gebrek aan vorderingen aan de Ver enigde Staten en de Sowjet-U- nie. Als er dit jaar geen voort gang zou worden geboekt, had naar zijn mening voortzetting De Sowjet-onderhandelaar Alexei handelen over het staken van de kernwapenwedloop hebben uitgelegd", aldus de Mexicaanse afgevaardigde. Waldhaim gaf in zijn boodschap uiitring aan zijn "ernstige be zorgdheid" over het gebrek aan vooruitgang bij het al tien jaar durende overleg - gisteren be gon de 627e bijeenkomst van de conferentie, om te komen tot 'n verbod van ondergrondse kern proeven. Ook vond hij dat het tijd wordt dat de conferentie aan concrete onderhandelingen begint over een verbod van het gebruik van chemische wapens, waarover sinds twee jaar wordt gepraat. Volgens hem zijn het belang en de noodzaak van de twee akkoorden eerder toegeno men dan verminderd. conferentie geen „De weg naar het graf van deze conferentie is geplaveid met of ficiële beloften en plechtige toe zeggingen van de kernsupermo- gendheden, waaraan zij zich in het geheel niet hebben ge stoord." Sinds 1968 waren de uitgaven voor kernduikboten verzeven voudigd, terwij! het aantal kernladingen met 400 procent en de militaire begro tingen met 50 procent waren toegenomen. „Dit is de wijze waarop de kernsu perm ogendhe den de verplichting tot onder- Rositsjin gaf de VS en hun wes- teflijke bondgenoten de schuld van de stagnatie bij het over"eg over de twee punten. Hij her haalde dat internationale in spectie ter plaatse niet nodig was om toe te zien op een ver bod op ondergrondse kernproe ven. Volgens de VS is een der gelijke controle wei nodig om ontduik'ng van een verbod te voorkomen. De Russen vinden dat de nationale controlemidde len voldoende zijn. Internationa le inspectie zou een dekmantel zijn voor spionage. Ontelbare attrakties/Fjokuol plezieren vertiec Véél vakantie-variatie. Tips. Shows. Boeiende demonstraties. Hapje hier-Slokje daar Calorie-arme zaligheden. Ongevaarlijk voor.de lijn. Proef ze. Keur ze. Allemaal voor niets. Geen verhoogde entreeprijs Ondanks de drastisch gestegen kosten is het toch gelukt de entreeprijs te handhaven op tl. 4.- per persoi belasting inbegrepen. Reduktie voor ktndere en voor groepen van meer dan 25 personen. .Geopend van 10 tot 5 en van 7 tol 10 30 uur. Zondagen 10 tot 5 uur. Kieuterspeelplaals gratis. Ruime parkeer terreinen vlakbij.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7