Bekritiseerde Rous heeft tegenkandidaat Bent u weieens door een eend te water gelokt? klein zijn Maertens nieuwe leider in België DAVISCUPTEAM SAMENGESTELD BEZUINIGING GEEN VERBETERING Hordijk niet in conditie kan groot voordeel hebben Nieuwe gezondheidszorg ten koste van patiënt? LEIDSE COULANT WOENSDAG 17 APRIL 197 De Rraritinnn Jnnn HertiM Ha lru/o1ifi/*otiAnrAHof<-)M ZURICH De Braziliaan Joao Havelange, voorzitter van de Braziliaanse sportfederatie, heeft zich met de huidige presi dent, de 73-jarige Brit Sir Stan ly Rous, kandidaat gesteld voor bet presidentschap van de inter nationale voetbalfederatie (FIFA). Het is voor het eerst in de dertien jaar dat Sir Stanley nu aan het bewind is, dat hij bij de verkiezing voor de hoogste post in de internationale voet balwereld, die op 11 juni a.s. zal worden gehouden tijdens het congres van de FIFA te Frank fort, een tegenstander heeft. Sir Stanley Rous werd in septem ber 1961 als president gekozen {als opvolger van zijn in maart van dat jaar overleden landge noot Arthur DrewTy met 51 van de in totaal 65 uitgebrachte stemmen). Sir Stanley heeft in dit jaar veel kritiek ondervon den, vooral uit de landen achter het ijzeren gordijn. De Sowjet Unie drie door een besluit van de FIFA werd uitgeschakeld voor de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal ten gun ste van Chili - rij weigerden in dertijd de kwalificatiewedstrijd tegen ChiH in Chili te spelen en de FIFA wenste geen neutraal terrein aan te wijzen - heeft in de oppositie tegen Rous vooral de hand. Joao Havelange heeft, om rijn kandidatuur aanvaardbaar te maken, een speciale wereldreis ondernomen ten einde stemmen te winnen. Hij legde daarvoor meer dan 80.000 kilometer af en bezocht 84 landen. De grootste verkiezingscampagne die ooit door een presidentskandidaat is gevoerd. Een van troeven die de Braziliaan op ta fel heeft gegooid is wel het feit dat hij - bij oen eventuele ver kiezing - een voorstel zal indie nen om 20 landen toe te laten tot de eindronde van 't wereld kampioenschap Daarmee heeft hij vooral in de nieuwe landen (Afrika) veel succes ge boekt en grote aanhang gekre gen. Havelange rakent op 71 72 stemmen van de 140 uit te brengen stemmen, hetgeen vol doende zal zijn om hem presi dent te maken van de FIFA. HEVERLEE De Belg Freddy Maertens heeft gisteren de tweede etappe van de wielerron de van België voor profs, een rit over 194 kilometer van Flo- rennes naar Heverlee, gewon nen. Hij maakte een tijd van 5 uur en 18 minuten. Als tweede finishte de Belg Verbeeck en derde werd de Belg Leman. De beste Nederlander was Wim de Waal. die als vierde binnenkwam. Maertens nam in het algemeen klassement de leiding over van zijn landgenoot Baert. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Maertens (België) de 194 km in 5.18.0 (met tijdvergoeding 5.17,50), 2. Verbeeck (België), z.t. (met tijdv. 5.17.55), 3. Le man (België) z.t., 4. De Waal (Ned) z.t., 5. Bruyère (België) z.t., 13. Poppe (Ned) op 40 se conden, 15. Van Katwijk (Ned) z.t., 16. Van der Leeuw (Ned) z.t., 18. Priem (Ned) z.t., 25. Tabak (Ned) z.t., 31. Pijnen (Ned) z.t., 38. Van Beers (Ned) zX., 40. Holst (Ned) z.t., 46. Fe- dor den Hertog (Ned) z.t., 65. Prinsen (Ned) op 10 minuten, 68. Hordijk (Ned) op 12,40. Nidi den Hertog was niet gestart. Het algemeen klassement na de tweede etappe is: 1. Maertens (België) 10.32,45, 2. Verbeeck (België) op 10 seconden, 3. Le man (België) op 15 seconden, 9. Tabak (Ned) op 55 seconden, 10. Pijnen (Ned) z.t., 19. De Waal (Ned) op 8,06, 25. Van Katwijk (Ned) op 9,46, 34. Holst (Ned) z.t., 37. Van der Leeuw (Ned) z.t., 38. Priem (Ned) z.t., 48. Fedor den Hertog (Néd) z.t., 56. Van Beers (Ned) op 12,01, 58. Poppe (Ned) op 16,52, 64. Prinsen (Ned) op 19,06, 69. Hor dijk (Ned) op 21,46. CAMAMBERT Hnnie Kuiper is gisteren tweede geworden in de wegwedstrijd ParijsCamem bert over een afstand van 277 •kilometer. Hij eindigde met een achterstand van 1.10 minuut achter de Fransman Alain San- ty, die zegevierde in 5 uur, 45 minuten en 20 seconden. Derde werd de Fransman Botherel op 1.17 en vierde diens landgenoot Milliard op 1.18. Het was de 35e maail dat deze wegwedstrijd werd verreden. DEN HAAG De Nederlandse tennisselectie voor de Daviscup- wedstrijd tegen Finland (derde ronde), die op 3, 4 en 5 mei in Scheveningen wordt gespeeld, bestaat voorlopig uit drie spe lers: Fred Hemmes, Louk San ders en Rolf Thung. Niet spe lend aanvoeder is Dick Lame- ris. De nationale kampioen Jan Hor dijk legde gistermiddag bij een conditietest in het medisch cen trum van Zoetermeer een dus danig grote conditionele achter stand aan de dag dat hij niet to de selectie werd opgenomen. Mocht echter blijken dat hij de vereiste conditie snel heeft be- reikt dan wordt Hordijk alsnog bij de ploeg gevoegd. Overigens speelt de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond met de gedachte de wedstrijd tegen Finland een week later te spelen. Bij winst volgt een ont moeting in de halve finales van de Europese zone tegen Zwe den. Op 27 en 28 april speelt Nederland in Noordwijk een oe fenwedstrijd tegen Nieuw Zee land. Deze week wordt er onder •meer geoefend met Mark Far- rell, de voor Tilburg uitkomen de Engelsman. Mogelijk zal ook Tom Okker instructies geven. Sportwereld DIEGEM De Nederlandse amateur Ad Gevers heeft een wielerwedstrijd over 107 kilome ter ln de Belgische plaats Die- gem gewonnen. De Nederlanders Van Dromme en Kuys eindig den respectievelijk als tweede en vierde. Gevers maakte een tijd van 2 uur en 28 minuten. WA AP SCHOOT Antoine van de Bunder behaalde in een ama teurwielerwedstrijd te Waar schoot (België) over 110 kilo meter de vierde plaats. Winnaar werd de Belg Luc Leman in 2 uur en 38 minuten. WARSCHAU De Pool Ryszard Szurkowskl heeft zich terugge trokken voor de amateurweg wedstrijd Warschau-Berlijn- Praag. Szurkowski, die dit eve nement driemaal won, is lange tijd ziek geweest. LEIDEN De uitslagen van de gisteravond voor de Engelse i eerste divisie gespeelde compe titiewedstrijden zijn: Birming ham City—Burnley 2-2, Leices- ter City—Stoke City 1-1, Liver pool—Manchester City 4-0, Shef field United—Leeds United 0-2 Hahaha? Fijn dat u nog lacht Maar let er op dal uw kinderen ook niet gelokt kunnen worden: Geel ze geen kans. Da's niet moeilijk. Gewoon, dat voornemen van u om een slevig hek langs het slootje achter uw huis te zetten uitvoeren. En doe het nu. Want» „Mag niet" Helpt niet Oal bü|M ong«v««f 8C00 Iw p*r jaar. Ac C&d U tbcfi\tortde£iye>i! Royal Imperial 300. Een elektrische schrijf machine voor de prijs van een „gewone" portable. Door annulering van een export order kon uw warenhuis de hand leggen op een grote partij elektrische portable schrijfmachines van het wereldbekende merk Royal. En dat voor een uitzonderlijk prijs. Natuurlijk kent u de grote voordelen van een elektrische schrijf machine: u wordt minder snel moe dank zij de lichte aanslag. Bovendien geeft een elektrische schrijfmachine een uiterst regelmatig letterbeeld, door de altijd even krachtige aanslag. En het grootste voordeel: u betaalt bij Vroom Dreesmann niet de gebruikelijke verkoopprijs van 495.-, maar de speciale voordeelprijs, die maar liefst zo'n 50% lager is! UTRECHT - Links en rechts In den lande worden ziekenhuizen gesloten. Voor bijna alle inrichtingen van gezondheidszorg geldt een personeelsstop. Dit alles in het kader van de verschuiving, die door de regering is gepland, van de intramurale gezohd- heidszorg (ln ziekenhuizen en dergelijke) naar de extramurale (huisartsen). Daar staat echter tegenover, dat voor de uitbouw van die extramurale zorg door de regering nog geen procent van de begroting voor ge zondheidszorg wordt besteed. De vraag lijkt dan ook gewettigd of het hier nu wer kelijk om een verbetering gaat van de ge zondheidszorg of om een bezuinigingsmaat regel, bestemd om voor andere, misschien minder ideële doelen, geld vrij te krijgen. Nu zou een ieder verwachten dat, waar de extramurale zorg veel meer huisartsen vraagt, de regering ook zou zorgen voor mogelijkheden om die artsen op te leiden. Maar neen, op de universiteiten is een va caturestop, een bouwstop en een studenten stop. Is dit voor het hele universitaire on derwijs al een zodanige beknotting dat niet meer van recht op onderwijs gesproken kan worden, voor het medisch onderwijs betekent het niet meer of minder dan een ramp, die zich in de komende jaren zal gaan voltrekken over de gehele gezond heidszorg. Er is nu al een tekort aan art sen. Er komt binnen de extramurale zorg nog een groter tekort. En waar moet de arme patiënt dan naar toe? Zo gezien is het dus niet verwonderlijk dat steeds meer protest op komt tegen deze gang van zaken. Er Is bijna geen tak van gezondheidszorg te vinden, waar niet een aktiegroep is opgestaan. Ook elke medische faculteit heeft er een. Al die aktiegroepen hebben staatssecretaris Hendriks enige tijd geleden enige tienduizenden handtekenin gen overhandigd, die* het protest van even- zovele werkers in de gezondheidszorg uit drukken. Daarnaast hielden die medische aktiegroepen, verenigd in het landelijk overleg van medische aktiegroepen (LO- MAG) enige weken geleden in Utrecht een congres, dat als thema meekreeg: Bezuini ging in de gezondheidszorg en de medische opleiding. Hebben die acties resultaat gehad? Ten dele. De boosheid van medische studenten en de beroepsorganisaties van artsen over de schrale portemonnee die de minister hanteert voor de stimulering van de extra murale zorg, vooral waar dat tot uitdruk king komt in de bar slechte voorzieningen van de huisartsenopleiding, heeft in zoverre enig resultaat gehad, dat op dit laatste punt verbetering is gekomen. De kans is groot dat het leerlingenstelsel voor de huis arts in opleiding verdwijnt. Protesten uit de gezondheidszorg zelf zijn logisch en kennelijk nuttig. Maar van de zijde van hen voor wie die gezondheidszorg bestemd is, de patiënten, u en ik. komt nog te weinig protest. Misschien omdat te wei nig doordrinkt wat er precies aan de hand is. Neem nu het sluiten van de ziekenhui zen bijvoorbeeld. De aktiegroepen zeggen er dit over: Op 22 november 1973 heeft staatssecretaris Hendriks op een vergade ring van de ziekenfondsraad vijf maatrege len aangekondigd, te weten: .verlaging van de .beddennorm' tot 4 bedden per 1000 in woners: opheffing van de bezettingsgraad van ziekenhuizen van 90 procent; indiening van een reeds aangekondigde wet op grond waarvan (gedeeltelijke) ziekenhuissluiting mogelijk moet worden gemaakt; instelling van een investeringsplafond; onmiddellijke doorvoering van een personeelsstop voor inrichtingen van gezondheidszorg, met uit zondering van psychiatrische inrichtingen. De beddennorm zou moeten worden terug gebracht van 5,4 to 4 per duizend inwoners. De commissie Festen, die Hendriks van ad vies heeft gediend voor zijn structuurnota en op wier adviezen nu al een groot deel van het beleid is gebaseerd, moet toegeven dat er voor een teveel slechts "aanwijzin gen" zijn en geen harde cijfers en dat het getal 4 nogal met een natte vinger is be paald. Lange wachttijden voor opname en veel problemen bij acute opnames in het weekend wijzen er minstens zo duidelijk op, dat er een tekort aan bedden bestaat. Desondanks meent men voldoende recht vaardiging te vinden voor het opheffen van 13.000 bedden en het sluiten van maar liefst 78 ziekenhuizen, hetgeen tot gevolg zou hebben dat ook zo ongeveer 13.000 perso neelsleden zouden moeten afvloeien ofwel worden ontslagen. Het loslaten van de be zettingscapaciteit van negentig procent is ingesteld opdat zal blijken in welk zieken huis teveel bedden zijn. Maar er is wel een toenemende verzor gingsbehoefte van de bevolking waar te ne men. Voorbeelden hiervan zijn de vergrij zing en de stijgende invaliditeit. Dit laatste wordt voor een deel veroorzaakt door het grote aantal verkeersongevallen en voor een belangrijk deel door de toenemende chronische ziekmakende omstandigheden in de maatschappij, vooral in de bedrijven. Deels worden vergrijzing en blijvende inva liditeit vergroot door het medisch kunnen. Met de bouwstop voor ziekenhuizen had de regering al een belangrijke rem in handen. Deze bouwstop werd bereikt door het ln werking treden van de Wet Ziekenhuis- bouw, waardoor voor elk nieuw-, aan- of verbouw een vergunning aangevraagd moet worden, en waardoor naast nieuwbouw een groot aantal hoog noodzakelijke vernieu wingen eveneens vertraging oploopt. Nu, voorafgaande aan het indienen van een wet waardoor ziekenhuissluiting mogelijk moet worden, wordt een aantal ziekenhuizen met sluiting bedreigd. Het blijkt daarbij steeds weer dat er in Den Haag volstrekt geen re kening wordt gehouden met een aantal plaatselijke factoren zoals bijvoorbeeld het openbaar vervoer. Tengevolge van een personeelsstop in in richtingen van gezondheidszorg zullen vol gend jaar 7000 tot 8000 personeelsleden minder aangetrokken worden, waarmee bij voorbeeld nieuwe afdelingen zoals hartbe- wakingsafdelingen - vooral in de provincie - gevaar lopen. De werktijdsverkorting tot veertig uur was bedoeld als werkverlichting. Nu echter is eerder een werkverzwaring het gevolg. In minder tijd moet men het met minder mensen hetzelfde werk doen. Een werkver zwaring, waarschijnlijk vooral voor de leerling-verpleegkur.digen, die in sommige ziekenhuizen meer dan zestig procent van het verplegend personeel uitmaken. GERARD CRONé

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6