GROOTS KONINGINNEFEEST Weer nieuw bouwproject in Meren wijk van stapel Anderhalve ton voor Leidse kindercentra Leidse glippers Leiden breidt programma pakket uit Allerlei(ds) stad Ministerie wijst museumschooi af Leiden krijgt tand-diëtiste PRIL l| J>AGINA 3 WOENSDAG 17 APRIL 1974 Jo, Tu IJshoc LEIDEN De gemeente raadscommissie voor maat schappelijke aangelegenhe den en gezondheidszorg staat achter het voornemen van wethouder mevrouw Den Haan-Groen om voor de subsidiëring van de kinder centra in Leiden dit jaar 150.000 uit te trekken. Een deel van dit bedrag zal als de gemeenteraad ak koord gaat worden be steed aan de inrichting van een crèche voor kinderen met een zg. milieu-achter stand. Voor kinderen dus, did door het milieu waarin zij le ven minder kans hebben om zich te ontplooien dan andere kinderen. In een gisteravond gehouden vergadering stelde de commissie wel de eis dat de leiding van de crèche die in een gebouw aan de Ja- cobsgracht is gepland ver slag uitbrengt van zijn be vindingen. De anderhalve ton die hoogst waarschijnlijk voor de kin- zal worden verdeeld in over leg met de werkgemeen schap kindercentra Leiden. LEIDEN Ook het komende cursusjaar zal In Lelden geen museumschooi worden gevestigd. Het ministerie van onderwijs en weten schappen heeft laten weten dat zijn budget dit niet toe laat. Tijdens een gisteren gehouden vergadering van de gemeen teraadscommissie voor on derwijs, toonde wethouder dr. Duijverman zich bijzon der teleurgesteld over deze nieuwe afwijzing: „Juist in Leiden met zijn universiteit en zijn vele musea zou zo'n school erg op zijn plaats zijn", zei hij. „En in d« ont- wikkeling van het plan is heel veel tijd gestoken. Al in de tweede helft van '68 is het overleg begonnen met de museumdeskundigen. Nu is het apri] '74 en weer krijgen we „nee" te horen. Dat is toch wel frustrerend." Overigens Is het plan voor ^de museumschooi, die leidingge vend personeel zou moeten opleiden, niet definitief van de baan. Twee beroepsschrif ten tegen eerdere afwijzin gen door de overheid zijn nog in behandeling. op. 7-4.03 Zijtveld. Postbus Pedologisch Instituut verhuist naar school aan Noordeinde LEIDEN -- Op ambtelijk ni veau wordt overwogen de school van het Pedologisch instftuut onder te brengen bi het gebouw van de Noordcin- de scholengemeenscbap voor lavo en leao aan de Ples- manlaan. Momenteel is de school van het Pedologisch Instituut aan de Lange Brug gevestigd, naast de brandweerkazerne. De verhuizing zou voor de brandweer de mogelijkheid scheppen zijn onderkomen uit te breiden. Peperdure nieuwbouw is in dat geval niet nodig. Ook de gemeente lijke sociale dienst zou in het schoolgebouw een plaatsje kunnen vinden. De eventuele verhuizing van de school van het Pedologisch instituut (voor o.m. kinderen met leer moeilijkheden) kan worden uitgevoerd zodra de school aan de Plesmanlaan zijn nieuwbouw betrekt. 9.03 KRO Burgerlijke stand hele del erwijl iei jezellig k met is, van Achter b ïr die tA >k 'n beei rEIDEN Geboren: nna Loui se dr. v.: B. Jackson en S. E. Davies, Ain Edwin John zn. v.: W. F. Wijting en L. Robbers, Elisabeth Helena Maria dr. v.: S.'C. van Santen en A. C. M. van Rijn, Linda Natasja dr. v.: J. P. Vreeswijk en H. Hogers, Bartholomeus Johannes zn. v.: J. N. M. Wessels en P. M. E. van der Voorn, Erwin Johannes Vink en M. M. A. Koop, Elizabeth Johanna dr. v.: Hogewoning en A. H. E. Hus, Johan Nicolaas zn. v.: J. N. Rosier en S. M. Weijers, Danny dr. v.: H. Wesseling en C. van der Niet, Bianca dr. v.: I. Boom en M. van der Weijden, Rudy Hendrik Hubertus zn v.: der Zeeuw en H. de J. K. Haas- n, met uitsmijtl Koning, Dirk zn. Met beeldt noot en E. van Rijn; met astn Ouwerkl )verieden: S. C. Ohletz, 76 jr., D. van Egmond, 62 jr., van Eij- gen, 80 Jr., P. J. M. Schatorié, Miisch 31 I-van der Berg. 7J Jr.; ..iee en de tv vciGehuwd: A. Ie Febre en B. Mar- e ba-ba-1 tijn. N. D. Cornelisse en .G C. Geijsman, .J Dunnenwind en C. vé van der Weijden, L. Heinsen en het p C. Jellema, F. J. R. Terborg en irtschippt) ook al uiming voor voor ft gedad LEIDEN Het programma dat de Vereniging Koninginne dag op stapel heeft staan voor de viering van 65e verjaar dag van onze Vorstin lijkt alle voorgaande programma's te overtreffen. In ieder geval is het aantal feestelijkheden groter dan vorig jaar. Dit mede dank zij de_ wijkvereni- gingen Muiderslot en Maredorp en de speeltuinvereniging Beatrix die hun programma voor het eerst hebben opge teld in overleg met de „30 april vereniging". Ook de wljkvereniglng Actief uit Leiden Zuid-West heeft haren op snaren gezet om er een dolle boel van te maken. Grote knal ler van hun viering Is vanzelf sprekend de „Kwik" wielerron de waarvan het startschot hoogstwaarschijnlijk zal worden gelost door de Leidse Feyenoord —coryfee Wim Rijsbergen. Een ander hoogtepunt uit het pro gramma voor konginnedag is de poppekastvoorstelllng van de ar tiest P. Onderwater die voor stellingen zal geven in de stads gehoorzaal, Mare-dorp, de Bur- gemeesterswijk, speeltuin Bea trix, en In Leiden Zuid-West. De officiële vlaghijsing 's morgens om negen uur heeft dit jaar niet plaats op het terrein bij De Burcht, maar op het stadhuis plein. Dit in verband met televi sie-opnamen die de NCRV, die dag wil maken bij dc Burcht. Ook de andere feest-activiteiten die hier doorgaans worden ge houden, vinden nu elders plaats. Zo start de traditionele Oranje wandeltocht dit jaar niet bij de Burcht maar op het stadhuis. Het slaan van de eerste paal ging weer gepaard met de nodige ceremoniële handelingen. LEIDEN De Merenwijkgrond ter breedte van een woning De splitlevelwoningen zijn ge ls wederom een „eerste paal" rijker. Deze traditionele voorlo per van een geheel nieuw woon complex werd gisteren geslagen door de heer ir. H. de Kiewiet, hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in de provincie Zuid- Holland (zie foto). Van Wijnen Projectontwikkeling b.v. is door de gemeente Leiden belast met de realisering van het plan. Gebouwd zullen worden 306 woningen, die als volgt on derverdeeld zijn: 181 eengezins woningen en 39 2-kamerflats voor de verhuur en 50 schakel bungalows en 36 splitlevelwonin gen voor de verkoop. De definitieve huurprijzen zijn op dit rrioment nog niet vastge steld. Verwacht wordt dat de gemiddelde huurprijs van de eengezinswoningen zullen bedra gen 360 gulden per maand en die van de 2-kamerflats 240 gul den excl. servicekosten. De koop woningen bedragen anderhalve ton of meer. Bij het ontwerp van het bouwplan moest men uitgaan van een zeer belangrijk gegeven, na melijk de hoge bebouwings dichtheid van 42,5 woningen per ha. Om verstarring en gelijk vormigheid te vermijden heeft men gekozen voor een verre gaande differentiatie in de dichtheid. Voor een gedeelte van de woonbebouwing, de pre- mie-verhuur-woningen, zijn de woonblokjes zo gepland dat zij gegroepeerd zijn aan weerszij den van een doorgaand voetgan gersstraatje en wel zodanig dat zij elkaar om de 4 5 woningen overlappen. Tussen de woonblok jes grenzen aan het straatje pleintjes, die enerzijds bestemd zijn voor parkeren, anderzijds voor speelruimte. Aan de weste lijke rand van het plan, dat in het verlengde van de IJssel- meerlaan ligt, bevinden zich langs geprojecteerde waterpar tijen de schakelbungalows met veel groen. pland langs de Zijl. De woonka mers in deze huizen liggen on geveer anderhalve meter boven het maaiveld zodat de bewoners een riant uitzicht hebben. De 39 afgewikkeld op de dubbelbaans rondweg, die de gehele Meren- wijk ontsluit. De woongebieden zijn daarop aangehaakt door middel van een 4-tol doodlopen de buurt-ontsluitingswegen. 2-kamerflats zijn opgenomen in Voor groenvoorzieningen zal men een flatgebouw van 4 lagen. Deze flats worden bestemd voor vrijgezellen en zijn gekoppeld aan een winkelvoorziening. Het doorgaande verkeer zal worden aangewezen zijn op het centrale park terwijl ook de oever van de Zijl, waarop een doorgaand belangrijk natuurlijk gegeven vormt. Kledingdief veroordeeld DEN HAAG De rechtbank bi Den Haag heeft een 22-Jarige monteur uit Leiden veroordeeld tot zeven maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en aftrek van voorarrest. De monteur stal on langs voor ongeveer 8000 aan kleding uit een winkel an de B reestraat. Mr. De Clerq zag nog nooit de Koningin LEIDEN „Toen Nederland In 1953 werd getroffen door de watersnoodramp Is de Koningin daarvoor speciaal terugge keerd van haar vakantie ln Italië. Dat is toch wel een bewijs van de betrokkenheid van de Koningin bij het wel en wee van ons volk. En het Is voor die betrokkenheid, voor die verbon denheid met ons volk dat ik de allergrootste bewondering heb". Leidse glipper van vandaag is niet Prins Bernhard maar mr. P. de Cierq, voorzitter van de vereniging Koningin nedag in Leiden. Al sinds 1955 is deze 45-jarige advo caat lid en dit jaar mocht hij voor het eerst de voorzitters hamer hanteren. „Met volle instemming van de ledenver gadering", aldus het Jaarver slag 1973 dat gisteren in de openbaarheid werd gebracht. Die instemming was heel te recht want mr. de Clerq spreekt met 't vuur van het ware geloof over onze lieve Vorstin. „De Koningin", zegt mr. de Clerq, „de Koningin symboliseert de eenheid van ons volk. Wat wjj zouden missen als wij de koningin niet hadden is de saamhorig heid die wij voelen als Ne derlanders". Toch wil mr. De Clerq niet bestrijden dat talrijke, vooral jonge landge noten op koninginnedag hun gedachten vaak minder bij Hare Majesteit hebben dan bij het feestgedruis. „Dat weet ik wel" zegt hij, „maar aan de andere kant. je moet eens opletten hoeveel men sen er op die dag vlaggen. Als ik dat zie dan weet ik dat de eenheid van het Ne derlandse volk met zijn vor- stln diep is geworteld. Ik hoop trouwens dat ook de kinderen een beetje beseffen aan wie koninginnedag Is op gedragen", aldus mr. De Cierq die de Koningin overi gens nooit „echt" heeft ge zien. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 itra? vóór 1 wel, Hai da wai Sra<iJ*E,DF-N De gemeenteraadscommissie voor maatschappelijke gelegenheden en gezondheidszorg wil een part-time diëtiste aanstel len die voorlichting moet geven over het voorkomen van tandbe derf. |Aan een voorstel hiertoe van het college van b. en w. hechtte de com missie gisteravond zijn goedkeuring. De diëtiste zou haar activitei ten aan.ankelljk vooral moeten richten op moeders van pasgeboren kinderen. Later zcu zij haar werk kunnen uitbreiden met de voer lichting aan kleuters en aan leerlingen van de lagere school. Overi gens moet volgens de commissie tegen die tijd een voedingsdeskun dige worden aangesteld die zich met de voorlichting „hele dagen" P j bezig houdt. Kinder- kantiiie In de aula van het scholencom plex aan het Valkenpad kunnen de leerlingen van de drie basis scholen in de Merenwijk nu hun middagpauzes doorbrengen (zie foto). Gisteren werd hier door PvdA-raadslid mevrouw Ker ling-Simons de 6e kinderkantine van Leiden geopend. Onder lei ding van mevrouw Marianne Nagtegaal kunnen de overblij verstegen betaling van 1,50 gulden hun boterhammetjes nut tigen en spelen. Druk was het gisteren nog niet. Ongeveer 8 kinderen brachten de eerste dag hier hun pauze door. Verwacht wordt echter dat de toeloop over enkele dagen groter zal zijn. Zoals alle andere kinder kantines staat ook deze onder beheer van de Stichting Kinder dagverblijven Leiden. ,On parade' Door harmonie, drumband en ma- Jorettenpeloton ..Werkmans De Merenwi/k-jeugd voelde zich gisteren ln de kinderkantine al goed thuis. Wilskracht" Leiden worden za- Weerdt en H. Sasburg warer belast met de majorettes. Aan vang 20.00 uur. terdagavond 20 april in de Stads gehoorzaal een show verzorgd onder leiding van dirigent Koos Mark. „On parade" heeft men deze grote gebeurtenis, waar vele maanden van voorberei ding aan vooraf gegaan zijn, ge doopt. De begeleiding van de drumband werd gedurende deze maanden verzorgd door de in structeurs H. Sasburg en W. Kruiskamp. De dames W. v.d. W. J. Klinkhamer-Duyverman. J. Lubbe-de Koning. M. M. Massar, M. I. Plugge, C. A. M. Tiem. Triton Het beroemde Amerikaanse Tri ton College Choir zal vrijdag 19 april ter a/s u ting van hun Eu ropese concerttour een uitvoe ring geven in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. Aan vang 20.00 uur. Geslaagd Irl het Academisch Ziekenhuis zijn de volgende personen geslaagd voor het eindexamen ziekenver- zorgster: M. P. J. Baak. A. M. De Leidse Politie Sportvereniging E. Beenakker. J. E Al. E/fe-n- organiseert op zaterdag 27 april broek. Y. 1. de Graaff, J. E. M. voor de achtste maal de Oranje- Hoogenboom. C. C. M. Kluts. A. strandloop. Deze prestatieloop. Strandloop waaraan jong en oud kunnen deelnemen, wordt gelopen op het strand tussen Katwijk en Wassenaar over ajètanden van 3 (voor de jeugdigen), 5 en 10 ki lometer. Om 2 uur 's middags wordt er gestart op het strand van Katwijk aan de Zuid-Boule vard. nabij de strandexploitatie Willy". Voor iedere deelnemer of deelneemster, die de energie kan opbrengen één van de af standen te volbrengen, ligt een fraaie ,,plah" gereed. Het In schrijfgeld bedraagt f 2.50 en voor de feugd t/m 14 jaar 1.50. Men kan zich opgeven hif het bureau van politie te Leiden en op de dag zelf aan de kas sa's vanaf 12.30 uur. Voor meer inlichtingen over deze „unieke" mogelijkheid om overtoil! go pondjes vet kwijt te raken bij J. Westbroek, tel. 01710-64340 Ganzebord Rare jongens, die Belgen. Maken van een simpel spelletje Ganze bord tussen twee heren Ward Ruyslinck. auteur en John Bul tinck, rechtsgeleerde en keuken meester met als specialiteit ge vogelte een nationaal evene ment. Dit grootse gebeuren vindt plaats in de vertrekken van de Rijks Hogere Kunst school te Brussel. Organisator is het bestuur van de „Liga ter instandhouding van de beoefe ning van het ganzebordspel in de Nederlanden". Ook de Leidse Courant kreeg een uiinodiging om bij „dit cuhurele gebeuren" aanwezig te zijn. Indien de he ren Ruyslinck en Bultinck van plan zijn meerdere spelletjes te spelen, zullen de scores bijge houden worden op een telraam (in het Belgisch: computer). „Een bar is aanwezig", hebben onze zuiderburen nog ten over vloede vermeld in hun uitnodi ging. Leidse bioscopen BT.X ..Het dulveltmasker van Tang' dag 14 30. 19 00 <-n 21 10 uur", bt-lde psnsdiigi-n 14.16. 16.30, 1900 en 21.16 uur; nachlv „Bk-rtd. Je» m hun blootje", vr. en ia. 23.30 TRIANON ..Ook met andermans vrouw I* 't ip-ert vrijen", dng. 19.00 en '.'ISO uur; .101 ünlmutUlr*" dag. 14 30 uur bcldo paasdagen 14,16 en 16.30 uur STI l»IO „Jena* rhrlat Superstar", .1..,; 14.30. 19 00 .-n 21.15 uur b.-ld-l paasdagen 14.30, 16 45, 19 00 en 21.11 LIDO - „Pnplllon", dag. 14.30 ert .10 00 uur CAM AHA The bridge nn the rlvel Kwa', 'lag. 20 uur; klndormallnei dug. 14.30 uur All Baba on de 40 rr, bolde pflat 4 30. IC 16, 19.00 i-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3