COR COSTER LEGDE TIJDBOM ONDER KABINET-VAN PRAAG Ruud Krol: „Spelers en trainer ebben schuld maar bestuur ook" Marius Lubbers wil traditie voortzetten Ajax hangt kort geding boven het hoofd Er schort wel degelijk iets aan Amateurs boksten halve finales Oefenkalender Dopingcontrole bij ijshockeyers Tweemaal verlies Nederland "tiT "H PENSDAG 17 APRIL 1974 LEIDSE COURANT/'. PAGINA 11 Van onze sportcorrespondent AMSTERDAM De lijdensbeker die de laatste weken aan 't zo trotse Ajax werd gepresenteerd, is nog lang niet tot de laatste druppel geledigd. Met het ontslag van Knobel, en het bijkans potsierlijke verlies tegen een van elke preten tie verstoken vereniging als „De Graafschap", waarmee en passant wel het landskampioenschap werd verspeeld, leek voorlopig een einde te zijn gekomen aan de zorgen, waarin de formeel nog niet onttroonde titelhouder wordt gedompeld. Is Cor Coster zijn zin krijgt, zal Jaap van Praag naar Neeskens kunnen fluiten 5? Maar gisteravond deponeerde Cor Coster, succesvol zakenman en even succesvol adviseur van een handvol getalenteerde prof voetballers, een tijdbom onder het kabinet-Van Praag. Op zijn verzoek zal een door de KNVB te formeren arbitragecommissie het hoofd buigen over het dwin gende verzoek om Johan Nees kens van zijn lopende verplich tingen jegens werkgever Ajax te ontheffen teneinde Cruyff naar Barcelona te kunnen vol gen. Neeskens kan zich financieel dus danig verbeteren, dat volgens Coster de commissie wel moet zwichten voor de talloze argu menten, die hij in een lijvig dossier met mierevlijt heeft aangedragen. De beslissing van de commissie is niet alleen een testcase voor Neeskens zelf, maar opent bij een positieve uitspraak opwindende perspec tieven voor collega-spelers, die buiten de landsgrenzen op jacht zijn naar „het grote geld". Cos- ter heeft bewust voor deze pro cedure gekozen om bij een eventuele afwijzende beschik king van de arbitragecommissie alsnog de „hulp" van de bur gerrechter te kunnen inroepen. De tandem Coster-Neeskens zou dan een kort geding tegen het bestuur van Ajax aanspannen. Coster schat Neeskens' kansen tot vroegtijdige ontbinding van zijn contract zeer groot Hij beroept zich daarbij op het „dwingende recht" van een werknemer om zich van zijn bestaande ver plichtingen te laten ontslaan, in dien hij zich elders spectaculair kan verbeteren. Dat laatste is zeker het geval. Man in bonus Coster beschikt over een proef- contract, dat de 22-jarlge mid denvelder al een man in bonis maakt. De handtekening daar onder alleen al Is 500.000 dollar, in Nederlandse valuta anderhalf miljoen gulden, waard. Daar mee zou zijn komst naar de club van Michels voor drie jaar zijn verzekerd zonder dat Nees kens nog tegen een Spaanse bal heeft getrapt. Buiten dit lokkende handgeld wor den hem een riant jaarsalaris, en wedstrijdpremies in het voor uitzicht gesteld. Wie enig inzicht in het Spaanse beloningstelsel heeft, zal weten, dat een speler van een kampioensploeg met uitzicht op de bokaal, die Ajax drie keer op een rij veroverde alleen daarvan als een vorst kan leven. Het gefrustreerde Ajax, dat aan de affaire-Cruyff een drietal miljoenen heeft overgehouden, lijkt onder deze omstandigheden niet te kunnen opbieden tegen de schatkistbewaarder van de Catalaanse vereniging. Volgens Coster verdient Neeskens bij Ajax jaarlijks rondom do 100.000 gulden. Van dat bedrag gaat 55 mille naar de fiscus, 10 mille verdwijnt aan verzeke ringspremies (ziekte, blessures, kortom alle risico's waartegen hij zich als beroepsvoetballer moet indekken), waarna een netto inkomen van 30 tot 35.000 gulden resteert. Neeskens' zaak waarnemer schetst in dit ver band ook nog aflossingen van achterstallige belasting- en an dere persoonlijke schulden. Voorts zal hij op zijn vermogen verder moeten interen vanwege op handen zijnde trouwplannen. „En dan moet de jongen ook nog een pak kopen". Het is geen publiek geheim, dat „De Nees" bij Ajax weg wil. Of zoals Coster zegt: „Hij Is niet langer gemotiveerd. Hoe wil Ajax hem dan aan zijn per soonlijke verplichtingen houden? Gesteld, dat het hele feest niet doorgaat: met wat voor Instel ling zal hij straks in het veld verschijnen? Van arbeidsvreug de zal dan geen sprake meer zijn". Costers tijdbom had op een nieö ongelegener tijdstip kunnen ko men maar als het aan de Am sterdamse zakenman had gele gen was het explosief al eerder geplaatst. „Een paar weken ge leden is Knobel in het diepste geheim bij me op bezoek ge weest. „Coster", vroeg hij me toen, „er is al ellende genoeg bij Ajax, de kranten staan er bol van. Zou je me terwille kun nen zijn door de affaire-Nees- kens voorlopig ongemoeid te la ten tot na afloop van de compe titie?" Met die man klikte hef meteen. Ik vertrouwde hem niet voor honderd maar voor dui zend procent. Een goudeerlijke kerel, een prachtvent! We heb ben uren met elkaar zitten pra ten en toen hij wegging heb ik tegen hem gezegd: „Knobel, je hebt m'n woord, ik hou mijn kop dicht over Neeskens en ga jij maar rustig door met je werk. Straks zien we wel ver der". Publiek geheim „Totdat die man afgelopen vrij dag op straat werd geschopt. Ik heb daar zo mijn gedachten over en toen Ajax in Doetin- chem de boot Inging, toen voc^ de ik me wel van die morele toezegging ontheven. Vanaf nu Iaat ik het belang van Neeskens prevaleren". „Over gemotiveerd zijn gespro ken: zelfs een wereldelftal als Ajax kan niet van een onbenul lige amateurclub winnen als het niet optimaal geconcentreerd aan de start verschijnt. Je kunt een jongen als Neeskens van al les verwijten maar hart voor zijn vak heeft hij. Het is niet al leen het geld, dat hem in Span je wacht, maar ook de arbeids vreugde. Die ontbeert hij mo menteel. Bovendien is Barcelo na bereid hem na de wereld kampioenschappen voor het Ne derlands elftal af te staan zelfs als er een vriendschappelijk partijtje op het programma slaat", aldus Coster. Van onze sportcorrespondent 1ARDENBERG „De weelde is een aar spelers inderdaad boven het oofd gegroeid. Het is te hopen dat zij ot de werkelijkheid terugkeren en be- effen dat ze nog steeds voor geld taan te voetballen en niet dat ze geld verdienen om niks te doen. Ze moeten teeds iets aan de mensen laten zien. )at is het belangrijkste". Zo reageer- le Ruud Krol in een uitzending van de lardenbergse ziekenomroep op het ar- ikel dat aanleiding is geweest voor (nobels ontslag bij Ajax. ,In dat blad stond voor ons weinig nieuws, dies was bij Ajax bekend. Wij zijn alleen ran de kop „Ajax gaat stuk aan drank en Rouwen" erg geschrokken. Knobel wilde DEN HAAG Het Nederlands elftal zal als voorbereiding op het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal in West-Duitsland de volgende vier oefenwedstrijden spelen, waarbij alleen de plaatsen nog niet geheel reker zijn: op donderdag 23 mei (Hemel vaartsdag) te Hengelo tegen HSV Ham burg, op zondag 26 mei te Rotterdam te gen Argentinië, op zaterdag I juni In Den Bosch tegen Kickers Offenbach en op bankfl joensdag 5 juni te Amsterdam tegen Roemenië. volgens mij de spelers nog eens onder de neus drukken dat we momenteel de verkeer de weg opgaan. Ik vind het spijtig dat Kno bel dergelijke uitlatingen heeft gedaan, maar hoop toch dat Ajax er lering uit trekt." Ruud Krol gelooft niet dat alleen het artikel de reden van Knobels ontslag is. Het rom melt al geruime tijd bij de Amsterdamse club. „We hebben een moeilijk jaar gehad, met veel blessures. Op beslissende momen ten lieten de (twee) doelmannen ons in de steek. Dat zijn allemaal factoren die de spe lers niet in de kouwe kleren gaan zitten. Er zijn er enkelen die boven de moeilijkheden uit komen, de rest valt terug naar de mid denmoot, dat zijn de mensen van ons niet gewend en dan breekt de kritiek los. Dat er bij Ajax iets aan schort, is zeker. Daar zul len de spelers en de trainer schuld aan heb ben, maar ook het bestuur. Met de juiste Er zal een nieuwe trainer moeten komen, ie mand die volgens Ruud Krol een sterke per soonlijkheid moet zijn, die niet tegen namen of tegen een bestuur opkijkt. Er zijn al ver schillende namen genoemd. Een daarvan is de Hongaar Lorant. die het laatst de West- duitse Bundesligaclub Kickers Offenbach trainde. Volgens Ruud Krol niet de juiste keus. „Ik heb van Varga. Steffenhagen en Blankenburg gehoord dat hij niet zo goed is. In Duitsland werd hij steeds na één seizoen ontslagen." Geld speelt een grote rol bij Ajax. Ook Kno bel maakte hiervan gewag toen hij meldde dat sommige Ajacieden met de gedachten in West-Duitsland zijn, waar bij de wereldkam pioenschappen veel geld te verdienen is. Vooral na afloop zullen voetbalbonzen met aantrekkelijke contracten rondlopen. „Dat werd al na Sofia gezegd, teen we door CSKA werden uitgeschakeld voor de Europa Cup. Misschien denken sommige spelers er ge makkelijk over omdat ze het bij het wereld kampioenschap helemaal wlilen maken." George Knobel reageerde in de uitzending van de Hardenbergse ziekenomroep ook op zijn ontslag. „De wereld is voor mij beslist niet vergaan. Ik ben me alleen wezenloos ge schrokken van de kop. Ik sta wel volledig achter de inhoud van het artikel. Er is een algemeen probleem aangesneden van sport mensen die veel verdienen en een prettig le ven wensen te leiden. Daar moet iets aan ge daan worden. De basis hiervan ligt bij de mentaliteitsverandering." Prestaties Knobel gelooft dat het gewraakte artikel de bekende drunpel is geweest die de even be kende emmer heeft doen overlopen. „In een prestatiefabriek als Ajax word ie be "r-'ee1'' op prestaties van de club. Dat weet je o'- trainer en dat zal ik nooit iemand kwal'"'* nemen. Het hoort bij je werk. In het begin van het seizoen werd Cruyff verkocht. De mensen bij Ajax dachten dat alles op hetzelf de niveau zou bliiven. Een klein kind kon nagaan dat dit niet het geval zou zijn. Dan de vele blessures en de kapitale blunder"» van Wever en Stuy in belangrijke wedstrij den. Voor een club tellen echter alleen de prestaties. Er wordt niet gevraagd naar het HELSINKI De Internationa le ijshockey lederatle heeft gis teren een uit vijf personen be staande commissie In bet le ven geroepen, die tot taak krijgt de lijst van verboden sti mulerende middelen aan een 'nader onderzoek te onderwer pen. De federatie verwacht dat de commissie half september rajv port zal uitbrengen. Tot nu toe werden tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Helsinki een Zweed en een Fin gediskwalificeerd weRens het gebruik van een verboden sti mulerend middel. De federatie besloot tevens in het vervolg na elke wedstrijd vijf in plaats van twee spelers van elk team aan een dopingcontrole te on derwerpen. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden zijn: Rusland—Polen 17—0 (6—0 7 0 40); Oost Duitsland— Tsjecho-Slowakije 2—9. De stand na de wedstrijden van dinsdag is: 1. Tsjchosl. 8 7 O I 14 52—12 2. Rusland 8 7 0 1 14 5H—IC 3. Zweden 7 3 1 3 7 22—16 4. Finland 7 2 2 3 6 21—27 5. Polen 8 I 1 C 3 17—55 6. O-DulUl. 8 1 0 7 2 15—59 Ruud Krol: We hebben een moeilijk jaaar gehad. WENEN In Wenen is giste ren het toernooi begonnen om de Europese badmlntontitels. Er is een begin gemaakt met de landenwedstrijden. Neder land verloor zijn eeTSte wed strijd van Engeland met 5—0 De gedetailleerde uitslagen 7.ijn: herenenkelspel: Talbot- Wortel 154, 15—12. Dnmcsen- kelspel: Beek-Van Beusekom 115, 114. Hercndubbelspel: Tredgett/Syevens-Rid- der/Ridder 15-6. 15-7. Da mesdubbelspel: Gilka/Beck - Luesken/Van Beusekom 4—15, 1816, 15—11. Gemengd dub belspel: Steward/Whetnail - Ridder/Van Beusekom 1715, 15—13. Andere uitslagen zijn: Dcne- marken-Zweden 4—1, Oosten- rijk-Walcs 2—3. Schotland- Noorwegen 3—2. Joegoslavië- Ierland 2—3. Tsjechoslowaklje- Flnland 41, Later verloor Nederland met 32 van West Duitsland. De gedetailleerde uitslagen zijn: Wolfgang Bochow-Cle- mens Wortel 15—7 15—9, Irm- gard Gerlatzka-Joke van Beu sekom 8—11 5—11, Roland Maywald/Willl Brnun Bou- dewijn en Rob Ridder 15—6, 158, Brigitte Ster/Marie-Loul- se Zizmann - Joke van Beuse- kom/MarJan Luesken 9—15 18-17 12-15. Roland May- wald/Brigitte Steden - Marjo en Rob Ridder 15—7 15-7. Dordrecht - In de amateur- bokssport zal de traditie-Lub- bers wel worden voortgezet. Marius Lubbers, de jongste telg uit het geslacht dat Jan en Rudl als profs opleverde, haalde gisteren op de halve H- naleavond van de Nederlandse kampioenschappen, die de ver eniging "Bouwlust" - trotse voorzitter Raaymakers: „De eerste keer dat we zoiets in Dordt hebben" - orgamlseerde in het uit de tijdse "Kunst min" de eindstrijd, die volgen de week maandag in sporthal OverDOsch te Den Haag, met de overige finales, wordt ge bokst. Hij heeft goede uitzich ten op de titel want hij over won oe zwaarste tegenstander, de Schiedammer Fred Koogje. Koogjes instructeur De Haan wond zich wel op over de uit slag, een deel van het publiek eveneens. Het schatte Koogje hoger dan Marius Lubbers, die een knappe eerste ronde bok ste. Toen v s Kr -ja over zijn schroom voor de "grote naam" heen, ging hij onbevan- gener b-'<sen maar liep daar door in de derde ronde op een rechtse c:unter, wat hem acht tellen rust kostte. Ook Lubbers was aan het eind van zijn La tijn en had moeil jkheden na een linkse. Hij werd tot win naar uitgeroepen en ontmoet volgende week de meer krach tige dan techrvsche Berendsen - w'nnaar over de hangel jke Smit - die een ideaal slachtof fer voor Lubbers' counter is. Overigens: Marius Lubbers is nog lang niet op het peil van zijn broers in hun amateurtijd. Maar dat viel niet zo op gister avond. althans voor de pauze toen bepaald zwak werd ge bokst, en alleen de partij tus sen de welters Schulz en W'jn- gaard -met een dubieuze uit slag Schulz winnaar - en die tussen Wim Ruck en Siwaletti enig opzien baarden. Siwaletti, een rommelig bokser, gaf Ruck geen kans te tonen wat hij werkelijk kan en moest het in hoofdzaak van cl nchen heb ben. Niet voldoende voor de zege. Talent Het spektakel oarstte los na de pauze van dit langdurige - der tien partijen is te veel van het goede - programma. Middenge wicht Henk van der Reek, in eigen omgeving optredend, haalde de finale tegen Joop Scheen meer door zijn krachti ger lichaam, waarmee hij voortdurend duwde en zijn conditie dan door techniek. Hij zal het moeilijk krijgen tegen Leo Bouman die de kleine gedrongen maar oer sterke Remmers bedwong, ook al niet met goedkeuring vaD het voltallige publiek. Rem mers had wel veel gestoten maar ook erg veel incorrect Uit de m'ddengewichten zal overigens geen fraaie bokser naar voren komen als kan> pioeny Wel uit de welters, bij wie hei onmiskenbare talent Donald Jansen, oorspronkel'jk van school Van Brienen te Utrecht en thans bij Wim Snoek in Jut faas. eruit sprong. Tegen de zuiderling Frankes - de man nen van onder de Moerdilk werden hartstochteLjk ge steund door hun jurylid maar dat hielp riet vee! omdat hij doorgaans de enige was -, die steeds maar aanv'el en daar door ook onophoudei'jk op de counters van de stijlvol bok sende maar mentaal minder sterke Jansen opliep, toonde de man van Wim Snoek zicb een potentieel titelkandidaat, die tegen de andere fina list,Schulz, zeer kansrijk is Want Schulz is een vech ertje dat steeds te laag nkomt en derhalve een gewll'ge prooi kan z:jn voor counters en op stoten. En die beheerst Jan- Prolongatie Van de lichtwelters is Tonny van Eek, na een moeizame zege op de zu'derling Jeurissen die in de derde ronde het for tuin had dat de Amsterdam mer ook niet meer zuiver zijn korte stoten plaatste waarmee hij z'ch een meester toonde in de voorgaande ronden, op weg naar prolongatie van zijn titel Waterman, winnaar door opga ve van Rodgers die aan zijn been geblesseerd was geraakt door een val, I jkt geen serieu ze tegenkandidaat. Da'. lijkt evenm'n Kobus Schmidt bij de zwaarwelters die !n de f'nale kampioen Guus Bleus ontmoet. Een merkwaar- d ge bokser, d e titelhouder. Bleus moet het uitslu'tend van achteruit boksen hebben. Z'jn eigen, schaarse, aanvallen stel len niets voor. Maar hij heeft een verschrikkelijk wapen, waaraan ook John van Schaik, toch een erkend fighter, te gronde ging: counteren met hoeken Premie De snelste partij van de avond bokste vedergewicht Tonny Krijgsman. Bezeten boksend haalde hij Jannen in de eerste ronde tweetaa! neer met link sen op het l'chaam. zodat een techn sche k.o. volgde, Krijgs man was er dolgelukk'g mee. Hij had dan ook 'n premie van liefst tweehonderdenvijf! R gul den verdiend b'nnen een m. nuut. De blosmim die Iedere winnaar kreeg, hield h'J ook zelf in plaats van een gebaar te maken en ze de sportieve De uitslagen waren: bantam Kooa Verstappen duld) w.o.p. van Plat van Zonduld); vedergewlcht Ton Krijgsman dh) wint door t.k.o eerste ronde van Tom Jan sen (oost) lichtgewicht Wim Kuck(nh) w.o.p. van Reggie Slwa- lettlduld): lichtwcltergewlchtTon Waterman(nb) wint door opgeven aerate ronde van Norrv Rod- w.o.p. van Nico c wcltcrgewlchl Guus Shulzl', w.o.p. van Ron Wljwgaardtnh), 'Xinold Janscn(oost) w o.p. van Arlan Fronkesduld)zwonrwelter Huis Blcusduld) w n.p. van John vnn Schiinlktnh). Kibnu nldtduld) w.o d. van Guua mlddangewlchi "n(nonrd): hnlfrvnnrge- t;MnrUi* Lubbers(nh) w.<».p Krcd K o-'J dh). Berry Be- HERMAN VAN BERGEM Schol ten «du '.'■ekdi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11