S Eigen plaats voor goede hoogb o uw Brandbommen door kinderen geplaatst Nationalisatie hulpbronnen arme landen Pasen: waar is hemel gebleven? de[0[>ENE Boek van de Maand: Gezondheidsraad: ILSi&lRS si DE NIEUWE UNIE Maximale omvang scholen wenselijk Grondstoffen- conferentie DONDERDAG 11 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Goede hoogbouw kan in het stedelijk milieu best een eigen plaats krijgen. Een veroordeling zonder meer van hoogbouw is onjuist en niet realistisch. Dit concludeert de gezondheidsraad in een rapport over de medisch-hygiënische aspecten van het wonen in hoog bouw, dat aan minister Vorrink is aangeboden. voorkeur in eengezinswoningen moeten worden gehuisvest. Wanneer ze in hoogbouw moe ten wonen, dan in ieder geval op zo laag mogelijk gelegen verdiepingen. Andere aanbeve lingen zijn: bij hoogbouw moet direct bij oplevering worden ge zorgd voor veilige en bij slecht weer beschutte kinderspeelgele- genheden, in ontwerp- en bouw teams moeten ook vertegen woordigers van medische en ge- dragswtenschappen worden op genomen, bij het ontwerpen van toekomstige bouw dient het pu bliek in het algemeen en de toe komstige bewoner in het bijzon der te worden betrokken, bij hoogbouw zal bijzondere aan dacht moeten worden besteed aan eisen in verband met wind, bezonning, geluidshinder; er moet een groter keuzemogelijk heid zijn wat betreft het type woning, en experimenten met nieuwe woonvormen, waaraan niet alleen architectonische maar ook gezondheidsaspecten ten grondslag liggen, moeten gestimuleerd worden. port dat met name jonge kinde ren en de moeders van jonge kinderen tot de meest kwetsba re groepen behoren. Ten aan zien van de hoogbouw zijn on der meer de volgende klachten en meningen gesignaleerd: de herkenbaarheid van de woning laat te wensen over; galerijen en liften blijken gevoelens van onveiligheid op te roepen; ge luidsoverlast en wind geven aanleiding tot klachten. Elsevier wijdt deze week een gro te reportage aan de vraag wie onze privacy garandeert „Te genwoordig zijn er ook bij over heden en onderwijs plaatsen be schikbaar voor vaderlanders met afwijkende ideeën. Maar nog is dit stuk privacy niet ge heel gevrijwaard van duistere instanties die maar ?.l te graag tegen betaling of stille dank carrières in discrediet bren gen". Ook een verhaal over „Westland in het droge Sene gal", waar „alles wil groeien als je 't maar nat houdt". Tuin- bouw-Nederlander Kees Kieft: „De grond langs de kuststreek is er voortreffelijk, lijkt een beetje op onze geestgronden achter dc duinen". Omdat het pasen wordt is het omslagarti kel getiteld „Waar is de hemel gebleven?". De Amsterdamse studentenpastor dr. Henk Hille- naar zegt: „Wat mij betreft praat men de eerste 30 jaar niet over de hemel. Ik heb er niet zo'n behoefte aan. Het interes seert me niet. Ik vind het veel belangrijker om bij het sterven „ja" te kunnen zeggen tegen het leven dat ik achter me heb". In dezelfde sfeer staat het ware verhaal van een voetreis naar Rome van Bertus Aafjes. De dichter zegt er achteraf van: „Ik geloof, al klinkt het misschien vreemd, dat ik in mijn poëzie op een bepaalde wijze profetisch ben geweest ten *3 aanzien van een hele reeks ont wikkelingen in het katholicisme van, zeg, de laatste 15 jaar". Lekkere leesstof vormen artike len over Paul Getty en de tele visiefeuilleton „De stille kracht". De Haagse Post heeft een gesprek met CDA-voorzitter prof. .„rooie" Piet Steenkamp. „Ik ben furieus tegenstander van de baës-in-eigen-buik-gedachte. De hele kwestie van bescherming van het leven, dat vind ik een heel essentiële zaak. Als u nu zegt: op het ogenblik dat u dit zegt, houdt u een heieboel men sen buiten de deur van het CDA, die op sociaal-economisch terrein zich met u verwant voe len, dan zeg ik: ja, dat weet ik. Die prijs wil ik betalen". In Vrij Nederland een groot inter view met Walter van der Kamp, regisseur van „De stille kracht". Citaat: „Het uiterlijk is belangrijk, hoor. Enorm. Pleuni Touw bijvoorbeeld, ik heb aan die rol van Leonie nooit aan iemand anders gedacht dan aan Pleuni. Dat is een heel merkwaardige actrice, die doet het altijd nog beter dan je ge- hoopt had. Zoals zij haar hand schoenen uittrekt bijvoorbeeld, dat had ik nooit verzonnen". Ook meer dan een pagina over 200 uitzendkrachten die op Schiphol de luchtreizigers aftas ten. „Dat een dergelijk bedrijf op Schiphol nauw samenwerkt met de rijkspolitie en zo de schijn kan ophouden een soort overheidsinstelling te zijn, is een gevaarlijke ontwikkeling". De Nieuwe Linie heeft een repor tage over woonwagenbewoners in de knel. Een hunner zegt: „We kunnen niet in de benauw de stad zitten. We titten liever te rommelen. We zijn eigenlijk de stofzuigers van Nederland. Wat de grote firma's laten lig gen, dat ruimen wij weer op". Ook meldt het blad dat sterili satie van de vrouw nu polikli nisch mogelijk is. De operatie geschiedt via de navol, duurt 20 minuten en vergt slechts plaat selijke verdoving. De patiënte kan onmiddellijk haar normale werkzaamheden hervatten. Voorts twee pagina's over bou wen en wonen. De jonge aanne mer Mak die ook werkzaam is in wijk- en buurtwerk: „Als aannemer kun je je opdrachten overdag uitvoeren en 's avonds de krant lezen, maar dan raak je nooit volledig op de hoogte van de sociale kant van je werk. Die mensen moeten wo nen in huizen die ik mede help bouwen". In de Groene Amsterdammer een commentaar over het in Rome gehouden Russell-tribunaal: „Nadat nu de directe schuld aan schending van de rechten van de mens in Latijns-Amerika door de betrokken regimes is aangetoond, zal een tweede zit ting komende winter worden gewijd aan de objectieve schuld van de multi-nationalc onderne mingen. Het is daar dat zij al thans enige minimale perspec tieven openen voor een anti-im perialistische strategie". In Accent heeft „De stille kracht" zelfs de omslag gehaald. Indra Kamadjojo zegt: „Die onver klaarbare dingen gebeuren echt. Wij woonden als kind in een heel groot huis in Besoekie. De voorganger van mijn vader had daar eerst gewoond, maar dat gezin is zenuwziek naar Europa teruggekeerd. Er was een jonge tje van mijn leeftijd dat zag, dat er in de glazenkast door een zwarte hand glazen werden om gegooid. Iedere dag waren er glazen kapot". Het blad drukt de volledige brief af waarin de mede-oprichter van DS'70, Frans Goedhart, zijn lidmaatschap van de partij heeft opgezegd. „Met het nu overgebleven clubje is politiek niets te beginnen. Drees en De Brauw zijn klaarblijkelijk met blindheid geslagen. Ze zeggen dat de verpletterende nederlaag van DS'70 niet aan eigen poli tiek falen geweten moet worden, maar aan gebrek aan geld en aan de boycot van de partij door de omroep. Net als voor heen manifesteert zich weer een volledig onvermogen om de werkelijke oorzaken duidelijk te onderkennen". VS wil tocli troepen uit Europa halen WASHINGTON (UPI) Het mi nisterie van Defensie in Wa shington bestudeert op het ogen blik serieus plannen ter vermin dering van de 320.000 man Ame rikaanse troepen in Europa. Het gaat echter niet om gevechts troepen maar op bepaalde on dersteuningseenheden. Dit heeft minister van Defensie James Schlestnger gisteren gezegd tot een groep Westduitse parlemen tariërs die het Pentagon bezoch ten. Schlesinger wilde niet zeggen hoe veel Amerikaanse soldaten wor den teruggetrokken. Dat zou af hangen van de onderhandelin gen met het Warschau-pact over wederzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Cen- traal-Europa. „Wij bestuderen vermindering van ondersteu ningseenheden in Europa, maar geen enkele vermindering van onze gevechtscapaciteiten," al dus Schlesinger. (Van onze correspondent) LONDEN Een groot deel van de tientallen brandbom men, die dinsdag ontdekt werden in winkels en warenhui zen van Belfast, waren daar achtergelaten door jonge vrouwen en meisjes. De Britse minister van Noord-Ier- land, Merlyn Rees, die dit gisteravond onthulde in het La gerhuis, verklaarde dat het leger en de politie in Belfast opdracht krijgen van nu af strenger op te treden tegen vrouwen en kinderen. Martinair heeft gisteren de primeur gehad door het eerste de vlucht tussen Nederland en China uit te mogen-voeren. Met de DC-8 werden 32 stieren en 20 vaarzen naar Sjanghai vervoerd. Het vee was af komstig uit Frankrijk. Het aanvragen van een vergunning voor deze vlucht leverde weinig problemen op, aldus een woordvoerder van Martinair. De reis duurde 21 uur; er werd een tussenlanding in Bang kok gemaakt, waar twee Chinese navigatoren aan boord kwamen voor begeleiding op het laatste deel van de vlucht. De minister wil de Noord-Ieren - en dan vooral de protestanten - kennelijk tot het besef brengen, dat z'n regering geen zwakke houding aanneemt ten aanzien van de republikeinse terroris ten. Hij zei in het Lagerhuis, dat de IRA geen kans zal krij gen om zich met bommen en moordaanslagen een weg te ba nen naar de conferentietafel. Minister Rees zinspeelde op de nieuwe strenge veiligheidsmaat regelen die voorlopig nog ge heim blijven, maar die naar hij verklaarde zeer uitgebreid zul len genomen worden. Zij zullen allicht wat nog overblijft van het normale leven in de gevaar lijkste Noord-Ierse 6teden sterk hinderen. Waarnemers verwach ten razzia's, nieuwe arestaties, huiszoekingen en speracties. Op straat zal men nu in Noord-Ier* land nog meer afgetast worden door soldaten dan dit vroeger al het geval was. Sinds de rellen Belfast, worden 35 verdachten in voorlopige hechtenis gehou den. Het leger heeft ze Ingere kend tijdens een razzia, waarin heel de stad op stelten gezet werd. Troepen doorzochten hon derden woningen. In een Noord-Iers grensdorpje werd ondertussen het hoofd van een lagere school vermoord door gewapende indringers. George Saunders, die kolonel was geweest van het zg. defen sie-regiment van Ulster, werd doodgeschoten, toen hij in de keuken van z'n school een kopje thee zat te drinken. Engeland levert Chili oorlogsbodems LONDEN Engeland zal Chili oorlogsschepen leveren die in 1969 door de regering-Frei wa ren besteld. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan geantwoord op vra gen uit het lagerhuis over d» beloofde herziening van dc wa pencontracten met dat land. De order bestaat uit een fregat en twee onderzeeboten voor een be drag van 300 miljoen gulden. Nog een fregat is onlangs IQ dienst genomen door de Chileen se marine. Vorige maand had de nieuwe Labour-regerlng be kendgemaakt de hulp aan het Chili van de militaire junta op te schorten en geen nieuwe ex portvergunningen voor wapen» naar dat land te zullen ver strekken. DEN HAAG (ANP) Voor enkele schoolsoorten bestaat er wel enig inzicht in de wenselijke maxi male omvang, die als vuistregel kan worden ge hanteerd. Een lyceum-havo zou een maximum van 1000 leerlingen kunnen hebben, een scholengemeen schap voor atheneum en havo 850, een havo-school 400 en een mavo-school 300 leerlingen. Dit heeft staatssecretaris dr. A. Veerman van On derwijs en Wetenschappen meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de voorbereiding van een wets-wijziging om stichtings normen voor scholen van voortgezet onderwijs te verhogen. De staatssecretaris heeft vastgesteld, dat bij de ge noemde aantallen leerlingen alle redelijke onder- A'ijsdifferentiaties zonder meer uitvoerbaar zijn, dat de organisatie van het onderwijs soepel ver aanslagen van dinsdag in loopt en dat er nog geen sprake is van een hinder lijke vorm van massaliteit. De voorgestelde verhoging "an de stichtingsnormen moet niet worden opgevat als het bevorderen van de totstandkoming van „onderwijsfabrieken". De verhoging beoogt te voorkomen, dat „automatisch" scholen ontstaan, die vanuit onderwijskundig oog punt te gering van omvang moeten worden geacht, aldus dr. Veerman. Uit de nota blijkt voorts, dat de staatssecretaris het niet raadzaam acht de opheffingsnormen te verhogen. Bij een tijdelijke of structurele terugloop van het leerlingental zou dat tot moeilijkheden lei- den. Aan het wetsontwerp om de stichtingsnormen te verhogen ligt de overweging ten grondslag, dat de leerling uit een niet te beperkt en redelijk assorti ment van vakkenpakketten dat pakket moet kun nen kiezen, dat zo nauw mogelijk op zijn aanleg en belangstelling aansluit. De wieken draaien. De stenen malen. De vlaggen staan in top. De molens van Nederland komen weer tot leven, in het nieuwe Boek van de Maand. Daarin vindt u alles over deze markante bakens van Hollands'nijverheid. Anecdotes, ieiten, prenten. Die vertellen het levensverhaal van onze stille werkers. Wél met een tikje weemoed. Maar niet in mineur. Want Nederland is nog rijk aan mooie molens. Met het nieuwe Boek van de Maand komt u ze allemaal op het spoor. Molens van Nederland. Een kostelijk boekwerk met 300 foto'a (waarvan 200 in kleur) en 6 pagina's vol gedetailleerde molenkaarten. Haal het nü bij uw boek handelaar. In speciale Boek van de Maand oplage f 12.50. Daarna f 19.90.(De aanbiedii,sis gc|dis t/m 4 1974- Echter zolang de voorraad strekt.) NEW YORK (UPI) Algerije he«ft gisteren op de grond- stoffenconferemie der Verenigde Naties voorgesteld dat de arme landen hun natuurlijke hulpbronnen nationalise- rn en vaste prijzen voor hun produkten vaststellen. In tussen zouden de rijkere landen moeten voortgaan met het verlenen van financiële hulp. President Boumedienne van Alge rije, initiatiefnemer van de gis teren begonnen conferentie, leg de de vergadering een uitge breid plan voor over deze kwes tie en wees op de acties van de olieproducerende landen als voorbeeld „van de grote moge lijkheden van een eenheid van grondstoffenleverende landen". De Engelse minister Ennals riep op tot snelle internationale actie om de armste van de ontwikke lingslanden, die niet over na tuurlijke hulpbronnen beschik ken, te hulp te komen. Hij waarschuwde tegen een confron tatie binnen de VN tussen twee groepen, zoals veel diplomaten vrezen. „De nieuwe economi sche situatie is veel te gevaar lijk om oude conflicten te laten herleven". Volgens de Westduitse minister Scbeel zou hulp moeten worden verleend bij vestiging van graadstofverwerkend indus trieën in ontwikkelingslanden. De olie-exporterende landen zouden bun extra inkomsten ais gevolg van de prijsverhogingen moeten storten in ontwikkelings fondsen. De EEG, zei hij, zal meewerken aan een nieuwe sa- roenwerkingsmelhode die alle landen een bevredigende toe gang tot de natuurlijke hulp bronnen moet verschaffen. Broeder Roger Schutz, stichter en leider van de oecumenische kloos tergemeenschap in Taizé, heeft de Templeton Foundation Prijs 1974 gekregen. De prijs van 223.000 gulden werd hem toegekend wegens zijn wereldwijde werk onder jongeren. Eind augustus zal in Taizé het jongerenconcilie beginnen, waartoe broeder Roger het initiatief heeft genomen. Hij wordt op de foto rechtsgefeliciteerd door de Amerikaanse zakenman John Tmpleton. MMppjmPersoneel van Zestienhoven dreigt met bezetting ROTTERDAM (ANP) Het Ak- tiecomité Werknemers Zestien hoven dreigt de Rotterdams* luchthaven te zullen gaan bezet ten als de gemeenteraad volgen de week donderdag weigert een krediet beschikbaar te stellen voor de noodzakelijk geachte re paratie van de in slechte staat verkerende landingsbaan van do luchthaven. Wanneer dat geld voor de reparatie er niet komt vreest het comité dat het vlieg veld zeer binnenkort gesloten zal moeten worden omdat da maatschappijen niet meer op Rotterdam willen vliegen van wege de gevaarlijke conditi* van de baan. Op de Rotterdam se luchthaven werken ongeveer 700 mannen en vrouwen. Winkelbedrijven kopen dit jaar geen Ontspan DEN HAAG (ANP) Na Albert ■Heyn en Albrecht hebben nu ook De Gruyter en Edah (Coöp-winkels) laten weten dat zij het komend seizoen geen Zuid-Afrikaanse Outspan-uinaas- appelen zullen verkopen. Vol gens beide concerns is het be sluit hiertoe uitsluitend geno men op commerciële overwegin gen. De „Boycot Outspan Actie" had de grootwinkelbedrijven bena derd met het verzoek dit jaar geen Outspan-sinaasuppelen in te kopen. HAMBURG - In het stodhuis van Hamburg heeft deze gemeente woensdag de Alexander-Zinn- prijs voor 1973 uitgereikt aan de 73-jurige auteur Hans Erich Nossack. Samen met de oorkon de en 10.000 mark kreeg Nos sack ook het grootkruis van verdienste van de bondsrepu bliek.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7