Mogelijk uitbreiding brandweerkazerne Doorgaan Leidato uiterst onzeker Met monumenienbezit al jaren in het slop Huurzaak Stipdonk verdaagd cBuiteqlands geld Allerlei(ds) Leidse glippers stad 1 VEEMARKT WIL NIET UIT DE GROENOORDHAL Bedrijfjes in De Camp bedreigd S LEIDSE SPAARBANK „Raadswerk kost me in piekperioden 40 uur per week" IL 1974 PAGINA 3 DONDERDAG 11 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel tille wi, I Yoga LEIDEN Dezer dagen zal het Leids gemeentebestuur beslissen of de Leidato dit jaar wei kan worden gehouden ïn de Groen- oordhal. En daarmee wordt dan n wi ook in feite beslist of deze grote huishoudbeurs dit jaar über haupt nog wel kan doorgaan, et was aanvankelijk de bedoe ling de Leidato te houden van tot 15 september. Met op- en af bouw meegerekend zou dit tot gevolg hebben dat er vijf dagen geen veemarkt in de hal gehou den zou kunnen worden. En daar verzet de veehandel zich krachtig tegen. Die voelt er niets voor om enkele duizenden stuks vee buiten te laten staan. De Nederlandse Bond van Vee- en Varkenshandelaren heeft het Leidse gemeentebestuur al laten weten dat onder geen voorwaar de te gedogen. Ook de markt- commissüe, die zo met succes heeft geijverd voor de uitbrei ding van de Leidse markt, is er vierkant tegen. Naar verluidt hebben zij steun gevonden in d begeleidingscom missie directoraat Groenoord- hal, die functioneert sinds dürec- teur T.C. Day Ouwens om on duidelijk redenen werd ge schorst en de heer A. de Jong optreedt als waarnemend-direc teur. De commissie bestaat uit o.a. wethouder J. Lijten, de raadsleden M. van Aken en H. Zunderman en directeur F. van Overmelre van de gemeentelij ke reinigingsdienst. Deze commissie zou mèt de heer De Jong van menfing zijn, dat nu de veemarkt voor Leiden zo belangrijk is geworden zij alle prioriteit moet hebben. Met an dere worden: dat meerdaagse evenementen uit de Groenoord- hal moeten worden geweerd; dus ook de Leidato. Het gemeentebestuur staat nu voor een moeilijke keuze. Wet houder J. Lijten (economische zaken) wilde gisteravond geen énkel commentaar leveren, be halve dan de mededeling dat het college waarschijnlijk bin nen veertien dagen beslist. Leidato-penningmeester J. van Zijp toonde zich gisteren nog vrij optimistisch. „Vorig jaar november hebben we van wet houder Lijten de verzekering gekregen dat de Leidato zou kunnen worden gehouden. Ik neem aan dat we daarop kun nen vertrouwen. Inderdaad, een contract hebben we nog niet. Maar dat zegt niets. Ook vorige jaren kwam dat pas in de laat ste week rond". Het niet beschTikbaar zijn van de Groenoordhal zou althans voor dit jaar de doodsklap betekenen voor de Leidato. De huishoudbeurs buiten in tenten houden wordt door deskundigen vrijwel onmogelijk geacht. Daar komt nog bij dat het Leidato-be- stuur inmiddels voor meer dan 100.000 aan contracten heeft afgesloten met standhouders die per sé in de hal willen staan. Overigens loopt niet alleen de Lei dato gevaar. Ook het doorgaan van het lunapark rond 3 oktober Is door deze ontwikkeling aan een zijden draadje komen te hangen. De veemarkt neemt op maandag en dinsdag namelijk niet alleen de Groenoordhal in beslag, maar ook vrijwel het hele terrein er om heen. En als het gemeentebestuur werkelijk mocht besluiten de veemarkt alle voorrang te verlenen, dan zal hoogst waarschijnlijk ook de kermis moeten wijken. Voor meer nieuws uit stad en streek zie pag. 21 Leiden Er bestaat geen zekerheid over een nieuwe brandweerka zerne. Het is net zo goed mogelijk dat met de beschikbare 2.2 mil joen gulden een verdere uitbouw wordt gegeven aan de huidige ka zerne aan de Langebrug, in de richting van het Pedologisch Insti tuut „maar het zijn slechts nog vage plannen" aldus burgemeester Vis tijdens zijn beantwoording gisteravond van vragen hem gesteld tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 1974. Wat de redding van de Pieterskerk betreft (restauratie kost een kleine 2.5 miljoen en de exploi tatie vergt minstens 2 ton per jaar) zei hij dat wordt gekoerst in de richting van twee stichtin gen voor eigendom en exploita tie en Vrienden van de Pieters kerk. Wij berichten hierover dinsdag al uivoeriger. Volgens de heer Vis moet de gemeente Telefonische Hulpdienst in financiële LEIDEN De Stichting Telefoni sche Hulpdienst in Leiden heeft een dringend beroep gedaan op de gemeenten in de Leidse regio haar financieel te steunen. „Zonder die steun komen we niet uit de zorgen", aldus THD- medewerker C. M. Bolhaar. De werkelijke nood waarin de Te lefonische Hulpdienst verkeerde, is dezer dagen gelenigd door een onverwachte subsidiebijdra- ge van het ministerie van erm, waardoor een aangetrokken psy chologe haar werk kan blijven voortzetten. De THD wordt nu gesubsidieerd door de gemeente, erm en de universiteit. Particulieren heb ben de THD de laatste tijd ver blijd met 1500 aan giften. Het banknummer van de THD is: Alg. Bank Nederland (giro 9013) nr. 56.66.33.019. o LEIDEN De raad voor milieu beheer maakt zich zorgen over de voorgenomen vestiging van drie lompenbedrijven in de wijk De Camp. De milieuraad zal b en w daarom adviseren de lom penbedrijven geen definitieve hinderwetvergunning te verle nen, maar een voorlopige. Dit op voorstel van direkteur F. van Overmeire van de gemeen telijke reinigingsdienst die tij dens een gisteren gehouden ver gadering van de raad zei: „De lompenbedrijfjes die in De Camp zijn gevestigd hebben zo wel de bewoners als de reini gingsdienst al veel overlast be zorgd." En wanneer een hinder wetvergunning eenmaal is ver leend, is het bijzonder lastig in de gestelde voorwaarden veran dering te brengen." Als de han delaren de gevraagde toestem ming krijgen zullen ze hun ne ring vestigen aan de Sionsteeg 8 €n 10 en aan de Caecilistraat 59. het verder maar aan de op te richten stichtingen overlaten. Zo dacht ook wethouder Kret er over: „Het zou zinloos zijn als de gemeente de kerk zou over nemen. Met het gemeentelijk monumentenbeziit zijn we al ja ren in het slop. Langs particu liere weg moeten we restauratie en exploitatie van de grond zien te krijgen" aldus de heer Kret, die in dit verband ook wees op b.v. de Zijlpoort en het Herenlo gement. Van Aken (PvdA) brak nogmaals een lans voor een programcolle ge, waarbij het niet gaat om het herkennen van personen, maar van het program. „Een afspiegelingscollege behoeft niet speciaal een collegiaal be stuur te bevorderen. Wij (de PvdA) kunnen straks de ge vraagde „dubbeltallen" geven voor desnoods alle plaatsen in het nieuwe college, dubbeltallen waar je „u" tegen zegt". Wethouder Lijten en collega Kret spraken nog over de Sumatra- brug als ontsluiting van De Waard. Kret: „Vóór 1 septem ber a.s. zal het raadsbesluit ten deze zijn genomen. Maar er is ook een Hoflandbrug nodig. We schuiven met krappe middellen van prioriteit naar prioriteit". De heer Lijten sprak als zijn mening uit, dat industrievesti gingen bekeken moeten worden in regio-verband. De heer Kret achtte het uitbrengen van een doelstellingennota Vlietpark vóór 1 november niet waar schijnlijk, over de nota betref fende Roomburg was hij opti mistischer. Een motie van Ou- werkerk om een begrotingspost te creëren t.b.v. de Werkge meenschap Kindercentra Leiden (33.000 gulden voor 1974) werd door het college in preadvies genomen. Maandag 22 april wil men trachten in een middag en avondvergadering een einde te maken aan de begro tingsbehandeling. Ook komt dan o.m. de Democratiseringsnota Onderwijs ter sprake. Kwartierdienst treintraject Leiden/ Rotterdam w LEIDEN Met ingang van 26 mei «a.s. rijdt er elke kwartier een stoptrein tussen Leiden en Rotterdam C.S. v.v. Deze treinen stoppen aan alle tus senstations en geven in Den Haag H.S.station steeds aanslui ting op en van de sneltreinen Amsterdam-Haarlem-Leiden- Den Haag-Rotterdam en verder v-v. In het totaal krijgt Leiden met de nieuwe dienstregeling acht treinverbindingen per uur met Den Haag en Rotterdam w. Oosterse eethuisjes hinderlijk LEIDEN B. en w. van Leiden moeten nader bezien of de voor waarden voor het verkrijgen van een hinderwet-vergunning door CMnese restaurants, wel streng genoeg zijn. Deze uit- spraak deed de raad voor mi lieubeheer tijdens een gisteren gehouden vergadering. De raad meent dat de direct omwonen den van Oosterse eethuizen vaak grote hinder ondervinden van de prikkelende geuren die bij het koken vrijkomen. De Leidse jeugd buit het mooie weer tijdens deze paasvakantie ten volle uit. In tal ken men dit beeld van spelevarende kinderen aantreffen. i vaarten en sloten LEIDEN Huiseigenaar J. Stip donk zal op 24 april a.s. op nieuw voor het Leidse kantonge recht moeten verschijnen. Gis termorgen kreeg hij van kan tonrechter mr. De Koning te ho ren dat zijn zaak 14 dagen aan gehouden zou moeten worden zodat hij zijn verweer tegen de klachten van zijn Marokkaanse huurders op papier kon zetten. De heer Stipdonk was gedagvaard door het Juridisch Adviesbureau (Wetswinkel) namens de veer tien Marokkaanse bewoners vah zijn pension aan de Steen- schuur. Zij wilden.op deze wijze aangetoond zien dat de bepalin gen van de Huurwet van toepas sing waren ook op hun huuro vereenkomst. Bovendien hoop ten ze dat bereikt kon worden dat de Marokkaan Hamdi, die vorige week door de heer Stip donk op straat werd gezet, zijn kamer terugkrijgt en dat het de huiseigenaar op straffe van 500 gulden per overtreding verbo den werd de rust in bet pand te verstoren. Door deze schorsing van 14 dagen is nog geen zekerheid verkregen omtrent het lot van de Marok kanen. De heer Stipdonk heeft namelijk gedreigd zijn huurders per 15 april op straat te zetten. Mr. De Koning kon, ondanks het dringende verzoek van de beer Neve, vertegenwoordiger van het JAB de gedaagde niet aan banden leggen, omdat dit reeds een beslissing zou zijn in een zaak die nog moest voorkomen. Hij kon de heer Stipdonk wel op de gevolgen wijzen van een eventuele huisuitzetting indien hij het zou verliezen, namelijk een fikse schadevergoeding. De huisbaas liet maandag jl. we derom van zich horen toen hij de bezittingen van een drietal Marokkanen uit hun kamer haalde en opsloeg in een veel kleinere. „De kamer waar ik ze uithaalde, zit vol luizen, zeggen ze", vertelde de heer Stipdonk gisteren de kantonrechter. „Ik voelde me verplicht deze men sen hiervan te bevrijden. Ik kan niet ontsmetten binnen een paar uren, daar heb ik een paar da gen voor nodig". Vrijwel in een adem voegde hij eraan toe dat hij niet bereid was te verklaren dat hij zich zou onthouden van handelingen die inbreuk kunnen geven op het leven van zijn huurders. Ondanks de medede ling van de rechter dat als de feiten in de dagvaarding juist waren, zijn huurders onder de Huurwet vallen. (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Schoonmaak Gewapend met prikstokken, be zems en plastic zakken hebben tientallen jongens en meisjes uit de Merenwijk de Slaaghwijk een grote Paasschoonmaakbeurt gegeven (zie foto). Papier, hout, plastic en andere rommel, alles werd gistermiddag te lijf ge gaan en in door de gemeente Leiden geplaatste Vlikobakken gestort. De schoonmaakwoeden- de jeugd werd terzijde gestaan door de dienst gemeentereini ging, die twee veeg karretjes en een veegmachine had inge zet. Zonder dat het nadelige in vloed uitoefende op de werklust, werd iedere schoonmaker door de buurtvereniging „De Hor sten" getracteerd op limonade en koeken. Na afloop konden de reinigers een schoonmaakbeurt gebruiken. Krent en Bol In het LAK-theater aan het Le vendaal vinden intensief de voorbereidingen plaats van het kinder-straat-theaterstuk "Krent en Bol". Hoofdpersonen in dit toneelstuk zijn debakkersknech- ten Krent en Bol, die in hun speurtocht naar het recept van een zogemaande speeltaart in allerlei vreemde verwikkelingen verzeild raken. "Krent en Bol" Is een produktie van de eNVe Drama, toneelsec tie van het Leids Academische Kunstcentrum. Op woensdag 17 en op zondag 21 april, beide da- onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 Enthousiast deden tientallen kinderen uit de Merenwijk aan de schoonmaakactie n gen om 14.30 uur, vinden de eerste voorstellingen plaats in het LAK-theater. Daarna krij gen deze "uitprobeersels" een vervolg op straat, in scholen, clubhuizen, kindertehuizen en inrichtingen in de vorm van een rijdend theater. De toneelgroep wil gaan spelen in Leiden en omgeving gedurende de laatste weken van de maand juni. Daarna trekt men naar de Veluwe voor voorstellingen ge durende de eerste twee weken van juli. De opzet van het kin der-straat-theater is allereerst om de kinderen - gemikt wordt op de categorie 6 tot 12 jarigen - plezier te bezorgen. Echter, niet alleen de voorstellingen ne men een belangrijke plaats in, ook het opbouwen van het to neel van de coulissen, het sjou wen en het spelen met de kinde ren behoort tot de mogelijkhe den om de koters een onverge telijke middag te bezorgen. Het verhaal, de décors, de kostuums enzovoort, ialles is door de LEIDEN Vannacht om twaalf uur wilde hij het liefst de hele zaak achter elkaar afmuken, maar ook mr. dr. J. Cornells- sens, vanaf sept. '70 lid van de Leidse KVP-randsfractle, kwam niet meer aan de begrotingsstaart toe „Ik begrijp niet waarom deze behandeling weer op de lange baan geschoven moet worden. Overigeas was het de afgelopen dagen opval lend hoe de oppositiepartijen toetsend welke inbreng zij hebben gehad bij het realiseren van het collegeprogram toch wat terugdeinsden toen ze zagen, wat er verwerkelijkt werd in vier jaar terwijl ze zelf niet in het college vertegen woordigd zijn geweest". Joep Cornelissens vindt, dat er de laatste tijd met de nodige omzichtigheid is gemanoeu vreerd: ..Het minder scherpe aan beide kanten was ken merkend. Een verschil met de eerste Jaren toen men aan „de andere zijde" zich steeds weer afvroeg: haalt dit college de begrotingsbe handeling wel? Persoonlijk heb ik in deze eindfase van de raadsperiode het accent gelegd op renovatie en reha bilitatie van het woonbestund en op het werkgelegenheids probleem. Deze zaken heb ben voor mij en mijn fractie de hoogste prioriteit. Als we tot bevredigende oplossingen hiervoor zouden kunnen ko men, zijn we in staat de ach terstanden op deze gebieden in Leiden weg te werken. Hier is eensgezind opereren door de hele raad mogelijk. Dat zie je telkens, je ziet steeds die rode druad van wat de gehele raad wil doen. Zelf ben ik dagen met dit werk bezig. Dat moet ook wel, als je niet alleen raads lid wil zijn voor je „eigen" onderdelen. Je moet ook con tact met de kiezers houden. In de piekperioden kost het me 40 uur per week, met al les wat eraan vastzit. Dat heb je wel nodig. Bouwen aan het geheel is boeiend, maar ook vermoeiend, voor al als je efficient te werk wil gaan. Dat kan heinas niet al tijd. Kort en bondig zijn in het raadswerk is praktisch niet mogelijk. Efficiency be trachten werkt zelfs prikke lend op sommige raadsle den" Leidse agenda overkoepelende Instantie van nationale wetenschapsorganisa ties van zestien Westeuropese landen. Dit werd onlangs beslo ten door twee leden van de Fon- dation. de heren R. St. J. Wal ker uit Londen en dr. A. Perez- Masia uit Madrid. Andere kan didaten voor de vestiging van het bureau zijn Dublin, Kopen- zaterdag 13 april hagen. Londen,,Bad Godesberg, Koord-*tudto, Oud» Rijn M ring Oxford en Straatsburg. Leiden boft toch maar weer. Zakken De gemeentereinigingsdienst zal morgen. Goede Vrijdag, geen huisvuilzakken ophalen in Lei den. De dienst doet dan ook een vriendelijk verzoek aan de bewo ners geen zakken buiten te zet ten. Na de Paasdagen wordt het gebruikelijke ophaalprogramma weer voortgezet. Burgerlijke stand groep gemaakt en In elkaar ge zet. De toegangsprijzen voor de pre mières op 17 en 21 april bedra gen voor kinderen 1 gulden voor CJP- en LAK-leden f 2.50 en anderen 3.50. Kandidaat Leiden komt in aanmerking als vestigingsplaats voor het bureau van de Fondation Européenne de la Science in oprichting, een LEIDEN Gel P. J de Nobel t Wilhelmus Jozef. Hollkamp; Bust Weercn: Otto a. c. MiuUH .n L. de T. T. M. Roelof» en A Y. L do Heer: Malkcl, zv a Leemans Zuiver Overleden a. M <3 aug. 1924); I (4 Juli 190H); D. Gehuwd: H. Klomp en L. Vlieland. agenda bioscopen Camera: „Waterloo", 18 Jr. dag. 20.00 uur. do. en vr. 14.00 uur. Kindermatinee: „Winnetou keert terug", a.l. ma., dl., wo. en za. 14.30 uur, zo. 14.00 en 16.15 uur. Lido: „Help de dokter ver zuipt", a.l. dag 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Jesust Christ Super star", tijden zie Lido. Luxor: „Roep der wildernis" 14 Jr. dug. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Trianon: „101 dalmatiërs" (Walt Disney) a.l. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15, 16.15. 19.00 en 21.15 uur, Rcx: „Huwelijksrapport', 17 jr, tijden zie Trianon.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3