tódóc ©ouAcwii AFTREDEN MEIR IS ONHERROEPELIJK fb\ ijmaker Arabische guerrilla-actie in Israëlisch stadje: 16 doden BEPERKING HAAGSE ZIEKENHUISBEDDEN ONVERANTWOORD Bouwplan voor Grand Hotel BOUW-C.A.O. IS ROND Juridisch gevecht 0111 salarissen hij Usfa verdien hechte Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uuur - Abonnementen: per week ƒ2,37; kwartaal 30,66; jaar ƒ119,05 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers: 40 cent. 65c JAARGANG No. 19785 DONDERDAG 11 APRIL 1971 LAGERE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk mist en wolken velden. maar vooral in het zui den van het land ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Min. temp. ongeveer 5 graden. Max. morgen van 10 graden op de Wadden tot omstreeks 17 gra den in het zuiden van het land. Morgen zon: 5.51—19.32. Maan: 1.04—8.55. Schev. hoogwater: 6.23—18.46, laagwater: 2.1514.33. TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Meneer Uitvin der: 21.00 uur In het voetspoor van Athanasius Kireher; 22.00 uur De postbode, speelfilm. Ned. I: 19.401 uur Vader voor we zen, doe.; 20.35 uur Johannes Passion. TEL AVIV (AP/RTR) De Israëlische premier Gol- da Meir heeft vandaag het Israëlisch parlement en president Katzir medegedeeld dat haar besluit om af te treden onherroepelijk is. Gisteravond had ze aan de leiders van haar partij, de Arbeiderspartij, gezegd dat zij niet langer in staat is de staatszaken te regelen. Zij heeft aanbevolen op zo kort mogelijke termijn nieuwe verkiezingen te houden. Mevrouw Meir, die vanaf 1969 premier van Israël is, besloot zich terug te trekken omdat ze er niet in is geslaagd de drie groe peringen binnen de Arbeiderspartij te verzoenen over de crisis rond minister van Defensie, Dajan, die ver- antwoordelijk wordt gehouden voor het niet paraat zijn van de Israëlische troepen bij de Arabische inval in oktober vorig jaar. Het ontslag van Golda Meir be tekent het ontslag van het hele kabinet. Leiders van de Arbeiderspartij zeiden dat het nog te vroeg is om te voorspellen wie premier Meir op zal volgen, maar dat minister van Financiën, Pinhas Sa- pir, de meest logische opvolger is. In een rokerige en afgesloten kamer in het parle mentsgebouw las mevrouw Meir gisteravond enkele gedeelten uit een brief, die volgens haar pas na haar dood openbaar gemaakt mag worden. Ik wil geen lof tuitingen en ik wil niet dat iets naar mij wordt ge noemd, verklaarde ze. Mevrouw Meir zei voorts dat zij wel verbitterd was over de politieke critici, die haar hadden verweten dat zij alleen gedreven werd door een begeerte naar macht. Ik heb het einde van de weg bereikt, aldus de 75-jarige premier. Het spijt me dat hierdoor de gehele regering ten val komt. Mevrouw Meir zal aan het hoofd blijven van een voor lopig kabinet, totdat nieuwe verkiezingen kunnen wor den gehouden, waarschijnlijk in augustus. In een eer ste Egyptisch commentaar op het aftreden van Meir zei radio Cairo, dat mevrouw Meir hiertoe was ge dwongen als onvermijdelijk gevolg van de nederlaag die Israël in de oktober-oorlog leed. Inmiddels wordt in het Midden-Oosten gewerkt aan een Israëlisch-Arabische dialoog. Het initiatief hiertoe is genomen door president Leopold Senghor van Sene gal. De dialoog zou gevoerd moeten worden door een honderdtal vertegenwoordigers van de verschillendo politieke en ideologische stromingen. Volgens de Sen» galese president vindt er thans in Dakar een gedach- tenwisseling plaats tussen Arabieren en Israëliërs, die elkaar privé ontmoeten. De Israëlische minister-president Golda Meir heeft vandaag haar ontslag aangeboden. Zij verklaarde niet langer in staat te zijn de staatszaken te regeen. Bredero heeft met instemming van het Haagse gemeentebestuur twee Duitse ar chitecten aangetrokken om op de plaats van het gesloopte Grand Hotel een pro ject voor 350 woningen te verwezenlijken. In het ontwerp van de architecten zijn 320 woningen verwerkt, waarvan 55 procent uitzicht op zee heeft. De woningen vor men een wand, direct aan de boulevard, met daaronder een voetgangersgebied ils winterpromenade. Aansluitend landin- ïaarts er is een laagbouwdeel, aangelegd op een parkeergarage. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Werkgevers- en werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf hebben volledig overeenstemming bereikt over de nieuwe cao, die een looptijd krijgt van negen maanden. Bij de vaststelling van de loonschalen is de looi> maatregel van de regering leidraad geweest. Andere nieuwe elementen in de bouw-cao zijn: twee extra vakantiedagen voor werknemers vanaf 55 jaar, een extra vakantiedag voo* ie- dereen (totaal 22), werktijdverkorting tot 40 uui per week ingaande 1 december, verhoging van de vakantietoeslag met 0,2 procent. Koninklijk kunstbezit op veiling ontdekt SOESTDIJK Tot verbijste ring van het Koninklijk Huis is bij de Londense veiling Chris tie's een prachtige schaal van Siberisch nefriet (jade), opge doken, die eind van deze maand in Genève zal worden geveild. Het Hof staat voor een raad sel, hoe het huwelijksgeschenk voor Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, aangeboden door de Nederlandse kolonie in het toenmalige St. Petersburg, verdwenen is uit het koninklijk bezit. Vast staat, dat het geschenk niet door de koninklijke fami lie is verkocht. Dit soort ge schenken blijft voor altijd in hun bezit. Ook is zeker, dat de schaal niet in de oorlog is ge stolen, toen de koninklijke fa milie afwezig was. Na de oor log was het geschenk nog aan wezig. De verdwijning is bij toeval ontdekt, doordat de catalogi van Christie's veiling ook op Soestdijk komen. Bij lezing van de beschrijving is men on middellijk in de kluis gaan kij ken. Daar bleek dat de schaal inderdaad verdwenen was. De koninklijke familie heeft maat regelen genomen om de ont vreemding te laten uitzoeken. Wie de schaal, bezet met dia manten en met gouden hand vatten, te koop heeft aangebo den, 'vordt dooi Christie's niet bekend gemaakt. TEL AVIV (UPI) Een groep Arabische guerillastrijders heeft vanochtend twee gebouwen in het Israëlische stadje Kiryat Sjemona bestormd. Volgens oog getuigen zouden er zeker 16 Is raëliërs bij de aanval zijn ge dood. Het stadje ligt ongeveer twee kilometer van dc grens met Libanon. Minister Dajan van defensie heeft een kabinets vergadering in Jeruzalem verla ten en is per helicopter naar Ki ryat Sjemona gevlogen om de operatie tegen de guerillastrij ders persoonlijk te leiden. In-Beiroet heeft het algemeen op perbevel van het Volksfront voor de bevrijding van Palesti na de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Volgens een communiqué van het front hebben de commando's ook gij zelaars gemaakt. Het front waarschuwt de Israëlische auto riteiten dat zij het leven van de gijzelaars in gevaar brengen als ze een tegenaanval ondernemen. Het „algemene opperbevel" van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina", een bewe ging onder leiding van kapitein Achmed Ghobril, maakt geen deel uit van de raad van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie. In Kiryat Sjemona wonen onge veer 18.000 mensen. Het is de grootste nederzetting in Opper- Galilea. Volgens de Israëlische radio drong de groep arabieren van ochtend om half zeven het stad je binnen. Een patrouille van de Israëlische politie werd met au tomatische wapens en bazooka's onder vuur genomen. De com mando's zouden ook gesteund worden door beschietingen van af Libanees grondgebied. Inbraak met auto In een zaak van radio- tv-appara- tuur werd gisternacht een in- braak gepleegd, nadat de da ders eerst met een auto het sta len hek voor de deuren hadden stukgeramd. Bij de inbraak werd een hoeveelheid televisie toestellen, radio's en cassettere corders buitgemaakt van onbe kende waarde. Medische faculteit Leiden: Leiden/Den Haag De medische faculteit van de Lcidse Univer siteit heeft zich nadrukkelijk uitgesproken tegen sluiting en inkrimping van de Haagse zie kenhuizen. Zoals bekend is on langs een rapport uitgebracht, waarin geadviseerd wordt het aantal Haagse ziekenhuisbedden terug te brengen van 4000 naar 28000. Bovendien zouden enkele ziekenhuizen gesloten moeten worden. Dit alles is volgens de Leidse me dische faculteit onverantwoord. „Er zijn nu al onaanvaardbaar lange wachttijden voor de co-as- de Campina. een natuurgebied tussen Oisterwijken Boxtel is gisteren een gebroken. Zeker 50 ha. bos gingen verloren. Met man en macht werd het v vrijwillige brandweren uit de omgeving bestreden. Eindhoven (ANP) „Philips zal onder geen enkele voorwaarde de niet uitgekeerde salarissen van het Helmondse USFA-personeel uit betalen, tenzij we juridisch gedwongen zullen worden." Dit zei F. de Stoppelaar Blijdesteijn, adjunct-directeur van Philips' sociale za ken. Hij reageerde hiermee op de beslissing van de Helmondse USFA- werknemers de bezetting tenminste voort te zetten totdat de juridi sche dienst van het NKV heeft uitgemaakt of terugvordering via het retentierech mogelijk is. De Soppelaar Blijdesteijn zei dat de ju risten van Philips in een voorlopige conclusie tot de slotsom waren gekomen dat dit recht in het onderhavige geval niet van toepassing is. Desgevraagd zei de Stoppelaar Blijdesteijn blij te zijn nu het fei telijke USFA-conflict is opgelost. Zoals bekend zijn NKV en personeel er gisteren toch mee akkoord ge gaan dat het bedrijf in Helmond wordt gesloten. Nieuw systeem onderzoek hartpatiënten DEN HAAG (ANP) De Neder landse PTT heeft, voor het eerst ter wereld, met succes on derzocht hoe een cardiogram (hartfilmpje) over een openbare telefoonlijn rechtstreeks van een mens kan worden overgebracht naar een ziekenhuis, waar een computer meteen daarna de on derzoekende arts via dezelfde telefoonlijn in gesproken vorm het resultaat van het elektro cardiogram (ECG) meedeelt. D't resultaat is bereikt door het dr. Neherlaboratorium in Leid- schendam. Het systeem zal over enkele we ken wordqn overgedragen aan de rijksuniversiteit in Leiden. Het overbrengen van cardiogram- men over grotere afstanden per telefoon dateert reeds van 1968. Van een computeranalyse was daarbij echter nog geen sprake. Minister houdt zich afzijdig in Boskoopse ontslagzaak Den Haag Minister Van Keme- nade (onderwijs en wetenschap pen) is niet van plan zich te be moeien met de affaire in Bos koop, waar twee onderwijzers door het schoolbestuur met ont slag worden bedreigd wanneer De USFA-bezetsters en het NKV zijn met Philips tot overeenstemming zij zitting nemen in de gemeen- j gekomen. Aan het einde van de beraadslagingen werd een pers- «eraad. cpqferentie gehouden. sistenten", aldus dc verklaring. Vooral de voorgestelde sluiting van het Julianakinderziekenhuis in Den Haag, zit de Leidse me dische faculteit zeer hoog. „Dit ziekenhuis heeft een opleidings capaciteit van 104 medische stu denten in de kindergeneeskunde. Inkrimping, spreiding of herver deling van de voor onderwijs doeleinden aanwezige kinder bedden in Haagse ziekenhuizen zal ook de onderwijskwaliteit aantasten. Totaal zijn dit 162 bedden, meer dan de helft van het totale aantal van de Leidse capaciteit in kindergeneeskunde waarvoor nu reeds waohttijcfen van een Jaar geleden." Wanneer de Ursula-kliniek Jn Wassenaar zou sluiten ontstaan volgens Leiden dezelfde proble men voor neurologie en psychia trie. De klinische onderwijsca paciteit in deze kliniek bedraagt namelijk bijna eenderde van de Leidse onderwijscapaciteit in dit vak. Daarom dringt de medische facul teit erop aan, dat het medisch onderwijsbelang bij planning en besluitvorming bij inkrimping van ziekenhuisbedden een duide lijke plaats krijgt. Deze zwart kunstlederen etui met spiegel, kam, vijl en regenkapje,, ontvangt u als dank voor de moeite voor hét aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonnement. Noteer m.l.v Dflll 8ls nieuw kwartaal-abonnee: DUIV Stuur dezo bon In ™jam zondor postzegel. 88 antwoordnummer Woonplaats Stuur het etui naar LEIDSE Woonplaats COURANT Namans: opon envelop. 349, Lelden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1