Schoenmaker: 2 met gouden randje s Slotoffensief Lokomotive tevergeefs Celtic-Atletico had overal mee te maken, behalve met voetbal Eppenhoff telde de gaten in de lucht i£ is n? Happel nog een jaar bij Brugge RUIS EN ZWAMBORN: ZES DUELS EUROPACUP I EUROPACUP II EUROPACUP III Kovacs naar Inter Milan? Negen boekingen, drie spelers van veld gestuurd Bayern München wacht op verwezenlijking van droom DONDERDAG 11 APRIL 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 15 ROTTERDAM Het was weer Lex Schoenmaker. Hij nam gisteravond de helft van de totale produk- tie voor zijn rekening in de wedstrijden die Feyen- oord tot nu toe in het UEFA-Cuptoernooi heeft ge speeld. Zestien doelpunten, Lex Schoenmaker acht, waarvan twee met een gouden randje tegen VFB Stuttgart. Hij relativeerde alles met te zeggen: ,Het geluk dat we voor de rust misten, had ik Jlma wel". Maar ook hij moet van de reservebank jf gezien hebben dat Wery, de Jong, Ressel, Kris tensen identieke scoringskansen kregen maar dit maal niet het vermogen bezaten ze in treffers om le zetten. Er begint zich in de Kuip een legende te. ontwikke- Het verhaal wordt steeds luider dat Feyenoord scoren als Van Hanegem verdwijnt. Niet bij ster elegant ten opzichte van Van Hanegem maar het is een vaststaand feit dat het meermalen is ge beurd. Ook gisteravond weer tegen een ploeg waar- men zich deerlijk heeft vergist. Trainer Coerver zijn medespionnen Kristensen, Ramljak en Schneider waren afgelopen zaterdag niet zo onder de indruk gekomen van hetgeen het in knalgeel ge stoken VFB Stuttgart tegen Borussia Mönchen Gladbach had getoond. Daarom klonken de woor- an trainer Hermann Eppenhoff gisteravond nog dreigender: „Thuis spelen we zeker anders en i fterker. De fris van de lever commentariërende Eppenhoff had zich wel vergist toen hij daags tevoren gokt© op 2-0 voor Feyenoord. Daarvoor had hij een ver klaring. „We misten drie man uit de basis opstel- Ettmayer, Ohlicher en Coordes. Ik moest spelers als Schafer, Martin en Elmer inzetten die vorig jaar nog in de jeugdploeg uitkwamen. Daar- baseerde ik mijn wat ^pessimistische uitspraak, t was aan ons spel ook te merken. Met de dri© genoemde routiniers erbij zouden we rustiger heb ben gespeeld en beter hebben opgebouwd. Die jon ge spelers zijn bang om fouten te maken en daar om stuurden ze elke bal zonder pardon, maar ook tonder overleg, terug". Gaten Want Stuttgart heeft wel een afweerslag moeten le veren tegen de opgepepte Feyenoorders die in het nagenoeg volle stadion deze ene opdracht haddenr doelpunten maken. Ze joegen er ijverig op, volgden de raad op die het drietal plus trainer zaterdag had meegebracht: alles hoog voor het doel want daar zijn de verdedigers niet zo sterk in. Het viel anders uit. Aanvoerder Willi Entenmann was wel degelijk sterk de lucht en trainetf Eppenhoff verwonderde zich na afloop over de taktiek van Feyenoord. Eppen hoff: „Er zat geen enkel overleg in de aanvallen die hoog voor het doel eindigden. Mag ik het zeg gen? Feyenoord heeft alleen gaten in de lucht ge scholen". Daarmee doelde hij niet op de veie gemiste kansen maar juist wel op die hoge voorzetten en passes die niet het effect sorteerden dat Feyenoord ervan had verwacht. Ook al niet omdat Eppenhoff, die Feyenoord vier weken geleden in Telstar had ge- :ien, precies wist wat er zou gebeuren: zoveel mo gelijk naar het hoofd van Van Hanegem die zou trathten terug te koppen op de schoen van een me despeler. Als dat gebeurde, wrong zich onvoor- «au-delijk een Duitser tussen hem en de ander, en nsierven al die stormlopen een voortijdige dood. Sottgart trok een hardgele muur op voor de „voor zijaleven vechtende" doelman Heinze; metterdaad hard. Of het mooi werd gedaan, deed niets ter zake, als de bal maar weg was. Zelden of nooit kwam Stutt gart in de eerste helft, waarin Boskamp al na ne gen minuten moest worden vervangen door Raml jak omdat hij tijdens een. sliding een sohop tegen lijn neus had gekregen waardoor een scheur in zijn neusbeentje ontstond, toe aan aanvallen. Tweemaal welgeteld: na een goede twintig minuten en dat was meteen een doelpunt. Stickel bereikte de opgerukte rechtsachter Weidmann die voorzette. Waar was Ramljak? Hij ontbrak. (VHS tratinaftn nottpraaffl En zo kwam de bal bij de geheel vrijstaande Bren- ninger twee seizoenen geleden na een lange car rière bij Bayern München weggeplukt die nog de tijd kree gde bal voor zijn linkervoet te leggen. Feyenoord stond achter. Nog eenmaal brak Stutt gart uit en moest Treytel een schot van Hand- schuh, weer na een voorzet van Weidmann, tot hoekschop verwerken. Twee kansen voor Stuttgart i hard jubelende Ressel. Nummer twee van „Haag- dat er na de rust niet een kreeg, maar wel een percentage van vijftig procent scoorde. Hoe schril stak daar tegenover het aantal moge lijkheden voor Feyenoord af. „Het lukte niet" ver zuchtte Coerver later. Hij had natuurlijk gekozen voor de aanval. Hij had daartoe Ramljak opgeof ferd. Maar zijn opzet ging al. gedeeltelijk de mist in toen Boskamp verdween van het versterkte mid denveld. Toch bleef de enorme druk maar als de aanvallers, met weer een Kristensen die te nadruk kelijk zijn friemelwerk wilde demonstreren, dan toch de hardgele muur hadden doorboord, schoten ze over of naast of redde Heinze. Verandering Er behoeft niet gehoopt te worden op het slopen van de vijandelijke krachten want per traditie be zitten Duitse ploegen een uitnemende conditie. En de zekerheid waarmee Feyenoord was begonnen, slonk langzaam door de missers en het getreuzel, vooral van Ressel van wie nu eenmaal bekend dat hij moeilijk een bal aanneemt en nog lastiger een manoeuvre uitvoert waardoor hij in schietpo sitie kan komen. Dat veranderde toen voor Van Hanegem in de eerste helft aan zijn 'enkel ge blesseerd doordat een Duitser er boven op ging staan na de rust Lex Schoenmaker, die zo wijls een deel van een wedstrijd mo»t spelen, trad. Schoenmaker: „Het was logisch dat na zondag te gen Roda JC dezelfde ploeg in het veld zou staan. Als Van Hanegem niet was uitgevallen, zou ik waarschijnlijk op de bank zijn gebleven. Ik ging er als vierde spits in, hoefde niet eens terug te gaan naar eigen helft en zo kwam er wel meer ruimte" Schoenmaker is wèl balvaardig en als spits voerde hij al meteen een uitstekende actie uit die Ressel tot een schot in staat stelde. Hij liet ook het flit sende, direkte schot zien waarin De Jong zo had gefaald. Het was wel een pass van De Jong die voor Feyenoord de gelijkmaker betekende. Ressel schoot tegen de doelman op en Schoenmaker joeg de bal feilloos in het net: 1-1. Zes minuten nadien zette Wim Jansen voor en nadat De Jong finaal had gemist, nam Schoenmaker de bal dan maar in eens op zijn schoen: 2-1. Derde viel niet De derde had moeten vallen toen Schoenmaker een glanzende pass gaf naar de op links staande Wery, wiens voorzet door Kristensen in het zijnet werd gedeponeerd. De derde had moeten komen toen Jansen zich tussen de te slap terugspelende Enten mann en Heinze wrong maar de doelman redde. De derde had ook nog kunnen komen met die fraaie omhaal van Schoenmaker maar Heinze ver staat zijn vak. De derde kwam niet. Schoenmaker, zonder meer de matchwinner: „Ik begrijp die downstemming niet. We gaan toch niet verslagen naar Stuttgart. Daar kunnen we hetzelfde spelen als Stuttgart hier en tegen Ruch Chorzow hebben we getoond op de nul te kunnen spelen". Coerver: „Haddden Ett mayer en Ohlicher maar wel gespeeld. Zij kunnen niet meeverdedigen, dan hadden we het minder moeilijk^ gehad". In Stuttgart zullen ze er wel bij zijn want dan is hun scho.sing voorbij. Eppenhoff: „Thuis speelt Ettmayer altijd zeer sterk" Hij zal wel Elmer moeten missen die al in het pril le begin van de goed leidende Roemeen Rainea de gele kaart kreeg toen hij de bal wegtrapte. Maar Elmer is een van de jongeren en behoort niet tot de vaste keus. De uitslag is natuurlijk geen hopeloos uitgangs punt maar Stuttgart heeft wel heel weinig nodig (1-0 is al genoeg) om Feyenoord de doortocht naar de finale van de UEFA-Cuptoernooi te beletten. En waar haalt Feyenoord de schutters vandaan als niet meteen Schoenmaker wordt ingezet, de ten onrechte te veel verguisde. Hij had Feyenoord weer gered. Scoreverloop 23. Brenninger 0-1; 61. Schoenmaker 1-1; 67. Schoenmaker 2-1. Feyenoord: Treytel; Rijsbergen, Van Daele. Vos; Jansen, De Jong, Van Hanegem (Schoenmaker), Boskamp (Ramljak). Wery, Ressel, Kristensen. VFB Stuttgart: Heinze; Weidmann, Martin, Enten mann, Elmer; Mall (Eisele), Schafer, Handshuh. Zech; Stickel (Jank), Brenninger. Scheidsrechter: Rainea (Roem). Aantal toeschouwers: 59.000 Rotterdam Ernst Happel was gisteren in zijn snelle bolide naar Rotterdam gekomen om Feyenoord-VFB Stuttgart te zien. Ernst Happel zal zo goed als zeker nog een jaar trainer blijven van FC Brugge. Happel: „I behoef alleen het con tract nog maar te tekenen. Dat doe ik eerstdaags want alles is rond. Men bood m;j een con tract voor twee jaar aan maar ik vind één voorlopig genoeg". Ernst Happel zal de leiding heb ben over het eerste team. de Limburgse trainer Thieu Bollen neemt de reserves onder zijn hoede. Het contract met Jac ques de Wit, die na 't plotselin ge vertrek van Leo Canjels inte rim-opvolger werd voor Happel In januari kwam, is niet ver lengd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Cees Zwamborl en Mede Ruis van RVC zij» door de KNVB voor zes binden de wedstrijden geschorst. Dezt straf werd de beide spelers op gelegd naar aanleiding van hut gedrag in de wedstrijd teget Hermes DVS, anderhalve weel geleden. Het bestuur van RVC heeft gister een gesprek gehad met juri« disch adviseur Mr. Janssen van Raay om de mogelijkheden t« onderzoeken tegen het opleggen van deze straffen bij de KNVB ln beroep te gaan. N-, een twee de gesprek zal het bestuur van RVC bepalen welke stappen zij gaat ondernemen. Veel winnaars DEN HAAG Het aantal deelne< mers aan sporttoto no 40 be droeg 423.856. De inleg waj 980.291,—. Het prijzen bedrag 414.663,— le prijs: 35 win naars, die elk bruro ƒ2.961,81 ontvangen, 2e prijs: 890 win naars, die elk 116,40 ontvan gen, 3e prijs: 7.865 winnaars, die elk 13,10 ontvangen. De premie ten bedrage van 103.665,— bruto wordt na het verstrijken van de reclameter mijn op woensdag 8 mei a.s. bij loting toegewezen aan een der le prijswinnaars. De premie ten bedrage van 100.087,— van sporttoto no 37 is gevallen op formulier no 3434182. Deze winnaar ont vangt aan prijs en premie bruto 102.678,—. LEIPZIG Tottenham Hotspur hoeft zijn eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi Uefa-Cup tegen Lokomotive gewon nen. In Leipzig zegevierden de Engelsen met 2—1. Bij de rust was de stand 2—0. Ruim 70.000 toeschouwers woonden de wedstrijd ln het zentralstadion bij. Peters gaf zijn ploeg na een kwartier de leiding. Twaalf minuten la ter vergrotte Coates de voorsprong. Een klein kwartier na de her^ vatting scoorde Loewe met een kopbal het Oostduitse doelpunt In de eerste helft heeft Lokomotiv, vijfde in de zojuist beëindigde nationale competitie, het uiterst moeilijk gehad. De Londenaren be heersen de ontmoeting volkomen en de openingstreffer van Peters die met een afstandsschot juist onder de lat scoorde, was dan ook volkomen verdiend. Vooral bij kopduels bleken de Spurs oppen- machtig. Lokomotive, dat eerder onder meer Wolverhampton Wan derers en Ipswich Town uitschakelde, wankelde toen in de 27e mi nuut Coates de stand op 2—0 bracht. Het had er alle schijn van dat de ploeg al in deze eerste ontmoeting voor de halve eindstrijden vrijwel zou worden uitgeschakeld. Met de steun van een geestdriftig publiek herstelden de Oostduitsers zich echter. Loewe verkleinde de achterstand met een gerichte kop bal. Een furieus slotoffemief volgde. Tot grote teleurstelling van de tienduizenden op de tribunes bleef de gelijkmaker echter uit. Wel trof een schot van Altman tien minuten voor de tijd de paal. Ujpest Dosza (Hong.)-Bayern München (WDld) 1-1 (0-0) Doelpunt Dosza: Fazekas Bayern München: Torstensson Toeschouwers: 82.000 Celtic (Schotl.)-Atletica Madrid (Sp.) 0-0 Toeschouwers: 73.000 AC Milan (It.)-Borussla Mönchengladbach (WDld) 2—0 (1—0) Doelpunten Milan: Bigon en Chiarugi Toeschouwers: 70.000 Üproting Lissabon (Port.)-FC Magdeburg 1-1 (0-0) Doelpunt Sporting: Manaca FC Magdeburg: Sparwasser Toeschouwers: 55.000 Lokomotive (ODld.)-Tottenham Hotspur 1-2 (0-2) Doelpunt Lokomotive: Loewe .Tottenham Hotspur: Peters en Coates Toeschouwers: 70.000 Feyenoord (Ned.)-Siuttgart (WDld.) 2-1 (08-1) Doelpunten Feyenoord: Schoenmaker (2x) Stuttgart: Brenninger Toeschouwers: 59.000 (Van onze correspondent) MILAAN In Milaan wordt druk gespeculeerd over de mogelijk heid dat de oud-Ajax trainer Stevan Kovacs „consulent" bij Inter Milan zou worden. Er zou gezocht worden naar een ma nier om Kovacs te contracteren, ondanks het feit dat de Italiaan se voetbalbond onlangs nog be sloten heeft de grenzen voor bui tenlandse spelers en trainers voor nog minstens één jaar ge sloten te houden. BOEDAPEST Het is Bayern München dit jaar ernst. De Westduitse kampioensploeg, die al jaren haakt naar Europese faam, schiep zich gisteren in Boedapest een aantrekkelijke uitgangspositie voor bet bereiken van de finale in het Europacuptoer- nooi der landskampioenen. De eerste, met enige zorg tegemoet geziene wedstrijd tegen Ujpest Dos- M leverde voor een uitverkocht NEP-stadion (82.000) toeschouwers een voor de duitsers bevredi gend gelijkspel op van 1-1. Bavern nam 19 minuten na rust de lending door oedoen vein de Zweed Conny Torstensson. Negen öinuten voor het einde zorgde Fazekas voor de ge- ijkmaker, uit een voorzet van Kellner, die de bal Ussen de benen van libero Beckenbauer door thoot. (er» verbitterd cupgevecht is het in het zomerse Ucdapest overigens niet geworden, hoewel de be ssen voor beide partijen toch groot waren. Uj- had weliswaar vrijwel steeds het voor de lu.sclub verplicht gestelde overwicht, maar als de longaarse ploeg m totaal vier kansen heeft gehad f het veel. De Duitse voorstopper Schwarzenbeck Ki de 67-voudige international Bene voor zijn re- ing en dat zo afdoende, dat de Hongaren het fcnvalsritme niet te pakken konden krijgen. Doel man Sepp Maier en laatste verdediger Becken bauer speelden zo goed als foutloos, waarmee de gedurende lange tijd aan Duitse zijde gehandhaaf de „nul" wel is verklaard. Bayern nam in de tweede helft zelfs de leiding. Torstensson scoorde in de 64ste minuut met eer droog schot. De Zweed, door zijn ploeggenoten bij genaamd „mister europacup" heeft de voor hem gestorte 600.000 gulden inmiddels wel waar ge maakt. In de kwartfinales tegen CSKA Sofia maak te hij ook al twee doelpunten. De ploeg van Udo Lattek - de oefenmeester had vooraf aangekondigd zonder meer op remise te spelen - verliet het stadion echter toch niet met de volle winst. In de 81ste minuut passeerde Fazkas met een harde volley Sepp Maier: 1-1. Kort na rusl keurde de Italiaanse scheidsrechter Gonella een treffer van Zobel af wegens buitenspel. Over het algemeen heeft Bayern München. lijst aanvoerder in de Bundesliga, in deze ontmoeting de beste kansen gehad. Zowel Höness als Torsten? son lieten in de eerste helft riante mogelijkheden liggen. In het Duitse kamp werd echter na afloop niet getreurd. Men dacht slechts aan 24 april wanneer in het Olympisch stadion van München een droom tot werkelijkheid moet worden gemaakt Jock Stein, de heilige onschuld GLASGOW Het eerste treffen in de halve finale van de Europese bekerstrijd voor landskampioenen tussen Celtic Glasgow en Atletico Madrid is in een ware veldslag ont aard. De Madrilenen, die ten koste van al les Celtic het scoren wilden beletten, lieten vanaf het eerste fluitsignaal van de straf optredende Turkse scheidsrechter Dogan Babacan een ruwe partij voetbal zien. Ondanks het inderdaad behaalde gelijkspel, de wedstrijd eindigde in 0-0, kwam deze manier van spelen de Spanjaarden duur te staan. Dogan Baba can zag zich voornamelijk genoodzaakt zeven spelers van Atletico een waarschuwing te geven, te weten Ayala, Benegas, doelman Reina, Diaz, Irure- ta, Melo en Alberto. De Argentijnen Ayala en Diaz haalden zelfs het einde van de wedstrijd bij lange na niet: Ayala verdween in de 62ste minuut na een overtreding tegen Hay, 60 seconden later werd hil gevolgd door Diaz, die Johnstone natrapte. Invaller Quique vergreep zich negen minuten voor het einde aan dezelfde speler. Ook hij werd heengezonden Babacan boekte twee spelers van Celtic, die voor eigen rechter gingen spelen en geïrriteerd raakten omdat zij er niet in slaagden te scoren, hoewel de gelederen van de tegenstanders werden uitgedund Het waren Jim B rog an en Dixie Deans. De wedstrijd eindigde in een totale chaos. Ver scheidene spelers raakten slaags en na het eind signaal konden zelfs de beide managers niet var elkaar afblijven. Juan Carlos Lorenzo van Atleticc en Celtic-boss Jock Stein „hinderden" elkaar zicht baar tijdens de gang naar de kleedkamers. Reeds in de eerste minuten deden zich wrijvingen voor. \yala en Diaz kregen de gele kaart, na overtredin- ;en tegen Dalglish en aanmerkingen op de leiding. Je beste kansen in de eerste helft waren voor Cel- maar de Schotten misten elke controle in de erking. Het treffen had echter gaandeweg eds minder met voetbal uit te staan. Het aantal overtredingen liep zo hoog op, dat herinneringen wakker werden aan de zogenaamde „Slag van Montevideo" in 1967: het beruchte duel om de we reldbeker tussen Celtic en Racing Club Buenos Ai res, toen vier spelers het veld moesten verlaten. Wonderbaarlijk was het te zien hoe, naarmate de strijd vorderde en het aantal spelers van Atletico afnam, Celtic zich nauwelijks kansen wist te schep pen. De Spanjaarden worstelden zich letterlijk naar een achttal, dat tekeer ging voor tenminste het dubbele aantal strijders. De drie weggestuurde spelers, Ayala, Diaz en Qui que, zullen de tweede ontmoeting ,op 24 april zeker moeten missten. Over het lot van de overige geno teerden zal de komende weken op hoog Europees voetbalniveau worden beslist. Jock Stebi kon na afloop van de veldslag Celtic-At- letico de rol spelen van de beledigde onschuld, daar zijn spelers zich, in vergelijking tot de Span jaarden. als heren hadden gedragen. „Ik ben trots op het gedrag van mijn mannen", aldus de coach, „dit was geen voetbalwedstrijd meer". UEFA-waarnemer was gisteren in Celtic park de Engelsman A. D. McMullen, die sprak: „Morgen zal ik een telexbericht sturen aan de Europese Voetbalunie. Het is zeer betreurenswaardig". De heer Vicente Caldron, de voorzitter van Atletico Madrid, gaf scheidsrechter Babacan de schuld van alles. „Een verschrikkelijke teleurstelling. De scheidsrechter heeft de zaak volledig uit de hand laten lopen". De speler die het gisteravond het meest heeft moe ten ontgelden is waarschijnlijk Jimmy Johnstone geweest. De Schotse „vlo" werkte met zijn korte, springende bewegingen blijkbaar zo zeer op de ze nuwen van'de vanaf het begin op scherp staande Spanjaarden, dat hij keer op keer genadeloos werd neergelegd. Bij het verlaten van het veld kreeg hij van een speler van Atletico een slag In de maag. Johnstone stortte ter aarde en moest worden weg gedragen. Jimmy Johnstone („de vlo") toon de zich een plaag voor z'n Spaan se tegenstanders.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15