Containers grage buit van diefstal-bendes Stakingen in Japan gaan massaal door EELDE STOPT VLIEGLESSEN Hongerprobleem brengt chaos in Ethiopië GEZONDHEIDSVOEDSEL EEN NIEUW BIJGELOOF Paus ziet af van deel paasplechtigheden £cidbcSomo4it ROKEN DUBBEL GEVAARLIJK OONDERDAG 11 APRIL 1974 LEIDSE COURANTPAGINA 13 PERTH (AP) Roken zou „dubbel gevaarlijk" kun nen zijn, is het oordeel van twee Australische geleer den. Hun was gebleken dat de in sigarettenrook aan wezige teer niet alleen kanker kan veroorzaken, maar dat het roken ook de natuurlijke weerstand tegen de vorming van tumors verzwakt. Dr. Patrick Holt en Dr. David Keast, verbonden aan de facul teit voor microbiologie van de West-Australische universiteit, hebben drie jaar lang de gevolgen bestudeerd van sigaretten rook op mensen en muizen. Daarbij was gebleken dat de rook het vermogen tot immuniseren in de luchtwegen en andere de len van het lichaam schade 'doet. „En dit verklaart waarschijn lijk ook dat rokers gevoeliger zijn voor verkoudheden, griep en andere kwalen die zich bij herhaling voordoen". Vloeken - u blijft er gezond bij LONDEN (Rtr) Vloeken is goed, al moet men het wel bin nen de perken houden, vindt het serieuze vakblad van de Britse artsen, Medical Journal'. Als de mens 'm niet eens flink van katoen zou kunnen geven, zou hij zijn emoties te veel moeten in houden, aldus het blad. Het vloeken is een traditie met een eervol verleden en moet be slist niet verboden worden. De Normandiërs die Engeland ver overden plachten in het latijn of Frans te zweren, maar ze kwamen er later achter dat Angelsaksische vloeken een lekker der klank hadden. Maar vloekwoorden moeten volgens de Medical Journal ook weer niet al te dikwijls gebruikt worden, omdat er mensen zijn die dan sneller hun zelfbeheersing verliezen. GRONINGEN (ANP) De Rijks luchtvaartschool in Eelde zal komende herfst geen nieuwe vliegcursus beginnen. De direc tie van de school heeft dit beslo ten omdat de behoefte aan vlie gers in Nederland afneemt. Deze behoefte wordt voor 80 procent bepaald door de KLM, waarvan het thans afhangt wan neer de cursus hervat zal wor den, aldus de directeur van de school, W. Lekay. Adspirant-vliegers, die zich ge meld hebben, ontvingen al be richt dat zij.in september niet kunnen beginnen aan de cursus, die tot nu toe twee maal per jaar van start ging. Het is de vraag of de 20 vliegers die in mei afstuderen nog werk vinden in de Nederlandse burgerlucht vaart. DUBROVNIK (AP) In Dubrovnik is gisteren bepaald dat er van het vliegveld bij deze stad 's nachts geen gebruik meer mag worden gemaakt. De eerste die over dit besluit hun grote vreugde tot uiting brachten waren de hoteleigenaren van hef nabijgelegen Cavtat, waar de gasten al lang steen en been heb ben geklaagd over de nachtelijke herrie. De ouders van de studente Patricia Hearst hebben gisteren in Mexico verklaara dat de ontvoerders van hun dochter terro risten zijn die men niet kan ver trouwen. Kranten magnaat Randolph Hearst zei te ver wachten dat het Symbionese Bevrijdingsleger, een organisatie die tekent voor de ont voering, alles in het werk zal stellen zijn doch ter te bevrijden uit de handen van ij.? enkele leden van a t deze organisatie 30.000 arbeidsplaatsen nodig in Zuid Limburg MAASTRICHT (ANP) De ko- mende vijf jaar zullen in het herstructureringsgebied in Zuid Limburg 30.000 arbeidsplaatsen gecreëerd moeten worden. Dit zei oud-staatssecretaris M. J. Keyzer gisteren in Maastricht bij de presentatie van een vijf jarenplan voor Zuid Limburg, dat werd samengesteld door het raadgevend Bureau Berenschot. De werving van nieuwe onderne mingen zou vooral gericht moe ten worden op hoogwaardige metaalindustrie, grafische indus trie, enkele chemische bedrijfs takken, vervoersbedrijven, rijks- en andere diensten. Faciliteitenregelingen binnen be paalde marges moeten mogelijk worden omdat het fiscale kli maat ongunstiger is en de mi lieu-eisen strenger zijn dan in het aangrenzende België en Duitsland. ROTTERDAM" (ANP) Commissaris L. van der Zande en hoofdin specteur H. R. van Bruggen van de Rotterdamse rivierpolitie willen komen tot het oprichten van een landelijke brigade, die zich bezig houdt met containerdiefstallen. Jaarlijks wordt voor miljoenen guldens uit laadkiaten in de con tainerhaven gestolen. „Het gaat om gigantische bedragen", al dus de politiefunctionarissen", „maar de bedrijven vinden het niet noodzakelijk hun terreinen goed te bewaken en de verzeke ringsmaatschappijen dringen er niet op aan aangifte van dief stallen te doen". De speciale politiegroep, die bei den in het leven geroepen willen zien, zou moeten worden belast met het bestrijden van de ben- ATHENE Een rechtbank in het Griekse Pireaus heeft de 27-jari- ge Franse toneelspeler Jean Sa- vayot tot 4,5 maand gevangenis straf veroordeeld wegens schen nis van de openbare eerbaar heid. Savayot was in de nacht van dinsdag op woensdag naakt op de brug van het schip „So fia" verschenen en was vervol gens in het water gesprongen. degewijs georganiseerde mis daad. Naar verluidt zou ook mi nister Van Agt van Justitie wel iets voelen voor een speciale brigade. Volgens de politiefunctionarissen blijft de voornaamste aanzet tot doeltreffende bestrijding van de vrachtdiefstallen bij het be drijfsleven. „Zolang de directeu ren nog niet wakker liggen van het probleem, beginnen wij wei nig", zeggen ze. Het is dan ook volgens hen hoog tijd, dat er iets tegen de bendes gedaan wordt. „De bedrijven realiseren zich nog te weinig, dat zij bezig zijn in eigen vlees te snijden. Rotterdam zou op deze manier best eens te boek kunnen komen staan als een on veilige haven". Volgens de beide politiemannen opereren de bendes vooral van uit Brabant en zijn de leiders ex-smokkelaars, die zich ook be zighouden met clandestine alco holstokerijen- Commissaris L. van der Zande van de Rotterdamse rivierpolitie bij één van de overslagbedrijven in de haven. „Jaarlijks worden voor miljoenen guldens containers gestolen". TOKIO (Rtr) De Japanse vakbondsleiders hebben gister avond een oproep van de regering verworpen om een ein de te maken aan de omvangrijkste stakingsgolf uit de Ja panse geschiedenis. Na een spoedbijeenkomst bood de re gering aan een commissie in te stellen die binnen twee jaar het stakingsrecht van ambtenaren moet vastleggen. Op het ogenblik is het personeel in overheidsdienst verbo den te staken. De vakbonden hebben meteen De stakingen waarbij miljoenen geantwoord niet met het yoor- arbeiders zijn betrokken zijn stel akkoord te gaan. Volgens voorts een uiting van het jaar hen moet het stakingsrecht bin- lijkse „lenteoffensief" van de nen een jaar zijn geregeld. vakbonden voor betere financië- ADDIS ABEBA Het Ethiopische parlement heeft premier Endalkatsjoe Makonnen gisteren verhinderd het woord te voeren over een wiboek, dat de regering maandag hel licht had doen zien over omvangrijke binnenlandse her vormingen. In de plaats daarvan besloot het een lijst vra gen op te stellen die Makonnen volgende week moet beantwoorden. Ie en sociale voorwaarden in de nieuwe arbeidsovereenkomsten. Een nieuwe golf stakingen van drie dagen volgende week is al in voorbereiding, lij de spoorwegen legden gisteren ongeveer 270.000 werknemers voor 96 uur het werk neer, waardoor alle treinverkeer met uitzondering van de „kogel- trein"-express aan de Stille Oceaan en forenzendiensten in Tokio en Osaka werd verlamd. De spoorwegen hebben al laten weten dat vandaag 18.000 van de 16.370 treinen zullen uitval len, waardoor 18 miljoen reizi gers in moeilijkheden zullen ko men. Ook het binnenlandse luchtverkeer lag vrijwel stil. De 46-jarige, adellijke en met een diploma van Oxford begiftigde eerste minister zou het woord gevoerd hebben op een verenig de vergadering van beide hui zen van het parlement. Daar voor was alles al in gereedheid gebracht: televisiecamera's, een luidsprekersverbinding en facili teiten voor de vele binnen- en buitenlandse journalisten. Toen een lid van de senaat offi cieel voorstelde dat Makonnen het woord over het witboek zou gaan voeren, protesteerden le den van de kamer van afge vaardigden luidruchtig. Zij et sen dat zijn toespraak zou gaan over vraagstukken als de droog te en de corruptie in Ethiopië. In het witboek van veertien blad zijden ligt de nadruk op land hervorming, eveneens geëist door studenten, soldaten en boe- GENEVE (Rtr) De wereldge zondheidsorganisatie WHO trekt deze week in een rapport van leer tegen de moderne rage van „gezondheidsvoedsel", dat een onzinnig stokpaardje van deze tijd wordt genoemd, waarbij munt wordt geslagen uit angst en bijgeloof. De twee Ameri kaanse voedseldeskundigen die het rapport hebben geschreven komen tot de conclusie dat de „voedsel-kwakzalverij het groot ste bedrog op het gebied van de gezondheid is". De Amerikanen geven jaarlijks wel twee miljard dollar uit aan aanvullend voedsel voedsel en vitaminen en mineralen die niet door een arts zijn voorgeschre ven. Nieuwe rages als' „gezond heidsvoedsel", „bio-dynamisch voedsel" en „natuurlijk voed sel" zijn vele malen duurder dan gewone voedingswaren. Al het eetbare voedsel is gezond heidsvoedsel, of het nu gekocht wordt in een supermarkt of een gezondheidswinkel. Er is geen verschil in voedingswaarde tus sen natuurlijk gekweekt voedsel en voedingswaren die gekweekt worden met behulp van kunst mest en bestrijdingsmiddelen. De samenstellers citeren Nobel prijswinnaar Borlaug, die schat dat bij een verbod van chemi sche bestrijdingsmiddelen in de VS waarschijnlijk de helft van de oogst verloren zal gaan. Voor goed voedsel bestaat geen behoefte aan rages maar aan voedsel nu-t een voldoende va riatie om de mens de noodzake lijke voedingsstoffen te geven. De mensen moeten hun gewen ste lichaamsgewicht bereiken of handhaven door de hoeveelheid af te stemmen op het benodigde caloriegebruik. Dieetrages kun nen schadelijk zijn. -trenge dië ten hebben weinig meer te bie den dan eentonigheid, terwijl de verdwenen kilo's weer snel te rugkeren bij afwijking van het vastgestelde patroon. Tijdens het geforceerde dieet leert de dieethouder niets van betekenis over voedingswaarden, en even min verandert hij zijn eetge woonten die tot zijn overgewicht hebben geleid. VATIKAANSTAD Op advies van zijn arts, en op herhaaldelijk aandringen van zijn naaste medewer kers, heeft paus Paulus besloten om niet deel te oemen aan een aantal plechtigheden voor Pasen. De officiële woordvoerder van het Vatikaan blijft 'en stelligste ontkennen dat de paus zeer ernstig tiek zou zijn, en met name aan een hartkwaal zou 'ijden. „Zijn arts heeft hem aangeraden het meer dan volle en zeer vermoeiende paasprogramma enigszins te beperken". De paus, die in september 77 wordt, zal niet deel nemen aan de goede-Vrijdagplechtigheden 's mid dags in de Sint Pieter en aan de plechtigheden in dezelfde basiliek in de nacht van zaterdag op zon dag. Enkele weken geleden heeft de paus een zwa re griepaanval gehad. Vermoedelijk heeft hij toen niet voldoende rust genomen, en speelt die griep hem nog parten. wereldbekend aroma Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export Niet heel D-66 versaagt IN SOMMIGE GEMEENTEN vooral de grotere heeft een meer derheid van het kader van D'66 besloten toch zelfstandig aan de ge meenteraadsverkiezingen volgende maand deel te nemen. Dit be sluit viel soms tegen de zin van plaatselijke afdelingsbesturen; ken nelijk heeft de generale partijstaf de moed zo'n beetje opgegeven, maar zijn het de sub-lteme officieren die besluiten nog niet te versa gen. Hoopt men dat de katastrofale nederlaag van maart bij sommige af gevallen kiezers een schrikactie teweeg zal brengen? Of weert zich juist de kadergroep, die van meetafann weinig gevoeld heeft voor Van Mierlo's taktiek om op vrijersvoeten naar de PvdA te gaan? OF DE MOEDIGEN KANS HEBBEN op revanche wachten we maar af; wel geloven we. dat hun mogelijkheden groter zijn naarmate ze minder proberen zullen om de landelijke politiek in de plaatselijke verkiezingen te halen. Immers het landelijk karakter van de verkie zingscampagne rond de Provinciale Staten heeft D'66 de nek omge draaid, hoewel hetzij erkend niet D'66 daarvoor in de eerste plaats verantwoordelijk mag worden gesteld. Omdat het plaatselijk bij grote politieke partijen niet altijd een fees, telijke stemming is en erkend-bekwamen figuren ontbreken of ta lentvolle kandidaten te weinig bekend zijn. lijken de pogingen van D'66 om plaatselijk wat revache te nemen ons niet helemaal kans loos. Mits ze tenminste duidelijk een eigen gezicht laten zien en een duidelijk-lokele campagne zullen voeren. Het zou zelfs in het algemeen belang kunnen zijn, dat D'66 uit het „progressieve kamp" weer wat stemmen gaat winnen, uangezien de dominerende positie welke de PvdA in diverse grotere gemeenten gaat spelen een evenmin heilzame zaak zou worden als in het verle den de oppermacht van de K.V.P. in diverse sterk-katholieke ge- meenten geweest is. Wat bij voorbeeld in politiek-rood Rotterdam ge beurt. lijkt soms je reinste socialistische junta. OVERIGENS MAAKT NIET ALLEEN D'66 in mei de beste kansen, indien ze haar campagne vooral op het plaatselijke politiek richt. We hopen dat ook het CDA het over die boeg zal gooien en zowel Den Uyl als Wiegel in propaganda en bij meetings maar even vergeet. Er wachten in de nationale politiek nog wel een paar jaar waarin daartoe volop gelegenheid is. Weeroverzicht •$- zonnig mist 19 temperaturen luchtdruk in millibaron opklaringen 4^ ^9^ warmtetront H hoge-drukgobied «g» bewofchg sneeuw -r-r kou-front L lagc-drukgebied windrichting verpiaatsingsnehting DE BILT De luchtdruk in ons land sinds het begin van de week met ruim 25 mlllinar ge daald zonder dat daarbij een merkbare verandering in het weer optrad. In De Bilt werd de afgelopen tien dagen ruim het dubbele aantal uren zon geregi streerd, t.o.v. het gemiddelde terwijl de maxima omstreeks 7 graden boven normaal lagen. Morgen zullen de middagtempera- turen minder hoge waarden be reiken, doordat wat koudere lucht over de Noordzee wordt aangevoerd. Bovendien zullen mistvelden of laaghangende be wolking die zich boven zee be vinden en die vandaag al boven de Waddeneilanden aanwezig waren tot het binnenland weten door te dringen. De neerslag kansen blijven klein. Vooruitzichten voor zaterdag: Overwegend droog met zonnige perioden. Geleidelijk lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3—13. Min. temp. omstreeks 4 graden. Max. temp. omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal! 80 procent. N.B. voor de tempernturen geldt voor vrijdag een marge van 3 graden en voor zaterdag een marge van drie graden rond dl opgegeven waarden. A fgevaardi gden woedend op het Witte Huis WASHINGTON (Rtr) —President Nixons voornaamste partijge noot in het Huis van afgevaar digden heeft gewaarschuwd dat leden van de comn\jssie voor jusititie zo woedend zijn op het Witte Huis. dat ze in staat zijn om de geluidsbanden betreffen de Watergate die zij willen heb ben gerechtelijk op te eisen, De commissie zal de mogelijkheid van gerechtelijke stappen vandaag bespreken. Het Witte Huis liet dinsdag weten meer tijd nodig te hebben om het verzoek om 42 geluidsban den, dat 24 februari werd inge diend, te bestuderen, Nixons ju ridische adviseur James St. Clair deelde de commissie mee dat een besluit tegen het einde van het paarrcces van het con gres (22 april) zou worden be kendgemaakt. Valuta's blijven zweven D-mark niet duurder KOPENHAGEN De ministers van financiën van vijf landen der Europese Economische Ge meenschap Denemarken, West-Duitsland, België Neder land en Luxemburg hebben gisteren tijdens een conferentie van drie uur in Kopenhagen be sloten dat het gezamenlijke zwe ven van de vijf valuta's zal worden voortgezet en dat de D- mark niet zal worden gere valueerd. Na afloop van de be sprekingen werd meegedeeld dat het een routinegesprek was geweest over allerlei monetaire en valutazaken. Varkenspest «een invloed op vleesprijs (Van een onzer verslaggeefsters) Den HAAG De uitbarsting vat varkenspest in het oosten vat ons land zal geen Invloed heb ben op de prijs van varken* vlees. Ook zal het weinig ol geen Invloed hebben op de aan voer ervan. Op het totaal van 7 miljoen var kens in ons land maken d< 14.500 afgemaakte dieren wei ruif verschil uit. Bovendien krijgen de eigenaren van de fokbedrij- ven een redelijke vergoeding van het rijk. De secretaris van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, d< heer F. Bikker, verwacht ook nauwelijks een stagnatie in de export, al gaat ruim 50% van het Nederlandse varkensvleei naar het buitenland. Gaullisten blijven verdeeld PARIJS (AP) Na de terugtrek king als kandidaat voor het pre sidentschap van F.dgar Faurl blijft de gaullistische partij sterk verdeeld tussen twee kan* didaten voor de opvolging va* Georges Pompidou. De twee gaullisten, de voormalig* premier Jacques Chaban-Del< mas en de huidige minister va* financiën Valéry Giscard d'E» taing veroorzaken een splitsinj in de gaullistische purtij. Hui voornaamste tegenspeler is d< socialist Francais Mitterrand dil de steun heeft vun de socialisti sche en communistische partf en van het grootste deel van d< vakbeweging. Volgens France Soir verwacht toch 47 procent van de Fransci dat of Chaban-Delmas of Gi$ card d'Estalng zal winnen, Slechts 25 verwacht dat Mit lerrand president zal worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13