Paus vraagt hulp voor christenen Heilig Land Titelstrijd boksen gleed af naar een laag pitje Avanti levert drie spelers aan nationaal team fr over T-shirts cv. LLIDSli CüURAN 1 DINSDAG 9 APRIL 1974 dinsi Paus Paulus heeft een beroep gedaan op alle katholieken om de christenen in het Heilig Land financieel te helpen. In een „apostolische aansporing" van zestien bladzijden herin nert de paus aan het voorbeeld van Sint Paulus die met geld van de christenen van Klein- Azië de kerk van Jeruzalem te hulp kwam. De paus sluit aan bij oproepen van zijn voorgangers vanaf de zestiende eeuw tot paus Johan nes XXIII. Hij benadrukt dat dit land behalve heiligdommen en heilige plaatsen ook een le vende kerk kent, die in de loop van de geschiedenis ontel bare beproevingen heeft onder gaan, zoals interne verdeeld heid, vervolgingen en sinds eni ge tijd ook de emigratie. Dit alles heeft deze geloofsgemeen- scha verzwakt en het haar on mogelijk gemaakt om zichzelf te bedruipen. Als de christen gemeenschap, die sinds 1949 slonk van 300.000 tot 100.000 le den, zou verdwijnen zo waarschuwde de paus dan zouden de christelijke heilige plaatsen van Jerusalem en het Heilige land alleen nog maar musea zijn. De paus vroeg verder om meer internationale bescher ming van de heilige plaatsen en vooral van Jeruzalem, als heilige stad van christenen, is lamieten en joden. Ook spoor de hij de katholieken aan om op bedevaart te gaan naar het Heilig land. Deze bezoeken kunnen bijdragen, aldus de paus, tot meer begrip tussen christenen, islamieten en jo den. Aan het eind van zijn brief schrijft de paus opnieuw de jaarlijkse collecte voor, niet alleen voor het onderhoud van de heilige plaatsen, maar vooral voor het pastorale en charita tieve werk van de rk. kerk ten bate van christenen en van an deren in het Heilig Land. De paus raadt de katholieken aan om de opbrengst van de collecte af te dragen aan de na tionale „commissaris van het Heilig Land" van de paters franciscanen, die sinds de der tiende eeuw werkzaam zijn in het Heilig land. In Nederland werd tot vijf jaar geleden op Palmzondag een collecte voor dit doel ge houden, die jaarlijks ongeveer een ton opbracht. Het Aposto laat der hereniging, dat zich inzet voor de oosterse kerken en op 12 mei een landelijke collecte houdt, heeft ook projec ten in het Nabije Oosten. De Nederlandse bisschoppen zullen zich over de praktische uitvoe ring van het pauselijke verzoek beraden. Primaatschap paus hinderpaal tussen rooms-katholieke en orthodoxe kerk Het probleem van de rol van de bisschop van Rome in de kerk is de belangrijkste hinder paal voor de eenheid van de Rooms-katholieke en de or thodoxe kerk. Dit constateren dertig katholie ke en orthodoxe theologen in hun slotverklaring na een week van overleg onder leiding van de orthodoxe aartsbis schop Dameskinos en pater Pierre Duprey van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid. In hun verklaring zeg gen de deskundigen te hopen dat er binnenkort officiële be sprekingen r "en volgen. De bedoelingen van het ge sprek aldus mgr. Damaski- nos was het zoeken naar ge zamenlijke elementen van kerkzijn, sinds in 1964 de we derzijdse banvloek werd her roepen. Ondanks de verschil lende tradities bestaat er „een zekere eenheid". Volgens pater Duprey is er inzake belangrij ke theologische vragen prak tisch geen verschil tussen de orthodoxe en de r.k. kerk. Paus vraagt jongeren om christelijk getuigenis Paus Paulus heeft de jongeren opgeroepen tot een christelijk getuigenis. Tijdens de door vijftienduizend personen be zochte dienst van Palmzondag in de Sint-PIeter zei de paus tot de jeugd: „Weest echte christenen. Jullie zijn ge doopt. Bidt, weest oprecht en trouw, doet thuis en op school je plicht, doet goed aan de lij dende naasten". Hij spoorde de jongeren aan tot meer moed om voor hun overtuiging uit te komen: „Waarom schamen jullie je om naar de kerk te gaan?" Ook vroeg hij hun de modieuze kwaadwillende en vaak onjuis te kritiek op de kerk, haar ambtsdragers en instellingen, te overwinnen. Het protest aldus de paus maakt de mensen bitter en speelt de vij anden van de kerk in de kaart. Hij vroeg de jongeren zich ac tief in te zetten voor d'e kerk en de naastenliefde. De kerk en wellicht ook de geschiede nis, alJ:s de paus, verwacht vooral van de jongeren een vrij, oprecht en blij getuigenis. KORTE METTEN De commissie "Geloof en kerkorde" van de Wereldraad van Kerken, waarin ook verte genwoordigers van de r.k. kerk zitting hebben, komt van 22 juli tit 5 augustus bijeen in de universiteit van Legon te Accra in Ghana. Een van de voornaamste onderwerpen zal zijn "Rekenschap geven van de hoop die in ons leeft. Ook zal er van gedachten worden gewis seld over het thema "de een heid van de kerk". Van de commissie zijn honderddertig theologen en leiders van ker ken uit alle werelddelen lid. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens 75 jaar heeft de aartsbisschop van Baltimore, kardinaal Lawrence J. Shehan na twaalf jaar de leiding van het bisdom neerge legd. Tot nieuwe aartsbisschop is benoemd mgr. William D. Borders (60), die bisschop was van Orlando in Florida. Na bijna dertig jaar te heb ben bestaan heeft het Deense katholieke culturele tijdschrift "Catholica" zijn verschijning gestaakt. Behalve financiële moeilijkheden wordt als oor zaak genoemd de moeilijkheid om bij het huidige pluralisme een zodanig blad te maken, dat de inhoud de totale lezers kring aanspreekt. Louis van Dijk en Jules de Corte zullen medewerken aan een jongerendag georganiseerd door het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwek op Hemelvaartsdag in het cen trum "De Trefkoele" in Dalf- sen. Het thema is "vanwege Jezus". De bisschop van Rotterdam heeft pater P. P. A. Maar- schalkerweerd OFM. eervol ontslag verleend als pastoor van de parochie Allerheiligst Sacrament te Gouda wegens zijn vertrek naar het bisdom Haarlem. Zijn opvolger werd pater C. G. Bakker OFM. uit het bisdom Roermond. Aan pastor B. A. Emmelkamp Is eervol ont slag wegens emeritaat ver leend als pastor van de paro chie H. Johannes Geboorte te Katwijk. Deken G. J. P. v. d. Bijl werd voor drie jaar herbe noemd als deken van het deke naat Vlietstreek. De Westcfuitse bisschoppen willen vasthouden aan de celi baatsverplichting voor diakens. Een commissie voor de ge meenschappelijke synode had een verzoek aan de paus opge steld om voor de bisdommen in de Bondsrepubliek "de celi- baatsgelofte pas bij de pries terwijding te eisen". De West- duitse bisschoppen hebben la ten weten niet met dit verzoek te kunnen instemmen. Zij zeg gen, dat het alleszins zinvol is gebleken de beslissing over de celibataire levensstaat niet tot het laatste moment uit te stel len. PER KILOMETER ÉÉN katholiek in M.-Noorwegen Pater dr. G. Schwenzer (35) van de missiecongregatie van de Heilige Harten is door Paus Paulus benoemd tot apostolisch ad ministrator van het apostolisch vicariaat in centraal-Noorwegen. Pater Schwenzer, afkomstig uit Duits Limburg, maar werkzaam in Simpelveld (L) heeft als standplaats Trondheim. Zijn diocees, dat vijfhonderd kilometer lang is, telt ruim vijfhonderd katholie ken. Het vicariaat in het noorden van het land telt nog geen vier honderd katholieken. In heel Noorwegen zijn er achtduizend katholieken. Dat is 0,2 procent van de bevolking. Het aantal vrouwelijke religieuzen is naar verhouding zeer hoog. De vijfhonderd zusters zijn vooral werkzaam in de ziekenzorg. Priesterteams voetballen om Bekkers-beker Dinsdag na Pasen, 16 april, ontmoeten priester-voetballeri uit de bisdommen Den Bosch,, Haarlem en Rotterdam elkaar voor voetbalwedstrijden om de beker, die de familie van bis schop Bekkers ervoor ter be schikking heeft gesteld. De wedstrijden worden ge- speeld in St.-Oederode tussen P.E.S.T. (Priester en Sport man Tevens) uit het bisdom Den Bosch en R.E.S.T. uit de bisdommen Haarlem en Rot terdam. De priester-voetballers uit de drie bisdommen ontmoeten el kaar op deze manier reeds veertig jaar. Dit achtste lus trum is tevens aanleiding voor een reünie van alle oud spelers en supporters. De bi- schoppen Bluyssen en Simonis hebben toegezegd aanwezig te zullen zijn. Bisschop Zwart kruis van Haarlem heeft be richt van verhindering ge stuurd. De wedstrijden beginnen met een ontmoeting van de vetera nen, priesters ouder dan veer tig jaar. Zij spelen niet de vol le tijd uit. Ook is er een wed strijd van de priesters, jonger dan veertig jaar, de „junio ren". Het bisdom Den Bosch is er vaak in geslaagd een sterk team op de eben te brengen. De Bossche veteranen zijn in hun juniorentijd zeven jaar on geslagen gebleven. KERK EN WERELD UTR] alle een i dan jasje moet de n beetj bij e jaar tusse midd wijsï Deze cioloo Utree schoo ROTTERDAM De talenten die zich een week ge leden in de eerste ronde van de nationale boks kampioenschappen leken aan te dienen, blijken nog veel te moeten leren. Het eerste gewin werd gister avond In „Lommerrijk" in Hlllegersberg teniet ge daan in een programma dat het ergste doet vrezen voor de amateurbokssport. Slechts titelhouder Ton» ny van Eek (lichtwelter), weltergewicht Jansen en xwaarwelter Scholtens haalden een ruime voldoen- fe. De rest van de boksers was van matig via slecht tot zeer slecht. Inhaerent aan een titelstrijd zijn zenuwachtige, on- gecontroleerde vechtpartijen. Maar er mag van pu- hilisten die kwart- en halve finales halen wel ver wachten dat zij meer dan enige stoten uit het arse naal beheersen en in staat zijn een serie te maken. Het leek er niet op. Sommige partijen hadden met boksen niets van doen, andere ontaardden in regel rechte vechtpartijen waarin de scheidsrechters niet optraden. Ze lieten pertinente overtredingen, meer- malen begaan, rustig toe. Het „talent" van Brienen (welter) was te groen in zijn strijd tegen Jansen die goed uit de handen van zijn opponent bleef en zijn counter met succes in de tweede ronde door liet komen. Van Brienen liep er steeds domweg tegenop, zonder zelf de techniek te bezitten een opening te kunnen forceren in de dekking van zijn, snelle tegenstander. In de derde ronde liep Van Brienen nogmaals op een rechtse counter en werd uitgeteld. Hij toonde zich ook nog een slecht verliezer, die na zijn succes in Eindho ven zwaar over het paard was getild. Afstrafing Tegen kampioen Tonny van Eek had Artega niets 1 in te brengen. Van Eek liet zijn tegenstander even uitrazen en diende hem toen met een serie korte 6toten, zuiver en rustig geplaatst, een afstraffing toe. Ortega moest acht tellen nemen en was finaal aangeslagen maar scheidsrechter Frank onderken de dat niet. Ortega viel tenslotte zo maar om, was dus voor de tweede maal neer en derhalve tech nisch k.o. in de eerste ronde. Een zwakke beurt maakte ook scheidsrechter Jan van der Zee in de partij Brouwer-Rodgers, waarin de straatvechter Brouwer regelmatig te laag in kwam en de toch al niet zo technisch begaafd* Rodgers belette nog enigszins te boksen. Na break Van de Zuidhollandse vertegenwoordigers kwamen alleen Koogje (De Haan, Schiedam) en Holtkamp (Westland) verder. Koogje tegen De Boers die con ditioneel ten gronde ging, Holtkamp in een ware „slachtpartij" tegen Lolle van Houten die na lange tijd weer in de ring verscheen en verloor door een stoot in de tweede ronde die na break viel. Als Van Houten zich toen had laten uittellen, zou Holtkamp gediskwalificeerd zijn want de jury had wel gezien wat scheidsrechter Kleinhout was ontgaan. Van Houten schudde even het hoofd, bokste door en met een linkse besliste Holtkamp de partij, een bar slechte overigens. Alle hoop is gevestigd op dinsdag 16 april als in „Kunstmin" te Dordrecht nog enige andere bok sers het peil zouden kunnen opvoeren. Uitslagen: halve finale lichtgew.: Biemans (zuid) wint van Wullems (zh), partij in 2e ronde op me- disch advies gestaakt: kwartfinales lichtwelter: Rodgers (nh) w.o.p. van Brouwer (oost), Van Eek (nh) wint door t.k.o. Ie ronde van Ortega (nh); kwartfinale weiter: Jansen (oost) wint door k.o. derde ronde van Van Brienen (zuid); kwartfinales zwaarwelter: Scholtens (zuid) w.o.p. van Kraaijen- brink (nh), Van Schaik (nh) w.o.p. van Magielse (zh), Bleus (zuid) w.o.p. van Smits (nh); kwart finales midden: Bouman (nh) wint door t.o.k. 2e ronde van Harry Tabben (zh), Scheen (noord) w.o.p. van Nehmelman (oost); kwartfinales half- zwaar: Koogje (zh) w.o.p. van De Boers (nh), Berendse (oost) w.o.p. van Westhof (zh); halve finales zwaar: Bos (zuid) wint door k.o. eerste ronde van v. d. Geest (nh), Holtkamp (zh) wint door k.o. tweede ronde van Van Houten (noord). HERMAN VAN BERGEM HAZERSWOUDE Hazerswoudes tafeltennisvereniging Avanti mag zich momenteel „eigenaar" van drie Internationals noemen. Bettine Vriesekoop maakt deel uit van de vaderlandse formatie, die tijdens het weekend van 20 en 21 april in Luxemburg de kleuren zal hoog houden tijdens de daar te houden Benelux-kampioenschappen voor meisjes. Zij komt uit in de categorie „kadetten", speelsters die hier óf bij de pupillen óf bij de aspiranten spelen. Peter Groot is geselecteerd voor de jongens (eveneens kadetten) ploeg. Theo Louwers, in het vaderlandse competitiegebeuren eerste man in Avanti's standaardseniorenteam, zal tijdens die kampioen schappen deel uitmaken van de Nederlandse junioren-jongens-ploeg. Een geweldig succes voor Avanti. spelen van wedstrijden, deze uitverkiezing van liefst De NTTB blijkt nu dus wat deze drie spelers voor de Nederland- mening betreft overstag te zijn se ploeg. Het drietal plartste gegaan voor Bakkers mening, zich hiervoor tijdens de eind en die van het Avantibestuur. dat uitzendingen voor een Ne derlandse ploeg niet automa tisch gekoppeld moeten zijn aan het volge i van centrale tralnln- maart in Veenendaal gehouden selectiewedstrijden. En het past uiteraard helemaal in het straatje van Avanti-trainer Ge rard Bakker, zélf nog act ef speler van het Leidse Sanocel- Avanti heeft in het verleden tol Scylla. nu f°e een inte "national gekend Bakker heeft immers grote be- In Els reeburg. Vriesekoop, zwaren tegen het instituut van Groot en Louwers brengen de de centrale training en is mening dat een speler zich een plaats in de Nede '~-.dse ploeg vereniging, toch een van de 6terkste jeugdclubs in het land. nu wel heel duidelijk in de kij- Tips koersen op Duindigt WASSENAAR Maar liefst twaalf volbloeds komen er in actie in de Lady Lindella-prlis op de Wasse- naarse renbaan Duindigt. My Slipper met de Europese kam pioene onder de amatrices me vrouw Marijke de Kat en Joeri met Marianne Ooms zullen als favoriete combinatie's van start gaan. Beide rijdsters en paarden wonnen bij hun laatste optreden Marianne Ooms heeft het voor deel dat ze acht kilo lichter mag rijden met Joeri dan My Slip per. i best drie i Het progri nen en zeven draverijen. De eerste start ls om halt drie. De tips Wlttenburgprljs: Mlla G. Lex Hanover K en Lokl Hngheweyde. StoephoutprljsLeron Areta. La VIc- tolre en Michel Nimble. Vr^ugdprljs: Jan us ka D, Kei lultenzorg Kld Aster. RaaphorstprljsLady, Impala en Lldi Buitenzorg. Dlzleprljs: Dark Horse. Hlllegonda ei Feuerglut. Kerkehoutprljs: Enterprise Hollandli Jockey Spencer en Igor M. Groot HnesebroekprljsLolo Bulten zorg. Lite Pigh H en Klry van Ur Lady Llndellnprljs: Joeri, My Slipper en Lavendel. Klevltprljs: Keizer S. Jay Lee en Lan- C&dütbcA \toctde£i<j£Ji!

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6