Met harde acties onrecht vaardigheden in wet aanpakken Opnieuw verdwijnt een boerderij aan het Watertje i LOU TOUWSLAGER WIL TON VOOR ZIJN „NACHTWACHT" in „De Paauw" Jozefschool in de prijzen 1" stad en randgemeenten Werkgroep „ongehuwde ouders" Bezwaren tegen aan-lijn-gebod Tweede Paasdag Molencross DINSDAG 9 APRIL 1974 LEIDSH COURANT ANKI PLOMP VOORSCHOTEN „Wij willen pertinent geen hulpverle nende instantie zijn. We gaan de discriminatie van on gehuwde ouders aan de kaak stellen met min of meer harde acties". Aan het woord is Anki Plomp. Samen met Mlnca Jansen vormt zij de kerngroep „ongehuwde ouders". Op 20 april organiseert de groep een contact middag in het Kreatief Sentrum aan de Breestraat. „We willen hiermee bereiken dat deze groep mensen elkaar kan ontmoeten. Voor ons is zo'n middag nuttig om te weten welke problemen er leven". Op het balkon van haar flat aan de Puccinidreef in Voor schoten vertelt zij iets over haarzelf. In de flat ratelen de typemachines en zijn flarden van discussies op te vangen. „Mijn vriend is geschiedenisleraar op Bonu- ventura. Deze jongens zijn van de werkgroep, die een nieuw programma gaat opstellen". Anki heeft in 1971 eindexamen MMS gedaan en zit nu in het stagejaar van de sociale academie. „Ik ben stagiaire bij het in formatiecentrum van het Kreatief Sentrum". Tijdens haar werk kwam zij vaak in contact met onge huwde moeders, die hun kinderen naar de creche in het Sentrum brachten. „Dan merk je pas in wat voor be narde positie deze mensen vaak verkeren. De omge ving reageert nu wel wat anders dan vroeger, maar de wetten zijn het zelfde gebleven". Zo kan een ongehuwde moeder veel moeilijker huisves ting krijgen dan een gehuwde. Ook de werkgelegenheid voor hen is veel beperkter. Zij moeten vaak meer ver dienen om een crèche voor het kind te kunnen betalen. Anderzijds krijgen zij minder betaald omdat zij vrou welijke werknemers zijn. Ook voor de rechten van de ongehuwde vader wil de groep opkomen. „Hun wordt vaak het recht ontnomen hun kinderen te zien. Hun kinderen hebben geen recht op een eventuele erfenis". Toch komen de vrouwen er het bekaaidst af, vindt Anki. „Zij zitten met de kinderen en moeten dan maar van de bijstand rondkomen. Met de alimentatieplicht wordt vaak een loopje genomen". Deze onzuiverheden in de wet wil de groep „ongehuwde ouders" aan de kaak stellen. Al eerder heeft de groep mensen naar een contactmiddag proberen te krijgen. „Toen was de opkomst erg slecht. Waarschijnlijk lag dat aan de beperkte propaganda die er toen gevoerd werd". In elk geval is deze nu beter opgezet. Minca. en Anki worden hierbij terzijde gestaan door de werkgroep „on gehuwde ouders", die een onderdeel is van het Kreatief Sentrum. Deze voert de ideeën uit die het duo naar vo ren brengt. Dit kan door middel van het verspreiden van stencils of het organiseren van „harde actie". „Harde actie is misschien ook eigenlijk een te groot woord. Wij trachten gewoon een oplossing te vinden voor de nijpende gevallen. Maar zonder direct hulp te verlenen". Natuurlijk is er wel contact met diverse hulpverlenende instanties. „Wanneer iemand met direc te problemen bij ons komt sturen we hem meestal door naar de Pierson Stichting of „De Cortona". Bovendien kennen wij twee maatschappelijk werkers waar we constant een beroep op kunnen doen". NIEUWVEEN Welke is mooier? De originele „Nachtwacht" van Rem brandt of die van de 73-ja- rige Nieuwveender Lou Touwslager. Lou zelf, en ook zijn vrouw, vindt dat beide schilderijen niet voor elkaar onder doen. „O.k." zegt hij, Rembrandt heeft er misschien hier en daar een ander kleurtje op zit ten maar voor de rest zijn er beslist geen verschil len." De krasse huis-tuln-en-keulcen schilder heeft er destijds drid jaar voor uitgetrokken om Del Nachtwacht" op het ISriaen tel krijgan. Gebruikmakend varl een schetstekening ven Rem-I brandt ging hij in Amsterdaml waar hij toen woonde, aain heil werk. I Elke avond weer kon men Lou irj de huiskamer vinden, waar hiji het op de muur bevestigde lin-l nen met ragfijne penseelstreken beetje bij beetje levendiger! maakte. Eerst schetste hij ruwt alle figuren daarbij handig ge-l bruikmakend van een centime-! ter zodat alles precies op dezelf-t de plaats zou komen als „colle ga" Rembrandt van Rijn eeuwen geleden ook schilderde. t W erktuigkundige Het passen en meten was Lou wel) toevertrouwd want bijna zijn le-i ven lang werkte hij met duit zendsten van millimeters als grondwerktuigkundige bij enkeli vliegtuigmaatschappijen. Briefkaart Vier maanden schetste hij voort dat begonnen kon worden meti het grote werk; het aanbrengen van de kleuren en niet te verge-t ten de schaduwpartijen want, zei zegt Lou met overtuiging „daan herken je de echte meester paa Soms was Touwslager dagen bet Lou Touwslager bij zijn Nachtwacht zig om een bepaalde kleur t« van wat zich in de donkerste! maken en tientallen keren ook» hoekjes van het beroemde schil-l toog hij naar het Rijksmuseum derij afspeelde. 1 in Amsterdam om daar de ©rit „Ik kwam er zo vaak," zegli ginele „Nachtwacht" op detailt Touwslager, „dat de suppoosten punten te bekijken, want dt! argwaan begonnen te krijgen.1 briefkaart waarvan af 'hij werk» Na drie jaar had hij het dar! te onthulde dikwijls te weinig! toch voor elkaar. „De Nacht-! wacht" was niet meer alleen van Rembrandt van Rijn. i Het enorme doek siert nu zijn bungalow in Nieuwveen. Elderii iri zijn huis hangen nog fraaiei copieën van onder meer eeri Van Gogh en een Jeroen Bosch» Lou Touwslager is een trotse kun stenaar. Zijn „Nachtwacht" slaat hij hoog aan. „Misschien dat er ooit nog eens een rijke» Amerikaan een bod op het doek» doet, zegt hij bescheiden glimla-i chend. „Als er een ton wordt! geboden, doe ik hem misschien wel van de hand." WASSENAAR Burgemeester en wethouders hebben bepaald, dat in de periode van 1 april tot 1 juli honden niet los mogen worden uitgelaten in de parken „De Paauw" en „Ruys". Dat verbod houdt verband met een onderzoek, dat op verzoek van het gemeentebestuur door de Vereniging van Vogelbescher ming zal worden gehouden naar de broedplaatsen van jonge vogels in deze parken. In de andere gemeentelijke buiten plaatsen gold het aanlijngebod in de genoemde drie maanden altijd al. Voor „De Paauw" en „Ruys" was indertijd een uit zondering gemaakt, die nu echter - tijdelijk - Is ingetrokken. Een deputatie van de contactgroep Wassenaar van de Kynolo- genclub „Rijnland" heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan burgemeester mr. K. Staab en toegelicht, waarom de hondenliefhebbers bezwaren hebben tegen de genomen maat regel. Zij wezen erop, dat in de beide parken normaal geen fazanten of patrijzen voorkomen en zeker geen broedplaatsen van deze jachtvogels. Wel nestelen er zich kleine zangvogels, maar deze worden door de honden, die bovendien onder toezicht lo pen, niet gestoord, wel door katten, kraaien, grote vogels, eekhoorntjes en ook door kinderen die in deze publieke par ken wel vrij mogen rondlopen. Gedupeerd Door het verbod worden de honden gedurende de mooiste tijd van het jaar zeer gedupeerd. Immers in die periode kunnen zij nu nergens meer vrij rondlopen. Voor de gezondheid van jacht- en windhonden is het absoluut nodig dat zij zich kun nen uitleven met springen, draven en galopperen. Op het ogenblik is het nergens in Wassenaar mogelijk honden vrij uit te laten. De deputatie, die onder leiding stond van de heer F. A. J. Alofs, vice-voorzitter van de Kynologenclub wees er ten slotte op dat de eigenaars van honden in Wassenaar belasting betalen. Hun belangen zijn toch ook de belangen van een deel van deze gemeenschap Wassenaar. Een belang, dat zeker zo zwaar weegt als de denkbeeldige verstoring van een vogel nestje, aldus de deputatie van „Rijnland'. Uitzonderingen Burgemeester Staab kon de vertegenwoordiging van de kynolo genclub mededelen, dat burgemeester en wethouders intussen besloten hebben enkele uitzonderingen toe te staan op het aanlijngebod. Het voorterrein van „De Paauw" is vrijgege ven voor het vrij uitlaten van honden, evenals het park Dey- leroord (behalve het gedeelte achter de Wethouder Huibregt- seschool) en de z.g. Dorpsbrink, grenzend aan de Berkhei- straat en de Duinrell weg. In Wassenaar-zuid wordt nog ge zocht naar een terrein waar honden vrij mogen worden uitge laten. Overigens zal het gemeentebestuur bij de vereniging voor Vo gelbescherming informeren of het mogelijk is de termijn van drie maanden, waarin het onderzoek gehouden zal worden, tot bijvoorbeeld de helft in te korten. Wassenaar De Wassenaarse Schoolsportcommissie, die zich in de afgelopen jaren een uitstekende reputatie heeft verworven bij het orga niseren van allerlei sport toernooien voor de school jeugd, heeft maandag, op de eerste dag van de paasva kantie een nieuwe sport geïn troduceerd: lijnbal, dat be schouwd kan worden als een voorbereidend spel voor het volleybal. De uiteindelijke uitslag was: meisjes: 1. Jozefschool 2 Bo- nifaciusschool 3 Van Wasse- naer Obdamschool 4 Weth. Huibregtssechool. Jongens 1. Bonifaciusschool 2 Weth Huibregtseschool 3 school Herenweg 4 school Den Deyl.. De Jozel school en de Bonifacius school kwamen dus in aan merking voor de bekers. Alle finalisten kregen als per soonlijke herinnering een vaantje. AARLANDERVEEN De Katholieke Plattelands Jongeren, afd Aarlanderveen/Ter Aar, houdt 2e Paasdag een zgn. Molencross voor dames en heren over de afstanden van 2 en 5 km. Deze molencross voert de deelnemers langs de drie molens van de unieke nog enige werkende molenviergang van Nederland. Men kan voor deze Molenviergangtocht inschrijven, 15 april a.s. in het Dorpshuis te Aarlanderveen, 's morgens vanaf 11.30 uur. De start voor de jongens en meisjes tot 14 jaar over de 2 km is 's middags om 12.45 uur. 's Middags om 13.30 uur starten de du mes en heren over 5 km. Na afloop van de 5 km worden in het Dorpshuis de prijzen uitge reikt. 's Avonds is er gelegenheid tot dansen in de Roerdomp in Nieuw koop, waaraan de groep „Orchid" uit Utrecht zijn medewerking verleent. ZOETERWOUDE Opnieuw gaat een boerderij aan het Watertje verdwijnen. Vorig jaar ging het bedrijf van de heer C. Overdevest tegen de vlakte nu staat de boerderij op no. 13 van de fam. J. v. Leeuwen op de nominatie om gesloopt te worden. Ogenschijnlijk zien de gebouwen er nog behoorlijk uit maar wie wat verder kijkt dan de goed onderhouden voorgevel slaat de schrik om het hart. Scheuren in de binnenmuren, uit het lood staande achter gevels en doorgezakte daken van de bijgebouwtjes zijn de meest in het oog springende gebreken. Bedrijfseconomisch een situatie die op de duur niet meer vol te houden is. Zo ontstond dan ook het idee om een nieuw bedrijf te stichten op 150 meter afstand van de bestaande boerderij. De situering hiervan, aan het begin van de Zuidbuurtseweg, is veel gunstiger ten opzichte van de landerijen. Woningen Voor de grond aan het Watertj® meldde zich het bouwbedrijf Bosman. Ir. L. Bosman heeft een plan ontworpen voor de bouw van een drie tal woningen. Twee links van de woning van de heer Van Leeuwen Sr. (welke intact blijft) en één aan de rechterzijde. Zij zijn zeer royaal gesitueerd, niet aaneengesloten, zodat er doorkijkjes naai het achterliggende polderland blijven. De welstandscommissie stelde hoge eisen omdat het typische karakter van het Watertje zo min mogelijk aangetast mag worden. Zo blij ven ook de bestaande bomen gehandhaafd evenals de grillige lijnen vam het water met de „wijkjes". De boerderij heeft geen historische waarde, is nog geen 100 jaar oud cn komt ook n et voor op de lijst van Monumentenzorg. In middels is met de bouw van de nieuwe boerderij al een aanvang gemaakt. De 36 m lange stal zal qua hoogte niet storend zijn, ter wijl de hooiberg van een conventioneel type zal zijn. Pikante bijzon derheid: er wordt momenteel getracht het typische bouwsel van de karnemolen aan het Watertje te behouden. Cees v. d. Zalm lijsttrekker van Progressief Warmond PAGi »0LLE weer dan i voor 1974. nog i maar WARMOND Progressief War mond heeft de lijst vastgestk' van kandidaten voor de komen de gemeenteraadsverkiezingen P.W. (Progressief Warmond) bestaat uit leden van de partij, en PvdA, D '66 en PPR. De lijst is als volgt: 1. Cees v.d. Zalm, 2. Jan Timmerman, 3 Liesbeth Dalhuizen, 4. Aa( Heemskerk, 5. Henri Stol, 6 Cor Huskens, 7. Karin v. Eg. mond«v. Leeuwen, 8. Dicl Duynhoven jr., 9. Piet van Huis, 10. Cor van Tongeren, 11. Mevr, de Goede, 12. Mevr. v.d. Struys, 13. Peter van Dam, 14. Jar Duynhoven, 15. Gerrit ter Beek, Aanvankelijk bestond de lijst uil 15 kandidaten; tijdens de verga dering is als 16e aan de lijs: toegevoegd: Kees van Kuyen, die onlangs als Statenlid were gekozen. Akkoord over kandidatenlij st KM' Warmond De Zoeterwoudse boerderij die op punt staat te verdwij, WARMOND De door het be stuur van de KVP voorgesteld» lijst voor kandidaten is he grootste gedeelte van de leder aanvaard. Op de vorige week gehouden le denvergadering waren slecht: weinig leden aanwezig om ziel over het voorstel van het be stuur uit te spreken. Daarorr, besloot het bestuur de leden als nog schriftelijk te benaderen Van de 98 verstuurde hriever kwamen er 87 terug, waarvar 61 het eens waren met de kandi-, daten die het bestuur voorstel; de. De meeste andere konder, zich wel verenigen met de lijst aanvoerders, doch hadden wa' verschuivingen in de lager» plaatsen. Bij samenvoeging van deze KVP- lijst met die van de Prot. Chris telijke (CDA) zullen o.a. op de plaatsen 2 en 4 kandidaten de prot. Chr. worden tussenge voegd. Belasting voor clubs vervalt WASSENAAR Zoals In de be- grotingsvergadering door burge meester en wethouders werd toegezegd, zou door het college worden bevorderd dat de plaat selijke amateurverenigingen zouden worden vrijgesteld van het betalen van vermakelijk heidsbelasting. Er is nu een ont- werp-raadsvoorstel toegezonden aan de commissie financiën. De belastingopbrengst voor verma kelijkheden. gegeven door ama teurverenigingen bedroeg in 19733 ruim 5000. Ruim de helft daarvan kwam van de Wasse naar se Oranjevereniging voor de door haar georganiseerde zo merfeesten en andere vermake lijkheden. Omdat de Oranjever eniging de betaalde belasting te rugkreeg in de vorm van een subsidiebetekent de nieuwe maatregel dus in feite dat de ve rm-akel ijkhei dabei a sting slechts 2000 minder zal op brengen. Nieuwe sportschool in Wassenaar WASSENAAR Op zaterdag 20 april a.s. zal burgemeester mr, K. Staab het nieuwe sportinsti tuut van de sportschool Stigter aan de Horcampweg officieel openen. Na de opf-n:ngsplecht:gheid, die te 4 uur plaats vindt is er receptie' tot 6 uur. Van half 7 tot 10 uur d e avond houden de heer en mevrouw SKgter-Voogt open huis. Dan zullen openbare les sen gegeven worden in jeugd judo, jazz, gymnastiek en da mes en heren „keep fit tral- Subsidie voor culturele week WASSENAAR Voor de culture le week, d:e e nd van de maant, door de Kulturele Kern Wasse naar in samenwerk'ng met hel gemeen'ebestuur zal wordef. geo-can'seerd willen burge mester en wethouders aan dl raad een subsid'e van 400i v.-. ren. Een b"dr3g van lOOl drrrvan s bestemd voor de toe tv,.-—» van de „bjdragerege 1 hg voor de aankoop van kuns» werken" tijdens de in het raad hu's te organiseren tentoonstel ling van werken van Wasst naars»» kunstenaars. kunnt situat aldus direci et zou nen ga bloeme komt t- er niet sproke: uit en gerese: weekei Als we draaiei lo. oo df Dk een er lich geledei door 1 then k schaal gebruil binnen zijn di men v it cor: wel dl pols w van d [yacii blikt op W doen. tussen en laa weken bruik len, t. langer jannen so-org entoui vrij we van d in hel kleed'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4