Minimumloon ook voor jongeren Eis op manifestatie in Volkshuis: 'Blauw Blauw': wanprodukt Leidse glippers Allerlei(ds) stad Fijne sfeer bij Passieconcert A. G. Engelkes eerste man van Zoeterwoudse P.C.C. Van den Bos mag geen water drinken PAGINA 3 MAANDAG 8 APRIL 1974 LEIDSE COURANT Leiden aktueel LEIDEN Het ware te wen sen, dat het Lodewijkskerkje aan de Steenschuur naast zijn eigen bestemming, zou uigroeien tot een cultureel centrum voor speciale con certen, zoals bijvoorbeeld het Passieconcert van het Alma Materkoor zondagmiddag. Het heeft sfeer, een mooie acoustiek en een niet gröot. maar fraai orgel. In deze intiem harmonieuse omgeving moten het koor en al degenen die aan het goed sluitend programma hebben meegewerkt, gezien het re sultaat, zich hebben thuis ge voeld. De dirigent, Nico Schrama, kan zich, nu het koor zich tot een meer even wichtige samenstelling heeft ontwikkeld, meer verschei denheid in keuze veroorlo ven. Het koor, teruggekeerd tot zijn oorspronkelijke op zet: een a capellakoor, zong zuiver en met muzikaal be grip. Omlijst door orgelspel van Jan van der Meer, die het programma opende met een ingetogen en mooi uitge balanceerd Andante van Handel en het besloot met een Fantasia van H. van Koert, noemen wij van de overige medewerkenden in de eersteplaats Esther Hillin- ga, die enige Passions-aria's zong, maar naar ons gevoel excelleerde in "Magna res est amor" van Hendrik An- driessen, waarin zij zich mu zikaal ten volle ontplooide. Jan Willem Terwen en Han Kapaan, respectievelijk fluit en hobo, lieten zich beiden horen in een Sonate met or gelbegeleiding, Jan Willem Terwen in Blavet, en Han Kapaan in Telemann Jan Doove heeft enige gedichten voorgedragen van Nijhof en Naastepad. De eenvoud van zijn zeggen maakte indruk, vooral in dat prachtige ge dicht "De soldaat die Jezus kruisigde". ZOETERWOUDE De leden kus, 3. J. Vos. 4. Ir. A. J. van de Prot. Christ. Combina- Hobbes, 5. B. W. Beskers, 6 tie hebben bij de groslijst- M. G. v. Kampen, 7. W. D. stemming van de kandidaten Delfos, 8. M. M. Leune. voor de a.s. gemeenteraads- Dt P.C.C. komt met de K.V.p. verkiezingen het advies van tezamen uit met een C.D.A.- het bestuur niet voetstoots lijst. De K.V.P.-leden waren overgenomen. Wel bleef de reeds eerder gerangschikt. De heer Engelkes op de eerste totale C.D.A.-lijst gaat er plaats maar de rest van de volgorde werd nogal gewij zigd. De heer N. Minekus uit de Burg. Slicherstraat die op de vierde plaats stond steeg nnar de tweede. De volgende is nu als volgt: 1. A. G. Ëngelkes, 2. N. Mine als volgt uitzien: 1. P. v. Rijn, 2. A. G. Engelkes, 3. P. de Jong, 4. mevr. E. Plantinga- van Heerde, 5. R. Hogenelst, 6. N. Minekus, 7. Drs. P. v. Son, 8. A. v.d. Heijden, 9. A. Duindam, 10. J. Vos, 11. mevr. A. Broekhuis-Elderhorst, 12. Ir. A. J. Hobbes, 13. B. W. Beskers, 14. M. G. v. Kampen, 15. W. D. Delfos, 16 M. M. Leune. K.V.P. en P.C.C. bezetten in de huidige raad 9 van de 13 raadszetels. De verwachting is dat, mede door de deelname van de V.V.D. en Progressief Zoeterwoude, een veer zal moeten worden gelaten. De vierde groepering welke naar de gunst van de kiezers gaat dingen is de Lijst Nieuwe Ge meentebeleid welke nu door de heer Rijsdijk wordt vertegen woordigt. LEIDEN „Jeugd-loon is dief-stal". Luid en gescandeerd werd deze stelling zaterdagmiddag in het Volkshuis tot in het oneindige her haald. En wie de verfomfaaide, bleek uitgeslagen kleding van de daar verzamelde werkende jongeren in ogenschouw nam, kon alleen al op grond van deze waarneming de juistheid van de uitspraak nog maar nauwelijks in twijfel trekken. Een van de sprekers wees er ten overvloede op dat de textiel-baronnen in hun productie-drang, de spijkerpakken met opzet van slechte kwaliteit maken. Jeugdloon-manifestatie heette de bijeenkomst, die was georgani seerd door ondermeer de Katho lieke Werkende Jongeren en het Volkshuis. De revolutionaire voorhoede van de jonge Leidse arbeiders liet zich daar uitleg gen dat de jongeren door hun kapitalistische bazen worden uitgebuit". Want jeugdige werk nemers, zo stelde een jonge wel bespraakte autospulter in de -stemmig verduisterde zaal vast, leveren dezelfde arbeidspresta tie als hun oudere collega's. Het onlangs vastgestelde minimum loon ligt daarentegen aanzien lijk lager dan het minimumloon voor volwassenen. En dat ter wijl een snee brood voor ie mand van 18 jaar even duur is als voor iemand van 23. Daar om, aldus zijn door iedereen derschreven conclusie, moet aan alle werknemers vaf jaar het minimumloon voor vol wassenen worden gegarandeerd. En wel onmiddellijk, zo eiste hij onder luid applaus. Een tele gram van deze strekking werd Discipline opvallend bij Ex Animo LEIDEN Met grote toewij ding heeft dirigent Herman de Wolff zijn koor „Ex Ani mo' 'geleid in Bach's volledi ge „Matthaus Passion". Met terzijdelating van enige klei ne onzekerheden, die begrij pelijk zijn in deze moeilijke materie, kan men spreken van een |goed gsslaagde en verantwoorde uitvoering. Opvallend van dit grote koor is de discipline. Herman da Wolff heeft vooral gewerkt aan de trefzekerheid van de inzetten, bijvoorbeeld waar het de turba vertolkt en met de uitroepen „Wohin" en „Wo" de altaria „Sehet, Je sus hat die Hand, uns zu fas- sen, ausgespannt' onder breekt. Met de soepelheid waarmee dit gebeurde gaf het koor blijk van een uitste kende koortechnisohe beheer sing. Dit laatste, beheersing dus, dienen vooral de bassen toe te passen in de fugati- sche delen, waar zij wat al te nadrukkelijk inzetten. Ver zorgd vooral ook waren de koralen. 'Naar onze smaak was echter het tempo van het totaal te langzaam. Van de solisten waren er twee die het meest opvielen door een prachtige interpretatie: de alt Sylvia Schlüter en Ghris van Woerkom. Met haar stemkwaliteiten en haar bezielde muzikaliteit was Sylvi aSchlüter overtui gend. Chris van Woerkom ia een van de weinige tenoren, die begrip heeft voor de zo moeilijke Evangelistenpartij Wars van het zo beruchte ope ra-effect, waartoe zovelen zich laten verleiden, bracht hij zonder overdrijving be weeglijkheid, ook dramatiek waar het nodig was, in zijn partij. Introverte dramatiek hadden wij meer verwacht van de bas Cor Niessen (Christus- partij), die overigens toch zijn fraaie stem goed heeft benut. Nervositeit deed zich wat gelden bij de sopraan Thea Ekker-van der Pas, die hier en daar detoneerde, maar zij was toch ontroe rend in haar aria „Aus Lie- be". De tenor Ruth Pos voldeed goed in de aria's. De bas Jaap Jan Hunze zou nog wat meer aan expressie kunnen winnen. In de continuo-partijen volde den vooral Ada van der Bent en Annie Blankenstein, res pectievelijk met clavecimbel en orgel, hetgeen echter niet gezegd kan worden van de beide cellisten, die onzeker en weinig homogeen waren. De begeleiding van het Utrechts Symphonie-orkest was loffelijk. B. Rijnders Kerkramen ingegooid SASSENH IM In de nacht van vrijdag op zaterdag werden en kele glas in loodramen van de Pancratiuskerk vernield. Van een muurtje waren een aantal stenen losgewerkt, waarmee de ramen werden ingegooid. De schade wordt geschat op circa 3000. ALPHENOp de spoorbaan bij de Gouwsluis in Alphen zijn gis teren enkele pinken (jonge koeien) onder de trein gekomen. De beesten waren op slag dood En ook aan de vakbonden, die het verlangen billijk achten, maar de verlaging van de minimum loon-drempel geleidelijk willen doorvoeren. Een krachtig pro test lieten de jongeren ook ho ren tegen de ontheffing die de regering aan zwakke onderne mers wil verlenen om het pas van kracht geworden wettelijk minimum jeugdloon te betalen. Daar tussen door werden liede ren aangeheven als de Interna tionale of een van passende tekst voorziene melodie als Glo ry Glory Halleluja. Wat de af en toe wat agressieve sfeer weer enigszins temperde. Voor dat laatste zorgden trouwens ook de talrijke Deuters en kleu ters van werkende ouderen ongetwijfeld die speels joe lend de hele zaal doordrentel den. Overigens hield men zich op de manifestatie erg strikt aan het thema „jeugdloon". Andere pro blemen van jeugdige werkne mers kwamen nauwelijks aan de orde. Over scholingsmoge lijkheden bijvoorbeeld werd met geen woord gerept. Wel kwam de onmondiged van de werk nemer naar voren in sketches van het cabaret Sater. Rode draad door zijn optreden was de ondernemer als doortrapte schurk die zijn arbeiders wil lens en wetens uitperst. De mo gelijkheid om tegen de als on rechtvaardig aangevoelde situa tie actie te ondernemen werd door niemand aan de orde ge steld. Men was tevreden met het uiten van agressie-gevoelens en koesterde zich in de warme saamhorigheid. Cabaretier Frits Lambrechts „onze Frits" wees er aan he' eind van de middag nog even op dat het in Chili. Griekenland en Rusland ook niet alles koek en ei is Daarna spoedden de „paupers" zich door de hoorn des over- vloeds van de Haarlemmer straat weer derwaarts. Opmer kelijk was dat de heie middag op rechter gangpad een kwartje heeft gelegen. Niemand nam de moeite het op te rapen. LEIDEN Enige tijd geleden heeft Hugo Claus in een inter view verklaard dat hij (tijdelijk of voorgoed, dat wist hij nog niet) een punt wilde zetten ach ter zi,!n activiteiten als toneel schrijver. Als laatste stuk zou hij dan „Blauw Blauw" afleve ren, dat gisteravond in het Rijn lands Lyceum werd opgevoerd. Momenteel zijn op deze aankon diging van de zo succesrijke Vlaams-Nederlandse auteur, re gisseur en toneelleider twee reacties mogelijk: Men kan be togen dat het jammer is dat zo'n glorievolle scheppende pe riode met een dermate zwak stuk wordt afgesloten, maar men kan ook van mening zijn dat het inderdaad beter is dat een auteur, die dergelijke wan- produkten aflevert, zijn pen neerlegt. In mijn voorbespraking in de krant van afgelopen zaterdag heb ik mij al vrij sceptisch over de artistieke kwaliteiten van „Blauw Blauw" uitgelaten, maar ik heb er tevens de hoop bij uitgesproken dat de voorstel ling het zinkende schip drijven de zou kunnen houden. Helaas heeft dit.niet zo mogen zijn. Fons Rademakers en Cas En klaar leverden goede en bij tijd en wijlen zelfs uitstekende pres taties. Ellen Vogel worstelde daarentegen met eer. rol die haar helemaal niet lag en waar zij ook het juiste type niet voor was en Guus Oster deed alles om te bewijzen dat de „Actie Tomaat", die indertijd de Ne derlandse Comedie om zeep heeft geholpen, niet helemaal ten onrechte heeft plaatsgevon den. Een walgelijke vertoning. de schuld grotendeels gezocht moet worden bij au teur-regisseur Hugo Claus. Het stuk zelf, dat nota bene nog voor een tientje bij de erkende boekhandel te koop wordt aan geboden, is een opeenhoping van cliché's, holle frasen en overtrokken situaties die boven dien nog eindeloos worden uit gesponnen. De oppervlakkige en soms zelfs bijzonder onlogische situatieschilderingen bevatten niets menselijks en vormen al leen maar een volkomen mis lukte poging om tragiek en pro blematiek op een humoristische wijze uit te buiten. Van het spi rituele in het oorspronkelijke stuk van Noël Coward, waarop Claus zich dan zogenaamd ge baseerd zou hebben, is werke lijk geen greintje overgebleven. Paul Korenhof LEIDEN Vergeleken met enkele jaren geleden, gaan steeds meer mensen ertoe over champagne te drinken. Het Is Inmid dels een gewaardeerd relatiegeschenk geworden en een fles "sjamp" als verjaardagscadeau is ook nit ongewoon meer. Deze fluctuerende gang van zaken is mede te danken aan mensen zoals de heer J. C. A. van den Bos, die aan de Korte Maar onder meer met veel verve champagne verkoopt en deze verkoop met overtuiging tracht te bevorderen. Het is aan deze positieve kwaliteiten te danken, dat de heer Van den Bos met nog 27 andere Nederlandse champagnepromovoren benoemd werd tot Chevalier de l'Ordre des Coteaux de Cham pagne. Dat ging heel plechtig in z'n werk In het plaatsje Ay, in de buurt van Reims en Epernay, waaroop krijtrotsen de kiem wordt gelegd voor de enig echte champagne. „Het Is niet eenvoudig de Ne derlander warm te krijgen voor champagne", aldus che valier Van den Bos: „Bij de jaarwisseling, een geboorte, op een groot feest of dure re ceptie gaat het nog wel. Maar waarom drinkt men die champagne niet méér? Natuurlijk, de drank is vrij duur, maar op een feestdiner eet men ook wild of een bij zondere vleessoort. Cham pagne is de koningin van de wijnen. Zoiets moet je dóór spelen. Ik heb het niet over een spumante of sekt, dat zijn geen chapagnes. Alleen de Champagnestreek levert ze". De onderscheiding werd de heer Van den Bos die ove rigens ook Chevalier du Tas- tevin (Bourgogne) en Chan- celier de St. Etienne (Elzas- wijnen) is verleend op grond van vakkennis en erva ring, maar schept tevens de verplichting tot een goede wijnbehandeling, speciaal ten aanzien van de champagne. Ridder Van den Bos (lid van de Ned. Coüp. Kelders g.a. te Hazerswoude) heeft In Ay met een plechtig gezicht op de blanke sabel moeten zwe ren, dat hij nooit meer water zal drinken. „Dat zal in de toekomst alleen champagne moeten zijn. Geestig niet waar?, maar het is niet vol te houden, hoor". Dat zulln zijn mede ondrscheiden con frères W. H. G. Frijns (Rijnsburg), J, Th. van der Bosch (Leiderdorp) en W. J. Vergeer (Stompwijk) kunnen beamen. onder redactie van Arnold Hendrikse. tel. 01710-22244 tst. 16 Club 101 Een nieuwe loot aan de zo kale Leidse sportboom is ontloken. Een loot. die de welluidende naam „Club 101meekreeg en die zich zal bezig gaan hou den met propaganda voor de stad Leiden enhet organiseren van grote sportgebeurtenissen in Leiden in het bijzonder in sa menwerking met de plaatselijke sportverenigingen. Dat Leiden is dan een groot begrip, want de club wil zijn activiteiten ont plooien in de gehele regio Aan de wieg van het nieuw geboren kind. dat stellig een blozende babv zal worden, zoals voorzit ter Piet Erades het uitdruk1^. stonden zeventig enthousiastelin gen, die het nieuwe kind finan cieel op de been moeten bren gen. Tijdens de oprichtingsvergadering stelde, kabinetsformateur Er ades. zoals hif zichzelf glimla chend noemde, het bestuur, dat de eerste twee jaar zitting zal houden, aan de. leden (contri buanten) voor. Voorzitter is Piet Erades. secretaris Andre de Jong, penningmeester Ben van de Geest, vice-voorzitter De Weduwer. tweede penningmees ter Wamsteker, tweede secreta ris Martin van de Broek, com- missieleden/projectiemana- gers Joop Riethoven en Piet Kuivenhoven. Als negende be stuurslid werd tijdens de verga* dering aan het bestuur toege voegd Jan Oudshoorn, heeft de club in gedachte een Nadat de bestuursleden zich ge nesteld hadden achter de groene tafel, ontvouwde \-oorzitter Er ades de jaarplannen voor 1974 Jaarplannen, die slechts ge- dachtenbepalingen inhouden. Als belangrijkste sportevenementen Integraal Sportfeest van gezon de en gehandicapte kinderen, een rugby-interland, wieier- sprintwedstrijden en internatio naal voetbalcontact. Verdere ideeën zullen ontspruiten aari suggesties van de leden en informatie op afstund van Theo Koomen en Herman Kuiphof. Tijdens de rondvraag werden nog enkele problemen naar vo ren gebracht. Zo sneed de heer Bergers het probleem aan van de aktivering binnen de club zelf om de naam van de club (101 gestalte te geven. De heer Menken vroeger lid van Sportpromotion Leiden, dat zichzelf ontbonden heeft (Men ken: „Binnen de club 1010+ is een groter scala van mogelijk heden aanwezig) vroeg een nadere uitleg van de financie ring van grote sportevenemen ten, die het batig saldo van de club te boven zullen gaan. Voor zitter Piet Erodes antwoordde hierop, dat „sponsoring" door grote bedrijven vuil deze evene menten tegen die tifd tot de reë le mogelijkheden gerekend moet worden. Het waren zo de eerste problemen, die de „club 101 in haar prille jeugd zal moeten oplossen. Leiden mag zich even wel verheugen over het bestaan van de club 101+ en zal nog vaak te maken krijgen met haar aktiviteiten. Brandpunt Vanuit alle windstreken rijdt er regelmatig een zgn. Brandpunt bus met belangstellenden naar de KRO te Hilversum -waar men een rechtstreekse uitzen ding van de TV-aktualiteitenru- briek „Brandpunt" kan bijwo nen. Gisterenavond was Leiden en omgeving aan de beurt. Velen hebben in de studio aan de Emm ast raat te Hilversum niet alleen de techniek kunnen ga deslaan, maar ook de uitvoering van de programmaonderdelen die door het Brandpunt-team in z'n geheel werd gepresenteerd. O.m. kwamen ter sprake; het on derzoek bij pasgeboren baby's naar eventueel aanwezige toe komstige zwakzinnigheid en de tijdige ontdekking daarvan, de bezetting van USFA-PhUips to Helmond, het besluit van FC Amsterdam inzake de voetbal transfers en een echtpaar dat rich gevestigd had op eën eiland in het IJsselmeer als ontvluch ting aan de buitenwereld. Zowel voor als na de uitzending bestond er in de foyer van de KRO-studlo gelegenheid tot dis cussie. Gasten waren de heer Hermans (zwakzinnigenzorg), de voorzitter van de industrie bond NKV de heer van Brussel, met als tegenspeler de adjunct- directeur van Philips de heer Stoppelaar-Bleydenstein en de voorzitter van FC Amsterdam, de heer Stoop. De tocht naar de radiostad werd gemaakt met een gloednieuwe touringcar van de firma Van der Meer. Chauffeur Ton Ton (voor. en achternaam gelijk) bracht tot ieders tevredenheid deze „maidentrip" tot een goed einde. Camera: „Waterloo", 18 Jr. dag. 20.00 uur. do. en vr. 14.00 uur. Kindermatinee: „Winnetou keert terug", a.l. ma., dl., wo. en za. 14.30 uur, zo. 14.00 en 16.15 uur. Lido: „Help de dokter ver zuipt", a.l. dag 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Studio: „Jesust Christ Super* 14 jr. dog. 14.30. 19.00 en '<r 21.15 uur lo. 14.30. 16.45, 19.00 en 21.IS uur. Triapon: „101 daliittlërs" (Walt DErtey) a.l. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. zo.. 14-15, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. jr, tijden i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3