GOED WEEKEINDE VAN KEES VARKEVISSER Oxford maakt einde aan roeitraditie KAMPIOENSCHAP BLOKKEER „EEN VERPLICHT NUMMER" Woutering en Damen zwemkampioenen op de lange afstanden Jan Lubbers kansloos VOORBURG - De hese keelgeluiden, die de huldetaferelen naar aanleiding van het be haalde kampioenschap van Starlift Blokkeer opvrolijkten, waren afkomstig van de jon gere spelers. Bij het kampioensfeestje, on middellijk na afloop van de wedstrijd te gen Gerard de Lange in scène gezet door manager Ten Brug- gencate, deden de rou tiniers hun uiterste best uiting te geven aan blijschap, maar kwamen niet verder dan het gebruikelijke geschud van handen. En natuurlijk de paar voorzichtige slokjes van de champagne, welk ritueel de vloer van sporthal De Vlie germolen op één plaats veranderde in een kleverige massa Bloemen waren er niet, de felle wel aanwezige kleu ren kwamen van de oran je tassen en handdoeken met het oog op de zoe mende TV-camera's voor het begin haastig geïnstal leerd door manschappen van Gerard de Lange. In dat commerciële gemeen schapje, afgebakend door een fors aantal reclame borden, vierde Starlift Blokkeer het tiende lands kampioenschap. Een glansloos kampioenschap. John Groen: „Een ver plicht nummer verloopt nooit spontaan. Je wacht er het hele jaar op, als net er dan is kan je nau welijks enthousiast zijn". Met een geforceerde glim lach namen de spelers na afloop van de wedstrijd, die na een moeizaam be gin (Gerard de Lange won de eerste set met 15—13) toch nog in een simpele zege van 3—1 eindigde, de Het team dat voor Blokkeer de 10e landstitel behaalde. Va nlinks naar rechts staande: Johan vo- der Haar, Co rel Bruggencate, Joop Tinkhof, Loek Willemstein, Peter Pilon, Jurriaan Kooien, Frank Constandse, Eddo Mon driaan, voor: Jan Warns, Ron Groen, John Groen en Jacques de Vink. médailles horende bij de titel in ontvangst. De bond was zelfs zo ze ker v an Blokkeers heer schappij geweest, dat op de bijgaande fraaie ma- auette (een wisselbofcaal) üe letters van de Rijswijk- se volleybalvereniging wa ren gegraveerd. Sterker had de hegemonie van Neerlands sterkste vereniging van het mo ment dan ook niet kunnen worden uitgedrukt. Onge slagen en met een onbe reikbare voorsprong van zestien punten op nummer twee stevent Starlift Blok keer af op het einde van de competitie. Johan van der Haar, tevreden maar meer ook niet: ,,Het is ge makkelijker gegaan dan ik had1 gedacht". De trai ner-coach wijst dan naar het peil, dat in de breedte sterker is geworden. Des sondanks was de uitslag van 32 vorige week te gen Robot Tomado slechts een uitschieter, te wijten aan blessures van Frank Constandse, Jurriaan Kooien, Joop Tinkhof en Jacques de Vink. De oude kern, die zo ongeveer alle kampioenschappen heeft meegemaakt en nog steeds onmisbaar is. Hoe fanatiek bijvoorbeeld Jac ques de Vink is, blijkt niet alleen uit zijn "standjes" 'ijdens de wedstrijd maar ook uit zijn uitlatingen. We gaan volgend jaar weer ergens aan begin nen. De verdediging. Het is echt niet prettig steeds maar op je gezicht te val len. Maar je zal wel de wil moeten tonen." Automatisch gaan zijn ge dachten terug naar Parijs, waar De Vir.k op 31-jarige leeftijd in een finale van de Europa Cup stond. "Na de plaatsing n Rijswijk was de spanning eraf. Men was voldaan. We hebben wel een hoop van Parijs geleerd, de spelers zijn er zelf van geschrok ken. Het zal niet meer mogen voorkomen, dat je duidelijk ziet dat er men sen zijn die het niet kun nen". Jacques de Vink, socioloog van beroep, be hoorde ook tot diegenen, die het kampioenschap (zijn achtste) met niet meer dan een glimlach verwelkomde. "Het was een beetje plichtmatig, cmdat je erop rekent. Een vaststaand feit, waarnaar je toeleeft". De competi- t'e-opze: is er volgens hem alleen maar op voor uit gegaan. "Voor de bui tenwacht lijken de ver schillen groter geworden. Een gevolg van het feit, dat je de concurrenten nu vaker ontmoet. Je krijgt dus meer wedstrijden van niveau." Toch was het krachtsver schil wat Jacques de Vink betreft veel te groot. Lie ver had hij gezien dat ti telhouder Deltalloyd com plect was gebleven. "Jam mer, we hadden nu de kans gehad te bewijzen wie de sterkste was". En Starlift Blokkeer is (vooral verdedigend) ster ker geworden, of zoals De Vink het uitdrukte "op de zwakke punten versterkt". Is van plan ook volgend seizoen te groeien. Eerste vereiste is dan het hand haven van de kem. Jac ques de Vink: „Ik dacht dat iedereen vooral met het oog op het kampioen- 6chap blijft". De 31-jarige routinier zelf wil nog min stens vijf jaar doorgaan. "Zo lang ik het leuk vind. Ik moet wel op niveau spe len ook voor mezelf. Ik 'neb ooit op het punt ge staan te stoppen vanwege een armblessure. Dat ging me toen vervelen en zodra het me irriteert stop ik ermee." Voorlopig kan Starlift Blokkeer (Wat moet het zonder?) nog bo gen op de kern met routi niers. Een kern nog steeds zonder achterban, de aanwezigheid van toe schouwers (het vaste pu bliek in de Vliegermolen) was alleen te danken aan ae omstandigheden dat de Marimbahal bezet was Die situatie zal wel onver anderlijk zijn ondanks alle successen, even zoals Starlift Blokkeer qua in stelling waardoor de wed strijd van zaterdag nau welijks het aanzien waard was nooit zal veranderen. Johan van der Haar: ,.Ze beginnen altijd met: Dat w-'nnen we we! effen. Het zal wel altijd hetzelfde h'iiven". De coach wil meer. "Na de Europa Cupstr'jd is de interesse bewust wat afgezwakt. Om weer naar de bekerf- na'e te groe'en. Dat wordt mreTjk'. Het kampioen schap was alweer verge ten, Starlift Blokkeer dacht reeds aan later. Aan nog meer successen? KEES KOOMAN Een actiemoment uit de wedstrijd tegen Gerard de Lange, waarna Starlift Blokkeer de titel zou be machtigen met aan het net twee routiniers. Jacques de Vink springt, Frank Constandse (r.) kijkt Londen De acht van Oxfort heeft zaterdagmiddag op de Theems de traditionele boat race gewonnen. Het was de 120ste keer dat de wedstrijd werd gehouden. De roeiers van Oxford maakten een einde aan de zege- reeks van Cambridge, dat zes jaren achtereen als eer ste door de finishlijn was gekomen. Oxfort had een voorsprong van vijf-en-een-halve lengte en maakte de recordtijd van 17 minuten en 35 seconden. Het oude record stond sinds 1948 op naam van Cambridge met 17 minu ten en 50 seconden. Pessimistische veronderstellingen van insi ders, als zouden de achten dit jaar slechter zijn dan ooit, wer den aldus gelogenstraft. Althans door de ploeg van Oxford, die op wel zeer overtuigende wijze wraak nam voor de smadelijke nederlaag van 1973: Cambridge won toen met een verschil van 13 lengten. De boatrace gaat over een afstand van 4 mijl en 374 yards (6778 meter) tussen Putney en Mortlake. Het roeievenement le verde 67 maal een zege op voor Cambridge en 52 voor Oxford. Eén keer in de historie, die in 1829 begon, eindigde de wed strijd in een dead heat. «L» 'een voorsprong van vijf-en-een-halve meter lengte stuurt de acht van Oxford op de eindstreep af. Aan een zegereeks fcan Cambridge kwam een einde. APELDOORN Na de vierde en vijfdo ronde van het toernooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland gaan Harm Wiersma en Kees Varke visser met elk acht punten aan de leiding, direct gevolgd door Jeroen Goudt, die een punt min der heeft. Het was vooral Var- kevisser die een goed weekeinde had. Twee overwinningen op Van Westerloo en Visser brach ten hem op gelijke hoogte met de Friese crack. In de zaterdagronde won hij een enerverend duel, waarin hij in het middenspel een schijf had gewonnen. In hevige tijdnoot dreigde hij zijn kansen nog te verknoeien maar toen ook Van Westerloo door de klok onder druk werd gezet en het goede spoor bijster raakte, wist Var- kevisser de winst te realiseren. Wiersma was op dat moment nog lang niet zo ver tegen De Ruiter die na zes uren verdedi gen een punt uit het vuur wist te slepen. De titelkandidaat had positioneel groot voordeel be reikt maar moest tenslotte in het eindspel nog remise toe staan. Varkevisser die in zijn vooruitgespeelde partij van de zondagronde Visser royaal had verslagen, zat toen op rozen en kon rustig toekijken wat Wiers ma tegen Van der Sluis zou gaan bereiken. Daar heeft de jonge Fries geen enkele twijfel over laten be staan. In een briljante partij waarin hij de Amsterdammer reeds kort na de opening in zijn greep had, liet hij twee punten op zijn scoretabel bijschrijven. Goudt moest even afhaken door twee remises tegen De Jong, met licht voordeel en tegen Her- melink. Even leek Frans Drost zich te herstellen toen hij Her- melink in een flankspelpartij versloeg hoewel deze in een vijf om vijf stand remisemogelijkhe den had. In de zondagronde echter waagde Drost om zijn achterstand weg te werken te veel tegen Bronstring, die in de langste partij van deze zitting tenslotte kon winnen. Drost betekent dit dat hij vrij wel is uitgeschakeld voor hoogste plaatsen. 0—2, Drost-Hermellnk 2—1 Waersma-De Ruller 1—1, Van dl Sluis-Bergsma 1—1, Bronstrlng-Vl 02. Goudt-Hermellnk 1—1, Westerloo-De Ruiter 1—1. la vijf ronden ls de stand: Varkevisser 8 pnt, 1 let toernooi om het persoonlijk Jeugd kampioenschap dammen van Neder land is zondag in Apeldoorn zet met de partijen uit de ronde. De uitslagen daarvat Vawal-Van Harten 2—0. Hofstee- Jansen 20 Isebouth-Koster 0—2, Aalten-Clerc 1—1. De stand i ronden is: 1. Hofstee, Van Leeuv en Brouwers 5 punten. 4. Van c punten. 11. Var V' m g',r W' NT *>v sage*" MADRID De Nederlandse, bok ser Jan Lubbers heeft in het sportpaleis van Madrid een ge vecht over acht ronden in het zwaargewicht tegen de Span jaard Jose Manuel Ibar („Ur- tain") verloren op punten. Sportwereld PARIJS De Bulgaarse gewicht heffer Iolev heeft zondagmid dag in Parijs het reeds in zijn bezit zijnde wereldrecord trek ken in het middengewicht ver beterd en gebracht op 152,5 kg. Het oude record stond sedert de Europese kampioenschappen van mei 1973 op 151 kg. WARSCHAU - Polen heeft zich in Warschau geplaatst voor de eindronden van het jaarlijkse UEFA-jeugdtoernooi, die dit maal in Zweden worden gehou den. Het Poolse elftal voor spe lers van 1618 jaar versloeg in ae iaaiste voorrondewedstrijd (groep 12) de Sowjet-Unie met 2—0. Lubbers ging zowel in de tweede als derde ronde neer na een op stoot van de oud-kampioen van Europa, die in de beginjaren van zijn loopbaan grote faam had opgebouwd door zijn eind- stoot. Jan Lubbers herstelde zich echter en reeds in de vier de ronde maakte hij een deel van zijn aanzienlijke puntenach- terstand goed. De Nederlander, die door een hooggesloten dek king zijn tegenstander niet veel kansen meer gaf, bleef tot het einde op de been, doch arbiter Lorenzo Sanchez kende de Bask de zege toe. Jan Lubbers, die twee jaar gele den nog vocht om de Europese titel In het halfzwaargewicht, bracht ditmaal 92.5 kilogram op de schaal. Urtain woog 4 ons minder. In het bijprogramma versloeg de Europese kampioen in het licht- weltergewicht. de Spanjaard Tony Ortiz de Antilliaan Win ston „Kid" Village, die in de tweede ronde de strijd staakte Disks alleen aan leiding ROTTERDAM - Na de der de ronde van het jeugd- schaakkampioenschap van Nederland, waarin concur renten Roy Dieks en Aad Jan van der Weest elkaar ontmoetten, staat Dieks dankzij een zege alleen aan de leiding met drie punten Uitslagen: Tweede ronde: De Vos (Hengelo)—Van Dler- den (Leerdam Va—NijmelJ- er(Gronlngen)— V. d Hauw (Alkmaar Va—Vs. Dieks (Nleuwerkerk)-Sclue- ren(Heerlen) 1—0, Croese(Am- Eterdam)V.d.Wees (Delft) d- 1. Wukkcr(Loblth)— V.d.Raaf(Den Hang) 1—0, De Jong(Utrec)it)— Akker- man(Spljkcnlsse) 1—0, Goed- bloed (Middenburg)— Egmond (Sonn), v. d. Sterren (Venlo), Kemperman (Oegstgeest) 3— 0, Waagmeester(Zaandam— Greben(Heerenveen) DRACHTEN De Winterkam- Dioenschappen lange afstand ga ven zowel bij de dames als bij de heren weinig strijd te zien. De concurrentie voor de uitein delijke winnaars was nihil. Op de 800 meter ondervond Jose Damen aanvankelijk op de eer ste 300 meter nog waardevolle tegenstand van Ada Pors, die de 14-jarige zwemster van BZV Fnrtuna uit Den Bosch goed VQl£de._J2aaaiS_JHpest het aan komende sprinttalent het echter laten af weten. Hetzelfde eold voor de heren op de 1500 meter, waar het natio nale record van Ton van Kloos ter (die zaterdag vierde werd) een onafzienbaar eind weg bleek met 16.27.8. Ronald Wou tering kwam niet verder dan 17.11.0 hetgeen hem overigens een onhedreigde overwinning opleverde. 800 meter vrljo alng dames: 1. J..se Damen (BZV, Forluna Den Bosch) 0.20,8 min.. 2. Ada Pors (VZC. Vlaardlngen) 9.33.9. 3. Annel'.es Het Nederlandse record van Maars (De Rijn. Wagenlngen) 9.33.5, 4. Llnda Faber (VZC Rit meester. Vecnendoal) 9.38.4. Jo- landa Aggenbach 500 meter vrije slag lieren: 1. Ronald Woutering (Zeemacht, Den Helder) 17.11,0 min., L'. Henk Elzerman (Zlan Vitesse, Den Haag) 17.21.1, 3. Andre In 't Veld (ZVA, Almelo) 17.37,1. 4. Ton van Klooster (Naai den) 17.41.4, 5. Hans Elzerman Den Haag) 17.55.1. 6. (ZIAN Vit. Robin Woutering (Zeemacht, Den Helder) 18.00,3, 7. Fred Eeftlng (De Vechlstreek, Utrecht) 18.11.9. 8. Walter Woliers (TRB-Res. T Iburg) 18J3.0. 9. Eddv de Wit (ZIAN Vites se. Den Haag) 18.15.3. 10. Henk Mulder (ZIAN Vitesse, Den Haag) 20.36,7. De Nederlandse dames-hockey- ploeg wereld kampioen sinds het toernooi in Mandelieu is het afgelopen week einde op het Cats- huis in Den Haag ontvangen door de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn en andere officials. Als speciale attentie kregen de hockeyspeelsters een bos narcissen van een nieuwe variant met de naam „Sully". 'ihTiliHXHffTrr

Leidse Courant | 1974 | | pagina 20